February 28, 2017 Reduta Dobrego Imienia

Kolejny pozew przeciwko Newsweekowi

W piątek 24 lutego Maciej Świrski, prezes Reduty Dobrego Imienia złożył do Sądu Okręgowego w Warszawie pozew przeciwko Redaktorowi Naczelnemu Newsweek.pl o sprostowanie nieprawdziwych informacji opublikowanych  na portalu Newsweek.pl. Treści, które powinny być zmienione znajdują się w artykule Pauli Szewczyk pt. Po wyzwoleniu nazistowskich obozów Polacy ponownie je otworzyli? „Mała zbrodnia” Marka Łuszczyny opublikowanym 21 stycznia.

Maciej Świrski żąda opublikowania w Newsweek.pl oświadczenia punktującego błędy historyczne zawarte w artykule:

 1. W czasie II wojny światowej istniały niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne.
 2. Nieprawdziwa jest informacja, że w Polsce znajdowały się polskie obozy koncentracyjne utworzone przez Polaków. Rosjanie, na terenie Polski stworzyli komunistyczne obozy pracy.
 3. Filię obozu w Auschwitz-Birkenau, po II wojnie światowej otworzyli Sowieci.

Sprawa ma charakter precedensowy.

Artykuł Pauli Szewczyk był kilkakrotnie zmieniany o czym informowało na swojej stronie internetowej Stowarzyszenie Wolne Jeziorany publikując dodatkowo komentarz do tekstu Newsweeka. Krytyczna opinia spowodowała intensywne działania wydawcy. Przedstawiciel Ringier Axel Springer Polska wezwał Wolne Jeziorany do usunięcia artykułu i zadośćuczynienia finansowego za publikację tekstu.

Reduta Dobrego Imienia objęła Stowarzyszenie pomocą prawną.

Będziemy informować o postępach w obu sprawach.

Comments (51)

  • ed

   również w pełni popieram, chociaż należy się odnieść do funkcjonującego w Świętochłowicach-Zgodzie obozu pracy dla Ślązaków i Niemców prowadzonego przez NKWD i UBP.

   • Mila Sikora

    W stalinowskim obozie w Świętochłowicach komendantem był Salomon Morel (późniejszy uciekinier do Izraela), a jego pomocnikami byli Chaim Studniberg i Lola Potok. Więc jaki to był polski obóz zagłady, kiedy kaci byli Żydami ?

 1. Polski Polak

  To najwyższe draństwo kiedy w prasie w Polsce wychodzącej w języku polskim ktoś z dziennikarzy usiłuje zmienić naszą historię pomimo faktów. To nie są żadni Polacy. To zwykli szubrawcy mówiący i piszący w języku polskim.
  Panie Prezesie Macieju wygniećcie te pluskwy do ostatniego. Ich pisanie i gadanie to przestępstwo.

  • Michał

   W pełni zgadzam się z powyższym komentarzem. Z poglądami można polemizować, ale oszczerców i kłamców należy napiętnować i tępić.

 2. Chłop z Mazur

  Niech jurgieltnicy oczerniający za judaszowe srebrniki Polskę i Polaków poczują, że ich perfidna pisanina będzie ścigana przez prawo.

 3. Jadwiga Padlewska

  Popieram treść wypowiedzi, potępiających akcje skierowane przeciwko Polsce, szczególnie nikczemne, gdy prowadzone przez Polaków.Nie zgadzam się natomiast z wulgarnym językiem tych wypowiedzi .Proponuję, by Reduta Dobrego Imienia włączyła się w walkę z tego rodzaju stylem wypowiedzi.Zacznijmy się pięknie różnić!

 4. OKO

  Ręce opadają ! Zeby goebelsy strofowali nas w naszym kraju i
  straszyki nas i pouczali za pisanie prawdy o ich własnych niemieckich obozach na polskich ziemiach. Młodzi niedouczeni germańcy znaleźli w Polsce zdrajców, sprzedawczyków i Targowiczan, którzy za kilka srebrników gotowi są do największego draństwa i plucia na ludzi i kraj w którym mają jak u Pana Boga za piecem. Ale niech piszą dalej, będzie wiadomo w razie zawieruchy kto pierwszy będzie służył za podpałkę w reaktywowanych piecach. Lisweek najlepiej się do tego nadaje.

 5. Tomek

  Zali ten cały “Ringier Axel Springer Polska” to zespół bezmózgowców, sprzedawczyków kalających własny Kraj, czy to zespół z innych wrażych nacji podszywających się pod Polaków. Quod tandem abutere Springer patientia nostra? Quod tandem!

 6. mat

  Dla recydywistów takich jak Newsweek należy zastosować takie kary,aby nie opłacało się pisać niezgodnych z rzeczywistością tekstów, a dziennikarzy napiętnować, by w naszym kraju nie znaleźli pracy. Nie możemy pozwolić na zakłamywanie naszej Polskiej historii!

 7. Lila

  Brawo Reduto , walczcie ztym zlem i klamstwem wymyslonym na potrzeby tych , ktorzy smią sie dopominac od Polski czegos , czego moga otrzymac od Niemcow . Nie damy sie nagonce .

 8. SG

  Czyż firma springer nie brała udziału w agresywnej nagonce na Polskę przed i w czasie 2-giej wojny światowej reprezentując międzynarodową finansowo-medialną przestępczość wysoko zakonspirowaną?

  Czy ta firma z uwagi na swoją “wiarygodność” zasługuje na dopuszczenie jej do polskiego rynku informacyjnego?

 9. Ze Pni

  Każdy dziennikarz piszący o sprawach dramatycznych dla Polski powinien być zobowiązany do dogłębnego i rzetelnego zapoznanie się z wszystkimi faktami dotyczącymi sprawy i dopiero publikować swe prace. W przeciwnym wypadku powinien ponosić odpowiedzialność karną za swe przekłamania.

 10. Paj

  Towarzysz Lis – na odwykówkę! Skutecznie resocjalizują nad Kołymą a bliżej w Workucie.

 11. Janusz Wójcicki

  I tak trzymać – w pełni popieram. Naszą Ojczyznę trzeba bronić i cieszę się, że doczekałem takich czasów.

 12. GERMAN DEATH CAMP VICTIM _ ADAL ERT

  Stanowisko w sprawie prezentowane przez Redute zasadne i zaslugujace na poparcie.Jednak w czasie WWII byla armia niemiecka i zolnierze niemieccy.Niemcy nigdy nie zatracili swego poczucia godnosci i tozsamosci narodowej,kochajac swa ojczyzne byli zdolni do tego by tworzyc i efektywnie wykorzystywac GERMAN DEATH CAMP,wiec na zadna wspolprace “jakis nazistow”by nie pozwolili.Sprawcami europejskiego ludobojstwa i Holocaustu byli wylacznie Niemcy,a pojecie “nazista” pojawilo sie w formie powszechnej dopiero w czasach poprawnosci politycznej i usilnego szukania sprawcy zastepczego,zamiast autentycznie winnych Niemcow.Wskazano,europejskie elity,na nas,Polakow,wskazano na Polske.Ja,GERMAN DEATH CAMP VICTIM,wiem,ze moja rodzina zginela w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz z reki Niemcow ,a ja bylem wieziony w DULAG121 prowadzonym przez Niemcow.Takie sa bezsporne fakty.

 13. Bogusław

  Tego kolaboranta-lisa powinno się postawić przed sądem za antypolskie wypociny i odebrać obywatelstwo a potem oddać makreli.

 14. Lech

  To samo medialne niemieckie środowisko mające swoich polskich sługusów obraża wartości norodowo-katolickie. Ale to się musi skończyć. Seks oralny z figurą Jana Pawła II, zbiórka pieniędzy na zabójstwo Jarosława Kaczyńskiego i inne bluźnierstwa wobec chrześcijan, to obrzydliwy seans nienawiści teatru nadzorowanego i finansowanego za publiczne pieniądze przez warszawski Ratusz, którym zarządza Hanna Gronkiewicz-Waltz wiceszefowa PO. Ta obraźliwa pseudo sztuka dofinansowana została także przez “nowoczesną” posłankę Scheuring-Wielgus a patronat medialny nad tym ściekiem objęła Agora i Gazeta Wyborcza. Ciekawe czy ci sami fanatycy nienawiści odważyli by się na POdobną “sztukę” wobec Allaha i Mahometa lub pierwszego rabina Izraela albo wobec jakiegokolwiek przywódcy rządzącej partii w Izraelu. Otóż pewnie nie bo wyznawcy Machometa bluźniercom mogli by urządzić krwawą jatkę POdoną do tej z francuskiego tygodnika Charlie Hebdo. Natomiast obrażeni Żydzi na pewno zabronili by bluźniercom bezteminowego wjazdu do Izraela.
  Obrzydliwa POprawność POlityczna w UE sprawia, że za grożenie śmiercią papieżowi Franciszkowi niemiecki sąd wymierza karę grzywny w wysokości 500 euro, ale za nazwanie islamu „rakiem” – już 2,5 tys. euro.

  http://www.tvp.info/29162149/seans-nienawisci-zbiorka-na-zabojstwo-kaczynskiego-pod-politycznym-patronatem

 15. No,coz? W Polsce rzadza “elity” co maja korzenie w ” okraglowym stole” !!! Taki tez jest PiS. Krzywdy Lisowi i tej gazetce nie zrobia!!!! Jedna ” SITWA”!!! Popieram to co robi RDI!!! W Polsce jest potrzebna partia mlodych ludzi a nie te OSZOLOMY -PiS, PO, PSL, SLD, Nowoczeszna- te organizacje sa finansowane przez ….??? CO Z POLAKAMI CO ZYJA W KAZACHSTANIE???!!! PiS Z MORAWIECKIM NA CZELE SPROWADZAJA DO POLSKI UKRAINCOW!!! JEST ICH OBECNIE 2 MLN. I DO POLSKI JEST PRZEMYCANA BRON!!! UKRAINCY W POLSCE SIE ZBROJA!!! WON Z PiS, PO, Nowoczesna, SLD PSL!!!! W GDANSKU ZA SASIADA MAM UKRAINCA !!!! UDAJE ZE NIE ZNA POLSKIEGO JEZYKA. MORWIECKI BANKSTER,CO POLSKE NISZCZY A SZYDLO DO SPOLKI Z DUDA I KACZYNSKIM NISZCZA POLSKE!!!!! BYL BALCEROWICZ A OBECNIE JEST MORAWIECKI!!!! BANKSTER CO POLSKE NISZCZY!!! KACZYNSKI TA OSOBE POPARAL!!! PONADTO ZYDOW W POLSCE ZA DUZO I ZYDZI CHCA PRZEJAC POLSKIE! PREZYDENT – ZONA -ZYDOWKA!!! NA SLUB WINNA MIEC ZGODE OD ZYDOSTWA!! ZYDZI OBECNIE POLSKA RZADZA A KACZYNSKI NIECH IDZIE “SPAC!!!””

  • Piotr

   Ale ty masz nawalone pod tą kopułką z tym zbrojeniem się Ukraińców. Chociaż masz rację – pisiorki i kaczorek krzywdy dla tych z PO nie zrobią a Jarek to intrygant…on żyje ciągłymi knowaniami, spiskami, podjudzaniem, konfliktowaniem, zaognianiem. Nabrał kukiełek, manekinów i bawi się z nimi i nimi. Żałosne jak płaszczą się przed mściwym, zawziętym kurduplem.

   • Teodorek

    >Piotr
    Nie odróżniasz propagandy od realiów, masz brzydkie maniery i używasz wyuczonych frazesów.
    Czy mózg masz już tak wyprany, że milisz fikcję artystyczną ucha prezesa z rzeczywistością ?
    Czy jesteś tak naiwny, że jakbym Ci powiedział żeby się wysmarować łajnem, bo na to panienki lecą , to byś to zrobił ?

    • OKO

     Panie Teodorek – ma Pan rację, Piotr 🙁 jest z Marsa dlatego
     nie kontaktuje, żyjąc w innej rzeczywistości.

  • OKO

   Panie Marku. Ma Pan rację. Patrząc na wypowiedzi i posunięcia “ministra” Morawieckiego oraz “ministra” Waszczykowskiego do spółki robią krecią robotę. Z wierzchu i do kamer bredzą żeby wyglądało jako tako a na Polskę i do Polski wpuszczają niekontrolowaną zarazę.

 16. Wyobcowany

  Wiekie Brawa dla REDUTY. To co ze: NEWSWEEKOWI W ZLOBY DANO
  Ale powoli – lecz skutecznie beda LISY smakowac to wlasne SIANO.

 17. Piotr

  Nie ma co się obrażać i tupać nóżką ze złości tylko trzeba punktować zacząwszy od tego, że proniemieckie media zakłamują historię. Również należy niektórym dziennikarzom wytknąć brak etyki dziennikarskiej upublicznić ich nazwiska jako sprzedajnych szui. Nie chciałbym też aby RDI stała się pisowska przybudówką i obrażała się wtedy gdy pan prezes się obraża lub pozwala się gniewać i wskazuje palcem.

 18. Aleksandra

  Przeczytałam większość komentarzy i w pełni się z nimi zgadzam. To prawda, że Polaków i Polskę ciągle szkaluje nabytek obcego pochodzenia, którego ściągnięto do naszej Ojczyzny celowo-by ten nabytek mianował się Polakami-bo tu zamieszkuje i by wypowiadał się kłamliwie w naszym imieniu. Ci przybysze nienawidzą Polski i Polaków za to, że jesteśmy katolikami – bo oni są niewierzącymi i nienawidzą Boga i to im straszliwie przeszkadza i za to mszczą się na Polakach. Ten nabytek ludzki to – MASONERIA, która działa skrywając swe wolnomularstwo, można go rozpoznać tylko po działaniu wrogim ludowi kraju, w którym zamieszkuje. Pierwszymi masonami byli żydzi , którzy ukrzyżowali Pana Jezusa. Wówczas ich jeszcze tak nie nazywano, bo było ich jeszcze mało – dopiero jak rozsiali swoją ideologie po świecie i wszędzie buntowali lud przeciwko Bogu i Jego przykazaniom – nadano im nazwę MASONERIA – bo już się rozrośli – przybyło ich.

 19. Ignacy

  Tym liberałom już się wszystko myli – tak to już jest jak się chwieję jak wiatr wieje… Jak tak dalej pójdzie to może w Parlamencie Europejskim będzie debata o fałszowaniu historii Europy…? Wiem , czcze błaganie…

 20. Bożena

  Bogu Dzięki i Chwała tym wszystkim którzy stawiają opór wszelkim oszczerstwom, zakłamaniom historycznym , splugawieniom, wyszydzaniom kierowanych na Polskę i polskich partriotów, tzn tych ludzi dla których Polska była Ważna w przeszłości, a także tych dla których jest ważna i dziś. POLSKA a nie KORYTO…. !!!!! Dla dziennikarskich lub politycznych świń nie ważne kto im sypie do koryta byleby świnia była syta….Dlatego mamy tylu nieuczciwych dziennikarzy i polityków. Co tam PRAWDA.. OJCZYZNA…. Dla dooooobrze….. opłaconej świni nie ma limitu, obrzuci błotem wszystko…
  Reduta Dobrego Imienia- walczy o honor Polski , a gdzie nasz rząd…?
  “IDŹ POD PRĄD” z Kowalskim i Chojeckim . To dwóch wspaniałych komentatorów wydarzeń politycznych dzięki nim można nabyć wiedzę Kto jest Kto ? na polskiej arenie politycznej, kto działa na zgubę, a kto dla autentycznego dobra Polski. Wielki szacunek właśnie dla takich panów jak Kowalski, Chojecki ,Świrski i im podobnym…..

 21. Marek Strojny

  Obchodzimy Dni Żołnierzy Niezłomnych, pojawiają się profesjonalnie zrobione dokumenty, ale…… z małymi wyjątkami nie podaje się nazwisk ich oprawców, zmowa milczenia… Ostatnio oglądałem film o Biskupie Niedzielaku, był szczegółowy opis bestialstwa podczas jego przesłuchań, ale ani jedno nazwisko oprawcy nie padło. Wiadomo, że szczególnym okrucieństwem wobec katolików i Słowian w ogóle wykazywali się żydzi, oczywiście w sowieckich albo ludowych mundurach. Dlaczego o tym nie mówimy. A zbrodnie na kresach wschodnich, kto donosił, kto wspomagał Armię Radziecką ?

  • OKO

   Panie Marku. Bardzo słuszna uwaga. Katów jakoś niewiele osób
   potrafi wymienić, podać do publicznej wiadomości i napiętnować – dziwne !

 22. Pani Paula jest typowym przykładem człowieka myślącego PO ukończeniu gimnazjum i późniejszych prywatnych uczelni. Zero zaangażowanie własnego , by poznawać historię Własnej Ojczyzny. Dziś nazywamy ich “lemingami” w rodzaju sióstr Młynarskich.

 23. Andrzej.

  Nie pamiętam, żeby RDI zrobiło coś, co byłoby złe dla Polski i Polaków. Kłamców wrogich Polsce, a nieraz nawet i zdrajców trzeba obnażać i demaskować, a to właśnie czyni RDI, którą też w tym przypadku popieram.Tylko wrogowie swoich rodaków i własnej ojczyzny lub obcokrajowcy wrodzy Polsce, piszą takie paszkwile.

 24. Zofia

  Popieram całym sercem to co czyni Rotunda Dobrego Imienia. Chwała Bogu, że ktoś w Polsce dba o dobre imię naszej Ojczyzny i naszego narodu. Co to za Polacy co jedzą polski chleb a opluwają Polskę i Polaków na naszej ziemi i za granicą? Chroń nas Boże od takich niby Polaków.

 25. Lech

  Pamięć o Holokauście w Świecie nie ma pięknej twarzy polskiego bohatera i świętego ojca Maksymalna Kolbe, który w Auschwitz-Birkenau oddał życie za współwięźnia, oraz innego bohatera Witolda Pileckiego z AK, który dobrowolnie dał się zamknąć w Auschwitz, narażając życie, aby pokazać Światu ludobójstwo niemieckich i austryjackich nazistów na Żydach i Polakach. W Świecie Holokaust kojarzy się z dorobioną gębą antysemickiej Polski, która jest krajem “polskich obozów koncentracyjnych”.
  Dla komunistów w PRL nie ważna była dobra opinia o Polsce u kapitalistów z Izraela, USA, UE a w III RP dla POdobnych z UW, SLD, PO, PSL patriotyzmem była ciepła woda w kranie, trawnik przed blokiem i WOŚP Owsiaka. Ludźmi honoru robiono Jaruzelskiego z Kiszczakiem oraz TW Bolka i TW Alka. Rządzący i ich media nie zachęcali Świata do poznania prawdy o zbrodniach niemieckich nazistów, rosyjskich, żydowskich i polskich komunistów oraz ukraińskich nacjonalistów z UPA na Polakach. Świat mimo niemieckiej agresji w Europie i zbrodni dokonanych na Żydach, Polakach oraz innych wg rankingów najbardziej szanuje Niemców. Ten Świat doskonale zna tragedię żydowskiego powstania w Getcie Warszawskim oraz bohaterstwo Niemca Schindlera, a nie zna po stokroć większego bohaterstwa Polaków w Powstaniu Warszawskim oraz męczeństwa tys. tych, których zamordowali Niemcy za ratowanie Żydów jak m.inn. rodziny Ulmów, Sendlerów… O Pileckim z AK i ojcu Kolbe, Polański czy inni twórcy zaprzyjaźnieni z Michnikiem, Komorowskim, Kwaśniewskim, Tuskiem… nie nakręcili filmu z propozycją do Oscara. Widocznie Kolbe, Pilecki ani Sendlerowa czy Ulmowie na taki Oskarowy film nie zasługiwali jak np. Niemiec Schindler. Nie chciano też pokazać prawdy o komunistach żydowskich, rosyjskich i polskich z PRLu, którzy zamordowali Pileckiego w czasach Stalina, Bieruta, Minca, Bermana, Jaruzelskiego, Michnika, Wolińskiej.. Pewnie bano się także innej prawdy pokazującej zabieranie przez komunistów całego mienia (domy, grunty, dwory, fabryki…) Polakom, Żydom czyli kapitalistom jak życzyli sobie tego towarzysze z ZSRR i PRL. W parlamencie “oświeconej” UE lewica z liberałami (w której nie brakuje antypolskich Niemców, Żydów) zablokowały oddanie choćby hołdu rotmistrzowi Pileckiemu. Na obchodach 70 rocznicy wyzwolenia Auschwitz prezydent Komorowski nie chciał aby znalazła się tam nawet najbliższa rodzina Kolbego, Pileckiego, Sendlerowej, Ulmów… A przy tych międzynarodowych obchodach pamięci o Holokauście należało i należy przypominać Światu heroczne zasługi św. ojca Kolbego, rotmistrza Pileckiego, Sendlerowej, rodziny Ulmów oraz tys. innych bezimienny Polaków ratujących Żydów przed niemeckimi i austryjackimi nazistami. W swoim przemówieniu o Holokauście prezent Komorowski nawet nie wspomniał o bohaterskich zasługach Pileckiego i Kolbego oraz o ich męczeństwie w Auschwitz. Kiedyś za to Komorowski stwierdził, że my Polacy jako „naród ofiar musimy uznać rownież tę niełatwą prawdę, że bywaliśmy też sprawcą zbrodni ”. ZaPOmniał tylko dodać jako prezydent RP, że to Polska po wielokroć rozliczyła się z pojedynczych i marginalnych przypadków niegodziwości swoich obywateli. ZaPOmniał również, że niegodne lecz sporadyczne
  przypadki zachowań Polaków wobec Żydów wynikały nie z systemowej zbrodni Państwa Polskiego, jakiej dokonywali na Polakach i innych hitlerowskie Niemcy, Rosyjscy i Żydowscy komuniści ZSRR, czy ukraińscy nacjonaliści UPA, a były zemstą w warunkach wojny na tych Żydach, co po wkroczeniu armii sowieckiej denuncjowali Polaków NKWDzistom, współuczestnicząc w zbrodniach Katynia, Miednoje, Sybiru…Polskie Państwo Podziemne surowo karało swoich niegodnych rodaków nawet śmiercią.
  Ciekawe natomiast, czy jakiś prezydent Izraela kiedykolwiek przeprosił Polskę i wyraził skruchę, za milionowe zbrodnie na Polakach i innych narodach, których dokonali bardzo liczni Żydzi z NKWD, służący razem z Rosjanami komunistom w ZSRR. Nie kto inny jak Izrael, Niemcy, Rosja, Ukraina… świetnie dbają o własną pamięć historyczną. Niektórzy Żydzi i ich organizacje w imię pamięci Holokaustu beszczelnie domagają się od Polski 70 mld dolarów za utracone mienie. A kto odda Polsce utracone wieloset miliardowe mienie w wyniku napaści komunistycznej Rosji i Niemiec Hitlera w 1939r, oraz za utracone przez Polskę tereny w Rosji, Ukrainie, Białorusi i Litwie, a także za okres PRLu, w wyniku którego cofnęliśmy się gospodaroczo o 50 lat? Kto zapłaci Polsce za zrujnowaną Warszawę oraz tysiące innych miast i wsi? Żaden dziennikarz i POlityk III RP nie ośmieliłby się nazwać Dni Holokaustu niepotrzebnym rozdrapywaniem ran czy nadmierną martyrologią żerującą na trupach historii, jak często słyszymy POdobne POgardliwe opinie z polskojęzycznych mediów niemieckich i żydowskich, gdy polskie media piszą i mówią o komunistycznym ludobójstwie na polskich patriotach z czasów Lenina, Stalina, Bieruta, Minca, Bermana, Stolzmana, Michnika, Morela, Wolińskiej czy z ostatniej katastrofy lotniczej polskiej elity pod Smoleńskiem.

  • Bolek Chrobry

   Drogi Panie,

   Uzywajac slowa holokoust powtarza Pan wielki blad polaczone z tym slowem.

   Jest Panu potrzebne przeczytac wspaniale wydanie IPN-u pt.

   POLSKA 1939-45. Jest najdokladniejsza praca naukowa kiedykolwiek wydana na ten temat i po przeczytaniu jej bedzie Pan rozumial dlaczego “holokaust” to metoda kamuflowania prawdy.

 26. Marzena

  Oczywiście popieram inicjatywę. Moze kiedy Newsweek i jemu podobni odczują to realnie na własnej kieszeni (i to kilkakrotnie), zastanowia się ponownie przed kolejną próba fałszowania i naginania do własnych celow historii.

 27. marian

  w każdym bądź razie w takim Gronowie pod Lesznem był obóz dla Niemców.Nie było to letnisko

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.