75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Dzisiaj obchodzimy 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Powstanie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00, tzw. godzinie „W”  na mocy rozkazu komendanta głównego Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”.

Celem powstania było wyzwolenie Warszawy spod okupacji niemieckiej jeszcze przed wkroczeniem do miasta Armii Czerwonej. Armia Krajowa i władze Polskiego Państwa Podziemnego zamierzały ujawnić się w roli gospodarza i wystąpić jako jedyna legalna władza niepodległej Rzeczypospolitej wobec zależnego od Stalina Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego.

Powstanie Warszawskie planowano na kilka dni, upadło jednak dopiero po 63 dniach heroicznej walki, 2 października 1944 roku. Szacuje się, że w efekcie walk zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

Już w ten czwartek chcemy w wyjątkowy sposób uczcić dzień, w którym Powstańcy Warszawscy stanęli do boju nie tylko o Warszawę, ale i o niepodległość całej Rzeczpospolitej.

1 sierpnia w godzinie „W”, na placu Zamkowym zapraszamy Was serdecznie do wspólnego stworzenia już po raz siódmy znaku Polski Walczącej. Zaczynamy o godzinie 16:00!

Posted by Żywy znak dla Powstania Warszawskiego on Tuesday, July 2, 2019

Dodaj do zakładek Link.

22 odpowiedzi na „75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

 1. Piotr. P. mówi:

  Cześć i Chwała Bochaterom !

 2. Teresa Michta- Stawiarska mówi:

  Z najwyższym szacunkiem i wdzięcznością całuję dłonie Powstańców Warszawskich, kłaniam się umiłowanej Stolicy!
  Muzeum Powstania Warszawskiego to zasługa świętej, wdzięcznej pamięci Prezydenta Rzeczypospolitej prof. Lecha Kaczyńskiego.
  Cześć i chwała Bohaterom!

 3. Jerzy Malinowski mówi:

  Dobrze że nie rządzi tu pani Dulkiewicz bo zorganizowałaby tańce i korowody z niemcami.

 4. Dołączam się duchowo (mieszkam w Wilnie – Litwa), do Żywego Znaku Polski Walczącej dziś 1 września 2019 r. o godzinie 16:00 na Placu Zamkowym w Warszawie i chylę czoła przed byłymi powstańcami i ich rodzinami, przed całym narodem polskim… Cześć i Chwała Polsce Walczącej o NIEPODLEGŁOŚĆ OJCZYZNY !!!!!

 5. Regina Robakiewicz mówi:

  W ten heroiczny dzień tych młodych ufnych w szybkie wyzwolenie, pięknej przedwojennej Warszawy, walczących z tą nawałnicą hitlerowską żebym i ja żyła w wolnym kraju myślami i sercem jestem z nimi i Cześć ich pamięci do końca świata i niech pamięć o nich nigdy nie zaginie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 6. Paweł mówi:

  Ktoś powiedział, że Polacy mieli już dość i chcieli choć przez chwilę być wolni!
  Nie żyłem w czasie wojny i nie wiem co to niewola i wolność, ale nie mogę zrozumieć i przyjąć tak łatwego szafowania życiem tak ogromnej rzeszy Polaków!!!
  Traciliśmy wolność przez głupotę i sprzedajność- czytaj – zdradę, a w powstaniach zawsze traciliśmy Kwiat Polaków i majątek narodowy – może to też forma głupoty?

 7. Grazyna Selbach mówi:

  Cześć i Chwała Bohaterom !

 8. Wieniawa mówi:

  Cześć i Hwała Bohaterom, którzy nie szczędząc sił, zdrowia, życia walczyli o wolną i nie podległą ojczyzne. O ojczyznę w której oni i ich dzieci, wnuki będą mogli żyć w wolnej i niepodległej Polsce
  (Ojczyźnie). Jestem osobą która urodzila się już po wojnie, ale straty w rodzinie ponieśliśmy tracąc członka rodzinyn w Katyniu. Pamiętam trud poszukiwania w\w członka rodziny przez ojca który nie doczekał tej chwili a wychował nas w duchu walki o niepodległą najukochańszą ojczyznę. Jestem dumny z Prezydenta Polski prof. Lecha Kaczyńskiego za obronę Gruzjii, muzeum Powstania Warszawskiego, które zawsze kiedy jestem w Wa-wie odwiedzam. To miejsce jest święte, które ukazuje cheroiczną walkę żołnierzy AK oraz młodych chłopców w wieku moich wnuków, i myślę że tak ich wychowałem że nie szczędzili by również życia do walki o wolną i niepodległą ojczyznę do której i ja choć w nie tak okrutny sposób też się przyczyniłem walcząc o Naszą Ukochaną Polskę naszą jedyną Matkę. Przypominając młodzieży o tamtych czasach – czasach okupacji i podległości sowieckiemu reżimowi.
  Cześć i Hwała wszystkim Bohaterom, którzy walczyli o wolną i niepodległą ojczyznę. Cześć ich Pamięci.

 9. Tadeusz Jastrzębski mówi:

  Szanowni Komentujący!
  Trzeba było być w Warszawie i przeżyć 5 lat okupacji aby zrozumieć dlaczego Powstanie wybuchło! Tego skumulowanego ucisku, prześladowań, śmierci codziennej – Młodzież Warszawy nie mogła już znieść. Miałem 7 lat i mieszkałem w Stolicy aż do wyjścia z Powstania we wrześniu 44. Moje wspomnienia można przeczytać pod adresem:
  http://dulag121.pl/encyklopediaa/jastrzebski-tadeusz-wspomnienia-z-okresu-powstania-warszawskiego/
  Chylę czoła przed moimi Starszymi Koleżankami i Kolegami – Powstańcami
  Tadeusz

 10. Marian Chmiel mówi:

  Cześć i chwała Bohaterom ❣

 11. warszawianka na wygnaniu mówi:

  To piękny pomysł. Oni – polegli, widzą ten znak z nieba.

 12. Miroslaw Sipika mówi:

  Do Pawla:
  ” Insurekcje daja nam bohaterow i meczennikow, moze nic wiecej.
  Ale bohaterowie i meczennicy to najglebsze trzewia naszej historii!
  a nasza historia stale i zawsze podnieca nas do nowych prob!
  Mamy racje, kiedy mowimy:walczyc, buntowac sie, ponosic kleski,
  ginac, ale walczy, bo inaczej Irlandia zginie jako narod ”
  Przetlumacz to na polski i poszukaj POLSKICH PATRIOTOW

 13. Ola mówi:

  Dołączam się duchowo z Zielnej Góry dziś 1 września 2019 r. o godzinie 16:00 na Placu Zamkowym w Warszawie i chylę czoła przed byłymi powstańcami i ich rodzinami. Cześć i Chwała Bohaterom

 14. Adam Mach mówi:

  Jestem pod olbrzymim wrażeniem bohaterstwa Powstańców Warszawskich. CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!!!

 15. Wiesiek Wierzbowski mówi:

  Cześć i Wieczna Chwała Bohaterom Walczącym o Wolność i Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej w myśl Hasła Bóg Honor Ojczyzna!

 16. alicja cielecka mówi:

  CZESC I CHWALA BOCHATEROM

 17. Ed Gil mówi:

  Ogladalem na zywo transmisje z Placu Pilsudskiego. Nie rozumiem dlaczego-moze ktos mi wytlumaczy- w piosenkach zabraklo “Marsz Mokotowa”. Ja jestem OBURZONY !!!

  Pozdrawiam,
  Edward Gil, Kanada

 18. Pingback:Reduta Dobrego Imienia – kim są ? – M-forum A.V Live.

 19. Sławek mówi:

  Należę do pokolenia, które historii w szkole uczyło się w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku. Nie pamiętam, czy na lekcjach historii w ogóle była mowa o Powstaniu Warszawskim. Jeśli o tym mówiono, to prawdopodobnie posługiwano się narracją o “wykrwawieniu się narodu w powstaniu”, która dominowała pod koniec minionego stulecia. Prawdziwą historię Polski mogę poznawać m. in. dzięki RDI. Dziękuję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *