February 2, 2017 Reduta Dobrego Imienia

Wezwanie do dziennikarzy włoskiej agencji prasowej ANSA – podpisujemy petycję!

Włoska agencja prasowa ANSA już po raz drugi w ciągu jednego miesiąca użyła określenia „polski obóz koncentracyjny” w odniesieniu do Auschwitz-Birkenau. Gdy po raz pierwszy pojawiło się to określenie w serwisie agencyjnym ANSA interweniowała ambasada RP i określenie zniknęło.

Po raz drugi określenie „campo di concentramento polacco” pojawiło się w depeszy agencji ANSA 30 stycznia 2017 r.  Informacja prasowa dotyczyła prezentacji włoskiego filmu na temat wizyty włoskich studentów w Auschwitz. Po naszym proteście, następnego dnia, zwrot został zamieniony na „campo di concentramento nazista”. Nie jest to satysfakcjonujące, ponieważ nie wiadomo w tym kontekście kim są ci naziści, którzy założyli Auschwitz i mordowali ludzi.

Po drugie w tej sprawie istnieje jeszcze jeden bardzo istotny i fundamentalnie ważny element: agencje prasowe są instytucjami zaufania publicznego, co spełnia się w wymiarze praktycznym – istnieje powszechne domniemanie, że informacje podawane przez agencję prasową są sprawdzone i prawdziwe. W praktyce oznacza to, że redakcje gazet publikują informacje agencji prasowych właściwie bez ingerencji w treść, wierząc, że informacja jest wiarogodna. W konsekwencji, gdy agencja prasowa opublikuje informację kłamliwą lub oszczerczą to rozpowszechnia się ona z szybkością wirusa, ponieważ informacja ta dociera w jednym momencie do kilkuset czy kliku tysięcy klientów – a pamiętajmy, że klientami agencji prasowych w danym kraju są właściwie wszystkie liczące się media tego kraju, a w niektórych przypadkach – wszystkie liczące się media na całym świecie. Dlatego tak ważna jest jakość informacji podawanych przez agencje i zdecydowany protest w przypadku podawania przez nie informacji fałszywych czy zniesławiających.

Przygotowaliśmy petycję, która znajduje się poniżej. Petycja jest wysyłana do najważniejszych dziennikarzy agencji prasowej ANSA. Gdy będzie masowo podpisana, zwróci uwagę personelu ANSA.  W znaczący sposób zakłóci bowiem ich działania (otrzymanie kilkudziesięciu maili na skrzynkę musi zwrócić uwagę) i w konsekwencji spowoduje zastanowienie się dziennikarzy i kierownictwa ANSA nad jakością produkowanego przez nich serwisu.

W petycji domagamy się przeprosin za umieszczenie w serwisie fałszywej informacji – i nie interesuje nas to, że za drugim razem szybko zmienili tekst. Chodzi o to, że jeśli drugi raz zamieszczają oszczercze sformułowanie to znaczy, że lekceważą sobie problem. Nie zgadzamy się na to. Jeśli nie zamieszczą przeprosin w ciągu tygodnia podejmiemy akcję prawną. Będziemy o tym informować podpisujących petycję.

Poniżej zamieszczamy treść petycji w języku polskim. Wersja włoska wysyłana jest do adresatów.

Do dziennikarzy włoskiej agencji prasowej ANSA

Szanowni Państwo,

Już po raz drugi w ciągu miesiąca wasza Agencja Prasowa ANSA opublikowała depeszę prasową z użyciem zwrotu „polski obóz koncentracyjny” informując o rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Powtórne użycie tego zwrotu utwierdza nas w przekonaniu, że jest to celowe działanie wymierzone przeciwko Polsce i całemu narodowi polskiemu. Jesteśmy zbulwersowani nierzetelnością dziennikarską i próbą zakłamywania historii, w której Włosi także uczestniczyli.

Używając sformułowania „polski obóz koncentracyjny/zagłady” w depeszy przez Państwa firmowanej, powielają Państwo kłamstwo historyczne, które jest językiem nienawiści skierowanym przeciwko narodowi polskiemu z wykorzystaniem „kłamstwa oświęcimskiego” (Holocaust denial) w oparciu o uprzedzenia na tle etnicznym, mającym na celu zohydzenie i poniżenie Polaków poprzez przypisanie im zbrodni Holocaustu.

Zgodnie z Konwencją Haską wszelka odpowiedzialność za zdarzenia mające miejsce na okupowanym terytorium spoczywa na okupancie. W latach 1939-1945 tymi okupantami byli Niemcy. To państwo niemieckie założyło te obozy, funkcjonariusze niemieckiego państwa nimi zarządzali i realizowali niemiecką politykę państwową na ziemiach okupowanej przez Niemcy Polski.

Jesteśmy zaskoczeni zachowaniem agencji ANSA. Już kilkakrotnie byli Państwo wzywani przez Ambasadę RP do sprostowania sformułowania „polski obóz koncentracyjny”. Reduta Dobrego Imienia Polska Liga przeciw Zniesławieniom także ostrzegła przed kolejnymi kłamstwami na ten temat. Nie zgadzamy się, aby media kłamały.

Wzywamy do zamieszczenia przeprosin przez wasza Agencję na stronie głównej waszego serwisu internetowego i w formie depeszy w głównym serwisie do wszystkich klientów. Jeśli to oświadczenie nie zostanie zamieszczone w ciągu tygodnia, podejmiemy odpowiednie kroki prawne.

Maciej Świrski, Prezes Polskiej Ligi przeciw Zniesławieniom

 

PODPISZ

 

Comments (53)

 1. Tadeusz Głasek

  Nie należy w tym temacie używać nazwy Naszego Państwa tylko Niemcy i niemieckie. Bo ktoś mało gramotny czytając nazwę Niemcy, niemiecki, P …, p … będzie miał mętlik w głowie.

 2. Edyta Witka-Jeżewska

  That is incredibile, so many Polish citizen, those with Judish and Polish roots had been killed by Germans and still there are mistakes in press. It is horribile and it hurts me peresonally. I never lerned German language due to memeber of victims. I am a scientist and have a lot of frends in Germany. They know the truth and they are sorry, but the rest of society, less educated tell lies repeated by prass . It’s shame, shame on you!

 3. Zbigniew Wysocki

  Tak niemiecki obóz zagłady. Trzeba ich wszystkich ganiać tak samo jak za używanie słowa: nazistowski, hitlerowski obóz zagłady; jeżeli nie będzie napisane: niemiecki nazistowski lub niemiecki hitlerowski obóz zagłady.

 4. Joanna Bacławska

  Nie zgadzam się z użyciem nazwy ” polskie obozy zagłady “, to są niemieckie obozy zagłady.

 5. Gościńska Violetta

  Brak zgody na kłamstwo historyczne. Nie było nigdy polskich obozów koncentracyjnych. Na terenie Polski były tylko niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne.

 6. Tadeusz Czerpak

  Dobrze znam Włochów. Jest dla mnie oczywiste, że ktoś z agencji ANSA pobiera stały jurgielt – jest na żołdzie – niemieckich służb specjalnych, które tych ktosi zadaniowały na polskie obozy zagłady. Uważam, że “na bezczelnego” trzeba to napisać. To ich uspokoi.

 7. Edyta Katarzyna Sołoducha

  Polskie obozy zagłady nigdy nie istniały, Polacy nie są zbrodniarzami nazistowskimi, autorami obozów koncentracyjnych. Fałszowanie faktów historycznych, godzi w ofiary holokaustu – wciąż żyjących, bezpodstawnie nakłada winę na Polskę i jej obywateli – a z czym nie można się zgodzić.

 8. glewski

  Niestety zmasowana powtarzająca się akcja żydowskich mediów ma na celu dyskredytację narodu polskiego, aż nie ugniemy się przed ich żądaniami zapłaty za niemiecki Holocaust

 9. Mirosłąw TOKARSKI

  Być może Włochy tak jak Niemcy jako jedno z Państw “osi” które popełniało zbrodnie na narodach na które napadło ( Abisynia, Grecja) kolaborują nadal po cichu z Niemcami powielając w ślad za swoim “sojusznikiem” bezczelne matactwa faktów historycznych.

 10. stano

  Popieram protest. Uważam że, piszący o czasach drugiej wojny światowej w prasie powinni zdać egzamin z jej historii!!!!!

 11. Popieram protest ! Chodzi o niemieckie nazistowskie obozy zagłady na terenie okupowanej Polski i nie można odpuścić w prostowaniu tego kłamstwa zawsze i wszędzie, występować do wszystkich możliwych sądów i karać żądając nie tylko sprostowań ale także zasądzać wysokie kary finansowe

 12. Malgorzata Coates

  Polskie obozy koncentracyjne nigdy Nie istnialy !!!
  Byly Niemieckie obozy koncentracyjne w Polsce

 13. MAXIMUS

  Ziemie byly okupowane przez Niemcow – ale Polacy i tak nie upadli przed ich barbarzynstwem ,w porownaniu ze wszystkimi europejskimi narodami “demokracji”braci fartuszkowych.Tak Polacy zachowali sie jak trzeba!!!To dzieki nim Polakom Niezlomnym,Polska odzyskala nipodleglosc 25 pazdziernika 2015 roku o czym swiadczy chociazby wscieklosc fermentu wrogiego i liberalnego lewactwa.BOG HONOR OJCZYZNA

 14. Anna N.

  W czasie II Wojny Światowej naziści zabijali Polaków, Żydów i inne nacje i to naziści budowali obozy koncentracyjne, a gdzie jest kraj nazistów? Nie ma kraju Nazi; są to NIEMCY, zatem NIEMIECKIE OBOZY KONCENTRACYJNE. Nazywajmy rzeczy po imieniu.

 15. STAN

  Slowo “Nazi” zostalo wymyslone wiele lat po II wojnie.
  Byly tylko hitlerowskie albo niemieckie obozy koncentracyjne!!!
  Obojetnie, czy to w okupowanej Polsce czy w reszcie Europy !!!
  Podczas II wojny swiatowej polska panstwowosc NIE istniala
  poza organizacjami tajnymi.
  Dlatego samo wyrazenie “polskie obozy” swadczy o kompletnym
  historycznym ignoranctwie autora albo o antypolskim
  sabotarzu politycznym.!!!!

 16. Jacek Sawicki

  Pojawiające się określenie polskie obozy nie jest ani przejęzyczeniem ani ignorancją historyczną w rodzaju Petru. To jest celowa i organizowana działalność lobby niemieckiego. Dodatkowo , jest rzeczą charakterystyczną nie protestują przeciw temu środowiska żydowskie.

 17. dlaczego nie

  Warto przypomnieć Włochom, że ich obywatele pod wodzą Mussoliniego wspierali faszyzm w okresie II Wojny Światowej.
  Błędy, czy też celowe szkodliwe działania każdego człowieka w sferze publicznej powinny być karane z urzędu i w ramach umów międzynarodowych.

 18. Lech Foremski

  Mordowali z nienawiści
  To nie Niemcy, to Naziści

  Szukam wytrwale, wytężam głowę
  Lecz kraju „Nazizm”
  Na żadnej mapie znaleźć nie mogę

  Grzechu ciężar można zrzucić
  Wystarczy na innych
  Sprytnie go przerzucić

  Już nicują nas złe krawce
  Zmienić chcą ofiarę w sprawcę

  Taką przyjaźń wolę
  Gdy każdy z przyjaciół
  Swoją bruździ rolę

 19. - Z 1946 K -

  Nie było czegoś takiego jak ” polskie obozy zagłady.”
  Było natomiast niemieckie – nie żadne nazistowskie – ludobójstwo na terenach okupowanej Polski.,.!

 20. Jerzy z Warszawy

  Czy to jest celowe czy bezmuzgowcy nie wiądzą kto jest Polakiem a kto Niemcem. Polakowi nigdy by taki pomysł nie przyszedł do głowy.

 21. dr Jan Bujak

  Kłamstwo wyznawcy Jezusa Chrystusa – to grzech, niekiedy najcięższy; kłamstwo dziennikarza, agencji prasowej – to przestępstwo do potęgi nnnn … i same przeprosiny nie rekompensują wyrządzonych szkód. Zadośćuczynienie niezbędne.

 22. ijio

  Te kraje celowo nie uczyły historii i geografii tam społeczeństwo nie wie nawet gdzie Polska leży ,za to wiedzą jakie to obozy to są pół-mózgowce,ciężko będzie to uświadomić takiemu społeczeństwu, przebywałam tam i np. pytali czy u nas świeci słońce, że Kopernik to Niemiec,Chopin to Francuz i wiele innych spostrzeżeń ,ale za to w Wiedniu na ubanie i sznelbanie widać było dzieci, co na powitanie salutowały sobie reką w górze i haj często było to widac,takie mamy tam klimaty,dziwię sie bo w tych czasach mamy dostęp na internecie do takich spraw,czy aby byli daleko za murzynami te kraje? a mają się za rozwinięte, a nas sprowadzano tam do pracy jako eksperyment na imigrantów tylko sie przeliczyli bo jak wygląda to tylko Polak potrafi wszędzie się znalezć i wykonac każdą prace , a boję sie że oni umieją tylko napadać na inne kraje inaczej nie będą żyć bo nic nie potrafią.

  • Wojtek

   A tak naprawdę to trafniejsze było by “Niemiecki Hitlerowski Obóz Zagłady” ale wtedy ograbiło by się Hitlera z czci, tak właśnie “z czci”.

 23. Demokryta

  To nie Włosi na całym świecie rozprzestrzeniają fałsz j.w. W Polsce mamy żydowską prasę, tv, We Włoszech też, W Niemczech też. Ktoś pisze, że włosi muszą uczyć się historii. tzn ci, którzy na nas plują. To ogromna naiwność i brak wiedzy. To tak, jakby lisa uczyć jedzenia sałaty. Dlaczego sprostowanie było dalej fałszywe? Nie polskie, ale nazistowskie…? Bo tak ma być, tak ma być na całym świecie! Nasi bracia Węgrzy powiedzieli im: idźcie sobie do diabła.

 24. Maciej Siejkowski

  Dziękuję Reduto, że jesteś i działasz na rzecz dobra naszej Ojczyzny. Jak dotąd zgadzam się i popieram wszystkie Wasze akcje i interwencję. Przerażające jest to, że jako jeden z najbardziej zniszczonych (jak nie najbardziej) krajów Europy musimy dalej walczyć o prawdę i normalność.

 25. JAWA

  Protest oczywiście popieram
  Do STAN “Podczas II wojny swiatowej polska panstwowosc NIE istniala poza organizacjami tajnymi” to nie było rządu emigracyjnego ani Armii Andersa?
  Do Wysockiego – Ustawa o IPN mówi “zbrodnie nazistowskie” bądź “III Rzeszy” (nie “niemieckie”)
  Do Anny “gdzie jest kraj nazistów” nie ma na szczęście bo III Rzesza już nie istnieje
  A pierwsze kacety Adolf założył dla Niemców
  nie wszyscy Niemcy byli nazistami ani nie wszyscy naziści Niemcami

 26. Wojtek

  Do Jawa III Rzesza istnieje, a wiesz dlaczego… bo nigdy nie skapitulowała. Skapitulowała Armia, a nie rząd i to jest ewenement bo Alianci nie chcieli popełnić tego błędu co po I wojnie, a popełnili większy. Niemcy którzy nie mają swojej konstytucji nas pouczają.
  Nie było rozwiązania prawnego III Rzeszy.
  Proszę, przeczytaj..

  Artykuł 146
  [Obowiązywanie Ustawy Zasadniczej]

  Niniejsza Ustawa Zasadnicza, która po dokonaniu się zjednoczenia i wolności Niemiec obowiązuje w odniesieniu do całego Narodu Niemieckiego, utraci swoją moc obowiązującą w dniu, w którym wejdzie w życie konstytucja, przyjęta w drodze swobodnego wyboru przez Naród Niemiecki.

  A tutaj cała “Ustawa Zasadnicza”:

  https://www.btg-bestellservice.de/pdf/80205000.pdf

 27. Dariusz

  Ja również popieram ą petycję. Jest ona ważna w czasach kiedy żyją już ostatni świadkowie piekła Oświęcimia. Dlatego My młode pokolenie musimy bronić prawdy. To Niemcy (Naziści) zbudowali na okupowanych terenach naszej ojczyzny obozy śmierci i to Oni zabijali w nich Polaków ,Cyganów, Rosjan a przede wszystkim Żydów. To oni palili ciała zabitych ludzi w piecach krematoryjnych i to Oni zniszczyli wiele dowodów swojej zbrodni. A teraz chcą wszystko zwalić na nas Polaków ponieważ na terenach dzisiejszej Polski były te obozy. Tylko że Niemcy bez uzasadnienia i nagle zaatakowali nasze Państwo 1 września 1939 roku i okupowali jest do 1945 roku. robiąc co chcieli…. Taka jest prawda niewygodna dla Niemieckich polityków, dziennikarzy i elit państwowych.

 28. JERZY

  KOCHANI POPIERAM WAS W CAŁEJ ROZCIĄGŁOŚCI I ZGADZAM SIĘ TEŻ ZE WSZYSTKIMI TU WYPOWIEDZIAMI TRZYMAJMY SIĘ I NIE DAJMY SIĘ ZWŁASZCZA TEJ TOTALNEJ ZDRADZIECKIEJ OPOZYCJI KTÓREJ JUŻ TEŻ I SŁUCHAĆ NIE MOŻNA TO WSZYSTKO TAM JEST Z PIEKŁA RODEM RAZEM Z KODEM , DZIWI, ŻE STARSZE OSOBY TEŻ NABRAĆ SIĘ DAŁY I CHCĄ NISZCZYĆ POLSKI DOROBEK CAŁY I MAJĄ KLAPKI NA OCZACH – CHYBA ONE BIELMEM ZARASTAJĄ – POZDRAWIAM I TAK TRZYMAJCIE

 29. Kiedrowski

  Podpisuję tą petycję bo trzeba walczyć z kłamstwem i bronić Polski w mediach.
  Również przez nas prawda zwycięży.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.