December 28, 2018 Reduta Dobrego Imienia

Wygraliśmy! Wyrok w sprawie serialu “Nasze matki nasi ojcowie”

Szanowni Państwo!

Dzisiaj  w Sądzie Okręgowym w Krakowie zapadł wyrok w procesie przeciwko producentom serialu „Nasze matki, nasi ojcowie”. Sąd orzekł  o winie ZDF i UFA Fiction – producentów serialu.

Proces wytoczył Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz kpt. Zbigniew Radłowski, żołnierz AK oraz uczestnik m.in. Powstania Warszawskiego, więzień niemieckiego obozu Auschwitz, jeniec Stalagu X B Sandbostel, po wojnie skazany przez Sowietów za szpiegostwo.

Proces cywilny rozpoczął się 18 lipca 2016 roku. Ostatnia rozprawa odbyła się 18 grudnia b.r.
W myśl wyroku sądu ZDF i Ufa Fiction ma umieścić przeprosiny w TVP1 w czasie antenowym adekwatnym do czasu wyświetlania serialu oraz na niemieckich kanałach telewizyjnych, w których serial był emitowany. Ponadto stosowne przeprosiny mają się ukazać na stronach internetowych www.zdf.de i http://www.ufa-fiction.de w widocznym miejscu przez okres 3 miesięcy, w terminie 7 dni od daty uprawomocnienia się wyroku. Dodatkowo, zgodnie z żądaniami strony powodowej, pozwani zostają zobowiązani do uiszczenia kwoty 20.000 zł tytułem zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych na rzecz kpt Z. Radłowskiego.

Zdaniem Macieja Świrskiego, prezesa Reduta Dobrego Imienia sam proces i jego przebieg jasno wskazują, że Polacy sprzeciwiają się niemieckiej polityce historycznej, której wyrazem jest ten film.

– Jest to forma imperializmu kulturowego, który ma na celu zmianę świadomości świata na temat niemieckich zbrodni popełnionych w trakcie II wojny światowej. Cieszymy się, że prawda zatryumfowała, jesteśmy wdzięczni sądowi za obiektywne podejście do sprawy. Szkoda tylko, że to tak długo trwało, ale wynikało to głownie z obstrukcji strony niemieckiej – podkreśla Maciej Świrski, prezes Reduty Dobrego Imienia.

Przypomnijmy, że cały serial w bardzo specyficzny, negatywny sposób pokazuje Armię Krajową i jej żołnierzy i to we wszystkich scenach, w których pojawia się „oddział AK”. Oddział pokazany jako część Armii Krajowej sprawia wrażenie bandy rabunkowej utworzonej z kryminalistów, poubieranych w półcywilne, półwojskowe niby-mundury. Wszyscy członkowie tego oddziału zieją nienawiścią do Żydów. Biorąc pod uwagę ich zachowanie, są oni po prostu grupą bandytów, zamaskowanymi częściowo mundurami i noszonymi w  filmie biało-czerwonymi opaskami z dużymi literami AK.

Działania prawne przeciwko producentom prowadziła kancelaria Pasieka, Derlikowski, Brzozowska i Partnerzy z Krakowa.

Reduta Dobrego Imienia monitorowała i wspierała proces.

Poniżej zamieszczamy film z ogłoszenia wyroku oraz wzruszające oświadczenie końcowe Kapitana Zbigniewa Radłowskiego.

 

 

Comments (9)

 1. JMM

  Wielkim plusem jest wygrane procesu, ale suma 20.000 zl rekompensaty, to stanowczo za mala kara. W USA tego rodzaju kary w podobnych wypadkach sa naogol w wysokosci milionow dolarow.

 2. Paweł Zdun

  Gratulacje i uznanie dla kapitana Zbigniewa Radłowskiego oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowych oraz wszystkich wspierający ich (szczególnie dla Reduty Dobrego Imienia) w procesie przeciwko ZDF, producentowi haniebnego i oszczerczego filmu “Unsere Mütter – Unsere Väter”. Najwyższy czas na skuteczną obronę dobrego imienia żołnierzy Armii Krajowej i innych formacji niepodległościowych przed oszczerstwami, przed pomawianiem ich o zbrodnie, których nie popełnili, przed zrzucaniem na nich winy okupantów niemieckiego i sowieckiego. Najwyższy czas na obronę czci tych, którzy z narażeniem swojego życia i zdrowia oraz najbliższych stanęli w obronie Rzeczpospolitej Polskiej przed okupantami niemieckim i sowieckim. Ostatni żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego dochodzą swoich dni. Nie pozwólmy, by w ostatnich dniach ich życia byli obrażani i haniebnie szkalowani. Zamiast bowiem oszczerstw należy im się cześć i uznanie za wszystko, co z wielkim poświęceniem uczynili dla Niepodległej. Niech nikt nie obraża pamięci poległych, zamordowanych i zmarłych oraz ostatnich jeszcze żyjących. Cześć i chwała polskim Bohaterom! Wieczna hańba okupantom niemieckim i rosyjskim oraz wszystkim, którzy do dziś próbują prawdziwych zbrodniarzy oczyścić z win m.in. przez przerzucanie odpowiedzialności na ofiary II wojny światowej.

 3. Bogu dzięki, że KTOŚ (REDUTA DOBREGO IMIENIA) pilnuje HONORU
  swojej Ojczyzny. Chylę przed nią czoła… Gratuluję wygraniu i wygraniom… Źle, że tę organizację nie finansuje państwo. Czy nie wstyd ? To jest AMORALNIE ! Wygląda, że nie zależy państwu na autorytecie własnej Oczyzny. Niech i nadal Niemcy “plują nam w twarz” ! Horror !

 4. Lech Foremski

  Musi być wrogiem,
  kto się szanuje
  pod jego progiem.
  *
  Mordowali z nienawiści,
  to nie Niemcy, to Naziści.
  *
  Szukam wytrwale, wytężam głowę,
  lecz kraju „Nazizm”
  na żadnej mapie znaleźć nie mogę.
  *
  Odbierali nam życie,
  pozbawiali wolności,
  teraz chcą nas uczyć
  swojej moralności.
  *
  Aby ciężar grzechu
  ze swych sumień zrzucić,
  próbują na innych
  sprytnie go przerzucić.
  *
  Sam to ja nie brudzę,
  wolę ręce cudze.
  *
  Już nicują nas złe krawce,
  zmienić chcą ofiarę w sprawcę.
  *
  Ciągle za nami list ogłaszają gończy,
  więc czy ta druga wojna światowa
  już nigdy dla nas nie ma się skończyć.
  *
  Taką przyjaźń wolę,
  gdy każdy z przyjaciół
  swoją bruździ rolę.

 5. JA

  Na pewno wygrana?
  Telewizja ZDF już zapowiedziała odwołanie od wyroku, gdyż – uwaga! – “sąd nie uwzględnił wystarczająco wolności sztuki”.
  Długo to może trwać?
  Jak ktoś gdzieś zauważył: “o prawdę historyczną, dobre imię Polaków musi walczyć 94 letni kombatant, a państwo polskie umywa ręce. Kto będzie walczył po Jego śmierci?”

 6. niezyt-od-bytu

  Gratuluje panu Kapitanowi, rzeczywiscie, dostal, o co prosil, ale Polska nic nie zyskala. Ten wyrok na producentow – wykonawcow zadania to zaledwie symboliczna kara, gdy w umyslach nieswiadomych milionow ten zaklamany obraz zostal na stale zaimplantowany i pozostanie na zawsze.
  A jak sie ma owe 20tys. zl do sum wyplaconych autorom tej plugawej i antypolskiej produkcji i wydanych na jej rozreklamowanie przez “nasza” Polska Telewizje , wykradzionych z kieszeni polskiego podatnika? To narod polski, za sprawa zaklamanych przedstawicieli swego oszukanczego rzadu zaplacil za ten i za dziesiatki innych podobnych projektow krzewiacych falsz i antypolska propagande(!). Tych pieniedzy nikt nam nie zwroci, nikt tez nie zmarze plamy na nieskazitelnym licu naszego narodu, jaka ci podli ludzie uczynili.
  Ale jest taka zasada, ze kto pod kim dolki kopie, ten sam w nie wpada. Ignorujmy, niech kopią, to najlepszy atak i obrona.

 7. Roma Bachurska

  Jest to smutne, ze po tak wielkiej tragedi, jaka byla ||wojna swiatowa, musimy dzisiaj udawadniac , ze Polska i Polski Narod zostal zostali zrownani z ziemia.
  Nie ma nawet wybudowanego museum upamietniajacych
  zamordowanych polskich chrzescijan.katolikow.
  To jest scandal!!!!’

 8. Sławek

  Dobrze, że polski są wydał oczywisty, dla każdego kto ma blade pojęcie o historii, wyrok. Nie wierzę jednak, że Niemcy wywiążą się ze zobowiązań nałożonych przez sąd. Przewiduję długą batalię odwoławczą, a w ostateczności zwolnienie z zadośćuczynienia przez niemiecki trybunał konstytucyjny (jak już to miało miejsce w przeszłości). Chyba, że, do tego czasu, w Niemczech nastąpią poważne zmiany.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.