Oszczercze ilustracje w filmie animowanym “Children of the Holocaust”- interweniujemy!

Opisywana sprawa komiksu zawierającego ilustracje godzące w dobre imię Polski ma swój ciąg dalszy. Obok książki “Survivors of the Holocaust” powstał film dla dzieci o podobnym tytule “The Children of the Holocaust”, prezentujący relacje ocalałych z zagłady w formie animowanej. W kreskówce udostępnionej na serwisie youtube.com pojawiają się te same, co w książce ilustracje, m.in. wycelowana w bohaterów opowiadania broń w przyodzianych w polskie symbole narodowe rękach.

W związku z tym i w tej sprawie podjęliśmy interwencję wysyłając list producenta filmu, Fettle Animation współpracującego z telewizją BBC, na kanałach której film był emitowany.

O wsparcie w wyegzekwowaniu korekty poprosiliśmy również Ambasadora RP w Wielkiej Brytanii.

Poniżej przypominamy do jakich zmian w książce zobowiązał się jej wydawca.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poniżej publikujemy treść listu w j. polskim.

Ms Kath Shackleton
Fettle Animation

Szanowni Pani Shackleton!
W wyprodukowanym przez Fettle Animation filmie, autorstwa Zane’a Whittinghama pt. „The Children of the Holocaust” fragmenty dotyczące Polski przedstawione zostały w skrajnie obraźliwy sposób.

Nie rozumiemy jak poważny producent filmowy może podchodzić tak dowolnie do historii. Niestety, produkcja przeznaczona dla dzieci to przejaw mowy nienawiści wobec Polski i Polaków, skoro państwo polskie, według wizji autorów, można określić jako współodpowiedzialne za przeprowadzenie Zagłady Żydów.

Zane Whittingham zawarł w swoim filmie wiele fałszywych oskarżeń przeciwko Polsce, których nie możemy zlekceważyć. Oto tylko kilka z nich:

 1. Oburzające jest zrównanie polityki przedwojennej Polski z polityką niemieckiej III Rzeszy. Zdanie „What the Poles were trying to do was to force us back into Germany” jest kłamstwem historycznym. Przypominamy, że to Niemcy są odpowiedzialni zarówno za wywołanie II wojny światowej, za zbrodnie przeciwko Polakom, jak i za Holokaust. Dla odmiany, o czym zdają się nie wiedzieć autorzy, przed II wojną światową w Polsce mieszkało najwięcej w Europie, bo aż 3 miliony Żydów. Władze II RP nie tylko nie prowadziły żadnych akcji mających na celu wyrzucenie obywateli żydowskich z kraju, ale masowo przyznawały obywatelstwo Żydom niemieckim i rosyjskim, szukającym schronienia w granicach II RP.
 2. Wycelowanie broni w Żydów jest szokujące. Polscy żołnierze i policjanci II RP nigdy nie zabijali ani nie grozili Żydom. To historyczne kłamstwo, używane przez antypolskich propagandystów.
 3. Epatowanie dłońmi trzymającymi broń, wymierzonymi w żydowską rodzinę, owiniętymi w polskie flagi, to ewidentna prowokacja. Kreowanie Polaków wbrew faktom jako współodpowiedzialnych za tę okrutną zbrodnię przeciw ludzkości jest oznaką negacji Holokaustu. Nie możemy wprost uwierzyć, że to mogła być Państwa intencja.

W związku ze skandaliczną treścią filmu Zane’a Whittinghama, wzywamy Państwa do wstrzymania emisji do czasu jego korekty i opublikowania na stronie przeprosin, w których posługując się faktami wyjaśnią Państwo jak fałszywy obraz czasów poprzedzających Holokaust został w nim przedstawiony.

Jednocześnie informujemy, że wydawca komiksu pt. „The Survivors of the Holocaust” po naszej interwencji przyznał się do błędu historycznego oraz postanowił zmienić ilustracje fałszywie przypisujące złą postawę Polaków wobec Żydów.

 

List w j. angielskim

Dodaj do zakładek Link.

25 odpowiedzi na „Oszczercze ilustracje w filmie animowanym “Children of the Holocaust”- interweniujemy!

 1. Maria Zyskowska mówi:

  You are hideous liers!

 2. Stanek Polish Pride mówi:

  Wtf how u can promote smth like that?!?!?!

 3. Anna mówi:

  Kto jest autorem scenariusza? Wyslac go do szkoly! Chyba, ze chodzil do szkoly w Izraelu. Sam Szewach Weiss mowil kiedys w TV, ze izraelczycy powinni zmienic podreczniki do historii, poniewaz nie sa zgodne z prawda. Moze to clue?

 4. Anakonda mówi:

  There was not Poland during WWII. There was Germany and German’s laws in these areas. This movie can be used as a perfect example of biased matters in mutual polish-jewish relations, which deserve a serious and sincere treatment. On one side hundreds of thousends, maybe up to a milion ordinary polish citizens who risked (and often lost) their (and their families) lifes to hide their jewish neighbours, and on the other side jews and their complicated loyalities to occupants, first of all the sovjet occupant of Poland. How many jews risked their life to save a polish neighbour under soviet occupation?

  • Mathilda mówi:

   It is mistake as it should be changed to: at the West side: pistoles with swastikas and at the East side pistoles with red stars … plus info: September 1939 in back ground

 5. Janko Muzykant mówi:

  Po prawej stronie na rysunku nadal jest napis POLAND !!!

 6. Lech Ciszewski mówi:

  Usunięcie z ustawy o IPN zapisów karzących więzieniem za obarczanie Polski i Polaków winą za niemieckie zbrodnie dokonane na Żydach zostanie odebrane na świecie jako przyznanie się przez Rzeczpospolitą do udziału w Holokauście.
  http://pch24.pl/

  Mirek Matuszewski  w komentarzu do http://m.telewizjarepublika.pl/buda-przetrzymalismy-najgorszy-moment-i-pokazalismy-jaka-jest-prawda-historyczna,66920.html napisał:
  “Rezygnujemy z części ustawy, która była niemożliwa do wprowadzenia w życie i prowokowała atak na Polskę, na rzecz wspólnej deklaracji, która zamyka usta nieprzychylnym nam ludziom na całym świecie” ……. .. CO ZA BZDURA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! USTAWY PRAWNE SKAZUJĄCE NA WIĘZIENIE ZA WYPOWIADANIE NIEPRAWOMYŚLNYCH OPINII NA TEMAT HOLOCAUSTU ISTNIEJĄ W WIELU KRAJACH I MAJĄ MIEDZYNARODOWY WYMIAR. NA PRZYKŁAD BRYTYJSKI HISTORYK DAVID IRVING ZOSTAŁ SKAZANY NA TRZY LATA WIĘZIENIA W AUSTRII ZA WYPOWIEDŹ SPRZED 17 LAT (!!!) I SPĘDZIŁ 13 MIESIECY BO GO WYPUSZCZONO ZA DOBRE ZACHOWANIE BO SIĘ POKAJAŁ I JAK GALILEO ODWOŁAŁ WSZYSTKO W CO WIERZYŁ. W KANADZIE SKAZANO ZA KWESTIONOWANIE ŻYDOWSKIEJ WERSJI HOLOCAUSTU ZUNDLA NA ROK WIĘZIENIA PO CZYM WYDALONO GO DO NIEMIEC GDZIE DOSTAŁ TAM DOKŁADKE. A NA POLAKÓW BĘDZIE MOŻNA PLUĆ BEZKARNIE !!!!!!!!!!!

 7. gość mówi:

  Dziękuję Reducie za czujność. Systematyczne prostowanie kłamstw historycznych przynosi dobry efekt. Trzeba nadrabiać wiele lat zaniedbań władz polskich w tej dziedzinie, za co powinna być kara dla odpowiedzialnych za taki stan rzeczy. Może Polacy doczekają się w końcu sprawiedliwości dziejowej. Mam nadzieję.

 8. Jan Wawrzyńczyk mówi:

  Dzięki, Reduto!
  Nie możemy kłamcom dać spokoju.

 9. Piotr mówi:

  Kolejna dobra robota Reduty. Brawo i podziękowania.

 10. Miszek mówi:

  Wtf how u can promote shit like that you hideous liars ?!?!?!

 11. Bogusława Orzechowska-Wylęgała mówi:

  Należy bezwzględnie ukarać producenta tego filmu.

 12. Wlodek mówi:

  Należy walczyć z kłamstwem i chamstwem! Czuję w tym łapy Kremla, nie tylko niedouczonych Żydów.

 13. koniecpolski mówi:

  Cały czas mowa o skutkach a nie o przyczynach tego “gnoju”, co było rzucone w świat to już jest, trzeba karać za wydanie oszczerstwa, tylko TO! a co zrobił prezydenciu i inni z ustawą o IPN… oto przyczyna…opinia i wnioski są oczywiste !! a narodowców zomo dalej bije !!.

 14. ZATROSKANA KRESOWIANKA
  Pisząc o Polsce podobne kłamliwe oskarżenie należy być albo psychicznie chorym człowiekiem, albo nadzwyczaj złym człowiekiem, albo analfabetą historii i to najnowszej.
  Pan MIREK MATUSZEWSKI dużymi literami napisał, jak należy traktować takich podłych ludzi (dziennikarzy). Kropka !
  Jak dobrze, że jest REDUTA DOBREGO IMIENIA i pilnie czuwa nad HONOREM POLSKI I NAD JEJ HISTORYCZNĄ SPRAWIEDLIWOŚCIĄ.
  Pozdrawiam Zespół Reduty. Dziękuję.

 15. Urszula Pawlak mówi:

  Liero Liero liers

 16. dziobal55 mówi:

  Takie ignorowanie prawdy historycznej świadczy o tym że producent to tuman lub Polonofob . Ustawą IPN w świetle idiotyzmów i oszczerstw wobec Polaków jest niezbędna !!.

 17. Mathilda mówi:

  Faking history, when it has been based on anti Polish BIAS and spreading it by the producer in his cartoon form: to be memorized by children and generations to come, is a HUGE HATE CRIME and EVEIL – specialy in such matter.

 18. Zbigniew Trybuch mówi:

  Reduto! Jak możesz tytułować szanownymi te kanalie, piszące oczywiste oszczerstwa o Polsce i Polakach? To jest świadome, zorganizowane, wrogie działanie żydów w celu rozpowszechniania na świecie wizerunku Polski jako kraju odpowiedzialnego za próbę zagłady żydów i budowanie podstaw roszczeń finansowych. Tytuł może być tylko jeden “Liars!”

 19. Barbara Swirydczuk mówi:

  My grandad was tortured and killed in Auschwitz. He was murdered by German officers. Why do charge us Polish People.
  Most male members ofour family were killed by Germans during The Second World War.

 20. Krzysztof mówi:

  Być może część tych piszących te brednie o Polakach robi to z niewiedzy,a zatem winni się nauczyć prawdziwej historii,jednakże uważam,że większość z nich robi to z zemsty za to,że w Polsce do władzy w końcu doszli prawdziwi i uczciwi Polacy.
  Drodzy Żydzi,musicie w końcu zrozumieć,że z Polski w latach 67-68 nie wyganiali Was Polacy a polscy komuniści,którzy tak do Was,Żydów, jak i do nas,Polaków,pałali śmiertelną nienawiścią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *