Poruszający list Pani Wandy Półtawskiej w rocznicę wyzwolenia KL Ravensbrück

13 i 14 kwietnia będziemy obchodzili 74. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego dla kobiet KL Ravensbrück zlokalizowanego 80 km od Berlina. Miejsce to naznaczone męczeństwem tysięcy kobiet z których najliczniejszą grupę narodowościową stanowiły Polki stało się w ostatnim czasie polem bezprecedensowego ataku Pani Insy Eschebach, dyrektor Muzeum KL Ravensbrück na wszelkie przejawy polskiej pamięci o ofiarach tego obozu.

Pani dyrektor przeszkadzają nie tylko liczne polskie, biało-czerwone flagi obecne w trakcie uroczystości, transparenty z napisem „German Death Camps. Not Polish. Remember”, ale także opaski z napisem NSZ (Narodowe Siły Zbrojne) na ramionach uczestników, które interpretuje jako symbole antysemickich ugrupowań współpracujących z faszystami. Co więcej, w niedawnych wywiadach dla niemieckich mediów zadaje pytanie: czy można zgodzić się na to, by goście z symbolami antysemickich ugrupowań upamiętniali swoich zmarłych w Ravensbrück? Pani dyrektor powinna wiedzieć, że duża część Polek trafiła do niemieckiego obozu właśnie ze względu na przynależność do NSZ i swój silny patriotyzm nakazujący konspiracyjną walkę z niemieckim okupantem.

Odmawianie przez Niemkę Polakom prawa do upamiętniania polskich ofiar terroru niemieckiego i manifestowania swojego przywiązania do polskich tradycji patriotycznych – zarówno rodzinom, jak i spadkobiercom pamięci o polskich więźniarkach niemieckiego obozu, to powód do hańby. Niemcy współcześni, którzy rzekomo „przezwyciężyli przeszłość” dalej traktują Polaków w sposób pełen uprzedzeń i z wyższością. Te uprzedzenia widać także w kwestii upamiętnienia ofiar Ravensbrück. Po 74 latach od zakończenia II wojny światowej nadal trzeba przypominać Niemcom i całemu światu, że to właśnie Niemcy są odpowiedzialni zarówno za zorganizowanie jak i przeprowadzenie masowych zbrodni w obozach takich jak Ravensbrück i za zbrodnię Holokaustu.

Okrucieństwo niemieckie, ludobójstwo i eksperymenty pseudomedyczne sytuują obóz Ravensbrück na mapie niemieckiego terroru w szczególnym miejscu – właśnie dlatego, że niewyobrażalnym cierpieniom poddane zostały kobiety. Jedną z nich była Pani dr Wanda Półtawska, Polka, więźniarka KL Ravensbrück nr 7709, operowana pseudomedycznie 1.08.1942 r.

Napisała ona przejmujący List Otwarty w którym apeluje o pamięć o tym, co było, tak by stawać po stronie dobra i piękna, a nie zła i nienawiści i aby czuć się odpowiedzialnym za pielęgnowanie prawdy.

Zachęcam do zapoznania się z tym szczególnym świadectwem.

Maciej Świrski
Prezes Reduty Dobrego Imienia

List Otwarty Pani dr Wandy Półtawskiej do wszystkich ludzi dobrej woli

List w języku angielskim
List w języku niemieckim

Dodaj do zakładek Link.

42 odpowiedzi na „Poruszający list Pani Wandy Półtawskiej w rocznicę wyzwolenia KL Ravensbrück

 1. Ewe mówi:

  Pani Wanda jest bardzo mądrą kobietą, która wiele doświadczyła w swoim życiu i potrafi odróżnić dobro od zła, zna prawdę i jej strzeże. Dziękuję Bogu za Panią Wandę.

 2. ja mówi:

  Przecież do tej pory mają bismarkowskie “d, d über alles”. Dopóki będą mieć über alles, dopóty będą mieć zakusy na dominację nad innymi.

  • 84-latka mówi:

   Polacy obojętnie jakiego wyznania byli, przez to że walczyli z faszystowskimi Niemcami, najbardziej prześladowanym narodem pod faszystowską niemiecką okupacją.
   6 milionów Polaków zginęło z rąk nazistów niemieckich. Z tego połowa była chrześcijanami a druga połowa wyznania judaistycznego.
   A w Auschwitz też eksperymentowano na Polakach!!!!

  • 84-latka mówi:

   Teraz Niemcy są Europejczykami i zapewne śpiewają Hymn Unijny … dla niepoznaki.

 3. Gleboki szacunek dla Pani doktor i hanba tym, ktorzy probuja zaklamywac historie i nie potrafia przyznac ze zbrodniarzami byli Niemcy a ofiarami reszta Swiata.

  • Stanisława mówi:

   Podzielam Pani zdanie. Szanuję Panią Doktor za działalność na rzecz, małżeństw i rodzin, za głęboką wiarę w Boga oraz upominanie się o prawdę historyczną. Może byłoby mniej zakłamywania historii na świecie, gdyby było mniej kłamców i sprzedawczyków w Polsce, opluwających u obcych bądź wrogów własną ojczyznę.

 4. Jerzy mówi:

  Niemcy są konsekwentni w swoim działaniu i nie przebierają w środkach. Przyjdzie czas, kiedy upomną się o “swoje”. Musimy mieć w świadomości, że “Jak świat światem, nie był Polak z Niemcem bratem”. Oni nas nienawidzą od 1000 lat i stale w kompanii z Rosjanami dążą do usunięcia nas z mapy. Oby nigdy to nie nastąpiło! Obecnie w naszym kraju jest grupa ślepców politycznych, którzy nie znając historii (Ravensbrueck) i bezkrytycznie traktują Niemców, jako europejskich partnerów i przyjaciół. Miejmy się przed Niemcami na baczności. To wróg od zawsze i na zawsze. Indywidualne przyjaźnie z Niemcami (mam kilka takich) nie liczą się w ogólności. Jerzy – były student w Niemczech.

  • Buk mówi:

   Bismarck mówił o “odwiecznej plemiennej nienawiści” plemion germańskich do słowian. Mówił to w kontekscie kulturkampf wobec Polaków. Duchy nienawiści u wielu Niemców są obecnie zaczajone. Ale widać je. Właśnie w UE i w tej szczególnej kolonizacji medialnej, którą tak szybko zorganizowali w raczej głupio “poczciwej” Polsce. Przy pomocy “niepoczciwych” obywateli polskich.

 5. Cicho, “niewinnie”, po długim czasie, obrzydliwie sprytnie powoli istnieje ruch rozmywania, rozcieńczania faktów historycznych. Ta arogancka bezczelność napawa smutkiem, beznadzieją – wręcz strachem… Nie wiem jak działać! Nie wiem co robić!

 6. Zbroch mówi:

  Pani dyrektor ma wyjałowiony politycznie umysł. Nie potrafi inaczej niż jej mocodawcy😢

 7. Jan Pawłowski mówi:

  Popieram .

 8. Maria K. mówi:

  Droga, wspaniała Pani Wando,
  Dziękuję za Pani czujność i jasne stanowisko. To trzeba wiedzieć.
  Dużo sił i zdrowia życzę

 9. Adalbert mówi:

  Jest opis KL Ravensbruck na kilku forach w intrenecie. Jako, ze znam język angielski, a opisy są w tym języku, chciałem przesłać mój komentarz. Niestety moje kilkakrotne próby sign in, jak polecono, zanim cokolwiek można napisać, były nadaremne. W opisach tego obozu, zupełnie pominięto sprawę obecności Polek w tym obozie z tego powodu, ze należały do NSZ. Według autorów, wszystkie umieszczone tam kobiety, ponieważ nie byly Niemkami, miały oznaczenie “rabbits “. W znaczeniu: królik doświadczalny. Albo niewiedza ta jest spowodowana ignorancją, albo jest tendencyjna, trudno mi wnioskować. Lewacki liberalizm lasuje mozgi do tego stopnia, ze nawet prawdę historyczną fałszuje się na Internecie. Tyle by było na teraz.

 10. Maria mówi:

  Moja śp. Ciotka była więźniarką Ravensbrück. Nie żyje od dawna; cieszę się, że ktoś upomina się o takie osoby jak ona, o prawdę i godność.

 11. Janusz B. mówi:

  Pania dyrektor Eschebach trzeba zrozumieć, ze jedynym co by jej
  poprawilo nastroj to widok przebywających tam Polakow ubranych w pasiaki. Oczywiscie z numerkiem. Ordnung uber alles.

 12. Andrzej Gocłowski mówi:

  Szanowni Państwo!
  W czasie mojej wieloletniej pracy akademickiej w Zakładzie Geografii Regionalnej UMCS w Lublinie moją starszą koleżanką była Pani dr Krystyna Wilgatowa (z domu Czyżówna), najmłodsza, chyba 16-letnia, więźniarka obozu w Ravensbruck (była ona harcerką, zaangażowaną w Lublinie w czasie niemieckiej okupacji w działalność podziemną). Mała Krysia, mimo strasznych warunków bytowania i robionych na niej bestialskich doświadczeń medycznych (których ocalałe ofiary były z reguły przez niemców zabijane, aby nie pozostawały ślady eksperymentów) przeżyła. Była niewysoką, drobną dziewczynką, więc kiedy wybierano na śmierć, starsze więźniarki ukrywały ją w ciasnej przestrzeni między stropem a dachem baraku; można się było tam dostać niewielką szparą po odsunięciu deski. Przetrwała aż do wyzwolenia i wróciła do swego rodzinnego miasta.
  Nie znałem nikogo, kto mógłby powiedzieć o Pani Wilgatowej coś złego. Zawsze była Wielką Damą, skromną, pracowitą, ciepłą i życzliwą dla wszystkich, bardzo lubianą także przez studentów. Nigdy nie eksponowała swoich przeżyć (do końca życia pozostały jej na nogach blizny po medycznych eksperymentach ), ale tylko najbliżsi oraz współpracownicy widzieli o jej tragicznej drodze życia. Nigdy też nie okazywała szowinizmu i nienawiści w stosunku do narodu, który nie tylko swe nazistowskie władze demokratycznie wybrał, ale przez całą wojnę gremialnie je popierał.
  Myślę, że te osobiste uwagi w zupełności wystarczą za komentarz do obecnych działań wspomnianej w liście Pani Półtawskiej Niemki – Dyrektor (!!!) Muzeum tego wyjątkowego obozu, a także, że staną się może dla czytelników skromnym impulsem do przemyśleń.
  Z poważaniem – A. Gocłowski

 13. Tomasz mówi:

  Nikt z nas, obecnie żyjących Polaków, nie jest w stanie wyobrazić sobie, jak bardzo cierpieli ci młodzi ówcześni, których tak okrutnie potraktowano. Na pewno niedostatecznie doceniamy to, co dla nas zrobili, jak bardzo trwali przy wartościach miłości do Boga, Ojczyzny, drugiego człowieka, dzisiaj chyba, coraz bardziej rozmywanych. Dlatego bardzo dziękuję, za tak ważne świadectwo Pani Wandzie.

 14. Mariola mówi:

  Dobrze, że takie osoby, jak dr Półtawska, czy O. Leon Knabit są jeszcze wśród nas. Potrafią tak mówić, że młodzież ich słucha z otwartą buzią. Potrafią wychowywać. A kto wychowa następne pokolenia młodzieży, gdy oni odejdą. Co zrobić, by dzisiejsi nauczyciele potrafili zachować się odpowiedzialnie?

 15. Bolesława Habdank Wojewódzka mówi:

  Jestem ogromnie wdzięczna Pani Doktor za odważne staranie o PRAWDĘ HISTORYCZNĄ. Dziękuję Pani Doktor za patriotyzm, który zawsze Pani Doktor wyrażała i wyraża czynami.
  P.S. Byłam pacjentką Pani Doktor w poradni studenckiej. Pamiętam jak 49 lat temu wychodząc z gabinetu Pani Doktor myślałam:
  Pani Dr W.Półtawska miała 16 lat i znalazła się w samym centrum piekła kobiet na ziemi w KL RAVENSBRUCK, nie załamała się, nie straciła rozeznania dobra i zła, nie ulękła się.
  Dziękuję Pani Doktor za siłę i wierność ideałom, którą mnie Pani obdarowała.

 16. J. Syrek mówi:

  Ten list nalezy przetlumaczyc na jezyk angielski i udostepnic na Facebook’u

 17. Amor mówi:

  Muzeum KL Ravensbruck jako Oboz Zaglady pozostanie na zawsze I bedzie przypominac kto byl katem a kto ofiara. Czy to ma być duma Niemców ????

 18. MCS1956 mówi:

  Słowa,, Roty,, wciąż aktualne, a niektórzy nie znają, lub zapomnieli, a szkopy się nie zmieniają

 19. A.J. mówi:

  Koncentracyjny obóz dla kobiet w którym hitlerowcy dokonywali bestialskich eksperymentów na Polkach i innych więźniarkach!!! Nadludzie pastwili się nad podludźmi. Bo tak Niemcy mówili o sobie a o więźniach różnych narodowości mówili tak jak wyżej.

 20. Droga Pani Wando,

  Mam taka ogromna nadzieje, ze jeszcze zdaze Pania zobaczyc, poznac i ucalowac jej kochane, pelne ciepla, wrazliwosci i milosci rece. Pani umysl, umiejetnosc obiektywnego spojrzenia na prawde jest wrecz darem od Boga. Dziekuje Pani za piekny patriotyzm, czule i wrazliwe serce na krzywdy, ktore dokonal narod niemiecki na nas Polakow i Polki. Dzkiekuje, za prawde i glos wolajacy o przywrocenie godnosci i prawdy historycznej. Niech Bog blogoslawi Pania i obdarza zdrowiem jeszcze przez wiele lat! Bog Zaplac za ten list. Niech zyje wielka, swieta i madra Polska!

 21. Busia mówi:

  Od czasu zakończenia II wojny światowej Niemcy SYSTEMATYCZNIE wymazują ją ze swojej historii, a swoimi DOKONANIAMI tej wojny obciążają Polski Naród… Mają się czego wstydzić i dlatego właśnie tak postępują. Ich dzisiejsze postępowanie pokazuje, że Niemcy się nie zmieniły, że nadal tylko w inny sposób, chcą podbijać narody. Pokazują że niemiecka rasa, to nadal “rasa panów”. Nadal kradną dzieci i je germanizują, nadal w obrzydliwy sposób – teraz tylko słownie (ale jak wiadomo słowa mają moc) obrażają Polskę, oskarżając o holokaust, choć to NIEMCY tego holokaustu DOKONAŁY i nadal pokazują swoją wyimaginowaną wyższość nad światem… Jednak dlatego, że zakłamują swoją historię ukrywając prawdę o sobie przed następnymi pokoleniami i nie zmieniając swojego postępowania, ten naród sam skazuje się na zagładę, na niebyt, co zresztą JUŻ SIĘ DOKONUJE…

 22. andrzej mówi:

  popieram list. Powinien on być szeroko upowszechniany a szczególnie wśród przywódców Unii Europejskiej żeby eliminować takich gnojów jak Timmermans za sprawą którego rodzi się nowy potwór w Europie. Tacy ludzie jak on są szczególnie groźni bo kierując się własnymi małostkowymi interesami niszczą wszystko

 23. Treść listu przezywam specjalnie na tle wielorakich odkryć genetycznych dotyczących starożytnych i późniejszych wyczynów przodków Niemiec i zachodnich Europejczyków.
  Dlatego … wybieram Polskę
  http://www.tropie.tarnow.opoka.org.pl/Dlaczego-wybieram-Polske.pdf

 24. alicja machaj mówi:

  wielki szacunek dla Pani

 25. Jan Gr. mówi:

  Jan, syn więźnia Auschwitz + na Bloku 11 z kolegami. Wśród moich znajomych “króliki” z Ravensbruck. Pani Dyrektor warto przypomnieć że były tam i jej rodaczki i czym się kończy zamazywanie pamięci!

 26. Wojciech mówi:

  Moja ciotka H.B. była więźniarką tego niemieckiego obozu o nr 37477.Byla żołnierzem NSZ.
  Takim skandalicznym zachowaniem ta obywatelka Niemiec Eschebach powinna być publiczne pietnowana przez oficjalne urzędy obecnego polskiego ? rządu.Stale i systematycznie aż do usunięcia że stanowiska dyrektora tego obozu.
  Łajdaków o rodowodzie kacapskim lub podobnego rynsztoka , którzy pomawiają NSZ o kolaborację z niemcami powinno się zamykać w więzieniu za antypolskie oszustwa.

 27. Bolesława Habdank Wojewódzka mówi:

  Jestem ogromnie wdzięczna Pani Doktor za odważne staranie o PRAWDĘ HISTORYCZNĄ. Dziękuję Pani Doktor za patriotyzm, który zawsze Pani Doktor wyrażała i wyraża czynami.
  P.S. Byłam pacjentką Pani Doktor w poradni studenckiej. Pamiętam jak 49 lat temu wychodząc z gabinetu Pani Doktor myślałam: Pani dr Wanda Półtawska miała 16 lat i znalazła się w samym centrum piekła kobiet w KL RAVENSBRUCK, nie załamała się. Dziękuję Pani Doktor za siłę i wierność ideałom, którą mnie Pani obdarowała.

 28. Grzegorz Świątek mówi:

  “Patriotyzm to nie nacjonalizm, bo nie chodzi o to, by swój patriotyzm
  narzucać innym. To nie polityka. To szukanie własnej tożsamości.”

  Spośród wielu osób wypowiadających się publicznie, Pani Wanda Półtawska należy do tych, którzy wiedzą co mówią i ich głos ma fundamentalne znaczenie.

 29. zw mówi:

  Miałem parę lat temu niezwykły zaszczyt ucałować rękę tej WIELKIEJ KOBIETY. Żałuję bardzo, a wyczekiwałem informacji w ostatnich dniach o liście otwartym Pani Doktor w TVP. Niestety na żadnym kanale nic o nim nie wspomniano. Prawdopodobnie mogło chodzić i jedno niewygodne słowo, którego nasza władza się boi…
  Swoją drogą, dziwą mnie oskarżenia o antysemityzm różnych osób, które faktycznie patrząc na sprawę nieco inaczej same są antysemitami.
  Wszystkim wiadomo, że naród żydowski powstał z Bożej inspiracji. Jego Prawo powstało na podstawie słów spisanych w Biblii.
  Zatem, ktoś kto jawnie sprzeciwia się temu, co jest zapisane w Biblii sprzeciwia się temu co tworzy fundament i spoiwo narodu żydowskiego. Czy zatem nie jest to faktyczny antysemityzm ?

 30. Grudzień Adam mówi:

  Boże błogosław Pani Wandzie a i o Polsce nie zapominaj w jej ostatniej krzyżowej drodze którą nam przygotowano.

 31. Ryba mówi:

  Dziękuję Pani Wando za obronę prawdy o Ravensbruck. Jestem jedną z urodzonych w KL Ravensbruck dzieci, których matki będące w ciąży zostały wywiezione do obozu z Powstania Warszawskiego. Nieliczne 20. /w tym ja/ zostały ocalone przez Szwedzki Czerwony Krzyż w kwietniu 1945r. Postawa dyrektor jest typowa dla Niemców- na zewnątrz skrucha natomiast wewnętrznie zwłaszcza starsze pokolenie relatywizuje odpowiedzialność za niemieckie zbrodnie i chętnie dzieli odpowiedzialność na inne narody, zwłaszcza na Polaków. To świadoma państwowa polityka.
  Dlatego list Pani Wandy ma tak doniosłe znaczenie i należy go rozpowszechnić.

 32. Klyta andrzej mówi:

  Dziękuję Pani Dr za pamięć o tym piekle !!! Sam poznałem przyjaciółkę mego przyjaciela , która jako młoda studentka Uniwersytetu właśnie została więźniarką tegoż obozu a jej mąż Lazar został bestialsko ścięty publicznie w Berlinie . Bardzo bym pragnął żeby I P N zajął się tymi sprawami,to byli młodzi POLACY !!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *