Pierwszy “House of Life” w Polsce

Wczoraj (7.06.2017 r.) w Warszawie, kościół pw. Wszystkich Świętych, jako pierwszy w Polsce, został odznaczony tytułem „House of Life” (Dom Życia). W ten sposób Fundacja Wallenberga upamiętnia miejsca związane z ratowaniem Żydów w czasie Holokaustu.

Poniżej publikujemy List Prezydenta RP Andrzeja Dudy przygotowany na tę okoliczność. Dokument dostępny jest także w języku angielskim: POBIERZ. Dokument dostępny jest też na stronie www.prezydent.pl

Organizatorzy i Uczestnicy
uroczystości nadania tytułu House of Life
kościołowi pw. Wszystkich Świętych
w Warszawie

Ekscelencjo Księże Biskupie!
Ekscelencje, Państwo Ambasadorowie!
Szanowni Przedstawiciele Fundacji!
Czcigodny Księże Proboszczu!
Dostojni Goście, Panie i Panowie!

Dzisiejsza uroczystość honoruje symboliczną przestrzeń, która w okresie barbarzyństwa i terroru stała się enklawą sprawiedliwości i człowieczeństwa. W latach okupacji Polski przez hitlerowską Trzecią Rzeszę, pośród ogromu nieszczęścia zgotowanego przez niemieckich nazistów, w warszawskim kościele pw. Wszystkich Świętych Polacy w niezwykły sposób udzielali pomocy Żydom. Było to możliwe dzięki determinacji i heroizmowi grupy osób, której przewodził śp. ksiądz prałat Marceli Godlewski – ówczesny proboszcz tutejszej parafii, znajdującej się przez pewien czas w granicach getta.

W obliczu przejawów niewiarygodnego zła i bestialstwa ksiądz Godlewski zdecydował, że niezbędne jest działanie, wyraźne opowiedzenie się po stronie dobra. Wraz ze swoimi pomocnikami przeciwstawił się eksterminacyjnym planom niemieckich okupantów i ich bezdusznemu prawu, które miało złamać solidarność Polaków z żydowskimi współobywatelami i sąsiadami. W Polsce i na wschód od niej za wszelką pomoc Żydom groziła kara śmierci. I była ona egzekwowana, o czym świadczy wiele dowodów, w tym los rodziny Ulmów z Markowej czy rodziny Kowalskich z Ciepielowa. Mimo realnego zagrożenia Polacy, ryzykując życie własne i swoich bliskich, wykazali się niespotykanym męstwem i odwagą. W 1942 roku powstała Rada Pomocy Żydom „Żegota”, której działaczka, Irena Sendlerowa, ocaliła niemal dwa i pół tysiąca żydowskich dzieci. W swych raportach informowali świat o Zagładzie przedstawiciele Polskiego Państwa Podziemnego – Jan Karski i Witold Pilecki. Nigdy zapewne nie poznamy nazwisk wszystkich Polaków ratujących swych żydowskich współobywateli. Ale oni wszyscy są naszymi narodowymi bohaterami. Rzeczpospolita jest z nich dumna.

Jeden z nich, ksiądz Marceli Godlewski – nazywany proboszczem getta – pomagał Żydom, wystawiając fałszywe dokumenty, przemycając jedzenie i leki, pomagając ukrywać żydowskie dzieci. Dzięki niemu znalazło schronienie ponad sto osób, ale przyjmuje się, że z pomocy księdza Godlewskiego korzystały tysiące Żydów. Ta wspaniała karta w historii tutejszej parafii stanowi w pewnym sensie realizację odwiecznej idei arki – bezpiecznego schronienia, które pomaga przetrwać i ratować życie nawet w najtragiczniejszym czasie.

Dlatego serdecznie dziękuję Międzynarodowej Fundacji Raoula Wallenberga za wyróżnienie kościoła pw. Wszystkich Świętych – po raz pierwszy w Polsce – tytułem House of Life. Bardzo się z tego cieszę. W moim przekonaniu, jest to znak wdzięczności i uhonorowania dla heroizmu i odwagi wszystkich Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Dla naszego narodu zasady, którymi oni się kierowali: solidarność z bliźnimi, braterstwo międzyludzkie i lojalność wobec współobywateli – pozostają zawsze aktualne. Również dzisiaj suwerenne państwo polskie chce być Rzecząpospolitą Przyjaciół. Chcemy pozostać wierni naszej historycznej tradycji i wartościom – tym samym, które przyświecały księdzu Marcelemu Godlewskiemu i setkom tysięcy naszych rodaków w całym kraju, którzy ryzykowali życie, niosąc pomoc Żydom. Niechaj nowo nadane wyróżnienie przyczyni się do zachowania ich czynów w zbiorowej pamięci obu naszych narodów: polskiego i żydowskiego, a także w świadomości Europy i świata.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

Dodaj do zakładek Link.

3 odpowiedzi na „Pierwszy “House of Life” w Polsce

 1. Mario mówi:

  Lepiej późno aniżeli wcale. Nie ufam tej i im podobnym fundacjom żydowskim. One głównie dbają o “dobre imię Izraela”.

 2. faktycznie- lepiej późno niż wcale mówi:

  “„Ten budynek służył jako schronienie dla niewinnych ludzi, którzy byli prześladowani przez nazistów” – taki napis w języku angielskim będzie widniał na zamieszczonej w warszawskim kościele Wszystkich Świętych tablicy. 7 czerwca 2017 r. w południe kościołowi zostanie nadany tytuł House of Life (Dom życia). Dokona tego The International Raoul Wallenberg Foundation (Fundacja Wallenberga). Od 2014 roku upamiętnia ona miejsca związane z ratowaniem osób narodowości żydowskiej w czasie Holokaustu. ”
  Z napisu na tablicy informacyjnej wynika, że ludzie byli prześladowani przez nazistów. Kim byli ci naziści ? Dlaczego zgadzamy się na taki napis ? Tym bardziej, że jest to napis w języku angielskim i info o nazistach nieznanej nacji pójdzie w świat. Dlaczego na tablicy nie zostaną podane lata tych prześladowań ?
  Co to za informacja, która nie zawiera tak istotnych elementów: kto był sprawcą i kiedy.
  Obecnie jest około 300 odznaczonych obiektów, mamy połowę roku 2017, fundacja upamiętnia miejsca od roku 2014. Po 3 latach wyróżniono taki jeden obiekt w Polsce. Niepojęte.

 3. Retro mówi:

  Napis rzeczywiście niefortunny. Oto jak zrozumieją go za 50lat młodzi turyści z Niemiec: “W tym budynku schowali się Żydzi w czasie gdy prześladowali ich polscy naziści. Nikt im nie pomógł. Gdyby nie ta kryjówka, Polacy by ich znaleźli i zabili.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *