Playgroundmag.net – podejmujemy dalszą interwencję

Hiszpański portal Playgroundmag.net w dwóch artykułach zamieścił fałszywe i szkalujące dobre imię naszego państwa określenie „polski obóz koncentracyjny”. Redakcja Playgroundmag.net nie poprawiła sformułowań, a co więcej, odniosła się do akcji wysyłkowej, w której udział wzięli nasi wolontariusze i sympatycy. W artykule dostępnym pod linkiem: https://www.playgroundmag.net/now/Clases-de-historia-revisada-por-la-Liga-del-Ultranacionalismo-polaco_29538404.html autorka tekstu, Margaryta Yakovenko, opisała masową wysyłkę mailową, jaka napłynęła do redakcji. W artykule zostaliśmy jako Reduta i jej sympatycy, określeni mianem „polskich ultranacjonalistów”. Według autorki tekstu do redakcji spływało co godzinę 300 maili, a w ciągu 12 godzin daje to liczbę około 3600 wiadomości. Tym bardziej dziękujemy za zaangażowanie.

Niestety, redakcja Playgroundmag.net nie kwapi się do zmiany słów o „polskich obozach koncentracyjnych”, przechodząc w swym artykule do porządku dziennego nad tą kwestią. Najważniejszym problemem dla Hiszpanów jest sprawa ustawy o IPN, która miała rzekomo być głównym powodem, dla którego masowa wysyłka mailowa została wysłana. Przypominamy, iż Reduta od dawna takie masowe wysyłki mailowe wysyła, a ich efektem najczęściej jest przyznanie się zagranicznych redakcji do błędu. Uciekając przed odpowiedzią na pytanie o to, czy Playgroundmag.net rzeczywiście dopuścił się kłamstwa pisząc o „polskich obozach koncentracyjnych”, Margaryta Yakovenko odwołuje się do karkołomnego argumentu. Z tekstu można wywnioskować, że fakt nieistnienia „polskich obozów” to tylko kwestia wersji historii pisanej przez „ultraprawicową partię Prawo i Sprawiedliwość”. Dla Hiszpanów fakty historyczne nie istnieją, a opublikowany tekst to przykład nagonki nie tylko na Redutę Dobrego Imienia, nie tylko na polski rząd, ale i na Państwa, którzy jako „poplecznicy” Reduty i „ultranacjonaliści” pomogliście nam w walce o prawdę historyczną.

Poniżej treść omawianego artykułu w tłumaczeniu roboczym na język polski:

PlayGround to teraz nowy cel polskich ultranacjonalistów. Kilka tygodni temu, otrzymaliśmy serię emaili, w których oskarżano nas o publikację „oszczerczych treści”. Krytykowały one użycie terminu „polski obóz koncentracyjny” w tych dwóch artykułach (este artículo y en este), na określenie Auschwitz, jednego z najgorszych obozów zagłady kiedykolwiek stworzonych przez człowieka.

Nadawcą emaili była RDI, lobbysta nacisku ultranacjonalistycznego, która nas informowała, że poprawnym sposobem określania obozów ludobójstwa jest “niemieckie obozy w okupowanej Polsce” [etc.]

Zmiany, których żąda Liga są skutkiem polemicznej ustawy, która rewiduje Holokaust i została niedawno przyjęta przez rządzącą partię Prawo i Sprawiedliwość. Ustawa nakłada karę do trzech lat więzienia dla każdego, kto użyle zwrotu „polski obóz koncentracyjny”.

Ostro skrytykowana przez Izrael, USA i Unię Europejską, ustawa ma za jedyny cel zrewidowania antysemickiej przeszłości Polski, która, na nieszczęście RDI, dotyczy nie tylko nazistowskiej okupacji. Są polskie ślady [Hay rastros de antisemitismo] w kontrolach żydowskich gett, w ulicznych nagonkach w cieniu SS, w szmalcownikach, którzy w zamian za pieniądze dawali żydom uciekać. Są ślady, zwłaszcza w pogromie setek żydów w Jedwabnem w 1941, w Kielcach, w pogromach w latach 1944-1947. To zbrodnie, w których nie ma śladów nazistów.

Właśnie pogrom w Jedwabnem, gdy 10 lipca 1941 połowa mieszkańców miejscowości zamknęła drugą połowę i spaliła w stodole (szacuje się, że zginęło od 300 do 1600 osób), to jeden ze śladów antysemityzmu, który Liga próbuje wymazać nie tylki z polskich podręczników historii, ale również ze zbiorowego obrazu. Argentyński dziennik Pagina 12 został wezwany do usunięcia artykułu „Znajome twarze”, w którym psycholog Federico Pavlovsky opowiadał o masakrze, ponieważ użyto w nim zdjęcia, które nie odpowiadało treści. Pagina 12 została oskarżona o wporwadzanie czytelników w błąd co do „tezy o polskim antysemityźmie”. Jako że dziennik odmówił usunięcia artykułu, Liga złożyła przeciw niemu pozew w warszawskim sądzie okręgowym, powołując się na art. 55 Ustawy o IPN, który od 2018 uznaje „przypisywanie narodowi lub Państwu polskiemu zbrodni nazistowskich”za wykroczenie.

Liga podjęła kroki prawne również przeciw El Pais, Le Parisienne, czy BBC. Równocześnie, polscy ultranacjonaliści wszczęli kampanię nienawiści przeciw samemu muzeum w Auschwitz, które zostało posądzone o „fałszywe wiadomości, nienawiść i zniesławienie”. Wszystkich oskarża się o zniesławienie za powiązanie Polski z antysemityzmem, nazistami i śmiercią żydów.

My, jak dotąd, nie otrzymaliśmy żadnego formalnego pozwu. Dostaliśmy za to kampanię nękania ze strony Ligi i setek polskich ultranacjonalistów. Nasze artykuły dostają komentarze, które próbują uczyć historii, podkreślając, że wszystkie obozy śmierci były nazistowskie. Oskarżają nas o powielanie kłamstw i żądają od nas poszanowania prawdy, ale jedynie prawdy ultraprawicowej partii Prawo i Sprawiedliwość.

W ten poniedziałek staliśmy się ofiarą kampanii masowego wysyłania maili. Gradobicie trwało ponad 12 godzin i otrzymywaliśmy ok. 300 emaili na godzinę. Żądano w nich, byśmy ocenzurowali artykuły zawierające sformułowanie „polskie obozy koncentracyjne”. To kampania spamowania zorganizowana bezpośrednio przez Ligę, która wszystkich swoich popleczników prosiła o bombardowanie naszych dziennikarzy.

Na szczęście mediów międzynarodowych, pisanie, że Polska była wspólnikiem nazistowskiego Holokaustu jest, póki co, wykroczeniem tylko w Polsce. Na nieszczęście Polaków, kampanie nienawiści i pisania historii na nowo są dopuszczone przez jej własne prawo”.

W związku z tym podjęliśmy dalsze kroki. Wysłaliśmy list do Ambasadora w Madrycie z prośbą o interwencję, list do Stowarzyszenia Dziennikarzy Hiszpańskich w Madrycie oraz do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Korespondencja ta dostępna jest w języku polskim i angielskim na naszej stronie internetowej.

Będziemy informować o postępach w sprawie.

Dodaj do zakładek Link.

27 odpowiedzi na „Playgroundmag.net – podejmujemy dalszą interwencję

 1. R.K. mówi:

  Tylko proces i nic więcej!

  • Grajewski mówi:

   Konsekwencje takiego zaklamywania historii moga byc bardzo zle. Jak sie kogos nie lubi to… zalezy od czlowieka.

 2. Marian mówi:

  Proponuję zamiast własnych “ultranacjonalistycznych” wyjaśnień dołączanie linków do Wikipedii wyjaśniającej kwestię zbrodni niemieckich w okupowanej Polsce. Trochę tego w języku angielskim jest. W wypadkach dalszego odmawiania sprostowania sugeruję powtórną akcję mailową wzmocnioną poprzez załączanie fotografii ilustrujących kwestie obozów koncentracyjnych, np. bramę wejściową do Auschwitz, egzekucję komendanta itp. Być może przybliży to prawdę takim osobom jak redaktorzy Playground. “Ciężar” zdjęć w Mb pomnożonych przez tysiące maili będzie dodatkowym argumentem.

  • Grajewski mówi:

   Dobry pomysl, moze w koncu cos do tych baranow trafi. Mieszkam na zachodzie od 10 lat i musze powiedziec ze takiej obludy, zaklamania i glupoty, na tak wysokim poziomie, w naszych stronach nie doswiadczysz – bo dostaniesz w leb za nim skonczysz mowic… I oby tak pozostalo.
   Chwala Naszej Polsce !

  • Joanna Morska mówi:

   Zgadzam się i popieram Pańską propozycję. Jak zawsze w dziejach naszego Ojczyzny musimy walczyć o prawdę. Zły jak widać nie śpi.

 3. Jan Polanski mówi:

  Dziekuje Panstwu za interwencje.

  Wasza robote jest jak najbardziej potrzebna. Mam nadzieje, ze RDI bedzie kiedys finansowana z budzetu panstwa a nie tylko z daniny. Przeciez tu chodzi o dobre imie Polski. Jazeli dobre imie Polski ma byc zalezne od danin to znaczy, ze z Polskim Panstwem jest cos nie tak.

  Z Powazaniem

  Jan Polanski

  • Rafał Potwornicki mówi:

   Mądrze, słusznie powiedziane, ale to władzy naszej raczej nie dotrze.
   Władza działa na zasadzie akcyjnej; wtedy reaguje.
   Tak jak na protest niepełnosprawnych czy mafię śmieciową, którą raczyła zauważyć po ponad 20 latach jej działalności.
   A co robi Polska Fundacja Narodowa? Śpi? Ale pieniądze bierze.

 4. Adam mówi:

  Ludzie!
  Wysyłajcie maila!

  Ta kobieta Margaryta Yakovenko, powinna stracić pracę za kłamstwa, za oczernianie nas!

 5. bebe mówi:

  Dziękuję Reduto za czujność i obronę prawdy, dobrego imienia i godności nas Polaków. Zmusza do namysłu fakt, że nie robi tego instytucja rządowa. Czy polski rząd istnieje, czy to tylko fasada?
  Czy my na pewno żyjemy w Polsce słowiańskiej, czy jesteśmy u siebie my Polacy?

 6. Tadeusz Hatalski mówi:

  First of all. We are by no means any ultranationalists. We are just common, Polish people, who do care for good name of our own country. You also misunderstood our action. PlayGround is not our goal. Our goal is to correct the wrong and false information. This false information is just using the term ‘Polish death camps’. Such a thing as ‘Polish death camps’ never existed. When publishing any article, you should know that Poland was under German occupation in those terrible times. And all the extermination camps that existed at the Polish territory were built by the German state, not Polish one. In such circumstances, writing that ‘Poland was an accomplice of the Nazi Holocaust ‘ is particularly disgusting slander. Poland, Polish state, Polish army, Polish people themselves – as the first and sole once at 1939 (and afterwards with ally coalition till 1945), gave armoured resistance to the Nazi Germany. And regarding your further accusations. We do not deny that among the Polish people, during the occupation were the vile persons, who collaborated with Germans in the extermination of Jews. But these sporadic facts testify to the human nature but not to the Poles. The facts of such cooperation took place among all the European nations (Spanish either).
  And yet at the end. You say, ‘writing that Poland was accomplice of the Nazi Holocaust is, for now, a misdemeanour only in Poland ‘. Please, be decent. Lies are an offense not only in Poland. But across whole Europe (and not just Europe). The European civilization has its roots in Christianity. And the eighth Commandment of the Decalogue says: ‘You shall not give false testimony against your neighbor’. Writing that there were ‘Polish death camps ‘ and that ‘Poland was accomplice of the Nazi Holocaust’ is giving such a false testimony.
  Yours faithfully,
  Tadeusz Hatalski – Master Mariner

 7. A.Z. mówi:

  “Ultraprawicowa partia PiS”. Jeżeli to jest dla nich ultraprawica, to ja się naprawdę nie dziwię, że Europa upada.

 8. Bolek Chrobry mówi:

  Czas stworzyc kategorie Eurodurniow i wynagradzac ich kategoria nagrody Klubu Pinocchio. Wyslac im oficjalny certyfikat oznajmiajacy im ich standard i osiagniecie.

  Prosze rowniez przypomniec tej “journalistce”, wedlug Gadowskiego, ze podczas oboz z okresu wojny domowej prowadzony przez Poludnie, Andersonville, byl wedlug opisow na poziomie z Hitlerowskim Hadamerem czy Ravensbruekiem czy Dachau a nie tylko Oswiecimiem.

  Dlaczego ci durnie pomijana najgorsze obozy a przypisuja wszysto Oswiecimiowi? Ci polakozercy zeruja na tym co najgorsi z nich im podrzucaja! A to sa najgorsze legendy z Tel Avivu.

 9. Annabella Newman mówi:

  Popieram wspaniala prace Reduty Dobrego Imienia Polski i dziekuje w imieniu wlasnym jak rowniez tych ,ktorzy nawet o tym szkalowaniu Polski nic nie wiedza.
  W jednej tylko sprawie sie nie zgadzam: mianowicie urodzic dziecko ,czy nie urodzic.Jest to prywatna sprawa kazdej kobiety jej zycie i tylko ona moze decydowac o tym a nie zadna organizacja.Na szczescie zyjemy w swiecie ,gdzie ta wolnosc wyboru urodzin jest usankcjonowana prawnie.Dziekuje

 10. Dariusz Markowicz mówi:

  W kontekście powyższego, trzy rzeczy przychodzą mi na myśl:
  1. Nazwisko dziennikarki mówi za siebie – brzmi rosyjsko
  2. Może warto interwencje przesłać też do Episkopatu Hiszpanii
  3. Nie znam przepisów międzynarodowych, ale czy nazywanie kogoś publicznie – konkretnej osoby (Marszałka Sejmu) czy organizacji (RDI)- nazistą nie jest naruszeniem dóbr osobistych?

 11. Julia mówi:

  Trudno dyskutować, z zakłamanymi potomkami faszystów i faszyzmu,który zdechł w Hiszpanii symbolicznie w 1974,wraz ze śmiercią Franko. Z takimi g…… Się nie dyskutuje. Trzeba ich też szkalować, ujawniać ich podłą historię. Nie dyskutować. To jest wojna dezinformacyjna. A Żydzi unas wzięli się, min. Z Hiszpanii,gdzie byli gnojeni i musieli uciekać,jeszcze w średniowieczu. To jest antysemickie państwo. A ideologia faszyzmu zakładała likwidację Żydów, i co na to hiszpańscy faszyści????

  • Vpl mówi:

   Pani Julio,
   Ta pani Margaryta nie ma niz wspolnego z HIszpania, z faszystami moze poprzez rodzinne koneksje z faszyzmem ukrainskim. Z jej portretu podanego w linku powyzej, wynika, ze jest swietnie wytrenowana lewacka aktywistka z duzymi ambicjami politycznymi
   Zydokomuna usadowiona w Sowieckiej Rosji probowala dwukrotnie zajac Europe, w 1920 od wschodu i w 1936 od zachodu. Pierwsza inwazja zatrzymana przez polskie wojska w Bitwie Warszawskiej, druga udaremniona przez wojska narodowe Hiszpanii pod dowodztwem gen. Franco.
   Jednak Europa nie wybronila sie przed lewactwem, wzielo Ja od wewnatrz i trzyma.
   Klaniam sie

 12. J.T. mówi:

  Re: Playgroundmag.net: “polskie obozy koncentracyjne.
  Szanowni Państwo !
  Jak Państwo (zapewne) wiedzą, poparłem akcję (Re: Playgroundmag.net: “polskie obozy koncentracyjne). Rozumiem trudności związane z naświetlaniem prawdy o przedmiotowych problemach. Fyi (for your infomation), przebywając “w sprawach” w Republice Panama, zetknąłem się z osobami przynależnymi do tego (ideologizującego) środowiska, i usłyszałem sąd: “jest kłamstwem rozpowszechnianym przez “papistów”, że Amerykę odkrył Włoch Cristoforo Colombo, podczas gdy( w rzeczywistości) był on Żydem”. Trudno dyskutować z takimi “argumentami”. jednak doceniam wysiłki Państwa na tym polu ! J.T.

 13. ANNA mówi:

  Sądząc z nazwiska tej “dziennikarki” to zwykły ruski albo ukraiński troll. Tylko proces.

 14. Wlodzimierz Moskal mówi:

  Autorka tego artykułu jest po prostu ULTRAGŁUPIA albo źle poinformowana, bo wątpię by studiowała historię II wojny światowej.
  Oczywiście trzeba nadal protestować i OŚWIECAĆ niedouków.

 15. IzaRostworowska mówi:

  Szanowni.
  Nasze państwo będzie miało dobre imię w świecie jak zapoczątkuje całkiem nowy kształt prawa- prawo naturalne nad stanowionym, personalistyczne nad pozytywistycznym, oparte na tomizmie Szkoly Lubelskiej nie heglizmie Szkoły Frankfurckiej. Trzeba powołać w Polsce Instytut Prawa Naturalnego im O. Krąpca.
  To co robicie to temat zastępczy i sami widzicie że nie macie żadnych narzędzi filozoficznym i prawnych dla obrony polskich racji, bo narzędzia są prawno-naturalne, ale stara i nowa lewica boi się prawa naturalnego. I nawet nie wiem czy czytacie nasze komentarze.

 16. Mr C.J. mówi:

  Ignorance? Incompetence or deliberate action to unmask the true face and attitude of cowardish Spaniards towards brave and proud Polish PATRIOTS?
  Just remind us the details of franco-communist war, the support received from both Hitler and Stalin!
  How about events leading to the civil war ie. multiple mass murders comitted on catholic priests and nuns!?
  How long shall I go on reminding your shameful history? Spaniards are not in the position to criticise anyone in Poland in regards of our history! Not in the least!
  Since when the real patriotism has been rebranded and change into ultra nationalism you ignorant so called journalists?

 17. Marylka S. mówi:

  Drodzy Moi!
  Wystarczy wbić jej nazwisko do wujka G. i wszystko wyskoczy. Jej “światłe” artykuły itp. Ona jest dzieckiem Ukrainy, mimo, że się od UPA rodzinnie odcina. Ale ma za złe Polakom akcję “Wisła”, za to ani słowem się nie zająknie o tysiącach zamordowanych Polaków przez jej … (trudno znaleźć przyzwoite słowo).
  Prezentuje na portalach zdjęcia całej rodziny. Po prostu zwiali z ukraińskiego raju i teraz taka g…ra usiłuje nas uczyć poprawności politycznej i zarzuca fałszowanie historii. Nie wiem na ile to prawda, ale jej dziadek rżnął swoich polskich sąsiadów jak złoto…

 18. Bel-ina mówi:

  Pytanie: kim jest p. Yakovenko, która jak czytam jej wypowiedź to wnioskuję, że b. mało wie o sytuacji Europy Wschodniej (środkowej)…Zaprosmy ją do naszego kraju, niech obejrzy osobiście niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz !
  Aha i niech spróbuje odpowiedzieć :

  1. Jak Polacy mogli uratować 3,5 mil. Żydów ?
  2. Dlaczego pobratymcy żydowscy z Ameryki nie interweniowali w sprawie ginących braci
  3. Dlaczego, jeśli w Polsce antysemityzm był najsilniejszy, osiedliło się tu i mieszkało przez wieki, najwięcej (3,5 mil. ) Żydów ? Przy czym we Francji było to 500 tys., a w Hiszpanii jeszcze mniej ?

  • Bolek Chrobry mówi:

   Prosze zapoznac sie z nastepujacymi faktami. Calosc dance macabre na terenie okupowanym przez Niemcy hitlerowskie mial inny cel niz ty sobie wyobrazasz.

   Zapytaj sie dlaczego Niemcy podpisali umowe z Syjonistami rewizjonistami (Bettarczykami) w 1933 r.

   Zapytaj sie ilu bylo obywateli mojzeszowego wyznania na terenie Generalnej Guberni?

   Zapytaj sie dlaczego byl rezerwat – Judenland – w Generalnej Gubernii?

   Zapytaj sie dlaczego Judenland zostal powiekszony po 1942 r. przez dolaczenie czesci Republiki Bialoruskiej I Ukrainskiej I nazwany Ostland?

   Zapytaj sie dlaczego Stalin zlikwidowal statystycznie 1 200 000 obywateli polskich mojzeszowego wyznania nadajac im obywatelstwo sovieckie?

   Zapytaj sie dlaczego obywatele czescy I slowaccy wybudowal trzy obozy przesiedlencze ktore staly sie obozami koncentracyjmi? W tych obozach jednak wymordowano najwiecej Polakow aby oproznic terytoria Ostlandu dla nowo przybylych obywateli europejskich.

   Dlaczego obywatele europejscy mojzeszowego wyznania placili za podroz do Polski?

   Dlaczego polscy naukowcy unikaja faktow zawartych w oficjalnych dofumentach hitlerowskich I wspolczesnych gazetach europejskich?

   Nie powtarzaj legend z Tel Avivu ani starych klamstw Bermanowskich!

 19. Jacek Fitt mówi:

  Wg mnie zachowanie współczesnych mediów brudnego nurtu, to zachowanie typowe dla płatnych agentów, gotowych za pieniądze i inne korzyści zrobić każde zło. Dlatego trudne są zmagania z nimi. Dla wykonania zadań zleconych przez możnych tego świata nie wahają się posługiwać się kłamstwem – prawda i fakty są niewygodne, bo umożliwiają falsyfikację. Aby stworzyć parawan dla tego niegodziwego zachowania wymyślono tzw. “politykę post-prawdy (post-truth politics)” , w wolnym tłumaczeniu, “politykę niezależną od prawdy”.
  Zwolennikiem i propagatorem “post-prawdy”a zarazem agentem obcych interesów w Polsce jest m.in. “GW”, w której 28.04 br. zamieszczono wywiad z O. Tokarczuk pod tytułem “W naszym świecie granica między fikcją a faktami staje się coraz bardziej płynna”. Oznacza to, że dla osób związanych z tym medium “każdy środek, nawet kłamstwo, jest dobry dla osiągnięcia celu”.
  Dziękuję RDI za podjęcie się trudu koordynowania zmagań w tej wojnie przeciwko kłamstwu. Sił zaangażowanych po stronie zła nie wolno lekceważyć – są potężne, ale tę wojnę możemy wygrać tylko będąc skonsolidowanymi, zorganizowanym, wytrwałymi i ofiarnymi.

 20. Andrzej mówi:

  Niemcy przy pomocy części Żydów uprawiających biznes holokaustu dążą do zakłamania historii . Cele różne sposób ten sam. Tą samą technikę stosowały Niemcy pod kierownictwem Hitlera. Artykuły w Hiszpańskiej prasie wskazują na powodzenie tej kłamliwej polityki która przemawia do ignorantów typu tej “dziennikarki”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *