December 18, 2018 Lukasz Gut

Ostatnia rozprawa przeciwko producentom serialu „Nasze matki, nasi ojcowie”

W Sądzie Okręgowym w Krakowie odbyła się dzisiaj ostatnia rozprawa przeciwko ZDF i UFA Fiction, producentom serialu “Nasze matki, nasi ojcowie”. Na rozprawie pojawił się ponad 90-letni kapitan Zbigniew Radłowski. Sędzia zapowiedział, że wyrok w sprawie zapadnie 28 grudnia. Podczas rozprawy strony wygłosiły mowy końcowe. Mec. Monika Pasieka-Brzozowska w swej mowie końcowej podkreśliła, że roszczenia kpt. Radłowskiego i Światowego Związku Żołnierzy AK są jak najbardziej zasadne i nie jest to kwestia wolności twórczej, ale postawienia tamy kłamstwu. Sam kapitan Radłowski zapowiedział natomiast, iż mowę końcową wygłosi po zapadnięciu wyroku 28 grudnia.

Podczas rozprawy prokurator domagał się przeprosin i usunięcia z biało-czerwonych opasek napisu AK. Według pełnomocnika strony niemieckiej, strona powodowa przez 5 lat trwania procesu nie wskazała wartości i dóbr jakie zostały naruszone. Co więcej, według niego film ma olbrzymie znaczenie dla debaty toczącej się w Niemczech, ale także dla tej toczonej w Polsce, inspirowanej m.in. przez Centrum Badań nad Zagładą Żydów.

Strona niemiecka argumentowała, że powodem rozprawy jest po prostu przedstawienie AK pierwszy raz w innym świetle niż dotychczas i to w dodatku przez Niemców. Mimo to serial przedstawia heroizm żołnierzy AK wraz z wyjątkami zachowań niegodnych. Wnosi także o oddalenie całości powództwa i 6-krotną stawkę pokrycia kosztów sądowych.

Przypomnijmy, że proces wytoczył Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz kpt. Zbigniew Radłowski, żołnierz AK oraz uczestnik m.in. Powstania Warszawskiego, więzień niemieckiego obozu Auschwitz, jeniec Stalagu X B Sandbostel, po wojnie skazany przez Sowietów za szpiegostwo.

W serialu znalazły się między innymi sceny, które mają dowodzić, że Armia Krajowa rzekomo była współwinna zbrodni na osobach narodowości żydowskiej. Zdaniem dr hab. Konrada Klejsy z Uniwersytetu Łódzkiego, polskiego biegłego z zakresu kinematografii, który przygotował dla sądu ekspertyzę filmu, „Nasze matki, nasi ojcowie” jednoznacznie ukazuje Polaków jako antysemitów, przypisując im współodpowiedzialność za Holokaust, a poszczególne sceny serialu sugerują, że Polacy aktywnie uczestniczyli w zabijaniu Żydów. Biegły wskazał na celowe zabiegi montażowe np. bezpośrednio po sobie następujące sceny – oczekiwanie na wyrok Gestapo i chwilę później oczekiwania na wyrok AK. Wskazał także, że scena zamykania więźniów ubranych w pasiaki w wagonie jest relatywizowaniem i przypisaniem Polakom współodpowiedzialności za zbrodnie niemieckie podczas II wojny światowej. Ma także wskazać na powszechne zachowania antysemickie w szeregach AK.

Żołnierze AK żądają od ZDF i Ufa Fiction umieszczenia przeprosin w TVP1 w czasie antenowym adekwatnym do czasu wyświetlania serialu i zobowiązania pozwanych do umieszczenia treści przeprosin na wszystkich kanałach telewizyjnych, w których serial był emitowany. Ponadto żołnierze AK żądają umieszczenia przeprosin na stronach internetowych www.zdf.de i http://www.ufa-fiction.de w widocznym miejscu przez okres 3 miesięcy, w terminie 7 dni od daty uprawomocnienia się wyroku. Dodatkowo strona powodowa domaga się kwoty 25.000 zł tytułem zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych na rzecz kpt Z. Radłowskiego.

Działania prawne przeciwko producentom prowadzi kancelaria Pasieka, Derlikowski, Brzozowska i Partnerzy z Krakowa. Reduta Dobrego Imienia monitoruje i wspiera proces.

Comments (7)

 1. Dear All
  Having complained soon after emission of the above mentioned series to BBC not being satisfied by their response I do support all your efforts aimed at defence of the good name of Polish Nation and Polish underground soldiers of Home Army. Everything that undermines the efforts Poles helping and making efforts to survive our Jewish compatriots WWII must be prosecuted and punished accordingly.

 2. Rafal

  Pytanie skąd pomysł strony pozwanej o “i 6-krotną stawkę pokrycia kosztów sądowych”

 3. Bogna Tomaszewska

  Przytoczę najistotniejszy fragment z powyższego artykułu RDI:
  “W serialu znalazły się między innymi sceny, które mają dowodzić, że Armia Krajowa rzekomo była współwinna zbrodni na osobach narodowości żydowskiej. Zdaniem dr hab. Konrada Klejsy z Uniwersytetu Łódzkiego, polskiego biegłego z zakresu kinematografii, który przygotował dla sądu ekspertyzę filmu, „Nasze matki, nasi ojcowie” jednoznacznie ukazuje Polaków jako antysemitów, przypisując im współodpowiedzialność za Holokaust, a poszczególne sceny serialu sugerują, że Polacy aktywnie uczestniczyli w zabijaniu Żydów.”
  Nie wiem jak było. I nie tylko dlatego, że urodziłam się po wojnie. Ci, co przeżyli wojnę, też byli w swoich mikro rzeczywistościach – jedni byli świadkami heroicznej pomocy i walki AK na rzecz Polaków narodowości żydowskiej. Są tacy, którzy mogli widzieć zbrodnię, jednostkową. Czy zawsze i wszędzie i wszyscy żołnierze AK byli szlachetni, chroniący Polaków wszelkich wyznań i religii? Czy ktoś dałby sobie obciąć palec za sprawę? Teraz mówimy, piszemy “Żydzi”, ale to były osoby z polskimi paszportami, Polacy. Generalnie AK występowała ZA ludnością polską, a przeciw hitlerowcom, UP-owcom, wszystkim, którzy niszczyli polskość i Polaków. Ciszej nad tą trumną. Niemcy czują się uprawnieni do przepychania kawałka odpowiedzialności na Polaków, nasze podziemne siły zbrojne? Jeśli tak, to opór więc pozew AK-owca o wysokim autorytecie ma głęboki sens, odszkodowanie jest symboliczne, ale wymiar sprawy sądowej jest znaczący. Nie ma zgody na wizję telewizji ZDF, telewizji niemieckiej. Niemcy, ci z czasów III Rzeszy wymordowali miliony ludzi różnych wyznań, narodowości, grup etnicznych. Ja Niemców nie nienawidzę, ja się ich obawiam, mam rezerwę i jak mogę, nie zawieram znajomości, tak głęboko mam zakorzenioną krzywdę jaką było zabicie w Powstaniu Warszawskim ojca brata, 19-letniego żołnierza AK. Babcia nie wydźwignęła się z tej straty do końca życia, zmarła w 1991 r. Kpt Zbigniew Radłowski ma moralne prawo przeogromne dbać o dobre imię Armii Krajowej i pilnować, by nie popularyzowano wypaczeń. III Rzesza była najpotężniejszym mordercą Europy. Niech obecne państwo Niemcy, władze, obywatele, media, skupią się na ogromie swojej winy a raczej zadośćuczynieniu.

 4. Niemcy potrafią być wyjątkowo bezczelni. Takie sprawy powinny mieć swój koniec w kilka tygodni a nie lat. Tak nie buduje się prawdziwych otwartych relacji. To Niemcy powinni czuć się winne, a nie roszczeniowe. Podobnie sprawy z banderowcami oraz z Chazarami z Izraela. Szczyt chamstwa i arogancji.

 5. Roma Bachurska

  Smutne, ze po takiej krzywdzie jaka nam zgotowały p faszystowskie Niemcy, dzisiaj musimy się spotykać z tak krzywdzacym faktem.
  Myśle , ze gdyby nasze wcześniejsze rządy zadbałyby o wybudowanie muzeum polskiej martyrologii,upamiętniającego
  ofiary chrześcijan to świat by pamiętał i wiedział kto się tego dopuścił.Dzisiaj. staramy się pokazywać szlachetność rodziny Ulmow!!!!
  Z serdecznym pozdrowieniem
  RB
  M

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.