17 września 1939. Pamiętamy

Dzisiaj obchodzimy 79. rocznicę zbrojnej napaści ZSRR na Polskę, będącą od 1 września w stanie wojny z Niemcami. Agresja ze strony ZSRR przypieczętowała IV rozbiór Polski.

17 września 1939 r. ZSRR złamał polsko-sowiecki pakt o nieagresji, realizując tym samym zobowiązania zawarte w tajnym protokole do paktu Ribbentrop-Mołotow. Armia Czerwona w liczbie ponad 600 tys. żołnierzy dokonała agresji na terytorium Rzeczypospolitej bez wcześniejszego wypowiedzenia wojny, łamiąc zasady prawa międzynarodowego.

Po wkroczeniu do Polski żołnierze Armii Czerwonej dokonywali licznych zabójstw, grabieży i gwałtów. Agresja ZSRR w dużym stopniu była nakierowana na eksterminację polskich elit. Po napaści aresztowano ponad 200 tys. Polaków, w tym oficerów, ziemian i prawników. Z kolei masowe wywózki na Syberię dotknęły około 1 mln 350 tys. Polaków. Konsekwencją 17 września były również późniejsze zbrodnie w Katyniu, Twerze i Charkowie, gdzie w sumie zamordowano około 22,5 tys. oficerów i policjantów.

W tym szczególnym dniu pamiętajmy o Polakach będących ofiarami II wojny światowej.

Dodaj do zakładek Link.

40 odpowiedzi na „17 września 1939. Pamiętamy

 1. Tadek mówi:

  Jak świat światem ,ani Niemiec ani Rusek nie był Polakowi bratem !

  • Ania Dudko Goszczyński mówi:

   Gardzę Szwabami! Gardzę UE! Podły naród który wyrżnął nas niemalże w Pień ośmiela się wtrącać w nasze prawa??? Nie można na to pozwolić !!! Zdrajcom, którzy rzekomo nas reprezentują w tym europejskim burdelu, odebrać mandat poselski by już nigdy nie mieli prawa pluć na swój własny kraj !!! Trzeba ich również z tego rozliczyć !!!

  • paliwatra mówi:

   …bardzo nieliczne wyjątki potwierdzają tylko regułę.
   cóż smutne…

 2. Darecki mówi:

  CHWAŁA BOHATEROM!!? ŚMIERĆ WROGOM OJCZYZNY!!!

 3. Kostek mówi:

  Nadal komuniści, kod owcy i po paprancy na pikietach wykrzykują do PIS u “no pasaram ” a to bylo zawołanie komunistow w Hiszpanii ,Swiat niczego nie zrozumial a za tym wszystkim stoi mała grupa ludzi ……..

 4. Jarek W. mówi:

  17 września 1939 pamiętamy.

 5. Janek mówi:

  PAMIĘTAMY> Nigdy nie zapomnimy zbrodni, której dokonały wojska stalinowskie na obywatelach polskich w 1939 roku i w latach następnych.
  Nie zapomnimy zamordowanych bestialsko polskich patriotów i żołnierzy. Nie zapomnimy Polaków wywiezionych do łagrów na Syberię
  i do Kazachstanu. Pamiętamy o wszystkich zamordowanych i pokrzywdzonych przez komunistyczną armię zsrr.
  Chwała Bohaterom !!!

  • Leszek Repczak mówi:

   Należy pamiętać, że dzisiejsza granica wschodnia Polski to tzw. “linia demarkacyjna” uzgodniona pomiędzy III Rzeszą a Rosją Sowiecką w sierpniu 1939 roku w trakcie podpisywania Aktu Ribbentrop-Mołotow. Polska utraciła wówczas 1/3 swojego terytorium, z ponad 500 tys. do 312 tys. km kw. W czasie wojny liczba ludności Polski zmniejszyła się z 32 do 26 mln. Pamiętam wczesne lata 70-te, kiedy to osiągnęliśmy liczbę ludności z czasu przedwojennego. To są „tylko” suche fakty, ale wartych pamiętania i nauczania. Liczbami niestety nie uda się wymierzyć ogromu cierpień naszego Narodu… Co do dzisiejszej sytuacji międzynarodowej Polski mam odpowiedź z pod pióra Adama Mickiewicza: „Nie wiąż się z wrogiem ugodą choćby najbardziej wiążącą- ogień ugasza się wodą choćby najbardziej gorącą”…

 6. andrzej mówi:

  Musimy i nawet jesteśmy zobowiązani tym którzy w dniu 17 września 1939 r. zginęli za Polskę pokazywać obecne wzajemne związki Rosji, Niemiec i Francji po to żeby już taki wrzesień się więcej nie powtórzył . Nie poruszanie tematu jest tylko na rękę tym którzy w tamtym czasie wzajemnie współpracowali i dalej maja ciągoty podporządkowywania sobie innych wasalizując ich.Skoro wówczas nie zdała egzaminu ówczesna metoda postępowania wybrano obecnie inną ale mającą to samo na celu.

 7. Córka sybiraczki mówi:

  Dokonano eksterminacji na naszym narodzie. Te straty chyba są nie do odbudowania. W Bogu nadzieja

 8. Lech P mówi:

  Jedna z pierwszych ofiar był mój stryjeczny dziadek kpt. Kazimierz Wiśniewski w II RP komisarz Batalionu Ochrony Marszałków Józefa Piłsudskiego i Edwarda Rydza-Smiglego zamordowany 19 września 1939 w Sarnach gdy jako parlamentariusz RP wyszedł do najeźdźców

 9. Aga mówi:

  Pamiętam i przekazuję te pamięć dzieciom. Mój Dziadek to ofiara tej zbrodni i do dziś nie udało sie odnaleźć miejsca w którym został zakopany. Pisze to z premedytacją bo nie można tego nazwać “pochowany”.

 10. Irena mówi:

  Pamiętajmy o wszystkich, którzy zginęli na Syberii i w Kazachstanie, ale także o tych, którzy pozostali na dawnych Kresach. Chwała Bohaterom! Oprawcom – hańba i potępienie!

 11. Zbigniew mówi:

  Nóż wbity w plecy – to umowny znak hańby ideologii komunistycznej, która wciąż krąży jak widmo po Europie! 17 września nie zapomnimy!

 12. Artur mówi:

  Chwała bohaterom!

 13. Przemek mówi:

  Ukłony i serdeczne podziękowania za wspaniałą pracę Reduty.

  Mój Dziadek jechał wtedy na wschód Polski ponieważ taki dostał przydział i gdzieś tam miał otrzymać mundur i uzbrojenie. Po drodze bieganie, naloty. Wybrał się ubrany elegancko, w białej koszuli, czym trochę denerwował towarzyszy tej wędrówki stanowiąc potencjalnie łatwy cel. Wreszcie dotarli do pociągu, który miał ich przewieźć do jednostki. Poszedł z grupą kolegów po chleb do sklepu we wiosce nieopodal. Kiedy wrócili pociągu już nie było. Dowiedzieli się od kolegi, który poszedł w krzaczki za potrzebą, że pociąg jacyś umundurowani ruscy otoczyli i pojechał pod ich eskortą na wschód.

 14. Zbigniew Nowacki mówi:

  Trzeba nie tylko pamiętać o rocznicy tej haniebnej agresji ale i o okupacji jaka potem nastąpiła na ziemiach polskich. Również o barbarzyństwie czerwonoarmistów „wyzwalających” nasze miasta w 1944 i 1945 roku jak np gwalty na prawie wszystkich kobietach w Gdańsku. I także o okrucieństwie NKWD wśród których było wielu Żydów i pseudo-Polaków oraz zniewoleniu nas przez cały okres powojenny do 1989 roku.
  Nie tylko pamiętać ale i nauczać w szkołach i uczelniach przekazywać z pokolenia na pokolenia

 15. Stanisław mówi:

  Dzisiaj mamy Następców tej Haniebnej Ideologii Ribentrop – Mołotow w Przewodniczącym Rady Europejskiej, jak również Popaprańcu w Stolicy Państwa, który jak Gebels Obiecuje “że wszystko będzie Lepiej, a nawet Super, tylko na drodze do Dobrobytu Niemiec i Rosji stoi PiS”
  Nie na Darmo została przelana Niewinna Krew Naszych Przodków by Śmieć Trzaskowski z bandą Nieudaczników Sowiecko?Niemieckich pluł nam w Twarz
  Chwała Bojownikom i Bochaterom Poległym z Lapsk Morderców Komunistycznych tak ze Wschodu jak i Zachodu od 1 września 1939 r, do Późnych lat 50-tych !!!!!!!!!!

 16. Wanda mówi:

  Chwała bohaterom o ofiarom tej zbrodni ludobójstwa. Pamiętajmy i przekazujmy tą pamięć naszym dzieciom i wnukom. Niech ta pamięć chroni nasz naród ( tych prawdziwych Polaków) przez dalszą ofiarą.

 17. Stanisław mówi:

  To był prawdziwy nóż w plecy Polski. Tę datę należy pamiętać i być ostrożnym w rozmowach z Rosją.

 18. Danuta mówi:

  Nożem w plecy to dla sowietów normalne!

 19. Regina mówi:

  Żal serce ściska, że tylko my wiemy i pamiętamy o tej agresji, o niemiecko-sowieckim pakcie napaści na Polskę – reszta Europy i świata nic! W ich pamięci i historycznych książkach pozostał tylko bohater II wojny światowej: zwycięski Stalin.

 20. Patriota-dozgonny milosnik polskich Kresow mówi:

  Nie zapominajmy o Polakach,takze tych potomnych ,ktorzy znalezli sie nie z wyboru,na podbitych terenach Rzeczypospolitej.Niesmy im pomoc ,ktorej tak bardzo potrzebuja swiadczac o swojej polskosci.
  Patrzmy na wspolczesna historie Polski.Zawsze w przekroju histori Polski byly 2 partie : polska i antypolska.Nic sie do dzis nie zmienilo.Pamietajmy i wybierajmy dla Polski.Niech Zyje Najjasniejsza Rzeczpospolita.Przeklenstwo i hanba na tworcow i wykonawcow IV Rozbioru Polski

 21. Tomasz mówi:

  W dzisiejszych czasach Rosja Putina powróciła do fałszywej wersji z czasów Stalina o rzekomej obronie ludności polskiej mieszkającej na wschód od Bugu przed nadchodzącą armią niemiecką i Niemcami .
  Historia kłamstwa Rosji zatoczyła koło , dlatego tak ważne jest aby Polacy na całym świecie przypominali o prawdziwych powodach napaści ZSRR na Polskę ( pakt Ribbentroff-Mołotow) w dniu 17 września 1939 roku .

 22. Monika mówi:

  Niemcom i Rosjii ufac nie mozna. Chwala bohaterom!

 23. Zbyszko Kaleta mówi:

  Pamiętamy

 24. Barbara mówi:

  Teraz tez brata się p. Angela z Putinem, takie sojusze już były w wyniku których nasze, Polski losy były tragiczne. Oby nie bylo powtórki!

 25. Semler Ewa mówi:

  niestety Niemcy i Rosjanie zawsze byli bandytami. Jedyna roznica, ze Niemc byli bardziej ogladzeni, “cywilizowani”; A bolszewicy to prymitywna holota. Nie zmienia to faktu, ze jedni i drudzy byli i dalej sa naszymi wrogami i najlepsze co by sie dla Polski moglo zdarzyc, to gdyby jako panstwo przestali istniec.
  Wszyscy Polacy, ktorzy sie jednym lub drugim wysluguja sa zdrajcami.
  Za zdrade ojczyzny powinna byc kula w leb.

 26. Wioletta mówi:

  Chwała Bohaterom! Dziękujemy za wolną Polskę.

 27. A.J. mówi:

  Polska znalazła się między młotem a kowadłem – zdradzieckim komunizmem i hitlerowskim narodowym socjalizmem. Dwóch przyjaciół podało sobie ręce nad głowami Polaków. Odwieczna przyjaźń dwóch zaborców!!!

 28. paliwatra mówi:

  Czy nie potrzebujemy czasem działań na skalę międzypaństwową aby móc o tym opowiedzieć naszym sąsiadom i sojusznikom ?
  Przecież absolutna większość o tym nie wie nic albo raczej gorzej zna tylko propagandowe kłamstwa, które zostały i nadal są celowo rozprzestrzeniane po świecie. Reduto pomóż! Reduto działaj! Dlaczego np. nikt do tej pory nie wykupił bilbordów przy trasach wjazdowych do Polski po to by w mądry ale dobitny sposób przypominać o historii ? Za mało pieniędzy czy co?

 29. Mojego taty dom zostal spalony przez ruskich we wrzesniu. To od niego uczylam sie prawdziwej historii o tragedii we lwowie ktory byl nasz Polski . Ci na gorze zaczynaja konflikty nie martwia sie jaka tragedie dla ludzi niesie Mimo ze polska byla atakowana z 2 stron nigdy she nie poddala. Wiwat Polska

 30. Jerzy mówi:

  Miejscowość (graniczna) Podhajce, dnia 17.09.1939 r., godz. 0800.
  Jak zwykle rozpoczynają się zajęcia w Szkole Powszechnej. Niedługo po godzinie 0800 do sekretariatu Szkoły wchodzą 4(osoby). Są to trzej sowieccy (umundurowani) żołnierze i “miejscowy” Żyd-sklepikarz z czerwoną opaską na prawym ramieniu i czerwonym “kotylionem” na lewej piersi “chałatu”. Żadają widzenia się z Dyrektorem Szkoły (Kazimierz Wildhardt, narodowość polska). Dyrektor (wywołany z lekcji) przychodzi do sekretariatu, i (tutaj) “goście” nakazują Mu (i wszystkim) “ot imieni sovietskoj własti” opuszczenie i zamknięcie szkoły. W obliczu protestu Dyrektora, Żyd-sklepikarz oświadcza, że od tego momentu on jest “dyrektorem”, i zarządza opuszczenie (przez wszystkich) szkoły. Około gadziny 1100 “tercjan, woźny” zamyka szkołę “na klucz”. Sowieci i “Żyd-sklepikarz” wyprowadzają p. Kazimierza Wildhardta ze szkoły. Kiedy przechodzą koło grupki stojących w pobliżu uczniów, jeden z nich (Tadeusz Łomnicki) zapytuje “dokąd Pan idzie, panie Dyrektorze ?”. Żyd-sklepikarz odpowiada “Na dworzec kolejowy !”. N.B.: 1/Pan Kazimierz Wildhardt (z innymi aresztowanymi osobami (tego dnia) wywieziony do więzienia w Charkowie.2/ Istnieje Świetna okazja do obniżenia rangi stosunków dyplomatycznych z Izraelem do poziomu “misji handlowej”. W Izraelu przedstawicielem d.s. “ruchu pielgrzymkowego” mógłby zostać p. Rafał Trzaskowski. a (podobnym) w Cis-Jordanii “ojciec” Konrad Hejmo, “Nomen-omen !”

 31. Daniel mówi:

  Zawsze zastanawiało mnie jedno. Polska jeszcze w XV wieku była potęga militarna i taka Rus nie miala zadnych szans w przypadku konfliktu zbrojnego. Co takiego sie stało ze Polska upadła na kolana? Dalej, jak to jest możliwe ze panstwo, ktore było zaangażowane w kilkaset konfliktów zbrojnych w przeszłości, nagle straciło jakiekolwiek instynkty samozachowawcze. Ruch oporu minimalny, wywiad sie nie sprawdzil, mobilizacja nie była sprawna. Słyszę tylko ze oficerowie i inteligencja została albo zamordowana albo wywieziona – ale jak to jest możliwe ? Dobrze znamy nas samych, wystarczy krzyknąć „do boju” i ludzie sa gotowi do walki . Co zawiodło w takim razie? Czy naprawdę nie mozna było zmobilizować armii w jeden dzien? Przeciez nasze koszary były wypełnione żołnierzami. To co uczy historia nie ma najmniejszego sensu dla mnie. Jedynie moge założyć, ze juz wtedy Polska zarządała grupa ludzi, ktorzy na celu mieli jej zniszczenie – stad umyślny brak koordynacji i zdrowego rozsądku. Czy ta polska inteligencja była az tak nie inteligenta zeby nie brać pod uwagę opcji kolejnej i nieoczekiwanej wojny? Do czego w takim razie służyły akademie wojskowe? Po co była długoletnia służba w wojsku? Napewno Niemcy i Rosja misialy mobilizować swoje siły przez długi czas co było do wykrycia. Do dzis nie znajduje sensownej odpowiedzi.

  • OPR mówi:

   Danielu – przesledz historie dochodzenia zydow zamieszkalych na terenach Rzeczpospolitej do kregow doradczych i decyzyjnych wladzy a odpowiedz sama sie wyjasni . – nie inaczej bylo w 1980-89 i teraz tez to sie dzieje – takich Johny Danielsow mielismy w kazdej epoce wielu i dlatego Polska nie jest juz potega bo wciaz dzwiga na swoim karku narosl jaka zywi sie zywotnymi sokami narodu polskiego

  • Rafał Potwornicki mówi:

   Raporty “Dwójki” były właściwe, ale odrzucane przez przełożonych.
   Dlaczego tuż przed wybuchem II W Ś zdemontowano ok. 100 samolotów bombowych Łoś i umieszczono w skrzyniach? Nie przypadek. Myślę, że obca agentura w Polsce więcej zdziałała niż polski wywiad za granicami.

 32. Ewa Guttmejer mówi:

  Pamiętamy. I pamiętajmy, że stoi za tym mała grupa ludzi, ale mająca silne zaplecze w lewactwie całego świata, robiąca na nas złote interesy. Dlatego tak wrzeszczą.

 33. Gloriosa Patria de Polonia, país mártir de todas las guerras. De tu sangre pura y traicionada han salido bendiciones : un gran Papa, una bella Patria. Que Dios te bendiga desde ahora y te proteja. Y nunca vuelvas a ser víctima del mal. Amén.

 34. Krystyna mówi:

  Pamiętamy. Chwała Bohaterom. Dziękujemy za wolną Polskę.
  Widzimy też, że Polska wstaje z kolan. Miliony dolarów przesyłanych z Norwegii -i kto je śle – na promocję gender też nas, prawdziwych Polaków nie złamią. Ta mała grupa ludzi nie da nam rady. Głowa do góry!

 35. Jeszcze Polska nie zginela I nigdy nie zginie Musimy walczyc przeciwko falszywym przyjacielam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *