Proces Macieja Świrskiego prezesa RDI przeciwko Facebookowi

Dziś w Sądzie Okręgowym w Warszawie (II Wydział Cywilny) odbyła się pierwsza rozprawa w procesie przeciwko Facebookowi. Pozywającym jest Maciej Świrski, prezes Reduty Dobrego Imienia. Zarzutem w sprawie jest cenzura i dyskryminacja ze względu na narodowość, poglądy polityczne i wyznanie. Portal został pozwany z powództwa prywatnego jeszcze w roku 2016, po Marszu Niepodległości 11 listopada. Przed narodowym świętem z Facebooka znikały strony i profile określonych osób i instytucji m.in. organizujących marsz.

Strona pozwana wniosła na początku o rozpatrywanie sprawy przy drzwiach zamkniętych, jednak sąd oddalił ten wniosek. Sąd wysłuchał obie strony. Mec. Monika Brzozowska-Pasieka, reprezentująca prezesa Reduty zwróciła uwagę na wątpliwości wokół tego, kto moderuje komentarze na Facebooku. Mecenas pytała czy robi to odrębna spółka, czy faktycznie istnieją odgórne wytyczne, które konkretyzują jakie treści na Facebooku mogą być zamieszczane, a jakie należy usuwać.

Pełnomocnicy strony pozwanej twierdzili, że prezes RDI jako Powód nie może występować w imieniu społeczności Facebooka. Według nich nie można mówić o naruszeniu dóbr osobistych Powoda, argumentując, że jednostka wchodząca w skład danej społeczności tylko wtedy może wnioskować o ochronę dóbr osobistych, gdy da się bez wątpliwości ustalić, że została osobiście urażona. Według pełnomocników Facebooka, nie może być mowy o naruszeniu dóbr osobistych Powoda, również ze względu na niejasne ich zdaniem określenie przynależności Powoda do grupy osób “o poglądach konserwatywnych”. Strona pozwana wnioskowała w związku z tym o oddalenie powództwa, co sąd jednak odrzucił.

Po wysłuchaniu stron, sąd postanowił o odroczeniu sprawy do 30 października 2019 roku.

Maciej Świrski jako użytkownik Facebooka żąda przeprosin za naruszenie jego praw do pozyskiwania informacji wolnych od cenzury i dyskryminacji oraz udzielenia Facebookowi zakazu stosowania cenzury, dyskryminacji i blokowania swobody informacji na platformie spółki.

Dodaj do zakładek Link.

15 odpowiedzi na „Proces Macieja Świrskiego prezesa RDI przeciwko Facebookowi

 1. alicja mówi:

  chyba przestane uzywac Facebook

 2. Piotr Chądzyński mówi:

  Cenzura Facebooka w sposób oczywisty odeszła od ochrony społeczeństw przed niebezpiecznym ekstremizem do zagłuszania koniecznej i potrzebnej dyskusji politycznej.

 3. Maria mówi:

  Bardzo dobrze, bo sie panosza na tym FB jak by mieli wylacznosc na wszystko co im sie podoba lub nie podoba!

 4. Adzin mówi:

  Przez trzy lata, szanownemu Sądowi udało się już przesłuchać świadków? Naprawdę duże osiągnięcie! Wiadomo już, jakiego można się spodziewać wyroku, po następnych kilku latach.

 5. A.J. mówi:

  Internet miał być medium bez cenzury – a tu masz ci babo placek!!! Innymi słowy niespodzianka.

 6. Obywatel Polak mówi:

  Argumentacja pozwanych, że “jednostka wchodząca w skład danej społeczności tylko wtedy może wnioskować o ochronę dóbr osobistych, gdy da się bez wątpliwości ustalić, że została osobiście urażona” jest wymysłem procesowym. Gdy powołać się na międzynarodowe akty prawne dot. wolności i praw człowieka, to każdy człowiek, którego wartości zostały narażone na szwank ma prawo do ich uszanowania. Żaden FaceboOk i inny światowy dominant medialny nie może sobie dowolni ustalać i postępować wg własnego widzimisię. Argumentacja pełnomocników Facebooka, że nie może być mowy o naruszeniu dóbr osobistych Powoda, również ze względu na niejasne ich zdaniem określenie przynależności Powoda do grupy osób „o poglądach konserwatywnych” jest pustosłowiem. Sąd postanowił słusznie, że sprawa ma walor ludzki, społeczny, a nawet indywidualny, bo w danym kraju dyktatorzy medialni nie mogą sobie uzurpować prawa do indoktrynacji w imię jakichś pan-światowych tendencji czy ideologii, których inni ludzie nie akceptują.

 7. Elżbieta Kidzińska mówi:

  Panie Macieju Świrski,
  dziękuję za postawę jaką Pan reprezentuje wobec Facebooka.
  Wierzę, że sprawa sądowa zakończy się prawdziwie sprawiedliwym i bezstronnym wyrokiem.
  Powodzenia

 8. M. K. Hercog mówi:

  Z całego serca popieram działalność RDI i Pana M. Świrskiego
  uważam za konieczne przeciwstawianie się agresywnemu lewactwu i jego ideologii. Działania Facebooka są antydemokratyczne, a wręcz aroganckie i bezczelne.
  Pozdrawiam

 9. Włodek mówi:

  Popieram i 3-mam kciuki za wygraną Pana Macieja

 10. Barbara mówi:

  I to jest tzw. “wolność, sprawiedliwość”. Drogie “sądy”, chcecie żeby was szanować, czy mówić o was z ironicznym uśmieszkiem….

 11. noreck mówi:

  Panie Świrski daje panu duży kredyt. Ale to jest kopanie się z koniem. Te gnojki cenzurują bez powodu nagminnie.

 12. Małgorzata mówi:

  Mnie też zamknęli w styczniu 2019 na dwa miesiące dostęp do Facebooka, za napisanie prawdy o Adamowiczu, w którym nikogo nie obrażałam, ale zapewne prawda ich kole w oczy. A teraz znów straszą mnie sankcjami za napisanie prawdy o żydowskich deweloperach, którzy usunęli Zakonnice z Klasztoru na ulicy Koletek w Krakowie, zbeszcześcili cmentarz katolicki znajdujący się na terenie Klasztoru i budują w tym miejscu hotel. W/g Facebooka obraziłam żydów, bo śmiałam napisać, że w Jedwabnym zabraniają nam robić ekshumację pomordowanych, bo to bezczeszczenie ich grobów (a skąd wiedzą, że tam są pochowani żydzi , a nie Polacy? Boją się prawdy?), ale katolickie groby wolno im profanować? Moim zdaniem jest to bardzo zły objaw wyrzucania nas Polaków katolików, przez żydów z naszych domów, mieszkań, bezpardonowe przejmowanie przez nich przestrzeni w miastach i ich bezkarność w sądach i wobec prawa. Pozdrawiam.

 13. Rafał Potwornicki mówi:

  Jerzy Urban, ten od NIE, twierdzi, że to jest Pejsbook. Jak nie przyznać mu racji?

 14. Ryba mówi:

  Panie Prezesie gorąco popieram Pańską działalność. Mam nadzieję, że wygra Pan ten proces z molochem w imię sprawiedliwości- prawa
  do rzetelnej informacji i zakazu cenzury ze względu na poprawność polityczną.Pozdrawiam M.R.

 15. Lech Ciszewski mówi:

  Na Facebooku, który ma miliony czytelników i olbrzymi zasięg nieporównywalny z Google+ (już zlikwidowane) i MEWE to już kolejne konto, które na trwale lewackie kierownictwo mi zamknęło ze względu na moje prawicowe poglądy polityczne. Nie mam nawet szans na wyjaśnienie (co jest obraźliwe) za co mi dokładnie zamknięto konto Na Facebooku, (które wpisy i jakue zdjęcia) poza stwierdzeniem, że naruszyłem ich zasady. Zarejestrowany byłem w minionych latach na Facebooku jako magda1grażyna@wp.pl oraz ciszewskilech@wp.pl i ostatnio jako stefanbury5@gmail.com
  W krótkim czasie zawsze miałem na Facebooku ponad setkę znajomych i kilkaset polubień, za co Facebook robił mnie nawet liderem.
  Wiele lewakom z takim zapleczem znajomych krwi napsułem publikując m.inn. informacje, protesty i listy Reduty Dobrego Imienia Polski do mnie, o czym wiecie, bo wysyłacie mi je.
  Ale cóż, nie mamy prawych właścieli mediów społecznościowych ani w Polsce, ani w świecie, tylko lewacto je ma i nam łaskawie pozwalają tam pisać lecz tylko do czasu. Dziś rządzi PiS w Polsce, a w USA prezydent Donald Trump i nawet Radio “Zet” kupuje Agora z Sorosem a nie ktoś prawy.
  Pozdrawiam Was serdecznie i proszę o skuteczną interwencję w sądzie m.inn. w mojej sprawie, do czego Pana Świrskiego z RDI upoważnieniam. Lech Ciszewski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *