Oszczerczy artykuł w Kyiv Post – interweniujemy

Reduta Dobrego Imienia interweniowała ws. oszczerczego artykułu w Kyiv Post – anglojęzycznym tygodniku wydawanym na Ukrainie. Autor artykułu pt. Honest History: Ukrainians today still struggle with memory of Holocaust, opublikowanego również w papierowym wydaniu – Josh Kovensky – stwierdził, że w mordowaniu Żydów podczas pogromu lwowskiego w 1941 roku, obok oddziałów niemieckich i ukraińskich, brały udział także odziały polskie. Jest to kłamstwo historyczne. Polacy nie tylko nie uczestniczyli w eksterminacji ludności żydowskiej, ale sami byli ofiarami okupantów sowieckiego i niemieckiego, jak również nowo powstałych, paramilitarnych organizacji ukraińskich nacjonalistów OUN-B.

W związku z tym, żądamy od gazety sprostowania i przeprosin w kolejnym numerze oraz usunięcia kłamliwych i znieważających treści ze strony internetowej.

Poniżej treść listu i jego tłumaczenie w języku angielskim.

Szanowny Panie Kovensky,

W Pana artykule “Honest History: Ukrainians today still struggle with memory of Holocaust” opublikowanym na stronie: https://www.kyivpost.com/ukraine-politics/ukrainians-today-still-struggle-memory-holocaust.html oraz na 3 stronie 16. numeru Kyiv Post, wydanego 20 kwietnia 2018, błędnie Pan stwierdził, że w Holokauście na Ukrainie, obok oddziałów niemieckich i ukraińskich, brały udział jakieś nieokreślone bliżej ‘oddziały polskie’, które rozstrzeliwały ludność cywilną. Stwierdzenie to brzmi: „Jews were taken out of their homes and beaten in the streets. Thousands were shot by German, Polish and Ukrainian killing squads, with OUN members taking part, according to eyewitness accounts”. Jako dowód podaje Pan wyjętą z kontekstu wypowiedź ocalałego następującą po wspomnianym stwierdzeniu, która jednak nie potwierdza Pana oskarżeń wobec Polaków.

To stwierdzenie jest kłamstwem i zniesławieniem polskiego państwa i narodu.

Polacy nie brali udziału w eksterminacji lwowskich Żydów. Polacy byli pierwszymi ofiarami totalitaryzmów nazistowskiego oraz sowieckiego i jako jedyni w Europie z żadnym z nich nie współpracowali. Pana zarzuty są tym bardziej krzywdzące, że nie wspomina Pan w swoim artykule o masowych zbrodniach popełnionych przez OUN i UPA na polskiej ludności cywilnej na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej w latach 1943-45, zwanych Rzezią Wołyńską, w której życie straciło około 100 tys. Polaków, w tym dzieci, kobiety i osoby starsze.

Biorąc to pod uwagę, oskarżanie Polaków o udział w Holokauście jest zamianą roli ofiary w sprawcę, zakłamywaniem historii.

Dlatego żądamy usunięcia nieprawdziwych treści ze strony internetowej oraz opublikowania przeprosin i sprostowania, również w papierowym wydaniu Kyiv Post na tej samej stronie o treści:
„W numerze 16. Kyiv Post wydanym 20 kwietnia 2018 podałem nieprawdziwą informację o udziale polskich oddziałów w pogromie lwowskich Żydów. Polskie oddziały nie brały udziału w Holocauście. Za błąd przepraszam”

List w języku angielskim:

Dear Mr Kovensky,

In your article entitled Honest History: Ukrainians today still struggle with memory of Holocaust, published on https://www.kyivpost.com/ukraine-politics/ukrainians-today-still-struggle-memory-holocaust.html, and on page 3 of the Kyiv Post Issue 16, published on 20 April 2018, you made the erroneous statement that, in addition to German and Ukrainian troops, there were some unidentified Polish units taking part in the Holocaust in Ukraine and shooting local civilians. Your exact words were as follows. “Jews were taken out of their homes and beaten in the streets. Thousands were shot by German, Polish and Ukrainian killing squads, with OUN members taking part, according to eyewitness accounts”. To support your claim, immediately after it you quote an out-of-context account of a survivor of those events, which, however, does not confirm your accusations against the Poles.

This statement is untrue and defamatory in relation to the Polish State and the Polish people.

Poles did not take part in the extermination of Lviv Jews. In fact, the Poles were the first victims of the Nazi and Soviet totalitarian systems, and were the only nation in Europe which did not collaborate with either of those. What makes your accusations even more unfair is that you fail to mention in your article the mass murders committed by the Organisation of Ukrainian Nationalists (OUN) and the Ukrainian Insurgent Army (UPA) against Polish civilians in Volhynia and Eastern Lesser Poland, which took the lives of some 100,000 Poles, including women, children, and older people.

Therefore, to accuse the Polish people of participating in the Holocaust is to turn the victim into the oppressor, and to distort history. For this reason, we demand that you remove this untrue content from your website, and that you publish an apology, and place the following correction, including in the paper edition of the Kyiv Post on the same page:

“In Issue 16 of the Kyiv Post, published on 20 April 2018, I made an untrue claim about the participation of Polish units in the pogrom of Lviv Jews. Polish troops did not take part in the Holocaust. I sincerely apoloise for this error.”

Sincerely,
Maciej Świrski
Chairman of the Polish League Against Defamation

Dodaj do zakładek Link.

33 odpowiedzi na „Oszczerczy artykuł w Kyiv Post – interweniujemy

 1. Anna mówi:

  Strach przed Ukraińcami jest uzasadniony nadal. Może Oni potrafią wyjaśnić skąd mają skłonności do oczywistych kłamstw, podżegania, zawiści i agresji. To wszystko w różnych formach. ( Niestety i Polacy pochodzący z tamtych terenów nabyli podobnych cech oprócz pozytywnych.)
  Kultura wschodu wymaga rozsądnego dystansu.

 2. A.J. mówi:

  Celowe wrabianie Polaków i obarczanie odpowiedzialnością za fakty historyczne, które nie miały miejsca w czasie okupacji podczas II wojny światowej!!!

 3. icek srull mówi:

  STOP THIS BS

 4. Joanna M-Pala mówi:

  Popieram działania Ordo Iuris w tej sprawie!

 5. Joanna Morska-Osińska mówi:

  Dziękuję za Państwa nieustającą czujność w wyłapywaniu tych przemyślanych kłamstw. Ja, ze swej strony, staram się zawsze przekazywać sprostowania do adresatów mając poczucie działania w zbożnym celu ukazywania prawdy.

 6. Ajek mówi:

  Oddajcie zrabowane ziemie Węgrom, Rumunii, Mołdawii, Rosji, Polsce, oddajcie rdzennie polski Lwów! A nie bredzić po mediach i zmieniać haniebną historię Ukrainy!

 7. Marian Kryłowicz mówi:

  Czy ,drodzy Sąsiedzi z Ukrainy czy powielanie kłamstw i zniesławianie Polaków, to ma być Waszą zapłata za wspieranie i pomoc ze strony Polski. Czy tak chcecie budować i umacniać przyjaźń z Polską i Polakami ? Dziwna to taktyka.Marian K

 8. Halina Morhoefer mówi:

  Na złodzieju czapka gore…..….(…..)

 9. Jerzy mówi:

  Prezentowany powyżej list-interwencja jest wartościowym przedsięwzięciem z tego tytułu, że (również) w Polsce rozsiewane są tego rodzaju posądzenia wobec ludności narodowości polskiej zamieszkującej w owym czasie (eksterminacji Żydów) we Lwowie. Informacje nie mające pokrycia w faktach, rozsiewane są przez osoby na stałe zamieszkujące (m.in.) w Niderlandach , czasowo pojawiające się w Polsce. Ich ruch (tych osób) nie jest odnotowywany z przyczyn formalnych, m.in. posiadania polskiego dowodu osobistego. Świadomość ich działalności nie umyka (jednak) świadomości społecznej w Polsce.

 10. Bogusław Stadler mówi:

  Panie Kovensky-polacy byli ofiarami systemu totalitarnego,niemieckiego i sowieckiego. Oskarżenie nas o współudział jest totalnym kłamstwem i zniesławieniem narodu.

 11. Paweł mówi:

  Nigdy nawet przez myśl mi nie przeszło ,że my Polacy dożyjemy takich czasów gdzie z nas ofiar ktoś będzie chciał i chce zrobić z nas katów.

 12. Krystyna Jaśkiewicz mówi:

  Jaki jest cel w zakłamywaniu polskiej historii?
  Czy autor Mr Kovensky zdaje sobie z tego sprawę, czy robi to
  świadomie?
  Czekamy na odpowiedź.

 13. ACzyzo mówi:

  I fully support the letter written by Chairman of the Polish League Against Defamation.

 14. ASP mówi:

  Z koncem lat 60-tych opowiadal mi w znajomy, którego rodzina pochodziła ze Lwowa jak żydowskie bojowki z czerwonymi opaskami na rekawie pomagaly sowieckim zbirom mordować Polaków we Lwowie w czerwcu 1941 roku.
  To samo z Polakami robili zydzi w Wilnie i Grodnie.

 15. BelIna mówi:

  Może dodatkowo, …? warto podesłać p. Kovenski’emu, piszącemu historię z wyobraźni, materiały historyczne

 16. ANNA mówi:

  Dla Ukraińców i Ukrainy współczesnej pozostaje gorącym problemem wizerunkowym znaczący udział ludności ukraińskiej, a szczególnie formacji kolaboranckich jak SS Galizien (SS Hałyczyna) w brutalnych mordach na ludności zydowskiej, realizowanych z charakterystycznym dla nich okrucieństwem. Są no to liczne fotografie i filmy autorstwa niemieckich prowokatorów. Od tych faktów uciec nie mogą. Tym bardziej ważne jest postawienie protestu i sprzeciwu wobec “sprzedawania winy” ukraińskiej Polakom. Dziękujemy Reducie za dobrą robotę.

 17. pius c mówi:

  Strona żydowska- i w Izraelu i w USA- molestuje polski naród i aktualne władze Polski domagając się odszkodowań. M.in temu służy ohydne zakłamywanie historii, oraz zniesławianie nas- obywateli państwa polskiego. Holokaust miał eksterminować wszystkich Polaków, także Polaków pochodzenia romskiego i żydowskiego…
  Domagamy się sprostowania i publicznych przeprosin, także za zbrodnie banderowców na Polakach na Wołyniu.

 18. Teraz ukraince czepiaja sje Polakow na nic kazdy wie jak upa mordowala Polakow.

 19. “Obawiam się dnia, kiedy technologia weźmie górę nad stosunkami międzyludzkimi. Świat będzie miał pokolenie idiotów”. (Albert Einstein)
  Rozmnożyło się idiotów na początku XXI wieku i z łokciami rwą się przez świat… Im gorzej, tym radośniej, im więcej zakłamania, tym głośniej krzyczą. Nowy paragraf ma powstać dla kłamców-nieuków – KARA WIĘZIENNA.

 20. Mirosław Różowicz mówi:

  Dziękuję ludziom z Reduty Dobrego Imienia, robicie coś z czego możecie być dumni.

 21. Jędrek mówi:

  Ukraińcy prubują budować tożsamiść Narodową na kłamstwie tłumaczącym ich prymitywne
  Ludo bujcze zachowania podszyte chciwością . To się nigdy nie Udaje.

 22. Anna Maciejewska mówi:

  Dar Mr Kovensky, the truth is vital on the everyday basis but particularly in histical research and documents. It should always base on facts. History should never serve any current political needs or orders, particularly when they come from Russia. Our two nations have suffered enough from the communist regime ; now it’s time for our brotherhood. Being brothers means standing in truth. Polish citizens have undergone the same ordeal as the Jewish citizens both in Poland and in Ukraine. Do not write that Polish people were exterminating the Jews. It is not truth.
  Regards
  Anna MACIEJEWSKA

 23. Rafał Potwornicki mówi:

  Brawo Reduto! Brawo za tępienie pejsatej goebbelsowskiej propagandy!

 24. Pingback:RDI broni dobrego imienia Polski i Polaków wobec antypolskiego kłamstwa na Ukrainie | KUCANIE WSPIERA WSTAWANIE Z KOLAN

 25. poPO mówi:

  bzdury,które trzeba eliminować .

 26. Polka ze Szwecji mówi:

  Jak najbardziej popieram.Dosc klamstw historycznych.Stanmy w prawdzie.

 27. Piotr Żabia Wola mówi:

  Polacy nie brali udziału w eksterminacji lwowskich Żydów. Polacy byli pierwszymi ofiarami totalitaryzmów nazistowskiego oraz sowieckiego i jako jedyni w Europie z żadnym z nich nie współpracowali.

 28. Jarosław Janiszewski mówi:

  Przyłączam się do protestu przeciwko oszczerstwom zakłamanych ludzi. Dziękuję RDI za ofiarność, czujność i stanowczość.

 29. Henryk mówi:

  Popieram protesty przeciwko oszczerstwom. odpowiedz jest jedna
  na złodzieju czapka gore. Polacy w czasie okupacji nigdzie nie brali
  udziału w eksterminacji Żydów i innych narodów- byliśmy ofiarami,
  a Ukraińcy ochoczo współpracowali z Faszystami. Żeby nastąpiło
  pojednanie między naszymi Narodami to musi najpierw być
  przeproszenie Narodu Polskiego następnie potępienie zbrodniarzy
  i zadośćuczynienie ofiarom. Uczciwy historyk ukraiński Poliszczuk
  w Kanadzie opublikował książkę w której podał. że Ukraińcy wymordowali prawie siedemset tysięcy polaków i dlatego na złodzieju czapka gore.

 30. Pat mówi:

  Ukrainą ma w mediach Sowietów aby skłócać Polaków i Ukraińców

 31. Grzegorz Wójcik mówi:

  popieram działania RDI – odkłamywania nie można sobie odpuścić ani na chwilę – prawda to jedna z najcenniejszych wartości jakie mamy w tym również prawda historyczna

 32. Niezrzeszony mówi:

  Skoro autor artykułu to Kovensky, prawdopodobna narodowość to nie ukraińska, rosyjska, ormiańska, ale … chazarska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *