March 13, 2017 Reduta Dobrego Imienia

Podpisujemy! Petycja do Prezydent Warszawy o zapobieżenie łamania prawa w Teatrze Powszechnym

Tak jak już sygnalizowaliśmy w naszym „Stanowisku…” na temat wydarzeń w Teatrze Powszechnym w Warszawie, po wszechstronnej analizie problemu zdecydowaliśmy się na wystosowanie petycji do władz Warszawy o zaprzestanie tolerowania łamania prawa w podległej instytucji kultury – Teatrze Powszechnym.

Sprawa jest już powszechnie znana. Tłumaczenia Pani Prezydent Hanny Gronkiewicz – Waltz, że nie będzie ingerować, bo sprawa dotyczy sztuki nie wytrzymują konfrontacji z faktami – w Tetrze Powszechnym zostało złamane prawo, obrażono uczucia religijne wielu osób, znieważając przedmioty kultu religijnego chrześcijan.

W naszej petycji żądamy natychmiastowego zaprzestania wystawiania tego przedstawienia, w przeciwnym wypadku złożymy doniesienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez urzędników miejskich – niedopełnienia obowiązków w obliczu popełniania przestępstwa w placówce podległej.

Poniżej treść petycji. Pod nią jest czerwony klawisz „Podpisz”. Kliknięcie w niego przeniesie do serwisu CitizenGo, z którym współpracujemy, gdzie w odpowiednim formularzu należy wpisać swój adres mailowy i kliknąć „Podpisz”. Petycja jest wysyłana na publicznie dostępne adresy email urzędników M. St. Warszawy.

Do Prezydenta M. St. Warszawy

Pl. Bankowy 3/5,

00-950 Warszawa

PETYCJA

Warszawa, 13.03.2017

Na podstawie przepisów ustawy z dn. 11.07.2014 o petycjach Art. 2 ust 2 i 3 (treść jednolita Dz. U. z 2014 r. poz. 1195, z 2016 r. poz. 1579) uprzejmie zwracamy się do Pani Prezydent M. St. Warszawy

o wydanie bez zbędnej zwłoki polecenia podległym sobie jednostkom organizacyjnym Urzędu Miasta oraz samorządowej instytucji kultury „Teatr Powszechny” zaprzestania eksploatacji przedstawienia „Klątwa” w reżyserii Olivera Frljicia.

W przypadku braku reakcji ze strony władz miasta nastąpi zawiadomienie prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa opisanego w art. 231 KK, czyli niedopełnienie obowiązków, przez co nastąpiło działanie na szkodę interesu publicznego lub prywatnego przez władze miasta z Panią Prezydent na czele.

Uzasadnienie

W dniu 18.02.2017 r. w Teatrze Powszechnym w Warszawie odbyła się premiera przedstawienia „Klątwa”. Przedstawienie to wywołało protesty obywateli oburzonych zarówno haniebnymi treściami tam prezentowanymi, jaki i pornograficznymi inscenizacjami, które znieważają Krzyż oraz Św. Jana Pawła II.

Krzyż jest przedmiotem kultu chrześcijan, Jan Paweł II jest czczony jako Święty Kościoła Katolickiego, przez co i Jego postać jak i Krzyż podlegają ochronie w polskim systemie prawnym. Czyny, których dopuszczają się uczestnicy przedstawienia w pełni wypełniają znamiona przestępstwa określone w art. 196 Kodeksu Karnego który brzmi:

Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Bez wątpienia w Teatrze Powszechnym doszło do obrazy uczuć religijnych licznych mieszkańców Warszawy oraz innych obywateli Polski. Prokuratura z urzędu wszczęła postępowanie. W tej sytuacji bezczynność władz miasta, a szczególnie Zarządu z Panią Prezydent na czele może sprowadzić na nią i pozostałych członków Zarządu, oraz osoby na stanowiskach kierowniczych zarzut niedopełnienia obowiązków, ponieważ przestępstwo obrazy uczuć religijnych ma miejsce w samorządowej instytucji kultury, podległej M. St. Warszawa. To Prezydent stolicy ponosi odpowiedzialność za przestrzeganie prawa na terenie Warszawy i tym samym to Hanna Gronkiewicz-Waltz ma obowiązek przeciwdziałania popełniania przestępstw na terenie podległej jej placówki tj. obrażaniu uczuć religijnych. Bierność Pani Prezydent w tej sprawie może ściągnąć na nią zarzut niedopełnienia obowiązków, czyli przestępstwa z art. 231 Kodeksu Karnego który brzmi:

§1. Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

W związku z tym, że nawet zdrowy rozsądek wskazuje na to, że w samorządowej instytucji kultury podległej Urzędowi Miasta rzeczywiście popełniono przestępstwo obrazy uczuć religijnych, to Pani Prezydent oraz podlegli jej urzędnicy (a szczególnie Dyrektor Biura Kultury UM) bez zbędnej zwłoki powinni wycofać z eksploatacji przedstawienie, podczas którego nastąpiło naruszenie prawa – oraz zgodnie z zapowiedziami reżysera – w przyszłości będzie następowało naruszanie prawa i naruszenia norm współżycia społecznego.

W wypowiedziach publicznych Pani Prezydent i inni przedstawiciele władz miasta odżegnywali się od jakiejkolwiek ingerencji w tej sprawie, ponieważ „dotyczy to sztuki”. Oczywiście, eksperyment i przekraczanie granic w sztuce jest nieodzowne, jest też warunkiem rozwoju. Istnieje jednak wielka różnica między artystycznym nowatorstwem a trywialną propagitką, którą definiuje się jako dzieło sztuki, aby wykorzystać publiczne fundusze przeznaczone na kulturę w politycznym celu uderzenia w podstawowe wartości cywilizacji europejskiej. Dalsze tolerowanie tego stanu rzeczy oznacza po prostu akceptację popełniania przestępstwa na terenie Teatru Powszechnego.

Bezczynność władz Warszawy w tej sprawie jest karygodna, w związku z czym wzywamy w petycji do zaprzestania eksploatacji przedstawienia, wysyłając tę petycję na dostępne publicznie adresy mailowe pracowników Urzędu Miasta St. Warszawa, tak, aby na pewno dotarła do kierownictwa Urzędu i Pani Prezydent Hanny Gronkiewicz – Waltz osobiście i aby spowodować działania mające na celu zapobieżenie dalszego popełniania przestępstwa w podległej instytucji kultury.

Z poważaniem

Maciej Świrski

Prezes Reduty Dobrego Imienia – Polskiej Ligi przeciw Zniesławieniom

Comments (100)

 1. Daniel Bury

  W pełni popieram. Urzędnicy którzy nie podejmują działań powinni być ścigani przez Prokuraturę.

  • SG

   Uważam, że celowymi zaniechaniami urzędników państwowych tolerujących przestępczość w sferze kultury powinna się zająć prokuratura, która przecież podobno reprezentuje interes społeczny. w przeciwnym wypadku międzynarodowa przestępczość wysoko zakonspirowana będzie poniewierać naszych patriotów przed polskimi sądami (patrz casus posła Tomczaka oraz Marii Kołakowskiej).

 2. Iza

  Jestem zbulwersowana tą pseudo sztuką ,jaką jest ,,Klątwa”.Idąc tym tropem może ,teraz powstanie sztuka obrażająca Koran??? z elementami ,jak wiesza się gejów , czy podciera pupę flagą Niemiec????

 3. Wojciech Mańk

  Oczekujemy natychmiastowego wstrzymania przedstawień i ukaranie winnych.

 4. Anna Regner

  Uważam, że wszyscy chrześcijanie powinni bronić swojej religii i jej symboli. Kościół katolicki powinien również włączyć się aktywnie do wspierania w slusznej sprawie swoich wiernych i naszych wspolnych wartości. Nie pozwalać na bezczeszczenie tego co dla nas święte.

 5. andrzej

  Pani Prezydent Warszawy nadużywa swojego stanowiska przeznaczając publiczne pieniądze na nieakceptowalne społecznie przedsięwzięcia, czym dopuściła się deliktu niegospodarności

 6. Teresa Ewa Opoka

  Nie zgadzam się, by coś co nie jest sztuką za taką się fałszywie podawało

 7. Andrzej Korczak

  Reduta jest nie do przecenienia. Inicjatywa ratująca Polskę przed wymazaniem z historii a więc i z przyszłości.

 8. gość

  jak najbardziej popieram, nie można godzić się na obrażanie naszych katolickich uczuć i pluć na nie, nie ma na to zgody!

 9. Irena Kulesza

  żądam natychmiastowego zaprzestania wystawiania “Klątwy” przez Teatr Powszechny w Warszawie.

 10. Edyta Doros-Sierkowska

  Będąc chrześcijanami nie możemy pozwolić na obrażanie krzyża.

 11. Piotr Orliński

  Jestem kompozytorem, utożsamiam się z awangardą w sztuce i nowoczesnością, ale nowoczesność, eksperyment artystyczny i nowe epifanie piękna to atrybuty sztuki, a próby szokowania jako takiego, przekraczanie granic moralnych mogą być przykrywką dla braku talentu, pretensji do bycia artystą, którym się nie jest. Z drugiej strony sztuka wcale nie jest poza kategoriami zła i dobra. Moim zdaniem utwór może być doskonały pod względem artystycznym, a wpływać destrukcyjnie na odbiorcę, zamiast go ożywiać, sprawiać, że bardziej chce mu się żyć i pracować, kochać, cieszyć się życiem.

 12. Antoni Nadstazik, Melborne.

  Proponuje, zeby w Teatrze Powszechnym zaczeto obrazac uczucia przedstawicieli wszystkich religii.
  Wtedy mimo odrazy do tego rodzaju szmir, uwierze, ze to nie jest nagonka na katolikow.
  To, ze aktorzy, dyrekcja “teatru” oraz ich “rezyserski guru”, sa beztalenciami i za miske soczewicy potrafia sie zaangazowac w tego rodzaju repertuar,odbiera im prawo do wsparcia od polskich podatnikow.

 13. Józef Kalinowa

  Pora aby rząd RP zrobił z tym lewactwem porządek.Nie może być tak,iż libertyni ze swoimi dewiacjami narzucają swoją wolę większości. Pieniądze,które wydawane są z moich podatków idą na zboczonych aktorów,śmiejących się w kułak z naszej naiwności. Teatry utrzymywane ze środków samorządowych….? Czyżby? Zapraszanie do Polski reżyserów (pożal się Boże) ,jak ten zboczeniec z Bałkanów jest żywym przykładem głupoty i naiwności samorządowców.Ale czemuż się dziwić…? Skoro są to polskojęzyczni.

 14. pastuszek karina

  Sztuka obrazila moje uczucia dobre imie JPII .Zbulwersowal mnie kolejny atak na b.premiera prezesa polityka Jaroslawa Kaczynskiego .To nie powinno byc dopuszczalne i nie ma nic wspolnego ze sztuka kultura .

 15. Mario

  Tego typu pseudo przedstawienia nie mogą mieć miejsca w naszym kraju. Należy bezwzględnie tych prowokatorów ukarać. Oni uzyskali to co chcieli uzyskać i musza teraz za to zapłacić.

 16. Anna

  P. Gronkiewicz kiedyś pisała: “W rozeznawaniu woli Bożej pomaga mi ogromnie codzienny rachunek sumienia. To on właśnie pozwala mi zbliżyć się do prawdy o mnie samej i do prawdy o Bogu. Dzięki Ćwiczeniom odkryłam, że regularna praktyka rachunku sumienia jest bardzo ważna”.

  MOŻE PORA NA RACHUNEK SUMIENIA PANI HANIU? DOBRY CZAS. MAMY WIELKI POST. ZACHĘCAM.

 17. Leonard Borowski

  Sodoma i Gomora stają się coraz bardziej realne. Świat dziczeje w zastraszającym tempie.

 18. Andrzej Cisek

  Bezczelność i arogancja. Twórcy z braku talentu antagonizują i obrażają uczucia, dobry smak i inteligencję odbiorców. Nie widziałem i nie zobaczę, bo obawiam się, że mógłbym zachować sie niestosownie wobec wszystkich osobników biorących udział w tym haniebnym wydarzeniu.

 19. M.Hłond

  Nie zgadzam się na finansowanie z publicznych pieniędzy spektakli teatralnych naruszających w tak drastyczny sposób uczucia religijne większości Polaków

  • JAWA

   a gdyby obrażał uczucia mniejszości to byłby legalny? Art. 196 KK pomija czy obrażana jest większość czy mniejszość.

 20. Grzegorz B.

  Nie godzę się, żeby pseudo artyści, wyznawcy teorii krytycznej szkoły frankfurckiej, za moje pieniądze obrażali moją Ojczyznę, Wiarę, tradycje.
  Państwowe teatry, muzea, filharmonie itp. powinny być pod kontrolą MKiDN, powinien być wgląd co tam wystawiają, publikują, eksponują. Podatnik ma prawo wiedzieć za co płaci. Marsz poprzez instytucje (vide: Gramsci) spowodował, że neomarksizm ulokował się nie tylko w polityce, biznesie, szkolnictwie, ale także w sztuce i nie wiem, czy tu nie ma największego wpływu, na podatnych na indoktrynacje, ludzi

 21. Witold Kieżun

  To nie do wiary, nasz Narodowy Bohater , symbol naszej walki z
  komunistycznym uciemiężeniem , pobudzający zmysł patriotyzmu setek tysięcy Polaków w czasie niezapomnianych wizyt w uciemiężonej Polsce , symbol Dobra i Miłości Ojczyzny został przez cudzoziemskiego reżysera i polskich aktorów zohydzony , poniżony symbolem perwersyjnego aktu seksualnego swojej sztucznej figury i wreszcie powieszony. To szczyt podłości i nienawiści..PROTESTUJĘ ZDECYDOWANIE

 22. Jerzy Kwaśniewski

  Nie zgadzam się na finansowanie z publicznych pieniędzy spektakli teatralnych naruszających w tak drastyczny sposób uczucia religijne większości Polaków.

 23. Alicja Śpiewak

  Nie życzę sobie, aby z moich podatków szły pieniądze na promocję bluźnierstw, kpinę z Krzyża Mojego Odkupiciela, z Boga, kpinę z Wielkich Polaków, demoralizację maluczkich, pornografie i innych wszeteczeństw!

 24. Antoni Winiarski

  Władze Warszawy, które dopuściły do finansowania z pieniędzy publicznych spektaklu obrażającego katolików, powinny podać się do dymisji, albo w inny sposób zostać zmienione. Powinny też zostać ukarane zgodnie z obowiązującym prawem. Nie może prezydent miasta, czy inny urzędnik stać ponad prawem. Warszawskim decydentom warto przypomnieć, że pieniądze publiczne w zdecydowanej większości pochodzą z podatków płaconych przez katolików.

 25. Janusz

  Finansowanie to moim zdaniem mniej ważny aspekt problemu.
  Spektakl ten służy wszczęciu zamieszek i doprowadzeniu w efekcie końcowym do obalenia rządu PIS-u. Jest to kolejny element większej układanki, której bardzo niebezpiecznym momentem była próba obalenia rządu w grudniu 2016. Wzywam wszystkich do biernego oporu wobec przedstawicieli PO, Nowoczesnej, KOD-u i innych dziwnych stowarzyszeń i organizacji, które aktywnie działają w celu zamach stanu. Jeśli ten rząd zostanie obalony to mamy wojnę domowa. A tego przecież nie chcemy!

 26. Agata Foltyn.

  Spektakli teatralny naruszający w sposób uczucia religijne większości Polaków.

 27. Grazyna Sorensen

  Czy któryś z krytyków teatralnych napisał recenzje co ten spektakl wnosi w życie kulturalne,duchowe i czy ma jakieś przesłanie czy tylko obrazoburcze nie widziałam spektaklu ale moze rezyser chce uzyskac w Polsce status osoby przesladowanej to pomaga w uzyskaniu rozglosu ludzie testru sami juz nie wiedza co maja wymyslic zeby przyciagnac piblicznosc na swoj spektakl a artysci tez chcą jezdzic do ciepłych krajów i spłacać kredyty ale to prawda niech używają środków wyrazu które nikogo nie obrażają bo to nie sztuka tylko chałtura

 28. Pamiętliwa babcia

  Kto i po co zaprasza p. Frljica do Polski ? Następny punkt jego desteukcyjnej i antykatolickiej działalności to Festival Malta w Poznaniu.
  Dlaczego za pieniądze podatników, w tym rzeszy katolików, odbywają się takie chamskie “przedstawienia” Nie ma na to naszej zgody !!!
  Frljic – persona non grata, . Jest gościem w naszym kraju, a obraża Polaków,ten osobnik niewiele ma wspólnego z kulturą, znacznie więcej z propagandową, zadaną mu działalnością !!!

 29. Jolanta Nilsen

  jest mi przykrzykro ze moje uczucia religijne sa lamane przez czlowieka ktoremu Polska udzielila goscine.

 30. Abuelo

  Wnioskuję także o wydalenie z Polski Olivera Frljicia i uznanie go jako persona non grata !!!

 31. Ryszard Głowa

  Nie zgadzam się na finansowanie z publicznych pieniędzy spektakli teatralnych naruszających w tak drastyczny sposób uczucia religijne większości Polaków

 32. Stefan

  Podobnie jak wielu innych Polaków nie zgadzam się na finansowanie z publicznych pieniędzy spektakli teatralnych naruszających w tak drastyczny sposób uczucia religijne większości Polaków

 33. henryka Marońska

  to nie jest sztuka i nie powinno się wystawiać czegoś takiego w żadnym teatrze

 34. Duniewicz

  Pilnujcie każdego złego działania godzącego w dobre imię Polski I Polaków.Uczmy w ten sposób młode pokolenie szacunku do Polski i polskich obywateli. Przykłady , przykłady bo jeśli nie będziemy działać to zginiemy.Nie należy przejmować się złymi wypowiedziami lewaKÓW , TYLKO ROBIĆ SWOJE , Popieram będę podpisywać każdą petycję

 35. Znigniew Sieciechowicz

  Wg prawa UE oraz międzynarodowych przepisów dotyczących wolności wyznania, jakiekolwiek publiczne dzialanie obrażające, szkalujące, ośmieszające, kpiące i poniżające godność jakiejkolwiek religii lub jej wyznawców JEST PRZESTĘPSTWEM !!!

 36. Halina Beler Stoilowa

  Jestem przeciw wystawianiu spektakli naruszajacych uczucia religijne,tradycje,wiekszosci obywateli naszego Kraju,za publiczne pieniadze

 37. Wójcik Boguslawa

  Jest za usunięciem tego spektaklu Klatwa-to nikczemne widowisko

 38. Elżbieta

  Moje uczucia religijne zostały poszarpane przez te ludzkie hieny odstawiające takie obrzydliwości – żądam ścigania i zadośćuczynienia!!! Czy my żyjemy w jakimś kraju arabskim że nas chrześcijan się tak prześladuje tu???

 39. Teresa Dworak

  I to ma być katolicki kraj? Nie mogę uwierzyć ze do tej pory nie zakazano wystawiania tego “przedstawienia”.

 40. Anna Juszczak

  Nie zgadzam się na finansowanie z publicznych pieniędzy takich wulgarnych, głupich , mało wartościowych artystycznie przedstawień, które obrażają nasze uczucia religijne i sieją nienawiść.

 41. Izydor Roman Strus

  To przedstawienie obraża uczucia moje , Izydora Romana Strusa, jak również moich przodków, którzy na progu kościółka w Hołubli pow. siedlecki własną pierś nadstawiali w obronie Krzyża św.

 42. Barbara Dąbrowska-Kostój

  Protestuje przeciw obrażaniu moich uczuć religijnych. Nie zgadzam się na finansowanie tak skandalicznego spektaklu z moich podatków.

 43. Urszula Matonia

  Jestem Polką i katoliczką, ten spektakl obraża moje uczucia religijne i panstwowe.

 44. Bożena Frydryk

  Nie życzę sobie, żeby ordynarna pornografia podczepiona pod tytuł sztuki polskiego klasyka, była finansowana z moich pieniędzy!

 45. Stawiak

  Sztukę można dofinansować,ale nie patologię i obrazę uczuć religijnych wielu ludzi.Brak dofinansowania i ukarać tą patologię,bo nie można nazwać ich aktorami karą pieniężną i pracami społecznymi!!!!

 46. Włodzimierz Naglik

  Zastanawia mnie, jakiego wyznania jest reżyser tego obrzydliwego spektaklu, bo na pewno nie katolik. U nas w Rzeczypospolitej Polskiej również działa poprawność polityczna w stosunku do wyznań, które sieją najwięcej spustoszenia w mózgach niektórych obywateli polskich. Co prawda o uchodźcach islamskich mówimy wprost, ale o tych “nietykalnych” jest tabu. PIS pozbawił ich władzy więc posuwają się do różnych antychrześcijańskich i antypolskich prowokacji. NIE DAJMY SIĘ!!!

 47. Wilhelm Hajduk

  To barbarzyńskie profanowanie moich narodowych wartości zarówno patriotycznych jak i religijnych STANOWCZO NIE ZGADZAM SIĘ

 48. Krystyna Brodowy

  Popieram protest nie zgadzam się na deptanie wartości religijnych i patriotycznych. Jan Paweł II jest wybitnym Polakiem i moralnym autorytetem i nie można pozwolić by tak obrzydliwie Go obrażać. Nie zgadzam się by z publicznych pieniędzy finansowano takich “twórców”

 49. Maria Lasończyk

  Najwyższa pora zmienić prezydenta W-wy ,usunąć z kraju reżysera! Aktorzy również zatracili zmysł narodowy i kulturotwórczy, to ludzie bez honoru!

 50. Wojciech Drużycki

  Nie ma zgody na bluźnierstwa za publiczne pieniądze.To nie sztuka,to pokaz zbydlęcenia aktorów i reżysera.

 51. Michał

  Nazywanie “sztuką” urojeń chorego psychicznie dewianta – urąga prawdziwej sztuce. Zasłanianie się tą “sztuką” świadczyć może o niechęci w walce, a nawet o sprzyjaniu tępej prowokacji.

 52. Anna Sędłak

  Nie życzę sobie aby w mojej oczyźnie profanowano wartości chrześciańskie, oraz zniewaźano Wielkiego Polaka-naszą dumę Narodową-Jana Pawła II. Ten kicz- spektakl obraża mnie jsko Polkę, obraża moje uczucia.JakoObywayelka Polski żądam posanowania moich uczuć religijnych i patriotycznych.Wstydzę się , że Polacy pozwalają na wystawienie przez bardzo marnego reżyseta obcokrajowca kiczowatej pseudosztuki obtażającej Nszego Wielkiego I Wybitnego Polaka!!! Jako Polka ŻĄDAM aby deportować z Polski tego reżysera i jego kicz.

 53. Jan Wolski

  Nie zgadzam sie, zeby z moich pieniedzy oplacane byly jakiekolwiek dzialania ublizajace jakiejkolwiek wierze. Nikt nie ma prawa obrazac kogokolwiek z powadu jego wiary.

 54. Ryszard Szkopowski

  Szanowni Panstwo. W normalnym kraju zarowno palac Hany jak I teatr Powszechny powinny byc obstawione calym garnizonem Strazy Miejskiej. Niestety Tak sie nie dzieje I pewnie bedzie ona zapraszana dalej przez Swiatowy Zwiazek Zolnierzy AK na uroczystosci powstancze jak dotychczas. Polska to chory kraj.
  Mam nadzieje, ze podpisany tu Witold Kiezun doprowadzi do wypowiedzi SZZAK, ktory powinien byc zobligowany do zajecia stanowiska. Ze strony Reduty Dobrego Imienia powinno rowniez byc wystosowane Pismo do SZZAK o natychmiastowa reakcje. Kopie takiego pisma winny byc skierowane do wszystkich srodowisk majacych swa siedzibe w PASCIE przy ul. Zielnej. Jesli Hajka nie zareaguje na ich odezwe w tej sprawie to powinien byc koniec z jej uczestnictw w uroczystosciach. Moze nawet odetchnie I ona bo buczenie jej dokucza.

 55. Po co komu to certowanie się z osobami łamiącymi prawo, obrażającymi Polaków , obrażającymi uczucia religijne. Polska nie jest miejscem do prezentowania nienawiści do Chrystusa i chrześcijan. Gdzie są stróże prawa? Co to za zwyczaj – czekanie na donos? Wystarczy że fakt naruszenia prawa zaistniał w przestrzeni publicznej na to by rozpocząć postępowanie.

 56. Joanna

  Niesłychanie obrzydliwe, wyuzdane coś, którego nie mogli pokazać Polacy. A jednak zrobili to. Protestuję. Nie zgadzam się aby ktokolwiek w naszym kraju tak strasznie szargał świętości.

 57. Jerzy Redlarski

  Dodam tylko, że przekraczanie granic w sztuce a łamanie prawa do dwie zupełnie odrębne rzeczy. Istnieje wiele granic oprócz granicy prawa. Artyści którzy chcą wykazać się nowatorstwem mogą to czynić legalnie, np. poprzez przełamywanie stereotypów czy utartych szlaków myślenia.
  Jeśli zdecydują się na przekroczenie granicy prawa, to akceptują fakt, że poniosą za to konsekwencje prawne.

 58. Grazyna

  Jak najbardziej potrzebna petycja. Ten od siedmiu bolesci pseudo-rezyser nie mialby odwagi obrazac uczuc muzulmanow czy wyznawcow judaizmu, bo az nadto dobrze by wiedzial, ze zostana z tego wyciagniete bardzo surowe konsekwencje. Nie mozna wiec pozwolic, aby takim miernotom i agentom neo-liberalnych wichrzycieli uchodzilo plazem obrazanie uczuc katolikow!

 59. Krystin

  Zgadzam się, zło o obrazę dla rzeczy świętych trzeba ignorować i tępić

 60. Aśka

  Czekałam na ten zbiorowy protest zorganizowany przez Redutę. Sama zamierzałam napisać do Radnych, z prośbą o interwencję, gdyż tego domagają się ludzie, a mój list miał być tego dowodem. Razem możemy więcej i skuteczniej. Dziękuję, że jesteście. Popieram WSZYSTKIE inicjatywy i akcje.

 61. iwo

  Bezprawnie jest wykorzystywana żle pojęta wolność, To co wyprawiają niektórzy pod płaszczykiem tzw sztuki jest nie do przyjęcia. Żeby ,było ciekawiej to prawdopodobnie na takie zachowania nie ma paragrafu.Ci artyści skorzy do obrażania chrześcijan jak dziwnym trafem omijają inne religie. Co jakiś czas pod płaszczykiem sztuki pokazuje się pornografię z wyrażnymi akcentami antykatolickimi. I końca nie widać. Ciekawe z czym w tym roku na Wielkanoc wystąpi NIE.

 62. Barbara Wierzchowska

  Jestem zażenowana stanowiskiem pani Hanny Gronkiewicz-Walc i innych wysokich urzędników m.st.Warszawy, którzy wydają publiczne pieniądze na pomoc dla teatru, a teatr /chyba polski ?!/ wystawia sztukę, by tych urzędników i panią Prezydent Warszawy upokorzyć i wyśmiać. Władze miasta nie działają w interesie swojej społeczności a ulegają zaczadzeniu smrodkiem zagranicznym. Także ” zahipnotyzowani smrodkiem ” aktorzy obrażają uczucia religijne swoich Rodaków , deprawują młodzież i wmawiają publiczności ,że to wybitna SZTUKA — nie! to “sztuczka” wyuzdanych osobowości i test na wrażliwość obywateli. Na to nie można pozwolić.

 63. Tadeusz

  Protestuję i nie zgadzam się by na deskach teatru siano nienawiść, gorszono i obrażano uczucia religijne.
  Natychmiast zdjąć ze sceny !

 64. EV

  oczywiscie ze popieram ten protest! Ciekawa jestem ze prawie nikt nie komentuje powiazan rasowych pomiedzy tak zwanym “rezyserem” i szefowa skorumpowanego ratusza – “oni” juz tak maja ze plugastwo zwa sztuka.

 65. Mark

  czas juz najwyzszy zeby goralka z gory Synaj, Hajka Grundbaum, ktora ukrywa sie w Polsce pod nazwa Gronkiewicz-Waltz pojechala do siebie do Izraela!!!

 66. niemoher

  Wielki szacunek dla Pana Świrskiego za szlachetne inicjatywy . Są one wyrażane w moim i wielu Polaków imieniu. Kłaniam się.

 67. Agnieszka

  Art. 31. Konstytucji RP
  3. Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane (…), gdy są konieczne dla (…) ochrony (…) moralności publicznej (…)
  Uważam, że należy wprowadzić ustawę,która,zgodnie z konstytucją będzie chronić moralność publiczną!

 68. WOJTAN

  Módlmy się o przemianę deprawatorów i nienawistników, i bojkotujmy sprzedawczyków z PO, NOWOCZESNEJ i KOD-u!

 69. konewka

  Jest to walka o dobre imię Polaków w Polsce i na calym swiecie.

  Nigdzie indziej (tylko dzieki bufetowej Waltz/PO) taka “sztuka” nie bylaby wystawiane i finansowana przez podatnikow (i to decyzja “wladz” tez finansowanych/utrzymywanych przez podatnikow!), i jeszcze kontynuowana pomimo oczywistego lamania prawa.

  W kazdym w miare cywilizowanym kraju najbardziej karalne jest lamanie prawa za pomoca /uzywajac “panstwowych” pieniedzy, czyli funduszy sciagnietych od podatnikow. Rodacy w Kraju sa za malo uczuleni na to!
  Bufetowa zrobi wszystko aby macic/wywolywac zamieszki przeciwko obecnemu pro-Polskiemu rzadowi i POLAKOM, ktorzy czuja sie POLAKAMI.

  Skoro prokuratura/Min. Sprawiedliwosci jeszcze nie otworzylo sprawy, KAZDY POLAK powinien zadac tego – kazdy podatnik jest legalnym wspolwlascicielem naszej Ojczyzny i bossem najetych/zatrudnionych pracownikow, takze lokalnych, jak krnabrna i anty-wszystko co Polskie, bezczelna, ciagle lamiaca prawo bufetowa Waltz.
  Jakim cudem bufetowa i jej druzyna (tak jak Timur i jego druzyna!) ciagle jest w ratuszu a nie w wiezieniu ?! Nie byloby tej “sztuki’ gdyby prokuratura zajela sie jej poprzednimi przestepstwami tak jak trzeba.
  Trzeba pomoc Min. Sprawiedliwosci zadajac zdecydowanego i szybkiego postepowania w sprawie nielegalnego wykorzystywania funduszy podatnikow na lamiace prawo akcje przeciwko tymze podatnikom (“sztuka”), a nastepnie przyspieszenie audytu/procesow nt wszystkich matactw bufetowej, i jej druzyny.
  Podziekowanie dle Reduty!

 70. Stanisław

  Takie świństwo w moim Kraju. Klątwo von !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 71. Brak SŁOW

  Powinni zostać ARESZTOWANI ci wszyscy twórcy, aktorzy i mocodawcy tej PSEUDOSZTUKI obrażającej uczucia religijne Polaków w sposób WYJĄTKOWO PERFIDNY I PODŁY.

 72. Tolerancja dla muzułmanów, dla innych religii, tylko nie dla katolicyzmu. Swoiste rozumienie tolerancji.
  Spektakl jest kolejnym przykładem kultury rynsztoku i nieprawdopodobnego chamstwa. Nie ma nic wspólnego ze sztuką.

  Prof. zw. dr hab. Eugenia Potulicka

 73. Basia

  Nie ! dla Teatru ,aktorów i reżysera serbskiego Ratusz warszawski przewietrzyć

 74. Litowski Gotfryd

  Popieram z ogromną satysfakcją i wysoko oceniam inicjatywy Reduty. Dziwi mnie jednak tak umiarkowany odzew na ten apel widać, że nagłaśnianie medialne akcji Reduty jest za słabe. Kultura i sztuka winna być wolna od degeneracji moralnej i intelektualnej.., widać tu celowość w tych działaniach i protestować trzeba.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.