Oburzające treści konferencji w Muzeum Polin w Warszawie – sprawozdanie RDI

W związku z bulwersującymi wypowiedziami uczestników konferencji pt. „Jak rozmawiać o Sprawiedliwych? Reprezentacje w kulturze, znaczenie w edukacji”, odbywającej się w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, prezentujemy nasze sprawozdanie z tego wydarzenia.

Od czwartku 25 października do soboty 27 października 2018 roku w Warszawie, w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbywa się międzynarodowa konferencja „Jak rozmawiać o Sprawiedliwych? Reprezentacje w kulturze, znaczenie w edukacji”.

Na uroczystym otwarciu konferencji obecni byli i przemawiali: Pani ambasador USA Georgette Mosbacher, Pani ambasador Izraela Anna Azari, Pan wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński, Pan wicedyrektor departamentu dziedzictwa kulturowego w MKiDN Piotr Szpanowski . Ten ostatni przeczytał list od Ministra Jarosława Sellina. O konferencji pisały m.in. portal niezależna.pl a także polskieradio.pl.

Wypowiedź wiceprezydenta Warszawy już zwiastowała retorykę konferencji:

Nie wolno zapominać, że ożywione po latach upiory antysemityzmu węsząc różnorakie łupy z radosną łatwością potrafią się wkomponować w krajobraz także i dziś. Tak zwany suweren ośmielony wstrzemięźliwą postawą kościoła z niekłamaną radością brał i bierze udział w przygotowanych dlań igrzyskach.

Indoktrynacja dziś nazywana elegancko polityką historyczną, relatywizacja i marginalizowanie podłości dają przyzwolenie na zło. Na jego rozprzestrzenianie się na nienawiść wobec wszystkiego co nie mieści się w utrwalanym przez wątpliwej jakości autorytety obrazie świata. Historia jak to historia, lubi się powtarzać. A jeśli towarzyszy jej dewastacja podstaw systemu zwanego demokracją to znaczy że krok już tylko dzieli nas od dyktatury, która by się utrzymać musi dawać chleb i szukając kolejnych wrogów, organizować wspomniane już igrzyska. Udział w nich z pozoru atrakcyjny i tym bardziej niebezpieczny kończy się zwykle tragicznie, bo nigdy nie możemy być pewni kiedy wrogami staniemy się my sami. Dziś na naszych oczach rodzą się nowi i nowi-starzy obcy. Są lub za chwilę będą winni wszelkiemu złu jak kiedyś nie tylko w nazistowskiej propagandzie. Wszak piekło to inni. Dlatego tak ważna jest mądra edukacja. Dziękuję.

To co bardziej istotne, można było usłyszeć w drugiej części, w której mogły jedynie uczestniczyć osoby z zamkniętego kręgu zaufanych, zakwalifikowanych przez organizatorów i wpuszczonych na drugą część konferencji. Był to panel dyskusyjny pt. „Ratowanie – różne perspektywy”. Na pytanie Roberta Szuchty, pracownika Muzeum POLIN i moderatora dyskusji „jakie są główne nurty, sposoby opowiadania o ratowaniu Żydów i jakie funkcje pełnią” dr Piotr Forecki (Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM) odpowiadał:

Cała historia publicznego opowiadania o Sprawiedliwych czy też o Polakach ratujących Żydów, bo to określenie najczęściej spotykamy, zaraz opowiem dlaczego, to jest na dobrą sprawę niekończąca się historia ich cynicznego instrumentalizowania, wykorzystywania na różne sposoby. Ten nurt ma miejsce w zasadzie od czasu pogromu kieleckiego.

Doktor Forecki opisywał następnie jak Polacy zasłaniają swój antysemityzm ludźmi ratującymi Żydów. Sprawiedliwych wykorzystuje cały Front Jedności Narodowej w kontekście upamiętniania Żydów [..] IPN, MSZ, Instytut Adama Mickiewicza, Narodowe Centrum Kultury i wiele innych. [..] Ma rację Jan Grabowski wskazując, że jest takie miejsce, w którym redemptorysta Rydzyk spotyka się z publicystą Konstantym Gebertem właśnie w dziale upamiętniania Polaków ratujących Żydów. Przekonywał zebranych, że Próbuje się wmówić, że ratowanie Żydów wynikało z ducha narodu polskiego. Co oczywiście jego zdaniem jest bzdurą. Próbuje się tych sprawiedliwych traktować jak taki listek figowy, jak drzewka w Yad Vashem żeby po prostu się za nimi chować, zasłaniać nimi polskie zbrodnie na Żydach.

Następnie roztrząsano temat „W jaki sposób mówić w mediach o ratowaniu?”
Karolina Panz (Instytut Filozofii i Socjologii PAN) mówiła z kolei:

W swoich badaniach nie natrafiłam na zorganizowane grupy mundurowych niemieckich wyszukujące w terenie ukrywających się Żydów chodzące po odosobnionych domostwach. Mówi się o watahach chłopskich o strażach nocnych kilkunastoosobowych grupach wyrostków, które przeszukują. Była nawet sprawa takiej grupy, która samowolnie zatrzymywała wozy w poszukiwania uciekających z Krakowa Żydów. Niemcy postawili im zarzut, że wykonują ich czynności samowolnie.

Forecki kontynuował w dalszej części debaty:

Podczas okupacji w Polsce toczyła się polsko-polska wojna o Żydów, to znaczy o to żeby ich uratować. Ci Żydzi, którzy zostali uratowani, nie zostali uratowani z namaszczenia polskiej wspólnoty narodowej, tylko niejako przeciwko niej. […] Ta wojna w pewnym sensie umownym toczy się teraz o Sprawiedliwych, że znowu ta większość, przeciwko której toczyła się ta polsko-polska wojna o Żydów podczas okupacji dziś próbuje ich zawłaszczyć i uczynić swoją reprezentację znaczy pokazać, że Sprawiedliwi działali w imieniu narodu.

Wart odnotowania jest również jeden głos uczestnika konferencji będącego nauczycielem:

Jeżeli skupimy się na tym co zrobiło podziemie polskie, żeby pomóc żydom to musimy powiedzieć prawdę, że zrobiło niesamowicie mało, a dzisiaj pan Sellin przekazał nam list, w którym mówi że polskie podziemie działało. Jeżeli spytamy co zrobił Kościół, więc jeżeli się skupimy na instytucjach, jeżeli pokażemy, że ostatnie lata przed drugą wojną światową szerokie masy obywateli państwa polskiego, widzicie jak ja się staram nie uogólniać, były zatrute antysemityzmem, to wtedy możemy w pewnej mierze zrozumieć, że reakcja na te nazistowskie prześladowania i tak dalej była nawet adekwatna do tego antysemityzmu, ale o tym trzeba mówić.

Nie były to jedyne wypowiedzi w tym duchu. Obecnie w trakcie tej imprezy prowadzone są dwudniowe warsztaty dla nauczycieli. Spodziewać się należy, że takie same treści są obecne w czasie tego szkolenia.

Przytoczone powyżej wypowiedzi w sposób dobitny pokazują z jaką atmosferą umysłową mamy do czynienia w tak ważnej placówce historycznej jaką jest Muzeum Polin, a wystąpienie wiceprezydenta Warszawy Pana Paszyńskiego ilustruje stan umysłów elity władzy rządzącej Warszawą.

Dodaj do zakładek Link.

84 odpowiedzi na „Oburzające treści konferencji w Muzeum Polin w Warszawie – sprawozdanie RDI

 1. Karolina mówi:

  Oburzajace sa tresci “Polakow” na tej konferencji. Przeciez to wszystko KLAMSTWA ! Zal ze stajemy sie pod pantoflem Izraela…i za co ? Za to ze ratowalismy Zydow za okupacji niemieckiej narazajac wlasne zycie (tak jak moja prababcia ! ) Zalosne i przykre ! Ciekawe czy w Niemczech maja miejsce takie debaty i z takim przeklamaniem historycznym ! Za chwile okaze sie ze to my wywolalismy II woje swiatowa !!Brak slow !

  • Alek mówi:

   Polin to koń trojański w Polsce , a ci Prelegenci to nie Polacy mimo że mają polsko brzmiące nazwiska i częstokroć piastujący ważne funkcje publiczne

 2. Władysław Dorosz mówi:

  W świetle faktów historycznych należy stanowczo zaprotestować. Mijające się z prawdą wypowiedzi Włodzimierza Paszyńskiego oraz Karoliny Panz nie tylko oczerniają Polskę. Posługując się kłamstwem w/w osoby podsycają nieufność w stosunkach izraelsko-polskich i jako szkodliwe powinny być stanowczo orotestowane przez rządowe czynniki Izraela i Polski.

 3. Krystyna Miller mówi:

  To aż niewiarygodne, ze niektórzy Polacy mogą się tak zaprzedac wrogim Polsce elementom i bezwstydnie KŁAMAĆ. Jak mógł Polski kościół oficjalnie działać? Przez Polskich księży w Dachau? (Mój wujek). Wielu księży i wiele zakonnic pomagało narażając życie swoje i bliskich. Zegota? W żadnym innym okupowanym kraju nie istniała podziemna instytucja STWORZONA CELOWO dla ratowania Żydów. Komu służa te kłamstwa?
  Tragiczna zdrada!

  • Adam mówi:

   Jacy Polacy? To szmalcownicy którzy za srebrniki zrobią i powiedzą wszystko. Czas na AK!

  • Jolanta Maciejewicz mówi:

   Dziwne rzeczy dzieją się w tym muzeum.Ciekawa jestem w jaki sposób powołano dyrektora?Mysle,ze czas na dobrą zmianę.Kto jest władny tego dokonać?Przeciez to muzeum jest finansowane z pieniędzy podatników.Jaką prawdę historyczną przekazuje kolejnym pokoleniom?Historia nie może służyć doraźnym interesom,potrzebne są głębokie,obiektywne badania zanim coś się ogłosi jako pewnik.Dlatego przyłączam się do protestu przeciwko szkalowaniu dobrego imienia Polaków poprzez całkowite zaburzanie proporcji ich win do zasług.

 4. Bielik Leszek mówi:

  Co byście nie mówili i robili nie pozwolimy wam zrobić z Polski Judeo-Polonii ! Wystarczy, że od 1948 roku ukopujecie Palestynę jak kiedyś Niemcy Polskę …

  • Irena mówi:

   Z całą pewnością.Już czasem słuchać tego nie można.Taka spotkała nas wdzięczność za narażanie życia i ratowanie żydów.Kiedyś miara się przebierze i Naród Polski powie DOŚĆ.

 5. patriota mówi:

  Wszystkim z obozu Grossowego POLECAM lekture:

  RICHARD C. LUKAS : ZAPOMNIANY HOLOKAUST
  Polacy pod okupacja niemiecka 1939-1944

  to sa dane nieuprzedzonego i zydowskiego HISTORYKA
  troche wiec rozsadku Panowie nibynaukowcy

  • Wyobcowany mówi:

   To bractwo Grossowe ,To pisana historia przez politykow, gdzie interpretacja jest daleka od prawdy, jednakze Lisostwo czy tez Grossostwo to sa zaklamane elementy zerujace na ludzkiej krwawiznie do najgorszych stadiow czlowieczenstwa.

 6. andrzej mówi:

  To niekończące się poruszanie tego samego tematu zaczyna już mierzić. Dziw , że nikt sobie nie może z tym poradzić. To nieudolność , czy też świadome działanie. Co można sądzić o odpowiedzialnych ludziach.

 7. A.J. mówi:

  Nikt na świecie nie uratował tylu żydów co Polacy podczas II wojny św.!!! Ci co podważają te fakty historyczne powinni nabrać wody w usta, cicho siedzieć i nic nie mówić!

  • snag mówi:

   A.J ,…

   Czym tu się chwalić ze durni Polacy ryzykowali życiem swoim i rodziny żeby ratować żyda który dziś pluje mu w twarz? Powiedz to komuś poza Polska to cie wyśmieje.

 8. Lech Ciszewski mówi:

  Rękoma Żydów a nie Polaków zadano śmierć Żydom. Wstrząsające video, o którym Izrael i wielu Żydów chce zapomnieć!
  http://www.glosgminny.pl/zydzi-pedzili-zydow-smierc/

  Icchak Kacenelson (1886-1944) – wybitny poeta, dramaturg, tłumacz żydowski i hebrajski. W getcie warszawskim prowadził tajną działalność oświatowo-kulturalną. Wywieziony w kwietniu 1943 roku do obozu koncentracyjnego; zamordowany w Oświęcimiu w 1944 roku. Utwór powstał w okresie między 3 października 1943 a 18 stycznia 1944 r. W tym czasie Kacenelson przebywał kolejno w getcie warszawskim, Hotelu Polskim oraz obozie w Vittel we Francji.
  Utwór został zakopany przez Kacenelsona w butelce na terenie obozu, tuż przed deportacją poety do obozu w Drancy, i wydobyty przez Miriam Novitch w momencie wyzwolenia obozu przez aliantów 12 września 1944 r. Dzieło składa się z 15 pieśni, stanowiących historię zagłady narodu żydowskiego i jego swoisty testament.
  Utwór przesycony jest uczuciami poety, który utracił rodzinę i jednocześnie jest świadomy swojej bezsilności. Poemat zawiera opisy życia w getcie, śmierci prezesa gminy żydowskiej, Adama Czerniakowa, oraz powstania w getcie warszawskim.
  Jak Żyd Żyda gonił na śmierć…
  Icchak Kacnelson, „O bólu mój”

  Jam jest ten, który to widział, który przyglądał się z bliska,
  Jak dzieci, żony i mężów, i starców mych siwogłowych
  Niby kamienie i szczapy na wozy oprawca ciskał
  I bił bez cienia litości, lżył nieludzkimi słowy.

  Patrzyłem na to zza okna, widziałem morderców bandy –
  O, Boże, widziałem bijących i bitych, co na śmierć idą…
  I ręce załamywałem ze wstydu… wstydu i hańby –
  Rękoma Żydów zadano śmierć Żydom – bezbronnym Żydom!

  Zdrajcy, co w lśniących cholewach biegli po pustej ulicy
  Jak ze swastyką na czapkach – z tarczą Dawida, szli wściekli
  Z gębą, co słowa im obce kaleczy, butni i dzicy,
  Co nas zrzucali ze schodów, którzy nas z domów wywlekli.

  Co wyrywali drzwi z futryn, gwałtem wdzierali się, łotrzy,
  Z pałką wzniesioną do ciosu – do domów przejętych trwogą.
  Bili nas, gnali starców, pędzili naszych najmłodszych
  Gdzieś na struchlałe ulice. I prosto w twarz pluli Bogu.

  Odnajdywali nas w szafach i wyciągali spod łóżek,
  I klęli: „Ruszać, do diabła, na umschlag, tam miejsce wasze!”
  Wszystkich nas z mieszkań wywlekli, potem szperali w nich dłużej,
  By wziąć ostatnie ubranie, kawałek chleba i kaszę.

  A na ulicy – oszaleć! Popatrz i ścierpnij, bo oto
  Martwa ulica, a jednym krzykiem się stała i grozą –
  Od krańca po kraniec pusta, a pełna, jak nigdy dotąd –
  Wozy! I od rozpaczy, od krzyku ciężko jest wozom…

  W nich Żydzi! Włosy rwą z głowy i załamują ręce.
  Niektórzy milczą – ich cisza jeszcze głośniejszym jest krzykiem.
  Patrzą… Ich wzrok… Czy to jawa? Może zły sen i nic więcej?
  Przy nich żydowska policja – zbiry okrutne i dzikie!

  A z boku – Niemiec z uśmiechem lekkim spogląda na nich,
  Niemiec przystanął z daleka i patrzy – on się nie wtrąca,
  On moim Żydom zadaje śmierć żydowskimi rękami!

  Icchak. Kacenelson, Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie, Warszawa 1982, s. 23.

 9. I poimyśleć, że to wszystko, za nasze , podatników pieniądze, obrzucanie Polaków i Polski błotem. Czy Ministerstwo kultury nie ma nad tyn żadnej władzy?

 10. Elżbieta M. Kowalska mówi:

  O jak fajnie, że to Polacy, a nie Niemcy urządzili Żydom Holocaust! To były polskie zbrodnie na Żydach, a nie niemieckie! No to wreszcie się wyjaśniło, kto wywołał drugą wojnę światową, a może i pierwszą, a jakby tak popatrzeć to i Dzingiz-Chan też właściwie był Polakiem czy jak? Co to za bzdury, wiceprezydent Warszawy, pani z IFiSu, żyjący oboje (jednak żyjący przecież!!!) z polskich podatków, i to żyjący nieźle, wygadują takie rzeczy na forum międzynarodowym?!!!

 11. Waldemar Żyszkiewicz mówi:

  Urzędnik komunalny i naukowiec z państwowej instytucji badawczej kłamliwie (wbrew faktom) oskarżają naszych przodków (Polaków, wielki kwantyfikator) o niepopełnione zbrodnie. Oboje powinni odpowiadać z oskarżenia publicznego. Będą? Przypuszczam, że wątpię. Instytucja, która organizuje takie imprezy winna zostać zamknięta, a co najmniej pozbawiona finansowania ze środków publicznych. Potrzeba w tej sprawie zorganizowanej presji na rządzących, bo wciąż mamy niestety w tym segmencie państwo teoretyczne. Zaniechanie numer 1 – brak ekspulsji dla Anny Azari. Zaniechanie numer 2 – tchórzliwe wycofanie się z penalizacji oszczerczych zarzutów o współudział Polski i Polaków w holokauście. Zaniechanie numer 3 – tolerowanie antypolskiej działalności kierownictwa Muzeum Obóz w Auschwitz… To tak na dobry początek.

 12. Joanna K. mówi:

  Uważam tą konf.za przygotowanie artyleryjskie pod realizację uroszczeń żydowskich wobec Polski i Polaków, wynikających z ust. 447 , a polegać one będą na niewyobrażalnej grabieży całego polskiego Narodu.
  Oczywiście musimy przeciwstawić się tym uroszczeniom jak najdosadniej – by nie pozostawić tym organizacjom żydowskim najmniejszych złudzeń co do finału ich działania.
  Tuszę, ze nie wszyscy żydzi są IDIOTAMI, chcącymi rozpętać antysemickość w całym świecie.
  Któryś z nich kiedyś dosadnie wyraził się: jeśli antysemityzmu nie znajdziemy, należy go wywołać.
  – list tej treści wysyłam niniejszym do wszystkich klubów GP w Polsce i na świecie oraz organizacji polonijnych. Wraz z treścią informacji RDI

 13. Anna Miklos mówi:

  Najpierw zaznaczę,ze nie jestem antysemitką, mój mąż jest religijnym Żydem, mamy wspolne dzieci. To nie znaczy,że toleruję niesprawiedliwość wobec mojej Ojczyzny, która ostatnio uderza w nas nie tyle z zewnątrz, ile z wewnątrz kraju. Muzeum Polin ( sama nazwa to juz skandal) organizuje za pieniądze polskich podatników spotkania z polakozercami -J.Grossem, Grabowskim, Holland..oraz kreuje Polaków na największych antysemitów Europy,w ten sposób uderzając tym w interesy Polski.Wielokrotnie na Twitterze zwracałam się z prośbą o wyjaśnienie do pp.Glinskiego, Morawieckiego,p.B.Mazurek i do PiSu.Jedyną odpowiedzią było zablokowanie mnie na Twitterze przez muzeum Polin. Co do naszego rządu: skandaliczne i upokarzające Polskę i nas wszystkich zachowanie na spotkaniu z izraelskimi politykami-przedstawiciele Polski wystąpili w jarmułkach na głowach. Nie do pomyślenia, by Żydzi założyli np krzyżyki na szyję!!! Następna kwestia dotyczy Jedwabnego i J. Danielsa oraz wpływu tego nieistotnego człowieka na decydentów,chodzi mi o sprawę ekshumacji.Wbrew jego twierdzeniom,i to mu udowodniłam przesyłając pismo naczelnego rabinatu amerykańskiego (na ogół nieprzyjaznego Polsce) ekshumacje te zgodne są z halachą,czyli z prawem żydowskim.Na koniec Daniels przyparty do muru przyznał,ze jego opór podyktowany jest jedynie jego prywatnym odczuciem. To znaczy,ze rząd polski kieruje się prywatnym odczuciem p.Danielsa ignorując przy tym odczucia milionów Polaków? Oczywiście na moje pytania nie otrzymałam żadnej odpowiedzi ani od rządu ani od Prezydenta,który nota bene był niezwykle aktywny na Twitterze podczas swojej kampanii wyborczej ale chęci kontaktów z wyborcami zakończyły się wraz z wyborczą wygraną.

 14. ab mówi:

  Dlaczego nie zorganizuja konferencje na temat : zydzi w UB i SB, zydowscy mordercy z Katynia. Tematy mozna podsuwac bez konca. Czy narod zydowski nigdy nie zapytal sam siebie dlaczego maja wszedzie tylko wrogow ?? A maja ich coraz wiecej.

 15. cb mówi:

  Czy juz nie najwyzszy czas aby przestac tracic pieniadze na rozpatrywanie co bylo ? Czy nie nalezy tych pieniedzy wydawac na dzisiejsze sprawy i przyszle?Ilu jeszcze naukowcow bedzie karmionych za to. Jest to typowe sklocanie ludzi i sytuacje jeszcze pogorsza sie zamiast poprawiac.Komu na tym zalezy? Kto finansuje takie konferencje, ile to kosztuje igdzie mozna znalezc dane na aten temat. Mam nadzieje ze nie placi za to Fundacja Narodowa

 16. cb mówi:

  Mam nadzieje ze ta konferencja nie byla finansowana z pieniedzy polskiego podatnika. Czy uzyskam od kogos z organizatorow informacje na ten temat?

 17. EwaM mówi:

  To przecież nie po raz pierwszy ta nieprzyjazna Polakom instyt. pt. Muzeum Polin, prowadzi antypolską propagandę. Takie agitacje powinny skutkować natychmiastową likwidacją tej placówki, a co najmniej odebraniem wszelkich dotacji rządowych! Polacy nie mogą finansować wylęgarni żydowskich oszczerstw własnych ojców i dziadków!

 18. Zygmunt Rybczyński mówi:

  To smutne, żenujące i oburzające, że są Polacy, którzy tak serwilistycznie pomagają syjonistom w prowadzeniu bezczelnej kampanii, oczerniającej Polaków i Polskę , wbrew faktom historycznym.
  Nic nie jest bardziej oburzającego jak bezczelność z jaką ci ludzie tu u nas w Polsce (i pewnie za nasze pieniądze) usiłują wbić w głowy Polaków i całej opinii światowej, że to Polacy są współwinni za holokaust. Ergo – powinni płacić żydom jakieś gigantyczne sumy dolarów, które obecnym żydom nie należą się ani prawnie ani moralnie!
  A co na to nasze władze, które mnie reprezentują…?!

 19. WAJP mówi:

  Podczas wojny – wśród Polaków było wielu porządnych i ofiarnych ludzi (również ratujących Żydów), ale były też wyjątki – ludzie parszywi. Odnoszę wrażenie, że teraz jest podobnie – wśród Polaków są patrioci, ale są też zdrajcy. Jak można pokazywać swój kraj z najgorszej strony, a pozytywną stronę pomijać? Ciekawy jestem co Ci pseudonaukowcy powiedzieliby rodzinom, których członkowie zginęli ratując Żydów.
  Przy okazji dziękuję wszystkim, którzy kochają naszą Ojczyznę i bronią Jej dobrego imienia. Pozdrawiam Was.

 20. Zygmunt Rybczyński mówi:

  A co na to polscy historycy…!?
  Może powinni zorganizować też jakąś poważną konferencję międzynarodową, aby prostować tak bezczelne przekręcanie historii dla celów doraźnych syjonistycznego biznesu…!

 21. Ryba mówi:

  Na miłość, Boską a czego mogliśmy się spodziewać po tej
  “dyskusji” w Muzeum Polin. Ciągle ci sami ludzie, niechętni Polakom, mówiący te same kłamliwe treści. Szkoda na to czasu. Ta ich narracja nigdy się nie zmieni. Muzeum Polin – szkoda, to wyrzucone pieniądze podatników.

 22. cb mówi:

  Czy panelisci tej konferencji umiejai i potrafia jeszcze cos robic aby przezyc czy tylko to potrafia aby ciagle odgrzewac to co przeszlo?
  Tak tylko pytam tych uczonych

 23. Przebudzony mówi:

  Wyrażenie swojego oburzenia niewiele zmieni w tej sytuacji z prostej przyczyny – Nikt nie usłyszy .
  Co innego odrobinę odwrócić sytuacje i poświęcić jeden dział w największym Muzeum II Wojny światowej na przygotowanie wystawy pod tytułem “Zbrodnie żydowskie na Polakach i żydach w Polsce podczas II Wojny światowej” . To przyniesie o wiele większe korzyści i samo zyska światowy rozgłos . Już sama możliwość niskonakładowego globalnego kontrataku medialnego powinna zmusić te autorytety dwa razy się zastanowią głosząc swoje “koszerne mądrości” .

 24. Maciek mówi:

  I co Państwo zamierzacie z tym zrobić?
  Uderzać do ministra Glińskiego nie ma sensu bo palcem w bucie nie kiwnie.
  Sąd?

 25. Leopatriot mówi:

  No i na cholerę tam izraelskie wojsko

 26. Ewa Z. D. mówi:

  Szkoda mi czasu i zdrowia dla tej pokrętnej nacji, która za dobro
  płaci nienawiścią do Polski i Polaków – zaprzedając najwyższe
  wartości…
  Bóg to widzi i sprawiedliwie im kiedyś odpłaci…
  Musimy uzbroić się w cierpliwość.!!!

  Ufam, że Bóg nierychliwy, ale sprawiedliwy…!

 27. Jan Kulczycki mówi:

  Jeżeli Polacy są takim podłym i antysemickim Narodem, to co ci wszyscy Żydzi robią w Polsce? Przyjechali tu masochistycznie się dręczyć? Kłamią dla jakiegoś dobrego geszeftu? A może mają problem z osobowością i należy ich traktować jak ludzi specjalnej troski. Wniosek jest jeden! Nie podoba się Polska i Polacy, to wyjazd do Izraela! Tylko nie zrobią tego, bo tam musieliby pracować, a w Polsce żyją ze śmierdzących geszeftów. Żaden inny Naród nie robi takiego zamętu i nie jest taki podły i niewdzięczny jak Żydzi. I teraz krzykniecie, że jestem antysemitą, bo powiedziałem o Żydach prawdę!

 28. Irena Perkins mówi:

  I.P
  Panie Andrzeju, to jednak wyglada na swiadome dzialanie. Nasz rzad na to zezwala, ci “Polacy ” za ta narracje powinni byc zdecydowanie ukarani i pozbawieni swoich pozycji. Takie wypowiedzi bardza szkodza wizerunkowi Polski na swiecie. Nawet w Japonii mowi sie iz ojciec M. Kolbe byl zydem. Do czego prowadza takie “konferencje”???. W Niemczech mowi sie , iz to Polacy bili Niemcow w czasie 2 -giej wojny , jak rowniez , ze to Polacy budowali obozy koncentracyjne. Wielu z nich tak jest przekonanych. Rzadzacy, jesli wam Ojczyzna mila broncie Polski i ich Rodakow.

 29. Polak mówi:

  A ponoć mieliśmy powstać z kolan …Wygląda, że tylko zmieniliśmy klęcznik . Powstań Polsko skrusz kajdany …

 30. Leszek mówi:

  Dr Forecki – “Próbuje się tych sprawiedliwych traktować jak taki listek figowy, jak drzewka w Yad Vashem żeby po prostu się za nimi chować, zasłaniać nimi polskie zbrodnie na Żydach.” To ile tych drzewek , wbrew groźbie kary śmierci przez natychmiastowe rozstrzelanie całych rodzin polskich przechowujących Żydów, jest właściwie w tym Yad Vashem? Czy mimo tego, że takiej zbrodniczej kary ze strony Niemców nie zaznała ludność żadnego z innych okupowanych krajów Europy, nie jest tych polskich drzewek najwięcej ze wszystkich? A i to zbyt mała ilość zważywszy na ilość nie udokumentowanych akcji pomocowych i ostatecznej ilości zamordowanych za pomoc Żydom Polaków. Według oświadczenia Hansa Franka wydanego już w październiku 1941 roku rozpoczął horror milionów ludzi w Generalnej Guberni. Kara śmierci groziła Polakom nie tylko za przechowywanie Żydów lecz również za dostarczanie im jedzenia oraz za sprzedawanie im artykułów żywnościowych. Nigdy nie będziemy znali pełnej ceny krwi przelanej przez Polaków dla ratowania ludzi skazanych przez hitleryzm na śmierć. To co Pan wygadywał w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN , przypomniało mi jak Polacy nazywali w czasie wojny niemieckie propagandowe audycje radiowe – SZCZEKACZKA. Proszę może lepiej uzupełnić wiedzę o tym kto strzelał do Polaków we wrześniu 1939 roku? Może właśnie i takim ludziom później pomagali i ginęli dla nich nieświadomi ich uczynków Polacy? O tym Pan nie powie?

 31. margot mówi:

  To aż niewiarygodne. że potrafią żydzi tak bezczelnie obrażać naszych przodków, którzy tracili życie wraz z rodzinami, aby ratować im życie. To wielka podłość i zakłamanie z ich strony. Ilu z nich nie byłoby teraz na świecie, gdyby nie poświęcenie Polaków? A poza tym oni obrażają też nas, bo zakłamują historię za nasze pieniądze. Czy po to wybudowaliśmy za nasze Polaków pieniądze Muzeum Polin dla żydów i co roku z budżetu, czyli z naszej Polaków krwawicy je dotujemy , aby mogli tu u nas w Polsce bezczelnie kłamać i nas obrażać ? Dlaczego na to pozwalamy? Należy wypędzić to bezczelne towarzystwo do Izraela, niech tam sobie tworzą zakłamaną historię, a nie tu na naszej ziemi. Dlaczego w Izraelu, Ameryce, na tym i innych zjazdach nie czytają i nie wspominają zapisków archiwum getta warszawskiego spisanego przez ich żydowskiego historyka Emanuela Ringelblum, w którym to opisuje prawdę o tych mordercach żydowskich, mordujących swoich współbraci itp. Niektórzy podli żydzi, zakłamują historię, aby wzbudzić w nas Polakach poczucie winy, chcą nas oni zniewalać, aby zawłaszczyć naszą ojczyzną, tak to my z przyjaciółmi odbieramy.. Za dużą swobodę mają żydzi w Polsce i uważamy, że nie powinno się ich tylu przyjmować i przyznawać nasze obywatelstwo, a tym bardziej powinniśmy reagować na ich podłości. Nie możemy pozwolić na ich bezkarność. Czy mamy teraz my Polacy być zakładnikami żydów i Izraela? My Polacy się na to nie godzimy!

 32. Magda mówi:

  Mieszkam 34 lata w Holandii i ciagle slysze jak to my przesladujemy, nienawidzimy, nie pomoglismy w czasie wojny, a nawet pomagalismy
  ich mordowac itd itp.Przedziwna sprawa- nikt jakos NIC nie mowi o tysiacach odwaznych ktorzy pomogli, ryzykowali, gineli za.
  I dziwna sprawa- mowi sie jak to Zydzi chca wrocic do Polski.
  Ale dlaczego tak bardzo chca wrocic do kraju gdzie im tak bylo zle??
  Dlaczego tak koniecznie chca byc z narodem ktory ich nienawidzi?
  Cos tu nie gra, he he
  Chyba ze chca”wrocic”jako wladcy Polski-Polina

 33. Elemelek mówi:

  To co teraz? Panie ministrze Gliński i drogi rządzie? Może jeszcze większe dotacje na Muzeum Polin? Rozum Wam odjęło?? Oni i tak będą kłamać i oczerniać – wszystko jedno ile pieniędzy im dacie. Chyba jednak lepiej zacząć dawać mniej na Polin i dostarczać im “paliwa” na takie działania – a więcej na normalne muzea. Boicie się, że będą ujadać kiedy dacie im mniej niż zwykle? I tak JUŻ ujadają.

 34. Zlikfidowac museum Polin poniwaz atakuja nas Polakow Gzie petycja

 35. DD2 mówi:

  PRZEPRASZAM ZA OKREŚLENIE ALE SRAMY WE WŁASNE GNIAZDO A ŻYDZI I NIEMCY MAJĄ Z TEGO NIEZŁY UBAW.

 36. Darek mówi:

  Nie jest antysemitą ten kto nie lubi żydówtylko ten którego nie lubią żydzi.

 37. Irek mówi:

  Nie ma innego wyjscia i tego typu ludzie powinni byc wyrzuceni z Polski. Dopiero wtedy zobaczymy poprawe. Zawsze na nas pluli i nas zdradzali. Niestety trwa to od dawien dawna i jest coraz gorzej. Dlaczego nie wspominaja o swoich wrogich czynach.

 38. HKW mówi:

  Doprawdy nie ma innego wyjścia jak wyrzucić wszystkich żydów i skończyć z antypolonizmem! Niech wreszcie, do cholery, żydzi zaczną żyć we własnym kraju ( Birobidżan), na własny koszt i knują swoja propagandę na własnym terytorium! DOŚĆ TEGO !!!

 39. Melchizedek mówi:

  Żałosne. Zastanawiam się,czy jest możliwa w ogóle jakaś cywilizowana dyskusja na owe tematy. W okresie okupacji(i każdego reżimu),większość chce tylko przetrwać, mniejszość podejmuje walkę@inna mniejszość “się dorabia tu ‘szmalcowaniem”. Wartościowanie całego narodu (jakiegokolwiek) jako “świętego” albo “diabelskiego” to bełkot pseudo naukowy. R.Ringelblum w “Kronice getta warszawskiego” opisuje zdziczenie zarówno zwykłych “prostych” (goyow) i wyedukowanych na Uniwersytecie Policantow (Zydowskich). Poważne opracowania historyków ujawniają skalę owego bohaterstwa albo zdziczenia (raczej z przyczyn zwykłego złodziejstwa niż anty-Semityzmu. Obecny ludek (jak w Sredniowieczu) raczej nie czyta,więc co wie? Bełkot i rzygowiny w mediach (z obu stron) w sprawie infantylnej (logicznie@prawnie) ustawy IPN to udowadniają; Stawianie na jednym poziomie mordu w Jedwabnem i w Kielcach (prowokacji NKWD@UB) to przykład nieznajomości faktów opisanych i dostępnych każdemu chcącemu. Nie tyczy to tylko znajomości wydarzen z czasow II wojny światowej, ale też najnowszej historii Polski,np. wiedzy o przyczynach 13 Grudnia@wiedzy o roli TW Wolski vel Jaruzelski mimo dostępności publikowanych dokumentow po 1989r. Wg sondaży corocznych tylko 13 % zna owe przyczyny (w r. odejscia generala do Lucyfera, 20%). Zgroza !

 40. Slawek Obszanski mówi:

  Narod zydowski jest najwiekszym dluznikiem w stosunku do Narodu Polskiego zposrod wszystkich Narodow.Celem podobnych instytucji I konfrencji jest po prostu stworzenie w sferze publicznej I miedzynarodowej wizerunku Polski jako wrogiego zydom panstwa.

 41. Bozenna. mówi:

  Oczom nie wierze , jak czytam cos takiego .Nie moge zrozumiec jak mozna tak przadstawiac ta tragedie . straszne czasy wojenne.!
  Z tego wynika jedno : nie trzeba bylo pomagac , bo widac , ze nie doceniono naszych wysilkow.
  I to mowi p Wlodzimierz Paszynski ?? Wstyd.
  Moja rodzina nalezala do Zegoty , Cocia dorozka przewozila zydow z miejsca na miejsce , zalatwiala dokumenty.
  Te wypowiedzi dotknely mnie osobiscie I jak mam sie do tego wszystkiego teraz odniesc ? Palac miloscia nie bede. To dzieki panu p Paszynski

 42. Jędrek mówi:

  To jest zbieranina polakożerczych Żydów za polskie pieniądze próbujących wybielić postępowanie wobec Polski Polaków oraz własnych uboższych współbraci.Wyjątkowość to śmierć za jaką kolwiek pomoc . Itd. itp.

 43. Pingback:Antypolskie szkolenie pod stołeczną lampą | KUCANIE WSPIERA WSTAWANIE Z KOLAN

 44. pulawjak91 mówi:

  Po przeczytaniu tego tekstu zrobiłem wielkie oczy.Jak można tak bezczelnie zakłamywać Prawdę!I robić to jeszcze z takim poniżeniem..służebnością wobec Żydów.Prawda pozostaje Prawdą.

 45. Juju44 mówi:

  To jest preludium 447 Just! Zydowscy mordercy zyli i zyja dalej wsrod nas. Dlatego, bo jakos NIKT ich zydobolszewickich morderstw nie przypomina. A tak naprawde to to muzeum klamstwa
  Jest zbudowane na TRUPACH pomordowanych z KL Warschau!
  Ten fakt zydom jest znany i nie powinno , zgodnie z ich prawami, tam nic nie byc budowane do konca Swiata! Takiego ogromu klamstwa NIKT w histori Swiata nigdy nie popelnil.

 46. Miron mówi:

  Skandal! I to się dzieje w muzeum sponsorowanym przez polskich podatników na polskiej ziemi !!!

  • okłamywany mówi:

   To co dzieje się w Muzeum Polin odbywa się za zgodą władz III RP.
   To Nasze władze wmawiają Nam, że Żydzi to Nasi przyjaciele choć wiedzą czego uczy się dzieci w szkołach w Izraelu. Nienawiści do Polaków. Czytam obecnie książkę ” Ostatni Żyd Węgrowa” gdzie Żyd Bielawski opisuje jak to Polacy mordowali okrutnie Żydów. Książka była współfinansowana przez Instytut Pamięci Narodowej. A mój wpis na ten temat został tu wymoderowany.

 47. Jerzy mówi:

  Doktor Forecki opisywał następnie jak Polacy zasłaniają… .(cytat).
  Komentarz: Trzeba przyjąć za pewnik, że Polacy niczego nie zasłaniają !!!. Trzeba (również) przyjąć za pewnik, że Polacy akceptują manifest Jana Karskiego-Kozielewskiego, że “o holokauście nie można nigdy zapomnieć !”, w aspekcie historycznym, filozoficznym (etycznym) i moralnym. Trzeba przyjąć za pewnik, że jeżeli strona “syjonistyczna” nie przyjmie tego do wiadomości, to “wzajemne relacje” będą obumierać tak, jak obumierają relacje chrześcijańsko-żydowskie w efekcie niemerytoryczności wzajemnych kontaktów. Niewątpliwie może (na tym tle) ponownie dojść do konfliktów, które zaowocują (nawet) obniżeniem rangi wzajemnych stosunków dyplomatycznych (np. do poziomu biur “ruchu pielgrzymkowego”), które będa odzwierciedlać rzeczywiste wzajemne relacje “stron”.

  • Jerzy mówi:

   Jakkolwiek komentarz nadal oczekuje na “moderację”, autor potwierdza, że przedmiotowy problem wybiega z pola rozumnego jego (problemu) rozważania. Nie należy się tym specjalnie przejmować, jak nie należy się skupiać nad stwierdzeniami (zasłyszanymi realnie w Panamie, np.), że Amerykę odkryli (w 1492 roku) Żydzi, ponieważ Krzysztof Kolumb był Żydem. Taki sąd nie mieści się (również) w polu rozumnych rozważań, i nie jest rozważany, pomimo że jest realnie głoszony.

 48. Kresowianka niejedna mówi:

  27 pazdz.2018 –
  Marianna
  Skąd to nieustajacce zakłamanie i ciągła zadziwiająca spolegliwość polskich elit rządzących wobec polityki izraelskiej i Zydostwa w Polsce ? Wbrew. oczywistości i historycznej prawdzie ! Wbrew naszym też polskim interesom dopuszczenie do tego.
  Dlaczego Polacy nie chcą widzieć zydowskiego celowego i rurach wyceiowanego praktycznie głównie w Polaków przemysłu p.n. YAD WASZEM ( tzn Jad owszem) gdzie tylko ustalone grono Żydów po przewaznie wieloletnich swoich procedurach i przeczolganiu polskich swiadkow TYLKO ONI- ZYDZI DECYDUJĄ i ogłaszają kto z Polakow pomagał im. Dając równocześnie oczywisty przekaz swoim i calemu swiatu ze wszyscy inni Polacy to zbrodniarze ktorzy ich tylko ” holokaustowali”. A Polacy poddają się temu procederowi ochoczo bez najmniejszego sprzeciwu i uwiarygodniają to nawet licznymi ( i liczonymi skrupulatnie przez to Muzeum !) tam wycieczkami. Dlaczego wspieramy ich w takim falszywym pokazywaniu Polski i Polaków przez m.in. obowiązkowe już ( dlaczego ?) odwiedzanie tego miejsca przez każdą pielgrzymkę do Ziemi Sw. ? Przeciez ten falsz przekazu jest zaplanowany dlugoterminowo i utrwala ten autoryzowany przez Polakow przekaz na całym świecie. Potem się dziwimy..

  Maria

 49. Adam z rodziny wileńskich partyzantów mówi:

  chciałbym poprosić p. Engelking, p. Grabowskiego, p. Grossa i innych antypolskich żydów (których matka Polska wykarmiła i wyuczyła za darmo i wielu z nich karmi do dzisiaj) aby wymienili 10 nazwisk żydów z dowodami na to, że po 17.09 1939r. pomagali Polakom uciec, schować się przed sowiecką hołotą, przed zsyłką na Sybir, rozstrzelaniem czy powieszeniem !! słucham … ps. przeczytane książki uznanych Polskich autorytetów mówią o tym, że to żydzi mordowali Polaków na kresach, zapisywali się do NKWD aby nadal mordować i rabować bezkarnie Polaków

 50. janusz drewnowski mówi:

  To jest skandal!!!

 51. Andrzej mówi:

  ostatnio przeczytałem książkę Ewy Kurek – Żydzi, Polacy, czy po prostu ludzie…. 18 lat później. Polecam,
  Warto mówić a raczej krzyczeć PRAWDĘ……….

 52. Jan mówi:

  Kretyństwo niektórych prelegentów poraża. Mam kilka prostych pytań w Polsce jak w każdym kraju były zwykłe więzienia co się stało w chwili wybuchu wojny [strażnicy więźniowie] i do jakiego zajęcia wrócili i kto jest winien zaistniałej sytuacji, Polacy a obywatele polscy to jest pewna różnica, na każde wezwanie Niemców Żydzi poza bardzo niewielkimi wyjątkami zgłaszali się karnie na wyznaczone miejsce np. w Birczy i co się z nimi stało, słuchając tych idiotów można odnieść wrażenie że w okupowanej Polsce panował względny dobrobyt a Polacy [goje] z lenistwa i ze złej woli nie pomagali dobrym Żydom. A teraz z “innej beczki” jak zachowałaby się Ewa Kopacz zamykając się w domu? W każdym narodzie jest jakiś odsetek ludzi zdemoralizowanych, aferzystka rządziła Warszawą przez 12 lat i kto wygrywa następne wybory kompletne beztalencie wspólnik w aferach, kto prowadzi w wyborach w Gdańsku następny uczciwy inaczej który ma 16 kont bankowych ileś luksusowych mieszkań i terenów w Poznaniu wygrywa dewiant itd itp etc amen.

 53. Zdzisław Daniek mówi:

  Dziwne, że aż tak wielu żydów przetrwało wojnę. Widząc i słysząc narracje ludzi nieprzychylnych polakom, to wojnę powinny przeżyć tylko jednostki.
  Jakoś cicho o państwach, które wysyłały do obozów niemieckich całe pociągi żydów.

 54. Piotr mówi:

  Już przed wiekami kraje zachodu zorientowały się co to za wybrańcy więc zaczęli przybywać do Polski która dała im schronienie i godne życie Po latach okazało się że goście zaczynają rozpychać się łokciami w domu gospodarza i niestety trwa to do dziś.

 55. Jurek mówi:

  Muzeum POLIN, i nie tylko, coraz bardziej przypomina ośrodek antypolskiej propagandy, która ucieszyć może wyłącznie naszych sąsiadów od wschodu i zachodu. Absolutnie nie sadze, ze do tego przypadku i podobnych, mozna stosowac zasade, ze “wolno psu na Pana Boga szczekac”. Trzeba robic aktywne przeciwdzialania, wykorzystujac fakt, ze spolecznosc zydowska jest bardzo zroznicowana, a te dzialania sa prowadzone jedynie przez mala grupe terorystyczna, lecz na szczescie wiekszosc jest normalnych Zydow. Przykladowo mozna zorganizowac nowe Muzeum Historii Zydow na Ziemiach Polskich lub kontrkonferencje tematyczna. Przykladowo temat Judenrat-ow rzychodzi mi do glowy jako pierwszy.

 56. Marek Kowicki mówi:

  Prof Grabowski a za nim Gross “ustalili”, że Polacy zamordowali w czasie okupacji 200 tys. Żydów. To “ustalenie” jest absurdem, który jednak poszedł w świat i jest z całym nabożeństwem szeroko kolportowany.. Wystarczy przecież zdać sobie sprawę z tego, że statystycznie oznaczało by to istnienie 1000 (tysiąca!!!) miejsc zagłady a w każdym z nich powinny znajdować się ciała 200 Żydów zamordowanych przez Polaków. Oczywiście jest to obraz statystyczny, który jednak pozwala wyobrazić sobie absurdalność skali zbrodni przypisywanej Polakom. Zamordowanie 200tys ludzi bez użycia broni palnej, komór gazowych itp. narzędzi zbrodni, zapewne w ukryciu, potajemnie, jest rzeczą niewykonalna. Pośrednio udowodnili to Niemcy w wykonywanych przez siebie analizach “wydajności” obozów śmierci wyposażonych w rozbudowaną, nadzwyczaj sprawną infrastrukturę służącą masowej zagładzie . Nie twierdzę, że Polacy nie mordowali Żydów, ale chciałbym aby podający się za naukowców historycy pisali o faktach na ten temat, a nie o wyobrażeniach własnych i propagandowych. A więc ile takich miejsc zbrodni dokonanych na Żydach przez Polaków zostało zidentyfikowanych na obszarach zamieszkałych w okresie okupacji przez ludność polską? Ile ciał (szkieletów) ofiar znaleziono (sumując ofiary z poszczególnych miejsc)? Jak ustalono, że są to szczątki ofiar żydowskich zamordowanych przez Polaków a nie ofiar żydowskich zamordowanych przez nie-Polaków lub ofiar nie-żydowskich? Nie jestem historykiem, ale w przeciwieństwie do Grossa potrafię z grubsza policzyć ile osób mogła pomieścić stodoła w Jedwabnem i dlatego zdumiewa mnie, że żydowskie historyczne instytucje naukowe nie odcinają się od “ustaleń” Grossa i Grabowskiego dyskredytując w ten sposób własne kompetencje naukowe, o szkodzeniu reputacji Polaków nie wspominając.

 57. pat mówi:

  Judeopolonia juz jest w zaawansowanym stopniu. Media i wogolw walka toczy sie o umysly i swiadomosc Polakow. Jesli narod Polski bedzie pozwalal takim sprzedawczykom i zdrajcom wmawiac nieprawde i zmieniac historie i narod na to pozwala to juz koniec z nami.

  • okłamywany mówi:

   To nie naród na to pozwala a władza jaka by nie była. Jedni mniej drudzy więcej. Ci ostatni stosują metodę zaciemniania Wykonują gesty pozorne a tak naprawdę pozwalają na to i finansują właśnie takie konferencje. Finansują wydawanie książek. Do Prezydenta Dudy trafiła petycja o odebranie Orderu Orła Białego Grosowi i cisza. Profesor Jasiewicz za napisanie prawdy o Judenratach stracił katedrę w PAN.
   Rzekomo na wniosek kolegów z PAN-u. Widać kogo tam ulokowali.
   Kwaśniewski vel Stolcman rozdawał tytuły profesorów komu? Jak myślisz??? Można by tak pisać godzinami ale moje wpisy są wszędzie moderowane a żyjemy w ” wolnej Polsce” he he he he.

 58. Konrad Józef Turzyński mówi:

  Cytowane w teście wypowiedzi kilkorga osób odznaczają się stronniczością podobną do tej, jaka cechuje książkę “Zamiast procesu” Magdaleny Tulli i Sergiusza Kowalskiego. W książce jakoby chodzi o piętnowanie “mowy nienawiści”, w rzeczywistości chodzi tam prawie wyłącznie o wypowiedzi, które są (albo naprawdę, albo tylko w mniemaniu dwojga redaktorów książki) wymierzone w Żydów. Nawet dobór kilku gazet, z których pochodzą przywołane tam przykłady, jest stronniczy – zupełnie pominięto w książce pewne inne gazety, które mowę nienawiści praktykują od dłuższego czasu, w sposób jaskrawy, widoczny nieraz w tytułach na pierwszych stronicach. Podobnie ci ludzie, których słowa przytoczono powyżej – mówili, jak gdyby nie istniało żadne inne zło godne uwagi, poza tym, o którym oni powiedzieli.

 59. JJ mówi:

  Ci ludzie dopuszczają się zdrady Naszej Kochanej Ojczyzny, sprzedając się za Judaszowe srebrniki.

 60. Pingback:Antypolonizm w Muzeum Polin w Warszawie | proKapitalizm - Portal zwolenników wolności

 61. Rafał Potwornicki mówi:

  Parszywce!

 62. jan mówi:

  Zastanawiam się, czy antypolonizm wśród Żydów i Polaków nie jest większy niż antysemityzm. Brzuch boli, kiedy czyta się wypociny urzędasa z Ratusza – czysta “polityka miłości”.

 63. wiesław mówi:

  Żydzi sami swoimi działaniami prowokują do postaw antysemickich , a co z antypolonizmem wśród żydów zwłaszcza młodych , którym wpaja im się już w szkołach. Wystarczy popatrzeć jak ci młodzi żydkowie zachowują się w Auszwic. Polski król zlitował się i ich przygarnął jak w całej europie gonili ich jak psów , więc o co chodzi. A poza tym to oni mówili Polakom przed wojną “ulice wasze , kamienice nasze” i dziwią się teraz. A tak w kwestii formalnej , jak to jest , że wybudowaliśmy i utrzymujemy muzeum żydów , a nie mamy jeszcze porządnego muzeum polski?

  • snag mówi:

   Chapter One: GENERAL CAUSES OF ANTISEMITISM

   To make the history of antisemitism complete, omitting none of the manifestations of this sentiment and following its divers phases and modifications, it is necessary to go into the history of Israel since its dispersion, or, more properly speaking, since the beginning of its expansion beyond the boundaries of Palestine.

   Wherever the Jews settled after ceasing to be a nation ready to defend its liberty and independence, one observes the development of antisemitism, or rather anti-Judaism; for antisemitism is an ill chosen word, which has its raison d’etre only in our day, when it is sought to broaden this strife between the Jew and the Christians by supplying it with a philosophy and a metaphysical, rather than a material reason. If this hostility, this repugnance had been shown towards the Jews at one time or in one country only, it would be easy to account for the local causes of this sentiment. But this race has been the object of hatred with all the nations amidst whom it ever settled. Inasmuch as the enemies of the Jews belonged to divers races, as they dwelled far apart from one another, were ruled by different laws and governed by opposite principles; as they had not the same customs and differed in spirit from one another, so that they could not possibly judge alike of any subject, it must needs be that the general causes of antisemitism have always resided in Israel itself, and not in those who antagonized it.
   https://sourcebooks.fordham.edu/jewish/lazare-anti.asp

   To tez nie jest przypadkiem.
   https://archive.org/details/900jewishexpulsions

 64. Lukas mówi:

  Polska była jedynym krajem (poza Serbią?), w którym za pomoc Żydom Niemcy mordowali nie tylko pomagającego, ale także jego rodzinę (p. np. Ulmowie). Jednocześnie Żydzi wykazali nie tylko całkowitą obojętność wobec zniszczenia Państwa Polskiego (którego byli obywatelami!!), ale najczęściej złośliwą radość. Wydawali ochoczo Polaków w ręce Sowieckie i pomagali ich wyłapywać. Złapani przez Niemców natychmiast wydawali w ich ręce osoby, które im pomagały (tak zginął dziadek mojej żony). I wreszcie ponad 150 tysięcy obywateli niemieckich pochodzenia żydowskiego walczyło w niemieckiej armii (a także SS), uczestnicząc w podbojach Hitlera i zbrodniach na ludności podbitych państw. Wśród tych żydowskich “bohaterów” było 30 generałów i admirałów (wśród nich niejaki gen. Zukertort dowodzący artyleryjską masakrą Warszawy), a także komendant obozu koncentracyjnego koło Rygi, SS-Obersturmfuehrer Scherwitz (Syrewic). W czasie okupacji niemieckiej na terytorium Polski działała także organizacja żydowska Żagiew, która zajmowała się wyłapywaniem żydowskich uciekinierów z Getta i denuncjowaniem Niemcom pomagających Żydom Polaków. Mimo to znalazły się liczne osoby, pomagające Żydom i ryzykujące życiem swoim i swoich bliskich. Ba, istniała nawet podziemna polska organizacja Żegota ratująca Żydów. W nagrodę za to jesteśmy jako naród szkalowani przez potomków tych ludzi, którzy nierzadko przeżyli wojnę tylko dzięki ratującym ich Polakom. Patrząc na to mam poważne wątpliwości, czy należało tym ludziom w ogóle pomagać! Trzeba było pozostawić ich wyłącznie do dyspozycji ich niemieckim przyjaciołom. Jestem przekonany, że dzisiaj wielu z tych żydowskich pyskaczy nie byłoby na świecie… A najbardziej szkoda tych wszystkich dzielnych i nieszczęśliwych Polaków, którzy oddali swoje życie ratując Żydów, za co dzisiaj spotyka ich bezczelne i nienawistne opluwanie przez potomków tych uratowanych i samych uratowanych Żydów.

 65. Agnieszka mówi:

  Znałam pana Paszyńskiego, kiedy był jeszcze studentem polonistyki, a potem początkującym nauczycielem. Zbuntowanym, niekonwencjonalnym, wykpiwającym patos, hiperbolizację, egzaltację i histerię wszelkiej maści. Toteż czytając jego wypowiedź, omal nie umarłam ze śmiechu. Styl XIX-wiecznej pensjonarki przy tym to naukowa rozprawa. Starzejemy się, Włodziuniu? Czy – jak zwykle – koniunkturka, koniunkturka?

 66. Michał mówi:

  Samo się komentuje, śpiewa z klucza za który dostaje kasę.

  Dr Piotr Forecki
  starszy wykładowca

  Informacja biograficzna
  Zakres tematyczny seminarium:

  Krytyczna Analiza Dyskursu publicznego
  Reprezentacje zjawisk społecznych w filmach fabularnych
  Antropologia obrazu/Socjologia wizualna
  „Mowa nienawiści” w dyskursie publicznym w Polsce i na świecie
  Skrajna prawica i neonazizm w Europie
  Reprezentacje Holokaustu w filmach i literaturze
  Gender Studies
  Historia mediów/Socjologia mediów
  Media alternatywne
  Rasizm, antysemityzm, homofobia, nowe formy uprzedzeń
  Polska pamięć Holokaustu
  Komiksy społecznie i politycznie zaangażowane
  Muzyka a polityka
  Nowe ruchy społeczne
  Pamięć zbiorowa (kulturowa) i zbiorowe zapominanie
  Mniejszości narodowe, etniczne, społeczne

 67. okłamywany mówi:

  Nasz rząd finansuje i Muzeum Żydów Polin i wydawnictwa opluwające Polaków i Instytut Historyczny Żydowski. Oburzenie jakie tu wszyscy okazują na nic się zda. Tak jest od 1989 roku kiedy to nastąpiła zamiana. Nie ma znaczenia która opcja rządzi. Proszę nie usuwać mojego wpisu jak wszystkie poprzednie.

 68. Jan mówi:

  Powiedzieć “brak słów” to nic nie powiedzieć, pan Paszyński posługuje się językiem już nie z poprzedniej epoki ale wprost z okresu stalinowskiego.

 69. snag mówi:

  Dwa posty na temat służalczo-poddańczej postawy polińskiego reżimu wobec żydów zniknęły bez śladu.

 70. K. Bander mówi:

  https://polishmediaissues.online/polish-media-issues-i-inne-organizacje-polonijne-protestuja-przeciwko-znieslawianiu-polski-przez-muzeum-polin/

  Kiedy rok temu na Stalej Konferencji (Zjezdzie?) Bibliotek i Muzeow Polonijnaych w Nowym Jorku uslyszalam od reprezentacji z Polski o Muzeum n.t. Polakow ratujacych Zydow, oswiadczylam ze to slaby pomysl, ze znajac historie brutalnej okupacji i zbrodni Niemiec w okupowanej Polsce, uwazam za istny cud ze tuzin Polskich Zydow udalo sie uratowac w takim piekle.
  Zamiast reagowac na narzucone nam tematy, zamiast bronic sie, zaczynajmy mowic o naszej historii, o historii II Wojny Swiatowej, o zbrodniach Niemiec przeciwko narodowi polskiemu. W pierwszej polowie wojny, kiedy polscy zydzi byli w gettach, Polacy gnieli 10:1 przez masowa Zagada. Potem proporcje zmienily sie na 2;3 – szokujace (Sz. Datner) Zachod nie zna tej historii. (Sowieckie zbrodnie tez wazne, ale nikt sie tym na zachodzie nie interesuje, szczegolnie Zydzi. Niewygodny temat)
  Proponuje wazne wydania historyczne:
  1. Biuletym Glownej Komisjii Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce (teraz IPN) – gruby tom co roku!
  2 bardzo WAZNE tomy naukowcow polsko-zydowskich dostepne w kraju tylko w Warszawie – bardzo wazne prace:
  2. Jan Gross, “German Crimes in Occupied Poland 1939-1944, the General Gouvernment.” (1979) SUPER. Sociologiczne spojrzenie na okupacje – teza Grossa (kiedy jeszcze “znal” historie II wojny.
  3. Isaiah Trunk, JUDENRAT (1972).
  Organizujmy konkursy, konferencje z udzialem tych tomow, bo – jakos dziwnie – zaden naukowiec pracujacy n.t. “Holocaust” ich nie cytuje. A szkoda.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *