February 22, 2017 Reduta Dobrego Imienia

“Klątwa”

Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia dotyczące spektaklu „Klątwa” w reż. Olivera Frljicia wystawianego w Teatrze Powszechnym.

Zamierzeniem reżysera jest wywoływanie skandalu i szerokiej dyskusji publicznej. Wspomina o tym w wywiadzie opublikowanym w “Krytyce Politycznej”:

Najbardziej w teatrze obchodzi mnie performowanie instytucji; nie interesuje mnie tworzenie dobrego lub złego przedstawienia, ale sprawdzanie, jak możemy użyć teatru jako narzędzia performatywnego.

Dodatkowo zależy mu na rozgłosie i podburzaniu opinii publicznej:

Myślę, że teatr jest dzisiaj bardzo elitarną sztuką i najczęściej w ogóle nie udaje nam się nawiązać kontaktu z tą publicznością, na której najbardziej nam zależy. Dlatego moim zdaniem powinniśmy szukać sposobów taktycznego używania innych dostępnych nam mediów. Kilkakrotnie byłem w sytuacji, w której tak naprawdę pokazanie spektaklu nie było najważniejsze: cele, które sobie postawiłem, zostały osiągnięte jeszcze przed premierą, w ramach tzw. performansu medialnego. Nie uważam, by żywa współobecność widzów i aktorów była jedynym warunkiem zaistnienia teatru.

Reżyser to znany objazdowy skandalista, który dekonstruuje kulturę od środka. Są to celowe zabiegi:

… kiedy zostałem dyrektorem innej instytucji: Narodowego Teatru w Rijece. Oczywiście, obejmując stanowisko musiałem być bardzo ostrożny; nie mogłem od razu całkowicie odsłonić swoich planów, ponieważ nawet by mnie tam nie wpuszczono. Powszechnie przyjęte założenie jest takie, że po przekroczeniu progu budynku teatru narodowego, odejmie ci mowę, instytucja cię obezwładni. Tymczasem dla mnie od początku było jasne, że chciałbym jej użyć jako narzędzia performatywnego i rozszerzyć jej obecność poza scenę; wiedziałem, że będę chciał performować instytucję w każdym możliwym rodzaju mediów. Chciałem zantagonizować całe społeczeństwo – i to jakoś nam się udało. W ten sposób wszyscy dowiedzieli się o teatrze. Nawet ludzie, którzy nigdy tam nie byli, mieli swoje zdanie o programie, czuli potrzebę zabrania głosu. I to ważne, nawet jeśli 90% osób sprzeciwiało się temu, co tam robiliśmy. (…)Skorzystałem z kapitału symbolicznego tej instytucji. Oczekiwano ode mnie, że będę zajmował się kultywacją narodowej kultury. Tymczasem zamiast tego realizowałem rozmaite działania, w których czerpałem z doświadczeń performansu i sztuki konceptualnej. Jedną z pierwszych rzeczy, które zrobiliśmy, było zawieszenie na budynku teatru flagi LGBTQ w dniu jednego z najważniejszych świąt narodowych w Chorwacji. To była bardzo prosta, niedroga akcja, która wywołała duże poruszenie. Bo oto mamy narodowe święto, reprezentujące pewne wyobrażenie o społeczeństwie – wyobrażenie, z którego niektóre grupy społeczne są wykluczone. A my zdecydowaliśmy się zawiesić na teatrze flagę jednej z wykluczanych mniejszości. Reakcje były natychmiastowe, pojawiły się oskarżenia, że próbujemy ośmieszyć narodowe święto. (…) Pojawiłem się w niemal wszystkich możliwych chorwackich mediach, opowiadając o akcji. Próbowałem wyjaśnić, jak moim zdaniem powinien funkcjonować teatr narodowy w XXI wieku. W tamtym czasie starałem się również rozbić strukturę Narodowego Teatru w Rijece, który podzielony jest na trzy niezależne działy: teatr, operę i balet. W moim przekonaniu taki podział jest kompletnie niepotrzebny. Próbowałem więc dokonać performatywnej dekonstrukcji tej instytucji i jej struktury; wszystkie zasady i reguły były poddane pod dyskusję. Chciałem przenieść do centrum tej debaty tematy i obszary, które zazwyczaj pozostawały na marginesie instytucji – a zarazem na marginesie życia społecznego.

Tym razem po raz kolejny uderza w nasz kraj.

Nie chcemy dodatkowo wzmacniać zainteresowania reżyserem ani jego “przedstawieniem”. Z powyższych wypowiedz wynika, że jest to jego główny cel i jedyne kryterium sukcesu jakie przyjmuje. Prokuratura już rozpoczęła działania. Sprawę dokładnie analizujemy i przygotowujemy strategię działania.

Comments (314)

  • Krzysztof student

   Zachęcam was moi kochani, abyście się po prostu modlili za tych ludzi. Nie walczmy z ludźmi. Walczmy ze złym duchem, który się posługuje tymi ludźmi. Łatwo go zwyciężyć wystarczy wziąć Różaniec i się modlić. Uważam, że większość z nas nie jest w stanie przeciwstawić się złu. Możemy tylko się denerwować, ale to nic nie da. Naprawdę uwierzcie w moc modlitwy. Maryja wyprosiła nam zwycięstwo pod Grunwaldem, pod Wiedniem, Cud nad Wisłą. Kochani wy nawet sobie nie wyobrażacie ile możecie zrobić, modląc się.

 1. Będziemy walczyć z wrogami Narodu w dosłownym słowa znaczeniu, czy się to komuś podoba czy też nie. Bóg, Honor i Ojczyzna.

  • Wiktor

   Nie przeciwstawiajac sie , popieramy … Czas przestac czekac az ktos zrobi cos za nas w domu naszym i naszych przodkow…

 2. JK

  Obraza uczuć religijnych jest karalna. W Iranie czy na Bliskim Wschodzie groziloby by to śmiercią nie tylko reżysera ale rownież aktorów z dyrektorem teatru włącznie.

 3. Ryszard Sułowski

  Takiego reżysera należy postawić przed sądem za obrazę naszej wiary i uczuć religijnych a przede wszystkim wydalic z kraju i zabronić wjazdu w przyszłości!

 4. Lech Galicki

  Skandal wywołany przez skandalistę. Jak wybaczyć? Przecież on tego nie chce. On pragnie Klątwy. I on ją ma. Tak, przede wszystkim uderza w nasz Kraj, społeczeństwo etc. Jest zbrodnia, powinna być kara.

  • @polka oburzona

   W Chorwacji go nie chcieli, bo też wywoływał skandale, więc chciał zaistnieć w Warszawie. Za to, że powstał taki spektakl odpowiada reżyser, ale kto zdecydował się go zatrudnić – nie mamy w Polsce reżyserów? Dziwię się też “aktorom”, którzy zgodzili się brać udział w obrażaniu Polaków : wyszydzaniu naszej wiary, ośmieszaniu Jana Pawła II, krzyża i wzywaniu do nienawiści ( zbiórka na zabójstwo J.Kaczyńskiego). Jak nisko trzeba upaść, aby na czymś takim zarabiać pieniądze!? Na to nie ma zgody !!!

 5. Alicja

  Polonia w Texasie ubolewa nad tym co dzieje sie w naszej Ojczyźnie. To nie tylko uderza w uczucia religijne ale rowniez w jakość przekazywanej kultury. Mamy nadzieje, ze za tak haniebny czyn/spektakl winowajca zostanie ukarany.

 6. Wiola

  Nie życzę sobie opłacania z moich podatków anty-Polskich, anty-Katolickich pseudoSztuk!!!! Zamiast widzów miejsce na widowni jest dla prokuratorów!!! Są na to art. KK. Czy dewiant co spółkował z Krzyżem Jezusa Chrystusa siedzi już w pierdlu? ODBIERAĆ FINANSOWANIE TAKIM TEATROM (tak jak stadionom za kibicom prawo meczy), REŻYSEROM FILMÓW !! A reżyserzy i dyrektorzy powinni być oskarżani i ponosić odpowiedzialność karną. Można też zrobić odwrotność bojkotu czyli widownię “spontanicznie zorganizowaną”, zainwestować, wykupić bilety i gwizdać tupać w takim hanebnym teatrze lub w kinach! W czasie wojny też reagowano na szmatławce, kina 3 Rzeszy, a zdrajczyniom golono łby.

 7. Teresa

  Nie mam wprost słów oburzenia na wystawiony w teatrze Powszechnym “spektakl” Klątwa. Widziałam wczoraj urywki w dzienniku telewizyjnym. I to ma być katolicki kraj? Jeszcze niedawno Polacy byli tak dumni ze swojego Papieża!! Czy nie ma juz nic świetego dla niektórych Polaków? Nasz uwielbiany przez cały naród Jan Paweł Ii przewraca sie w grobie.
  Żyje juz od wielu lat w Kanadzie, ale ciagle sercem jestem z Polska.
  Mam nadzieje ze ten ohydny spektakl bedzie zdjęty z desek teatru.

 8. Anty menda

  Dzicz żydo-chazarska coraz więcej sobie pozwala. Czas by to ukrócić. Ich miejsce jest na azjatyckich stepach i tam niech sobie wystawiają swoje gówna pseudoartystyczne. Od nich nigdy nic dobrego nie wypłynęło. Niszczą wszystko po drodze gdzie się insekty tylko pojawią.

 9. Krzysztof

  Ja tam na teatrach i tych ichniejszych pseudo sztukach się nie znam, ale jak jakiś niedorobiony rzemieślniczyna z Pcimia Dolnego do Nas przyjeżdża i chce nauczać poprzez skandal i szarganie Świętości, to na wzór islamistów należy skurwysynowi łeb przy samej dupie upierdolić i wyjebać padlinę za Rysy na pożarcie przez wilki, aby 10 pseudo artysta naszej kultury się nauczyło. Amen !!!

 10. Marek Gutowski

  Jak sam przyznaje, jego rodacy nie wpuściliby go do teatru, gdyby wcześniej odsłonił swoje plany. To oznacza, że działa z premedytacją, co – mam nadzieję – weźmie pod uwagę prokuratura.

 11. Wiesława Błażejczyk

  „Klątwa” w reż. Olivera Frljicia wystawianego w Teatrze Powszechnym – to nie sztuka. To bluźnierstwo!
  Dla ludzi promujących takie wartości, taki poziom…nie powinno być miejsca na scenie teatru – jakiegokolwiek teatru – a tym bardziej finansowanego ze środków publicznych. Dominika Figurska poszukiwała miejsca na teatr z WARTOŚCIAMI. Może powinna ten teatr, ze swoimi koleżankami i kolegami otrzymać.

 12. Marzena

  Bez serc, bez ducha to szkielety ludów….
  Aktorzy,reżyser,teatr ogarnięty klątwą bezmyślności,pychy,znieczulicy.Są twórcami bezmyślnego okrucieństwa,chichocząc z bólu innych.

 13. Elżbieta S.

  Witam – reżyser to osoba, która potrzebuje zgody na przygotowanie spektaklu. Kim jest dyrektor teatru, który taką zgodę wydał? Czy powinien być na tym miejscu? Nie wspomnę o aktorach.

 14. Dominika77

  Czasami myślę że może lepiej nie ratować na takie spraw bo zamiast wycofać i zakazać wystawiania spektaklu w teatrze robimy przez nasze niezadowolenie i media reklamę tego haniebnego spektaklu. A temu reżyserowi właśnie to chodzi. Ma satysfakcje z darmowej reklamy i zachętę do dalszych haniebnych przedstawień.

 15. Joanna

  Należy zawsze reagować i oczywiście egzekwować wykonanie kary . Nasze Sądy nie mogą takich przestępstw rozgrzeszać. W Polsce nadal niektórym wydaje sie ,że mogą wszystko, mam nadzieję ,że obecnie to się zmieni. Jestem zbulwersowana ostatnimi wydarzeniami.

 16. Stan W.

  Dlaczego ludzie maja pretensje do rezysera i aktorow? To sa narzedzia w rekach totalnej opozycji. Wycinka drzew ze skweru w Warszawie, ten spektakl, doniesienia do PE… Tyle jeszcze moga, ale mam nadzieje, ze juz niedlugo nie beda mogli zrobic nic, bo Polska uwolni sie od tego szamba.

 17. Henryk Walendowski

  Są dobre miejsca na odwykówkę dla gorszycieli – archipelag GUŁAG. Workuta, Kołyma, BAM – do zagospodarowania performansem i sztuką konceptualną na wiecznej zmarzlinie.

 18. Tomasz Gugała

  Mam obawę, że “niezawisłe” sądy i tak orzekną, że spektakl był swobodną wypowiedzią artystyczną i stwierdzą znikomą społeczną szkodliwość czynu.
  Przecież nie można obrazić katolika, którego zadaniem jest wieczne nadstawianie drugiego policzka.
  Teatr należy zamknąć. Aktorów pogonić (praw honorowych nie mają) i publicznie z imienia i nazwiska napiętnować.
  Jeżeli tak się nie stanie, to namnoży się Frljiciów, Mieszkowskich, Stuhrów, Wojewódzkich, Peszków i innych “realizujacych się artystycznie”.

 19. L.Grodzicka

  Prawdziwie ‘wolny’ człowiek, którego czyny są chaniebne lecz on wie, iż nic mu za to nie grozi bo w Polsce chroni go prawo UE. Polaków zaś to prawo prześladuje. Reżyser zdobędzie sławę a Polskę oskarży się za brak tolerancji, ciemnogród itd. Powinno się go wydalić z kraju najlepiej do Angeli, ona wszystkich przyjmuje i daje jeść. Oliver psia kość…

 20. Miroslaw Przewlocki

  Coz to za “demokracja”, ze tak bezkarnie mozna obrazac 95% Polakow?
  Takie dzialania powinne byc karane od 5 lat w gore!

 21. Halina Prostak

  reżyser daje propozycję i znajduje do niej aktorów lub nie. Człowiek myślący nie odpowiada na zachętę do zła. Są głupcy, którzy chcą “zaistnieć” przez skandal. Takie aktorzyny powinni sobie strzelić w łeb jeśli mają choć trochę krytycyzmu wobec siebie.

 22. Piotr Idziak

  Widzimy postępującą degradację człowieczeństwa, upadek kultury, ale najbardziej szokuje, kto w tym przewodzi?Teatr! Czy doczekamy się dobrej zmiany? Oto jest pytanie? Czy prawo w końcu stanie na straży godności ludzkiej?

 23. Halina

  Jestem oburzona, z szokowana i urażona jako katoliczka tą pseudo sztuką pt. “klątwa”. Nie możemy stać biernie, gdy nasze świętości, nasze wartości są tak poniżane, tak wulgaryzowane i podsycane demonicznymi działaniami pseudo artystów. Mam nadzieję, że sprawcy tego skandalu i profanacji naszych świętości zostaną ukarani.

 24. Kristof Lubowiecki

  To jest fajne , zeby prowokowac i wysmiac kogos.Innymi slowy bawic sie kims wysmiac kogos osmieszyc. Ale moze by bylo ogromna prowokacja zaczecia od sibie. Proponuje zjesc wlasne g… i my inni sie z tego posmiejemy .

 25. emka

  Nie można pozostawić tej wypowiedzi teatralnej jako przyjętej społecznie klątwy na porzadek i spokój świata chrześcijanskiego ale nie tylko. To próba sprawdzenia na ile można pozwolić sobie na codzień niszczyc kulturę. nie możemy pozostać głusi i niemi. Prosze o wytoczenie procesu sądowego o obrażanie uczuć religijnych , o nawoływanie do zabijania, o nawoływanie do wojny religijnej. Uważam też , iz należy wytoczyć dyr Teatru proces o dopuszczenie tej i innych stuk , które sa skandaliczne i preferują brutalnosc i nawolują do zemsty , a grane są w tym teatrze. To próba uratowania budżetu teatru poprzez skandale. Nie można dotowac takich sztuk i dyrektorów bo przecież z tego wypłącana jest tez pensja dla niego i innych biorących udziała w takiej sztuce.

 26. Jolanta

  Ten czlowiek-“rezyser” powinien pojsc na przymusowa resocjalizacje,jest strasznie chory duchowo i szkodzi spoleczenstwi

 27. BYŁY”SZATAŃSKIE WERSETY” TERAZ “KLĄTWA”……A GDZIE SĄ CHRZEŚCIJANIE ABY BRONIĆ SWOJEJ WIARY-WARTOŚCI……..

 28. Batycka

  Reżyserowi się nie dziwię – OBCY – nie chcą Go u siebie to wykorzystuje naiwnych” polskich” niby – aktorów. Spektaklem jestem oburzona – jako POLKA i jako chrześcijanka ! Domagam się ukarania za poniżanie mnie jako katolika i Polaka.

 29. Gość

  Moim zdaniem, literaturoznawcy i teatrolodzy winni, skoro podobne zjawiska w sztuce teatralnej się nasilają, wyodrębnić z rodzaju literackiego o nazwie “dramat” nowy rodzaj sztuki na pograniczu publicystyki, polityki, cyrku, happeningu, socjotechniki, sekty (i co tam jeszcze). Niechby sobie ludzie pokroju owego Chorwata czy naszych miejscowych rewolucjonistów szukają na własną rękę locum oraz publiki. Dlaczego mają rujnować dorobek kulturalny dawnych pokoleń? Dlaczego teatr w rozumieniu klasycznym ma zniknąć, bo jacyś niewyżyci “artyści” niczym pasożyty na oczach ogółu go pożerają? TEATR jako instytucja kulturalna powinien być zdefiniowany i jako taki dotowany czy wspierany przez państwo, czyli podatników. Natomiast EKSPERYMENTY niech sobie cyrkusy uprawiają a własny koszt!

 30. barka

  O ile pamietam to nie pierwsze takie skandalizujace i obrazoburcze jego przedstawienie i powinno sie zakazac mu wjazdu do RP -przypomnijcie sobie ze skandalizujacy film van Triers swego czasu na festiwalu w Cannes tez zostal zablokowany a on sam potraktowany jako” persona non grata ” czy nie mozna tak postapic i w tym przypadku? Kiedys za niewygodne slowa w kierunku Moskali zostaly zdjete ze sceny “Dziady” Mickiewicza choc nie bylo w tym nic zdroznego a tu teraz jest ewidentne naruszanie etosu narodu polskiego.Zadamy konkretnych i stanowczych karnych dzialan od prokuratury i rzadu

 31. Jerzy

  Kiedy wreszcie nasz Rząd przestanie drżeć przed tym motłochem czarnych macic, kołtunów ostoi debili, zatraceńców z mumii pejsatej i zacznie skutecznie dbać o te warości, za które nasi ojcowie krew i życie oddali. Głosowaliśmy na PiS licząc, że postawi On skuteczną tamę tym wulgaryzmom, zboczeniom, złodziejstwu. Była Rzeczpospolita Szlachecka, potem ludowa a teraz jest nadal rzeczpospolita złodziejska! Quod tandem?

  • Jerzy

   wiadomo ze tear ten
   oplacany jest jak i w innych miastach przez samorzad kto w W-wie
   rzadzi chyba wiadomo
   centralne wladze nie ma ja mozliwosci z gory
   nskazywac w tym tema
   cie cokolwiek to wydar
   zenie wyrsznie wpisuje
   sie w dzialanie politycz
   ne opozycji totalnej z
   udzialem oczywiscie
   skandalistow ale to style
   dzialania liberalow i
   komuchow na porzadku
   dziennym use i soros
   to finansuje trzeba zast
   anowic sie jak im nie
   tonic reklamy bo oni rechocza teraz z rados
   ci ze o nich sie mowi
   zle dobrze nie wazne w tym najwiekszy mysle
   problem

 32. Ten czlowiek czyli “rezyser” szkodzi spolecznstwu poniewaz jest chory duchowo i niedorozwiniety spolecznie,i powinien byc skierowany na przymusowa resocjalizacje

  • Luty 22, 2017 w 3:17 pm
   Ten czlowiek czyli „rezyser” szkodzi spolecznstwu poniewaz jest chory duchowo i niedorozwiniety spolecznie,i powinien byc skierowany na przymusowa resocjalizacje

 33. Grzegorz Olszewski

  Podać go do sądu,tylko dotkliwa kara finansowa wchodzi w rachubę, no bo jak można ukarać takiego kretyna który nie potrafi dodać cos od siebie dla sztuki i kultury.Nie widziałem tej jego szopki ale może są tam pewne aspekty które mogą też może obrażać np.muzułmanów i wtedy nagłośnić ti w mediach publicznych. Niech się wtedy naśmiewa.

 34. To, że reżyser jest skandalistą ( delikatnie mówiąc)to jego sprawa…tylko jakim prawem panoszy się u nas??!!! W końcu to my, zdecydowana większość Społeczeństwa, chcemy mieć wpływ na rzecz tak istotną, jaką jest Kultura…bo chyba Teatr to miejsce kulturalne???czy się mylę?? Co jeszcze musi się wydarzyć, aby decydenci obudzili się??…chyba,że nie są Polakami i nasze wartości nic dla nich nie znaczą…no to co zrobić????!!!!!!…bo coś trzeba!!!!!!

 35. Piotr Sirota

  Sprywatyzować teatry i żadnych dotacji dla teatrów. Prosta sprawa. Szekspir oprócz pisania sztuk, miał też własny teatr i nieźle na nim zarabiał. Znikną te bluźniercze wystawy czy przedstawienia bo właściciel będzie obawiał się procesów sądowych, bankructwa czy ostracyzmu. Jandy, Stuhry szybko siądą na dupę i nie będą podskakiwać, tak jak teraz – drą japy za państwowe pieniądze. Nie ma co protestować. Obraza uczuć religijnych jest ścigana z urzędu…ale bez zgody i polecenia kaczorka prezesa to “płaszczak” do sracza nie pójdzie. A Hanka “Bufetowa” to jej wisi, bo ona prawie ciągle na bani. Popatrzcie w Islamie i odnośnie muzułmańskiej wiary to nikomu takie blużnierstwa do głowy nie przychodzą.

 36. iza

  Nie możemy pozwolić,aby obrażano naszą wiarę i jej symbole.Mam nadzieje ,że to blużnierstwo zostanie ukarane.

 37. Maciej

  Niestety nie oglądałem, i nie zamierzam, jeśli jest tak jak czytałem to sądzę że temu panu zależy na dialogu z ludżmi, którym trzeba narobić w talerz by zrozumieli sztukę. Pan był łaskaw uczynić kupę, z tego jest dumny i nazywa siebie reżyserem…., cóż współczuć tym, którzy to oglądają. Cudza kupa mnie nie obraża, nie jest w stanie. Obraża mnie jednak nie ten geniusz, tylko ci którzy go zatrudniają za publiczne pieniądze i to ich trzeba ukarać, jeśli już.

 38. Magdalena Winkler

  Zpowodu dopuszczenia i finansowania takich spektakli powinna byc karana osoba. ktora umozliwila realizacje tego przedstawienia, Nasze wartosci narodowe i chrzescijaniskie zostaly podeptane i zbeszczeszczone, Jak mozna miejskie fundusze na Take cos dawac?

 39. HANNA

  Psychopatów, kretynów i zwykłych oszołomów, którym zależy na rozgłosie i którzy leczą w ten sposób swoje zranione ego, jest i zawsze będzie mnóstwo… nie sposób z nimi walczyć tak, jak by nam się chciało, bo to wbrew prawu…
  Dlatego te sprawy powinny być dokładnie opisane prawem i zgodnie z prawem ścigane… niestety nie da się ukoić zranionych uczuć tych, w których uczucia to było wymierzone… możemy to jedynie przyjąć jako kolejny krzyż…
  Najsmutniejsze jest to, że młodzi ludzie, aktorzy, Polacy… nie mają ani chwili zastanowienia w tej materii… źle to wróży na przyszłość…
  Jedynym sposobem na takie działania dla nas, może być tylko zdecydowany sprzeciw społeczny i akcje takie jak ta…

 40. M.S

  Ttwórca tego czegoś co niktórzy prubują nazwać sztuką,powinien zmienić swojego psychoanalityka ,bo przypuszczam ,że terażniejszy go poprostu oszukuje,że nic mu nie dolega.

 41. cgt

  Tylko degenerat umysłowy nie znający kultury polskiej jest w stanie spłodzić sztukę – potworka, raniąc świadomie i z premedytacją kulturę i godność Polaków. Tacy ludzie są forpocztą hedonizmu i dryfu intelektualnego, jako agenci zła w czystej postaci i być może opłacani przez tych, którzy chcą zniszczyć tkankę społeczną każdego wolnego narodu.

 42. Barbara Konarska

  “Klątwa” – to skandal. Jest mi przykro, ze polscy aktorzy decydują się grać takie wulgaryzmy, które obrażają mnie i wielu Polaków. Ufam, że konsekwencje wobec winnych będą wyciągnięte.

 43. Magdalena

  Jedyna droga do zmuszenia dyrektorów i reżyserów, aby się zastanowili zanim przygotują taką “sztukę” – to nasze konsekwentne stanowisko – NIE CHODZIMY DO TAKICH TEATRÓW!!!

 44. Magdalena

  Jedyna droga do zmuszenia dyrektorów i reżyserów, aby zastanowili się zanim przygotują “taką sztukę” – to nasze konsekwentne stanowisko – NIE CHODZIMY DO TAKICH TEATRÓW!!!

 45. Joanna

  Bardzo głupi człowiek, a zarazem poraniony emocjonalnie. Nic dziwnego, że leczy się psychicznie. Sam dobrowolnie i z własnej woli klątwę ściągnął na siebie rodzinę i tych którzy za parę srebrników u niego zagrali. I widać jacy to biedni ludzie duchowo i moralnie, że tak łatwo poddali się szatanowi który ich omamił i wmawia, że jest to sztuka. Tak to jest wielka sztuka szatana który gra pierwsze skrzypce w tej sztuce i dopiero ma uciechę! A teraz bez egzorcysty ani rusz.

 46. Jerzy Zajchowski

  Ci pseudo artyści i reżyserzy z libertyńskiej szkoły szybko znikną ze sceny . Za świadome obrażanie uczuć winna być wymierzona kara i to solidna . A jak nie zrozumiesz co trzeba będzie ci prymitywie po męsku wytłumaczyć co to jest kultura .
  JZ

 47. Anna

  Sztuka skandaliczna, pseudoartysta powinien ponieść konsekwencje a dyrektor teatru absolutnie zwolniony za dekonstruowanie naszego warszawskiego teatru i obyczajów.

 48. Mam nadzieję,że prokuratura wyjaśni temu skandaliście,na czym polega wydarzenie kulturalne ,bo on nie ma zielonego pojęcia o kulturze,teatrze i wrażliwości widzów.

 49. Jeżeli chciał zwrócić na siebie uwagę to powinien rozebrać się do naga i sam paradować po mieście !
  Uważam że część dotacji na ten teatr powinno zostać odebrane. Ja też płacę podatki i nie życzę sobie propagowania pornografii w instytucjach państwowych publicznych. To nie było spotkanie zamknięte , prywatne dla wąskiej rzeszy odbiorców lecz dostępne do ogółu .Czy była informacja że będzie to sztuka porno ?? bo ja taką widziałem. Czy tam byli nieletni ?? Jeżeli oni nazywają to kulturą to równie doprze można “nasrać” komuś na wycieraczkę i powiedzieć nie każcie mnie za to bo ja to postrzegam jako sztuka. Normy moralne jednak należy zachować i obrażania jakiejkolwiek wiary czy to katolickiej czy islamskiej czy jakiejkolwiek uważam za wielce niestosowne. Muzułmanów gościu nie obraża bo wi żeby mu głowę odcięli. Najłatwiej obrazić katolików. Katolicy mu głowy nie utną. Najwyżej będą się za niego modlić. Uważam że to jest “badanie rynku” przez lewaków, tęczowych i LGBT celem sprawdzenia jak daleko mogą się posunąć. I już posunęli się za daleko. Nie można tego zlekceważyć. Polska najbardziej katolicki ( podobno ) kraj na świecie który “wydał” Papierza a takie rzeczy się tutaj dzieją. To jest wstyd na cały świat a Państwo Polskie to “firmuje” – skandal.

 50. Mam nadzieję, że żaden widz nie będzie więcej oglądał seralu z udziałem tej pustej gęsi, Wyszyńskiej, żarliwie agitującej za bluźnierstwem i morderstwem. ot, dżihadystka w nadwiślańskim wydaniu. bo nie w – w polskim. Ani ona, ani żaden z aktorów uczestniczących w tym plugastwie nie ma prawa do imienia Polaka

 51. iwona

  Jestem oburzona, moje uczucia religijne zostały wyśmiane, moje wartości poniżone, Kościół, którego jestem częścią obluzgany nieczystościami czyichś niemoralnych myśli. Nie zgadzam się aby pod przykrywką “performersu” ukrywać szarganie opinii świętego Jana Pawła II, obrażanie uczuć katolików. Nie zgadzam się i protestuję przeciwko znieważaniu Krzyża. Zachowania aktorów i reżysera są tchórzliwe, gdyż godzą w uczucia tylko i wyłącznie ludzi wyznających pokojową religię. Będę się za nich modlić, bo strasznie błądzą duchowo.

 52. Absolutnie od razu zakazać dalszych spektakli tej szmiry.
  Zwolnić dyrektora i ukarać wszystkich winnych dotkliwą karą finansową (łącznie z pseudo-aktorami)
  Wydali z kraju pseudo- twórcę z wilczym biletem – persona non grają w Polsce

 53. Jolanta Nilsen

  Jestem oburzona i zniesmaczona do czego dochodzi w Polsce i jak moje prawa sa deptane przez pseudo artystow. Mam nadzieje ze sprawcy tego skandalu zostana surowo ukarani.

  Rezyser Oliver Frljić, powinien zapoznac sie z art. 196 Kodeksu karnego, który głosi:
  Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 54. MANIEK

  Ja powiem tak niech ktoś zada pytanie tym ludziom którzy brali udział w tym “spektaklu”. Czy na przykład mają w swoim repertuarze zamiast KRZYŻA gwiazdę DAWIDA i MIŁOŚĆ ORALNĄ z MOJŻESZEM jestem ciekaw czy np. z MAHOMETEM ????? To są zwyczajni tchórze i antypolacy, najwyższy czas trzeba te hołotę zamykać razem z kazirodcą Hartmanem. Pewnie następnego dnia główny rabin Izraela byłby w Polsce a Komisja Europejska nazwała by ten akt aktem faszystowskim natomiast po Krzyżu można poskakać. Najwyższy czas trzeba zrobić z tym porządek

 55. Rafał

  Reżyser jest skandalistą, ale nie jest to podstawowy problem.
  Problemem jest zespół, który zaakceptował i wystawił ten spektakl biorąc w nim udział. Problemem i wielką porażką wychowawczą jest akceptujący to widz.
  Jak uczy nas historia – skandaliści zawsze byli ale prawdziwym problemem staje się akceptacja ich działań.

 56. Bożena Abbas

  Ja także jestem oburzona. Powaliło mnie.Tyle zła… koszmar, koszmar, koszmar.Pseudo sztuka. Profanacja wartości, którym hołduję , wierzę. Mało tego KOCHAM. Jak Polskę. Nie mogę pozwolić, jako Polka i katoliczka na przyzwolenie na tę ohydę. Mam nadzieje na ukaranie “twórców” tej ohydy.

 57. Ewa

  W Krakowie w Teatrze Starym z inną sztuką się nie udało, ale Warszawa pozuje na otwartą i tolerancyjną. To jest teatr państwowy, nie prywatny, więc w kraju, gdzie ok. 90% społeczeństwa to katolicy, jest to obrzydliwa prowokacja.
  Skoro reżyser uwielbia prowokacje, niech zadrwi z islamu.
  Czytałam, że reżyser życzy sobie, aby ci, którzy go krytykują, najpierw obejrzeli “Klątwę”. Nie mam zamiaru płacić za coś, co budzi niesmak.

 58. Ewa Heidrych

  Pragnę bronic osoby Jana Pawła II i godności ludzkiej . Te osoby z teatru i wszystkie, które maja jakikolwiek związek – kojarzą mi się z volksdojczami zdrajcami . Niech wezmą pod uwagę jak wielu bohaterskich księży zostało zamęczonych przez niemieckich hitlerowców. ( wlasnie zwiedzalam Fort VII , gdzie jest sala w której wieziono wielkopolskich księży. Teatr służy do prezentacji piękna. Proszę o ukaranie wszystkich osób odpowiedzialnych za wystawienie takiego czegoś , bo trudno to nazwać przedstawieniem.

 59. Marek Pacyński

  Teatr Powszechny na swoim FB opublikował tekst: Szanowni Państwo,
  Informujemy, że wszelkie posty i komentarze zawierające mowę nienawiści, bezpośrednie ataki i pogróżki są na bieżąco dokumentowane, usuwane i zgłaszane.
  #WybieramBezHejtu
  ….
  To jest ciekawe czy swój spektakl również obejmą tą zasadą? Przecież wypowiedzi ludzi to nie są żadne pogróżki, ataki itd. a wyraz artyzmu i sztuki. Swoiste działanie artystyczne mające na celu wywołania określonych reakcji. “Artyści” atakują konstytucyjne prawo do wolności twórczej z Art 73! Ich spektakl nie zawiera mowy nienawiści, deprecjonowania, bezpośrednich ataków? Powinni nie przeszkadzać ludziom w ich prawie do wolności słowa, wypowiedzi czy swego rodzaju performance, w którym wyrażają swoje podejście do określonego tematu. Sami stosują mowę nienawiści wobec katolików i wg ogóle chrześcijan! Wg nich sztuka i wobec tego mają artystyczne prawo. Ludzie mają takie samo prawo wylać na nich pomyje, fekalia, obrzucać błotem i kalumniami. To ich prawo wyboru formy artystycznej. I jeszcze hasło “#WybieramBezHejtu”… Zabawnie to wygląda w tekstach twórców hejtu i mowy nienawiści.

 60. Weronika

  Skandalista?? To zbyt łagodne określenie…, ale chyba nie warto zniżać się do poziomu tego Pana.. Autentycznie, moje uczucia zostały obrażone, jestem dotknięta i poruszona tym bardzo, bo przecież kpi i poniża Świętość.. moją Świętość.. Skoro ten Pan Reżyser jest tak mocno oczytany, to zapewne zna jeden z ważniejszych wersetów powieści “Komu bije dzwoń”… “… żaden człowiek nie jest samoistną wyspą…… więc nie pytaj komu bije dzwoń.. bije on Tobie…” Tobie.. Panie Reżyserze.. tylko chyba obrażam znakomitych reżyserów przy okazji, nazywając też tak Pana…

 61. Andrzej

  Sprawą powinna się zająć prokuratura, gdyż dokonano profanacji naszych świętości, obrażani są wierzący katolicy

 62. Anna Mylna

  Aktorkę, której marzeniem było zagranie sceny zbierania pieniędzy na zabójstwo J. Kaczyńskiego, trzeba skierować na badania psychiatryczne. Jej wypowiedź niebezpiecznie przypomina szokujące wyznanie obywatela Cymy, który po zabójstwie posła PIS powiedział: chciałem zabić Kaczyńskiego.
  Dyrektor teatru powinien wysłać aktorkę do lekarza medycyny pracy po zaświadczenie o zdolności do wykonywania obowiązków zawodowych. Tej pani trzeba pomóc – szaleństwo bywa niebezpieczne.

 63. Obsevator

  Teatr zawsze się sprawdzał jako narzędzie do kształtowania estetycznej wrażliwości. Do tej świątyni sztuki, gdzie poszukiwano i ukazywano piękno i dobro, wpuszczony został człowiek bez honoru i zasad w tym dobrym tego słowa znaczeniu. Dla niego teatr jest narzędziem destrukcji i zohydzenia. To, że taka aspołeczna jednostka zaistniała, nie powinno nikogo dziwić. Psychiatria zna różne odchylenia od ogólnie akceptowanej normy. Budzenie zgorszenia, jest dla niego formą samorealizacji. Natomiast powodem do irytacji jest na pewno fakt, że będąc już znanym skandalistą ze sporym “dorobkiem” w zakresie “kulturowego gangsterstwa”, zostaje zaproszony do nas na gościnne występy i znajduje w niektórych opiniotwórczych kręgach poklask i uznanie. Mieliśmy już taki przypadek z nijaką Madonną, gdzie osoby zasiadające na ministerialnych stolcach śliniły się z zachwytu nad jej popisami a publiczność głosowała nogami. Zarówno owa bluźniercza Madonna jak i okrzyknięty gwiazdą reżyserii pan Frljić z podobnej hodowli pochodzą i nie ma co sobie nimi głowy zawracać. Natomiast trzeba się zająć tymi, którzy trzeba się przyjrzeć ludziom i mechanizmom jaki rządzą światem kultury, który pod pozorem swobodnego rozwoju artystycznej twórczości, promują bezprawie i wtłaczają nas w moralny fetor. Nie zapominajmy kto przyhołubił te dziwadła i robi krecią robotę, wydając publiczne środki na deprawację.

 64. Cierpiący Katolicy

  panie (z małej litery) olivier, dlaczego zatem nie zrobił pan “klątwy” z koranu i Mahometa?
  “Wszystko mi wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść.” – 1 List do Koryntian rozdz. 6 werset 12a. Dziś wszystko można nazwać “sztuką”.
  Od wolności zaś do swawoli dzieli wąska granica, którą dostrzegą TYLKO ci, którzy chodzą w świetle dnia. – panie olivier, czy zrozumiał pan tę aluzję?

  Ja wraz z całą rodziną, krewnymi i przyjaciółmi jesteśmy wierzącymi i praktykującymi katolikami. Choć nie widzieliśmy tego bluźnierczego plugastwa, nie życzymy sobie, aby ktokolwiek znieważał Chrystusowy Krzyż i bezkarnie drwił z Boga i wartości wyższych.
  Mam nadzieję, że Miłosierdzie Boże zlituje się nad takimi biednymi grzesznikami jak pan, czy panu podobnymi zanim będzie dla was za późno.
  Zróbcie zatem takie oto doświadczenie: walnijcie sobie młotkiem np. w mały palec od nogi. Czy bólu nie odczuje całe ciało? Tak samo jest i z Kościołem jako mistyczne Ciało Jezusa Chrystusa. Chrystus jest Głową tego Ciała, a należący do Chrystusa – członkami tegoż ciała. Jeśli zatem cierpi tylko jeden członek, cierpi również całe Ciało. Utrata choćby jednego z członków tegoż Ciała powoduje również cierpienie wszystkich pozostałych członków.
  Ci, którzy nie trwają w Chrystusie, a Chrystus w nich – jak odcięta winna latorśl od Winnego Krzewu nie będą mieli życia Bożego w sobie.

  Oto co Pan Jezus powiedział w Ewangelii Jana w rozdz. 15:
  “1) Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a Ojciec mój jest tym, który uprawia. (2) Każdą latorośl, która we Mnie nie przynosi owocu, odcina, a każdą, która przynosi owoc, oczyszcza, aby przynosiła owoc obfitszy. (3) Wy już jesteście czyści dzięki słowu, które wypowiedziałem do was. (4) Wytrwajcie we Mnie, a Ja /będę trwał/ w was. Podobnie jak latorośl nie może przynosić owocu sama z siebie – o ile nie trwa w winnym krzewie – tak samo i wy, jeżeli we Mnie trwać nie będziecie. (5) Ja jestem krzewem winnym, wy – latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić. (6) Ten, kto we Mnie nie trwa, zostanie wyrzucony jak winna latorośl i uschnie. I zbiera się ją, i wrzuca do ognia, i płonie. (7) Jeżeli we Mnie trwać będziecie, a słowa moje w was, poproście, o cokolwiek chcecie, a to wam się spełni. (8) Ojciec mój przez to dozna chwały, że owoc obfity przyniesiecie i staniecie się moimi uczniami. (9) Jak Mnie umiłował Ojciec, tak i Ja was umiłowałem. Wytrwajcie w miłości mojej! (10) Jeśli będziecie zachowywać moje przykazania, będziecie trwać w miłości mojej, tak jak Ja zachowałem przykazania Ojca mego i trwam w Jego miłości. (11) To wam powiedziałem, aby radość moja w was była i aby radość wasza była pełna. (12) To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem. (13) Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich. (14) Wy jesteście przyjaciółmi moimi, jeżeli czynicie to, co wam przykazuję. (15) Już was nie nazywam sługami, bo sługa nie wie, co czyni pan jego, ale nazwałem was przyjaciółmi, albowiem oznajmiłem wam wszystko, co usłyszałem od Ojca mego. (16) Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i by owoc wasz trwał – aby wszystko dał wam Ojciec, o cokolwiek Go poprosicie w imię moje. (17) To wam przykazuję, abyście się wzajemnie miłowali. (18) Jeżeli was świat nienawidzi, wiedzcie, że Mnie pierwej znienawidził. (19) Gdybyście byli ze świata, świat by was kochał jako swoją własność. Ale ponieważ nie jesteście ze świata, bo Ja was wybrałem sobie ze świata, dlatego was świat nienawidzi. (20) Pamiętajcie na słowo, które do was powiedziałem: Sługa nie jest większy od swego pana. Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladować. Jeżeli moje słowo zachowali, to i wasze będą zachowywać. (21) Ale to wszystko wam będą czynić z powodu mego imienia, bo nie znają Tego, który Mnie posłał. (22) Gdybym nie przyszedł i nie mówił do nich, nie mieliby grzechu. Teraz jednak nie mają usprawiedliwienia dla swego grzechu. (23) Kto Mnie nienawidzi, ten i Ojca mego nienawidzi. (24) Gdybym nie dokonał wśród nich dzieł, których nikt inny nie dokonał, nie mieliby grzechu. Teraz jednak widzieli je, a jednak znienawidzili i Mnie, i Ojca mego. (25) Ale to się stało, aby się wypełniło słowo napisane w ich Prawie: Nienawidzili Mnie bez powodu. (26) Gdy jednak przyjdzie Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On będzie świadczył o Mnie. (27) Ale wy też świadczycie, bo jesteście ze Mną od początku.”

  Swoboda wolności kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiej osoby.

 65. Tihana

  ‘Kletva’ je podvala i manipulacija određene liberalne klike koja nastoji privući pažnju i utjecati na javnost putem skandala. Sramotno i vulgarno, bez vrijednosti, ali postiže cilj ako s negativnosti privlači pažnju publike – stoga Frljića i ekipu treba ignorirati i izolirati !
  Na žalost, moja Rijeka ovaj put izvozi smeće u svijet!

 66. Krzysztof Ł.

  Jestem przekonany, że nie wolno zostawić tego bez reakcji. Jeżeli “twórcy” będą mieli zupełnie nieskrępowane pole do działania – wkrótce okaże się, że Polska upadła. Przykładem jest Kraków i jego domy publiczne!

 67. Dla mnie robienie sobie popularności poprzez skandal i szokowanie jest czymś prymitywnym. Gdyby jeszcze reżyser był polakiem (specjalnie piszę przez p) to można to jakoś wytłumaczyć, bo chce zaistnieć wśród wątpliwej publiczności, ale robić obcemu na polskie pieniądze pseudo karierę jest skandalem!

 68. Diana

  cóż… dno dna poniżej bezdennego dna… cóż tu komentować? Szanowni Państwo – spuścić na niego zasłonę pogardliwego milczenia – ignorowanie go przez społeczeństwo i publiczność będzie największą karą! a resztą niech zajmie sie prokuratura.

 69. Piotr Santorski

  Zarówno reżyser jak i artyści biorący udział w tym skandalicznym przedstawieniu powinni zostać natychmiast pociągnięci do odpowiedzialności karnej za obrazę uczuć religijnych. Należy przy tym podkreślić, że Polska jest krajem w którym obraza uczuć religijnych jest zakazana i ścigana sądownie niezależnie od tego, czy tyczy się chrześcijaństwa, islamu, hinduizmu, buddyzmu czy pozostałych religii.
  Swoją drogą przedstawiciele judaizmu (0,2% populacji) potrafią zrobić większy rwetes w obronie swoich spraw i praw – niż np. chrześcijanie (33% populacji).

 70. Aneta

  Należy odróżnić sztukę od profanacji i obrażania. Niestety tak zwani artyści robią, co chcą i zawsze tłumaczą to wolnością sztuki.

 71. Oskar

  Nie oburzać się, nie krzyczeć, tylko ukarać winnych. Nie czekać na wymiar sprawiedliwości, lecz ukarać. W tym przypadku Naród jako suweren jest władny wymierzać karę. Począwszy od dyrektora, aż po tych którzy dali społeczne pieniądze i polityczne przyzwolenie.
  Dziwi mnie nieudolność Państwa, które jest na naszym utrzymaniu. Już taki Teatr powinien być zamknięty, jako dowód w sprawie.

 72. dr Jan Bujak

  Antynarodowemu, antykatolickiemu, obrzydliwemu, niemoralnemu, antycywilizacyjnemu… terroryzmowi w warszawskim Teatrze Powszechnym mówię precz.

 73. kazik

  Dlaczego rzad tolerujediaboliczne zachowanie pseudo artystow i nie pociagnie ich do odpowiedzialnosci karnej.Biernosc ich rozzuchwala.

 74. Basia

  Widziałam urywki, byłam zszokowana. Wstyd dla aktorów, którzy odegrali te role, takie coś nie powinno mieć miejsca w naszym kraju.

 75. Malgorzata

  Obrażanie i szok to swoją drogą ale namawianie do zbrodni to przestępstwo które powinno zostać przykladnie ukarane. Mam nadzieję że prokuratura będzie skuteczna i doprowadzi rzecz do końca czyli do orzeczenia odpowiedniej kary dla twórcy spektaklu.

 76. Darek

  Ta sztuka wpisuje sie w walke polityczna posttotalitarnych elit bylego PRLu i 3 RP z nurtem ideologii patriotycznej opartej na wartosciach Chrzescijanskich. Kiedys mordowano ludzi a teraz morduje sie wartosci i sumienia ludzi.Nie mam watpliwosci ze zostalo zlamanych takze wiele zapisow prawnych jak chocby ten o obrazie uczuc religijnych (a tu bylo nawet cos wiecej).Niemniej znajac realia naszej rzeczywistosci sadowniczej gdzie rzadzi uprzywilejowana kasta ludzi takze z postsowieckiego ukladu obawiam sie ze czyn pozostanie bezkarny jak kilka innych ktore byly wymierzone w Kosciol Katolicki i Chrzescijan w ogole.

 77. Maqu

  Niby ocenić można, jak już się zobaczy… ALE CO SIĘ ZOBACZY TO SIĘ JUŻ NIE ODZOBACZY…

 78. Mathilda

  SATANIZM i Skandal i obraza Boga, Polski i Narodu. TO PERFIDNIE ZAKAMUFLOWANA, “POD EGIDĄ RZEKOMEJ KULTURY”, MOWA NIENAWIŚCI = HATE CRIME!!!!!

  PARANOJA … Czy działający jak opętańcy lub psychicznie chorzy, mają prawo deprawować i propagować profanacje i niemoralność i to za pieniądze podatników =większości katolickiej?

  To nie tylko reżyser i trupa ale i dyrekcja teatru są inspiratorami i promotorami potworności, za które powinni odpowiedzieć minium utratą stanowisk.

  Panie przebacz, bo nie wiedzą co czynią. Jezu Ty się tym zajmij w tej części, w której Prokuratura i Sąd nie są władni: Panie Jezu Chryste zajmij się nimi i ratuj dusze ich i tych, których zwiedli.

  Proponuję, na dodatek, odrorobaczywianie placówek kulturalno-oświatowych poprzez regularne i dokładne spryskiwanie ich wodą egzorcyzmowaną.

 79. bogdanm57

  Proponuję podjąć działania chociażby takie jak podjęliśmy z żoną, m.in. :
  1. E-mail na wszystkie dostępne adresy mailowe Teatru z oburzeniem i informacją, że od dzisiaj wszystkich (dyrekcja, pseudo aktorzy, pseudo reżyser), którzy przyłożyli do tego rękę będziemy bojkotować i gdzie się da, w jakikolwiek sposób się da ostrzegać przed taką bydlęcą działalnością tych osób i Teatru.
  2. Wystąpienie do Ministerstwa o odcięcie dotacji i podjęcie działań o wydalenie z Polski tego pseudo reżysera.
  3. Wystąpienie o władz Warszawy o wycofanie dotacji.

  Jest nas miliony, jak kilka, kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy takich wniosków (maili) zacznie spływać do różnych instytucji to poznają naszą siłę. Nie możemy pozwalać, żeby degeneraci, dewianci i bandyci (bo ktoś nawołujący do mordowania to bandyta, niezależnie od tego czy jest skazany, czy nie; dlatego dla nas R. Polański też jest zwykłym bandytą) czuli się bezkarni.

 80. Gośka

  Skuteczna walka z takimi pseudoartystami to przede wszystkimi to odcięcie ich od źródeł finansowania ( państwowego) Bardzo wątpię czy ktoś zechciałby wyłożyć na coś takiego prywatne pieniądze. Dlatego też prokuratura powinna zająć się także tymi, którzy pieniądze podatników wydają takie “arcydzieła”.
  Dziwię się także aktorom, którzy biorą udział w tak odrażającym spektaklu.

 81. Robert Konieczny

  Jako obywatel płacący podatki nie wyrażam zgody, aby pieniądze z moich podatków były przekazywane na tzw. eksperymenty dotyczące sztuki między innymi na spektakl „Klątwa” w reż. Olivera Frljicia wystawiany w Teatrze Powszechnym.
  Nie wyrażam zgody, aby w instytucji kultury w Polsce obrażane i znieważane były jakiekolwiek symbole religijne, państwowe oraz osoby (m.in. Jan Paweł II).
  Jeżeli to ma być “nowoczesna sztuka” to niech artyści i reżyser uprawiają tę sztukę za własne pieniądze, a nie za pieniądze publiczne.

 82. Oburzony

  Trzeba ogłosić bojkot teatru, który wystawia taką sztukę i aktorów, którzy występują w tej sztuce.

 83. @polka oburzona

  Wszystko ma swoje granice, a te zostały przekroczone.
  To boli tymbardziej, ze robi to człowiek pochodzacy z innego kraju, który u siebie także wywoływał tego typu skandale. Chorwaci sie go pozbyli, a Warszawa przygarnęła tego “mistrza”.
  NIE GODZIMY SIE NA OBRAŻANIE POLAKÓW, UCZUĆ RELIGIJNYCH I NIEPRZYZWOITOŚĆ. Żadne zapisy o wolności sztuki nie tłumaczą takich zachowań. Ten pseudoreżyser niech wraca do swojej ojczyzny, nie chcemy ANTYSZTUKI !!! Sztuka ma być sztuką, a nie szmirą najgorszego gatunku!

 84. Wyrobisch

  Sztuki nie widziałam i nie mam zamiaru tego oglądać. Moim zdaniem Państwo powinno zakazać finansowanie teatru na jakiekolwiek sztuki wymierzone przeciwko religii i dobremu imieniu kraju. Dotyczyło by to wszystkich teatrów w kraju. Dyrektorzy powinni stać na straży swoich placówkach i kontrolować to co ma być pokazywane. Ja jestem katoliczka i obrażaniu mowie stanowcze nie. Te osoby które przyzwoliły na taki spektakl powinny ponieść konsekwencje

 85. Jerzy

  Najlepszym sposobem protestu przeciwko spektaklowi “Klątwa”, który jest nie tylko bluźnierstwem, ale przestępstwem znieważenia zmarłego papieża i Państwa Watykańskiego jest zgłoszenie sprawy do prokuratury, a wobec tego teatru zastosowanie protestu finansowego poprzez bojkotowanie przedstawień i nie kupowanie biletów. Wynagradzajmy też zniewagę krzyża modlitwą przebłagalną w swoich parafiach i módlmy się o nawrócenie reżysera, aktorów, dyrektora teatru.

 86. Gabriela

  to nie jest sztuka to manifestowanie za publiczne pieniądze zespołu urojeniowego z nerwicą natręctw / o podłożu seksualnym/ .
  To się leczy., najlepiej na oddziele zamkniętym kilka miesięcy dalej leki i do domu tzn. do Chorwacji.
  aktorzy przy okazji razem z autorem scenariusza

 87. Witold

  To obrażanie nas.Za takie coś powinno się zamykać bez sądu a potem sądzić .Skandal!!!!!To wrogość do Kościoła i wierzących

 88. To już choroba !!! i prześladowanie Chrześcijan – obraza mojej godności i wiary !!!!
  Dlaczego nie obrażają Islamu i Żydów !!!!!
  dlaczego nas?
  w moim kraju ,za moje podatki
  -jakim prawem
  -kto dał zgodę !!!!!!
  winny musi ponieść karę !!!!!

 89. …dlaczego mieli odwage, tupet…bo wczesniej inni TEN TUPET MIELI I WYKORZYSTYWALI …tzw polska tolerancje i milosierdzie…przymykanie oczu ..tez polskich odpowiedzialnych instytucji, jak MKiD…. czy Swoboda organizacji pozarzadowych…Teraz to sie msci …i wyraza sie kpina ..i ..
  Tu trzeba RZADU dojrzalego…zdecydowanego.. gospodarza…a nie marionetki.. gdzie kazdy tanczy jak chce…
  …naturalnie bez przesadnej dewocji…. bo sprzeciw …tez moze byc niekontrolowanym tupetem….

 90. lee-onn

  Ja mu podpowiadam: następnym razem niech zakpi z Islamu.
  Będzie o wiele sławniejszy. Może nawet męczennikiem zostanie.

 91. Maria

  Interesuje mnie jedno kto sponsoruje teatr,jeżeli państwo to odciąć od kasy i powróci normalność.Dowiemy się wtedy na co stać takiego potwora o przepraszam pseudo aktora.

 92. HMW

  …. do PIKIETY… Jezeli wytepujemy w obronie wartosci tradycji …przeciwko zniewazeniu duszy polskiej…. to uzyjmy do tego wywazonego slownictwa … na poziomie akademickim dostojnym…honorowym… szlacheckim……
  takie slowa jak szambo, g…no, psie ….., nie pasuje….
  do waszych.. przeciez wznioslych intencji….
  Polskie slownictwo jest takie bogate w przymiotniki niuanse poetyczne………
  szukajmy na PIKIETACH bogatszej wymowy
  a nie w kolko te same juz oslyszane slowa……..(…) HMW

 93. Krystyna

  Czuję się obrażona jako katoliczka i jako Polka. Krzyż jest znakiem mojej wiary ale także jest wpleciony w historyczne losy Polski. Te drogie dla mnie znaki zostały zdeptane. Podobnie jest z postacią Św. Jana Pawła II. Jestem także obrażona nazywaniem kulturą zachowań obscenicznych w teatrze. Sztuka to nie rynsztok.

 94. Jan

  Jak to już ktoś w Polsce zauważył “to nie sztuka tylko kloaka”, a ja bym dodał: na dodatek czosnkowa.

 95. Zofia Chyra-Rolicz

  Hańba dla tego “pseudoartysty” – dość obrażania naszych świętości religijnych i narodowych! Czy ów skandalista [bo trudno nazwać go artystą] byłby tak samo odważny profanując gwiazdę Dawida?, wieszając figurę Mahometa lub Mojżesza? kopulując z Buddą? Skąd się wziął w Warszawie? Kto go zaprosił? na czyj koszt? Kto czytał ten “scenariusz” i zatwierdził go do realizacji?
  Pani Anna Wyszyńska nie powinna hańbić nazwiska Prymasa Tysiąclecia. Jeśli musi – niech występuje pod innym nazwiskiem. jęsli musi

 96. Zofia Chyra-Rolicz

  Wstyd i hańba! Dość szargania naszych świętości narodowych i religijnych, dość pornografii w państwowych teatrach. Kto zaprosił tego skandalistę do Warszawy? Kto to finansował. Pani Anna W. kala nazwisko Prymasa Tysiąclecia, niech występuje pod innym – jeśli musi.

 97. Magdalena Banach

  Jestem Polką,katoliczką. Moi Przodkowie ginęli za obronę Polski.Nie mogę milczeć,kiedy to, co dla mnie święte jest profanowane.Jeśli tzw.Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie jest w stanie sobie poradzić z takimi obrzydliwymi,obrazoburczymi prowokacjami, społeczeństwo i wolni Obywatele,powinni wziąć sprawy w swoje ręce. To się w głowie nie mieści,że tak można opluwać religię chrześcijańską w chrześcijańskim kraju. I proszę mi nie mówić, że Ministerstwo nie może nic zrobić, bo to warszawski ratusz daje pieniądze, bo to mnie obraża!

 98. J. Ciesielski

  w równym stopniu winne temu skandalowi są władze teatru ,które wiedziały co będzie publicznie wystawione , one powinny również odpowiadać za ten skandal

 99. Sprofanowano jednego z największych Polaków Jana Pawła II ,Świętego czczonego na całym świecie. Obrażono Państwo Watykańskie profanując jego flagę , nie mówiąc już o uczuciach katolików . Jak długo będziemy tolerować takie działanie ! Należy
  przykładnie ukarać winnych i stworzyć takie mechanizmy kontroli wydatkowania środków publicznych aby nie nie mogły być przeznaczane na te” niby sztuki.” Ponieważ reżyser wyrażnie sprecyzował cel swojej działalności – niszczenie naszej wspólnoty narodowej, to moim zdaniem należy go uznać za persona non grata i odesłać na jakieś Antypody.

 100. Wanda Wojciechowska-Ratajczak

  Dzięki Bogu, że sprawa jest w sądzie. Dobry był protest Młodzieży Wszechpolskiej.

 101. Margret

  To jest wrecz obrzydliwe. Brzydze sie, nawet tymi co graja i dziwie sie bardzo, ze ich ambicje jako aktorow sa mniej niz zero.
  To jest profanacja, to obrazanie uczuc naszych religijnych.
  Mieszkam w USA od 35 lat i jeszcze nikt mnie tak nie obrazal jak w mojej Ojczyznie. Wstydzcie sie !!!!! Wszyscy aktorzy i politycy.
  Uwazam ze powinny byc wyciagniete powazne konsekwencje.

 102. Benek

  Należy rozważnie dobierać repertuar teatrów i zastanowić się nad tym czy nie zostanie on źle odebrany przez społeczeństwo i nie urazi się jego uczuć moralnych lub religijnych. Jeśli ktoś chce wywoływać skandale niech to czyni na własny koszt a nie za społeczne pieniądze. Osoby dopuszczające się takich skandali za państwowe pieniądze winny być odsuwane od zajmowania odpowiedzialnych stanowisk do końca ich pracy zawodowej. Kilku odsuniętych od pełnienia funkcji dyrektorskich zmusi do zastanowienia się potencjalnych tak samo głupich ich następców czy gra warta świeczki.

 103. Jerzy Oszmanowicz

  Bardzo wysoka kara finansowa. Nakaz opuszczenia Polski po wpłaceniu kary lub zamiana kary finansowej na karę pozbawienia wolności w przeliczeniu półtora tysięcy złotych za jeden dzień odosobnienia. Ukoronowaniem powinien być dożywotni zakaz wjazdu na terytorium Polski. Nawet przejazdem.

 104. Stanisław Skowron

  Drwiny z Boga i profanacje symboli chrześcijańskich w XX wieku już były i skończyły się zbrodniami faszyzmu i komunizmu. Historia niczego nas nie nauczyła.
  Stanowczo domagam się zdjęcia spektaklu i ukarania winnych obrażania uczuć religijnych profanacji krzyża, św. Jana Pawła II.
  Milczenie w tej sprawie oznacza akceptację.

 105. Jestem za pozwem zbiorowym, przeciw konkretnej osobie która zdecydowała o dofinansowaniu ze społecznych pieniędzy tą haniebną pseudo sztukę.

 106. Andrzej Nosal

  Skrajnie liberalne środowiska artystyczne wiedzą, że mogą bezkarnie opluwać chrześcijan i krzyż. Wiedzą, że Chrystus nakazał nam miłować naszych nieprzyjaciół i dobrze czynić tym, którzy nas prześladują. Niemniej, nie mogę milczeć gdy uderza się w to co dla mnie drogie, do tego finansując to przedsięwzięcie z publicznych środków.
  Moje stanowcze NIE dla spektaklu “Klątwa”

 107. Byt

  Należy bezwzględnie zwalczać tego typu antykulturowe barbarzyństwo, w pełni popieram Państwa działania – PRECZ Z KOMUNIZMEM I SATANIZMEM W SZTUCE!

  pozdrawiam serdecznie

 108. Jerzy Głowacki

  Popieram pomysł zorganizowanej akcji. Wypisywanie własnych komentarzy to reakcja, której ci zboczeńcy, finansowani przez Ratusz i promowani przez Gazetę Wyborczą, nawet nie zauważą.

 109. Metal

  Wszystkich którzy są powiązani z tą tzw. “sztuką” powinni siedzieć
  w więźieniu i dostać bardzo wysokie grzywny pieniężne.

 110. Ewa Z. D.

  Brak słów na takie obelgi w odniesieniu do naszej religii .
  To się w głowie nie mieści.!!!
  A św.Jan Paweł II to się w grobie przewraca …co w Jego Ojczyznie
  tacy popaprańcy wyczyniają…

  Jest mi bardzo smutno i tylko cała nadzieja w Bogu i modlitwie o nawrócenie tych godnych pożałowania bezbożników.
  Nie wolno nam być obojętnymi na takie zło !!!

 111. Andrzejas

  Należy wstrzymać finansowe dotacje takim teatrom i aktorom, dla których żadne wartości nie mają znaczenia. Dać im wilczy bilecik, bo taka swołocz nie przyniesie nic dobrego narodowi. Dziwię się aktorom, że zgodzili się grać takie bezeceństwa. Zachowują się jak menele spod budki z piwem. Skandal i żenada.

 112. To co stało się w teatrze jest ohydne, to jest jawne ośmieszanie
  naszej wiary chrześcijańskiej,bezczeszczenie naszych wartości i Jana Pawła II. Nie zgadzamy się z tym i będziemy tępić tą ,,nowoczesną
  hołotę,, ,Lewactwo wszelkiej maści nie może nam niczego narzucać.
  Walczyć należy z nimi czym się da,absolutnie nie patrzyć z boku i udawać że nic się nie stało.
  Cieszę się że już sprawą zainteresowały się odpowiednie organy.

 113. Brak myślenia,sztuka ma być sztuką nieść dobre wzorce,a nie obrażać.
  Mało tego po co płacić za oglądanie,paszkwilu,czy podobnych,pseudo-wystaw,itp. Nie podoba się nie idę nie zapłacę za to aby dać się obrazić.Zamiast kasy na bilet na to,, coś” lepiej przekazać na dom dziecka,albo podobną instytucję, po prostu nie dać zarobić na tym !

 114. Sarna

  Chcecie Państwo coś zmienić, to przyłóżcie rękę do tej propozycji. Ta propozycja powinna przekroczyć granice naszego kraju i akcja taka powinna rozpocząć się prawie równolegle w całym świecie cywilizacji Rzymsko –chrześcijańskiej.

  Musimy przywrócić wiarę ojców naszych:
  Przymierze Seniorów
  25 grudzień 2014 ·
  Dziś nakazem chwili jest, by naród, zwłaszcza ci, którzy uważają się za ludzi wierzących stanęli w obronie wiary i Ojczyzny, przystępując do tworzenia w terenie grup o tymczasowej nazwie „ Obrońcy Wiary Naszych Przodków” ( w skrócie O.W.N.P.) . Pierwsze kroki należy uczynić tu, na dole, jednocząc swe siły w parafiach. Należy szukać osób niezadowolonych z obecnego stanu rzeczy, a zatroskanych o przyszłość naszej wiary, Ojczyzny i narodu.
  Na początku można porozumiewać się za pomocą parafialnych stron internetowych, lub zakładać własne strony pod nazwą- Parafialna Strona Obrońców Wiary Naszych Przodków w ( tu nazwa parafii i miejscowość), czy też komunikatorów internetowych. Gdy nabierzemy pewności, że może powstać grupa parafialna- O. W. N. P. to ją powołać. Wybrać Zarząd i zacząć bezpośrednie spotkania. Wybrać jeden dzień w miesiącu ( uzgodnić z proboszczem), w którym będzie odprawiana wieczorem Msze Św. za Ojczyznę, a po niej w miarę możliwości urządzić spotkanie grupy, zapraszając parafian. Wskazane by było, żeby ta Msza była odprawiana w tym samym dniu m- ca i o tej samej godzinie w całym kraju ( np: 2-ga środa m- ca, godz. 19- ta).
  Na tych spotkaniach należy omawiać sprawy dotyczące walki z Kościołem. Szukać dróg wyjścia z naszej nie mocy podźwignięcia Ojczyzny. Zbierać propozycję do programu organizacji ogólnokrajowej oraz organizować dobrowolną składkę ( anonimową, „co łaska”) na pokrycie koniecznych kosztów. Pieniądze te powinny być skrupulatnie i przejrzyście rozliczane, ale większość powinna być przekazywana „ do góry”, bo te konieczne koszty będą na „górze”.
  Gdy grupa, co nie, co już okrzepnie, powinna szukać kontaktu z podobnymi grupami z sąsiednich parafii w ramach dekanatu. Następnie zorganizować zebranie przedstawicieli grup parafialnych w dekanatach. Uczestnicy zebrania dekanatu powinni przekazać zebrane w terenie propozycje do programu kiełkującej organizacji ogólnokrajowej, pieniądze, jak również wybrać z pośród siebie Tymczasowy Zarząd Dekanatu i delegatów dekanatu na Krajowy Zjazd. W/w delegaci powinni między sobą uzgodnić czas i miejsce odbycia takiego zjazdu oraz wybrać Komitet Organizacyjny.
  Zadaniem Komitetu Organizacyjnego będzie przygotowanie i przeprowadzenie Krajowego Zjazdu. Krajowy Zjazd powinien określić: charakter, zakres działania planowanej organizacji, ramy programu i wybrać Komitet Założycielski. Zadaniem Komitetu Założycielskiego będzie podjęcie wszelkich kroków w celu powołania i zarejestrowania kompetentnej organizacji.
  Kto w Boga wierzy, niech zaczyna. Niech informuje znajomych oraz kopiuje i wkleja, gdzie tylko, jest to możliwe. Nie mówmy, że to nie ja. To ma być każdy, do kogo to dotarło i komu jest droga wiara i Ojczyzna.
  W Imię Boże- zaczynajmy.

 115. Beata

  Byłabym za pozbawieniem obywatelstwa polskiego. Wszystkich. Nazwanie tego czegoś skandalem, jest pomyłką, to prymitywni zwyrodnialcy, niebezpieczni dla ładu moralnego i kultury. Teatr powinien być zamknięty do czasu prawomocnego wyroku

 116. Mirosław Szulczyński

  Mnie uczono, że sztuka (kazda jej forma) winna słuzyć człowiekowi w jego poszukiwaniach, w tym rozwiązywaniu rozmaitych problemów egzystencjonalnych, ale w duchu szeroko pojętego humanizmu. Zatem sztuka powinna być pomocna człowiekowi, Stąd nie moze powodować destrukcji, tym bardziej nie może skutkować selfdestrukcją osoby.

 117. studentka

  Okropne i niemoralne. Psucie dotychczasowej kultury i powodowanie powszechnego zamętu w społeczeństwie nie jest według mnie innowacją.

 118. Andrzeej

  Ten pseudo reżyser powinien być natychmiast wydalony z naszego Kraju, a od osób odpowiedzialnych za ten skandal należy wyciągnąć surowe konsekwencje .

 119. Paweł M

  Proponuję w ramach walki o ojczyzne i wiarę przyłączenie się do powszechnej Krucjaty za Ojczyznę i …… modlitwę o Intronizację Jezusa Chrystusa na Króla Polski ( w dekrecie podpisanym przez rząd i biskupów ). Wyłozyła to w sposób jasny i prosty Rozalia Celak, w swych notatkach z objawień Pana Jezusa.
  Mędrcy wśród biskupów nie rozumieja wykładni jezykowej ( rozumienia) i dlatego Bóg w ważnych sprawach, w historii objawiał sie prostaczkom.

  Paweł M

 120. diana

  Dziękuję Młodzieży Wszechpolskiej, dziękuję Reducie Dobrego Imienia za to, że pilnują i domagają się szacunku dla Polski , polaków a Zwłaszcza Jana Pawła II. To zachowania wymaga surowego ukarania.

 121. Janusz W

  I na takie chamstwo i podłosc kochany ratusz pani gronkiewicz waltz wydaje pieniądze kazdego podatnika, precz z gronkiewiczową i takim teatrem zasran.. podli ludzie

 122. Elżbieta

  tym “pseudo-sztuką” powinien w trybie pilnym zająć się Prokurator Generalny, zamknąć wystawianie tego czegoś, bo to jest nie do pomyślenia, aby tak szargać naszą kulturę, mieszać z błotem św. Jana Pawła II , naszą religię i niedopuszczające jest, aby nawoływać do zabójstwa J. Kaczyńskiego. SKANDAL !!!!!

 123. Małgorzata

  To jest wielka profanacja naszych ŚWIĘTOŚCI.
  Nie wyobrażam sobie ażeby pozostała nie ukarana.
  Dziękuję Młodzieży Wszechpolskiej.
  Małgorzata

 124. Hanna Sucharska z Bydgoszczy

  ten rzekomo spektakl to hańba , blużnierstwo i opluwanie Wiary. której wyznawanie i poszanowanie zagwarantowane jest w konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. To przestępstwo gdzie wzywa się do zabójstwa Pana Jarosława Kaczyńskiego ,
  ,, Panie , przebacz im , bo nie wiedzą co czynią ,, , zaś Sąd ludzki niech osądzi , byśmy mieli poczucie ,że sprawiedliwości stało się zadosć

 125. Małgorzata Przybylska

  To jest wielka profanacja naszych ŚWIĘTOŚCI.
  Nie wyobrażam sobie ażeby pozostała nie ukarana.
  Dziękuję Młodzieży Wszechpolskiej.
  Małgorzata

 126. Waldek

  Uwazam ze rezyser powinien zostac ogloszony persona non grata bez prawa powrotu na terytorium RP a aktorzy i dyrekcja ukarani

 127. Małgosia

  Biedny, opętany człowiek. Szokujące jest to, że goniący za złym rozgłosem reżyserzy angażują go i że aktorzy nie odmówili wystąpienia w takim zwykłym świństwie. Tym obywatelom polskim dziwię się najbardziej, a tego nieszczęsnego Frljicia może wreszcie jakaś dobra dusza do egzorcysty zaprowadzi?

 128. Włościanka

  Dlaczego z pieniędzy polskiego podatnika ktoś bezczelny finansuje fanaberie obcego reżysera? Teatr powinien zwrócić dotację i więcej ich nie uzyskać.

 129. Józef Kononowicz

  Tego rodzaju spektakle,godzące w dobre imię Polski i Polaków, znieważające wartości przez nas wyznawane, dobre imię wielkich Polaków, świętych, symbole chrześcijańskie, państwowe i patriotyzm, nie mogą być wystawiane. Autorzy, twórcy i osoby przyzwalające na wystawianie takich spektakli powinni być ścigani przez prawo z urzędu i surowo karani. W naszym kraju, wrogowie nie mogą nas obrażać ani znieważać. Moskiewskie pachoły przez pół wieku przyzwyczajały nas do tego że to co polskie jest niegodne a teraz sondują jakie są nasze reakcje na zniewagi.

 130. Włościanka

  Zapomniałam spytać co robi pan Gliński? Czy znów wdzięczy się do panien; Rzeplińskiej i Komorowskiej?

  • Zespół Reduty Dobrego Imienia

   Teatr Powszechny jest dotowany z funduszy miejskich, nie ministerialnych

 131. Marek Barański

  Marek Barański
  Zróbmy prawdziwy teatr, tamten przy nim z pewnością uschnie, zorganizujmy wystawy prawdziwego malarstwa, zbiory śmieci zwane teraz muzeami sztuki nowoczesnej przy nich zwiędną. Zorganizujmy się. Oczywiście będą potrzebne pieniądze, ale chętnie zapłacę, aby można było przywrócić prawdziwą sztukę.

 132. Jolanta

  Antynarodowemu, antykatolickiemu, obrzydliwemu, niemoralnemu, antycywilizacyjnemu… terroryzmowi w warszawskim Teatrze Powszechnym mówię precz również.Zdegenerowanej lewackiej kulturze mowimy NIE!!!.Jest Klątwa – musi być Kara. Zamknąć teatrzyk kukiełkowy to artyści ?!? to ludzie myślący? to kukiełki sterowane przez degenerata moralnego,ktory powinien być osądzony i natychmiast wydalony z Polski-persona non grata.Gdzie jest Polska kultura teatralna?!? Szkoda desek dla takiej patologi.
  Metoda prosta, wszystkich biorących udział w tym zwulgaryzowanym ,zdegenerowanym szambie właściwie potraktować -ukarać i wilcze bilety dać dla wszystkich- zapamiętać te miernoty obsceniczne tą kloakę i wysłać na bruk -niech założą swój teatr i niech w tym szambie prywatnym się pławią sami i im podobni degeneraci.
  Sztuka nie tworzy sie sama, tworzą ją ludzie ktorzy podlegaja prawu.
  Są normy, coś wypada a czegoś nie wypada robić.
  Naruszone zoastały przepisy kodeksu karnego.Czekam/y na finał sprawy.

 133. Pigwa

  Jeśli ten gościu nie jest obywatelem Polski, wyrzucić na zbity pysk z kraju, a po zatem proszę podać do publicznej wiadomości nazwiska tych aktorów bluźnierców – mogli odmówić roli.

 134. Uważam że musi być powszechny skuteczny protest nie tyle władz ale nas ludzi wierzących.Jak raz pozwoli się na takie poniżanie naszej Wiary będzie tego więcej;(nie mogę pogodzić się z tym że taka ochyda była możliwa w Naszej Ojczyżnie…Wynagradzam dziś jak umie za ten czyn ale uważam że stanowczy mądry protest ludzi jest konieczny!!!Liczyłam bardzo na mądrą propozycję Reduty jakąś odezwę do Teatru

 135. Sylvia Soballa

  Wyznawcy Allaha potrafia bronic swego imienia i swojej religii. Ci demonstruja swoje zdanie podrzynajac gardla przecienikow.
  My, chrzescijanie mamy tez prawa, ktorych nalezy przestrzegac.
  Obraza Boga idzie stanowczo za daleko. Dziabelskie nasienie nie ma juz zadnych granic przyzwoitosci. Nas, jako wyznawcow Chrystusa obraza sie stale i bezgranicznie. Nie ma na to kary?
  Nie wspomne juz o finansowaniu tych pseudo-artystow z publicznych pieniedzy. Taki teatr powinno sie natychmiast zamknac.

 136. Stefan

  Wrogowie Polski prawdziwie wolnej i niepodległej, oraz zdrajcy Ojczyzny za pieniądze i stanowiska, próbują wszelkich środków i metod aby destabilizować Państwo i wprowadzać nieustannie niepokój społeczny. Zawsze znajdą jakiś chętnych, którzy za pieniądze zrobią kolejna “zadymę”, aby opinia publiczna nie zajmowała się WAŻNYMI SPRAWAMI jak : Amber Gold, kradzieżami sędziowskimi , czy kradzieżami nieruchomości przez grupy kolesiowskie i rodzinne powiązane z byłą władzą

 137. Stanisława Wasilewska

  Protestuję jako podatnik by środki na kulturę były w taki sposób marnotrawione.
  Ale nie od dzis wiadomo -jaki prezydent miasta taka kultura w Warszawie. Wierzę ze jakieś działania podejmie także minister kultury

 138. marek

  Pani gronkiewicz powinna podać się do dymisji a obywatele nie powinni dopuścić do ani jednego spektaklu więcej – sprawa w prokuraturze to dla mnie za mało żądam pikiety pod teatrem i ratuszem

 139. krakuskolonia

  Kto zaprasza takich antypolskich i antychrzescijanskich meneli. Przeciez ten zboczeniec nie przyjechal do Polski nie proszony. W tym przypadku nalezy cofnac dotacje dla teatru, zlikwidowac go a Dyrekcje skarzyd do Prokuratury. tym warszawskim szujom zwanym “aktorami” przydal by sie wiezienny chlebus dla otrzezwienia.

 140. Joanna K.

  Skandaliczna “sztuka” promująca antywartości, których zdrowo ukszatałtowany człowiek powinien wstydzić się. Inspiracje z piekła rodem.

 141. Barbara Wierzchowska

  Najbardziej smutne jest to , że teatr otrzymuje dotacje z naszych podatków.Czy możemy pozwalać, by miasto podwyższało np. czynsze za dzierżawę dla nas, by następnie te pieniądze przeznaczać na nasze
  zniewolenie,niszczenie osobowości, zdziczenie obyczajów. Sądzę, że należałoby staranniej dobierać i wybierać ludzi do gospodarowania publicznymi pieniędzmi, jakaś kontrola tych wydatków i konsekwencje prawne, dla osób, które lekką ręką wydają nasze pieniądze niegodziwie. Może to być jakiś nowy sposób na walkę z Narodem, w myśl powiedzonka polskość to nienormalność i tak to kamieni kupa.

 142. Zbigniew

  Człowiek który jest nikim i nic sobą nie reprezentuje chce drugiego człowieka lepszego od siebie zmieszać z błotem ,ośmieszyć ,zdeptac żeby czuć się lepszym. Tutaj mamy typowy przykład. jakiegoś chama nazywającego się artystą, który obraża drugiego żeby się dowarościować. Robią to bo czują się bezkarni. Trzeba złożyć pozew zbiorowy o obrazę dobrego imienia i wartości religijnych. Niech pod pozwem podpisze się kilka miliomów Polaków i niech każdy zażąda przynajmniej 1000zł zadośćuczynienia to niewypłaci się do 7-go pokolenia . Zobaczymy czy pojawi się ktoś następny.

 143. Jerzy Soboń

  Sprawą miernoty mieniącej się twórcami kultury jest jaki jest ich warsztat. Skandalem natomiast jest, że taka pseudo-sztuka jest dofinansowywana ze środków publicznych. Nie można każdego wyrazu nazywać twórczością ponieważ dojdziemy do absurdu. Dzisiaj światowe lewactwo karmi nas swoją ideologią, która jest obca naszym chrześcijańskim wartościom. I nie o to chodzi by np. homoseksualistów piętnować za ich dewiacje. Chodzi o to by wyraz artystyczny nie uwłaczał nikomu i nie plugawił wartości, które dla wielu moich rodaków są wartościami najwyższymi. Demokracja to nie prawo do gwałcenia uczuć innych ludzi. Jeśli pani Gronkiewicz-Waltz chce wspierać taką lewacką i antychrześcijańską pseudo-sztukę to niech ją finansuje z własnej kieszeni a nadwyżkę finansową urzędu przeznaczy na biedne dzieci czy bezdomnych, którzy między innymi w wyniku jej polityki reprywatyzacyjnej trafili na ulice.

 144. J. Maj

  Uwazam, ze dyrektor teatru powinien byc przede wszystkim ukarany, bardziej niz te przywloki. Nie wyobrazam sobie zeby pozostal nadal na tym stanowisku.

 145. Magdalena

  NIE MA KARY, NIE MA MIARY!! ZA SZARGANIE NASZYCH ŚWIĘTYCH WARTOŚCI ODEBRAĆ DOTACJĘ. CZY MINISTER KULTURY ŚPI?
  NIECH ZADZIAŁA NIEZWŁOCZNIE!!

 146. Joanna

  Odebrać teatrowi dotacje z budżetu i niech sobie dyrekcja radzi..Do tego typu ludzi przemawia się tylko przez pieniądze

 147. rr

  czas wskrzesić Krzyżowców, być może, gdyby zbezcześcili wszystkie religie, jakoś dało by się to wytłumaczyć, ale opluwanie Chrześcijaństwa jest takie trendy, lewackie szmatławce, czytałem fajny artykuł, myśl przewodnia: po śmierci JP2 lewactwo podniosło głowę

 148. Zbyszek

  „Klątwa” w reż. Olivera Frljicia wystawianego w Teatrze Powszechnym jest również zbezczeszczeniem Stanisława Wyspiańskiego, w kategoriach prawdziwych twórców kultury, oprócz oczywistego aktu barbarzyństwa, profanacji osób, religii i flagi oraz obrazoburstwa wszelakich uczuć ludzkich, jest aktem satanistycznym i nawoływaniem do najgorszych czynów zasługujących wyłącznie na potępienie, objawem kompletnej dewiacji na granicy zezwierzęcenia.
  To ocena w aspektach: humanistycznym, etycznym, moralnym.

  Poniższe wypowiedzi „reżysera-skandalisty” i anty-człowieka:
  „Najbardziej w teatrze obchodzi mnie performowanie instytucji; nie interesuje mnie tworzenie dobrego lub złego przedstawienia, ale sprawdzanie, jak możemy użyć teatru jako narzędzia performatywnego.”
  „Dlatego moim zdaniem powinniśmy szukać sposobów taktycznego używania innych dostępnych nam mediów. (…) Nie uważam, by żywa współobecność widzów i aktorów była jedynym warunkiem zaistnienia teatru.”
  „ … kiedy zostałem dyrektorem innej instytucji: Narodowego Teatru w Rijece (…) obejmując stanowisko musiałem być bardzo ostrożny; nie mogłem od razu całkowicie odsłonić swoich planów, ponieważ nawet by mnie tam nie wpuszczono. (…)
  Skorzystałem z kapitału symbolicznego tej instytucji. Oczekiwano ode mnie, że będę zajmował się kultywacją narodowej kultury. Tymczasem zamiast tego realizowałem rozmaite działania, w których czerpałem z doświadczeń performansu i sztuki konceptualnej. (…)
  Próbowałem wyjaśnić, jak moim zdaniem powinien funkcjonować teatr narodowy w XXI wieku. W tamtym czasie starałem się również rozbić strukturę Narodowego Teatru w Rijece, który podzielony jest na trzy niezależne działy: teatr, operę i balet. W moim przekonaniu taki podział jest kompletnie niepotrzebny. Próbowałem więc dokonać performatywnej dekonstrukcji tej instytucji i jej struktury (…) Chciałem zantagonizować całe społeczeństwo – i to jakoś nam się udało.”
  świadczą, że ten osobnik jest jakimś opętanym lewakiem, dla którego nie ma żadnego miejsca w KULTURZE, mimo że przez niektórych, jemu podobnych uważany jest za reżysera. Jego miejsce jest na „barykadach rewolucji”, a nie w teatrze. Tu nie może być w ogóle mowy o jakichkolwiek „wyrazach formy artystycznej”, ani przykładania jakiejkolwiek humanistycznej miary SZTUKI.
  By tworzyć KULTURĘ, SZTUKĘ (i inne formy cywilizacji) wpierw trzeba być CZŁOWIEKIEM!!!
  Zwierzęta nie są w stanie stworzyć jakiejkolwiek cywilizacji, i tym różnią się od ludzi.

  Ten osobnik ma więcej wspólnego z obłędnymi i zbrodniczymi ideologami typu Trocki czy Gramsci niż z jakąkolwiek formą twórczości artystycznej. Swoją działalnością nie wpisuje się w działalność teatralną, lecz się z niej WYKLUCZA. Zresztą jak sam mówi nie ma żadnych ambicji bycia dobrym reżyserem teatralnym: „ …nie interesuje mnie tworzenie dobrego lub złego przedstawienia, ale sprawdzanie, jak możemy użyć teatru jako narzędzia performatywnego.”

  Niestety, ale ktoś w konkretnym mieście (stolicy!) i konkretnym teatrze ZAAKCEPTOWAŁ ZROBIENIE Z TEATRU POWSZECHNEGO „NARZĘDZIA PERFORMATYWNEGO”, ktoś (dyrektor teatru) dopuścił do takiego haniebnego spektaklu opłacając „reżysera i wykonawców” publicznymi pieniędzmi, ktoś zagrał te zwierzęce role (mimo, że nie były to bajki La Fontaine) i oni wszyscy powinni ponieść ODPOWIEDZIALNOŚĆ.
  Nie ma innego określenia dla tych sprawców jak słowo HAŃBA i WSTYD. Jest też wielka nadzieja, że będzie i NAJSUROWSZA KARA.

 149. Łuki

  Skandal a przede wszystkim wstyd. W Internecie są twarzą aktorów.. Ja się pytam skąd sa ci ludzie? Dramat wstyd i obrzydzenie. 🙁

 150. BBS

  Czy w naszym kraju pojęcie etyki przestało funkcjonować? Oburza mnie bezczelne korzystanie z naszych pieniędzy na udawanie teatru w celu robienia zamieszania. Winien jest dyrektor teatru, który zatrudnił tego typa dla prowokacji. Prokurator powinien jak najszybciej zamknąć teatr, zdjąć “sztukę” z afisza i ukarać dyrektora, paragrafów pasuje tu kilka!

 151. Maria Długońska

  Obrażanie uczuć religijnych oraz zachęcanie do zabicia człowieka niezgodne z prawem. Ponadto jest to zamach na cywilizację, na zasady, którymi powinny kierować się społeczeństwa.

 152. Spokojnie,my Polacy w naszej historii doznawaliśmy różnych upokorzen,ale ostatecznie zarazę lewcką pogonimy z naszej Ojczyzny.Liczę i wierzę,że nowe pokolenie młodych polaków uczyni moją ojczyznę Wielką i bogatą duchowo. Przez ostatnie 70 lat moje pokolenie,urodzone pod koniec II-j wojny św. w 70-ciu % zostało duchowo zniewolone,psychicznie zdeformowane,ale ono już stopniowo odchodzi. Idą nowe,lepsze czasy. Nadzieja i wiara zwycięży!!!

 153. Katarzyna Jaśkiewicz

  Nie rozpowszechniać niczego, nie potępiać, nie dać się prowokować. Zaskarżyć i osądzić w ciszy. Jak zwykle: brawo, Reduta!

 154. Jan

  Niestety Polska jest areną bezprawia. Jej wrogowie próbują ośmieszać nasz kraj. Należy stanowczo zakazać wrogiej działalności . Winnych wydalić z kraju. Szerzą oni nienawiść.

 155. Za takie przekroczenie wszelkich granic miejsce takiego “teatru”powinno byc na smietniku a takich zblazowanych skandalistow, obludnikow i degeneratow niby artystow powinno sie wsadzac do specjalnie przygotowanych wspolnych licznych cel aby nabrali dodatkowego natchnienia dla swojej dalszej tworczosci i zycze im dobrej praktyki w swoim zawodzie i jak najwiecej traningow. Oby jak najluzej przezywali w trudzie to swoje natchnienie a zboczone nawyki moga szybko ustapic.

 156. Anna

  Protestuję przeciwko profanowaniu moich autorytetów, wartości kulturowych, religijnych i narodowych.
  Jestem zdruzgotana, że w Polsce doszło do takiego moralnego upadku. Moi bliscy ginęli za Ojczyznę, za honor, za prawość, za przyzwoitość. Dobrze, że tej hańby nie dożył mój ojciec i stryj.

 157. Krystyna

  Tego tematu nie powinno poruszać się w ogóle w sferze kultury – zero recenzji, zero dyskusji. To temat dla wymiaru sprawiedliwości.

  Brońmy Chrystusa, naszego wspaniałego Świętego Jana Pawła II, Watykanu i polskiej kultury w sposób stanowczy.

 158. lucyna P.

  A gdzie sa chierarchowie Kościola? Heretycy wszelkiej maści robia co chca coraz smielej.
  W ubiegłym wieku na aktorkę BB za nieskromne sceny i smiale kreaje ostro zareagował Watykan. O tym ,że wystawiono w Teatrze Powszechnym w Warszawie najohydniesze przedstawienie ; cisza.
  To calkowity upadek moralny !

 159. Myślę, że komentowanie tego zjawiska to o wiele za mało. To nasza bezsilność. Tym razem MUSI SIĘ WZIĄĆ DO ROBOTY APARAT PAŃSTWA POLSKIEGO. Koniec, kropka. Dość tej bezradności wobec drani, prowokatorów, bezczelnych agresorów. Nie mówcie, że wzrosło poczucie bezpieczeństwa w Polsce, bo ja nie mam żadnego poczucia tego rodzaju. Czuję się atakowana niemal każdego dnia przez tych łobuzów, chuliganów intelektualnych i zwykłych szarlatanów. Już dość tego. Państwo musi mieć siłe nas obronić przedtą agresją. JA TEGO ŻĄDAM!!!! JUŻ, NATYCHMIAST!!

 160. Jan Krupa

  …o sztuce a już na pewno o Sztuce nie ma tu oczywiście mowy – co potwierdza sam pan “reżyser”. A aktorzy?… – fakt iż “zagrali” w tym czymś to dla mnie może i poważniejszy skandal niż sam … ten “człowiek” nie wyznaje żadnych Wartości; jego celem jest chaos, nienawiść, destrukcja i wszystko co ma prowadzić do niszczenia, rujnowania wszystkiego i wszystkich – co sam przecież stwierdza, tyle że innymi słowami.
  Jestem Katolikiem – nie znajduję słów aby nawet próbować opisać to “coś”; problem nie obraża ale głęboko rani… jest bardzo poważny, rangą ogólnonarodowy, szyderczo i brutalnie antychrzescijański – ale zacytuję pewnego wszystkim znanego rodaka: to jest “totalne popapraństwo” ( przepraszam wszystkich – z zasady nie schodzę na tak niski poziom ). To dobrze że sprawą zajęła się prokuratura z urzędu… potem być może zajmie się nią sąd… i nie będę zaskoczony jeśli temu panu o to właśnie chodzi. Konsekwencje – o ile takie będą – na nim nie zrobią wrażenia. A najpewniej nasza totalna opozycja dopilnuje byśmy mieli totalnego męczennika… dla wielkiej sztuki. Skutki wszystkiego jako całości na pewno będą – trudno przewidzieć w jakiej skali i jak głębokie. A wszystko to za pieniądze z publicznej kasy.
  Jako Katolik jestem w stanie wybaczyć ( mam na myśli Wybaczyć, a nie wybaczyć ) – Chrystus Wybaczył swoim oprawcom i zabójcom. Bóg Wybacza – ale człowiek musi tego chcieć; człowiek jest Wolny i może wybierać – sam decyduje o swojej wieczności.
  To absolutnie nie oznacza że ja zgadzam się na tolerowanie zła – samo krytykowanie i “medytowanie” go uważam za nieporozumienie i niezrozumienie jego istoty. Zło trzeba eliminować i niszczyć tam gdzie ma swoje źródła… a najlepiej byłoby “wyeliminować” te właśnie źródła.
  Jestem bardzo ciekaw który to z duchów “wielkiej sztuki” zainspirował tego “artystę” do opuszczenia Chorwacji. przyjazdu do stolicy Polski. udania się do Teatru Powszechnego i… “ja chciałbym tu pracować” ?!!! Jestem też ciekaw dlaczego dla przedstawienia swych “wizji artystycznych” w katolickim kraju sprofanował Wartości Chrześcijańskie a nie np. Islamu. A może właśnie powinien udać się do któregoś z muzułmańskich krajów i tam próbować…
  Tego akurat na pewno nie zrobi bo wie jak to się dla niego skończy.
  ZŁO TRZEBA NISZCZYĆ W JEGO ZARODKU.
  TRZEBA NISZCZYĆ ŹRÓDŁA ZŁA.
  ZŁO ISTNIEJE NIEZALEŻNIE OD TEGO KTO MA WIĘKSZOŚĆ GŁOSÓW W PARLAMENTACH.
  ZŁO ISTNIEJE OD PRZEDWIEKÓW.
  Dla mnie “przeciętnego” – modlitwa, wiara i NADZIEJA.

 161. Mariusz

  Niech Miłosierny Jezus otworzy jego serce na prawdę i porazi go Swą miłością jak Św. Pawła. A Św. Pawłowi zawierzam całą tą sprawę on będzie wiedział co z nią zrobić! Jezu Ufam Tobie!

 162. Adam

  JEST to oddanie pokłonu szatanowi.Przez jego wyznawców. Jest również próba ataku na suwerenny kraj .Powinno być szeroko napiętnowane i oddane pod osąd prawny, Wszystkich którzy przyczynili się do zaistnienia tego plugactwa.

 163. WOLNOŚĆ to nie jest dowolność, jest indywidualna odpowiedzialność za swoje zachowania i każdy powinien mieć tego świadomość i Ci ludzie zwrotnie otrzymają zapłatę, za te kilka chwil “na scenie”.

 164. Anton

  Ktoś powie,że nie należy interweniować bo tylko będą mieć rozgłos,bo o to im chodzi.Ja mówię,że takie myślenie w obecnej fazie walki chrześcijaństwa z marksizmem to błąd.Nie interweniowali tacy protestanci na zachodzie i czego się “dorobili”?Pytanie retoryczne.Ukarać wg.paragrafów prawa,bo takowe mamy i się nie bać ryku lewactwa.Prawo musi być respektowane.Inaczej przegramy tą walkę na własnej ziemi.

 165. Oto przyklad ,na wmawianie zdrowemu czlowiekowi ,ze szambo nie jest szambem tylko sztuką. Celowo zaplanowane bluznierstwo z pieniędzy podatnika , ktorymi zarzadzają ci , ktorzy powinni teraz siedziec w wiezieniu za afery , przekrety . To hybrydowa walka wijacego się zla ,ktore nie chce zrozumieć swojego upadku . Obrzydliwe , podle .ŻĄDAM ukarania pomyslodawcow , sponsorów. rezysera i aktorów .Tu jest POLSKA .

 166. endriu

  To jest walka z Bogiem. Chociaż wynik jest tylko jeden – zwycięstwo Boga, to bierność, przyzwolenie, akceptacja zabija nas, nasze dusze. Jezus jest Panem!

 167. Shibanyi

  Chyba pora czekać na takich “działaczy kultury” na lotnisku i wsadzać ich z powrotem do samolotu, którym przylecieli. Polska daje za dużo swobody tym wszystkim degeneratom, V kolumnie, jurgieltnikom, nazywa ich łaskawie “nieudacznikami” i płaci im przez lata z publicznych pieniędzy – a to są po prostu płatni zdrajcy mający za zadanie zdestabilizować cywilizację chrześcijańską, nasz kraj wyrywający się z macek komuny, nasze społeczeństwo. Trzeba powrócić do kary śmierci za zdradę państwa ( zamienianej na dożywocie) i kary banicji, a także kary chłosty i pręgierza.

 168. HMW

  Obcy facet przyjezdza sobie do Polski…Wkracza w swiat obcego Teatru i robi co chce…. daje upust swojej chorej fantazji na deskach w nie swoim “Domu” …. ktos tego nie przypilnowal..
  Wobec powyzszego i jego aktorzy powinni byc razem z nim usunieci poza granice Polski……..

  • Jan Krupa

   “Obcy facet przyjezdza sobie do Polski…Wkracza w swiat obcego Teatru i robi co chce…. daje upust swojej chorej fantazji na deskach w nie swoim „Domu” …. ktos tego nie przypilnowal..”
   Wobec powyzszego i jego aktorzy powinni byc razem z nim usunieci poza granice Polski…….. !!!!!

   Pełna zgoda z powyższą opinią.
   Ale – piszę też wyżej –
   jestem bardzo ciekaw który to z duchów „wielkiej sztuki” zainspirował tego „artystę” do opuszczenia Chorwacji. przyjazdu do stolicy Polski. udania się do Teatru Powszechnego i… „ja chciałbym tu pracować” ?!!! Jestem też ciekaw dlaczego dla przedstawienia swych „wizji artystycznych” w katolickim kraju sprofanował Wartości Chrześcijańskie a nie np. Islamu. A może właśnie powinien udać się do któregoś z muzułmańskich krajów i tam próbować…
   Tego akurat na pewno nie zrobi bo wie jak to się dla niego skończy.
   Ten “ktoś” przecież nie dokonał samozatrudnienia w Teatrze Polskim w Katolickim Państwie – RZECZPOSPOLITA POLSKA !!! Po to aby sprofanować wszystko co możliwe i to za duże pieniądze, również a może przede wszystkim te “motywujące ” jego “artystyczne wizje” – a pochodzące z tzw. “nieznanych źródeł”.
   To nie jest kwestia obrazy uczuć religijnych, jak mówi prawo stanowione – to profanacja, zniesławienie Boga, św. Jana Pawła II, wartości stawianych na pierwszym miejscu przez każdego kto JEST POLAKIEM ( a nie mówi że nim jest – bo tymi słowami zaprzecza sam sobie } – a wreszcie Państwa Polskiego. Czuje się u nas wręcz komfortowo – wrzaskliwy, histeryczny, totalny parasol ochronny jest skuteczny.
   Zdecydowanie popieram pogląd: są granice których w cywilizowanym świecie po prostu się nie przekracza niezależnie od przyjętego światopoglądu – a te granice zostały przekroczone; zbyt daleko i głęboko ( moim zdaniem już dawno temu ).
   Dlatego konieczne jest zdecydowane i sądzę że trochę “niestandardowe” działanie. Konsekwencje ( ewentualne ) najpewniej zostały przewidziane i wkalkulowane …
   Nie można tolerować sytuacji – przyjeżdża barbarzyńca i uprawia swoje barbarzyńskie szamaństwo: na zamówienie za duże pieniądze. A my? Zgodnie z KK musimy na początek zdecydować czy obrażone zostały nasze uczucia religijne – czy może jeszcze nie…
   Jestem Katolikiem, potrafię wybaczać – jest to warunek że Bóg wybacza mnie. Wszystkim. Ale nie życzę sobie aby jacyś “polacy” zapraszali na moje podwórko dziczyznę obrzucającą mnie fekaliami, profanującą wszystko co możliwe. Profanującą moje autorytety, wiarę – MÓJ KRAJ.
   Najwyższy czas żeby konsekwentniej zająć się wreszcie pożałowania godną “totalnością” niektórych tzw. środowisk. To miotanie się. histeryczne wrzaski, “ciężka” praca dla “dobra” kraju na bazie jedynie słusznej reguły: nie – bo nie – jest już nie do przyjęcia: dla tego właśnie Kraju Dobra.
   Pana “reżysera” należy odizolować od społeczeństwa; stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa Państwa Polskiego – a procedury i konsekwencje prawne przy takiej kwalifikacji czynu są jasne.
   Zło najskuteczniej jest zniszczyć eliminując jego źródła. Wszyscy dobrej woli i myślący samodzielnie dobrze wiedzą gdzie ich szukać. A histerycznym “szczekaniem” nie ma się co przejmować.
   Ktoś powiedział – często, natarczywie, zajadle szczekają tylko małe psy; wystarczy tupnąć nogą… ale ( niestety ) wracają, tyle że z innej strony. Najczęściej… Są po prostu małe; wydaje im się że to sprawi że będą postrzegani jako więksi…
   W tym wszystkim pamiętajmy o Bogu; o modlitwie – bez Niego sami nie dokonamy niczego.
   No i – obserwujmy i w razie potrzeby reagujmy. Zdecydowanie.

   • JAWA

    “Katolickim Państwie – RZECZPOSPOLITA POLSKA” o tym Konstytucja milczy

 169. Jacek Burnat

  dlamnie powinie dostac wyrok ,najlepiej odsiadke ,,a teatr ,powinien to takze odczuc bolesnie ,np. zawiesic do platy,lub zamknoc czasowo ,za szkodliwa dzialalnosc

 170. Jola

  Tzw. rezyser zwrocil na siebie uwage, a tzw. aktorzy zagrali. Nastepnie bilety wykupila tzw. publicznosc.

  Wszyscy siebie warci!

 171. Waldi

  Ściek, kloaka, szambo. A “artystką” która chce zbierać pieniądze na płatnego zabójcę Prezesa Kaczyńskiego powinna zająć się Prokuratura. No chyba że Sąd zarządzi że psychiatra.

 172. Przeczytałam dzisiaj artykuł pana Zaręby na temat tego przedstawienia. Obejzał cały spektakl. I mysle ze to okreslenie napisane w artykule,, spektakl zrobiony przez złych ludzi dla innych złych ludzi,, jest strzałem w dziesiatke. To co pan Piotr pisze o owacjach,o zachwycie w oczach ogladajacych,o zaangazowaniu aktorow-niestety tacy ludzie sa i bedą.To jakieś opetanie nieumiejetnosc odróżniania dobra od zła. Przykre ale prawdziwe.

 173. baca4u

  Dyrekcja teatru osiągnęła co zamierzała: wyprzedane spektakle, rozgłos, bezpłatna reklama. A koszty? W sferze duchowej olbrzymie. Czy pochwalimy takie działania? Wątpię.

 174. gość

  nie ma przyzwolenia ani społecznego ani politycznego na takie zachowania w Polsce, reżysera należy wydalić z Polski jako persona non grata a teatr zreformować, prokurator i sąd a my Polacy musimy wynagrodzić Opatrzności i św. Janowi Pawłowi II modlitwą przebłagalną.

 175. ks. Piotr Domaros

  dziękuję, że zajmujecie się takimi sprawami – kultura ma podnosić ducha…
  dziękuję

 176. gośc 4

  To dlaczego nie stworzył “dzieła” o Koranie i Gwieździe Dawida, tylko uderzył w katolicyzm i to w kraju, gdzie przestrzega się reguł katolickich. Obrażanie naszego Ojca Św. i to w tak obrzydliwy sposób to żadna sztuka to szmira i pogwałcenie wszelkich norm naszej wiary. Jestem oburzona i wielce zniesmaczona i ten paszkwil musi zniknąć ze sceny a reżyser ponieść karę.

 177. Stanislaw Golinski

  Wydalic natychmiast takiego rzysera lajdaka,ustanowic zakaz wjazdu na teren Polski na zawsze.Przed wydaleniem nalezaloby aresztowac,wymierzyc surowa kare i wydalic.Same przeprosiny takich lajdakow niewiele dadza,bo nigdy nie sa szczere,a wiec wydac inne najsurowsze kary,w tym zadac odszkodowan milionowych za takie lajdactwo,za obrazanie mnie jako Polaka,katolika.
  Polska moja Ojczyzna jest mi najdrozsza po Bogu i zawsze tak bedzie !
  Nalezy takze ukarac i usunac ze stanowisk osoby,ktore pozwolily temu lajdakowi wystawic to antypolskie,antykatolickie bluznierstwo !

 178. Ilija Vrljić

  Umjetnost koju propagira Oliver je izvan pameti, njegovi pogledi usmjereni su protiv Katoličke crkve i svih vriednota do sada prihvaćenih u svijetu, navedeni “umjetnik” je iz mješanog braka (nitko nije kriv od koga će se roditi i koje ime će dobiti) navodno srbsko-hrvatskog, isti piša po svetinjama normalnih ljudi i on svoju umjetnost dokazuje perverzijama naročito na račun hrvatsko-katoličkih vriednosti (to čini jer je recimo dijelom Hrvat). Meni su dragi Hrvati, ne svi (izrodi i slični), a također mi je drag svaki čovjek koji cijeni tuđe vriednosti i ne piša po njima. pitam se kakav je mentalni sklop ljudi koji gledaju ta njegova sranja.

 179. NICK

  Człowiek to bydle gorsze od tego co w oborze stoi . O jakiej wolnosci mówimy ? O jakiej tolerancji mówimy ? To tylko krok do profanacji narodowych wartosci . Ten pseudo artysta nie jest wart aby go Matka ziemia nosiła . Ci co go wspieraja sa najbardziej winni i to od nich trzeba zacząć. Jeśli bydlę nabrudzi na chodniku to kto jest winny ? zawsze własciciel i Basta !!!

 180. SG

  Bardzo dobrze, że RDI działa skutecznie w imieniu nas wszystkich w obronie wartości chrześcijańskich i narodowych. W przeciwnym razie może to spowodować rozzuchwalenie się międzynarodowej , finansowo-medialnej przestępczości wysoko zakonspirowanej, czego doświadczyliśmy już ze strony 3-ciej Rzeszy i ZSRS. Najpierw było deptanie takich wartości, a potem bezwzględna agresja. Dziś objawia się to w finansowaniu bandyckiej działalności dżihadystów oraz bluźnierczej i deprawacyjnej propagandy poprzez media i ośrodki kultury.

 181. olo

  Ciekawe kto tego osobnika sprowadził do Polski?
  Ciekawe , że do tej pory nie poniósł uszczerbku na zdrowiu a podobno swoją parszywą profesję rozpoczął na Bałkanach gdzie w każdym domu z tradycji jest broń?
  Oczywiste, że działa na zamówienie i za kasę wrogów Polski i Polaków/+premia w postaci dopłaty warszawskich pieniędzy/
  Oczywiste, że jak każdy tchórz atakuje tych którzy z dużym prawdopodobieństwem nie zrobią krzywdy tchórzowi a część z atakowanych będzie tchorzowski atak popierać
  Polska jest obiektem stałego ataku służb niemieckich co widać po działaniach berlińskich nominatow w UE,zachowaniu POnowoczesnej i np .tego Frljicia
  Brak znajomości historii Polski, jeszcze ciągle braki polskiej inteligencji po tej wymordowanej to też przyczyny, że takie ataki ,tak prymitywne są możliwe!
  Jeżeli szybko i zdecydowanie obecne władze uporają się z tym chorwackim śmieciem to ok inaczej będą wkrótce następni / ciekawe też kiedy znowu Grossa wyślą do akcji?/

 182. maciej772

  Dobrze, że są jeszcze ludzie którzy przeciwstawiają się takim obrazom. Za to powinien surowe konsekwencje ponieś dyrektor teatru, który dopóścił do wystawienia tego czegoś, bo na miano spektaklu się nie nadaje. Reżyser powinien być skończony i nie wystawić w Polsce już żadnego przedstawienia. Niech wraca skąd wypełzł.

 183. Luk

  Należy tych “pseudo-artystów” ukarać przykładnie, korzystając z instrumentów prawnych – także, a może przede wszystkim za podżeganie do morderstwa – oraz odebrać im finansowanie budżetowe. Niech się sami utrzymają, a jeśli nie potrafią, to niech idą do kopania rowów.
  A swoją drogą SG słusznie zwraca uwagę na wyraźne podobieństwo współczesnego ataku na chrześcijaństwo, do takiej samej agresji medialnej, poprzedzającej likwidację fizyczną, które wobec chrześcijan stosowali niemieccy naziści i sowieccy bolszewicy…

 184. Przecież to dyrektor decyduje czy puści daną pseudosztukę. Po co jechać na tego pseudotwórcę. Natychmiast powinien być zwolniony dyrektor albo zbojkotowany. Od gospodarza zależy czy wpuszcza na swój teren lisa.

 185. Luk

  Na tego rodzaju działania jest tylko jedna recepta: wytoczyć tym pseudo-artystom proces, ukarać ich przykładnie w granicach prawa (także za podżeganie do morderstwa!) oraz zaprzestać finansoeania z budżetu.

 186. Moniuszko

  Hańba dla reżysera jemu podobnych a także dla wystawców.
  Spróbujcie wystawić coś podobnego o innych religiach .

 187. Barbara Grzechynka

  Boże.Rządco i Panie Narodów,
  z ręki,i karności Twojej racz nas nie wypuszczać,
  a za przyczyną Najświętszej Panny,Królowej naszej
  błogosław Ojczyżmnie naszej, by Tobie zawsze wierna
  chwałę przynosiła Imieniowi Twemu………

 188. Anna

  Wyrażam stanowczy protest przeciwko wystawieniu tak kiczowatej “sztuki”. Nie zgadzam się , aby za moje pieniądze dyrektor teatru pokazywał bluźnierstwo. Za deprawację trzeba obciążyć osoby odpowiedzialne za wydawanie państwowych pieniędzy. Aktoreczka prywatnie może robić coś takiego w swoim doborowym towarzystwie, ale nie w miejscu publicznym.

  • Kmicic

   Aktoreczka tez nie może tego robić w jakimkolwiek towarzystwie. To po prostu kryminał.

 189. Mariusz

  Ilekroć brakuje komuś talentu, sięga się po skandal. Bo tak łatwiej… Nie tylko reżyser powinien za ten skandal odpowiedzieć, ale i dyrektor teatru. Państwowego teatru, co gorsza.

 190. Maciek

  Hitler i Stalin stwierdzili kiedys, ze beda dekomponowac elementarne normy ludzkiego wspolzycia, podstawy wszelkich ludzkich wspolnot, konstytutywnie decydujace o ich bycie lub unicestwieniu. Zyskali sympatykow, ludzi o mentalnosci ludobojcow, zbrodniarzy, bandytow. Zgromadzili sile, dzieki ktorej zaczeli wprowadzac w zycie swoje eksterminacyjne teorie. Nie trzeba pisac, do czego to doprowadzilo. Ile milionow nieinnych ludzi stracilo zycie. To byla prosta droga do samozaglady czlowieczenstwa, do unicestwienia cywilizacji. Tak wypelnil sie zapis biblijny – klade przed toba zycie lub smierc – wybieraj czlowieku. Wybieramy zycie, wybieramy rozwoj i uszlachetnienie naszych wspolnot. A eliminowac musimy przejawy skrajnego nihilizmu, prob doprowadzenia do smozaglady.

 191. Zbigniew Woźny

  Ta niby “sztuka” to jest skandal nad skandale i takie coś nie powinno w ogóle być w Polsce przedstawiane. To nie ma nic wspólnego z wolnością sztuki, to jest jawne obrażanie i naigrawanie się z naszych wartości chrześcijańskich. Najwyższy czas z tym skończyć i chcę wierzyć, że prokuratura znajdzie odpowiedni paragraf i te osoby zostaną surowo ukarane, natomiast dyrektora Teatru Powszechnego zwolnić z zajmowanego stanowiska i nie dotować tego teatru z pieniędzy podatników.

 192. bos

  Dlaczego pozwalamy “jakiemuś Przybłędzie” by nas obrażał ,szargał naszą wiarą katolicką i ……pomyśleć jakiś niby Chorwat niby Czarnogórzec potomek Osmańskich Turków MA BYĆ JAKĄŚ WYROCZNIĄ -NOWĄ DROGĄ W SZTUCE.
  Uważam ,że powinno się go ukarać OLBRZYMIĄ KARĄ PIENIĘŻNĄ IDĄCĄ W MILIONY, BY TO CO ZROBIŁ POPAMIĄTAŁ DO KOŃCA ŻYCIA i w przyszłości szerokim łukiem omijał Polskę.

 193. gabriela Stepień

  Jako chrześcijanie musimy umieć przebaczać, ale nie możemy być bierni i pozwalać na takie występki. Czuję się taka bezsilna, że nic nie mogę zrobić, a chciałabym, aby w jakimś zbiorowym marszu wszystkich oburzonych tym spektaklem ludzi zaprotestować i mocno podkreślić co jest dla nas ważne, że właśnie Bóg, który Syna swego dał żeby nas zbawić jest nadzwyczajne i za to jesteśmy Mu wdzięczni. Jak długo mozemy pozwolić na szarganie naszych świętości? Jak wychowywać dzieci, żeby nie zatraciły tego co jest solą życia. Trzeba walczyć z machiną zła, która jest b. dobrze zaprogramowana i ktoś tym mocno pracuje. Polska jest kością w gardle wszystkich lewackich ugrupowań łącznie z UE. Chodzi tym siłom o to, aby wychować bezwolne, pozbawione zasad moralnych społeczeństwo. Jeśli uda się wyprać mózgi to wówczas łatwiej można rządzić takim społeczeństwem- ono przestanie myśleć, ale za to ktoś za nich będzie myślał i robił to co zamierzał. Polska jest jeszcze na etapie testowania- na ile społeczeństwo ma juz wyprane mózgi i ile należy zrobić, aby osiągnąć poziom dzisiejszej Francji, Holandii czy Szwecji. Metody Lenina, Stalina i im podobnych nie przyniosły rezultatu – zbyt agresywnie przystąpili do walki. dziś robi się to w białych rękawiczkach za pomocą gender, tzw. demokracji ( wyświechtanej) haseł,ze jest zagrożona , w imię wypaczonej wolności i to przynosi rezultaty. Dość spojrzeć na w/w kraje. To jest bardzo niebezpieczne. Dlatego musimy walczyć równie mądrze jak lewacy i ludzie nimi sterujący ( na górze), Oni boja się mądrości Jezusa, siły rodziny,siły walki za Ojczyznę i jej wartości: Bóg, honor,Ojczyzna. Przeciwko złu musimy zacząć działać już w takiej komórce jak rodzina – jeśli w niej zaszczepimy dziecku dobro, miłość do ojczyzny , do wartości głoszonych przez Jezusa, do miłości drugiego, do szlachetności i odróżniania dobra od złego wówczas możemy być wygrani. i nie bójmy się ludzi odważnych takich jak ksiądz Międlar. Nie dajmy manipulować naszą historia i nami. A na koniec uważam,ze teatry powinny zostać sprywatyzowane, Jeśli przyciągną widza to zarobią pieniądze, jeśli nie – cóż. Oburza nie również fakt, iż z moich pieniędzy finansowany jest haniebny występek zwyrodnialców. Dlaczego nie mam wpływu na to ,ze w ten sposób wydawane sa m.in. moje pieniądze. jakim prawem jestem obrażana. Czy tu demokracja nie działa. Czy tu nie pogwałcone zostały prawa milionów ludzi?

 194. janina Marchwica

  Janina Jestem zbulwersowana i przybita tym spektaklem Jak czlowiek potrafi sie tak znizac. Czlowiek, ktory powinien byc przykladem i swiatlem dla sawiata na otaczajacego przez to ze jest stworzony Czlowiekiem.

 195. Wlodzimierz

  Najwazniejszy, jak sadze, w tej historii jest fakt ze, byle kto (!) moze w naszym kraju bez jakiejkolwiek kontroli czy przeszkod realizowac swoje obrazoburcze, skandaliczne, uwlaczajace wartosciom moralnym i socjalnym, antyspoleczne, wrecz wrogie spektakle jednoczesnie bedac oplacanym z funduszy spolecznych i pod patronatem idywiduum pozbawionego moralnosci i swiadomosci obywatelskiej, w tym przypadku niejakiego Pawla Lysaka. W opinii mojej kazdy spektakl publiczny powinien byc obiektem nie cenzury ale kontroli nad trescia i forma w szczegolnosci w okresie tak waznym i trudnym jak ten ktorego jestesmy swiadkami, w pelnej swiadomosci obecnosci wrogow i zdrajcow oraz, glownie, globalnych tendencji do wykorzeniania wszelkich wartosci chrzescijanskich, moralnych, spolecznych, tradycji ktore stanowia o wartosci i potedze danego spoleczenstwa. Pozbawieni tej kontroli bedziemy skazywani na wydarzenia temu podobne co jest zjawiskiem nie dopuszczalnym !

 196. Regina

  To coś wystawione przez Teatr Powszechny w Warszawie za moje pieniądze powinno być zakazane. W czasie II WŚ było hasło “tylko świnie siedzą w kinie” w tym przypadku proponuje:
  “Tylko mątwa zachwyca się “klątwa”. Jak ktoś nie ma talentu, jest nieudacznikiem to zostaje skandalistą- celebrytą . Miernoty to plaga naszych czasów kiedyś zdychało to w swoich norach, a teraz pcha się na afisze

 197. Andrzej J. Pogorzelski

  To wytłumaczenie można zrozumieć w podobny sposób jak morderca, który wbija ludzi po to aby zdobyć popularność medialna!!
  Natychmiast małży wstrzymać tą działalność i niech prokurator zdecyduje.

 198. Maciej Siejkowski

  Jedyne co przychodzi mi na myśl to, żeby przegonić tego człowieka jak najdalej od nas i naszego normalnego kraju.

  Stanowcze NIE dla takiej “sztuki”, stanowcze NIE dla takich ludzi jak omawiany tutaj Olivier Frljicia. Zbanować, wyrzucić i zapomnieć.

 199. Andrzej J. Pogorzelski

  Przepraszam za błąd elektroniczny, powinnno być: zabija ludzi…….

 200. Tadeusz

  Sztuka wcale nie polega na szokowaniu a instytucje kultury nie po to są budowane i utrzymywane ze środków publicznych, by je “dekonstruować od środka”. Nie potrzebujemy wspierania bufonów, którzy wzorem Herostratesa zdobyć chcą krótkotrwały rozgłos kosztem naszych tradycji i wartości społecznych. Zbędne są też udające aktorów kreatury, dla których głównym środkiem wyrazu są imitacje masturbacji oraz podcierania się.
  WON ZA DON!

 201. Roman Ambrożewicz

  Te osoby powinny mieć zakaz wjazdu na terytorium Państwa Polskiego ewentualnie powinny opuścić terytorium naszego Kraju.

 202. Lena z Krakowa

  Dlaczego Pan reżyser nie kpi z Mahometa , nie profanuje islamu i innych religii?
  Bo się boi. Już by nie żył wraz wieloma aktorami!
  Wie, że straciliby głowy na zawsze -jak dziennikarze z francuskiego tygodnika.
  Nasza religia bazuje na przebaczeniu i dlatego od czasów Jezusa jest prześladowana. Niech Ich Pan Bóg osądzi.

 203. Mieczysław Cz.

  Czy wszystko co wymyśli jakiś chory scenarzysta czy reżyser, a w teatrze wystawi liberał ateista można nazwać “sztuką” ? Czy teatr, jako instytucja publiczna, dofinansowywany z podatków samorządowych czy państwowych, może wystawiać spektakle siejące nienawiść, ewidentnie obrażające uczucia religijne czy nawołujące do zbrodni czy innego przestępstwa, nie podlegają pod paragrafy obowiązującego prawa ? Ściganie takich przestępstw, zgodnie z kodeksem karnym, nie jest przecież równoznaczne z cenzurą. Bezkarność takiego “teatru” rozzuchwala innych przestępców.

 204. Janina

  Myślę, że debatując nad formą, treścią, obrazą, religią – spełniamy to na co liczy reżyser. Tu trzeba skierować sprawę do prokuratury, odebrać środki za które ta niby sztuka jest realizowana. Jak pan reżyser będzie tworzył za pieniądze swoje lub sponsorów będzie można analizować czy nie przekroczył granic teraz “fora ze dwora”.

 205. ewelina

  My Polacy tego nie tolerujemy, i takich “spektakli” u siebie nie potrzebujemy, tego typu rytualy diabelskie nich sobie Pan rezyser w ukryciu urzadza. Szokujace jest to ze znalezli sie polscy aktorzy ktorzy chcieli w tym “zagrac”

 206. Polska jest krajem wolnym: każdy może w nim mieszkać, każdy tez powinien czuć odpowiedzialność za dobrodziejstwo tego przywileju.
  Tak należy ukarać.
  Wobec skandalisty może to być jedynie kara finansowa, której nie uniesie żaden skandalista. Alternatywnie: deportacja do Chin, gdzie w ramach 2-stronnego porozumienia winien zostać “zresocjalizowany”.

 207. Kat na bat

  To jest reżyser? Miejsce takich “ludzi” jest w dziekance i tam powinien ten osobnik trafić. Być może tam jest odpowiednie dla niego audytorium. A tak ciekawy jestem czy i ew. kiedy w końcu PIS zacznie wreszcie rozliczać ze złych działań złych ludzi, bo myślę że jak będzie dalej z takimi się cackać, to długo jego rządy nie będą trwały. 500+ nie wystarczy do wygrania następnych wyborów.

 208. Apolonia

  Zawiniła równiez Pani Prezydent Warszawy, która po tym bluźnierczym spektaklu powiedziała, ze nie wstrzymuje dotacji. To ta co podobno ukończła katolicką szkołę i jak to się ma do żeczywistości.

 209. Czesław

  Im niższe kwalifikacje reżysera tym większy skandal.
  Czymś trzeba nadrobić braki w wykształceniu i doświadczeniu zawodowym.

 210. Kmicic

  Dożywotni zakaz wjazdu do Polski dla reżysera. Zero dotacji ze strony Państwa dla teatru. PLUS normalne grzywny i sprawy karne dla biorących udział w przedstawieniu ,i dla kierownictwa teatru !!!

 211. Kmicic

  Gronkiewicz Walc nie przeszkodziła w wystawieniu tego…..Mało tego, sowicie finansowała teatr- 8.2 miln.!!!

  • Wojciech Maciejowski

   Nie tyle nie przeszkodziła, co świadomie powołała (chyba ona) na dyrektora TP Łysaka i nie zaprotestowała przeciw zatrudnieniu skompromitowanego w Europie “twórcy”. Olivera Frljića interesuje performance, a nie sztuka, a zwłaszcza sztuka narodowa. NWO-Nowy Porządek Świata-jest wprowadzany, jak widać, na wielu płaszczyznach.

 212. Tadeusz

  Żadne słowa nie są w stanie określić wielkość zła jakie czynią ci ludzie.
  Nasuwa się jedno określenie” Człowiek człowiekowi zgotował taki los”.
  I jeszcze od Ks Jerzego Popiełuszki. “Zło dobrem zwyciężaj”.

 213. jacob

  Oto moje pomysły, jak walczyć z lewacką antychrześcijańska ideologią:
  1. Odebrać finansowanie. Ten teatr dostaje 6 milionów rocznie. Obciąć całkowicie, albo do minimum finansowanie
  2. Kary i liczne procesy sądowe.
  3. Nie kupowanie biletów do Teatru Powszechnego. Całkowita marginalizacja tego lewackiego ośrodka.
  4. Wystawianie najlepszych sztuk teatralnych w innych teatrach, a nie w tym miejscu.
  5. Promowanie porządnych teatrów.

  To moje pomysły. Pozdrawiam

 214. A. Oborski

  Kto takiemu typowi jak ten chorwacki “reżyser”, udostępnił teatr utrzymywany za pieniądze podatników – w olbrzymiej większości polskich katolików ? Te osoby też powinny ponieść konsekwencje. A załoga aktorska teatru która zgodziła się brać udział w takim sztuczydle, plugawym hepeningu, w takim obrażaniu katolików i Polaków ? Toż to ludzie bez żadnego honoru, bez elementarnej kultury. I oni chcieliby nazywać siebie artystami ? Zapamiętajmy ich nazwiska i nie oglądajmy niczego z ich udziałem.

 215. Zenon

  Szanowni Państwo,
  jest to kolejny etap wykonywania przymusowych szczepień na narodzie. Gender, Multi Kulti, Nagonka na Kościół Katolicki, wcześniej zaoranie gospodarki, kiełbasa wyborczy “dobrobytu”, skarłowaciała edukacja historyczna w szkołach, multimedialne zabawki dla dzieci i młodzieży, a rodziców zagonić do niewolniczej pracy z grosze, pożyczać kasę (gdzie są polskie banki chroniące polskie interesy narodowe).
  Przepis na władzę super państwa. Plan Balcerowicza, Lewandowskiego, Kołotki i innych gadzinowych sługusów gotowy za 30 srebrników sprzedać własną matkę, a co dopiero Polskę i Polaków. Niech jadą do swoich mocodawców lub pobratymców.
  A ile tego insektu jeszcze jest w ministerstwach urzędach, szkołach , szpitalach, sądach, tam gdzie dostęp do łatwej kasy bez majątkowych, karnych konsekwencji podejmowanych decyzji.
  Wymóżdżona masa społeczna jest ze wszech miar potrzebna.
  Także tzw. sztuka jest tylko jednym z drobnych elementów całej układanki.
  Dziwią tylko komentarze i bierna postawa Ministerstwa Kultury i dziedzictwa narodowego.
  Za prywatne pieniądze w prywatnych teatrach niech robią co chcą, niech “śmietanka intelektualna” zbiera się i narzeka, ąż do skończenia kasy od Sorosa. Aż w sosie własnym się rozpuszczą.

 216. Elżbieta

  A co z nawoływaniem do zamordowania Pana J.Kaczyńskiego !!!?
  Czy to też jest artyzm i sztuka tego chorego reżysera !!!! ?
  Albo krzyk jednej z “artystek”, że ona będzie mordować swoje poczęte dzieci !!
  Ja nie widzę usprawiedliwienia dla dyrektora teatru, sprofanował
  scenę i niby człowiek kultury a nie wie co to jest Kultura!
  Szkoda mi tych niby artystów i modlę się za nich.
  To co się stało to jest tylko przestępstwo!

 217. Andrzej Oborski

  Kto pozwolił takiemu reżyserowi wejść do teatru utrzymywanego za pieniądze polskich podatników – w olbrzymiej większości katolików ?
  Ci urzędnicy od “kultury” też powinni ponieść konsekwencje. A załoga aktorska która zgodziła się brać udział w takim parszywym hepeningu ? To ludzie bez honoru i elementarnej kultury, którzy chcą aby nazywać ich artystami. Zapamiętajmy ich nazwiska.
  Dobrze , że szybko zajęła się tym prokuratura, bo to bezczelne łamanie prawa, kodeksu karnego

 218. Agata Foltyn.

  To skandal. Artysta ma wiele praw. Ale…Ojczyzna i Jej wielcy Polacy, religia, która wyznacza drogę moralności…to wielki, zbiorowy obowiązek. Klątwa narzędziem niezgody, upadłości. Obraz upadku niewielu z wielu.

 219. Gulielmus

  Zgodnie z polskim prawem ukarać surowo.
  Niech cham zapłaci najwyższą grzywnę.
  Wyrzucić z teatru i kraju