Interwencja w sprawie książki holenderskiego polityka

Otrzymaliśmy zgłoszenie dotyczące książki holenderskiego polityka Thierry’ego Baudet’a pt. De aanval op de natiestaat, w której użyte zostało oszczercze sformułowanie “polski obóz koncentracyjny”. Wysłaliśmy do wydawnictwa list z wezwaniem do wprowadzenia korekty/erraty do aktualnego wydania książki oraz zamieszczenia przeprosin na stronie wydawnictwa.

Szanowni Państwo!

W książce De aanval op de natiestaat, której autorem jest Thierry Baudet wydanej nakładem Państwa wydawnictwa, na stronie 140 odnotowaliśmy fałszywe sformułowanie „Poolse vernietiginskampen” w odniesieniu do niemieckich nazistowskich obozów zagłady.

Jest to sformułowanie niepoprawne, które godzi w prawdę historyczną i pamięć Polaków – tych którzy zginęli w obozach, ich rodziny, jak i te, które przetrwały traumę obozów koncentracyjnych.

Obozy zagłady, w których wymordowano kilka milionów ludzi, nie były polskie. Były to niemieckie nazistowskie obozy na terytorium Polski okupowanej przez hitlerowskie Niemcy i zarządzane przez Niemców. Określenie „polski obóz zagłady” jest zafałszowaniem historii, bolesnym dla narodu polskiego, który był jedną z największych ofiar Niemiec w czasie II wojny światowej. Obozy śmierci Auschwitz-Birkenau, Treblinka, Bełżec, Sobibór, Kulmhof i Majdanek, a także obozy koncentracyjne w okupowanej Polsce, były zbudowane i zarządzane przez Niemców. Zgodnie z prawdą należy więc stosować określenie „niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne i/lub zagłady”, które jest oficjalnie używane przez ONZ (UNESCO). Natomiast określenie „polskie obozy śmierci” jest sprzeczne z faktami historycznymi i skrajnie niesprawiedliwe wobec Polski jako ofiary nazistowskich Niemiec. Nie należy go stosować, gdyż nie można uznawać ofiary za kata. Używanie takiego określenia godzi także w pamięć Polaków wyróżnionych odznaczeniem „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata” przez Yad Vashem, jak i wszystkich Polaków, którzy ratowali Żydów z narażeniem własnego życia. W okupowanej Polsce jako jednym z nielicznych krajów, za pomoc Żydom obowiązywała kara śmierci dla całej rodziny.

Autor książki, Thierry Baudet, nie jest postacią anonimową w Holandii. To polityk, poseł do izby niższej holenderskiego parlamentu, a zatem jego słowa mają tym szerszy oddźwięk. Błąd jaki znalazł się w książce tym bardziej wymaga natychmiastowej korekty.

W związku z użyciem błędnego sformułowania wzywamy wydawcę książki De aanval op de natiestaat do wprowadzenia korekty/erraty do aktualnego wydania książki oraz zamieszczenia przeprosin na stronie wydawnictwa w związku z użyciem frazy „Poolse vernietiginskampen”.

List w języku angielskim

Dodaj do zakładek Link.

16 odpowiedzi na „Interwencja w sprawie książki holenderskiego polityka

 1. Bolek Chrobry mówi:

  Szkoda ze Pan Therry Baudet nie potrafil wytlumaczyc w swojej ksiazce dlaczego jeszcze w 1993 r. ponad 5.000 Hollendrow pobieralo emeryture z biura emerytalnego dla bylych SS-manow.

  Powinnismy mu ta statystyke przypomniec I poprosic zeby ta wielka cyfre nam wytlumaczyl.

  Podczas wojny ta cyfra byla o wiele wieksza.

  Ciekawym ilu Hollendrow wstapilo do Gestapo. Moze on potrafi podac nam te cyfry.

 2. Maciej Siejkowski mówi:

  Ogień zwalczać ogniem. Lewactwo nie odpuści, ale finalnie bat kręcą sami na siebie. Dziękuję za info i za reakcję. Wierzę w RDI całym sercem.

 3. Mortka mówi:

  Szanowni Panstwo
  Dziekuje ze jest taka Instytucja jak Reduta Dobrego Imienia Polski i Polakow , ktora robi dobra robote , Protestujac przeciw zaklamywaniu prawdy Historycznej i oczernianiu Nas jako Polakow , gdziekolwiek mieszkamy ,, Ja jakurat mieszkam od prawie 30 lat w Kanadzie i tu czesto zdarzaly sie artykuly w Toronto Star przypisujace wine Narodowi Polskiemu sprawstwo lub wspoludzialw w tzw Holokauscie , Kongres Poloni Kanadyjskiej reagowal na te excesy ale to malo dzialalo , Bo wydawca przewaznie byla osba pochodzenia zydoskiego. Ktorzy nam Polakom odplacaja za ratowanie ich wspolbraci a naszych Obywateli wyznania Mojzeszowego , Polski Sejm i Senat uchwalili ustawe aby IPN mogl z mocy prawa karac osoby ktore wbrew Faktom glosza nieprawde ,ale srodowiska Zydowskie wlasnie i Israel podniosly wielki krzyk w tej sprawie i prezydent choc podpisal skierowal ta Ustawe do TK , W mojej ocenie to bald i strach p Dudy ze tak postapil , ale nie tylko on jest tchorzem bo i Rzad sie zaczyna wycofywac. A najgorsze jest to ,ze V-ce premier Glinski dostal od Rzadu grant w wysokosci ok 100 mil zl na odbudowe cmentarzy i dziedzictwa Zydowskiego , a Caly IPN na swoa dzialalnosc ok 5 milonow zl , Na pracownikow i caly aparat scigania klamstw i oszczerstw , Podaje to bo bylo spotkanie tu w Kanadzie z V-ce prezesem IPN i dyrektorem jednego z dzialow IPN, Tak wiec Wy panstwo robicie dobro robote i zebrzecie o wsparcie finansowe nas Polakow gdzie kolwiek mieszkamy a Polska jako kraj i Rzad nie daje Wam funduszy na ten cel , Cos tu jest nie tak wedlug mojej oceny . I to trzeba naglasniac i Zadac wyjasnien od Poslow i senatorow a takze od Rzadzacych ,
  My tez jestesmy pokrzywdzeni jako Polacy rozsiani po calym swiecie a to za przyczyna Wlasnie duzej czesci zydow sowietskich i polskich ktorzy byli bardzo aktywni we wprowadzaniu KOMUNIZMU w Polsce i oddanie Polski pod nadzor ZSRR a tam wlasnie Zydzi zainstalowali Komunizm gdzie chcieli go exportowac na caly swiat , Przeciez Lenin byl zydem Dzierzynski tez i wielu innych , za malo miejsca aby tu wszystkich wymieniac .
  pozdrawiam
  Stanislaw Kulina

 4. Mahtilda mówi:

  Znowu ktoś się ośmielił prać mózgi i siać nienawiść przez tzw slander & fake news.

  Ze spokojem i z godnością, bez nienawiści, którą chcą wzbudzić w nas nienawidzący nas za Katolicyzm, wyjaśniajmy domagając się sprostowania ale też rozprzestrzeniania poprawionej wersji od wszystkich …

  P.S.
  Może trzeba też: lepiej się przyjrzeć w jaki sposób i kto sieje kłamstwa, nawet na naszym podwórku tj za polskie pieniądze, w żydowskich muzeach i nie tylko pytać tak jak p.Winnicki p.Glińskiego … ale coś zrobić z oszczerczymi tablicami w POLIN (tablicami, o których na FB mówi Dariusz Matecki) ….

  Zło dobrem zwyciężajmy … ale zła nie dokarmiajmy i nie paśmy naszą krwawicą, naszym kosztem.

 5. Zbigniew Okpisz mówi:

  Swietna dzialalnosc !. Popieram ja w pelni. A szczegolnie w stosunmku do Holendrow, ktorzy w II Wojnie Swiatowej jawnie wspopracowali z Hitlerem.

 6. alicja cielecka mówi:

  popieram

 7. Bel-ina mówi:

  Dziękujemy Państwu i popieramy (Mąż i ja) Państwa wytrwałe starania o dobre imię naszego Kraju i nas Polaków. Tylko wytrwałe, cierpliwe i odważne postępowanie w tej sprawie przyniesie pozytywne dla nas efekty

 8. Jerzy mówi:

  Jakież to typowe dla oprawców. Zawsze stosują te same, wyświechtane, aczkolwiek skuteczne metody: “to nie my, to oni, to nie ja, to on”. Nie może przecież być mowy o słabej wiedzy autora na temat, który porusza. Warto przyjrzeć się jego korzeniom, bo w myśl zasady: tak postępuje ten kto wywodzi z tego korzyść. Możemy wołać, wrzeszczeć, wręcz ryczeć na cały Świat, że: to nie my, to nie nasza wina za te zbrodnie, że to Niemcy, (a nawet Niemcom też nie wierzą) a ONI i tak będą nadal tak rezonować, a i zabójstwo Abla też, w końcu, nam przypiszą. Tylko pytam dlaczego? Dlaczego ani słowa o mordach dokonanych na Polakach, dlaczego ani słowa o naszej krwi przelanej za inne narody? A może to nasi “emisariusze z totalnej opozycji” (np. Róża, czy jak jej tam) stale przyprawiają nam te mordy.

 9. Potwornicki mówi:

  A dlaczego nie pisać o holenderskich obozach koncentracyjnych np. za czasów kolonialnych. I to byłaby PRAWDA.
  Najgorzej byli traktowani ludzie w koloniach belgijskich.
  Czy są książki o tych faktach? Nie wiem.

 10. Modesta Dzido mówi:

  Podpisuję się całym sercem pod tym artykułem, to jest fałszywe
  określenie i powinniście poprawić zgodnie z prawdą, Niemieckie obozy koncentracyjne wszystkie wybudowali Niemcy bo to oni wywołali 2 wojnę światową a Polska w tym czasie praktycznie nie istniała
  więc jak mogła wybudować , proszę myśleć logicznie ! ! !

  • Bolek Chrobry mówi:

   Wojek prezydenta Warszawy,. pani Gronkiewicz-Waltz, Roman Kepski, budowal w Polsce baraki w wielu obozach Niemieckich dla Polakow.

   Ostatnio, Wojciech Biedron dokladnie zbadal ta sytuacje i opublikowal ja w magazynie Sieci.

 11. A.J. mówi:

  Zamierzona, czy niezamierzona pomyłka przez holenderskiego autora?! Podejrzana sprawa. Haniebne jest to, że obywatel Holandii powiela takie brednie szczególnie niemieckie i inne!!! Zamiast pisać takie brednie powinien przeprosić Polaków i podziękować polskiej brygadzie panc. pod dowództwem gen. S. Maczka za wyzwolenie podczas II wojny św. jego kraju m.in.: miasta Bredy i innych. Bo nie wiadomo co by było z Holandią po wojnie!!!

 12. Wlodek Moskal mówi:

  Podpisuję się pod powyżzym listem i proszę o sprostowanie tego kłamstwa jak i przeprosiny. Dziękuję.

 13. marianna mówi:

  Dziękuję za Waszą czujność i właściwą interwencję.

 14. HARTFORD mówi:

  Kiedy wreszcie polskojezyczny rzad zajmie sie takimi sprawami?
  Znowu zajmuja sie ansemityzmem a. nia antypolonizmem. Polska jest ciagle poniewierana. Zrobic im porzadny proces sadowy , uderzy ich to po kieszeni , wtedy sie zamkna, nie mozna w nieskonczinosc tak prowadzic tych spraw

 15. Bolek Chrobry mówi:

  Chyba Thierry Baudet nie wie ze wiecej niz 5000 Holendrow pobieralo emeryture SS w r. 1993. A ilu bylo w Gestapo?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *