Prof. Andrzej Nowak odznaczony Orderem Orła Białego! Gratulujemy

Członek Rady Reduty Dobrego Imienia prof. Andrzej Nowak został odznaczony przez Prezydenta RP Orderem Orła Białego! Jak podkreślił prezydent Andrzej Duda – Order dla prof. Nowaka został przyznany w uznaniu za wybitne działania na polu historii, za propagowanie wartości patriotycznych oraz monumentalne „Dzieje Polski”.

Profesor jest postacią polskiej nauki, której nikomu przedstawiać nie trzeba. Jest znany z pasji i umiejętności pokazania historii w sposób niezwykle ciekawy i budując także postawy patriotyczne. Ale co więcej, prof. Andrzej Nowak w swej działalności pokazuje to, co dla nas Polaków od ponad 1050 lat oprócz fundamentu chrześcijańskiego fundamentu jest najważniejsze, co jest istotą trwania naszego narodu – jest to ogromne pragnienie wolności będące przecież wielkim elementem spajającym polskość – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prof. Andrzej Nowak podczas ceremonii wręczenia orderu stwierdził: Znaleźć się w tym gronie odznaczonych jest dla mnie wielkim zaszczytem i rodzi wiele uczuć. Pierwszym z nich to wdzięczność.

Andrzej Nowak urodził się w 12 listopada 1960 roku w Krakowie, jest historykiem, badaczem stosunków polsko-rosyjskich. Jest kierownikiem Zakładu Historii Europy Wschodniej i Studiów nad Imperiami XIX i XX wieku w Instytucie Historii PAN oraz Zakładu Historii Europy Wschodniej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Specjalizuje się w dziejach rosyjskiej myśli politycznej oraz stosunkach polsko-rosyjskich w XIX i XX w. W 2015 roku został powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę jako członek Narodowej Rady Rozwoju. Od 2016 roku jest członkiem Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. Jest także członkiem Rady Reduty Dobrego Imienia. Autor wielu artykułów i książek, z których w dorobku profesora można wyróżnić m.in. następujące:

 • Jak rozbić rosyjskie imperium? Idee polskiej polityki wschodniej 1733-1921, Warszawa 2005.
 • Polska i „trzy” Rosje. Studium polityki wschodniej Józefa Piłsudskiego (do kwietnia 1920 roku), Kraków 2001.
 • Historie politycznych tradycji. Piłsudski, Putin i inni, Kraków 2007.
 • Dzieje Polski. Skąd nasz ród, t. 1, Kraków 2014.
 • Dzieje Polski. Od rozbicia do nowej Polski, t. 2, Kraków 2015.
 • Dzieje Polski. Królestwo zwycięskiego Orła, t. 3, Kraków 2017
 • Niepodległa! 1864-1924. Jak Polacy odzyskali Ojczyznę, Kraków 2018.
 • Metamorfozy Imperium Rosyjskiego 1721-1921. Geopolityka, ody i narody, Kraków 2018.
 • Dzieje Polski. Trudny złoty wiek, t. 4, Kraków 2019.
Dodaj do zakładek Link.

8 odpowiedzi na „Prof. Andrzej Nowak odznaczony Orderem Orła Białego! Gratulujemy

 1. R.Mirowski mówi:

  ogromnie się cieszę i gratuluję

 2. Mieczysław Czarnacki mówi:

  Gratuluję! Bardzo trafna decyzja Prezydenta RP.

 3. Janusz B. mówi:

  Gratulacje!!

 4. malecki mówi:

  Jako naukowiec i autor książek wielce sobie cenię dokonania Profesora, jego wiedzę, umiłowanie prawdy i wrażliwość oraz patriotyzm. Myślę, że jest osobą, której takie wyróżnienie należy się najbardziej.

 5. Barbara mówi:

  Uwielbiam Pana Profesora słuchać, mówi tak ciekawie, z uczuciem, jakby to były Jego własne przeżycia. Zawsze wyczekuje na program Pana Profesora w radio, na Pana ciepły, spokojny głos. Nie mogę się nadziwić jak można tyle wiedzieć w najdrobniejszych szczegółach. Dziękuje z serca.

 6. Renia mówi:

  Serdecznie gratuluję!

 7. A.J. mówi:

  Skoro się należał – to słusznie został przyznany!!! Gratulacje!

 8. Halina Gracka mówi:

  Z serca gratuluję .Dziękuję Panie Profesorze za przekazywaną nam wiedzę i dobro.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *