Maciej Świrski: Facebook próbował ocenzurować nasze obchody niepodległości. Z tego względu pozwałem ich w Polsce.

Prezentujemy artykuł prezesa Reduty Dobrego Imienia Macieja Świrskiego jaki ukazał się w Washington Examiner 17 czerwca 2019 roku. Skierowany jest do opinii amerykańskiej. Oryginalny tekst znajdą Państwo tutaj: Facebook tried to censor our independence celebration. Now, I’m suing them in Poland
Poniżej natomiast przeczytać można wersję polską artykułu:

W listopadzie 2016 r., gdy większość Amerykanów nie była jeszcze świadoma cenzury w mediach społecznościowych, pozwałem Facebooka. Jeżeli nie słyszeli Państwo o tej przełomowej sprawie, to jest to zrozumiałe, ponieważ pozew złożyłem w polskim sądzie. 

Oskarżyłem giganta z Doliny Krzemowej o pogwałcenie moich praw wynikających z Konstytucji RP poprzez ograniczanie swobody komunikacji. Po latach odwlekania procesu przez Facebooka w zeszłym tygodniu odbyła się pierwsza rozprawa.

Doświadczywszy kilkudziesięciu lat brutalnej opresji ze strony sowietów i nazistów, Polska traktuje swobodę przepływu informacji i wymiany poglądów jako świętą zasadę ujętą w Konstytucji, na którą jest wyczulona być może jeszcze bardziej niż Stany Zjednoczone. Podczas strajków Solidarności w 1980 r. byłem nastolatkiem. Siedziałem wówczas z uchem przy głośniku radia, próbując słuchać Radia Wolna Europa i Głosu Ameryki przez szum radzieckich urządzeń zagłuszających. W tamtych czasach władze komunistyczne krajów Wschodniej Europy cenzurowały wszystko, nawet kwity pralnicze, a co dopiero wiadomości. Dostęp do informacji podlegał ścisłej kontroli.

Polacy, którzy doświadczyli komunizmu, są szczególnie wyczuleni na wszelkie próby okradania ich kraju z części majątku narodowego, jaką jest gwarancja prawa do „uzyskiwania informacji”. Z tego też względu Konstytucja RP, wprowadzona w 1993 r. po wycofaniu z terytorium Polski wojsk radzieckich, przewiduje pełną ochronę nieograniczonego przepływu informacji we wszystkich rodzajach mediów. Obowiązujące w Polsce podwójne przepisy są w tej kwestii jeszcze bardziej jednoznaczne niż te zawarte w Konstytucji Stanów Zjednoczonych.

Pierwszy z przepisów zapewnia ochronę prawa do wygłaszania i pozyskiwania poglądów oraz uzyskiwania informacji: „Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji”.

Drugi zakazuje stosowania cenzury prewencyjnej wobec wszystkich mediów i osób,  stanowiąc, że „Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane. …”

Innymi słowy, Polacy domagają się nie tylko swobody wyrażania poglądów. Zależy nam również na możliwości zapoznawania się z opiniami i zamiarami innych, nie wspominając o prawie do wiadomości o świecie. Swoboda dostępu do informacji jest podstawowym prawem, którego się domagamy i które gwarantują nam regulacje prawne.

W listopadzie 2016 r., jak co roku o tej porze, szukałem informacji na temat możliwości uczestnictwa w dorocznych obchodach odzyskania przez Polskę niepodległości – wydarzeń upamiętniających wyzwolenie Polski sprzed 100 lat spod zaborów rosyjskiego, pruskiego i austriackiego. 11 listopada to dla nas data tak samo ważna jak 4 lipca dla Amerykanów. W celu znalezienia informacji sięgnąłem po Facebooka, który pozostaje najpowszechniejszym medium informacyjnym na świecie, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Korzysta z niego ok. 25% ludzkości. O dziwo, nie udało mi się znaleźć żadnych informacji na temat dorocznego Marszu Niepodległości.

Stało się tak, ponieważ Facebook – bez żadnego ostrzeżenia czy wyjaśnienia – zawiesił konta organizatorów wydarzenia. Wkrótce potem okazało się, że wyrażanie przez Polaków radości z powodu odzyskania dawno utraconej niepodległości jest dla Facebooka czymś niedopuszczalnym, tak samo jak swego czasu dla komunistów w okresie zimnej wojny czy dla nazistów w trakcie II wojny światowej. Przyglądając się postępowaniu przedstawicieli Facebooka w ostatnich latach, zacząłem nawet zastanawiać się, czy ten międzynarodowy gigant nie naśladuje naszych wieloletnich okupantów.

Podczas pierwszej rozprawy w dniu 5 czerwca, po nieudanej próbie przeniesienia sprawy do sądu w Kalifornii, prawnicy Facebooka zażądali wyłączenia jawności procesu. Nie obchodziło ich to, że Polska pozbyła się komunizmu i jego tajnych procesów. Sędzia odrzucił również i ten wniosek.

Wysunęli wówczas argument, że nie mam prawa do pozwania Facebooka z racji tego, że zawieszone zostały wszystkie konta dotyczące Dnia Niepodległości, a więc nie tylko ja utraciłem do nich dostęp.

Oczywiście każdy, kto posiada konto na Facebooku, wie, że łatwo jest zidentyfikować jego użytkowników na podstawie imienia, nazwiska, wieku, płci, miejsca zamieszkania, miejsca pracy oraz kilkudziesięciu innych cech i preferencji, w tym, jak w moim przypadku, deklarowanego patriotyzmu wobec Polski. No cóż, prawie wam się udało – tyle można powiedzieć prawnikom Facebooka. Termin kolejnej rozprawy wyznaczono na 30 października.

Zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie, rośnie zaniepokojenie skalą władzy Facebooka, Twittera i Google. Korporacje te dysponują tak ogromnymi zasobami i wpływami, że są w stanie stawiać warunki całym państwom. Jak zatem powinny wyglądać relacje pomiędzy obywatelami demokratycznych społeczeństw a tymi – jak się wydaje – nietykalnymi i autorytarnymi imperiami?

Naród polski jest dumny ze swojego dziedzictwa. Polska to jedna z najstarszych demokracji. To w niej powstała pierwsza wolna konstytucja w Europie (która została zawieszona przez Rosjan po dokonaniu przez nich zaboru w 1792 r.) i druga po Ameryce konstytucja na świecie. Czy mamy teraz zrezygnować z naszych swobód na rzecz imperium miliarderów z Doliny Krzemowej?

Mam nadzieję, że wytoczony im przez nas proces nauczy tę despotyczną korporację szanować prawa obywateli do rządzenia swoimi państwami narodowymi. Liczę na to, że powstrzymamy ich przed ignorowaniem prawa, tradycji narodowych i dorobku kulturowego oraz cenzorowaniem narodu polskiego z naruszeniem naszej Konstytucji.

Maciej Świrski jest byłym wiceprezesem Polskiej Fundacji Narodowej.

Dodaj do zakładek Link.

27 odpowiedzi na „Maciej Świrski: Facebook próbował ocenzurować nasze obchody niepodległości. Z tego względu pozwałem ich w Polsce.

 1. Bielik Leszek mówi:

  Korzystając z wolności mediów polecam wszystkim Polakom, Narodom Europy i Świata książkę napisaną przez żyda Bernarda Lazare i wydaną drukiem w 1894 roku we Francji a w 2016 roku także po Polsku pt. Antysemityzm – historia i przyczyny – co pozwoli wam szerzej spojrzeć na narastającą niechęć tego (Mateusz 3:7)plemienia żmijowego do innych Narodów … Ostatnio wyraził się w tym temacie cytując przypadkowo myśl z tej książki Profesor UMK Bartyzel co wywołało poruszenie urągające wolności słowa, poglądów i ich wyrażaniu …

 2. Oburącz podpisuję się pod listem. Wolność jest dla Polaka najwyższa wartością, okupioną krwią tych, którzy jej bronili. Wolność i demokracja idą w parze, co oznacza, że mniejszośc nie może dnarzucać praw więkzości, ale pozostawia jej się prawo do głosu.
  Właśnie za umiłowanie wolności i demokracji cenimy Amerykę i Amerykanów i oczekujemy, że podobnie jak my będą stac na straży tych wartości, ktróre stanowią o godności czlowieka jako jednostki.

 3. jan stecki mówi:

  Jestem pod wrazeniem angielskiego tekstu i czuje sie w obowiazku to nader pozytywne wrazenie iodnotowac poniewaz w porzeszlosci wnosilem zastrzezenia do angielszczyzny niektorych tekstow RDI
  Facebook – bez komentarza.

  jan stecki

 4. brawo za nieugiętą postawę w bardzo istotnych sprawach dla Polski i Polaków (Y) mocno trzymam kciuki za powodzenie !!!

 5. Tomasz Witkowski mówi:

  Brawo i dziękuję za Pana działalność

 6. Piotr Myśliński mówi:

  Wyrazy uznania za podejmowane działania.

 7. Shotei mówi:

  Świetny tekst, cieszę się, że Pan Świrski go opublikował – jestem wdzięczny. Tłumaczenie Facebook’a, że Pan Świrski nie ma prawa go pozywać, bo zawieszone zostały wszystkie konta dotyczące Dnia Niepodległości, a więc nie tylko P.Świrski utracił do nich dostęp, jest dla mnie jakimś kosmicznym logicznym (a raczej nielogicznym) wygibasem. To tak jakby złodziej tłumaczył, że ktoś, kto go pozywa za kradzież, nie ma do tego prawa, bo nie tylko jego jednego okradł lecz także wiele innych osób.
  Niemniej bardzo dziękuję Panu Świrskiemu za zajęcie się tą sprawą. Przesyłam wyrazy szacunku.

 8. Janusz Żurek mówi:

  Jestem pełen uznania dla Pana Macieja Świrskiego i jego kolegów z RDI za trud wkładany w obronę Polski i uświadamianie Rodaków o zagrożeniach i atakach na naszą Ojczyznę. Wpłaciłem 10zł na konto RDI i zachęcam innych do wspierania, choćby drobnymi kwotami tej szlachetnej działalności.

 9. Wernyhora mówi:

  ,,Doświadczywszy kilkudziesięciu lat brutalnej opresji ze strony sowietów i nazistów,” NAZISTÓW ??? A GDZIE NIEMCÓW. SAMO NAZISTÓW TO DŁUGOLETNI PLAN RFN ODERWANIA SŁOWA NIEMIECKICH OD NAZISTÓW I STWORZENIE JAKIŚ NAZISTÓW KTÓRYCH MOŻNA PRZYKLEIĆ DO KAŻDEGO NARODU. To chcą teraz niemcy zrobić i NAZISTÓW PRZYKLEIĆ DO POLAKÓW.

 10. ks. dr Julian Sulowski SJ mówi:

  Wielkie dzięki za przeciwdziałanie nowej totalitarnej cenzurze, czyli za działanie w obronie wolności słowa i dostępu do prawdziwej informacji, a więc dzięki za działanie przeciw arogancji facebook’a, który wzgardził prawem Polaków.

 11. Jan Waresiak mówi:

  W pełni popieram Pana Świrskiego. Jeżeli nie uda się skutecznie zahamować tych potężnych autorytarnych korporacji, to już za kilka lat ich Zarządy będą tworzyły prawdziwą władzę na świecie. Władzę przez nikogo nie wybieraną, a zarazem wszechpotężną.

 12. Jan Waresiak mówi:

  W pełni popieram Pana Świrskiego. Jeżeli nie uda się skutecznie zahamować tych potężnych autorytarnych korporacji, to już za kilka lat ich Zarządy będą tworzyły prawdziwą władzę na świecie. Władzę przez nikogo nie wybieraną, a zarazem wszechpotężną. Zagłosuję na każdą partię polityczną, która zobowiąże się podjąć skuteczne kroki zmierzające do opanowania tych autokratów.

 13. Janusz B. mówi:

  Dziekuje Panu, za zaangażowanie sie w ta sprawę. Krzemowe
  lewackie chamy powinny byc ekspresowo rozparcelowane, jak to robiono juz z o wiele mniejszymi firmami. Tutaj dodatkowo
  do czynienia mamy juz z jawnie polityczna indoktrynacja
  uzytkownikow i szykanowaniem nieposłusznych re: ostatnio
  Joseph Watson.

 14. Katarzyna mówi:

  Super. Jakby jeszcze bylo to po angielsku, to mozna by ten list rozpowszechnic. Jest bardzo na czasie.
  Amerykanom wydaje sie, ze maja wolnosc. Nie maja w sumie pojecia o wolnosci, a przede wszystkim wolnosci slowa.
  Propaganda i cenzura sa na kazdym kroku, nie tylko w mediach ale wlaczajac szkoly i prace.

 15. Małgorzata mówi:

  Brawo! I dziękuję!!!
  Potrzeba nam takich odważnych postaw pełnych godności.
  Korporacje tego typu próbują narzucić nam swoją władzę i ograniczyć nasze podstawowe prawa. Tacy ludzie jak Pan Maciej Świrski mogą stanowić wzorzec jak sobie radzić z coraz większą dyskryminacją prawdziwych- dla każdego Polaka- wartości.

 16. A.J. mówi:

  Wybiórcza cenzura jednych można – innych nie można!!! Dziwna polityka medialna(społecznościowa).

 17. Andrzej mówi:

  Popieram pana Marcina Świrskiego w jego działaniu w tej sprawie. Ja z tego samego powodu zamknąłem moje konto na FB. Nie mam do tej pory i nie żałuję. Opublikowałem wtedy (z tego samego powodu) swastyke, rosyjskie godło i Che-Gevarę. Moje konto pozostało nietknięte,, chyba dlatego, że mieszkam i pisałem z Kanady. Ale to nic nie zmienia. Wkurzyło mnie to strasznie wtedy, no i ponosi do tej pory.

 18. Ajek mówi:

  Zdrowia, i z Bogiem Panie Macieju !

 19. Zupelnie się zgadzam z wypowiedzą p. Swirskiego

 20. alicja mówi:

  powodzenia, mysle o skasowaniu Facebook. Zmienil sie na propaganda, I serwuje mase reklamy

 21. Zwak Slawomir mówi:

  wspaniale, gdyby zaszla taka potrzeba podpisze sie pod tym textem, trzeba walczyc z tym gigantycznym okupantem ktory nieustannie daje dowody swojej niesprawiedliwosci. Standarty Facebooka sa pogwalceniem etyki , sprawiedliwosci i poszanowania niektorych grup i nawet Narodow.!!!!!!!!

 22. Rafał Potwornicki mówi:

  Trzymam kciuki za Pana

 23. Jolanta mówi:

  Brawo!!! Moze na fall krytyki Facebook uzyska pan odszkodowanie
  , no tylko kara w pieniadzach jest tu rozpoznawalna. ,Dobre Imie, , ze co? Zalozyciel F juz szuka kolejnego dochodu w Facecoin!

 24. Wajolet mówi:

  Facebook przyzwolił sobie na tworzenie jakiejś podejrzanej kontroli nad tym co myślą i piszą jego użytkownicy !!! Nie podoba mi się to. Dlatego nie chcę korzystać z Facebooka, , chciałabym “wypisać się z niego”. Już wiele osób próbowało to zrobić, ale jest to bardzo trudne technicznie, dlaczego ?

 25. Barbara mówi:

  Niech już wreszcie wszyscy od nas, naszej wolności, suwerenności się “odczepią”, za dlugo walczyliśmy o to: nasi przodkowie, ojcowie. Mamy dosyć “buta”, poddaństwa, jeśli ktoś o tym nie wiedział, nie wie, to jego błąd. Barbara

 26. Alexander mówi:

  Brawo Panie Świrski! Tak trzymać!👏👏👏🇵🇱

 27. edver mówi:

  I suport your action, Mr Świrski. You are right. Our freedom of expression is being quite often limited. I join You in your efforts to eliminate unlawful interventions and practised by Fbook censorship.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *