Protest w sprawie wywiadu prof. Pawła Śpiewaka w czeskim tygodniku Echo

Protestujemy przeciwko skandalicznym treściom jakie pojawiły się w wywiadzie Daniela Kaisera z dyrektorem Żydowskiego Instytutu Historycznego, prof. Pawłem Śpiewakiem dla czeskiego tygodnika Echo. W wywiadzie można było przeczytać o incydencie dyplomatycznym między Izraelem i Polską, a także odpowiedzi na pytania czy istnieją w Polsce istotne uprzedzenia wobec Żydów, oraz czy jeśli jest w Polsce obecny antysemityzm, to czy istnieje u Żydów antypolonizm. Najbardziej druzgocący był jednak komentarz Pawła Śpiewaka dotyczący konferencji „Nowa polska szkoła historii Holocaustu”. Dyrektor ŻIH-u zgodził się m.in. z tezą, że Polacy zabili więcej Żydów niż Niemców podczas II wojny światowej. Ponadto protestuje przeciwko podkreślaniu heroizmu Polaków ratujących Żydów w czasie wojny, ponieważ większość z tych, którzy przetrwali wojnę, przeżyła dlatego, że miała wystarczająco dużo pieniędzy, aby mogła zapłacić za schronienie. Stanowczo sprzeciwiamy się tak kłamliwemu przedstawianiu historii Polski i Polaków za granicą, związku z tym przesłaliśmy list protestacyjny do prof. Pawła Śpiewaka.
Poniżej prezentujemy jego treść:

Szanowny Panie Profesorze!

Ze zdumieniem przeczytaliśmy wywiad jakiego udzielił Pan dla czeskiego tygodnika Echo, dotyczący m.in. stosunków polsko-żydowskich w latach II wojny światowej. Szerokim echem medialnym odbiło się szczególnie twierdzenie, według którego uważa Pan za „bardzo prawdopodobne”, że Polacy w czasie II wojny światowej zabili więcej Żydów niż Niemców. Ta teza nie jest jednak oparta na badaniach, a na szacunkach. Dodajmy jeszcze, że Pana wypowiedź zawiera również nie napisane wprost, ale jednak czytelne nawiązanie do słów jednego z badaczy, według których lepszą strategią przetrwania dla Żydów był obóz koncentracyjny niż liczenie na pomoc Polaków. Mowa o fragmencie gdy przytacza Pan liczby: 80 tys. Żydów, którzy przeżyli w niemieckich obozach koncentracyjnych i tylko 20 tys. na terenie Polski poza niemieckimi obozami.

Pana wywiad to zatem zbiór najgłośniejszych tez, wypowiadanych często w publicystycznym tonie przez badaczy, określanych czasami jako „Nowa polska szkoła historii Holokaustu”. Zakładamy jednak, że niestety czescy czytelnicy w większości traktują Pana słowa jako obowiązujący w Polsce consensus naukowy. W Pańskim wywiadzie zabrakło zastrzeżenia, że przywołane liczby i stwierdzenia to poglądy tylko niektórych badaczy i nie wszyscy historycy przyjmują je za obowiązujące.

Podjął Pan również wątek Sprawiedliwych, których znaczenie Pan pomniejsza, twierdząc, że w większości warunkiem przeżycia Żydów było zapłacenie polskim „sąsiadom”, podczas gdy biedni Żydzi byli skazani na śmierć. Takie zdanie, zawieszone jakby w próżni, nie wyjaśnia czeskim czytelnikom realiów w jakich egzystowali zarówno Polacy, jak i Żydzi. Czytelnik poza Polską niekoniecznie ma świadomość, że losy Polaków w czasie II wojny światowej, choć lepsze niż Żydów, nie były porównywalne z losami wielu okupowanych przez Niemców narodów. Doskonale Pan wie, że Polacy byli represjonowani, a postawę niemieckich władz wobec narodu polskiego oddaje poufna instrukcja Ministerstwa Oświecenia Narodowego i Propagandy Rzeszy (RMVP) dla niemieckich mass mediów z 24 października 1939 roku: „Dla wszystkich w Niemczech, aż do ostatniej dziewki od krów [Kuhmagd], musi stać się jasne, ze polskość równa się podczłowieczeństwu [Untermenschentum]. Polacy, Żydzi i Cyganie znajdują się na tym samym szczeblu ludzkiej niepełnowartościowości [auf der gleichen unterwertigen menschlichen Stufe]”.

Dopiero w takim kontekście antyslawizmu władz III Rzeszy można zrozumiale opowiadać o relacjach polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej. O tych relacjach trudno też opowiadać nie przywołując grożącej kary śmierci za ukrywanie Żydów, jak i ciężkich kar dla osób, które miały wiedzę o ukrywających się Żydach a nie dokonały denuncjacji. Zwrócenie uwagi na te „szczegóły” należało się czytelnikom w Czechach i należy się tym wszystkim, którzy chcą zrozumieć postawy Polaków w latach niemieckiej okupacji.

Wywiad, którego Pan udzielił to przykład ukazania relacji polsko-żydowskich w czarno-białych barwach. Postawa Polaków w Pana wypowiedzi to niestety tylko barwa czarna. Wzywamy Pana do wyjaśnienia czeskiemu czytelnikowi realiów, w jakich żyli Polacy i Żydzi na ziemiach okupowanej Polski. To niezbędne zarówno z punktu widzenia pamięci o żydowskich, jak i polskich ofiarach niemieckiego reżimu w latach 1939-1945.

Protestujemy przeciwko takiej wersji historii, bo takiej wersji po prostu nie było!

Dodaj do zakładek Link.

120 odpowiedzi na „Protest w sprawie wywiadu prof. Pawła Śpiewaka w czeskim tygodniku Echo

 1. Ryszard mówi:

  Dlaczego ten Śpiewak tak fałszuje ???

 2. Halina Morawska mówi:

  Panie “profesorze” taka historia, którą pan przedstawia jest calkowicie fałszywą i zmanipulowana. Jsk panu nie wstyd i dlaczego jest pan tak bezczelny !
  Powinien się pan wpisać z Narodu Polskiego.
  Wstyd mi za pana !Fuj!

 3. Adam Lejczak mówi:

  Wydałem kilka książek, wspomnień polskich żydów z czasów II WŚ, miałem okazje ich poznać lub ich rodziny, z wielkim wzruszeniem i serdecznością mówią o Polakach dzięki, którym przeżyli. Opowiadali szczerze o swoich współbraciach, którzy ich gnębili pełniąc różne funkcje w gettach czy obozach. Wspominali też złych Polaków, którzy ich prześladowali ale opowiadali o Niemcach, którzy będąc świadomi ich pochodzenia w jakieś sytuacji im pomogli. Taki był czas – homo homini lupus. Profesor Śpiewak swoją wypowiedzią nie szanuje ofiar.

  • Seszip mówi:

   Profesor Śpiewak robi to co Gross czy inni polakożercy. Teraz jest ich czas w związku z eskalacją nieuzasadnionych żądań odszkodowawczych przemysłu Holokaust

 4. Liliana Kolcz mówi:

  Moim zdaniem protestowanie do osob wyglaszajacych takie poglady nie ma wiekszego sensu. Nalezy domagac sie od rzadu usuwania takich osob z zajmowanych stanowisk i odcinana wszejlkich dotacji panstwowych dla klamliwych instytucji.

 5. Wyobcowany mówi:

  Pan jest politycznie przekonany o tych slusznosciach zwanych KLAMSTWEM??
  Jezeli Pan uwaza ze ZYDZI placili za przechowywanie ich— To prosze mi wierzyc, Polska bylaby najbogatszym krajem na swiecie.

 6. mmp mówi:

  Panie Profesorze nie twórz Pan nowej historii. Bardzo proszę o zapoznanie się z faktami, danymi które są w IPN oraz naukowe jeszcze raz podkreślam naukowe opracowania.

 7. Adam Bandura mówi:

  Przykre jest to, że do takiej “persony” zwracacie się w liście per –
  “Szanowny Panie …….. ” !! Przez kogo szanowany ? I czy w ogóle
  zasługuje na szacunek ?!

 8. Bielik Leszek mówi:

  Gwoli prawdy rzeczowej !Holokaustu w obozach nie było bo Niemcy nie pozwalali w obozach na obrzędy religijne ! Holokaust – to jest ofiara z baranka żywego złożona na ołtarzu dla Jahwe ! To co robili Niemcy z narodami Europy to był GENOZID (genosidium aprox) czyli wyniszczenie ras poza rasą aryjską i dotyczył wszystkich narodów Europy !

 9. 84-latka mówi:

  Pan “prof.” Paweł Śpiewak urodził się w Polsce w czasach PRL. Nie ma też licencji profesorskiej, jest profesorem uczelnianym a nie państwowym.

  Nie przeżył okupacji nazistowskiej na POLSKIEJ ziemi i nie wie że wówczas nie było Polski tylko “generalgouvernement polen”. A w tej Generalnej gubernii rządził wówczas Hans Frank. Tego Hansa Franka skazano w procesie Norymberskim na stryczek!
  Za jego rządów za każdą pomoc Żydom była rozwałka dla całej rodziny, lub wysyłka do Auschwitz. A mimo to Polacy narażali swoje życie ratując Żydów. Najwięcej Polaków ma nadany status “sprawiedliwy wśród narodów świata”, za ratowanie Żydów!

  A skoro urodził się po II Wojnie Światowej to któreś z jego żydowskich rodziców przeżyło okupację niemiecką. Więc powinien być wdzięczny Polakom za to!

 10. Marek Tesławski mówi:

  Stanowczo protestuję przeciwko takim zakłamanym wywiadom przez takich profesorów. Tytuł profesora zobowiązuje do przekazywania prawdziwej ,rzetelnej i zbadanej wiedzy. Taki wywiad to obrzydliwe zmanipulowanie kłamstwo, to czysty antypolonizm. Gościliśmy na naszej ziemi przez wiele wieków Żydów a teraz mamy za to taką zapłatę. Domagamy się sprostowania tych kłamstw. Antypolonizm boli tak samo jak antysemityzm.

 11. Bogusław mówi:

  Jak kogoś tak kłamliwego nazywać “szanownym”. Szkaluje Polskę jej obywateli z naszych podatków,to jest skandal.

 12. Bogusław mówi:

  Żony rodzina ma dziś drzewko w Izraelu. Po wojnie nie posiadali majątku.
  Mój Dziadek był fotografem i wyrabiał fałszywe dokumenty tożsamości. Po wojnie rodzina nie posiadała własności, ani aktów notarialnych, ani kosztowności. Ledwo sami uszli z życiem.
  Ukrzyżowaliście Żydzi Chrystusa a teraz chcecie do krzyża przybić Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

 13. Dana mówi:

  Kim jest ten czlowiek? Od kogo i za co dostal swoj tytul “profesora”?

 14. Tom mówi:

  Niechęć lub wręcz wrogość wobec chrześcijaństwa, którą prof. P. Śpiewak okazywał często w trakcie prowadzonych przez siebie zajęć akademickich (o czym mówili studenci), dziś przerodziły się w w dość radykalny antypolonizm. Smutne to bardzo, szczególnie u tak inteligentnego i oczytanego człowieka. Odpowiedź na pytanie, czy to przypadek dość modnej ostatnio wśród elit oikofobii, zależy od samoidentyfikacji prof. Śpiewaka – ochoczo demonstruje swą żydowskość (odkrytą w późnej dorosłości), ale czy czuje się też jeszcze Polakiem? Z jego wypowiedzi można domniemywać, że w każdym razie nie identyfikuje się z polską wspólnotą, jej tradycją i doświadczeniami historycznymi. A wręcz walczy z jej pamięcią.

 15. Cudzoziemka mówi:

  Słuszny protest i komentarz! Bardzo dziękuję!
  Czy został on również wysłany do czeskiego tygodnika Echo, w którym pojawił się skandaliczny wywiad pana Śpiewaka?

 16. Józef Buczek mówi:

  …bez komentarza !!!!!

 17. Józef Buczek mówi:

  …skandal !!!!!!!!!!!!!!!!!

 18. Ryszard mówi:

  Protestujemy przeciwko takiej wersji historii !!

 19. Barbara Makowska mówi:

  Protestuję przeciwko szerzonemu przez Pana kłamstwu, to potwarz dla mnie i moich najbliższych, którzy uratowali rodzinę żydowską wywieszając na swoim płocie kartkę, napisaną po niemiecku, że w tym domu panuje tyfus i nie należy się zbliżać. Ryzykowali życiem, nie myśląc o jakiejkolwiek zapłacie. Pan ich obraża, Może to Pana rodzina postępowała tak jak to Pan przedstawił!

 20. Barbara Makowska mówi:

  Pana kłamstwo, to potwarz dla mnie i moich najbliższych, którzy uratowali rodzinę żydowską wywieszając na swoim płocie kartkę, napisaną po niemiecku, że w tym domu panuje tyfus i nie należy się zbliżać. Ryzykowali życiem, nie myśląc o jakiejkolwiek zapłacie. Pan ich obraża, Może to Pana rodzina postępowała tak jak to Pan przedstawił!

 21. Janusz Vrobel mówi:

  Panie Profesorze!
  Dlaczego nie wyjedzie Pan do Izraela? Tam będzie Pan wśród swoich barci a tu misi się Pan męczyć z tymi Polakami żydożercami.

 22. Anna Woźnicka mówi:

  W mojej rodzinie było 4 sprawiedliwych wśród narodów świata. Ukrywali dziewczynkę i wiem że nie zrobili tego dla pieniędzy tylko kierując się chrześcijańskimi wartościami. Uratowana dziewczynka po wojnie przysyłała im paczki z USA w dowód wdzięczności, a jej dzieci i wnuki powiedziały, że gdyby nie postawa moich bliskich to oni nigdy by się nie urodzili.

 23. Marek Czerski mówi:

  Szanowni Państwo!
  Mam nadzieję, że z Waszej inspiracji i po zapewnieniu przez Was wsparcia znajdą się osoby, które uznają, że kłamstwa panba Śpiewaka (nie pierwsze i nie ostatnie), naruszają ich podstawowe prawa i jako takie podlegają rozpatrzeniu w trybie postępowania karnego.

  Ponadto sądzę, że czas najwyższy, by władze państwa, które finansują ŻiH, uznały, że osoba prof. Śpiewaka nie spełnia podstawowych wymagań od pracownika instytucji wspieranej przez państwo i tym samym, żeby p. Śpiewaka w trybie dyscyplinarnym pozbawiono tego stanowiska.

  To jest przecież kpina z obywateli i niesłychany dowód finansowania przez państwo ośrodków i osób wrogich Państwu Polskiemu.

  Może zamiast interweniować u prof. Śpiewaka, co jest wg mnie niezasłużoną nobilitacją tego osobnika, zechcą Państwo podjąć szeroką akcję na rzecz postawienia p. Śpiewakowi odpowiednich zarzutów karnych i pozbawienie go stanowiska w ŻiH.
  Ze swej strony deklaruję poparcie tego rodzaju działań.

 24. Adam Perłakowski mówi:

  W przypadku tego pana określenie “Profesor” jest zupełnie nieadekwatne, mylące i obrażające ludzi posiadających taki tytuł naukowy. Ten człowiek jest niesamowicie “stonowany intelektualnie” i przeraźliwie “niedoczytany”; nawet nie “niedouczony”…. Szkoda słów.

 25. Ewa mówi:

  Wypowiedź skandaliczna, nie poparta żadnymi danymi czy też świadectwami ocalałych. Natomiast wiem z opowieści mojej mamy, która przed wojną chodziła na pensję pani Gagatnickiej i miała koleżanki Żydówki, że jeśli nie sympatię, to przynajmniej współczucie odczuwali warszawiacy względem swoich współobywateli wyznania mojżeszowego. Koleżanki Żydówki spotykała w czasie okupacji w Warszawie przez nikogo nie niepokojone i nie zadenuncjonowane. Przeżyły wojnę w Warszawie, a opuścić ją musiały po 1968 roku. Nadto w WPW na Sanguszki aż do Powstania Warszawskiego pracował w drukarni Żyd (Marek Alsztad, Arsztad?) i też nie był przez nikogo niepokojony, a wszyscy wiedzieli kim jest. Jeśli pan Śpiewak posiada jakąś tajemną wiedzę na ten temat powinien natychmiast ją ujawnić,, a nie opowiadać głupstwa. A teraz? Teraz nikt nikogo nie pyta kim jest, jakiego jest wyznania, kogo lubi, w co wierzy. Nie godzę się na taki psychiczny terror jaki uprawia pan Śpiewak.

 26. dr Grzegorz Jan Grabski mówi:

  Jestem głęboko oburzony generalizującą wypowiedzią prof. Jana Śpiewaka. Mam do tego prawo, ponieważ mimo iż moja Rodzina nie figuruje wśród “Sprawiedliwych” (bo nie chodziło o rozgłos ani pożytek!) uratowała w czasie wojny w naszym domu w Grabkowie – Gołąbkach pod Warszawą (dziś część Ursusa) kilkanaścioro osób narodowości żydowskiej, w tym rodzinę żydowskiego biednego szklarza Somberga, który w latach 70-tych przyjechał podziękować i miałem możność poznać go osobiście! Rzecz jasna nie zapłacił ani złotówki, bo nie miał pieniędzy!

 27. Piotr mówi:

  Pan prof Spieeak bierze pieniądze od pracodawcy. Kto jest pracodawca p. Spiewaka? Utrata zaufania że strony pracodawcy jrst wystarczającym powodem do zwolnienia z pracy, ponieważ każda praca ma jakiś cel, jeśli cel nie jest realizowany orzez pracownika, to ten podlega zwolnieniu.

 28. Wojtek mówi:

  Nieodpowiedzialnością jest finansowanie przez państwo poczynań takich polityków, jak Paweł Śpiewak. Stop antypolonizmowi.

 29. Gosia Porwit mówi:

  ilu Polakow uratowali Zydzi?

 30. Prorok mówi:

  Są to pomówienia powielone i potwierdzone przez Śpiewaka, i w zasadzie należałoby jemu również wytoczyć proces z proporcjonalnie wysoką do kłamstwa nawiązką, bo paszkwil o rzekomym wymordowaniu przez Polaków większej ilości Żydów niż Niemców jest nie do udowodnienia i nie do obrony. Tak jak napisano: takiej historii nie było. Dziwić by się tylko można, że dla niskich interesów ludzie zaprzedać potrafią wszystko, włącznie ze swoim honorem i elementarną uczciwością.

 31. Wb mówi:

  Wstyd, tytuły naukowe powinni zabierać za takie wypowiedzi.

 32. Wiesław mówi:

  Ta nienawiść Żydów do Polski i Polaków to mus w ich publicznych wystąpieniach, przyjażnie o Polakach im nie wolno. 74 lata po wojnie skąd takie nasiienie nienawiści do Polaków, oczywiście chodzi o te 300 mld złotych-obrzydliwe!

 33. Popieramy protest przeciw antypolski wypowiedziom , siejącym nienawiść do polskiego Narodu.

 34. Roman mówi:

  Podpisując, nie wierzę, żeby ten protest coś przyniósł. Kłamców zatrzymać mogą tylko ich własne kłamstwa, gdy wrócą do nich i przeciw nim się obrócą.

 35. Moim zdaniem żydzi w UB i NKWD po wojnie zabili więcej Polaków niż Niemcy w czasie wojny,to tak samo udowodniona teoria jak pana Śpiewaka czy Grossa,a swoją drogą takie kretyńskie wypowiedzi ustawiają Polaków jako antysemitów i myślę, że o to Chazarskim “żydom” o to chodzi,bo jak tu żądać odszkodowań za majątki od ludzi którzy im w czasie wojny pomagali

 36. Wanda Wjciechowska-Ratajczak mówi:

  To bardzo smutne i niestety wydaje się, że to celowe kłamstwo, które powinno zostać przykładnie ukarane.

 37. Wanda Wojciechowska-Ratajczak mówi:

  Żałosne i wstrętne.

 38. MMM mówi:

  Niech się pan wstydzi profesorze Śpiewak!

  • Emilia mówi:

   Dadajmy jeszcze moze ze prawda jest ze polacy wywolali wojne…wszystko to wina polakow!!!!!! Szkoda slow i to sa POLACY tysiace ludzi uratowanych dzieki odwadze polakow i takie podziekowanie za to wszystko to niepojete jak Ci ludzie musza sie czuc?????????

 39. Hanna Janina Szarpak mówi:

  Prawdziwy Żyd nie powinien tak mówić. Wybielanie morderców i przerzucanie winy na innych to lekceważenie pamięci o ofiarach. To obraza ofiar holocaustu. W czasie IIWŚ przyjaźń polska i żydowska się pogłębiła – bo mieliśmy jednego wroga: nazistowskie Niemcy. To podziemie i Armia Krajowa w Polsce przekupywała Niemców, aby ratować Żydów. Tak było z ratowaniem doktora Korczaka. AK przekupiła Niemców, aby można było go wyprowadzić z getta. AK wybrała moją ciotkę Janinę Porczyńską aby poszła po doktora, bo wcześniej pracowała z nim w sierocińcu i dobrze się znali. Ciotka spokojnie weszła na peron i rozmawiała z doktorem. Wszystko za polskie pieniądze zebrane na ratowanie Żydów. Nie wspomnę o rzeczowej pomocy – chleb przerzucany przez mur do getta. Tu trzeba dodać, że getto było założone przez Niemców w okupowanej Warszawie. Tam Niemcy spędzili tysiące Żydów i nie dali im ani jedzenia ani wody. Bo już i to się przekłamuje. Holocaust był straszny, ale jak nazwać to co dzisiaj się o tym mówi? Zastanawia mnie jak można tak szargać pamięć o śmierci i cierpieniu tylu niewinnych ludzi, głównie naszych polskich Żydów. Dlaczego?

 40. B. Pikulska mówi:

  Mam 82 lata i doskonale pamiętam jak było. Moja rodzina przechowywała Żydów, moja babcia karmiła dzieci z ghetta, jej szwagierka wywoziła takie dzieci tramwajem w walizkach. Żydzi, którzy przechowywali się nieraz miesiącami musieli dawać gospodarzom na swoje utrzymanie, były kartki według liczby osób w rodzinie (przecież nie na Żydów w szafie) Trzeba było kupować dla nich jedzenie na czarnym rynku, bardzo drogo, więc kto miał za to płacić? Oni sami dawali pieniądze czy złoto do sprzedania i wcale nie mieli pretensji, chyba, że długo przechowywani nie zdawali sobie sprawy z cen. To wszystko o czym pisze było w Warszawie.
  Podziwiam Waszą pracę od dawna!!!

 41. Jan mówi:

  Nie rozumiem, jak ktoś kto działa na szkodę Polski, klamliwie manipuluję historią .. jak taki ktoś może sprawowwać funkcję dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego ??? Taka osoba przez samych Żydów powinna być usunięta w cień historii….

 42. Barbara mówi:

  Skoro w Polsce tak było i jest ciągle źle narodowi żydowskiemu, to co jest powodem,że od tylu wieków ten naród w tej Polsce żyje?Czy motywem jest masochizm?

 43. Wojciech Skowron mówi:

  Kłamca! Kłamca!! Po trzykroć kłamca!!!

 44. Bogna Tomaszewska mówi:

  Prof. Paweł Śpiewak, Polak o polsko-żydowskim pochodzeniu, który wykształcił się w Polsce, przeszedł ścieżkę kariery do stopnia profesorskiego nie gdzie indzie a w Polsce, Na Uniwersytecie Warszawskim był też kierownikiem Zakładu Historii Myśli Społecznej, był publicystą, którego teksty zamieszczano w Polsce, posłem na Sejm RP 2 lata, na więcej nie miał ochoty więc ponownie nie kandydował. Od 2011 r. jest dyrektorem Żydowskiego Instytutu Historycznego. Proszę się nie niecierpliwić, wymieniłam w skrócie to co zapewne prof. Śpiewak jak nie sam o sobie zamieścił na Wikipedii, to na pewno jest co najmniej jego bierne przyzwolenie na informacje tam podane, więc są one prawdziwe. Szanowny Panie Profesorze, Polska to Pana miejsce rozwoju, Pana talentów i intelektu, życia rodzinnego. Polacy z pochodzeniem różnym, ale w większości z polskim od strony matki i ojca, byli wokół Pana, z Panem powiązani jako sąsiedzi, współpracownicy, przełożeni, podwładni, studenci, posłowie. W czasie II wojny światowej nie było Pana na świecie, wszystko to historia, której Pan nie doświadczył. A doświadczył Pan 68-letniego życia w Polsce, doświadczał Pan Polski i Polaków. Czy to możliwe by Polska to był taki “dom zły” gdy Pana na świecie nie było, a potem taki normalny? Zapewnił Pan rozgłos ŻIH-owi, przynajmniej u mnie. Bo czy to nie tam właśnie ze współpracownikami a wszyscy chyba mają żydowskie korzenie, taką historię o Polsce i Polakach Państwo układacie? Szczucie Polski i Polaków pokazuje, że Pan w sobie polskości nie akceptuje, Pan ma ze sobą problem. Dziennikarz Daniel Kaiser w czeskim tygodniku Echo odnotował tę chorobę, tę alergię. Życzę Panu powrotu do zdrowia. Czy nie myślał Pan o emeryturze?

  • Piotr Śliwiński mówi:

   Widzę, że dla wielu Polaków Polska, to miejsce żerowania i pozostawiania produktów po nim. Nic więcej?
   Wiele lat temu jako klient w dużym sklepie technicznym powiedziałem do niegrzecznego wobec mnie innego klienta: “czy my Polacy musimy odnosić się do siebie tak pogardliwie? W odpowiedzi usłyszałem (inni ludzie w pobliżu i sprzedawca też): “ja nie jestem Polakiem, jestem Żydem, czy ma pan coś przeciwko Żydom?” Odpowiedziałem: “wszyscy jesteśmy Żydami, a przeciw chamstwu mam bardzo wiele zastrzeżeń.”
   Czy kolejne narody zniechęcą się do Żydów i czy historia powtórzy się z powodu nienawiści “wyssanej z mlekiem matki” i pogardy wobec wszystkich innych nie wybranych?
   Cieszę się z poznania takiej prawdy, ale chciałbym spotkać w swoim życiu Żyda, który swoimi cechami i zachowaniem odmieni moje obawy powstałe po opisanym wyżej zdarzeniu oraz treści w artykule.

 45. Hanna Kryjak mówi:

  W pełni podpisuję się się pod protestem przeciw zafałszowanemu , jednowymiarowemu obrazowi relacji polsko-żydowskich w czasie II wojny , przedstawionego w wywiadzie prof.Śpiewaka. Od uczonego wypadałoby oczekiwać pogłębionej refleksji nad złożonością problemu i nie propagowania uproszczonej wersji historii.

 46. Zb. mówi:

  Panie Spiewak, panscy przodkowie i wyznawcy tej samej moralnosci co Pan, mordowali na potege wlasnych braci Zydow. Niech Pan przy wejsciu do swego instytutu zamiesci informacje o niejakim Kastnerze. Wegierskim syjoniscie, przewodniczacym Judenratu w Budapeszcie podczas Ii Wojny, tenze sku…..n zmusil 400 tysiecy wegirskich Zydow by ci dbrowolnie zglaszali sie do SS i byli wywozeni do Oswiecimia. Wszyscy tam zginel. Kastner i jego judenratowska klika w ten sposob zagwarantowali sobie bezkarnosc i przezycie.

 47. Tomasz Gąska mówi:

  Gdzie na świecie było i jest Żydom tak dobrze i bezpiecznie, jak w Polsce? Trzeba nie mieć nawet odrobiny wstydu by tak szkalować Polaków, którzy płacili życiem za ich ratowanie.

 48. anna mówi:

  co się dzieje w glowach takich ludzi. Popieram protest, ale dlaczego :
  “szanowny….” ani on szanowny, ani uczciwy…porażka 🙁

 49. Rafał Potwornicki mówi:

  A jak taki śpiewak się uchował, że jego przodka “Polscy Naziści” nie zabili?

 50. Niepołomski mówi:

  Co Ty Chłopie wyprawiasz ? Chce się powiedzieć ! Prawda jest jedna i Pan ją zapewne zna.

 51. Prof. Dr etcetc Jan Stecki mówi:

  Nie mogę podpisać ze wzgkedu na słowo “Szanowny”

  Poza tym za długie i protestbez polemiki – to tak.
  On i inni wiedza dobrze ze to kłamstwa alejest to AKCJA o odszkodowaniepieniezne dla organizacji.
  Wiec o tym trzeba pisać ze W NATURZE i ze to pozostało jesttylko OBCIĄŻENIEM a żadnej NIE DAJE KORZYŚCI.

 52. Waldemar Kujawa mówi:

  Największym skandalem jest to ,że on robi to za nasze – polskich podatników pieniadze.

 53. Dorota mówi:

  Pan profesor, naukowiec posługuje się argumentem: prawdopodobnie. Tylko pogratulować. Jakie to szczęście, że nikt wśród moich bliskich nawet jednym słowem nie przejawia zainteresowania dziedziną socjologii. Dziś ta sfera jest zwyczajnie sprzedajna, wystarczy popatrzeć na wyniki sondaży

 54. Przemysław Zawadzki mówi:

  Moja babcia, Zofia Bączkowska ratowała w czasie swojego pobytu w Maliniu (powiat mielecki) cztery rodziny żydowskie. Nigdy nie wystąpiła o żadne uhonorowanie z tego względu. Natomiast jej kuzynka, Tychna Puzynina usłyszała po wojnie, w Londynie od jednej z uratowanych, panny Wittlin (siostry Józefa Wittlina), że “Polacy nas wydawali Niemcom”. Na pytanie, dlaczego kłamie (kuzynka babci wiedziała o tym uratowaniu), wybuchnęła płaczem i odpowiedziała “bo my tak mówimy”.

 55. J. Barankiewicz mówi:

  Z przekazow rodzinnych wiem, ze od Zydow byly brane pieniadze ( jesli mieli), ale nie za ukrywanie, ale za utrzymanie, czyli za jedzenie itd. A jesli Zydzi maja pretensje o to, ze placili, gdy byli ukrywani, niech ocenia jaki byl koszt ryzyka utraty zycia za ich ukrywanie. Nie tylko caej rodziny ukrywajacej, ale niekiedy calych wsi.
  Jak to dzieje, ze polscy Zydzi nie chca sie czuc Polakami. Za granica jest to szczegolnie widoczne.

 56. Krzysztof Polak mówi:

  Takie “naświetlanie” historii Polski Czechom wygląda na oczernianie swojej Ojczyzny. Dlatego dołączam do wezwania jakie kieruje do Pana RDI.
  Proszę wyjaśnić czeskim czytelnikom realiów, w jakich żyli Polacy i Żydzi na ziemiach okupowanej Polski. To niezbędne zarówno z punktu widzenia pamięci o żydowskich, jak i polskich ofiarach niemieckiego reżimu w latach 1939-1945.

 57. Norbert Patalas mówi:

  Sugeruję panu prof. Śpiewakowi zajrzeć do wywiadu z rabinem Aaronem Cohenem na you tubie albo do wspomnień W. Bartoszewskiego na str. 97 gdzie historyk Lucjan Dobroszycki komentuje wojenną sytuację Polaków i Żydów. Nie śmiałbym użyć słowa nieuk ale Bartoszycki i Dobroszycki byli naocznymi świadkami w odróżnieniu od Pawła Śpiewaka …

 58. Sophie mówi:

  Uwazam, ze dzieje sie tak dlatego, gdyz Zydzi zohydzajac Dobre Imie Polski, chca uzyskac przyzwolenie Swiata na wyrwanie od Polski milionow dolarow za mienie bezspadkowe, ktore Polska juz Uiscila w 1960 i na to sa dowody. Nastepna Sprawa jest taka, ze Polski Rzad Cacka sie z Nimi zamiast prosto podawac fakty z IPN, ze to wlasnie Oni byli Mordercami Polakow jako 80% czlonkow UB i Sadow, ktore skazywaly na smierc i Tortury Polakow! jeszcze wiele lat po II Wojnie!

 59. ADS mówi:

  Uważam list do Pawła Śpiewaka za zbyt łagodny. Tak, jakby jednak trochę miał rację, tyle, że nie do końca. Należy wziąć recenzje IPN do książki prof. Jana Grabowskiego i prof. Barbary Engelking „Dalej jest noc”. To nie jest tak, że są dwie szkoły historyczne i jedna mówi to a druga tamto. To jest tylko dwoje historyków, którzy dla jakichś profitów postanowili pisać kłamstwa.
  Uważam, że pisanie do Pawła Śpiewaka nic nie da, bo jest wyraźna zła wola, a nie brak wiedzy.
  Moim zdaniem, należy napisać w porozumieniu z recenzentami z IPNu tekst, który prostowałby kłamstwa i trzeba zażądać, aby ukazał się w tym samym czeskim tygodniku Echo.

 60. Szalina mówi:

  Ten pan nie jest godzien być nazywany sznownym, jest zwykłym kłamcą, który szkaluje Polaków. W każdy narodzie są ludzie porządni i nie…, ale Hitrer też miał Żydowskie korzenie i mordował z okrucieństwem swoich, to jest zastanawiające. Przykro , że ciągle Ci panowie czepiają się Polaków, o co im chodzi, zyci bardzo dobrze na Polskiej Ziemi od czasów Kazimierz Wielkiego, cała Europa wypędziła ich ze swoich państw, tylko Polacydali im miejsce jak swoim, dlatego są bardzo niewdzięczni i jest takich dużo, choć są wspaniali wśród nich ludzie.

 61. Joanna K. mówi:

  Panie profesorze Śpiewak, usilnie proszę o nieszkalowanie Polski na arenie międzynarodowej. Kontynuując swoje postępowanie okaże się pan kompletnym idiotą, który nakręca antysemickie nastroje. Jednego zupełnie nie rozumiem, pańskich pretensji, ze uratowaliśmy zbyt mało żydów. A przepraszam, czy vice versa istniał choć JEDEN żyd, który w czasie wojny uratował Polaka? Więc niech pan nam nie zawraca głowy swoim bajdurzeniem.

 62. Marylka S. mówi:

  Przecież p. Śpiewak (Kantor) dobrze wie jak było. Każą mu obrabiać Polakom d…, to obrabia. Im świat będzie bardziej zduraczony (Michalkiewicz), tym łatwiej będzie Polskę obrabować z tych 300 mld. To wszak proste jak budowa cepa.

 63. Waldemar mówi:

  Moja ś.p. Mama otrzymała dyplom “Sprawiedliwy wśród narodów świata”. Czy w rodzinie profesora Śpiewaka jest ktoś, kto ratował lub pomagał naszym starszym braciom w wierze? A może ktoś z rodziny pana profesora chronił bądź ratował Polaków zagrożonych represjami niemieckiego okupanta?

  • sarna531 mówi:

   Szmalcownicy donosili i niestety sami też Żydzi pracujący na usługach Niemieckiego okupanta.To były straszne czasy ,Jedni bo byli podli i łakomi a inni ,że może przeżyją kosztem swoich współbraci .To były straszne czasy.

  • kryst mówi:

   Znakomite pytania, Panie Waldemarze.

 64. Zofia Chyra-Rolicz mówi:

  Oburzająca fala antypolonizmu i to w wykonaniu pracowników polskich instytucji naukowych. Szczególna “wdzięczność” dzieci i wnuków ocalonych! To, co obserwujemy świadczy, że młodzież wychowywana we własnym państwie Izrael (do którego powstania przyczyniła się pomoc Polski i Polaków) wyssała antypolonizm z mlekiem matki, wychowywana w tym duchu na kłamliwej literaturze oszczerczej wobec Polaków. Jeśli było tak źle podczas okupacji hitlerowskiej, to dlaczego tak wielu obywateli tego państwa otrzymało już polskie obywatelstwo lub ubiega się o nie, nie znając ani języka polskiego, ani historii?

 65. K. Rokicki mówi:

  Jaki śpiewak taki jego śpiew. Niepoważne jest to, że RDI proponuje mi korespondować z tym panem zamiast pisać do tych co mu placą z pieniędzy podatników.

 66. Kuba mówi:

  Nie widzę merytorycznych przyczyn antypolskiej nagonki, nasilonej ostatnio przez niektóre środowiska żydowskie. A kiedy nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o … .

 67. Bozena mówi:

  Tak dziękuje sie NARODOWI POLSKIEMU, za to co uczynil dla nich. To jest nauczka.

 68. Ryszard Czarnuszewicz mówi:

  Pan prof. Śpiewak stracił poczucie wstydu, jeżeli kiedykolwiek je miał.

 69. Andrzej mówi:

  Jak to łatwo stać się (…) chcąc na siłę coś głosić bez rzetelnego warsztatu faktograficznego oraz wykoślawiając w pośpiechu pozbierane wygodne dane. (…)Oczywiście gratuluję. A tak na marginesie nie chciałbym być studentem uczonego pana.

 70. Jan Polanski mówi:

  Domagam sie o natychmiastowe usuniecia Prof. Pawla Spiewaka z funkcji dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego.

  Swoja wypowiedzia obrazil Pan Profesor moja godnosc jako Polaka i czkowieka.

  Pan Prof. Spiewak w ewidentny i zamierzony sposob obwinia Narod Polski za Holocoust, co zaprzecza kompletnie historycznym faktom. Nie zgadzam sie, zeby z moich podatkow mnie obrazano. Nie jestem antysemita i Polacy byli ofiarami 2. WS an nie sprawcami.

 71. JOZEF TESO mówi:

  ja myślę, że jeszcze bardziej pilnym jest napisanie listu do premiera M. Morawieckiego o niezwłoczne pozbawienie Prof. ŚPIEWAKA funkcji dyrektora muzeum Polin. To skandal aby dyrektor muzeum nie znał historii Polski a jeśli ją zna to tym gorzej dla profesora bo kłamie. Zatem, jak może ktoś kto opowiada kłamstwa o naszej historii pełnić w Polsce jakąkolwiek funkcję edukacyjną czy to w muzeum lub na jakiejkolwiek uczelni !!!!!!!!

 72. RudolfDembnik mówi:

  “Wywiad, którego Pan udzielił to przykład ukazania relacji polsko-żydowskich w czarno-białych barwach” – nie zgadzam się z takim sformułowaniem. Powinno być: “Wywiad, którego Pan udzielił to fałszowanie historii i potwarz wobec Polaków”. Dlaczego tak delikatnie?

 73. nokryd mówi:

  Napisz pan ilu żydów ukrywali w czasie okupacji Czesi choć nie groziła im za to śmierć. ZERO !!!!!!!

 74. Zygmunt Szych mówi:

  Pragnę tu wyrazić mój stanowczy protest przeciwko nazywaniu Pawła Śpiewaka “Szanownym Panem Profesorem”. Rozumiem,że wymaga tego sztuka epistolarna jak i kultura osobista piszącego.Jednak w przypadku Pawła Śpiewak,nie posiadającego takich cech czułbym się zwolniony z dochowania takich form.Jak tu słusznie zwrócono uwagę, pan Śpiewak nie ma licencji profesorskiej,nie jest profesorem państwowym,więc taka tytulatura wobec niego jest nadużyciem.
  Chciałbym jeszcze dodać, o czym “profesor” nie wspomina ,że generalny gubernator Hans Frank,zbrodniarz odpowiedzialny za mordowanie Polaków i Żydów był Żydem,podobnie jak odpowiedzialny za “ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej” Adolf Eichmann.Czy pan Śpiewak weźmie kiedyś na swój wątpliwy warsztat naukowy niezmiernie interesującą,a pomijana wstydliwie kwestię jak wysoko postawieni w hierarchii II Rzeszy Żydzi traktowali swoich współplemieńców?Czy wiadomo,ilu Żydów wymordowali Żydzi będący na usługach Hitlera,także ci pracujący w gettach jako tzw. policja żydowska?

 75. I. Sobas mówi:

  Polecam książkę Ireneusza Lisiaka, “Zakłamany Holokaust”. Kopalnia ukrytych faktów na temat robienia biznesu na tragedii milionów Żydów, którzy zupełnie nie interesują obecne pokolenie Izraelitów. Liczy się tylko kasa.

 76. Grzegorz mówi:

  Protestuję. Irytuje mnie tytułowanie osób posługujących się kłamstwem per „ profesorze”, nawet jeżeli taki tytuł posiadają.

 77. Anna mówi:

  W pełni popieram protest. Wstyd za talie słowa.

 78. Kinga mówi:

  Czy stopień naukowy dr hab. oraz dyrektorstwo instytucji utrzymywanej z pieniędzy polskich podatników nie zobowiązuje tego człowieka do prawdy???
  Czy warto tak szczuć na Polaków, zwłaszcza w sytuacji jaka dotyka obecnie naszych starszych braci w wierze w Europie????

 79. “Niektórzy” uznają chyba za punkt honoru oczernianie Polaków, mając moim zdaniem świadomość, że mówą wbrew prawdzie, choć zaparcie twierdzą inaczej i właśnie z tego odczuwają satysfakcję. Perfidne zakłamywanie historii własnego narodu powinno być niedopuszczalne.

 80. Bogdan mówi:

  Może pan Śpiewak zechciałby policzyć ilu Żydów zabili Żydzi.
  Policja żydowska w autonomicznych enklawach żydowskich rządzonych przez Judenraty składała się ogromnej części z adwokatów i prawników żydowskich. To Judenraty dawały imienne listy Żydów z gmin żydowskich i pod sankcjami karnymi gromadziły Żydów w Gettach. To Policja Żydowska selekcjonowała, gromadziła i ładowała do wagonów swoich obywateli przeznaczonych do eksterminacji. Niemcy w Gettcie Warszawskim podstawiali tylko wagony, resztę robili sami Żydzi! To Żydzi zorganizowali Żagiew i współpracowali z Gestapo w wyłapywaniu Żydów, którzy nie zgłosili się na wezwanie Judenratów do Gett. Udawali też Żydów szukających pomocy i wydawali Polaków na rozstrzelanie Niemcom. Zginęło ponad 100 tys. Polaków tylko za pomoc Żydom. A może panie Śpiewak napisz pan coś o żydowskiej Betar współpracującej od 1933 roku z Hitlerem.

 81. sarna531 mówi:

  Tym kłamstwem obraził ofiary mordów ,którzy przed śmiercią miały jedyną nadzieję ,że prawda o ich śmierci nie zostanie zapomniana a sprawcy ujawnieni.Podobnie jest z Jedwabnem,i innymi obozami kaźni niemieckiej .

 82. sarna531 mówi:

  Dlaczego w Jedwabnej nie chcą ujawnienia prawdy,przecież tam są szczątki ofiar strasznej rzezi ,które proszą o prawdę!!!!!! ,jeśli to możliwe to nawet poprzez badania genetyczne .Każde cierpienie z imienia i nazwiska powinno być ujawniono.Każde jeśli to tylko możliwe i w jaki sposób.Chociaż tyle mogliby uczynić dla ofiar strasznych rzezi.

 83. Lukas mówi:

  Ciekawe, czy do ofiar polskiego antysemityzmu zalicza Pan Śpiewak także żydowskich współpracowników Gestapo, agentów UB i NKWD oraz oficerów KBW?

 84. Teresa mówi:

  Jestem przeciw fałszowaniu historii Polski. Człowiek, który opowiada kłamstwa o naszej historii nie powinien pełnić w Polsce żadnej funkcji, tym bardziej w muzeum czy na jakiejkolwiek uczelni .

 85. Andrzej mówi:

  Niektórzy nazywają przypadłość, która mogła dotknąć Pana Pawła Śpiewaka – “dysonansem poznawczym”. Człowiek wykształcony, niegłupi, ale w pewnych sprawach odrywa się od rzeczywistości. Czy mogą być inne przyczyny – nie chcę w konkretnym przypadku spekulować. Biorąc jednak pod uwagę trwający od długiego czasu zmasowany atak na Naród Polski warto pamiętać o tym, że znane są przypadki celowego wywoływania antysemityzmu (np. opisane w książce dziennikarzy amerykańskich Żydów “A każdy szpieg to książę”). Z nane są wypowiedzi niektórych uczciwych, szczerych Żydów o tym, że sztucznie wywoływany, podsycany antysemityzm wielokrotnie oddał usługi Narodowi Żydowskiemu, a także: “prawdą jest to, co jest w naszym interesie”. Nie można, tak jak robi to część Żydów, uogólniać przypadków patologicznych na cały naród, ale jest to nacja bardzo wpływowa, w fałszowanie historii zaangażowali się politycy i przedstawiciele zawodów kształtujących opinię publiczna, więc “walka” o prawdę historyczną jest bardzo trudna, zwłaszcza że “przylepili się do okrętu” jeszcze inni “interesariusze”. Pan Śpiewak jest tu pionkiem. Zabrnął już tak daleko, że trudno spodziewać się, że wycofa się, czy przeprosi za kłamstwa, ale protestować trzeba.

 86. Marek mówi:

  Słuszny protest popieram.
  Nasi sąsiedzi korzystali z naszych kryjówek ,posesji,dobrego serca ,
  gdy nie ma chleba to pieniądze się nie liczą.
  Dzisiaj oni jutro my .czy to tak trudno zrozumieć .
  To nie Polacy wywołali 2 wojnę i nie Polskie banki pożyczały pieniądze dla Hitlera na budowę 3 rzeszy.
  Pamiętamy listy wywózek na Syberię,kto robił i kto ostrzegał przed wywózką .

 87. Michał mówi:

  Wielka masa ludzka łatwiej padnie ofiarą wielkiego kłastwa niż drobnego fałszu – Adolf Hitler, Mein Kampf.
  Przykrym jest, że obywatelowi Śpiewakowi przyświeca w/w myśl.
  Hannah Arendt, żydowska filozofka pisze o decydującym współudziale Żydów w zbrodniach na swoich narodzie: „Eichmann, rzecz prosta, nie spodziewał się, iż Żydzi wyrażą entuzjazm dla własnej zagłady,…, pragnął,, by wykazali coś więcej niż uległość. …. Bez daleko posuniętego współudziału Rad Żydowskich zamordowanie tak wielkiej liczby Żydow byłoby niemożliwe.„ Kataw Zar, mieszkaniec getta warszawskiego wspomina: „rozwydrzenie żydowskich policjantów, krążących po podwórkach, wpadających do mieszkań i okładających braci Żydów i siostry Żydówki drewnianymi pałkami, a potem wlokących kogo się dało na Stawki, do wagonów podstawionych na Plac Przeładunkowy”.
  I na zakończenie dla obywatela Śpiewaka, mieniącego się profesorem:
  “Piach w nasze oczy, cały Synaj piasku,
  By nie powiedział kto, że widzi jasno„.
  Jak to recytował Jan Kobuszewski w Dudku:
  “Czyja twarz się z moją twarzą dzisiaj zrosła,
  Czy to świni, czy to małpy czy to osła?„

 88. LUTNIA mówi:

  Popieram List RDI ws wywiadu udzielonego przez prof. P. Spiewaka. Przedziwne zjawisko ta nowa polska szkoła badania historii Holokaustu. Niestety, od dluzszego czasu mozna zaobserwowac narastające zjawisko antypolonizmu. Musimy się przed tym bronic.
  Z drugiej strony, jeśli spojrzeć na komentarze internautów pod listem RDI, to język niektórych wypowiedzi w sprawach polsko-zydowskich lub samego prof. P. Spiewaka jest, delikatnie mówiąc, niewłaściwy. Prawdę o relacjach polsko-żydowskich trzeba nagłaśniać, można mieć odmienne od prof.P.Sp. poglądy, ale zjadliwy, ordynarny język wypowiedzi nie sluży dobru sprawy. A gdzie jest moderator RDI?

 89. Czesław mówi:

  Wszelkie protesty w stosunku do wypowiedzi niektórych osób pochodzenia żydowskiego lub niektórych żydów, w jawny sposób fałszujące historię są po prostu b e z c e l o w e !.
  Ludzie pokroju p. Śpiewaka to zwykli historyczni gangsterzy realizujący bezwzględnie i cynicznie określoną kłamliwą politykę historyczną.
  Niestety powoduje to gwałtowny wzrost nastrojów antysemickich w Polsce. Środowiska żydowskie, którym zależy na dobrych stosunkach z polakami powinny same zwalczać takie postawy jeżeli nie chcą być w niedalekiej przyszłości traktowani tak jak już są np w Niemczech lub Francji. I żadne polityczne wygibasy naszych kolejnych proizraelskich rządów nic tu nie pomogą.

 90. Janusz Pieczerak mówi:

  Chuałbym wyrazić stanowczy sprzeciw wobec fałszowania przez Pana historii. Tytuł profesora zobowiązuje do mówienia prawdy, a nie uprawiania manipulacji.

 91. wiech mówi:

  Szkoda słów – kłamstwo i ohyda .
  Prawdę wszyscy znają ale tu chodzi o “447” czyli o wyrwanie ogromnej mamony.
  Zobaczą ją jak tłusty prosiaczek niebo.

 92. Aleksander mówi:

  I tu żydzi cenzurują, mój komentarz w którym napisałem ze z żydami (…) nie ma sensu dyskutować został usunięty.(…) oni prowadzą przeciwko nam prawdziwa wojne z wieloma milionami ofiar po naszej stronie.

  • Mathilda mówi:

   Panie Aleksandrze, zobaczywszy Pana słowa, pomyślałam, że nie pomyślał Pan, że niektóre określenia mogłyby doprowadzić do zamknięcia tego bloga, a to byłoby na rękę wszystkim kłamcom i mataczom.
   Można wyrażać się między wierszami, bo Administratorzy są też cenzurowani.
   Nas wszystkich chyba bardzo się rani takimi potwarzami, ale to nie tylko aby pozałatwiać różne geszefts’, bo przy okazji nasze reakcje są obserwowane w celu wykorzystania jako dowód potwierdzający rzekomą nienawiść … a przecież OBURZENIE NIE JEST NIENAWIŚCIĄ.
   Mój ojciec,na Kresach, jako chłopiec, został schwytany z żywnością dla ukrywających się Żydów i trafił do więzienia za spekulację, a że był to już prawie koniec wojny, a mój ojciec nie sypnął nikogo, udało się organizującym pomoc żywnościową, przekupić Niemców, tak, że pod jakimś pretekstem „tylko” trochę posiedział i został wypuszczony na wolność. Oczywiście skończyła się dla niego ta jego misja dostarczyciela, aby nie narażać więcej nikogo.

 93. AdamZ mówi:

  Oburzające jest to, że takie brednie mówią ludzie, którzy sami lub ich rodzice, zostali uratowani! A z pewnością nie stało się to bez udziału Polaków. Dlatego apeluję do Reduty, by upubliczniła adres na który należy kierować korespondencję do pana Śpiewaka. Niech dowie się co ludzie myślą o nim, jako człowieku i jako naukowcu. A swoją drogą kto finansuje działalność Żydowskiego Instytutu Historycznego? Jak długo państwo polskie będzie tolerować szkodliwą działalność podległych sobie placówek “naukowych”?

 94. Blandyna mówi:

  Stanowczo protestuję, Polacy nigdy nie zgodzą się na fałszowanie historii. Nawet jeżeli Polacy brali pieniądze od Żydów to chyba nie powinno nikogo dziwić. Panie Profesorze, przecież Żydzi byli żywieni, ukrywani, osłaniani. czy to wszystko nie kosztuje? Czy polskie rodziny były krezusami w czasie wojny? Czy głód,wszechobecny niedostatek i straszliwe zagrożenie życia to nie była codzienność Polaków?
  Żydzi nie mieli szansy przeżycia bez pomocy Polaków.Ci którzy przeżyli mają dozgonny dług wdzięczności u Polaków i bardzo często dają temu wyraz. To co Pan robi jest podłe i na na celu ukazanie Polaków jako sprawców holokaustu. Wstyd Panie Profesorze!

 95. Bogusława Orzechowska-Wylegała mówi:

  Podpisuję się pod wszystkimi komentarzami. Wstyd i gańba, że mamy takich “profesorów” nawet nie “z profilu”. Stanowczo żądam sprostowania sfałszowanych informacji.

 96. barbara swirydczuk mówi:

  Należy pozbawić pana Spiewaka stanowiska.mój dziadek zastzelony w Oświęcimiu jako więzień polityczny za działalność w AK i ukrywanie żydów w swoim szpitalu w Radomiu (byl dyrektorem).

 97. stevan mówi:

  Pisałem już kiedyś, że nawet Urban, w swoim NIE, przyznał, że w Polsce mordy na żydach były marginalne. W krajach bardziej na wschód i południe mordowano ich 500x więcej.

 98. Dr. And mówi:

  Strzez Boze polske przed zdrajcami wewnatrz i wrogami z zewnatrz.
  Nie dajmy sie zniewolic..

 99. Barbara z rodziną mówi:

  wysłałabym ten protest nie tylko do Pawła Śpiewaka ale też do czasopisma, w którym ukazał się wywiad . Byłby to dowód- protest, na niewiarygodność tez głoszonych przez profesora – .

 100. Zenon Laskowski mówi:

  Pierwszym który szkalował Polskę i wszystkich Polaków był socjolog – pisarz Gros ,który otrzymywał nagrody i uznania od Wyższych Uczelni, za poniżanie całego Narodu za holokaust. Następny już się ukazuje z wielką nienawiścią do Polaków prof Paweł Śpiewak , następni z tej samej paczki w Paryżu profesorowie opisywali w tym samym stylu Naród Polski jako morderców żydów. Ci profesorowie są jeszcze wynagradzani i honorowani na Polskich uczelniach. Kto za to odpowiada.

 101. Bożena Szymonowa mówi:

  Postępowanie p.Pawła Śpiewaka, profesora, który przy obronie doktoratu przerzekał, że będzie służył swymi publikacjami i postawą prawdzie od dawna jest karygodne, a ostatni wywiad – haniebny. Powinno mu się odebrać nie tylko stopnie naukowe, ale też pozbawić funkcji jako osobie niegodnej.

 102. Norbert Patalas mówi:

  zły to ptak co własne gniazdo kala

 103. Leszek Trela mówi:

  Miałem w rodzinie taki przypadek. Moja ciotka ukrywała w czasie wojny Żyda. Po wojnie ochrzcił się i ożenił z ciotką. Był porządnym człowiekiem. Żył i pracował do śmierci wśród swoich. Niestety takie historie giną w kłamstwach powtarzanych po gebelsowsku aż ludzie uznają je za prawdę.

 104. Wiesława Kamińska marzec29, 2019 mówi:

  I ja podpisuję się pod wszystkimi komentarzami a panu Śpiewakowi
  dedykuję ” Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie” – ICCHAKA
  KACENELSONA -naocznego świadka historii. cyt.: …..o Boże, widziałem bijących i bitych, co na śmierć idą….I ręce załamywałem ze wstydu…
  wstydu i hańby. Rękoma Żydów zadano śmierć Żydom – bezbronnym Żydom. …….Niemiec przystanął z daleka i patrzy – on się nie wtrąca, on
  moim Żydom zadaje śmierć żydowskimi rękami! “

 105. Jarek Wołodkiewicz mówi:

  Naprawdę Pan sądzi, że pieniądze Żydów polskich w czasie okupacji niemieckiej 1939-1945, stanowiły większą wartość, niż życie Polaków i ich rodzin ratujących swoich rodaków pochodzenia żydowskiego ?
  W swoich publikacjach naukowo- badawczych wielokrotnie podkreślał Pan, że Życie ludzkie jest wartością bezcenną?
  Na uprzedzeniu i nienawiści niczego się w życiu nie osiągnie i nie zbuduje.

 106. Joanna mówi:

  Kolejny “częściowo Polak”. szkalujący kraj i ludzi wśród których mieszka i którym zawdzięcza to co osiągnął. Urodzony po wojnie, zatem te jego “prawdy” są zasłyszane. Nietrudno się domyślić od kogo. Tylko, że to profesor, osoba wykształcona, można oczekiwać, że potrafiąca obiektywnie odczytywać, opisywać i tłumaczyć świat. Skoro tak nie jest, to znaczy, że robi to specjalnie, z pełną świadomością przekazywania kłamstw.

 107. Jan Wegner mówi:

  Panowie Śpiewak, Gross, Grabowski, za operowanie nie prawdziwymi przypadkami dla przedstawienia dla udowodnienia swoich fałszywych tez, powinni pozbawieni tytułów profesorskich. Kto im te tytuły nadał?

  • W.Pajewska mówi:

   W pełni popieram treść wpisu “Jana Wegnera”. Tylko czy znajdzie się odważny, który wystąpi o pozbawienie tych osobników tytułu profesora? Dowody na pozbawienie tytułu są aż nadto czytelne. W.P.

 108. piotR mówi:

  Żadne dziecko nie urodziło się i żadne w przyszłości nie urodzi się złe. To życie, sytuacje, inni ludzie i różne czynniki zewnętrzne kształtują postawy ludzi. Nastawienie do świata i relacje ze światem: ludźmi, florą i fauną kształtują się w procesie poznawania i doświadczania.
  Krwawe dyktatury, kłamstwa, podstęp, zniewagi, obwinianie, drwiny – zniechęcają i odsuwają większość ludzi od ich źródła. Impaviduum ferient ruinae. Ludzie podli pozostaną sami, albo w gronie takich jak oni. Bądźmy ludźmi, puki tego jeszcze nie zapomnieliśmy i nie wyhodowaliśmy populacji pozbawionej człowieczeństwa. Świat z istotami zachłannymi i fałszywymi nie będzie istniał wiecznie, bo kiedyś wymrą ich ofiary i te istoty zwrócą się przeciwko sobie. To będzie tylko krok do samounicestwienia.
  (sentencję łacińską pisałem “z pamięci”, dlatego może zawierać błędy).
  Mam jeszcze sugestię: warto zacząć myśleć refleksyjnie, a nie spekulować konsumpcyjnie, bo mam wrażenie, że autor zmierza w tym kierunku.
  Widzę jeszcze, że jest wielu ludzi, którzy wolą zniechęcać do siebie i mieć wrogów, a nie przyjaciół. Czy historia będzie się powtarzała?

 109. ToJa mówi:

  Przyznam, że miałam pewną sympatię dla p. Pawła Śpiewaka – robił wrażenie człowieka subtelnego, rozważnego, nawet szlachetnego, a tu takie historie ! ! !
  Rozumiem teraz, że naiwnością jest sądzić, że p. Śpiewak, po reakcji RDI zmieni zdanie lub sprostuje swoje wypowiedzi. Pan profesor przyjął nową narrację Żydowskich “badaczy” holokaustu !!! Wypowiadając się dla czasopisma w Czechach , wie, że wypowiedź jego będzie cytowana , po wielekroć, na świecie .
  Wstyd panie profesor Śpiewak ! Wstyd ! Polski chleb pan je ! Jak smakuje ? A propos: ukrywających żydów trzeba było karmić, czasami kilka osób przez parę lat… Czy było to możliwe bez pieniędzy, przy ogólnym braku żywności i obowiązku kontygentów na rzecz armii hitlerowskiej ? Ciekawe co pan wie na temat głodu wśród ludności polskiej, szczególnie w dużych miastach, w Warszawie ? Właśnie w Warszawie, zmarło z głodu dwumiesięczne dziecko !!! Bo wygłodzona matka nie miała czym go karmić !

 110. ToJa mówi:

  Dodam: dziecko mojej kuzynki !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *