Polskie flagi nazwane faszystowskimi! Manipulacja agencji Bloomberg. Reagujemy!

Jedna z największych agencji informacyjnych, amerykański Bloomberg zamieściła artykuł dotyczący Marszu Niepodległości pt. Fascist Flags on Poland’s 100th Birthday Show a Fractured Europe. Tytułowe „faszystowskie flagi” są zilustrowane zdjęciami przedstawiającymi morze biało-czerwonych flag. W związku z manipulacjami agencji Bloomberg, podjęliśmy interwencję w mediach społecznościowych. Poniżej prezentujemy także list jaki wysłaliśmy do kierownictwa agencji, a w załączniku oryginalną korespondencję w języku angielskim.

Szanowny Panie Bloomberg

Artykuł dotyczący Marszu Niepodległości w Polsce, zatytułowany „Fascist Flags on Poland’s 100th Birthday Show a Fractured Europe” jest bulwersującą manipulacją, która budzi nasz głęboki sprzeciw. Zastanawiają cele, jakie motywowały agencję do postawienia na taki, a nie inny tytuł artykułu. Czyżby chodziło tylko o poszerzenie grona czytelników? W pierwotnej wersji artykuł, o którym mowa był przecież zatytułowany „As Macron slams nationalists, Poland embraces them more tightly”.
W tekście, który promują słowa o „faszystowskich flagach”, nie znajdujemy na fotografiach w nim załączonych ani jednego emblematu faszystowskiego. Widoczne są za to polskie barwy narodowe, które podlegają ochronie prawnej, zapisanej w konstytucji RP. Zestawienie barw narodowych, które dla mieszkańców Polski są niezwykle ważne, z określeniem „faszystowskie flagi” budzi nasz sprzeciw i odbieramy to jako prowokację, której niczym nie da się usprawiedliwić.

Wśród ok. 250 tysięcy osób, jakie wzięły udział w Marszu Niepodległości, wszyscy z radością eksponowali narodowe barwy biało-czerwone. Flaga Polski nie jest symbolem faszystowskim, tak jak chcieli to Państwo we własnym artykule zasugerować. Sądzimy, że wiedza o tym jak wyglądają symbole faszystowskie jest wiedzą powszechnie znaną i pracownicy agencji Bloomberg zdają sobie z niej sprawę. Dzień 11 listopada jest jedną z najważniejszych dat w historii Polski z powodu odzyskania przez nasz kraj niepodległości w 1918 roku po 123 latach niewoli i wymazania z mapy Europy. Ta data od czasu upadku komunizmu to święto narodowe i dzień zjednoczenia wszystkich Polaków, do czego zresztą w tym roku zachęcali Prezydent RP Andrzej Duda i Premier Mateusz Morawiecki. Zapewniamy, że Polacy tego dnia nie jednoczą się pod hasłami faszystowskimi, tak jak to Państwo w sposób nieuczciwy chcieli przedstawić. Co więcej, dla Polaków, przedstawicieli jednego z najbardziej dotkniętych narodów przez okrucieństwa II wojny światowej, nie ma gorszej obrazy niż nazwanie ich faszystami lub nazistami. Manipulacja, którą przedstawia wzmiankowany tekst jest wyraźnym przykładem ilustrującym mowę nienawiści wobec Polski.

Agencja informacyjna nie powinna promować fałszywych informacji, wprowadzać w błąd czytelników i manipulować wizerunkiem barw narodowych, które w każdym państwie otoczone są należnym szacunkiem. To działanie, które można określić tylko jednym określeniem: mowa nienawiści. Bloomberg nie powinien więc wzywać do mowy nienawiści na tle etnicznym, gdyż jest to sprzeczne ze standardami, jakich oczekuje się od agencji informacyjnej. W związku z powyższym, wzywamy Państwa do natychmiastowego usunięcia artykułu i opublikowania przeprosin wobec narodu polskiego.

List w języku angielskim

Dodaj do zakładek Link.

100 odpowiedzi na „Polskie flagi nazwane faszystowskimi! Manipulacja agencji Bloomberg. Reagujemy!

 1. Danuta Land mówi:

  just to bulwersujacy artykul nie zgodny z prawda, nazwalabym to mowa nienawisci w stosunku do Polski. Hanba dla Bloomerg!!

 2. Przemysław j. Ilukowicz mówi:

  Witam Wszystkich !
  Nie należy się z nimi pieścić, tylko wprost zapytać czy wykonują czyjeś polecenia, czy też dostają za takie informacje od kogoś pieniądze.
  Oni nie są aż tak głupi i bardzo dobrze wiedzą jak wygląda polska flaga.
  W końcu takie pytanie można zadać w trybie warunkowym, żeby potem nie było powodu do wytoczenia RDI procesu.
  Pozdrawiam
  Przemysław J. Ilukowicz

 3. kazik mówi:

  Czyżby wojska USA stacjonując w POLSCE bronią faszyzmu ? Bloomberg wykazał się nie lada inteligencją, pewnie jest historykiem!

 4. Jan Bogatko mówi:

  Skandal. Dziękuję Państwu za realcję!

 5. Marek Piaszczynski mówi:

  This kind of news is the shame for Bloomberg. You forgot what is the professional and honest job.

 6. mcls mówi:

  Popieram całkowicie! Nie może być tak, że Polskie flagi nazywane są faszystowskimi.

  Biało-czerwone, barwy niezwyciężone!

 7. Zbigniew mówi:

  Na Boga!!! Kiedy wreszcie rząd Polski poda do sądu portale internetowe czy inne nośniki informacyjne ,które jak w tym przypadku obrażają i oczerniają Polskę.Polaków i Flagę Narodową. Przecież tak dalej być nie może.

 8. Marian mówi:

  Musimy sobie uświadomić, że “światła” liberalna Europa postrzega patriotyzm jako nacjonalizm, czyli w ich kategoriach myślowych jako faszyzm. Ten punkt widzenia podziela, i to w niezbyt zawoalowanej formie, także PO i Nowoczesna. Patriotyzm jest bowiem przeszkodą w budowie beznarodowego Eurolandu.
  Dziwne. że pogląd taki podziela również agencja amerykańska. Bo w USA patriotyzm jest postrzegany jako cnota a nie godny potępienia występek

 9. Maria M. Purymska mówi:

  Zgadzam się w 100 %, że Agencja Bloomberg powinna jak
  najszybciej usunąć ten artykuł z prasy i oficjalnie przeprosić
  Polskę za tak szkalujący , ziejący nienawiścią do Polaków artykuł.
  Mieszkam od wielu lat w USA i całym sercem jestem z moją
  Ojczyzną Polską . Serdecznie pozdrawiam, Maria.

 10. Krystyna Kapes mówi:

  Dziękuję bardzo w imieniu swoim i mojej rodziny za obronę Patriotów, wśród których spedzalismy Święto 11 Listopada, defilujac w Marszu Niepodległości. Nie pozwólmy obrażać Polaków, bo nikt poza nami nie rozumie, co znaczą słowa :BÓG, HINOR I OJCZYZNA.

 11. Bloom berg z języka niemieckiego tłumaczy się jako “Kwitnąca góra” .
  Kto nosi takie nazwiska? Kojarzy się to Wam z czymś?

 12. Antoni Piotr mówi:

  Proponuje wezwać do sądu międzynarodowego pozew o zniesławienie wobec tej paszkwilanckiej agencji za obrazę Narodu Polskiego. Może to im uzmysłowi, iż nie warto tak perfidnie manipulować, przeinaczać fakty

 13. Antoni Piotr mówi:

  roponuję podać do sądu międzynarodowego ta paszkwilancką agencję za szkalowanie, za obrażanie Narodu Polskiego. Może to im udowodni, że nie warto manipulować, przeinaczać faktów.

 14. jola mówi:

  byłam dumna ,ze mogę nieść Polska flagę bo jestem Polką. Biało-czerwona flaga Polski jest dumą Polaków.Widziałam tysiace ludzi szczęśliwych usmiechniętych maszerujących w pochodzie z okazji 100 rocznicy wyzwolenia Polski. Dawno juz nie widziałam tak szcześliwych Polaków.

 15. Krzysztof mówi:

  Szanowni Państwo,
  to doprawdy bulwersująca manipulacja
  https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-11-11/as-macron-slams-nationalists-poland-embraces-them-more-tightly
  Uważam że wezwanie do korekty to o wiele za mało.
  Manipulacja jest tak oczywista że należy ich zaskarżyć. Pan Bloomberg to potężny przeciwnik ( majątek: 51mld$ ), ale sądzę że w US znajdą się siły które wspomogą nas w walce przeciw temu oszczerstwu. Należy się nie tylko korekta, uważam że Polsce należy się za to odszkodowanie które powinno być przeznaczone na wsparcie takiej właśnie jak Wasza działalności – walki o dobre imię naszej ojczyzny.

 16. Szanowni Pastwo, dlaczego kłamiecie. Nasze narodowe barwy oddają honor i odwagę Polskiego Narodu. Moi zmarli Rodzice Marta(z domu Wianecka) i Władysław Miazgowiczowie otrzymali 5.03.1998 Yad Vashem(Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, a 2.11.2010 otrzamali Honorowe Obywatelstwo Israela.
  Jedenastego listopada 2018, nie było faszystowskiego śladu, tylko polskie narodowe flagi. Polskiemu Narodowi należny jest szacunek. Jako jedyne Państwo w Europie, Polska nie współpracowała z hitlerowskimi Niemcami, natomiast bardzo wielu Polaków w obronie prawdziwych wartości zostało zamordowanych, a nawet tylko jeden jedyny Polak wśród wszystkich ludzi na świecie, dał się dał się złapać w Warszawie w ulicznej łapance, by w Auschwitz zorganizować ruch oporu i obóz od Niemców wyzwolić. Bierzcie z Polski przykład, a nie opluwajcie Jej ciągle Oczekujemy sprostowania faktów. J.M.

 17. wojan50 mówi:

  Nic się nie zmienia, a rząd jest zbyt miękki !

 18. Longin Wisniewski mówi:

  Do tej pory agencje Bloomberg traktowalem jako dosyc rzetelne zrodlo informacji i komentarzy na temat biezacych swiatowych wydazen polityczno-spolecznych, rowniez na temat Polski. Ale od jakiegos czasu zaczyna skrecac w dosyc dziwna strone. Po tym komentarzu na temat Marszu Niepodleglosci, wykreslam ja ze swojej poczty. Umieszcze tez moj wpis na jej stronie korespondencyjnej wyrazajac moj sprzeciw na temat tej manipulacji.

 19. A. Dolska mówi:

  Od kiedy zdrowy nacjonalizm , patriotyzm jest automatycznie nazywany faszyzmem?? Od kiedy to Polska czymkolwiek zagraża Europie??

 20. Rafał Zawoliński mówi:

  Szanowny Panie Bloomberg

  Artykuł dotyczący Marszu Niepodległości w Polsce, zatytułowany „Fascist Flags on Poland’s 100th Birthday Show a Fractured Europe” jest bulwersującą manipulacją, która budzi nasz głęboki sprzeciw. Zastanawiają cele, jakie motywowały agencję do postawienia na taki, a nie inny tytuł artykułu. Czyżby chodziło tylko o poszerzenie grona czytelników? W pierwotnej wersji artykuł, o którym mowa był przecież zatytułowany „As Macron slams nationalists, Poland embraces them more tightly”.
  W tekście, który promują słowa o „faszystowskich flagach”, nie znajdujemy na fotografiach w nim załączonych ani jednego emblematu faszystowskiego. Widoczne są za to polskie barwy narodowe, które podlegają ochronie prawnej, zapisanej w konstytucji RP. Zestawienie barw narodowych, które dla mieszkańców Polski są niezwykle ważne, z określeniem „faszystowskie flagi” budzi nasz sprzeciw i odbieramy to jako prowokację, której niczym nie da się usprawiedliwić.

  Wśród ok. 250 tysięcy osób, jakie wzięły udział w Marszu Niepodległości, wszyscy z radością eksponowali narodowe barwy biało-czerwone. Flaga Polski nie jest symbolem faszystowskim, tak jak chcieli to Państwo we własnym artykule zasugerować. Sądzimy, że wiedza o tym jak wyglądają symbole faszystowskie jest wiedzą powszechnie znaną i pracownicy agencji Bloomberg zdają sobie z niej sprawę. Dzień 11 listopada jest jedną z najważniejszych dat w historii Polski z powodu odzyskania przez nasz kraj niepodległości w 1918 roku po 123 latach niewoli i wymazania z mapy Europy. Ta data od czasu upadku komunizmu to święto narodowe i dzień zjednoczenia wszystkich Polaków, do czego zresztą w tym roku zachęcali Prezydent RP Andrzej Duda i Premier Mateusz Morawiecki. Zapewniamy, że Polacy tego dnia nie jednoczą się pod hasłami faszystowskimi, tak jak to Państwo w sposób nieuczciwy chcieli przedstawić. Co więcej, dla Polaków, przedstawicieli jednego z najbardziej dotkniętych narodów przez okrucieństwa II wojny światowej, nie ma gorszej obrazy niż nazwanie ich faszystami lub nazistami. Manipulacja, którą przedstawia wzmiankowany tekst jest wyraźnym przykładem ilustrującym mowę nienawiści wobec Polski.

  Agencja informacyjna nie powinna promować fałszywych informacji, wprowadzać w błąd czytelników i manipulować wizerunkiem barw narodowych, które w każdym państwie otoczone są należnym szacunkiem. To działanie, które można określić tylko jednym określeniem: mowa nienawiści. Bloomberg nie powinien więc wzywać do mowy nienawiści na tle etnicznym, gdyż jest to sprzeczne ze standardami, jakich oczekuje się od agencji informacyjnej. W związku z powyższym, wzywamy Państwa do natychmiastowego usunięcia artykułu i opublikowania przeprosin wobec narodu polskiego.

 21. Grażyna mówi:

  To jest bulwersujące i nie do przyjęcia.=,śmie również przypuszczać,że ta informacja została spreparowana dla specjalnej prowokacji,która się od dawna dzieje przez totalną opozycję i jej podobne zgrupowania.

 22. Jadwiga mówi:

  Dziekuje za reakcje na te skandaliczne wypowiedzi. Czy oni nie znaja historii owszechnej. Wiem ze tam w szkolach uczy sie tylko historii wlasnego stanu. Wiec albo to niedouctwo. albo zla wola. Zreszta to pewno jakies wlasne interesy tych,,madrych,,

 23. ~MO mówi:

  Ten artykuł jest obrazą polskich barw narodowych. Właściwą reakcją RDI powinien być proces sądowy. Powinno też interweniować państwo polskie.

 24. andrzej mówi:

  Takie zachowanie opluwające naród Polski powinno drogo autorów kosztować. Jeżeli nie dopracujemy się takiego systemu to nieustannie będziemy spotykać z takim zachowaniem.

 25. solus mówi:

  I to ma być dziennikarstwo? Zwykłe draństwo! Bloomberg doskonale wie jak wygląda flaga polska i robi to świadomie. Powtarzam: zwykłe draństwo!

 26. AiG mówi:

  Szanowny Panie Bloomberg. Nie sadze, ze zrobil to Pan przez pomylke. Nie posadzam Pana o taka skandaliczna niewiedze. Zrobil Pan to celowo. Mam proste pytanie. Dlaczego? Dlaczego manipuluje pan niezorienowanymi w tym temacie?

 27. Krystyna Kozakiewicz mówi:

  Takie oszczerstwa wobec Narodu polskiego powinny być srogo karane przez Sądy, w przeciwnym razie nie opędzimy się od tego rodzaju wrogich Polsce i Polakom antypolskich środowisk.

 28. Joanna K. mówi:

  Bloomberg to kwiatowa góra? No i wszystko jasne. Założyli w 1981 r. – przypadek?

 29. Anna Zbikowska mówi:

  Stanowczo sprzeciwiam się nazywanie Flag Polskich faszystowskimi i równie stanowczo żądam przeprosin Narodu Polskiego, który ma szczególne powody do Wielkiego Świętowania NIEPODLEGLOSCI!

 30. Anna Zbikowska mówi:

  Stanowczo sprzeciwiam się nazywaniu Flag Polskich faszystowskimi i równie stanowczo żądam przeprosin Narodu Polskiego, który ma szczególne powody do Wielkiego Świętowania NIEPODLEGLOSCI!

 31. Eugeniusz mówi:

  W calosci popieram stanowisko RDI i zgadzam sie z trescia. Polskie flagi byly, sa i beda zawsze dowodem milosci do kraju urodzenia, pochodzenia i PATRIOTYZMU, ktory jest z pewnoscia obcy agencji ktora wysyla falszywe informacji w Swiat, albo dowodem, nienawisci do Polakow i Polski, ignoracji i arogancji. POLSKA byla, jest i pozostanie na wieki POLSKA……AMEN. Tak nam dopomoz BOZE.

 32. Dobrywieczór Polacy. Oczywiście nie zgodzą się ze mną etatyści, jednak moje zdanie stanowi myśl o konieczności uruchamiania instytucji takich jak prezydent – niechby Polin Andrzej Duda napisał do Bloomberga o niestosowności przekłamań i opowiedział się wyraźnie po stronie Polaków, bo podczepić się pod MARSZ NIEPODLEGŁOŚCI w jego DZIEWIĄTYM wydaniu potrafił, a obronić honor flagi RP to nie wie jak?

 33. Andrzej mówi:

  Wręcz modelowy przykład że media to narodowość i interesy narodu będącego właścicielem danego medium , bezwzględna i bezpardonowa walka interesów poparta kłamstwem , paszkwilami i obłudną a słowo dziennikarz to przeszłość co prezentuje ten tzw artykuł . Wyjątkowo paskudny nie rzetelny wręcz ochydny pokaz warsztatu. Pisanie na żądanie . Tak prywatnie za oszczerstwa wobec Marszu Niepodległości ten pismak powinien dostać w pysk.

 34. Tomasz mówi:

  Niestety tego typu artykuły są pokłosiem bezkarności zagranicznych redakcji prasowych i telewizyjnych w celowym szerzeniu kłamliwych tytułów i haseł .W dzisiejszych czasach można bezkarnie nazwać faszystą prawie każdego , jednak tylko spotyka to tych z prawicowego obozu , bo tych z lewej strony to nie dotyczy .Niewiedza mas o korzeniach faszyzmu , który zrodził się z idei lewicowo – socjalistycznych prowadzi do walki politycznej tym słowem na potęgę .

 35. Wiesława Szkafarak mówi:

  Hańba. Piszą co chcą a Polaków inwigilują za przysłowiowe bzdury lub prawdę. Bóg chonor i OJCZYZNA ❤️🇵🇱

 36. Sebastian mówi:

  Brak słów, z resztą w Niemczech faszyzm jest legalny więc w czym problem?

 37. Marek mówi:

  Tekst jest przynajmniej trzykrotnie dłuższy niż trzeba. Rozwodniona informacja osłabia jej działanie i umożliwia lawirowanie wokół istoty sprawy.

 38. Bozenna. mówi:

  Nie posadzam p. Blumberga o niewiedze , czy doglebna glupote
  (Choc moze wszystko idzie w parze )
  Posadzam o wredne zle intencje -jakiekolowiek sa . Podstepne dzialane przeciwko Polsce .
  I to nie tylko jego dzialanie . Do tego grona zaliczam tez Macrona .

 39. Janko Walski mówi:

  Czy moglibyście na oddzielnej stronie umieścić wersję angielską w html, podobnie jak wersję polską, by ludzie mogli polecać np. na twitterze, cytując wybrane przez siebie fragmenty?

 40. Andrzej Balicki USA mówi:

  Kto widzial Prezydeta Dude w wiadomoscach w USA. N jednym kanale jego wizerunek mignal przez pomylke operatora prawdopodobnie. Zona bylego Ministra spraw Zagranicznych wypisuje wglownych gazetach paszkwile o naszym Kraju.
  Nie mam nic przeciwko amerykanskm bazom wojskowym u nas, lecz patrzyc sie nalezy z durza rezerwo na przyszlosc.

 41. Małgorzata mówi:

  Oburzające. Niech pan Bloomjakiśtam zejdzie z Polski, bo nie jest w stanie pojąć takich wydarzeń jak Obchody odzyskania NASZEJ POLSKIEJ Wolności i Niepodległości. Takie wielkie sprawy nie są dla każdego. Tu potrzeba takiej sprawności intelektualnej i moralnej, na jaką tego pana nie stać.

 42. Jerzy mówi:

  W takim razie flagi amerykańskie, niemieckie, francuskie i unijne też są faszystowskie. Tylko pytanie: czy faszystowskie już nimi nie są? O co idzie ta gra?

 43. Michał Faflik mówi:

  Skandaliczne jest sugerowanie, że Polacy są faszystami a flaga narodowa jest symbolem faszyzmu. To jest po prostu bezczelna i agresywna walka polityczna neo-komunistów przeciw każdemu, kto sprzeciwia się ich fanatycznej i chorej ideologii.

 44. Janko Walski mówi:

  Szkoda, że list jest tak słaby, nie przywołuje 6 mln ofiar niemieckiej okupacji w tym 3 mln obywateli polskiego pochodzenia, czyli tyle samo ilu zginęło Polaków żydowskiego pochodzenia, że Polska była jedynym podbitym przez Niemców krajem, który nie utworzył kolaborujących z okupantem struktur na jakimkolwiek szczeblu, że setki tysięcy Polaków udzielało Żydom schronienia, mimo niespotykanego gdzie indziej terroru i kary śmierci dla całej rodziny za udzielenie schronienia czy choćby pomoc w ukryciu, że pół miliona Polaków nie złożyło broni i stawiało opór Niemcom wspomagając zbrojnie ofensywę aliantów w końcowych fazach wojny, że nie ma rodziny w której nie było ofiar, ze pamięć i rozumienie istoty nasizmu jest w Polsce żywa jak nigdzie indziej, że okupacja niemiecka została za zgodą Aliantów zastąpiona okupacją sowiecką, przeciwko której początkowo 300 tys. kwiatu Narodu nadal stawiało czynny opór, aż do ostatnich bohaterów mordowanych jeszcze w 1964 roku, że okupacja rosyjska formalnie skończyła się dopiero w 1989, ale kolaboranci utrzymali swoje pozycje i dopiero od trzech lat Polacy stanowią o sobie i swoim państwie, że Marsz Niepodległości jest wyrazem radości z tego stanu, że da się go porównać z marszami zwycięstwa na Zachodzie w 1945 roku, ze tegoroczny Marsz Niepodległości w stulecie niepodległości jest dla Polaków właśnie Marszem Zwycięstwa nad dwoma okupacjami.

 45. A.J. mówi:

  Daltonista nie rozróżnia koloru flag – niech idzie do okulisty!!! Jakie to narodowe a jakie faszystowskie.

 46. Kris mówi:

  Gdzie jest link do oryginalnego artykułu abyśmy moglinich zalać komentarzami?!?!

 47. Andrzej Stachowiak mówi:

  Poland was the first in the world to say NO to Nazi fascism in WWII. To now call the Polish flag fascist is really shocking!!!
  Are you trying to gain friends and influence people? Your news service thus becomes less relevant and totally unbelievable and falls into the category of “fake news”. What a shame.

 48. JERZY B.BUCZEK C.E.T. CANADA mówi:

  WIDAC ZE KTOS NIE ROZUMIE CO TO JEST FASZYZM…..
  JEŻELI TO JEST OSZCZERSTWO TO TEN KTO TAK PISZE NA POLSKE POWINIEN PONIEŚĆ WYSOKIE KARY FINANSOWE ABY GO UCISZYĆ.
  I TO SZYBKO…..TO JUŻ PRZECHODZI GRANICE CHAMSTWA…..

  JERZY B.B.
  (TO JEST PROWOKACJA …)

 49. Slawek M mówi:

  Panstawa Praca Nigdy Nie Zostanie Zapomniana. Dziekujemy za Wszystkie Akcje i Mamy nadzieje ze beda one mialy pozytywny skutek. PS Prosze o podanie maile na ktory mozna wyslac podobny list do redakcji Bloomberg

  Pozdrawiam

 50. Roman Mrugacz mówi:

  See how volunteer security forces dealt with the illegal banners and far right protesters:
  https://www.facebook.com/polsatnewspl/videos/259513901350612/

 51. Jan Przychodzeń mówi:

  Absolutnie skandaliczne. To po prostu wojna informacyjna, dyfamacja Polski za pomocą ordynarnego kłamstwa.

 52. Roman Mrugacz mówi:

  See some authentic, not hypocritical, scenes from our independence march:
  https://youtu.be/pibgnZK-pUQ

 53. Tadeusz Lewandowski mówi:

  Droga Redakcjo RDI,

  Przeczytałem przed chwilą Wasz komentarz i list do Bloomberg Agency.

  I kolejny raz przychodzi mi na myśl (dzieliłem się już tą myślą z wami w przeszłości) prosta i szybka możliwość z jaką polscy czytelnicy mogliby rozpowszchniać RDI komentarze i listy na światowych mediach internetowych.

  Na dole Waszych maili i stronie internetowej muszą się znaleść QUICK LINKS TO SHARE ON FACEBOOK, TWITTER itp.
  w celu wiadomym!

  Dajcie szansę pomóc sobie, i polskiej sprawie przez miliony Polaków mieszkających za granicą z kontami na Facebook, Twitter, Instagram etc.. W ten prosty sposób DOTRZECIE DO DIESIĄTKÓW MILIONÓW OSÓB NIEWIELE WIEDZĄCYCH O POLSCE I POLSKIEJ HISTORII!

  Jeżeli tego nie zrobicie to uważam że jednak RDI tak naprawdę to chyba nie zależy na dotarcie z Polską Prawdą Historyczną do Światowej Opinii Publicznej.

 54. Urszula mówi:

  A czego się spodziewaliście po żydłakach

 55. Ryba mówi:

  To jest niesłychany skandal. Ordynarna celowa prowokacja ze strony agencji Bloomberg. Niestety lewactwo rozlewa się jak zaraza. Na szczęście monitorujecie media zachodnie. Należą się Państwu podziękowania.Pozdrawiam.

 56. Antoni Piotr mówi:

  Ta fałszywa organizacja opiera swoje wynurzenia na kłamstwie. Czyżbym musiał iznać za faszystkę moję 4,5 letnia prawnusię, którą jej dziadk specjalnie zawiózł do W-wy, która się świetnie bawiła razem z innymi. Wymachiwała flagę narodową, spiewała, pgładała sztuczne ognie. Bloomberg czy jak mu tam miesza męci i zadymia. To Polska im nie pasuje, więc nas oczerniają obłudnicy…

 57. Cezary Majewski mówi:

  Może należałoby zwrócić się z prośbą o interwencje do Prezydenta USA Donalda Trumpa? W końcu to amerykańska firma a Prezydent sam składał na Twitterze gratulacje Polakom z okazji święta niepodległości więc najwyraźniej pochwalał „faszystów”. Kolejna kwestia to akurat Donald Trump jest śmiertelnym wrogiem dziennikarzy klamiacych i posługujących się manipulacją. Może spowoduje, że jakieś organa rządowe USA zajmą się tymi paszkwilantami. To by się przydało a nie tylko zwracanie im uwagi bo chyba dla nich opinia Polaków jest nieistotna. Ewentualnie przydałby się proces o naruszenie dóbr i zasadzenie solidnego odszkodowania to bedą potem ważyć co piszą.

 58. Łodzianka mówi:

  Bloomberg bądżcie uczciwi bo upadniecie w niesławie i za mowę nienawiści jaką się posługujecie stracicie czytelników,którzy odkryją wasze kłamstwo i przekazywanie informacji niezgodnych z prawdą historyczną. Wyrażam stanowczy protest i nie wyrażam zgody na szkalowanie mojej Ojczyzny Polski.

 59. Marek Ślusarczyk mówi:

  Proszę przetłumaczyć na j. angielski i zainicjować akcję masowej wysyłki

 60. jolanta mówi:

  just unbelievable.
  The Bloomberg agency appeared as a AROGANT and IGNORANT
  is it possible for serious agency.?

 61. Bloomberg zazdrosci ze marsz byl sukcessem Niech zyje Polska niech upadnie cholota

 62. To jest skandaliczna rzecz. Bloomberg musi bezwzględnie przeprosić naród polski na forum światowym!

 63. Wyobcowany mówi:

  Jak dlugo bedziemy tlumaczyc tym zakutym lbom , a przede wszystkim tym ktorzy maja na celu utrzymywac nienawisc i podjudzac na kazym kroku to co dobre moze dziac sie w polsce. Panie Bloomberg– w 21 wieku nalezy znac historie ” ALE TAKA PRAWDZIWA. Nie taka pisana przez politykow — lecz pisana przez
  HISTORYKOW.

 64. Rafał Potwornicki mówi:

  Już ja widzę jak Bloomberg przeprasza!
  To Bloomberga trzeba przeprosić za to, że się do niego RDI czepia
  To cały świat ma Naród (przez siebie) Wybrany przepraszać!
  Przepraszanie zaczęło się od Wojny 7 dniowej w 1967 r i trwa w najlepsze. Dał nam przykład JP II jak przepraszać mamy.
  Nawet jakby marsz z okazji Dnia Niepodległości odbył się pod flagami z gwiazdą Dawida – to też byłoby źle; dopatrzono by się faszystów lub innych ludożerców.

 65. Sawczuk mówi:

  To niewiarygodne nie dopuszczalne kto w uni rządzi chcą żeby polska była na kolanach

 66. Janusz Niedzielski mówi:

  Tylko BYDLAK zupełnie nic nie wiedzący o Polsce i świecie może tak napisać! To skandal.
  Uważam, że należy wytoczyć proces o zniesławienie Polaków w tym Prezydenta i Premiera Rzeczpospolitej.
  To bardzo poważna sprawa!

 67. Dr P. Alka mówi:

  Brawo za tę reakcję i znakomitą robotę przeciwko tęczowo-marksistowskiej antypolsiej propagandzie

 68. Jacek Gowin mówi:

  Zmieniono zdjęcie na takie, na którym są flagi ONR-u. Ciekawe, skąd wzięli. (With assistance by Wojciech Moskwa).

 69. Maciej Siejkowski mówi:

  To było do przewidzenia. Amerykańskie żydy po raz kolejny atakują i szkalują Polskę i Polaków. Nie ma się co łudzić, narracja się nie zmieni. Ciężka jest to walka przeciw CAŁEMU zakłamanemu światu, tym bardziej, że trzeba udowadniać coś, co niby było oczywiste. Wszystko zostało postawione na głowie, będzie coraz gorzej. Nie możemy się jednak poddać. BÓG, HONOR i OJCZYZNA.

 70. Marek Koński mówi:

  I was on the Independence March with son-in-law and grandson. We all had white and red flags. They are our Polish national colors. Does an American with a star banner also have a fascist banner?

 71. Marek Strzępek mówi:

  Bracia Polacy,Siostry Polki.
  Jakie “Szanowny panie Bloomberg”? Natychmiast zawiadomić MSZ, Ministra Spraw Zagranicznych, Ambasadora, Konsulów. Zaskarżyć sądownie. Nie zwracać uwagi, nie prosić o sprostowania, bo to jest “pozycja na kolanach”. To nie jest przypadkowa “wpadka” Bloomberg’a. To jest celowe. TO JEST SKOWYT LEWACTWA.
  BIAŁO-CZERWONA JEST NAZYWANA “FLAGĄ FASZYSTOWSKĄ”. Biada im, bo CHRYSTUS jest naszym Królem, a NAJŚWIĘTSZA naszą Hetmanką…
  Francuzi zdradzili Rzeczpospolitą, bo “nie chcieli umierać za Gdańsk”, “Wielkie Brytany” też się pięknie pohańbili. Potem trzeba było im “dupę ratować” w bitwie o Anglię. Teraz maja “Zapłatę za niedotrzymanie umów, za niedotrzymanie słowa”. Mają piękne, lewackie “Multi-Kulti”. No i “jedynka im w trójkę”. “Jeszcze Polska nie zginęła, KIEDY my żyjemy…”.
  Jeśli zostanie choćby tylko jeden POLAK na ziemi, to POLSKA BĘDZIE ŻYŁA DALEJ, a JEJ IDEE i WARTOŚCI NIE ZAGINĄ… (vide: Dzienniczek Św. Faustyny Kowalskiej).
  P.S. Dialog z Chazarstwem jest tylko dwojaki: Pieniądz albo pejcz (nahaj, knut, bykowiec, itp). Na pieniądz nas nie stać, bo nas okradli, wiec zostaje “oklepać facjatę”. Jak mówi Ks. Jacek Międlar: “Prawda jest po naszej stronie, a zwycięstwo będzie nasze”. TAK NAM DOPOMÓŻ BÓG. AMEN.

 72. Matka Polka mówi:

  Skandal nazywanie polskiej flagi faszystowską.Mnie się marzy,by na ten art. zareagował rząd,bo jest to najzwyklejszy atak na POLSKĘ!Podejrzewam,że ten Bloomberg to żydowskie wydawnictwo, nawet nie chce mi się o nim czytać.

 73. pox fox tox mówi:

  Dlaczego UE nie ściga tych co manipulują w sprawie Marszu Niepodległości w Polsce nazywając uczestników faszystami? Dlaczego w UE moralność i prawda mediów nie jest zgodna z rzeczywistością? Polacy chcą wiedzieć kto w UE kieruje tą manipulacją medialną !

 74. Ajek mówi:

  Ten Żyd ze swą gazetą, póki nie ma wezwań do sądów, a nie będzie miał dzięki PiS z ustawą o IPN, ma gdzieś polskie oburzenia, pisma.

 75. Janusz Zaba mówi:

  Jestem dumny, iz jestem Polakiem i mamy Bialo-Czerwona Flage.
  A Boom Berg chyba zapomnial kto to byli faszysci? Nie wolno nas obrazac. Powinnismy sie domagac nie tylko sprostowania ale bardzo odczuwalnej kary.
  Janusz

 76. Zdravko Marić mówi:

  Drodzy panowie
  Gratuluję ci uporczywej pracy.
  Mogę z przyjemnością poinformować, że w sprawie interwencji Twojej ambasady w Zagrzebiu, telewizji Croatia wczoraj, 14.11.2018. ogłosił przeprosiny dla obywateli polskich i chorwackich z powodu nieprawdziwych doniesień o waszej chwalebnej celebracji.

  Gratuluję wam waszego wielkiego jubileuszu i przy okazji przesyłam wam piosenkę zespołu rockowego Azra Zagrzebia – “Polska w moim sercu”

  Gdanjsk osamdesete
  kad je jesen rekla
  ne
  Gdanjsk osamdesete
  drzali smo palceve
  rudari
  studenti
  brodogradiliste
  svi mi
  Gdanjsk osamdesete
  uzavrele tvornice
  dva put se ne salju
  tenkovi na radnike
  nisu se usudili
  pobjedili smo
  svi mi
  Poljska
  u mome srcu mazurka
  Poljska
  nije nikad dala Quislinga
  svaki dan poloneza
  zvoni na mojim vratima
  Poljski jantar
  narukvice
  volodjine cuke
  siber u pola cijene
  Papa Wojtyla
  i ja
  Gdanjsk osamdesete
  redovi za novine
  nezavisni sindikati
  komiteti zastite
  Gdanjsk osamdesete
  uzavrele tvornice
  dva puta se ne salju
  tenkovi na radnike
  tenkovi na nas.

  Zdravko Marić
  Zagrzeb, Chorwacja

 77. Joanna Morska - Osińska mówi:

  Szanowny (?) Panie,

  Zbulwersowana artykułem w Bloomberg zadaję Panu pytanie:
  – czy każdy obywatel w Stanach zjednoczonych maszerujący pod swoja narodową flagą w czasie świat państwowych jest amerykańskim faszystą?
  – czy każde dziecko w szkołach amerykańskich ( moi synowie urodzili się w Nowym Meksyku a ja mam podwójne obywatelstwo ) codziennie rano śpiewające z ręką położoną na sercu hymn Stanów Zjednoczonych Ameryki Północne, jest faszystą?

  My Naród, po 123 latach nie istnienia na mapie Europy, po masakrze ludności i kultury jaką dla Polaków była Droga Wojna Światowa rękami hitlerowskich Niemiec z zachodu i stalinowskich bolszewików ze wschodu, którzy zachowaliśmy swoją godność jako JEDYNY podbity kraj, który nie stworzył rządu kolaboracyjnego z niemieckim okupantem, a wręcz odwrotnie, stworzył Rząd Polski ze wszystkimi strukturami w podziemiu ( świadectwo Jana Karskiego), który po 45 latach sowieckiej dominacji będącej konsekwencją sprzedania Polski przez Churchilla i Roosevelta Stalinowi w Jałcie i po okresie postkomunistycznych układów Okrągłego Stołu chce być krajem suwerennym – czy to jest faszyzm?

  Czy pan w ogóle zna pojęcie faszyzmu?
  Jak Pan śmie, mając w dodatku polskie nazwisko, tak poniżać własny naród!

  Nie łącząc wyrazów szacunku,
  Joanna Morska-Osińska

 78. Maurycy mówi:

  Ten kto nie zna Polski i nigdy tam nie byl prywatnie ma falszywy obraz o kraju .
  To samo moge powiedziec o rodakach ktorzy “wiecej ” wiedza o krajach w ktory nigdy nawet nie byli .

  Kraje zachodnie europy sa zazdrosne , ze wyszlismy z biedy nie moga
  sie uzalac i lamentowac brakuje im czegos , to znalezli inna forme

  odwracania uwagi od swoich problemow.

 79. AMP mówi:

  To się w głowie nie mieści do czego posuwają się obecni zbrodniarze.

 80. Iza mówi:

  Trudno odnieść się do takiej manipulacji i zakłamania pana Bloomberga.Ciekawe ,jakby odniósł się ,gdyby tak samo opisano Żydów ,a byłoby sporo do pisanaia .

 81. BD mówi:

  Cuban media 2 years ago foretold Poland’s economic catastrophe due to introduced reforms, such level of economic and political knowledge is to collapse, I taught them then that they write nonsense and it’s not good for an American news agency. They have improved, but the drama is back.

 82. Jedyna reakcja na określenie przez agencję Bloomberg flagi polskiej jako flaga faszystowska – to zaskarżenie do sądu. Nie zgadzam się tylko na przeprosiny. W sądzie i przeproszą, i usuną nazwę artykułu, i zapłacą karę pieniężną za obrazę narodu polskiego.
  Dziękuję Reducie Dobrego Imienia za pilnowanie honoru i szcunku POLAKA, polskiej Konstytucji i polskiej historii.
  Mało piszemy o Polsce, jako kraju, który walczył “za naszą i wszą wolność”.

 83. ZIBI mówi:

  Rodacy!! jestem tak samo wkurzony słysząc jak ten czy inny obraża bezczelnie nasz NARÓD. Dlatego też czytając niektóre wasze wypowiedzi, nota bene słuszne dopominanie się Prawdy, żal mi tych poczciwych biadolących lecz naiwnych ludzi. Autor paszkwili doskonale wie co zrobił bo uczynił to z premedytacją żeby nas negatywnie poruszyć; teraz bada zakres i efekt swego zamierzonego czynu. Więc grzeczna perswazja jest w tym momencie nie na miejscu i co najwyżej może wywołać u niego rechot i trzęsienie zwisającego kałduna! Kochani nie bądżcie naiwni, nie tędy droga. Najwyższy czas otrząsnąć się z atmosfery zaszczucia, ale protesty samych obywateli nawet idące w miliony nie na wiele się zdadzą. Też jestem zdania, jak niektórzy moi przedmówcy, że wreszcie tą sprawą powinien zająć się Prezydent Polski i na tym poziomie powinna być utworzona struktura obronna- niemal jak sztab kryzysowy. Jak powiedziałem wcześniej, takie wszechobecne tłamszenie NARODU POLSKIEGO to tak jak na froncie wojennym tzw. przygotowanie artyleryjskie, po którym wkracza bezpiecznie piechota osiągając bez strat własnych cel wojny. Otóż jest sporo logicznych i mądrych prognoz geopolitycznych dotyczących tematyki Polin w kontekście ust.447 w internecie, poszukajcie a otworzą się niektórym oczy – o co toczy się nieustannie ta walka. Protesty i próby wychowania bogatego żyda to bezowocne machanie palcem w bucie. Warto raczej domagać się skutecznych działań od władz i nie tylko jako działań dorażnych tj uświadamiająco-wychowawczych (bo to zawracanie kijem Wisły), ale domagać się budowy solidnego systemu obronnego dla naszej państwowości.

 84. Renia mówi:

  To oburzające! Ciekawe co oni powiedzieliby, gdyby tak podpisać ich flagę…

 85. Arek mówi:

  Byłem na marszu.

  Artykuł: ”Fascist Flags on Poland’s 100th Birthday Show a Fractured Europe (by Dorota Bartyzel, Marek Strzelecki, and Gregory Viscusi, with assistance by Wojciech Moskwa)

  ‎November‎ ‎11‎, ‎2018‎ ‎3‎:‎00‎ ‎PM Updated on ‎November‎ ‎12‎, ‎2018‎ ‎3‎:‎22‎ ‎AM”
  ma bardzo niewiele współnego z prawdą.

  Artykuł został napisany przez 3 autorów. 2 o polsko-brzmiących nazwiskach i 1 włosko-brzmiącym nazwisku z pomocą Wojciecha Moskwy.

  Nie wiem, gdzie ci ludzie mieszkają, ale być może ten artykuł został napisany ”na zamówienie” dla zagranicznych mediów prosto z Polski.

  Może jest potrzeba ”wynegocjowania” innych-obiektywnych komentatorów spraw polskich dla obcych mediów, a może trzeba tę grupę kłamców piętnować medialnie i podawać do sądu za obrażanie uczuć narodowych i szkalowanie dobrego imienia Polski.

  PS. Do tego artykułu komentarze są zablokowane.

 86. Zbigniew Okpisz mówi:

  Lapy precz od POLSKI I Jej Flagi Narodowej !!!

 87. Ewa Z. D. mówi:

  Brak słów na te oszczerstwa.!!! To bardzo smutne i haniebne.!
  Polacy którzy walczyli i polegli o Wolność i Niepodległość naszej umiłowanej Ojczyzny w grobach się przewracają…
  Mój ojciec brał udział w Bitwie Warszawskiej w 1920r. był ranny, ale przeżył, a potem także w Postaniu Warszawskim w 1944.
  Wiele opowiadał nam o tych trudnych i heroicznych walkach.

  Jestem dumna z Polski i Polaków, którzy oddali swoje życie abyśmy mogli żyć w Niepodległej Polsce….
  Pomimo ciągłych napaści i nieustannych oskarżeń i kłamstw.
  Jesteśmy biczowani i to jest nasz Krzyż, który obyśmy do końca potrafili godnie nieść.
  Pan Bóg i Matka Boża jest z nami,a zwycięstwo idzie za nami przez Krzyż.!!!!

 88. J grabowski zaskarzyl RDI do sadu. Pseudo historyk I mniey niz zero

 89. Barbara mówi:

  Dlaczego dajemy się tak zniesławiać, deptać, pluć na nasze symbole, świętości?
  Niech ktoś wreszcie zastopuje to wyciekające już szambo, przestanie się pieścić, bać. Niech o n i w końcu zaczną się bać nas przed każdą próbą oszczerstwa, rzucania w nas Polaków, w Polskę błotem. B.

 90. Basia mówi:

  Jestem do głębi oburzona tym nieustannym atakiem na Polskę i Polaków. Należy stanowczo reagować na takie artykuły i domagać się sprostowania oraz przeprosin. Ponieważ to nie jest pierwszy tego typu przypadek tylko cała seria, więc uważam, że ktoś za tym stoi, komu zależy na tym żeby szkalować nasz Kraj, siać niepokój wśród Polaków oraz skłócać ich między sobą (mam też swoje przypuszczenia).

 91. BelIna mówi:

  Biało-czerwona flaga jest flagą narodową Polski !!! Blomberg nazywa ją faszystowską. “Stars and Stripes” jest narodową flagą USA, czy Blomberg nazwie ją również faszystowską ?
  Może warto do Blomberga wysłać e-mail’e z takim pytaniem ?

 92. Jan mówi:

  To jest m.innymi skutek wycofania nowelizacji ustawy o IPN. Pan za te oszczerstwa też ponosi odpowiedzialność Premierze Polski.

 93. Polka mówi:

  dobrze by bylo aby pan Blumberg poczytal sobie Apokalipse wedlug sw. Jana to by sie czegos dowiedzial a tak tylko szuka dziury w calym bo sie nudzi.

 94. Aleksja Nowak mówi:

  My byliśmy w innym czeskim zoo i bardzo nas zaskoczyło, pozytywnie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *