December 17, 2018 Lukasz Gut

Antypolskie przekłamanie znika z brytyjskiego podręcznika

Informujemy, że po naszej interwencji znika antypolskie przekłamanie z brytyjskiego podręcznika „Life in the UK”. Wynikało z niego, że zarówno z państwa rosyjskiego jak i polskiego w latach 1870-1914 przed prześladowaniami uciekło do Wielkiej Brytanii około 120 000 Żydów. Książka ta, opublikowana przez wydawnictwo Coordination Group Publications Ltd jest zbiorem podstawowych informacji o historii, kulturze, polityce i zwyczajach Brytyjczyków. Przyswojenie sobie treści w niej zawartych jest niezbędne, by pomyślnie odpowiedzieć na pytania z egzaminu, którego zaliczenie jest warunkiem ubiegania się o brytyjskie obywatelstwo. Wydawnictwo poinformowało nas o tym, że tekst zamieszczony w podręczniku jest kopią innego, oficjalnego podręcznika Home Office.

Podręcznik zawiera pytania testowe, a wśród nich również następujące: „Z których dwóch państw przybyło około 120 000 Żydów do Wielkiej Brytanii w latach 1870-1914, aby uniknąć prześladowań?”

Odpowiadający ma do wyboru cztery odpowiedzi: Indie, Rosja, Polska, Niemcy

Widać, że mamy do czynienia z dużą manipulacją w pytaniu zawartym w podręczniku. W liście do wydawnictwa zwróciliśmy uwagę na absurdalność tezy, jaką można wysnuć na podstawie powyższego pytania, jakoby to Polska jako państwo odpowiadała w XIX wieku za prześladowania Żydów. Wskazaliśmy na podstawowe fakty, a mianowicie na to, iż po serii trzech rozbiorów (1772, 1793 i 1795), Polska przestała istnieć jako państwo w 1795 roku, a jej terytorium zostało zaanektowane przez Prusy, Austrię i Imperium Rosyjskie. Do momentu odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. rządy tych trzech państw były odpowiedzialne za politykę dotyczącą mniejszości narodowych, w tym Żydów zamieszkujących tereny dawnej Polski. Sugerowanie zatem, że Polska była antysemickim państwem w XIX wieku, stanowi poważny błąd historyczny.

W wyniku naszych działań wydawnictwo przyznało się do błędu. Twórcy przewodnika zobligowali się do końca stycznia 2019 roku poprawić wersję cyfrową „Life in the UK”. Natomiast fragmenty książki (aktualizowanej co roku) mają zostać zmienione podczas kolejnego wydruku, tj. wiosną 2019 roku. W sprawie tekstu źródłowego firmowanego przez Home Office, z którego pochodzi informacja o prześladowaniach wobec Żydów, zwróciliśmy się o pomoc do Ambasadora RP w Wielkiej Brytanii.

Comments (11)

 1. Szymon

  Od zawsze podziwiam i szanuję Wasza wrecz syzyfowa pracę. Jednocześnie otworzyła mi ona oczy na skalę zjawiska i na upor rodakow w kwestii dla nas ważnej- Naszej historii. Chciałbym Was wspomóc ale nie jestem człowiekiem majętnym, czy można tego jakoś dokonać w sposób inny niż dokonując wpłaty?

 2. Panna "S"

  Tak rozwiązywane są problemy, gdy sprawę załatwiają ludzie mądrzy i dobrej woli

 3. Zbigniew Opisz

  Bardzo serdecznie dziekuje za Panstwa skuteczna interwencje przeciwko szkalowaniu Panstwa Polskiego zamieszczonego w brytyjskim podreczniku “Life in the UK”. Pozdrawiam serdecznie !

 4. Marian

  Nieznajomość przez Home Office historii Polski to nic naprzeciw nieznajomości własnej historii. Przecież we wskazanym okresie Indie były częścią Imperium Brytyjskiego. I trwało to do roku 1947.

 5. Zygmunt

  Nie mogę wspierać Reduty finansowo. Jednak biorę udzial w prawie wszystkich apelach Reduty. Staram się tez pobudzać znajomych do działania. Czasami jestem aktywny w języku angielskim. Znam ten język dostatecznie biegle w mowie i piśmie.
  Z okazji Swiat Bożego Narodzenia oraz nadchodzącego Nowego Roku, życzę Reducie wiele wytrwałości i sukcesów w zakreślonych zadaniach. Wielka jest praca, czekająca na takich, jak Reduta Dobrego Imienia. Zostańcie z Bogiem.

 6. Rafał Potwornicki

  Ach te Polaki – antysemitniki, nawet pod zaborami nie przestali być!
  Bo każdy Polak wysysa z piersi matki ten antysemityzm zamiast mleka!

 7. Rafał Potwornicki

  120 000 Żydów uciekło do Wielkiej Brytanii. A gdzie uciekli? Do City of London, ma się rozumieć.

 8. A.J.

  Zaborcy na terenie Polski prowadzili politykę wysiedleńczą wobec narodu żydowskiego a winą chcieli obarczyć Polaków!!! I wmówić, że Polacy, to antysemici. Oj nieładnie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.