Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Wiosną 1940 r., wykonując uchwałę Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r., sowiecka policja polityczna – NKWD ZSRS – wymordowała blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów, podoficerów, szeregowych Wojska Polskiego (częściowo pochodzących z rezerwy),  policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRS wschodniej części Polski.

Oficerów z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, tych ze Starobielska – w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa – w Kalininie. Egzekucję więźniów przeprowadzono w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu.
Władze ZSRS postanowiły zgładzić tysiące bezbronnych jeńców, ponieważ nie ulegli oni prowadzonej wobec nich propagandzie i pozostali żarliwymi patriotami, gotowymi walczyć z sowieckim okupantem o wolną Polskę.

Pamiętajmy o tych żołnierzach, ich rodzinach i niesprawiedliwości jaka ich spotkała.

Dodaj do zakładek Link.

20 odpowiedzi na „Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

 1. Domino mówi:

  W dzisiejszych czasach wszelkie zbrodnie i te komunistyczne jak również hitlerowskich Niemiec rozmywa się pisząc o nazistach a czerwone ogólnie stalinowskie nie zapominajmy że za tym stali ludzie konkretnie nazwiska i narodowości, i jeśli chodzi o czerwonych zbrodniarzy to wiadomo że większość z nich to byli Żydzi. Więc w obliczu ich beszczenych oskarżeń I roszczeń w stosunku do polskiego narodu należy pamięć odświeżyć.

 2. KAZDY POLAK MUSI PAMIETAC O ZBRODNI KATYNSKIEJ I JEJ SKUTKACH ! NIGDY NIE ZAPOMNIMY TEGO STRASZNEGO MORDERSTWA DOKONANEGO NA POLSKICH ZOLNIERZY PRZES SOWIECKICH ZBRODNIARZY !!!

 3. Antoni Juchum mówi:

  Już w latach 60-tych ub. wieku Ojciec opowiadał mi o Katyniu. Oczywiście na lekcjach historii – całkowite milczenie! Poraża skala ludobójstwa dokonywanego przez Rosjan ( nie sowietów, tak jak nie nazistów – tylko Niemców). I ciągle, wśród nas żyją ludzie, chcący abyśmy nie pamiętali! Cześć i chwała bohaterom!

 4. Marek Wojciechowski mówi:

  Cześć ich pamięci.

 5. Bogna Tomaszewska mówi:

  Szanowna Reduto Dobrego Imienia, Szanowni Państwo, może przypomnijmy co wydarzyło się 13 kwietnia, i to nie w w 1940 r, a w 1943 r., 3 lata do dokonaniu zbrodni przez NKWD. 13 kwietnia 1943 III Rzesza Niemiecka podała światu informację o odkryciu masowych grobów w Katyniu. 13 kwietnia 1940 r. był zapewne jednym z dni wykonywania decyzji Biura Politycznego KC WKP(b) podjętej 5 marca 1940 r. o likwidacji polskich jeńców, zbrodnicze rozstrzeliwania strzałem w potylicę nad dołami śmierci trwały bowiem od 3 kwietnia 1940 r., przez 6 tygodni. Przypomnijmy nazwiska największych zbrodniarzy – to Ławrientij Beria i Józef Stalin. Co ważne i wiążące się z rozstrzeliwaniami to to, że w nocy z 12 na 13 kwietnia 1940 r. nastąpił drugi etap deportacji ludności polskiej, co było elementem złożonej zbrodni dokonanej przez Sowietów na Narodzie Polskim. To bowiem członkowie rodzin jeńców z Kozielska, Starobielska i Ostaszkowa byli wywożeni tej historycznej nocy w głąb Związku Sowieckiego (w szkole w latach 70. uczyłam się – Związku Radzieckiego). Działo się to na mocy decyzji Rady Komisarzy Ludowych z 2 marca 1940 r.. Jak trudno znależć w sobie siły by wybaczyć taką zbrodnię – ogromną. Żadna siła nie zmusi nas do tego aby zapomnieć niesłychaną zbrodnię, której świadkiem był las katyński. Wymieńmy się informacjami gdzie można jutro uczcić pamięć Polaków zamordowanych w Katyniu oraz ich wydanych na poniewierkę Rodzin. Możemy spotkać się jutro w Bazylice św. Krzyża w Warszawie na mszy św. o godz. 18:00 – będzie odprawiona właśnie w intencji ofiar zbrodni katyńskiej. Możemy przyjść pod Kamień Katyński ustawiony tuż przy Gloria Victis. Możemy wejść do Muzeum Katyńskiego na Cytadeli.
  Możemy uczcić ofiary tej jednej z największych zbrodni XX wieku, zakłamanej zbrodni, na wiele sposobów.

 6. SMikulski mówi:

  Tych monstrualnych zbrodni nie można i, dla dobra ludzkości, nie należy wybaczyć!!! I nawet teraz, wszyscy ci którzy wyznają czy też popierają tą diabelską ideologię komunistyczną, powinni być traktowani jako potencjalnie współ-odpowiedzialni za jeszcze niedoszłe, a jednak bardzo prawdopodobne (!!!) przyszłe zbrodnie, popełniane w celu bezwględnej eksterminacji politycznej opozycji. Musimy pamiętać o wielu MILIONACH wymordowanych ofiar, skazanych jako przeciwników komunistycznego systemu!! I także należy podkreślić specyficznie, że ta wściekła zemsta sowieckiej „elity” była w dużym stopniu spowodowana sromotną klęską bolszewickiej armii i ich dowództwa w Wojnie bolszewickiej 1920, włącznie z Bitwą Warszawską, i to m.in „dzięki” idiotycznej, ze strategicznego punktu widzenia, ingerencji Stalina ażeby podzielić na dwie duże grupy atakującą armię sowiecką!!! Podejrzewam że dla Stalina, z tegoż właśnie powodu, zbrodnie te były „Personal”!! Dla wszystkich pomordowanych i ich zdruzgoranych rodzin – Cześć Ich Pamięci !!!! A dla wszystkich jeszcze żyjących przypomnienie, że NIE WOLNO dopuścić ażeby takie zbrodnie polityczne mogłyby być kiedykolwiek popełnione w przyszłości, a to jest nierozerwalnie związane z tym żeby NIGDY nie dopuścić to władzy wyznawców, czy nawet tzw „sympatyków” komunizmu, czy nawet absurdalnie „sprzedawanego” ostatnio w USA tzw „demokratycznego socjalizmu”, który bardzo szybko mógłby przekształcić się w „czerwoną dyktaturę”!!!! Nigdy więcej, nie wolno dopuścić do powtórzenia się historii!!!!

 7. Ewa Z. D. mówi:

  Mój wujek zginął tam zamordowany, a po wojnie rodzina była prześladowana…
  Cześć i chwała pomordowanym !!!

  A sprawiedliwości oczekujemy w Panu Bogu, który osądzi każdego
  zbrodniarza …i każdy zabójca stanie kiedyś przed JEGO OBLICZEM w Prawdzie.

 8. Apacz mówi:

  Pamiętajmy o naszych bohaterach. Nie zapominajmy o zbrodniarzach, którzy dokonali ludobójstwa na narodzie polskim. Byli to rosjanie, niemcy i ukraińcy czyli sowieci, naziści i banderowcy.

 9. Sergio Zamudio mówi:

  Dios y María Santísima con las víctimas, sus descendientes y correligionarios. Que muera el comunismo y que viva Cristo Rey!

 10. Krzysiek mówi:

  Muzeum Katynski na Cytadeli. Budowac muzea i uczyc mlode pokolenia Polakow prawdziwej historii, a nie zaklamane Muzeum Polin antypolskich zydow

 11. Janusz B. mówi:

  Nie wolno zapominać o roli skundlonej PZPR w robieniu nieświadomym sowieckiej zbrodni pokoleniom młodych Polakow, wody z mózgu. To prosowieckie lokajstwo dziś reprezentują
  takie nędzne typy jak Kwasniewski, Miller, Rosati etc.

 12. A.J. mówi:

  Sowieckie ludobójstwo na niespotykaną skalę w historii świata, jakiego dotychczas nie było. Zaplanowana w najdrobniejszych szczegółach!!! Wymowna data 13 kwietnia – można powiedzieć feralna(dosłownie i w przenośni).

 13. Rafał Potwornicki mówi:

  Cześć i chwała BOHATEROM!

 14. Jan A. Konopka mówi:

  Pamietac, przypominac i nie dac zapomniec

 15. Jan A. Konopka mówi:

  Pamietac, przypominac nie dac zapomniec.

 16. Krystyna mówi:

  Cześć i chwała Bohaterom!
  Nie zapomnimy.

 17. Sławek mówi:

  Komunizm ciągle nie został potępiony i możliwa jest działalność partii komunistycznych. Wybierajmy tych, którzy chcą ten stan rzeczy zmienić. Wybory do PE oraz Sejmu i Senatu RP za pasem.

 18. Grzegorz Kacy mówi:

  Niech pamięć o tej tragedii umacnia i jednoczy nasz naród. Cześć i chwała bohaterom!

 19. Darek mówi:

  Cześć i chwała bohaterom! Pamiętamy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *