40. rocznica wyboru papieża Jana Pawła II

Dzisiaj mija 40. rocznica wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. 16 października 1978 roku kardynał Karol Wojtyła został papieżem jako pierwszy od 455 lat nie-Włoch i najmłodszy od 1846 roku biskup Rzymu.

W czasie swojego pontyfikatu Jan Paweł II odbył 104 pielgrzymki zagraniczne, zyskując miano „papieża-pielgrzyma”, odwiedzając raz lub wielokrotnie 132 kraje i około 900 miejsc. Pierwszą pielgrzymkę do Polski Ojciec Święty odbył w dniach 2-10 czerwca 1979 roku.
Wówczas to powiedział słynne słowa:

„Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”

Wybór papieża Polaka przyczynił się do upadku komunizmu, a słowa wypowiedziane podczas inauguracji pontyfikatu „Nie lękajcie się!”, stały się jego myślą przewodnią. Jan Paweł II przypominał także, że wolność, niepodległość, dobrobyt nie są dane na zawsze i że każdy musi walczyć o rzeczy najważniejsze. Szczególnie słowa te wybrzmiały na Westerplatte, gdzie Papież zwracając się do młodzieży powiedział: „Każdy z was […] znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć, jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić, nie można zdezerterować. Wreszcie, jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, tak jak to Westerplatte. Utrzymać i obronić, w sobie i wokół siebie, obronić dla siebie i dla innych”.

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku, beatyfikowany został 1 maja 2011 roku, a 27 kwietnia 2014 roku ogłoszony świętym.

Dodaj do zakładek Link.

15 odpowiedzi na „40. rocznica wyboru papieża Jana Pawła II

 1. Jak ten Wielki Człowiek umarł i widziałem Jego pogrzeb w TV – wyłem jak jakiś pies z żalu i rozpaczy, błagając przez łzy żeby się obudził… Żeby powstał z martwych… Wyłem – bo byłem w swojej odosobnionej pracowni…Więc mogłem dać upust swemu żalowi. I za to dziękuję!

 2. Jacek Oleszko mówi:

  JAN PAWEL II – najwiekszy z rodu Slowian!

 3. A.J. mówi:

  JAN PAWEŁ II WIELKI – Polak. WIELKI papież pod każdym względem. W wielu kategoriach – jakiego Kościół Katolicki w dotychczasowej historii nie miał. nie ma i nie będzie miał w przyszłości. Rekordzista w wielu kategoriach. Które to rekordy będą trudne do pobicia przez każdego następnego Ojca Św. Śmiem stwierdzić że wręcz niemożliwe. AMEN!!!

 4. Janusz B. mówi:

  Niezapomniany dzień w 1978r.. Byłem wtedy w Mombasie w Kenii, kiedy rano Kenijczycy przynieśli ta wspaniala wiadomosc. Wierzyc
  sie nie chciało.

 5. Włodzimierz Wawszczak mówi:

  Beczałem (płacz) jak niemowlę z dumy i szczęścia patrioty dnia 16.10.1978. Musiałem być na I – szej pielgrzymce Papieża w czerwcu 1979 w Warszawie.
  A te trzy strzeliste myśli Papieża: 1. Nie lękajcie się otworzyć drzwi (serca, umysły, duszę) CHRYSTUSOWI ! 2. Człowiek, nie może zrozumieć – skąd przychodzi i dokąd idzie (!?) – bez CHRYSTUSA ! 3. Człowiek, nie może zrozumieć – sam siebie (!) – bez CHRYSTUSA ! …..wstrząsnęły moją grzeszną naturą, i życiem, i stały się przemianą oraz drogowskazem na zawsze w moim życiu.
  Włodzimierz Wawszczak; marwaw@neostrada.pl

 6. Marian Antończyk mówi:

  Coś mi się wydaje, że słyszę nucenie Św.Jana Pawła II- Jam Cię wyzwolił z mocy “czerwonego” Tys mi zgotował film Smogorzewskiego”

 7. Lucja Bart mówi:

  Nasz ukochany Wielki Polak.
  Z cala moca przekazal nam glebie chrzescijanstwa !!!
  To nasze zadanie nas Polakow
  !!! aby stac na strazy i piastowac i przekazywac wartosci Boze ktore sa ponad czasowe.
  Dziekujemy ci Ojcze Swiety za Twoje nauczanie.

 8. poPO mówi:

  BRAK SŁÓW ,DLATEGO ZOSTAŁ ŚWIĘTYM.

 9. Stanisław Cegielski mówi:

  Jan Paweł II to największy Polak, dostarczał tematów o sobie wszystkim, był człowiekiem wielkiej wiary, prostym dla ludzi prostych i uczonym dla uczonych. Wielka osobowość i trzeba podkreślić, że zrobił bardzo dużo dla naszego kraju. Powinniśmy o Ojcu św. zawsze o tym pamiętać

 10. Barbara Dębska-Governatori mówi:

  Wielki Święty Papież ,który tyle zrobił dla odnowy ducha Polski i świata. Był prorokiem i autorytetem moralnym a to dlatego,że nie siebie stawiał w centrum,ale Chrystusa. Pamiętajmy zawsze o tym Wielkim Człowieku poprzez zmianę swojego życia, stawiając w centrum Boga. Tak czynił Jan Paweł II i dlatego został świętym.

 11. BelIna mówi:

  Tak bardzo brak Go nam

 12. Jan Pawel wielki ale skromny przyklad dla nas a pprzedewszystim dla politykow Najlepszy papiez I najmadrzejszy nasza Polska duma.

 13. Rafał Potwornicki mówi:

  Moja matka; gdy usłyszała o wyborze kardynała Wojtyły – powiedziała: “Teraz komunizm musi zdechnąć. Nie wiem jak i kiedy to nastąpi oraz w jaki sposób; może jeszcze za mojego życia. Ale ten oto człowiek tego dokona.” No i matka miała rację.
  Chociaż komunizm zdążył się przemutować i ciągnie się jeszcze w zmienionej formie do dziś. Ale być może to ostatnie jego kilka dni! Myślę, że te wybory go ostatecznie w Polsce zniszczą.

 14. Krystyna Jabłońska mówi:

  Jan Paweł II. Nasz KOCHANY, Wielki Papież; Wielki Polak; Święty. Nasza duma; a byli tacy, którzy chcieli przygnieść Go głazem…
  Dziś obserwujemy ich konwulsje….

 15. Anna mówi:

  Mielismy cudownego i bardzo mądrego Papieza – Polaka , tylko dlaczego nie pamiętamy Go , bo przecież teraz, dookoła tyle nienawiści!!! Anna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *