79. rocznica pierwszego transportu Polaków do Auschwitz

14 czerwca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. 79 lat temu po raz pierwszy deportowano Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz. Polacy stali się pierwszymi ofiarami tego obozu.

14 czerwca 1940 roku do obozu Auschwitz przywieziono z więzienia w Tarnowie 728 Polaków. Wśród deportowanych znaleźli się m.in. żołnierze kampanii polskiej 1939 roku, próbujący przedostać się na Węgry, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści, studenci i harcerze.

Z 728 więźniów deportowanych 14 czerwca 1940 r., wojnę przeżyło 298, zginęło 272, a losy 158 pozostają nieznane. Do dziś żyje tylko jeden więzień z tamtego transportu: 97-letni Kazimierz Albin.

Obóz Auschwitz był pierwszym niemieckim obozem koncentracyjnym na okupowanych ziemiach polskich. Wraz z założonym w 1941 r. obozem na Majdanku i obozem Stutthof, stanowił jedno z głównych miejsc deportacji i wyniszczania Polaków. Według szacunków do Auschwitz deportowano ok. 150 tys. Polaków, a blisko połowa z nich zginęła.

KL Auschwitz stał się w późniejszym okresie wojny największym miejscem zagłady Żydów, których zginęło tam ok. 1 mln. Oprócz Polaków i Żydów ofiarami obozu byli m.in. Cyganie (21 tys.) i jeńcy sowieccy (15 tys.).

W tym szczególnym dniu pamiętajmy o Polakach będących ofiarami niemieckich obozów zagłady.

Dodaj do zakładek Link.

17 odpowiedzi na „79. rocznica pierwszego transportu Polaków do Auschwitz

 1. Agnieszka Barglinska mówi:

  Ku pamieci…
  Pokoj Ich dusza.

 2. Alexander mówi:

  Nigdy nie zapomnimy o ofiarach niemieckich obozów koncentracyjnych!

 3. Stanisław Grzesiek mówi:

  Najserdeczniej dziękuję za wspomnienie tragicznych losów Polaków skazanych na gehennę w Auschwitz. Mój śp. Tato Karol Grzesiek, jako polski nauczyciel, był aresztowany w Poznaniu pod koniec 1939 roku, potem w 1940 wywieziony do GG i osadzony w więzieniu w Tarnowie, skąd w I. transporcie do KL Auschwitz, gdzie otrzymał nr 412. Był zdrowy i młody, znał perfekt język niemiecki (urodził się w Magdeburgu w 1908 roku, gdzie Jego Ojciec był zesłany na roboty; wrócił z Rodziną do powstałej wolnej Ojczyzny w 1918 roku). Po 2 latach katowskich męczarni, dzięki Bożej Opatrzności został zwolniony (co jakiś czas Niemcy zwalniali najstarszych więźniów) z nakazem cotygodniowego zgłaszania na gestapo w Poznaniu i zakazem inf. o KL Auschwitz. Zdjęcia ukazują Go jako wychudzonego, przerażonego, z potwornie zapadniętymi oczami. Zachowały się Jego oryginalne zdjęcia, jakie robiono więźniom. Od roku 1945 do emerytury pracował jako nauczyciel matematyki w Szkole Podstawowej nr 39 w Poznaniu. W maju 1945 roku ożenił się z Emilią z d. Legierską, góralką z Istebnej. Doczekali się syna Stanisława i córki Marii (przedwcześnie zmarła). Mimo wspaniałych wyników w pracy pedagogicznej mój śp. Ojciec nigdy nie awansował – warunkiem było bowiem wstąpienie do PZPR. Posiadał Krzyż Oświęcimski. Starał się nie wracać do straszliwych wspomnień. Przez całe życie był wzorem wspaniałego Męża, kochającego Ojca i wzorowego Nauczyciela. Niezwykle gorliwy katolik, codziennie uczestniczył we Mszy św. Zmarł otoczony serdeczną opieką najbliższych w lutym 1998 roku. Żona zmarła 3 lata później. Oboje leżą na cmentarzu górczyńskim w Poznaniu. Do dziś wdzięczni uczniowie zapalają światełka na Jego grobie…Niech odpoczywa w pokoju…

  • Piotr Myśliński mówi:

   Mój dziadek stryjeczny, Walenty Myśliński (1897-1941), był więźniem Oświęcimia nr 7974.
   Walenty pochodził z katolickiej rodziny o silnych tradycjach patriotycznych, z rodziny Powstańców Wielkopolskich i Warszawskich. Był żołnierzem Armii Hallera i uczestnikiem wojny bolszewickiej 1920. Za udział w konspiracji ZWZ Niemcy aresztowali Walentego wiosną 1940 r. w Warszawie i po przesłuchaniach na Gestapo w Alei Szucha wywieźli do Oświęcimia i zamordowali tamże 19 marca 1941 r. Jego żonę Leokadię, więzioną na Pawiaku, rozstrzelano w czerwcu 1941 r. w Palmirach. Osierocili dwie nieletnie córki.

   Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.

 4. Barbara z rodziną mówi:

  Polska młodzież powinna obowiązkowo uczestniczyć w obchodach 14 czerwca. Co roku inne grupy , tak by objąć wszystkie szkoły podstawowe, średnie i zawodowe w okresie np.3-4 lat.To uczestnictwo mogłoby być cykliczne. Delegacje młodzieży mogłyby również uczestniczyć z młodzieżą żydowską w obchodach pamięci o holokauście, by uświadamiać gościom z zagranicy o wszystkich ofiarach niemieckich obozów zagłady. W Auschwitz powinna powstać specjalna Izba Pamięci wszystkich ofiar ze szczególnym akcentem na 14 czerwca 1940 roku,by nikt już nigdy nie miał wątpliwości, co do ofiar tego niemieckiego obozu zagłady.

 5. A.J. mówi:

  Pierwsi więźniowie Oświęcimia to Polacy a nie Żydzi!!!

 6. Piotr Myślińśki mówi:

  Wieczna pamięć ofiarom niemieckiego ludobójstwa!

  Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie,
  a światłość wiekuista niechaj im świeci.
  Niech odpoczywają w pokoju wiecznym.
  Amen

 7. Piotr Myśliński mówi:

  Wieczna pamięć ofiarom niemieckiego ludobójstwa!

  Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie,
  a światłość wiekuista niechaj im świeci.
  Niech odpoczywają w pokoju wiecznym.
  Amen

 8. Ajek mówi:

  Należałoby taką treść usytuować przy wejściu do muzeum, w różnych językach, także w hebrajskim, by się Chazarzy edukowali jak należy, a nie jak dzikusy. Ale wpierw należałoby oderwać przywłaszczony sobie obóz – muzeum, wyrwać Chazarom, by ukazać światu prawdę, a nie szopki życzeniowo – roszczeniowe plemienne, zmienić obsadę decydentów na Polaków.

 9. Gdzie byli przedstawiciele Polskiego Rządu (prezydent jest usprawiedliwiony bo jest w USA choć o ile pamiętam objął patronatem tę uroczystość .Premier powinien być obowiązkowo .Czyli narrację o Auschwitz oddajemy żydom .Brawo !!

 10. Rafał Potwornicki mówi:

  Cześć Ich pamięci.

  Mój dziadek był zesłany z kolegami z PPS do Gusen już pod koniec 1939; spali leżąc w śniegu, dopiero budowali obóz, miał nr obozowy 4477; przeżył.

 11. praska syrenka mówi:

  Doszło do chamskiego rozbicia grupy niezależnej społecznej która bardzo pięknie zorganizowała złożenia hołdu polskim ofiarom Auschwitz. Tak nie może być zróbmmy to na 80 rocznicę stawmy się na pięknej mszy u bram Ausczwitz i odśpiewajmy polski hymn. Bądżmy tam duszą i seercem nie możemy zapomnieć o tej wielkiej ofierze.

 12. Barbara mówi:

  Dziękuję, bardzo dziękuję za wszystkie przypominane daty, rocznice o ktorych jeszcze nie tak dawno w ogole nie wspominano, o nazwiskach dotychczas nieznanych nam bohaterów poświęcających dla Ojczyzny swoje życie, zdrowie, swoje rodziny. Dziękuję. Barbara

 13. Padre Dios, bendice a Polonia y cuidala del paganismo y del martirio. Amén.

 14. Janusz panak mówi:

  Nie mogłem być niestetyw Oświęcimiu w tą rocznicę, ale przyjedziemy za to na marsz organizowany przez Gadowskiego dn 14.08.2019

 15. Krystyna mówi:

  150 tysięcy Polaków w nieludzki sposób męczonych przez Niemców, w obozie koncentracyjnym w Auschwitz …
  Tyle ludzkich tragedii …. Gdyby mogli opowiedzieć nam swoje historie… Cześć ich pamięci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *