Mowa nienawiści wobec Polaków w zakładzie pracy – za tydzień pierwsza rozprawa

Już za tydzień, 27 stycznia, w Sądzie Okręgowym w Gdańsku odbędzie się pierwsza rozprawa o naruszenie dóbr osobistych: prawa do wolności od mowy nienawiści, do dumy narodowej, do bycia niedyskryminowanym ze względu na przekonania polityczne i pochodzenie narodowe.  Reduta Dobrego Imienia aktywnie uczestniczy w procesie przeciwko Hansowi G, właścicielowi firmy POS SYSTEM.

W pomorskiej firmie POS SYSTEM, Natalia N. przez kilka miesięcy była nękana słownie przez jej właściciela Hansa G. (Niemca), który celowo używał zwrotów godzących w dobra osobiste i narodowe pracownicy. W rozmowach posługiwał się sformułowaniami używanymi przez Niemców w stosunku do Polaków podczas okupacji 1939-1945, także z użyciem terminologii nazistowskiej i nie krył się z nienawiścią wobec Polaków.

Hans G. bez skrępowania mówił o Polakach m.in. „shit”, „idiots”, „I hate this idiots”, “idiot Polak”, „suck-ers”, “better is Africa”, “fucking stupid country”, “should I stand them on the wall [pokazuje pozorowane strzelanie] Kill them? I wanted, I want! No problem for me! I would kill every Polak, scheiss egal”, zaś o samej pracownicy mówił „ustawiłbym cię z PiSem w szeregu i rozstrzelał”, „jesteś głupia, bo słuchasz Kaczyńskiego”, „pieprzony pisior (fucking pisior)”, „stuknięta faszystka (crazy fashist)”.

– Część społeczeństwa niemieckiego wyznaje zasady które pchały ich przodków do niewyobrażalnych zbrodni na Polakach. Niejednokrotnie byłam atakowana za swoje przywiązanie do Ojczyzny oraz aktywność patriotyczną, polityczną. Jestem Polką i jestem z tego dumna. Nie pozwolę na bezkarność Niemca, który nienawidzi Polaków i gardzi nami. Nasi przodkowie oddawali życie za godność i Ojczyznę. Grzechem jest nie reagować i nie przeciwdziałać antypolonizmowi. Uznaję to wręcz za wyzwanie stojące przed kolejnymi generacjami Polaków, więc jest to także moim obowiązkiem – zaznacza Natalia N.

Używane sformułowania i zastraszanie pracownika świadczy o wielu nieprawidłowościach w firmie POS System i wielokrotnego naruszenia dóbr osobistych, a w szczególności:

 1. prawa do wolności od mowy nienawiści (szczególnie od treści faszystowskich, hitlerowskich),
 2. godności (art. 23 k.c.) i dobrego imienia (art. 23 k.c. i art. 47 konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 roku),
 3. poczucia tożsamości narodowej – prawa do dumy narodowej,
 4. prawa do bycia niedyskryminowanym z powodu przekonań politycznych i pochodzenia narodowego,
 5. prawa do wolności od sabotowania pracy prawa do spokoju w miejscu pracy i nie podejmowania przez pracodawcę działań przeciwko pracownikowi.

W działania prawne zaangażowani są najlepsi specjaliści w kraju w zakresie dóbr osobistych: mec. Monika Brzozowska i mec. Jerzy Pasieka z kancelarii Pasieka, Derlikowski, Brzozowska i Partnerzy.

– Mamy tu dwa aspekty – rozpatrujemy treści kierowane bezpośrednio do Powódki i do niej się odnoszące, jak również treści odnoszące się ogólnie – do Polaków określanych w sposób skandaliczny. Te sformułowania to typowa „mowa nienawiści” o zabarwieniu faszystowskim. Dobrem osobistym jest m.in. wolność; wolność od strachu, wolność od obawy czy od działania pod przymusem. Jedną z wolności jest również wolności od hitlerowskiej mowy nienawiści. Zwłaszcza artykułowanej przez Niemca w stosunku do Polaków.  Każdy z pracowników firmy, w której pracodawca zgadza się mowę nienawiści, ma prawo pozwać pracodawcę oraz bezpośredniego sprawcę do sądu i żądać zadośćuczynienia – podkreśla mec. Monika Brzozowska.

Sprawa Natalii N. to jeden z przykładów aktywnego zaangażowania Reduty Dobrego Imienia w działania przeciwko dyskryminacji i mowie nienawiści w stosunku do Polaków. Hitlerowska mowa nienawiści nie może być nadal kierowana w stosunku do Polaków i na terenie Polski – kraju najbardziej dotkniętego przez zbrodnie Niemców.

– Chcemy aby tego typu sprawy, odnoszące się do mowy nienawiści były ścigane przez polskie prokuratury i rozpatrywane przez polskie sądy – dodaje Urszula Wójcik, rzecznik Reduty Dobrego Imienia.

Reduta Dobrego Imienia zapewnia poszkodowanej pomoc prawną w tym procesie.

Dodaj do zakładek Link.

33 odpowiedzi na „Mowa nienawiści wobec Polaków w zakładzie pracy – za tydzień pierwsza rozprawa

 1. Magdalena mówi:

  Tacy psychopaci byli najgorszymi kapami w obozach koncentracyjnych. Znecali sie, i to nie tylko slownie, na niewinnych wiezniach. Amerykanie skazywali takich zwyrodnialcow na smierc przez powieszenie.

 2. Lech Galicki mówi:

  Szanowni Państwo,
  chwała Wam za obronę naszej Matki – Ojczyzny. Nie pozwolimy aby była kamienowana obelgami, niesłusznymi oskarżeniami, wyśmiewaniami, poniżeniami, kłamstwami. Ten załączony wiersz jest wielkim pytaniem do wszystkich tych, którzy obrażają Polskę. Dlaczego? Nie pozwolimy na to nigdy i nie pozostaniemy bierni.
  ……………………………………………
  Polskie żale – Lech Galicki

  Od kiedy nas nienawidzą,
  Kiedy nastał ten czas,
  Data, godzina, przyczyna,
  Iż chcą, by nie było nas,

  Dlaczego chcą nas zniszczyć
  I z czego wynika ta wola zła,
  Zniemczyć, zrusyfikować,
  Skundlić Dei gratia rex Poloniae,
  jak psa.

  Dlaczego jesteśmy ich celem,
  W unicestwieniu nas,
  Od kiedy nieprzyjacielem, pluskwą pod but i zerem,
  Głową na pniak, ciałem na krzyż,
  Wybrykiem natury, karłem, plwociną, żartem przebrzydłym dla zaborców mas,
  Od kłamstwa co dzieli – po wojen czas.

  Dlaczego nas nienawidzą,
  I wszystko, co polskie, chcą zetrzeć w proch,
  Wielkości odwiecznej Polski są katem,
  Elity jej dla nich to z kapustą groch,
  Pacyfikacje, obozy, strzały w tył głowy,

  To od nich dla nas produkt zejściowy.

  Ja nie rozumiem i wiem, że tak jest,
  Oni nas nie chcą i w nienawiści,
  Sianiu okrutny mają gest.
  Dlaczego wszystko się tak właśnie toczy,
  Odpowiedz naszych nieszczęść przyczyno,
  A skoro gadzino jesteś,
  Niepolitycznie Polsce spójrz w oczy.

  O Duchu Święty, w Twój czas zesłania,
  Rad Twych błagamy i rozeznania,
  By do wielkości Polskę przywrócić
  I narzutowy głaz zaborczy,
  Imperatorskich i wściekle niemych,
  Sił zespolonych w niebyt odrzucić.
  Jak trudno w kleszczach tyranów tkwić,
  A pełnią chcemy swej wiary żyć,
  Wolni, w granicach sprawiedliwości,
  Bez niecnych obcych niechcianych gości.

  Polska to dobry i stary kraj,
  Twój Dom Opieki już tu na ziemi,
  Tej ziemi, Panie, naszej nam daj.

  Od kiedy nas nienawidzą,
  Kiedy nastał ten czas,
  Data, godzina, przyczyna,
  Iż chcą, by nie było nas…?

  • Domi mówi:

   piękna liryka… zastanawiam sie tylko nad adresatem-gadziną… mam pewien typ… czy myslimy o tym samym?? Polska zaczęła podupadać od pewnego okresu… czyżby to pewien “gość” przyjety przez Rzeczypospolitą z otwartymi ramionami, gdy był w potrzebie, kiedy to cała Europa miała GO dość i przesladowała… wbijał nam nóż w plecy od stuleci?

 3. Janusz Roginski mówi:

  Zgadzam się z treścią listu całym sercem. Należy bronić dobrego imienia Polski i Polakow i ścigać sądownie wszystkich, którzy dopuszczają się przestępstwa obrażania naszych narodowych uczuć, wartości i godności.

 4. Vadim mówi:

  Tak. Trzeba się Polsce bronić przed tego typu wybrykami , zwłaszcza jeśli chodzi o Niemcy.

 5. teresa mówi:

  Piekny wiersz Pana Galickiego, Rodacy , od Nas wiele zalezy! Chwala Reducie Dobrego Imienia za swoja dzialalnosc !

 6. Janusz Mendel mówi:

  Dzień dobry !
  Ja uważam , że tylko srogie ukaranie za te znieważenia i te komedie wyprawiane w sejmie powinny spotkać się z srogą karą Natomiast połączenie polityki z seksem przez posłów którzy za nasze pieniądze urządzają sobie z sejmu dom publiczny , kabaret i cyrk to trochę za dużo.Proponuję o poparcie mego wezwania do zapłaty po 100000 złotych Pana Petru , Panią Joannę Schmidt i Pana Schetynę. Oni się zabawiali za moje i nasze pieniądze. I to będzie najlepsza nauczka. Suwerenem jest naród a Posłowie są od pracy. Przez rok czasu nie zrobili nic. Tylko głupie gadanie.
  Z poważaniem

 7. Anna mówi:

  Świetnie ,popieram ! Jednak są także sytuacje ,gdzie Polacy są obrażani poza granicami kraju !! O ich honor tez należy walczyć !!

 8. Teresa Kowalska mówi:

  Uważam, że nikt nie ma prawa do poniżania godności osobistej człowieka , Jego Rodziny i Ojczyzny. Nie powinno się na to przyzwalać i z całego serca popieram wystąpienie o ukaranie tak podłego szefa.

 9. Roman mówi:

  Dlaczego dziwicie się postępowaniu Niemca? Niemiec widzi że Polak jest inteligentniejszy, więc go gnębi. Przypomnijcie sobie historię Kaina i Abla.
  W Piśmie Świętym (wydanie trzecie poprawione) str. 27
  Kłaniam się nisko

 10. Same użyte słowa nie wykluczają, że Hans G. drwił sobie, bo chciał tę panią poderwać. Pani Ewa Stankiewicz, która przedstawiła tę sprawę po raz pierwszy w Telewizji Republika popełniła poważny błąd: rozmawiała z Natalią N, a nie zaprosiła do studia Hansa G. Ciekaw byłbym, co on powiedziałby wtedy publicznie na swoją obronę. Należało przyznać Hansowi G. prawo obrony. a jeśli był winien takie upublicznienie byłoby najlepszym wyrokiem.

  • Polak-patriota mówi:

   Znam inną prawdę, diametralnie inną – bezpośrednio od pracowników tej firmy – dlaczego nikt nie cytuje wypowiedzi Hansa G.- dlaczego jakiś niezależny dziennikarz nie zrobił wywiadu z pracownikami tej firmy (Reduta w tej sprawie nie jest obiektywna – co jest oczywiste). Reduta staje się forum eskalacji mowy nienawiści. Lech Galicki lamentuje – nikt nas nie lubi – wszyscy nas krzywdzą – klasyczna i odwieczna martyrologia. I to ma być DUMA NARODOWA – a który z sąsiedzkich Narodów jest nam przyjazny ??= czy określenie “rozkapryszony bachor” nie jest przypadkiem adekwatnym określeniem POLAKÓW. ???. – Podpisał Polak -patriota.

 11. Tadius mówi:

  Popieram pana JANUSZA MENDEL w 100% i żądam ukarania!

 12. alina mówi:

  Uważam że naród który nie zna historii jest pozbawiony serca, umysłu, kultury takich przykładów można dac setki np, Włoch udaje że nie wie gdzie Polska leży, albo czy u nas słońce świeci, Ukrainiec także twierdzi że Lwów nigdy nie byl Polski,ale niemiec który nas mordował zakładał obozy smierci, wywoził na przymusowe roboty w ii wojne swiatowa ? ma szczelnosć nas tak nazywać to już zakrawa tępotom tego narodu niemieckiego ,wychowali sobie chory naród następny bo nie znają historii prawdziwej , pozdrawiam Was i dziekuje za walke o Polske 🙂

 13. kartofel mówi:

  Dlaczego używacie tych ohydnych wyrażeń nowomowy partyjnej – “mowa nienawiści”, “polityczna poprawność” itp.?

  • Marcin mówi:

   Popieram – przestańmy stosować sformułowanie “mowa nienawiści”, bo to tylko nam szkodzi! Ono jest używane po to, aby zamknąć ludziom usta i ograniczyć wolność słowa. Nikt nie potrafi zdefiniować co to jest “mowa nienawiści”, a to daje szerokie pole do nadużywania i kneblowania ludzi, którzy próbują mówić prawdę. Na tym tle w USA dochodzi do absurdów, a u nas już tez jest widoczne.
   Był fragment programu poświęcony temu zagadnieniu:
   https://youtu.be/l55HsvYLhbI?t=6m48s
   https://youtu.be/UfabsawQTHk?t=29m34s

   W tym konkretnym przypadku są konkretne paragrafu, pod które podpada zachowanie tego “niemieckiego przedsiębiorcę” i nie ma powodu powoływać się na “mowę nienawiści”

 14. Mariusz mówi:

  Nawet jeśli sąd odważy się wydać wyrok niepomyślny dla tego niemieckiego nazisty, to nie zrobi to na nim większego wrażenia. Co najwyżej Niemiec przez kilka dni będzie miał zły humor.
  Ani ten nazista, ani firma która akceptuje takie poglądy, ani dziennikarze którzy będą bronić tego naziola, nie poniosą żadnych konsekwencji. Ot, kolejny symboliczny wyrok. I… GRZECH ZANIECHANIA.
  TVP w wiadomościach więcej czasu poświęca opisywaniu sytuacji na stokach narciarskich niż na informowanie o takich sytuacjach – jeśli już, to bąknie coś półgębkiem. No bo “trzeba wybaczyć, zapomnieć”….. itp. BZDURY. Skąd ta zmowa milczenia o niemieckich koncernach zatrudniających neonazistów, niemców którzy otwarcie mówią iż nie mogą się doczekać kiedy znów będzie można zarabiać na rozstrzeliwaniu Polaków na ulicach. Stawiam dolary przeciwko orzechom że nawet jeśli jakaś TV wspomni o jakimś Gustawie X. i symbolicznym wyroku za mobbing, to ani słowem nie wspomni kto takich (nad)ludzi zatrudnia.
  Stawiam również dolary przeciw orzechom że nikt nie ośmieli się transmitować procesu. Tu również stawiam dolary przeciw orzechom że TVP będzie wolała wyświetlić kolejna powtórkę jak Makłowicz albo inna Okrasa gotuje zupę (w której macza potem paluchy), niż nadać relację z procesu. W najlepszym razie będzie króciutka wzmianka po zakończeniu sprawy.

  • Mariusz mówi:

   PS.
   Ani ja, ani moi bliscy, żadnego polityka, dziennikarza, księdza, celebryty ani nikogo innego nigdy nie upoważniliśmy do wybaczania w naszym imieniu Niemcom zbrodni, których Niemcy dopuścili się w przeszłości – gdy budowali swą obecną potęgę gospodarczą – .na naszych rodzinach.

  • Polak-patriota mówi:

   Tak kolego – bierz szablę i na Niemca – próbowałeś się dogadać z sąsiadem ???. Jak walczyć to mądrze -a morze by tak odkupić tę firmę od Niemca (przykład “Placówka”) – i wtedy Polak będzie wykorzystywał Polaka i będzie go znieważał. Nikt dotychczas nie podważył teorii Marksa – po prostu kapitalizm i Polski robotnik go sobie “wywalczył”.

 15. Ticino mówi:

  Płacz nic nie pomoże, lecz bierność też, dlaczego IPN tak mało robi dla tej sprawy? Szkoła dom, o ile są choć troszkę odpowiedzialne za Polskę mają roboty tyle, że kilka pokoleń minie, lecz upór da efekty. Wysiłek intelektualny jest konieczny-podobnie jak i fizyczny. Praca i cierpliwość, to zadanie do wykonania, pokona się wtedy wrogie grupy, szkodzące krajowi

 16. MB mówi:

  “Dlaczego tak tu jest?” śpiewał Kazik.
  Odpowiedź jest prosta… Syndrom gotowanej żaby. Antypolskie środowiska stosują metodę “małych kroków”.
  Przykład: http://www.obrazki.jeja.pl/283045,jest-klimat.html
  obrazek pod tym linkiem może i nie reprezentuje dramatycznie antypolskiej wymowy (metoda małych kroków), ale po tym jak ten serwis zaczął usuwać karykatury lewicowych polityków dostrzegłem hipokryzję serwisu. Usuwane satyryczne obrazki znajdujące się w powszechnym obiegu nie zawierały obraźliwych podpisów czy znaków i symboli komunistycznych czy nazistowskich – choć akurat tych ostatnich to raczej wspomniany serwis nie usuwa. Oto odpowiedź serwisu po zgłoszeniu przeze mnie obrazka z prezydentem RP na tle swastyk:
  “Zwracamy dużą uwagę, aby nie publikować na stronie głównej obrazków promujących nazizm. Staramy się przy tym zachować rozsądek i nie dać poprawności politycznej przekroczyć granic absurdu. Uznaliśmy, że ten konkretny obrazek nie wychwala w żaden sposób ideologii nazistowskiej, dlatego też mogłeś znaleźć go na głównej. Nie dajmy się zwariować 🙂

  Pozdrawiam
  Łukasz
  Zespół Jeja.pl”

 17. Wiesława mówi:

  Za takie zachowanie powinien być deportowany i mieć zakaz przebywania w POLSCE dożywotnio

 18. Mir Nols mówi:

  BRAWO! BRAWO! BRAWO!
  PANI NATALIA NITKO!

  ZŁU NALEŻY SIĘ PRZECIWSTAWIAĆ
  JUŻ W ZALĄŻKU. GDY SIĘ ROZPLENI, JEST NIE DO POKONANIA.

  JEŚLI NASZ ŚWIAT KIEDYŚ ZOSTANIE ZNISZCZONY, TO NIE PRZEZ TYCH, KTÓRZY CZYNIĄ ZŁO, A PRZEZ TYCH, KTÓRZY NA TO PATRZĄ I NIC NIE ROBIĄ.

 19. Alexandra Hołownia mówi:

  To jakiś niemiecki plebejusz i prostak. Trzeba mu dać nauczkę. Brawo Pani Natalio ! Powinien zapłacić odszkodowanie. A do tego niech mu słowo “Polak” stanie w gardle i się ścierwo zakrztusi.

 20. mieczmat mówi:

  Zbytnio się cackamy. Gdzieś na Mazurach paru wiesniaków załatwiło sprawę pewnego kryminalisty bezkosztowo.

 21. Zyggi mówi:

  To prymitywne indywiduum dopuściło się podwójnego przestępstwa: obrażał zarówno Panią Natalię N., jak i Naród polski. W ogóle nie rozumiem, co “toto” robi w Kraju, który tak nienawidzi? Jedyna odpowiedź, jaka mi się nasuwa, to że ten typ jest chory psychicznie, w związku z czym powinien być zbadany przez biegłego psychiatrę i być może hospitalizowany. A jeśli jednak jest zdrowy, to powinien zostać potraktowany w najsurowszy możliwy sposób, tak, by stanowiło to ostrzeżenie dla innych polonofobów. W przeciwnym razie przypadki słownej (a może i fizycznej) agresji wobec Polaków będą się powtarzały, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

 22. cezary mówi:

  W glebi duszy Niemcy nie lubia Polski bo stracili ziemie zachodnie i taki Tusk i jego “filozofia” trafia do nich bo wtedy Polska rozplynie sie w UE i oni wroca bez przeszkod na dawne tereny ktore kiedys mieli / a czy slusznie czy nie to inny tema/

 23. Erka mówi:

  Jestem starym czlowiekiem , który doskonale pamięta , jak zachowywali się Niemcy podczas drugiej wojny. Taki typ, powinien być nie tylko ukarany ,ale także wydalony z naszej Ojczyzny. Takich zbirów my tutaj nie potrzebujemy!

 24. Kazimierz mówi:

  Jest taka cicha “prawda” wśród niemieckich obywateli, że Państwo Prus Wschodnich – które zostało ROZEBRANE (pomiedzy tereny Polski, Litwy i Rosji) i zdemontowane po 1945 r jako akt rozliczeń na Niemcach za II wojne Światową i powód do ucięcia najbardziej agresywnego sąsiada w europie środkowej , że stało się to niesłusznie, i Oni nie chcą tego przyjąć do wiadomości. Pod byle pretekstem niektórzy z nich pobudzają takie zachowania jako odwet. Jakies dwadzieścia lat temu opisywał własne przeżycia pewien inżynier zamieszkujący i pracujący w Niemczech. Jak odszedł z firmy i zaskarżył ją o odszkodowanie za oszukiwanie i niepłacenie naleznych gratyfikacji , to cała firma zrzucała na niego winy za swoje nieudacznictwo zawodowe ( wszyscy po kolei). Inny człowiek – podwładny inzyniera , także polak , poskarżył sie kiedyś jak po alkoholu w trakcie imprezy typu oktobrfest bedąc wśród niemców na zadane teoretyczne pytanie “czy w czasie wojny także by do niego strzelali”, usłyszał ” oczywiście !” . Chłop to tak przeżył że nie mógł w to uwierzyć . Wcześniej Ci wszyscy “obywatele” korzystali z jego usług za naprawy i remonty mieszkań, gdzie połowę wydatków zaoszczedzili . To jest takie społeczeństwo , kultura i świadomość historii. To są głównie Protestanci w obszarze kultury .

 25. FM mówi:

  Oczywistym jest że ta sprawa i nie tylko ta powinna zostać należycie osądzona .Mamy dziś po PO i PSL spuściznę np w postaci mediów które w rękach niemieckiej korporacji axel -czy jakoś tak.i nie tylko .Rozgrabiono (sprywatyzowano .zrujnowano) dużą część majątku narodowego.i wiele innych zbrodni niegospodarności i upokorzenia ludzi wszechogarniającej demoralizacji i wypaczenia etyki w życiu publicznym .Wiele by tu pisać . nie o to mi chodzi .Chodzi o działania to jest działania w kierunku Nowej konstytucji i solidarności w wyborach do samorządów .Demaskowania współczesnych siepaczy naszej Ojczyzny oraz bezkompromisowy sprzeciw wobec butty pogrobowców PO PSL .którzy utopili Polskę.za judaszowe stebniki obcego kapitału wyprzedając dziedzictwo narodowe choćby kleje górskie lub likwidując przemysł górniczy i stoczniowy przemysł hutniczy itd.gdzie liczyły się wskaźniki a nie człowiek .Gdzie rozbrojono Polskę Łączyn ją słabą i bezbronną.

 26. Stanisław mówi:

  Niemcy, czyli Germanie, to ludy koczownicze zamieszkujące niegdyś dorzecza Wołgi, które przybłąkały się tutaj w “wędrówce ludów”, podłączyli się pod cesarstwo rzymskie i roszczą sobie prawo złodzieje do wszystkiego. To są aszkenazyjczycy (Bulan 740 r.) – stąd też Jidisz!!!). Jeżeli chodzi o holokaust a raczej holokit (biznesowe oszustwo) to raczej oni urządzają holokaust do dziś innym narodom.
  Czyli niemcy-germanie to aszkenazi, dlatego tak są lubieni przez chazarską dzicz występującą pod nazwo-czapką “żydzi”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *