80. rocznica agresji sowieckiej na Polskę. Pamiętamy!

Dzisiaj obchodzimy 80. rocznicę zbrojnej napaści ZSRS na Polskę, będącą od 1 września w stanie wojny z Niemcami. Agresja ze strony ZSRS, nazywana często „nożem w plecy” przypieczętowała IV rozbiór Polski.

17 września 1939 r. ZSRS złamał polsko-sowiecki pakt o nieagresji z 1932 r., realizując tym samym zobowiązania zawarte w tajnym protokole do paktu Ribbentrop-Mołotow. Armia Czerwona w liczbie ponad 600 tys. żołnierzy dokonała zbrojnej agresji na terytorium Rzeczypospolitej bez wcześniejszego wypowiedzenia wojny, łamiąc tym samym zasady prawa międzynarodowego. Po przekroczeniu granic wojska sowieckie napotkały opór ze strony jednostek Korpusu Ochrony Pogranicza i często improwizowanych oddziałów Wojska Polskiego.

(Fot. Kolumny piechoty sowieckiej wkraczające do Polski 17 września 1939/wikimedia commons)

Związek Sowiecki zagarnął obszar ponad 190 tys. km kw. z ok. 13 mln mieszkańców, a więc ponad połowę powierzchni II RP. Atakując Rzeczpospolitą żołnierze Armii Czerwonej dokonywali licznych morderstw, grabieży i gwałtów. Agresja ZSRS w dużym stopniu była nakierowana na eksterminację polskich elit. W trakcie walk z Sowietami zginęło ok. 6-7 tys. polskich żołnierzy, a ok. 20 tys. było rannych i zaginionych. Straty sowieckie wyniosły ok. 3 tys. zabitych i 6-7 tys. rannych. Do niewoli sowieckiej dostało się ponad 230 tys. żołnierzy, w tym ponad 10 tys. oficerów. Z kolei masowe wywózki na Syberię dotknęły w czasie wojny około 1 mln 350 tys. Polaków. Konsekwencją 17 września były również późniejsze zbrodnie w Katyniu, Twerze i Charkowie, gdzie w sumie zamordowano prawie 22 tys. obywateli polskich, w tym ponad 10 tys. oficerów Wojska Polskiego i policji.

28 września 1939 r. podczas wizyty Ribbentropa w Moskwie zawarty został „Traktat Sowiecko-Niemiecki o Granicy i Przyjaźni”, któremu towarzyszyły tajne protokoły dodatkowe. We wstępie do traktatu stwierdzano: „Rząd Rzeszy Niemieckiej i rząd ZSRS uznają, po upadku dotychczasowego państwa polskiego, za wyłącznie swoje zadanie przywrócenie na tym terenie pokoju i porządku oraz zapewnienie żyjącym tam narodom spokojnej egzystencji, zgodnej z ich narodowymi odrębnościami”.

Sowieccy zbrodniarze współodpowiedzialni za wybuch II wojny światowej i zbrodnie ludobójstwa na obywatelach II Rzeczypospolitej nigdy nie zostali pociągnięci do odpowiedzialności za swoje czyny.

Pamięć o 17 września 1939 roku jest szczególnie istotna, zważywszy na fakt, że w świadomości większości Rosjan II wojna światowa nie zaczęła się 1 czy 17 września, ale dopiero 22 czerwca 1941 roku wraz z atakiem Niemiec na ZSRS.

W tym szczególnym dniu pamiętajmy o obywatelach II Rzeczypospolitej będących ofiarami II wojny światowej.

Cześć ich pamięci!

Dodaj do zakładek Link.

21 odpowiedzi na „80. rocznica agresji sowieckiej na Polskę. Pamiętamy!

 1. Potwornicki mówi:

  Tak, to byl kolejny rozbior Polski. Slowacja miala w nim swoj udzial.

 2. Andrzej Kistelski mówi:

  Choć nasza Religia mówi o wybaczaniu ja nie potrafię. I to nie dlatego, że do tej pory nikt nie przeprosił i nie prosił o przebaczenie. Nie potrafię dlatego bo słyszałem opowiadania Mamy i Taty o Babci – Mamie mojego Taty i zamordowanego w Katyniu Stryja, która cały czas czekała i czekała, i czekała…
  Nie potrafię, bo na własne oczy widziałem cierpienie mojej Stryjenki, którą sowieci okaleczyli podwójnie, najpierw rozstrzelali Jej Męża w Katyniu, potem ich komunistyczne sługusy w Polsce, mieniące się ludową gwardią czy armią, zabili Jej Syna…
  17 września była początkiem tych tragedii, prześladowań, morderstw, Początkiem eksterminacji Narodu Polskiego.
  Przez wiele lat nie wolno było o tym mówić, pamiętam nerwowe reakcje nauczycieli jak “prostowałem” historię, jak opowiadałem o Katyniu, o siedmiu latach spędzonych na Rakowieckiej przez mojego Tatę…
  Dlatego nie potrafię…
  RIP por. Bolesław Kistelski

 3. Polka mówi:

  Cześć Ich Pamięci!

 4. Moykowska mówi:

  Pamietamy czesc i chwala bohaterom

 5. stan mówi:

  Cześć i chwała Bohaterom! Hańba i wieczny wstyd okupantom i ludobójcom.

 6. 84-latka mówi:

  Mam 84 lata i pamiętam rozbiór Polski przez szwabów i ruskich. Moja Matka zmarła w obozie Auschwitz po dwumiesięcznym pobycie, w 1942 roku.
  szwaby nas o tym zawiadomili telegramem, na miejsce naszego zamieszkania. Ojciec się wtedy rozpił.
  Po 1945 roku, gdy ruscy nas “wyzwolili”, pojechaliśmy do Auschwitz.

  To był koszmar!!! Wszystkie drogi utwardzone ludzkimi prochami, ze spalarni ludzkich zwłok. W nich zmielone kosteczki o rozmiarach do 3-4 mm. Ogromne zespołowe umywalnie z natryskiem, przez który podawano trujący dym który zabijał.
  W pobliżu ogromne piece do spalania zwłok.

  Mój ojciec już tego nie wytrzymał bez codziennego picia alkoholu. Pił nawet denaturat, bo tani.
  Musiałam dbać sama o siebie, z Bożą pomocą. a miałam w 1945 roku 10 lat!!!!

 7. Tak ! To byla wielka zbrodnia na Polsce i polskim Narodzie. A wielkim skandalem politycznym jest fakt, ze sowieci i ich potomkowie nie odpowiedzieli za te zbrodnie ! I mam wielka nadzieje, ze dopoki Polska istnieje, dzisiejsza Rosja odpowie za te zbrodnie politycznie i materialnie!. Czesc Bohaterom i wszystkim bestialsko pomordowanym Rodakom !!!

 8. Jan mówi:

  Wydaje się, że ta 80 rocznica agresji sowieckiej jest jakoś mniej podkreślana przez władze i media chociaż było to samo co agresja Niemiec 1 września 1939. A przecież 2 dyktatorów dzielili Polskę zgodnie ze wcześniejszym paktem.
  Cześć I chwała bohaterom!

 9. Ewa Z. D. mówi:

  Nie wolno nam zapominać o tej napaści sowietów na Polskę.
  Katyń to była ich zemsta za zwycięską bitwę Polaków w 1920r.
  Mój ojciec brał udział w tej Bitwie jako ochotnik – był ranny.
  Natomiast mój wujek oficer został zamordowany w Katyniu.

  Pamiętajmy o tych Polakach, którzy oddali życie
  za Niepodległość naszej Umiłowanej Ojczyzny !
  Bóg Honor i Ojczyzna ! – to najcenniejsze wartości !

  Pamiętajmy w modlitwach za tych którzy oddali życie, aby Polska
  była wolna.
  Boże chroń nas !!!

 10. Barbara mówi:

  Ta nasza historia, to jak bezkresna droga krzyżowa ,- jak nie ruskie to pruskie. Nie dajmy się już nigdy więcej wciągnąć pod ten “but”. Chwała wszystkim Polakom zamordowanym, okaleczanym, więzionym, torturowanym ku chwale Ojczyzny. Barbara

 11. Alicja mówi:

  Cześć i chwała bohaterom. Niech żyje Polska !

 12. Andrzej mówi:

  Pakt Ribbentrop – Mołotow był w sierpniu 1939, a nie we wrześniu.

 13. Elżbieta Grudzińska mówi:

  O napaści Związku Sowieckiego na Polskę 17.09.1039 słyszałam od dzieciństwa od Mamy, której rodzina mieszkała w Białymstoku i której tragiczne losy związane były z tą datą. Dla niej wojna i jej okropności, to byli radzieccy okupanci. 19.12 aresztowali jej ojca- mojego dziadka i już nigdy więcej go nie widziała, pochowany gdzieś w drodze na zsyłkę. 13.04.1940 wywieziona do Kazachstanu reszta rodziny, gdzie przeżyli głód choroby, śmierć matki, potem brata. Mama trafiła do Andersa i z drugim bratem udało jej się opuścić “nieludzką ziemię.

 14. roberti mówi:

  Nigdy nie wolno nam i następnym pokoleniom o tym zapomnieć!!

 15. A.J. mówi:

  Rosja zawsze odwraca kota ogonem – przedstawia swoją wersję fałszywej historii II W.Ś.

 16. Krystyna mówi:

  Długo nie słyszałam o Katyniu – rodzice bali się rozmawiać o tym przy dziecku, wiedząc, jaka kara ich czeka. W szkole uczono mnie o przyjaźni polsko – radzieckiej (działało też szkolne koło pod tą nazwą).
  Pamiętam, jak studiowałam z trudem zdobytą książkę Stanisława Mikołajczyka “POLSKA ZGWAŁCONA” w latach 80-ych. Tłumaczona z j. angielskiego (w Polsce nie wolno było pisać nt temat….
  Wiele by pisać.
  Chwała i cześć BOHATEROM

 17. A mówi:

  Dlaczego niemal wszystkie media szczególnie prawicowe boją się powiedzieć że była to “agresja rosyjska”???
  Walczymy o prawdę związaną z “niemiecką napaścią”, powiedzmy też wprost o “rosyjskiej”.
  Mój niepokój budzi to że RDI unika tego określenia…

 18. magdalena von freytag mówi:

  Dzien dobry:

  Zawsze czytam z wielkim zainteresowaniem wasze artykuly.

  Chce zasugerowac, azeby byly one po angielsku, gdyz

  spoleczenstwo amerykanskie nie zna tych wydarzen.
  Magdalena von Freytag, Miami, USA

 19. Rusia y Alemania deben pagar indemnizaciones a Polonia.

 20. witkacy123 mówi:

  Cześć ich pamięci!
  Ja nie pamiętam, nie było mnie na świecie, ale moja babcia – Mama mojej Mamy opowiadała, jak Sowieci poczynali sobie w moim mieście. Gwałcili mieszkanki Głowna, rabowali dobytek i zwierzęta gospodarskie. Opowiadała też, że pewna Rosjanka, która była dowódcą oddziału zakwaterowanego w prywatnym domu, usłyszawszy skargę Matki, której córkę właśnie zgwałcono, osobiście zastrzeliła gwałciciela.
  Urodziłem się po tzw. “wyzwoleniu”. Pamiętam, że nie wolno było mówić o tragedii polskich oficerów w Katyniu. O tym ludobójstwie opowiadał mój wujek, który (jak mało kto w okolicy) miał dobre radio i słuchał audycji Radia Wolna Europa. Mówił on o 25 tys. polskich oficerów zamordowanych przez NKWD w Katyniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *