74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Dzisiaj obchodzimy 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Powstanie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00, tzw. godzinie „W” na mocy rozkazu komendanta głównego Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”.

Celem powstania było wyzwolenie Warszawy spod okupacji niemieckiej jeszcze przed wkroczeniem do miasta Armii Czerwonej. Armia Krajowa i władze Polskiego Państwa Podziemnego zamierzały ujawnić się i wystąpić wobec zależnego od Stalina Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego w roli gospodarza – jako jedyna legalna władza niepodległej Rzeczypospolitej.

Powstanie planowane było na kilka dni, upadło jednak dopiero po 63 dniach heroicznej walki, 3 października 1944 roku. Według szacunków, w rezultacie walk zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

Polecamy również film wyprodukowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego, pt. Jesteśmy, jeśli pamiętasz, a także zapoznanie się z opisem pomnika poświęconego powstaniu, który został opublikowany na łamach tygodnika Idziemy.

Obejmijmy wszystkie ofiary Powstania Warszawskiego pamięcią i modlitwą. Szczególnie o godz. 17.00 zatrzymajmy się i uczcijmy chwilą ciszy ofiary tego bohaterskiego zrywu.

Dodaj do zakładek Link.

26 odpowiedzi na „74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

 1. 56 mówi:

  Chwała POWSTAŃCOM

 2. Hanna Szarpak mówi:

  Pamiętamy

 3. Zofia mówi:

  Jesteśmy dumni

 4. Lechosław mówi:

  Polakom nie wolno świętować zwycięstw. Niech świętują swoje KLĘSKI.

 5. Nieśmy w przyszłość swoją i przyszłość naszych dzieci i wnuków pamięć wdzięczną o bohaterach, którzy nie szczędzili ofiary krwi, a nawet życia, dla naszej teraźniejszości. Bądźmy godnymi tej ofiary i zachowujmy się “jak należy” (to z testamentu Inki)!

 6. E.P-F mówi:

  Chwała Powstańcom

 7. WITOLD mówi:

  Każdego roku 1 sierpnia oddaje hołd żołnierzom Powstania Warszawskiego 1944 roku . Odwaga i chęć odwetu Polaków na znienawidzonym niemieckim okupancie eksplodowała w dniu 1 sierpnia 1944 roku. Ze strategicznego punktu widzenia Powstanie było ze wszech miar potrzebne i powinno być wykorzystane przez Armię Radziecką. Przyczółek warszawski dla sowietów stojących po drugiej stronie Wisły nie został przez nich wykorzystany. Satrapa Stalin zdecydował inaczej. Względy polityczne były dla niego ważniejsze niż walka z Niemcami. Front stanął i dopiero po 6 miesiącach , zimą ofensywa radziecka ruszyła na Zachód. Dlatego oddając hołd bohaterom Powstania Warszawskiego powinniśmy pamiętać, że nie byłoby tyle ofiar i nie byłaby Warszawa zniszczona, gdyby nie dwaj zbrodniarze : Stalin i Hitler oraz ich kompradorzy i kolaboranci. CZEŚĆ i CHWAłA POLSKIM BOHATEROM ! ! !

 8. Andrzej Kamiński mówi:

  Chwała BOHATEROM !!!!!

 9. PATRIOTA,,,50 mówi:

  Czesć i chwała WIELKIM BOHATEROM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO którzy walczyli ,którzy zginęli za wolność nas wszystkich WARSZAWIAKÓW I POLAKÓW!!!!

 10. PATRIOTA,,,50 mówi:

  CZEŚĆ I CHWAŁA BOCHATEROM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO!!!!

 11. PATRIOTA,,,50 mówi:

  Cześć i chwala bohaterom powstania warszawskiego!!!!

 12. Bolek Chrobry mówi:

  Reduta jest kontynuacja tradycji utrzymywanych przez Powstancow.

  Czesc i chwala Powstancom i ich spadkobiercom.

  Poszukiwanie prawdy i sprawiedliwosci jest zakodowane w genach Polakow.

 13. Jako Polonus chciałbym podziękować wszystkim tym którzy wyprodukowali wzruszające filmiki z okazji Powstania Warszawskiego. W tym tygodniu moje witryna promuje te materiały miedzy innymi na Facebook. Wczoraj film THANK YOU WARSAW obejrzało 2500 osób. JESTEŚMY, JEŚLI PAMIĘTASZ – 200 osób, film z Mike Tyson – 200. Pamiętamy!

 14. Yurian Baratsuki mówi:

  W ciemnościach nienawiści rasizmu nadludzi z Zachodu oraz
  nienawiści walki klas Czerwonych ze Wschodu błysnęła błyskawica iskry miłości: “NAGNIJ POCHMURNĄ BROŃ NASZĄ, GDY WALCZYĆ BĘDZIEMY MIŁÓŚCIĄ” (K.K.Baczyński).
  Ta iskra miłości zapaliła się jasnym płomieniem miłości ofiarnej. 18 tys. żołnierzy AK, 180 tys. ofiar ludności cywilnej, spalona i wyludniona Warszawa. Płomień ofiarnej miłości dał światu św.Maksymilana Kolbe i św.Jana Pawła II, 108 Męczenników drugiej wojny światowej i niezliczoną ilość zwykłych ludzi, którzy żyli i żyją prawdziwą miłością Boga, Ojczyzny i każdego człowieka, choćby był zaślepiony nowoczesnymi ideologiami. To jest przesłanie Powstania Warszawskiego

 15. elzbieta mówi:

  Chwała Powstańcom

 16. Gabrys mówi:

  Abysmy MY mieli choc odrobine takiej odwagi jak oni, kiedykolwiek taka odwaga bedzie od nas wymagana, nawet w sprawach codzennych . . . . CZESC i CHWALA BOHATEROM POWSTANIA

 17. Jotka mówi:

  Chwała i cześć wszystkim powstańcom,poległym i żyjącym.

 18. zaden narod nie ciepial tak mocno jak Polski a jednak sie podzwignal Chwala bohaterom co polegli za Polske I Polskosc

 19. orzelek mówi:

  Reduto Dobrego Imiena ! Nalezy Ci sie uznanje za przypominanie Narodowi o Tych co pragneli wolnosci i nie chcieli dalej zyc na kolanach we wlasnym domu, wypelniali rozkazy wodza i nie mogli przewidziec ze armia zza Wisly ich nie wesprze, a wrog zabije tylu, tylu cywilow i zolnierzy AK. Wierze ze ich wartosci, zapal i odwaga zasluzyly juz na niebo,modlmy sie o szacunek i wsparcie spoleczenstwa dla Tych co przezyli i sa swiadectwem tamtych 63 dni naszej historii

 20. Andrzej mówi:

  Co do historii powstania pomnika na placu Krasińskich, to były dwa projekty, pierwszy, zakładał także siedzącego i przyglądającego się walkom żołnierza w czapce z rosyjską gwiazdą. Aby nie urażać naszych wiecznych przyjaciół, braci, postawiono zatem ten pomnik, bez akcentu wymowy przyjaźni obojga narodów.

 21. Krystyna mówi:

  CHWAŁA i CZEŚĆ BOHATEROM!

 22. Ewa Z. D. mówi:

  Moja mama działała w AK, a po wojnie za to była więziona, a dopiero po śmierci otrzymała krzyż, babcia była sanitariuszką, a mój ojciec także brał udział w b. ważnej akcji. Ja miałam trzy i pół miesiąca jak wybuchło Powstanie,- ciągle w piwnicy … Mieszkaliśmy na ul. Pięknej róg Marszałkowskiej, gdzie była barykada. Ojciec chodził kanałami… Kiedyś opowiadał o tych mrocznych i tragicznych scenach.
  Moja rodzina przeszła wiele cierpień – wówczas jak i po wojnie.

  Chwała i cześć wszystkim uczestnikom poległym i tym jeszcze żyjącym.
  NIECH BóG IM WYNAGRODZI TEN WIELKI HEROIZM !!!

 23. Adams mówi:

  To były piekne dni. miałem co prawda tylko 6 lat ale przez te 63 dni czułem się prawdziwie i jedyny raz człowiekiem WOLNYM.

 24. Rafał Potwornicki mówi:

  Cześć i chwała bohaterom.
  Bohaterom również z nie swojej woli – zwykłym mieszkańcom Warszawy; a było ich 10 razy więcej niż powstańców.
  Dzięki Reduto! Tak trzymać!

 25. A.J. mówi:

  Zapłacili najwyższą cenę, cenę męki i życia – abyśmy mogli żyć w wolnej, suwerennej i niepodległej Ojczyźnie!!! Szacunek i pamięć tym, którzy polegli z bronią w ręku oraz cywilom. A żyjącym, którzy dotrwali do naszych czasów długich lat życia, zdrowia i sił aby mogli dawać świadectwo o tamtych czasach młodemu pokoleniu jako żywa historia. O tamtych strasznych czasach powinniśmy zawsze pamiętać.To jest nasz obowiązek jako Polaków!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *