Oświadczenie Reduty Dobrego Imienia w związku z doniesieniami medialnymi o planowanych przez samorząd Gdańska obchodach rocznicy 1 września 1939

Jak donoszą media i publikacje zamieszczone na portalu internetowym należącym do miasta Gdańsk, władze Gdańska zapowiedziały, że z okazji obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej na 1 września planowany jest marsz z „gośćmi z Niemiec, którzy chcą wziąć odpowiedzialność za winy swoich przodków”, następnie zorganizowane zostaną „wspólne radosne tańce i degustacja charakterystycznych potraw i wspólne przeżywanie rocznicy”.

1 września jest datą świętą. Napaść Niemiec na Polskę w porozumieniu z Sowietami rozpoczęła czterdziestopięcioletnią tragedię narodów Rzeczypospolitej, zamordowanej przez sąsiadów i zdradzonej przez sojuszników. Straty wojenne i skutki wymordowania polskich elit przez Niemców i Sowietów odczuwamy do dzisiaj. Współczesna Polska byłaby innym krajem, gdyby nie Niemcy i ich mordercza ideologia, która doprowadziła do wybuchu wojny.

Urządzanie 1 września marszów i tańców, degustacji potraw dla „wspólnego przeżywania rocznicy” jest nie tylko naigrawaniem się z ofiar wojny wywołanej przez Niemcy, ale także sprowadzaniem zwyczaju opłakiwania tragedii do popkulturowych imprez, których celem nie jest bynajmniej – wbrew zapewnieniom władz miasta Gdańska – upamiętnienie wydarzeń, lecz spłycenie ich znaczenia, zdjęcie odium odpowiedzialności z narodu sprawców i zamazanie podziału na sprawców i ofiary wojny.

Wzywamy władze miasta Gdańska do zaprzestania szargania pamięci ofiar II wojny światowej w mieście, które jest symbolem początku największej tragedii w historii narodów wchodzących w skład Rzeczypospolitej. Wzywamy do godnego upamiętnienia wydarzeń z 1 września 1939 – ze szczególnym uwzględnieniem oddania czci pomordowanym przez Niemców Obrońcom Poczty Polskiej, ofiarom Piaśnicy i milionom ofiar niemieckiego i sowieckiego bestialstwa.

Wzywamy Wojewodę Pomorskiego do kontroli działań władz samorządowych w związku z planowanym marszem i obchodami rocznicy 1 września, wynikającej z prerogatyw na podstawie Ustawy z dn. 23 stycznia 2009 o wojewodzie i administracji rządowej (Dz. U. z 2015 roku, poz.525 ze zm.).

Wzywamy Prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku do, wynikającej z prerogatyw na podstawie Ustawy z dn. 7 października 1992 (Dz.U. z 2016 r. poz. 561), kontroli zasadności wydatków i gospodarności samorządu Gdańska w przedmiotowej sprawie.

Obchody rocznicy napaści Niemiec na Polskę nie mogą być sprowadzone do poziomu komedii z niemieckiego teatrzyku rewiowego! Ofiary należy opłakiwać, a sprawców potępić i ukarać!

Maciej Świrski
Prezes Reduty Dobrego Imienia

 

Dodaj do zakładek Link.

58 odpowiedzi na „Oświadczenie Reduty Dobrego Imienia w związku z doniesieniami medialnymi o planowanych przez samorząd Gdańska obchodach rocznicy 1 września 1939

 1. Slawomir mówi:

  Drogi Panie Prezesie Macieju Swirski, Dziekujemy jako Polacy za Szybka i Sprawna Interwencja w tej Sprawie!

  • daka mówi:

   Podpisuję się pod komentarzem ~~Sławomira.
   Dziękuję Panu Prezesowi M. Świrskiemu i współpracownikom RDI ! Wielki Szacunek za konsekwentną walkę o Dobre Imię Polski i Polaków.
   Pamiętam , jak na obozach harcerskich w latach 1960 – 61 robiliśmy wywiady z autochtonami z okolic Gdańska, żeby dokumentować historię Gdańska i Mierzeji Wiślanej. Często nie chcieli z nami rozmawiać , słuchali radia po niemiecku.
   Wierzyli , że Polska jest tu tymczasowo. A. Dulkiewicz, dziś, w Wolnej Polsce, wpisuje się swą postawą w ich mentalność z tamtych czasów.

 2. To co wyrabia Prezydent Gdańska z większością samorządową musi być osądzone prawnie ewentualnie jako zdrada Stanu !!!

 3. Marek Postawka mówi:

  To może pójść za ciosem i dla upamiętnienia Holocaustu zamiast Marsza Żywych zrobić Marsz Tańczących – będzie weselej! Jak szargać to wszystkich i na całego.

 4. Jan Graczyk mówi:

  Witam,

  Jestem przeciwny organizacji tzw. “marszu radości” w dniu 1 września 2019 roku przez Panią Prezydent Gdańska. Gdańsk był i zawsze będzie należał do Polski. Wszyscy Ci, którzy utożsamiają się z Niemcami zawsze mogą tam wrócić.

  Z Poważaniem,

  Jan Graczyk

  • LZ mówi:

   Przerażają mnie działania Pani prezydent Gdańska, jestem przeciwny jej działaniom w sprawie obchodów kolejnej rocznicy wybuchu Ii wojny światowej.

 5. Jerzy Binkowski mówi:

  Nowoczesność ujęć dramatu – przeraża. I w sercu ogromny żal, że można do tego stopnia odżegnać się od rozumu.

 6. Busia mówi:

  To tak jakby TAŃCZYĆ NA GROBACH SWOICH NAJBLIŻSZYCH !!!
  To co wyprawia Pani Dulkiewicz, a wcześniej ś.p. Paweł Adamowicz, przechodzi ludzkie pojęcie. Jedyne określenie jakie ciśnie mi się na usta, to krzyk ZDRADA !!! Dlaczego “zdrada”? Ano dlatego, że poczynania tych prezydentów Gdańska – przypominam POLSKIEGO MIASTA – zmierzają wprost do tego by przywrócić tzw. “WOLNE MIASTO GDAŃSK”. Po pierwsze “wolne” od czego, od Polski???
  Po drugie ci państwo zapomnieli albo się nie douczyli, że “Wolne Miasto Gdańsk”, za czasów II w. ś. i kilka lat przed jej wybuchem, było de facto NIEMIECKIM MIASTEM. Pani prezydent Dulkiewicz kontynuując program zniemczenia Gdańska wpisuje się w planowe zacieranie historii II wojny światowej, wg tego co z tą historią robią Niemcy. Wg mnie to jest właśnie zdrada NARODOWYCH INTERESÓW naszego Państwa i jako takie powinna podlegać ściganiu prokuratury.

 7. ks. dr Julian Sulowski SJ mówi:

  Tylko nowi Volksdeutsche mogą znieważać tragedię Polaków i bohaterów Westerplatte przez organizowanie niemieckiej komedii rewiowej w rocznicę wybuchu II wojny światowej. Stanowczo protestuję przeciw tej hucpie.

 8. Mariusz J Wojciechowski mówi:

  Dziękuję za ważną informację. Popieram waszą pracę i zaangażowanie.

 9. Mariusz mówi:

  Brawo REI! Robicie kawal dobrej roboty! Czemu nasze wladze rządowe tak boją się tych degeneratow i deprawantow?! Od czego oni sa?!

 10. Barbara mówi:

  Należy odróżnić pojednanie między narodami a upamiętnienie dnia tragedii Narodu Polskiego tj .napaści naszego sąsiada na nasz kraj, dla jego własnej korzyści . To co uczynili Niemcy Hitlerowskie Polsce nie może być zapomniane. Ofiarom tej wojny należy się cześć i szacunek — 1 września jest takim dniem Pamięci . W ramach Przyjaźni Polsko- Niemieckiej w 80 rocznicę tej napaści i 5 lat okupacji Polski przez Niemcy należałoby wspólnie złożyć Hołd Ofiarom faszyzmu , który to faszyzm panował wówczas w III Rzeszy Niemieckiej, która rozpętała II Wojnę Światową. Prezydent Gdańska jako młoda osoba,której zaufali mieszkańcy,powinna dokształcić się z historii Europy co najmniej z ubiegłego stulecia.

 11. Jarosław mówi:

  To po prostu skandal! Słowo “Danzig” nabiera niebezpiecznie realnego znaczenia.

 12. Waldemar Woźniak mówi:

  Szanowny Panie Prezesie,
  w pełni solidaryzuję się z Waszym oświadczeniem ! Nie jest do pogodzenia z uczciwością to co pani Aleksandra D., ze swoją niedokształconą historycznie “świtą”, proponuje gdańszczanom i Polsce, w dniu agresji hitlerowskich Niemiec na Polskę, jako “formę” obchodów tej napaści, w wyniku której 6 milionów rodaków straciło życie. Pozostaje mieć nadzieję, że obecne “elity” gdańskiego magistratu w porę się opamiętają.
  Z poważaniem Waldemar

 13. Mars mówi:

  Trudno nie zgodzić się z powyższą opinią. Szacunek Reduto, wielki szacune!

 14. Ewa Z. D. mówi:

  Zaiste -to haniebne !!!zachowanie władz Gdańska i im podobnym …(…)..

  Ten Dzień napaści Niemców na Polskę – naszą I moją Ojczyznę musi być godnie uczczony i z wielkim szacunkiem upamiętniony za tak liczne miliony ofiar !!! całej Drugiej Wojny Światowej .
  Chwała wszystkim poległym !!!

 15. Agata Maślankiewicz mówi:

  Z okazji rocznicy Wielkiej Hekatomby dla Narodu Polskiego , zapowiadane są m.in “radosne tańce i degustacja charakterystycznych potraw”. Naród Gdański to niestety kupi, jako, że wpisany został w historyczną politykę niemiecką, czyli za wszelką cenę przerzucania odpowiedzilaności za wybuch II Wojny Światowej ze sprawców na ofiary. Idzie to tym łatwiej, iż przecież “nie Niemcy, a naziści” winni są tych wszystkich nieludzkich zbrodni. Przemysł zagłady to też “nazistowska kreacja”. Niestety Polskie Rządy po 1989 roku nie wykazują należytej determinacji w tej kwestii. Obecny – i chwała mu za – to przynajmniej zmienił powszechą wcześniej narrację rozmywania odpowiedzialności. I znów niestety – kwestia polskiego uczestnictwa w tzw Unii Europejskiej (docelowo – ZSRE) wyzwala niepotrzebne obszary autocenzury ze względu na “dobrosąsiedzkię” stosunki z Niemcami. Sprawa jest trudna, niemniej i w polityce warto kkierować się pojęciem prawdy.

 16. Piotr. P. mówi:

  To HAŃBA ! Ci ludzie powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialnośck karnej ! Uważam że należy zacząć składać pozyw przeciwko Pani Prezydent Gdańska.

 17. M. K. Hercog mówi:

  Adamowicz, Grzelak, Dulkiewicz – kontynuacja parodii ważnych dat naszej historii, tragicznych dla Polski wydarzen

 18. Halina S mówi:

  Nie rozumiem dlaczego Gdanszczanie wybrali taka wladze! celowo ponizaja Polakow!

 19. Piotr. P. mówi:

  prezydent@gdansk.gda.pl to adres do Pani Prezydent Gdańska – Zasyppmy ją wiadomościoami o jej hańbie !

 20. kolejarz mówi:

  Czy Dulkiewicz już zwróciła się do Niemiec z żądaniem reparacji za zbombardowane Westerplatte i Gdańsk, w 1939 r. ?

 21. Tylko podłe ryje na prawdę historii wylewają pomyje i chcą dalej dokuczać Polakom bo podłą naturę mają taką

 22. Andrew Hejdak mówi:

  Niedlugo beda swietowac zabijanie dzieci i wszelkiego rodzaju okrucienstwa. Jest to totalne pomieszanie wartosci. Relatiwizm 100%….Patriota na Obczyznie. Andreas H.

 23. Andrzej mówi:

  To co w Gdańsku wyprawia ta kobieta to skandal. Radosne pląsy, degustacje i występy z okazji haniebnej napaści niemców o świcie na biednych, śpiących ludzi to skandal, a w zasadzie trudne do określenia wynaturzenie intelektualno – moralne.

 24. Zdzisław Ryszard Mac mówi:

  Hańba!

 25. warszawianka przedwojenna mówi:

  Dziękuję Reducie za to że jest! Że jest właśnie taka! Urodziłam się w 1936 roku Mój ojciec, oficer rezerwy, zginął w walce 9 września 1939, w 1939 roku zbombardowano dom na Ordynackiej 8 w którym mieszkali dziadkowie, w 1944 roku bomba zburzyła doszczętnie dom na Nowym Świecie 40, ocaleliśmy w piwnicy, dziadek umarł później w skutek kontuzji, ciocia Zofia Zbrożek poległa 17 09.44 prowadząc do niewoli 2 niemców wskutek strzału gołębiarza. Udało mi się nigdy w moim długim życiu nie podać ręki niemcowi. A Danzig niech się bawi.

 26. Polka mówi:

  To jest skandal i naigrywanie się z ofiar II wojny światowej i tragedii Polski i Polaków. W pełni popieram apel Reduty.

 27. Barbara mówi:

  To co dzieje się w naszym kraju przekracza juz wszystkie granice przyzwoitości, szacunku w ogóle do człowieka, a historia to jakaś baśn, która może się wydarzyła, a może nie…..
  Kiedyś mówiono, że Bozia takim rozumu poskąpiła, a teraz jeszcze coś- szatan coraz szybciej kręci ogonem aż całkiem takich wkręci jak w szprychy roweru. Nie dajmy się wkręcić.

 28. Bogdan mówi:

  Nie zgadzam się na wspólne świętowanie, rocznicy, tej strasznej dla Polski daty, z Jej okupantem, który obecnie, próbuje obarczyć nas współwiną za swoje zbrodnie.

 29. Danuta Gołębiowska mówi:

  Pomysły Pani prezydent Gdańska przerażaja!!! Jak można jednać się z pokoleniem zbrodniarzy wojennych? Zamiast żałobnej refleksji, oddania hołdu poległym tańce, ucztowanie z potomkami sprawców… Dramatyczna historia Polski, ofiara milionów naszych Rodaków zatarta, zasłunięta.

  Czy 1 rocznica śmierci prezydenta Adamowicza też będzie uczczona tańcami i ucztami na gdańskiej starówce?

 30. Urszula mówi:

  Jeżeli prezydent Duda i rządzący Polska do tego dopuszcza to mam obawy na kogo zagłosować w wyborach jesiennych i przyszłym roku na prezydenta RP. To byłby skandal kto w końcu ma władzę w Polsce

 31. 84-latka mówi:

  Jestem Krakowianką. W 1942roku, gdy miałam 6 lat, moja Matkę aresztowano za radio w domu w miejscu jej pracy jako księgowej (doniósł “polak” który okazał sie folksdojczem).
  Ojcu udało się uciec. Pracował w Elektrowni Miejskiej. Przyszli po Niego na portiernię, ale przyjaciele go szybko powiadomili i uciekł przez płot nad Wisłę. Przybiegł po mnie do szkoły i odprowadził do swojej zamężnej siostry. Ojca zobaczyłam dopiero po wyzwoleniu spod okupacji niemieckiej. Ale był już pijakiem.
  Wówczas się dowiedziałam że moją Mamę zabrano najpierw do aresztu na ul Montelupich, a później wysłano do Auschwitz, gdzie w kilka miesięcy zmarła.
  Przeżyłam więc całą młodość pod dwoma okupacjami: niemiecką i oraz “niby nie” okupacją Sowiecką.
  Wróciła wolna Polska gdy miałam w 89 roku 54 lata!!!
  Nigdy Niemcom i Sowietom tego nie podaruję!!!!

 32. A.J. mówi:

  Jeżeli do tego dojdzie 1 września 2019 r. To ofiary czasu wojny będą się w grobach przewracać!!! Wstyd i hańba!

 33. Bogusława Orzechowska-Wylegała mówi:

  Jestem przerażona tak idiotycznym pomysłem. Wstyd mi za takich pseudoprezydentów. Gdyby nie wojna wywołana przez hitlerowców i wymordowanie elit i inteligencji wierze , że bylibysmy innym narodem.
  Dziękuję Reducie za ich działania.

 34. kalina kwiatkowska mówi:

  Pani Dulkiewcz powinna zostać zdymisjonowana.

 35. Andrzej Baicki mówi:

  To jest najwieksza zniewaga dla tych ludzi, ktorzy z Poczty Gdanskiej, Gryfa i Westerplatte walczyli o polski Gdansk.
  Ci zdrajcy, a wlasciwie (…) celebruje powrot Gdanska do Niemiec. Skad tyle (…) wzielo sie w Gdansku!? Oni z PO chca powrotu Gdanska do Niemiec juz od wielu lat. Tusek sam powiedzial, on nalezy do mniejszosci narodowej w Polsce.

 36. Ajek mówi:

  Stajemy dziś w obronie ofiar nie pierwszego zrywu który z uwagi na ciężar gatunkowy, heroizm, zasługuje na powagę i roztropność u włodarzy, włodarzy, którzy nie wszyscy stają na wysokości swych zadań, a Gdańsk od lat stał się symbolem patologii dzięki takim negatywnym włodarzom, choć medialnie robi się z nich wzorcem do naśladowania. Stajemy dziś w obronie tych polskich chłopców i dziewcząt, którym tragiczne losy Polski ich młodość przerwało. To cena najwyższa jaką mogli dać ukochanej Warszawie, podejmując ryzyko, zatem, nasze stanowisko jest sprawą oczywistą i czytelną.

 37. Alexander mówi:

  Przeraża mnie bezczelność pani Prezydent Gdańska,Dulkiewicz!

 38. „chłop” mówi:

  Opuściłem Polskę w czasie stanu wojennego w wyniku rzeczywistych prześladowań przez władz i SB oraz półrocznemu więzieniu, w obawie o moje i rodziny bezpieczeństwo…!
  Okazuje się obecnie że V Kolumna niemiecka nadal działa w Polsce i medialnie oraz gospodarczo Polska nie jest suwerennym krajem… Mało tego, niektóre miasta, jak Gdańsk, Opole, Wrocław…, dla przykładu, otwarcie kupczą naszą suwerennością, lub wręcz prowadzą patriotycznie zdradziecką, grę polityczną…! Pomimo faktu, że od polityki są partie polityczne a nie administracja miasta…
  Zastanawiam się więc, co się dzieje z postawą narodową i patriotyczną części naszego społeczeństwa… (…)???

 39. Elzbieta M mówi:

  Nigdy nie mam zwyczaju urzadzania tancow na obchody pogrzebowe mojego ojca, wujkow i dziadka. Chociaz pogineli oni w Warszawie i nie od razu 1-go wrzesnia 39-go roku, ale 1-szy wrzesnia byl poczatkiem gehenny calo-rodzinnej i calo-narodowej.
  Uczcic go trzeba msza i kwiatami, nie tancami.

 40. Stefan Szmidt mówi:

  Pochylenie się nad tragedią II wojny światowej z udziałem delegacji niemieckiej – jestem za, ale powodów do RADOSNEGO przeżywania tak bolesnej rocznicy nie widzę. Może właściwym miejscem dla organizacji obchodów z udziałem Gości z Niemiec byłby np. Konzentrationslager Stutthof.

 41. Jerzy Malinowski mówi:

  Czy szaleństwo pani Dulkiewicz nie powinno zakończyć się w sądzie!

 42. halina mazurek mówi:

  Ci ludzie którzy chcą urządzać jakieś tańce w taką rocznicę to nie są POLAKAMI oni nie mają pojęcia o wojnie jaką MY JAKO DZIECI PRZEZYLIŚMY BYLAM MAŁĄ DZIEWCZYNKĄ KIEDY MOJA CAŁA RODZINA Z TATĄ MUSIELI WALCZYĆ Z OKRUTNYM MORDERCĄ JA Z MAMĄ UKRYWAŁAM SIĘ W OKOPACH DOLE NIENAWIDZĘ NIEMCÓW

 43. Szary Obywatel mówi:

  Kompetencje samorządu powinny wykluczać prowadzenie własnej działalności mającej charakter polityczny z zakresu polityki zagranicznej, imigracyjnej, zobowiązań i umów transgranicznych o tym charakterze. Samorządy powinny realizować i wspierać politykę Państwa w w/w aspektach a w szczególności w zakresie wychowania patriotycznego i nauczania historii Polski.

 44. MS mówi:

  Panu Maciejowi Świrskiemu wielkie dzięki za szybką i konkretną reakcję a panią Dulkiewicz odwieść na ” oddział zamknięty” do unieszkodliwienia.
  Polsko wstań z kolan i nie daj się upokarzać.
  Rzeczywiście w rocznicę śmierci p.Adamowicza powinno się
  urządzić zabawę sylwestrowa z fajerwerkami

 45. Małgorzata mówi:

  Popieram.

 46. Kazimierz mówi:

  Pani Dulkiewicz wydaje się chyba, że Gdańsk to jej prywatny folwark. Ale współpracowników ma godnych, jak choćby niedouczony zastępca twierdzący, że to polskie złe słowo spowodowało wybuch II Wojny Światowej, Coraz bardziej się wstydzę, że na pierwszym miejscu mojej tablicy rejestracyjnej jest G.

 47. Wajolet mówi:

  Jest jasne, że stanowisko przerasta p. Dulkiewicz. Zastanawiam się czy to tylko mierna inteligencja jest przyczyną jej niezdarnych decyzji…?
  Zastanawia też dlaczego uprawia “spychotechnikę” i organizowanie uroczystości powierza jakimś Fundacjom…? Ma przecież sztab pracowników, Radę Miasta a i własne pomysły też powinna mieć !

 48. Maria mówi:

  Instytucje i osoby prowadzące pro Niemiecką i anty Polską propagandę i działania (np tramwaje, nazwy ulic itd. ) powinny być ścigane z Urzędu, pozbawione stanowisk i surowo ukarane finansowo i karnie. Hańba, że dotąd piastują swoje stanowiska.

 49. Jadwiga mówi:

  Nie mogę zrozumieć,dlaczego nasze władze na to plucie nam w twarz nic nie robią.Nie rozumiem dlaczego jest ta cisza?.

 50. Zdzisław Koryś mówi:

  Stanowczo popieram Oświadczenie Reduty. Mądre, wyważone. No może warto podkreślić , że obecne Władze Gdańska, Miasta, które symbolizuje jakże różne role odegrane w historii Polski, muszą w sposób godny upamiętnić tragiczną rocznicę przypadającą 1 września.
  Zamysł urządzenia radosnego pikniku w germańskim stylu stawia te władze w obliczu odpowiedzialności przed majestatem Rzeczypospolitej.

 51. Ryba mówi:

  W zaistniałej sytuacji i wobec wcześniejszych zdarzeń – niemieckie napisy na urzędzie pocztowym, tramwaj w niemieckich barwach, radosne świętowanie 1 września, trzeba na poważnie zadać pytanie – czy w Ratuszu Gdańskim sprawują urząd Polacy?

 52. Wyobcowany mówi:

  Czyzby trzeba bylo az takich madrosci aby , tym LUDKOM organizujacym ten wiec uswiadomic ze : My w polsce mamy swoje viece, a Niemcy w swiom panstwie swoje. Chyba ze w Gdansku w tramwajach czy autobusach planowane sa napisy dla polakow znane NUR FIR DEUTCHE.

 53. Anna mówi:

  W całości popieram Oświadczenie RDI!

 54. Anna mówi:

  Rocznica wybuchu II wojny światowej nie jest czymś co należy świętować, szczególnie w Polsce. Należy ją odpowiednio obchodzić tak aby pamięć o zbrodniach popełnionych przez Niemców na polskiej ziemi nigdy nie wygasła. Natomiast świętować można tylko coś radosnego,z wydarzenia czego się cieszymy. Widać Prezydent Gdańska i jej zwolennicy cieszą się z faktu, że wojna wybuchła a może nawet pragną powtórki, czyli powrotu Niemców do Polski.

 55. Sławek mówi:

  Popieram oświadczenie reduty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *