Proces „Nasze matki, nasi ojcowie”: konsultant historyczny nagle przerywa zeznania

W Sądzie Okręgowym w Krakowie odbyła się dziś kolejna rozprawa przeciwko producentom serialu „Nasze matki, nasi ojcowie”. W formie wideokonferencji zeznawał konsultant historyczny filmu – emerytowany prof. Julius Schoeps, obecnie pracownik Centrum Studiów Europejsko-Żydowskich w Poczdamie. Zeznania zostały nagle przerwane, a obrońcy wnioskowali o odrzucenie protokołu z przesłuchania.

Świadek zeznał, że wydał opinię dotyczącą scenariusza. W filmie następowały zmiany, których on nie konsultował. Tak więc np. nie został poinformowany, że w scenach przedstawiających żołnierzy Armii Krajowej na ramionach polskich żołnierzy zostaną użyte biało-czerwone opaski. Zdaniem świadka sprawa opasek nie jest kluczowa dla filmu, jednak dopytywany przez sędziego, przyznał, że nie sprawdzał tego zagadnienia w literaturze przedmiotu, tak więc nie wie czy taki zabieg był uzasadniony.

Prof. Julius Schoeps uważa, że w filmie „Nasze matki, nasi ojcowie” nie ma oskarżeń o współudział Polaków w Holokauście, ale są pokazane pewne antysemickie zachowania. Profesor podkreślił, że studiował literaturę przedmiotu, a na Polaków w czasie II wojny światowej patrzy z perspektywy żydowskiej. W swoich zeznaniach powoływał się na prace Einsteina Rubena, które posłużyły jako podstawa scenariusza. Einstein Ruben znany jest ze swoich antypolskich poglądów i przypisywania Polakom skrajnego antysemityzmu.

Schoeps przyznał, że w filmie mogło dojść do błędów historycznych, ale nie mogą one mieć większego znaczenia, ponieważ jest to film fabularny a nie dokumentalny.

W trakcie przesłuchania, na wniosek strony niemieckiej, zeznania zostały nagle przerwane. Obrońca niemiecki, Piotr Niezgódka, zgłosił zastrzeżenia do tłumaczenia. Sędzia w związku z tym wprowadził przerwę i poprosił o nagrywanie wideo zeznań historyka. Jest to częsta praktyka stosowana w polskich sadach. Po przerwie, gdy sprzęt został przygotowany, świadek nagle odmówił składania dalszych zeznań, nie pożegnał się z sędzią polskim i wraz z niemieckim sędzią wyszedł z Sali, w której prowadzona była wideokonferencja. Obrońcy niemieccy tłumaczyli, że w prawie niemieckim nie ma zgody na nagrywanie zeznań świadków. W związku z błędnym tłumaczeniem, wnioskowali o odrzucenie protokołu z przesłuchania.

Na 20 marca zaplanowano posiedzenie niejawne sądu, w trakcie którego określone zostaną dalsze sposoby procedowania w tej sprawie. Sąd podejmie decyzję m.in. dotyczącą posiedzenia wyjazdowego oraz ustalone zostaną zasady tłumaczenia zeznań świadków.

Następna rozprawę wyznaczono na 17 kwietnia. Zeznawać będą producenci: Benjamin Benedict i Nico Hofmann oraz kostiumolog.

 

Proces przeciwko ZDF i UFA Fiction, producentom serialu “Nasze matki, nasi ojcowie”, wytoczył kpt. Radłowski, 92 letni żołnierz AK oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Według powodów film ukazuje żołnierzy AK jako antysemitów współwinnych zbrodni na osobach narodowości żydowskiej.

Działania prawne przeciwko producentom prowadzi kancelaria Pasieka, Derlikowski, Brzozowska i Partnerzy z Krakowa.

Reduta Dobrego Imienia monitoruje i wspiera proces.

Dodaj do zakładek Link.

16 odpowiedzi na „Proces „Nasze matki, nasi ojcowie”: konsultant historyczny nagle przerywa zeznania

 1. ukta mówi:

  Dobrze że jeszcze ludzie długa żyją i maja siłę a Wy o tym mówicie. Brawo.

  • marianna mówi:

   Dziękuję bardzo, bardzo wszystkim, którzy walczą z antypolonizmem Żydów Niemców i innych nacji. Jeśli oni opierają swoją wątpliwej jakości sztukę, czy literaturę itp wypociny na kłamstwach i nadużyciach historycznych, to dzięki wielkie Bogu, że są Polacy, którzy chcą i potrafią z nimi walczyć. Inaczej zniszczą naszą godność i splugawią naszą chlubną historię.

 2. WYOBCOWANY mówi:

  Jezeli Pan profesor Einstein Ruben ma wiadomosci prawdopodobnie –
  niepewne to nie ma prawa jako historyk iterpretowac swojej wersjii.
  To wlasnie politycy tak robia na calym swiecie, dlatego mamy tak
  zagmatwana i nieprawdziwa historie. Cale to zeznanie ,Niemieckich
  swiadkow to osmieszanie sadu i wszystkich zolniezy Armii Krajowej.
  Na koniec,– Czyzby rezyser robil cos pod rezyserja , wazniejszego rezysera????

 3. czech mówi:

  Kolejny atak żydokomuny.

 4. Warszawiak mówi:

  Moja ciotka miała w Markach pod Warszawą punkt przerzutowy dla Żydów wyprowadzanych z Warszawy, o czym całą rodzina dowiedziała się na jej pogrzebie od jej dowódcy. Była żołnierzem AK i w ramach AK to realizowano. Czas przerwać plucie na Armię Krajową przez dobieranych niemieckich specjalistów od siania nienawiści!

 5. Bolek Chrobry mówi:

  Konsultant historyczny filmu – emerytowany prof. Julius Schoeps, obecnie pracownik Centrum Studiów Europejsko-Żydowskich w Poczdamie jest wyraznie anty-Polakiem.

  Chcial bym przeczytac to co powiedzial w sadzie. Czy mozna jego zeznanie umiescic na internecie?

  Nie rozumiem dlaczego sad przyjal propozycje ze w sadzie niemieckim nie wolno nagrywac albo filmowac. Widzialem wiele urywkow niemieckich spraw sadowych na telewizji w Stanach.

  W polskim sadzie POLSKIE reguly.

 6. Teresa mówi:

  Prawda i dobre imię Polski w świecie, niech będzie myślą przewodnią tego procesu.

 7. Maciej Siejkowski mówi:

  To szczyt szczytów bezczelności, żeby szkop prawił morały o antysemityzmie, szczególnie jeszcze z okresu II Wojny Światowej. Brak mi słów nadających się do ‘druku’, żebym mógł przekazać co o tym wszystkim myślę. Po prostu szwabom znowu zaczyna odbijać.

 8. Krystyna mówi:

  Jeszcze jedna antypolska cecha tego filmu-polscy partyzanci maja wyglad ludzi z marginesu -pospolitych oprychow,to niby drobiazg ale w filmie zauwaza sie twarze!

 9. Jerzy mówi:

  Fakt posiadania żydowskich korzeni nie jest gwarancją nadzwyczajności. Jednak takie przekonanie, że jest, tkwi w wielu Żydach. Gdy zapoznamy się z Prawem zawartym w Starym Testamencie łatwiej nam gojom będzie zrozumieć nastawienie Żydów do “nieżydów”, (jak to ostatnio ONI sami określili resztę ludzkiej populacji). Samo przekonanie, że jest to Naród Wybrany przez Pana Boga może rodzić u wielu poczucie swej nadzwyczajności. I nagle, jacyś nieżydzi, (Polacy) wszczynają “awantury o obronę honoru”. Dla Żyda może to być zbyt trudne do zrozumienia, tak, jak dla nas jest zbyt trudne do zrozumienia, że ŻYD wybiela NIEMCA z winy Holocaustu a obarcza tym nieżyda, (Polaka). Jeżeli jednak zacytujemy: “pecunia non olet” i spróbujemy rozpatrywać to wszystko w tym kontekście, wiele rzeczy nam się wyjaśni! I co z tego, że ratowaliśmy Żydów, że wielu zginęło za niesioną pomoc? I tak nam przyprawiają mordy!

 10. alicja cielecka mówi:

  mam nadzieje, ze prawda zwyciezy. Ludzie pogubili wartasci, ale nie wszyscy. Dobrze ze Polska walczy o prawde.

 11. Bel-ina mówi:

  Proste pytanie: jaki naród zamordował więcej żydów, polski czy niemiecki ? A który naród jest bardziej antysemicki ? Polski ! – odpowiadają żydzi !!!

 12. A.J. mówi:

  Narracja niektórych ludzi w stosunku do Polskich bohaterów narodowych od dłuższego czasu jest taka sama. Wszelkie zło – to Polacy!!! Nic się nie zmieniło – standard.

 13. Oburzona mówi:

  Kancelariii Pasieka, Derlikowski, Brzozowska i Partnerzy z Krakowa źyczę wytrwałości i cierpliwości w prowadzeniu sprawy.

 14. Danka mówi:

  Goni.c fałszerzy! Bronić dobrego imienia Polski.Żydzi to falszerze,jak można taki film tolerować.Bezczelność i żenada Niemców przekracza wszelkie ludzkie granice przyzwoitści.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *