Przegląd mediów niemieckich po zamachu na prezydenta Adamowicza

Praktycznie cała prasa niemiecka opisuje zamach na prezydenta Pawła Adamowicza. W wielu tekstach pojawiają się sugestie, że winną śmierci prezydenta Gdańska jest atmosfera politycznej nienawiści wykreowana przez PiS i popierające go media.

W korespondencji z Warszawy „Morderstwo, które wstrząsnęło cała Polską” (Ein Mord, der ganz Polen erschüttert, Süddeutsche Zeitung, 15.01.2019) Florian Hassel opisuje przebieg zamachu, polityczną sylwetkę prezydenta Adamowicza i potępiające morderstwo reakcje wszystkich politycznych partii. Przytoczone zostały słowa rzeczniczki PiS Beaty Mazurek potępiającej atak na prezydenta Gdańska.

W dalszej części artykułu Hassel przechodzi do szerszej oceny tragicznego zdarzenia.
„Zamach wywołał oburzenie, również dlatego, że ton dyskusji w i tak już spolaryzowanej polskiej polityce uległ silnemu zaostrzeniu, przede wszystkim za sprawą prawicowych ugrupowań i mediów, w tym także państwowej telewizji.” Niemieckim czytelnikom Hassel przybliża postać prezydenta Adamowicza jako, zdecydowanego przeciwnika PiS.
„Prezydent Gdańska był zagorzałym przeciwnikiem rządu utworzonego przez prawicowo-populistyczną partię Prawo i Sprawiedliwość. Adamowicz wspierał niezależność dziś faktycznie podlegającego rządowi Trybunału Konstytucyjnego. Bronił także atakowanego przez rząd Muzeum II Wojny Światowej. Prezydent opowiadał się za legalną imigracją do Polski i prawami osób homoseksualnych. Ostro krytykował rząd PiS-u.” Korespondent wspomina także, iż Młodzież Wszechpolska wystawiła Adamowiczowi i dziesięciu innym prezydentom dużych miast polskich „polityczny akt zgonu” z powodu „liberalizmu, mulitkulturalizmu i głupoty”. Florian Hassel, cytując artykuł z Rzeczpospolitej, przywołuje zabójstwo prezydenta Gabriela Narutowicza.

Kraj nienawiści

W opublikowanym tego samego dnia wieczorem komentarzu pod znamiennym tytułem „W kraju nienawiści” (Im Land des Hasses, Süddeutsche Zeitung, 15.01.2019) Florian Hassel nie ukrywa już, że jego zdaniem winnym zabójstwa prezydenta Adamowicza jest podsycany przez rząd i sprzyjające mu media klimat politycznej nienawiści.
Na poparcie swej tezy przywołuje m.in. wyemitowany niedawno w TVP Info satyryczny, animowany klip „Plastusie”, w którym pojawia się Jerzy Owsiak. Wspomniany zostaje fakt „skrywanego antysemityzmu niektórych Polaków”, który miał wyrazić się symbolem gwiazdy Dawida na jednym z przeznaczonych dla Owsiaka banknotów. (Autor nie wspomina jednak o krytycznej reakcji TVP i zawieszeniu wydawców programu).
Hassel buduje narrację łączącą pośrednio satyryczny program z atakiem na prezydenta Adamowicza.
„Zniesławiający klip jest tylko przykładem równie częstych co wstrętnych ataków na polskich opozycjonistów. Stoją za tym rząd, podporządkowane lub wspierające go media i ugrupowania polityczne. Również współpracujący z Owsiakiem Paweł Adamowicz co rusz był celem ataków. Szkalowano go jako przedstawiciela niemieckich interesów, jako komunistę, marionetkę UE, skorumpowanego przestępcę lub jako obrońcę ponoć rujnujących kraj imigrantów i homoseksualistów.” Zdaniem niemieckiego korespondenta tego rodzaju zamach był w obliczu „zatrutego klimatu politycznego w Polsce” tylko kwestią czasu.

„Stefan W. być może rzeczywiście jest chory psychicznie, ale działał planowo i uderzył w cel o dużym znaczeniu symbolicznym. Finał Wielkiej Orkiestry nie był tylko imprezą charytatywną, ale też wykraczającym poza Gdańsk znakiem tolerancji i współczucia. Odbywał się w mieście, które postrzega się jako alternatywny projekt w stosunku do wąsko pojmowanego, nacjonalistycznego modelu społecznego PiS-u i radykalnej prawicy.”

Na koniec Hassel pesymistycznie widzi szanse na uspokojenie politycznych emocji. Za winowajcę napięć i sporów uważa PiS:
„Prezydent Gdańska stał się pierwszą ofiarą śmiertelną tej atmosfery nienawiści. Można życzyć temu krajowi, aby powrócił spokój i żeby rządzący oraz ich sojusznicy wreszcie się opamiętali. Ale szanse na to są niewielkie. W maju odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego, a jesienią do polskiego Sejmu. Kilka miesięcy później wybrany zostanie także prezydent. Walka polityczna może przybrać na sile.”

Oskarżenia pod adresem telewizji

W podobnym tonie wypowiadają się również publicysta Die Welt Philipp Fritz. W artykule pt. „Znak brutalizacji” (Ein Zeichen der Verrohung, Die Welt, 15.01.2019) stwierdza, że „atak dokonany przed kamerami na bezpartyjnego, liberalnego prezydenta Gdańska podczas akcji dobroczynnej wprawił Polskę w zbiorowy szok”. Zauważa jednak, że w Polsce, pomimo agresywnego tonu debat politycznych, znacznie rzadziej niż w innych krajach dochodzi do przejawów fizycznej przemocy na ulicach.
„To może zaskakiwać, bo w politycznych sporach w Warszawie od lat ton jest szczególnie ostry, a państwowa telewizja i zbliżone do rządu media regularnie podżegają w stosunku do mniejszości i opozycji” – zauważa Philipp Fritz.
Dziennikarz Die Welt nie przypisuje PiS winy za atak, ale obarcza partię współodpowiedzialnością za atmosferę politycznej agresji.
„Oczywiście PiS nie ponosi winy. Ale partia jest współodpowiedzialna za atmosferę, w której nienawiść, jaką sieje, może wymknąć się spod kontroli. (…) Morderca działał prawdopodobnie z osobistych pobudek i uważany był za niestabilnego psychicznie.”
Na koniec apeluje do rządzących, aby zrezygnowali z agresywnej retoryki:
„Partia radząca nie wykorzystała morderstwa do celów politycznych. Jej członkowie są w żałobie, podobnie jak politycy opozycji. Można sobie życzyć, aby tak pozostało. Co więcej: miejmy nadzieję, że narodowi konserwatyści dostrzegą, jak ważne jest wycofanie się z agresywnej i podburzającej retoryki.”

W opublikowanym tego samego dnia artykule „Jak polska telewizja państwowa insynuacjami zatruwa polityczny klimat” (Wie Polens Staats-TV mit Unterstellungen das Klima vergiftet, Die Welt 15.01.22019) Philipp Fritz kontynuuje temat zamachu na prezydenta Adamowicza, jednocześnie ostro krytykuje TVP.

„Od czasu zwycięstwa w wyborach w 2015 roku PIS nie cofa się przed praktycznie żadnym środkiem retorycznym, aby zniesławić politycznych przeciwników. Najsilniejszym instrumentem, jaki ma do swej dyspozycji, jest państwowa telewizja TVP, którą po wyborach udało się szybko przekształcić w rodzaj propagandowej machiny. Również liberalny Adamowicz, który znany był z zaangażowania na rzecz homoseksualistów i imigrantów, regularnie był celem ataków.”
W końcowej części artykułu publicysta przypomina, że atak na prezydenta Gdańska nie był jedynym morderstwem tego rodzaju w najnowszej historii Polski. „W 2010 roku Ryszard Cyba, polsko-kanadyjski taksówkarz i były członek Platformy Obywatelskiej zaatakował biuro poselskie PiS-u w Łodzi. Zabił pracownika tego biura i zranił innego. Gdy został ujęty, oświadczył, że chciał zabić Kaczyńskiego”.
Fritz uważa, że po zabójstwie prezydenta Adamowicza wielu Polaków przypomni sobie sformułowania Jarosława Kaczyńskiego pod adresem opozycji mówiące o „gorszym sorcie” i „kanaliach”.

Historia podziałów

Gerhard Gnauck, korespondent dziennika Frankfurter Allgemeine Zeitung w artykule „Dźwięk milczenia” (Der Klang des Schweigens, FAZ, 15.01.2019) pisze o swego rodzaju schizofrenicznej sytuacji panującej w Polsce, w której „powszechna, nakręcana w mediach społecznościowych agresja słowna kontrastowała z codziennością, w przeważającej części wolną od przemocy”. Zauważa równocześnie, że nigdy nie doszło w Polsce do aktów przemocy, jakich byliśmy świadkiem w Hamburgu podczas spotkania G-20, lub jakie mają aktualnie miejsce we Francji.
Gnauck wspomina o źródłach politycznych podziałów w Polsce:
„Podział (polityczny) Polski w dzisiejszej formie zdaniem wielu osób zapoczątkowany został w 2005 roku. Wówczas to postkomuniści ponieśli klęskę wyborczą – spadkobiercy Solidarności zdominowali scenę polityczną w Polsce: narodowo-konserwatywna partia Prawo i Sprawiedliwość oraz zajmująca drugie miejsce Platforma Obywatelska pod przewodnictwem Donalda Tuska. Partie były bliskie zawarcia wielkiej koalicji (…) ale wygrały różnice. Wiele osób było zawiedzionych” .

„Pogłębienie społecznych podziałów nastąpiło w 2010 roku, wraz z katastrofą prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. (…) W 2015 roku nastąpił ostatni na razie etap walki – po ośmiu latach wyrzeczeń w opozycji podający się za partię umiarkowaną PiS (…) wygrał w krótkim odstępie czasu wybory prezydenckie i parlamentarne. Odtąd próbuje zmieniać kraj według swoich wyobrażeń” – podkreśla Gnauck. Dziennikarz wylicza również najbardziej znane przykłady dzielących społeczeństwo wypowiedzi: gorszy sort, dożynanie watahy, mohery. Na koniec publicysta FAZ przytacza wypowiedziane w poniedziałek w Gdańsku słowa Donalda Tuska: „Obronimy nasz Gdańsk, naszą Polskę i naszą Europę przed nienawiścią i pogardą”.

***

W większości komentarzy, jakie po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza ukazały się w niemieckiej prasie, dominuje przekonanie, że PiS i sprzyjające mu media przyczyniły się do powstania medialno-politycznej atmosfery, w której mogło dojść do zamachu. Prawicową, antyliberalną retorykę uważa się za jedno z głównych źródeł podziałów w Polsce. Sposób komentowania politycznej rzeczywistości przez prywatne, nieprzychylne rządowi media nie jest poruszany.

Praktycznie nie ma też odniesień do podobnych tragicznych zdarzeń, które miały miejsce w Niemczech. W 1990 roku podczas wiecu wyborczego w Zagłębiu Ruhry zaatakowany został nożem Oskar Lafontaine, kandydat SPD na kanclerza Niemiec. Lafontaine cudem uniknął śmierci, a zamachowczyni wcześniej leczyła się psychiatryczne.
Kilka miesięcy później Dieter Kaufmann postrzelił na wiecu wyborczym Wolfganga Schäuble, ówczesnego ministra spraw wewnętrznych Niemiec i zaufanego współpracownika kanclerza Helmuta Kohla. Schäuble, ranny w twarz i kręgosłup, przeżył, ale został sparaliżowany i do dziś porusza się na wózku inwalidzkim. Również ten zamachowiec miał zdiagnozowaną chorobę psychiczną.

Dodaj do zakładek Link.

49 odpowiedzi na „Przegląd mediów niemieckich po zamachu na prezydenta Adamowicza

 1. Antyś mówi:

  To efekt tego że rządy w Polsce (wszystkie) poprzez swoją bierność akceptują taki stan rzeczy.

 2. Lucas mówi:

  To bardzo smutne, ale jednocześnie świadczące o nienawiści Niemiec do Polski , a szczególnie zmian zachodzących po 2015 roku. Aż dziw bierze, że ci dziennikarze nie zajmują się swoim lewacko-liberalnym rządem i skutkami realizowanej przez niego zabójczej polityki dla całej Europy. Nadal widać, że Niemcy niczego nie nauczyły się z historii…

  • J Barwacz mówi:

   Popieram w całości pana LUCAS w ocenie wrogości NIEMIEC DO
   POLSKI BRAWO WIĘCEJ TAKICH KRYTYCZNYCH OCEN

   Józef Luty 05 2019 17. 30

 3. Elżbieta Kościelniak mówi:

  Jak wszystkie teksty w RDI, i ten jest obiektywny, przedstawiający fakty a nie opinie piszącego. Jesteście Państwo wyjątkiem w tej kwestii, oczywiście chlubnym.

 4. margreth mówi:

  Moze wyda sie to komus bezlitosne, ale to nie ja wymyslilem FALSE FLAG czyli FALSZYWA FLAGE!
  Dlatego dla mnie oczywista oczywistoscia jest, ze zainscenizowal to morderstwo ktos, komu najbardziej bylo potrzebne i my mozemy sie o tym nigdy nie dowiedziec KOMU dlatego poszedl na to i sie o to postaral!
  Conajwzej bedzzie mozna to rozpoznac po tym, ze taki bedzie plakac najwiecej z wszystkich …
  … tak samo jak J.Stalin rozplakal sie i wpadl w rozpacz, gdysie dowiedzial ze podczas odwiedzim odwiedzin u niego w Moskwie umarl Bierut, ktory go odwiedzil i wyrawil mu wielki pogrzeb…
  POTEM WYSZLO NA JAW ZE SAM OTO ZADBAL I MACZYL W TYM PALCE !
  Po WRZESNIU 1999 mieismy cos podobnego w Bujnaksuku, czym obarczylo sie wina czeczenie i bylo pretekstem do II wojny czeczenskiej
  TO SAMO BYLO 11-09-2001 W WORLD TRAGE CENTER!

  TYSIACE LUDZI PRZYPLACILO TO ZYCIEM TO CO DLA “TAKICH” JEDEN ADAMOWICZ ???

 5. Jestem trenerem Judo i nauczycielem, zdecydowanie protestuje przeciwko gebelsowskiej niemieckiej propagandzie medialnej i szerzenie podziału i nienawiści w Wolnej Polsce oraz w Europie. Rząd Prawa i Sprawiedliwości spełnia moje oczekiwania w sferze gospodarczej, rodzinnej, politycznej i demokratycznej. Wreszcie czuję się wolnym, szczęśliwym człowiekiem w bezpiecznej sprawiedliwej Polsce.
  Z poważaniem
  Mieczysław Glinka – Gliwice

 6. Biniu mówi:

  Geopolityka głupcze! Ta propaganda to część miękkiej siły która ma nas podporządkować Niemcom

 7. TaPh mówi:

  Czemu ma służyć to sianie nienawiści i dzielenie Polaków. To nie nasza wojna. To wojna faryzejsko-faryzejska robiona na terytorium Polski rękami Polaków, wszak
  PO-PiS=Ustawka-Huśtawka.

  Właścicielowi ULA wszystko jedno, która RÓJKA dorwie się aktualnie do kwiatostanu z MIODEM. MIÓD i tak będzie jego.

 8. dojrzaly mówi:

  i.wlasnie.wciaz widac.jak obcy a szczegolnie Niemcy.w prasie.swojej w Polsce i u.sieb ie kreuja sie na.obroncow ich wizji.swiata a.co.rodzime.i
  polskie.to.oczywiscie.be zaklamanie i obluda swieca triumf.zal.tego czytac

 9. Johny mówi:

  Niech sobie Niemcy piszą a my róbmy swoje, czyli budujmy na skale a nie na piasku.
  Bądźmy POLAKAMI a dostaniemy pomoc z Nieba.

 10. Jan Wegner mówi:

  Takie rozpisywanie się na temat atmosfery po tej tragedii to też jest podsycanie napięć, może nawet sztucznie je wywoływać. Może jest to obliczone na to, że komuś po drugiej stronie puszczą nerwy i zareaguje agresywnie na te napaści, chociażby na facebook’u, i wtedy dopiero będzie można na “polskim” nacjonalizmie pojeździć.
  Nie dajmy się ponieść nerwom.
  Może prasa niemiecka zajęłaby się brutalnością władz francuskich wobec protestów “żółtych kamizelek”

 11. Sławol mówi:

  no cóż… zginął ich czlowiek więc co mają pisać? za hitlera byłby pewnie w gestapo

 12. W Niemczech też były takie skuteczne ataki na politycznych celebrytów. Tylko prasa niemiecka zamiatała to pod dywan, bo to niewygodna informacja. A w Polsce WSZYSTKIE istniejące Partie z prawej i lewej strony wyraziły swoje oburzenie i żal, ze padł ofiarą człowieka nie zróważonego!!!!

 13. Zabrzanka mówi:

  Każda śmierć jest bolesna i traumatyczna, ale dorabianie ideologii politycznej do zamachu szaleńca na prezydenta Gdańska jest chyba grubą przesadą. Niedługo już obecny rząd będzie odpowiedzialny za wszelkie zło, włączając w to śnieżną zimę i zbyt gorące lato. Za to opozycja to zbiór świętych, którzy zapomnieli wyraźnie, jak wcześniej przysługiwali się “temu krajowi”, za to bezkrytycznie otwartych na wszelkie multikultowe nowości i przymykający oko na łamanie podstawowych przykazań Dekalogu ze szczególnym naciskiem na siódme z nich.

 14. mój głos mówi:

  To było przewidziane, że atak na PiS i całą prawicową stronę nastąpi i będzie trwał bo jest to wygodne dla Angeli i Putina. Wybijamy się na niepodległość i oni za wszelką cenę chcą do tego nie dopuścić. Nasza niepodległość przyniesie dla nich same straty finansowe. Dlatego jak kurz opadnie trzeba im przypomnieć jak zachowywali się przed i po 10 kwietnia 2010 r aż do dziś.

 15. Gostek2 mówi:

  Szkoda,że nie można tego artykułu zamieścić na FB. Bo nienawiść niemiecka jest taka sama jak PO, Tuska i reszty opozycji.Jest DOKŁADNIE ODWROTNIE CO ONI PISZĄ.W 2005.roku,gdy PIS wygrał wybory zaczęło mnie interesować dlaczego tak zaciekle PIS jest krytykowany przez PO.Wtedy przejrzałem na oczy!Pewien pan z FB pozbierał te cytaty;L. Wałęsa:„Durnia mamy za prezydenta”Kaczyński to mały zakompleksiony człowiek”
  „Jarosław Kaczyński sam jest wielką kompromitacją, a tego, co mówi w ogóle nie należy rozważać.”
  „Ja nie zmieniam zdania o Kaczyńskich, to mali, zawistni ludzie, uparcie dążący do władzy, nie wiem czy wiedzą, po co oni tą władzę chcą mieć.”R. Sikorski:„Można być prezydentem, ale można też być chamem”,
  „Dorżniemy watachy”B. Komorowski „Będziemy polować na kaczki tylko teraz jest okres ochronny”„Kaczyński to przypadek psychiatryczny.”D. Tusk:„Jeśli nie zrozumiecie, że ta współpraca jest potrzebna, wyginiecie jak dinozaury”
  „Bolszewicki temperament Kaczyńskiego i socjalistyczne poglądy na rolę państwa i na gospodarkę upodabniają go, nawet nie do Kwaśniewskiego, lecz do starszych kolegów byłego prezydenta, tych których nazywano kiedyś betonem PZPR.”- Tusk„Ja poza krawatami i opalenizną nie jestem w stanie rozróżnić Jarosława Kaczyńskiego od Andrzeja Leppera.”Stowarzyszenie Sędziów Polskich o Jarosławie Kaczyńskim:”Niczym Führer. Też wszystko poświęcił dla narodu. Ein Volk, ein Reich, ein Führer. To już nawet nie jest zabawne”J. Palikot:„Zastrzelimy J. Kaczyńskiego, wypatroszymy skórę i wystawimy na sprzedaż.„Dlaczego do Smoleńska wyjechał kartofel, kurdupel, alkoholik, a wrócił mąż stanu? Bo Rosjanie podmienili ciało”„Kaczyńscy są źródłem wszelkiego zła. Zwłaszcza Jarosław Kaczyński”„Kaczyńscy są małymi zakompleksionymi ludźmi, którzy nigdy tego nie zrozumieją.”S. Niesiołowski”Siedzi, kiwa głową i przebiera językiem w jamie gębowej jak wąż”.„Kukiz jest płodem Kaczyńskiego”
  „Lech Kaczyński potrzebuje kuracji, która doprowadzi jego system nerwowy do porządku. Pytanie, czy to chwilowa zapaść, nerwica czy trwałe uszkodzenie, które wcześniej czy później skończy na komisji lekarskiej”.„Pan Bóg tak stworzył kurczaki, że są inteligentniejsze od kaczek. Podobno kaczki są dość tępe”.„Lech Kaczyński potrzebuje kuracji, która doprowadzi jego system nerwowy do porządku. Pytanie, czy to chwilowa zapaść, nerwica czy trwałe uszkodzenie, które wcześniej czy później skończy na komisji lekarskiej.- „Podobieństwo Kaczyńskiego do Gomułki jest uderzające.”- „Nienawiść zalewa mu mózg.” „Jest prezydentem jednej partii. Stronniczym, zacietrzewionym, mściwym. Wykreśla z listy znajomych W. Bartoszewskiego, kompromituje Polskę za granicą, wdaje się w awanturę o kartofla..”Wyrwiemy Polskę z tych krótkich łapek Napoleona z Żoliborza!”, “Kaczki generalnie są dość tępe.”Dzięki takim zgromadzeniom, dzięki takim hasłom odzyskamy, co nam podstępem zabrano!” na pikiecie KOD 11 stycznia 2017.T. Nałęcz:„Niewykluczone, że będzie jeszcze bardziej pełnym bólu odyńcem szarżującym jeszcze mocniej na różne barykady” – o Jarosławie Kaczyńskim po śmierci matki Jadwigi Kaczyńskiej”„Kiedy prezes zaczął mówić do tej młodzieży, że Polska jest Titanikiem, to dla mnie było to jakieś polityczne molestowanie, coś na kształt politycznej pedofilii”.J. Stuhr:Zawsze będę patrzył na polityków z obecnie rządzącej formacji przez pryzmat pogardy dla ludzi”
  M.Maleńczuk:„Mimo kompletnego braku aparycji, wzrostu, ani on przystojny, ani pociągający, a jednak to właśnie on stał się symbolem tego narodu. Całkiem możliwe, że ten naród po prostu taki jest – mały, mściwy, z zawężonymi horyzontami.Jacek Poniedziałek:„W tym plastikowym wytworze pisowskich PR-owców, który został prezydentem przez pomyłkę (bo nikt mi nie powie, że ktoś z nich wierzył w sukces Dudy, i że on sam nie był skrajnie zaskoczony wygraną) jak w soczewce skupiają się wszystkie najgorsze cechy ludzi tej paranoidalnej formacji: mściwość, małostkowość, mentalny przerost grasicy, obrażalstwo, dzielenie na gorszych i lepszych, lizusostwo. A teraz jeszcze donosicielstwo do obcego państwa! Niepodanie ręki kobiecie, do tego premierowi kraju, którego jest się prezydentem to chamstwo, prostactwo i gówniarstwo. Mały plastikowy obrażalski laluś!”
  Stowarzyszenie Sędziów Polskich o Jarosławie Kaczyńskim:”Niczym Führer. Też wszystko poświęcił dla narodu. Ein Volk, ein Reich, ein Führer. To już nawet nie jest zabawne””Z całego serca życzę temu łajdakowi jak najszybszej śmierci – ten głupi gnój niszczy naszą Ojczyznę.” Michał Setlak – ekspert z komisji Laska o Jarosławie Kaczyńskim
  Do Jarosława Kaczyńskiego: ZDECHNIJ DZIADU! Michał Setlak – ekspert z komisji Macieja Laska

  • Wyobcowany mówi:

   Ten zlepek wypocin ,ktory zamiesciles Michalku , to tylko twoje
   widzimisie . Czyli innymi slowy ( No bo to nigdy nic nie wiadomo)

   WIELKI EXPERCIE.

 16. pol mówi:

  niech oni zajmą się swoim nosem i powszechną polityczną miłością u nich

 17. CZESŁAW mówi:

  W/w komentarze w większości są nieprawdziwe.
  Np. jak pisze Gerhard Gnauck, korespondent dziennika FAZ: Codzienność, w przeważającej części wolna od przemocy, kontrastująca z agresją słowną, jest przejawem swego rodzaju schizofrenicznej sytuacji panującej w Polsce…
  A dlaczego nie rozwagi, czy mądrości?

 18. Polak mówi:

  Nienawisc to “nomen omen” niemiecka specjalnosc,pisza o sobie.

 19. Gosia mówi:

  media niemieckie nigdy nie były obiektywne . Cała polityka niemiecka jest nastawiona przeciw krajom narodowym, trwa wojna ekonomiczna. Kompletnie nie mają pojęcia o czym piszą. albo przeinaczają celowo. Dorżnąć watahy,mohery czy zabić Kaczyńskiego czy Rydzyka to są słowa miłości ludzi PO. A najlepszym przykładem jest fakt ,że nie widzą co się dzieje we Francji jak katują kobietę ciężarną, czy mężczyznę na wózku inwalidzkim tam jest cudownie. tak jak cudownie jest w rzeszy.Nawet teraz oni utrzymują mowę nienawiści. Niech pilnują swoich bandytów.

  • Krzysztof mówi:

   Celowo to czynią,bo taka ich rola,tych niemieckich mediów,ponieważ ich celem jest zdegradowanie narodów europejskich do roli satelitów niemieckich.Polska się postawiła jak to niegdyś bywało,a zatem należy postawić Polaków do pionu,czyli do poziomu innych narodów europejskich,tylko powstał problem,bo tych innych narodów takich jak Polska co raz więcej przybywa.Coś mi się wydaje,że jednolitej armii europejskiej,a tym bardziej jednolitego państwa europejskiego,w domyśle nowej rzeszy niemieckiej,Niemcom stworzyć się nie uda.Z tego właśnie powodu pluć będą na Polaków ile wlezie,zwłaszcza,że mają w tym pluciu POpleczników w polskim kraju,coś POdobnego do przedwojennej V Kolumny,którzy Polaków zwą watahą,szarańczą i śmierdzącą naftaliną nację.Dla Niemców takie określenia to woda na młyn,który ma zmielić Polaków.

 20. Janusz B. mówi:

  Nazywaja nas fryce “krajem nienawisci” bo takich jak konfabulator Relotius z Der Spiegel jest tam jak psów. Tylko rzadowy lokaj
  piszac o zabójstwie Adamowicza potrafi nie wspomnieć zabójstwa
  pana Rosiaka przez Cybe. Tylko rzadowy lokaj nic nie wie o nieustających chamskich szyderczych atakach na PiS kiedy byl
  w opozycji przez Tuska, Wyborcza, Walese i cale tabuny innych
  polskich koryciarzy.

 21. LeM mówi:

  Przedstawione komentarze prasy niemieckiej są tendencyjne pod z góry założoną tezę, że wszystkiemu jest winny PIS co nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Tak jak wiele innych komentarzy tej prasy i również niemieckiej polskojęzycznej mają na celu doprowadzenie do zwasalizowania Polski.
  Dodajmy,że Ś.P. Piotr Adamowicz był, w mojej opinii postacią dość odległą od świętości. Nie ulega również wątpliwości, że morderca jest brutalnym bandytą i dokonał mordu z całą premedytacją. Zadaję pytanie jak się to mogło stać, że na takiej imprezie nikt nie raczył zadbać o podstawowe bezpieczeństwo. Czy też może celowo nie chciał?

 22. Wyobcowany mówi:

  Czy gehenna mediow niemieckich , byla by zainteresowana co sie dzieje w polsce??????? To Grossickie i Lisowskie nasienia znowu
  daja o sobie znac , poprzez FAZ i inne szczekaczki niemieckie.
  Nienawisc i pogarda plynaca z niemieckich mediow — to podsycanie
  i propaganda roznej agentury ,przy tym dobrze POplatnej.

 23. Zygmunt Rybczyński mówi:

  No cóż!
  Te wszystkie media niemieckie odwracają niestety kota ogonem, Przecież od wielu lat oszczerstwa i nienawiść szerzą w przestrzeni publicznej: tzw. totalna opozycja i KODziarstwo ubrani w szaty obrońców praworządności. Od wielu lat w sposób obrzydliwy atakują i wyszydzają dążenie do pełnego wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej. Można by podawać wiele innych przykładów !!!

 24. Rafał Potwornicki mówi:

  Chyba nie PiS kreuje taką atmosferę w Polsce? Prędzej spodziewałbym się udziału w tym BND, aby pokazać, że w Polsce jest gorzej pod względem bezpieczeństwa niż BRD.
  Kto mordercy Adamowicza dał /sprzedał identyfikator na WOŚP?
  Kto wyszkolił tego mordercę jak skutecznie mordować?
  Kto naciskał, aby za 4 napadów z bronią w ręce otrzymał ledwo ponad 4 lata?
  Podobna kara jest wymierzana za tzw. mowę nienawiści.

 25. Maks mówi:

  „Obronimy nasz Gdańsk, naszą Polskę i naszą Europę przed nienawiścią i pogardą”. – Co ten Tusk bierze?!

 26. Jacek mówi:

  Szkoda polemizować, z wypocinami umieszczonymi w niemieckich mediach. Piszący tam niby dziennikarze, nie opisują rzeczywistości taką jaką jest,tylko piszą co im niemieccy politycy każą. Populistyczny to jest rząd A. Merkel. W dodatku kombinuje stale, jak dokonać z Putinem kolejnego rozbioru Polski. Następni populiści rządzą UE, w dodatku nie są socjalistami, tylko komuchami i bratają się z Putinem jak niemiaszki. Pewnie siedzą już niektórzy w jego kieszeni. Odwalcie się od DEMOKRATYCZNIE wybranego RZĄDU w POLSCE!!!!

 27. Ryba mówi:

  Niemcy zawsze skorzystają z okazji by zaatakować PIS.W Niemczech zamachy na polityków, zabójstwa, cenzura w mediach, faszystowskie marsze, setki ataków antysemickich Ale oni “nie widzą belki w swoim oku”. Wykupili polskie media za grosze i sieją propagandę anty -PIS.
  Ten mord nie powinien się zdarzyć ale czy winny jest PIS? A te wściekłe ataki PO na Adamowicza podczas wyborów samorządowych to co to było- przyjaźń? Faryzeusze!! O zmarłym mówi się dobrze albo wcale.Zatem zamilczę.

 28. A.J. mówi:

  Niemcy tak ujmują się za nieżyjącym prezydentem m. Gdańska w związku z reensymentem do wolnego miasta Gdańska z czasów II wojny św., które było pod rządami III Rzeszy niemieckiej – nie ma się czemu dziwić!!!

 29. WJTK mówi:

  W tych niemieckich komentarzach bazujących jak zwykle na GW, nie ma ani krztyny obiektywnej oceny przyczyn politycznych podziałów w Polsce ! To typowa lewicowo-liberalna propaganda, której celem było, jest i zawsze będzie zdobycie monopolistycznej władzy oraz narzucanie wszystkim ludziom własnego światopoglądu,

 30. em96 mówi:

  Premier Olszewski powiedział: Uważam, że dawni współpracownicy komunistycznej policji politycznej mogą być zagrożeniem dla bezpieczeństwa wolnej Polski. Naród powinien wiedzieć, że nieprzypadkowo właśnie w chwili, kiedy możemy oderwać się ostatecznie od komunistycznych powiązań, stawia się nagły wniosek o odwołanie rządu.

  Donald Tusk w jednym z wywiadów mówi o sobie: Główną motywacją mojej aktywności politycznej była potrzeba władzy i żądza popularności. Ta druga była nawet silniejsza od pierwszej, bo chyba jestem bardziej próżny, niż spragniony władzy. Nawet na pewno.

  Był to precedens na skalę światową, gdyż nie było w historii drugiego takiego przypadku, żeby premiera odwoływano podczas nocnych narad, tylko dlatego, że agenci, złodzieje i aferzyści bali się jego działań lustracyjnych.

 31. Ina mówi:

  Widać,ze nie mają bladego pojęcia o tym co się dzieje w naszym kraju,ale jak to gorliwi dziennikarze drukują swoje wymyślone teorie.zeby ich koledzy z innych mediów nie wyprzedzili.Kto pierwszy ten lepszy.W rzeczywistosci niekompetentni.

 32. robert.wysocki1 mówi:

  Niemcy zawsze i wszędzie będą chcieli, żeby społeczeństwo Polski było podzielone. Dlatego też eskalują napięcia, zamiast uspokajać. Nic nowego. W całej tej sytuacji, oczywiście jak najbardziej godnej potępienia, jest jeden jedyny plus. Jeśli już bandzior musiał kogoś zamordować to dobrze, że był to przedstawiciel opozycji. W przypadku mordu na przedstawicielu Z.P. sytuacja byłaby o wiele trudniejsza i języka nienawiści nie można by było zatrzymać. Media wraże pisałyby wtedy o zemście politycznej i o blokowaniu wolności wypowiedzi. W tym przypadku sprawa jest prostsza, bo nikt nie zabroni blokowania języka nienawiści w sprawie śmierci oponenta politycznego. Obecne działania rządu, polityków Z.P. dają przykład, jak powinno podchodzić się do zamordowania polityka w ogóle. Mam nadzieję, że to zapadnie na długie lata w serca i głowy wszystkich ludzi. Mam tylko nadzieję, że żadnym siłą nie przyjdzie do głowy kolejne morderstwo działacza opozycji. Mówię, “żadnym siłom”. Trzeba tego koniecznie przypilnować.

 33. Barbara mówi:

  Doskonale pamiętam rok 2005, rok wygrany w wyborach przez PIS na który powołuje się Gnauck. Spotkanie-debata w tv wygranych /PIS/ i /PO/. Sama nie dowierzałam czy dobrze widzę czy dobrze słyszę. Wygrani mówili normalnie, spokojne, przegrani to ziejąca wrogość, złośliwość. Pierwszy raz na oczy i uszy spotkałam się z taka nienawiśćia ze strony przegranych. Pragnę nadmienić że ówczesny zwycięzca wyborów jak i obecny nie jest partią moich marzeń, moja opinia jest obiektywna. Tak się zaczęło z nienawiścią w Polsce, rację ma p. Gauck co do daty początków nienawiści, tylko kiepską pamięć odnośnie strony zapoczątkowującej tą ohydę. Barbara

 34. Benek mówi:

  Zbrodnia pozostanie zawsze zbrodnią i należy ją bezwzględnie piętnować niezależnie od tego przez kogo została popełniona. Rozważając nad karą w takim przypadku winna być tylko jedna – kara
  śmierci dla ujętego zbrodniarza a jej wykonanie jak najszybsze. Inna sprawa to zmiana postaw mediów wobec prezydenta Adamowicza, wobec którego trwały różne dochodzenia o przekręty a dziś niemal obwołano go świętym. Kwestia pochowania w Bazylice wydaje się nad nadto śmieszna tym bardziej że hołubił ruchy LGBT sprzeczne z naukami Kościoła Katolickiego i porównując go z Prezydentem Polski L. Kaczyńskim wszyscy jakby nabrali wody w usta i uważają go za godnego takiego zaszczytu.

 35. Jagoda mówi:

  Odpowiedź jest prosta: To tzw.totalna opozycja od samego początku wyborów nie może się pogodzić z przegraną i nic nie robią i nie mówią tylko: jedno obalić rząd PIS to oni sieją falę nienawiści i kłamstw, nawet po śmierci św.pamięci Adamowicza nic z ich strony się nie zmieniło robią to po to żeby skłócić Polaków, tak do tej pory podzielili Polaków i obarczają wszystkim rządzących wybranych demokratycznie przez naród, a śp.Paweł Adamowicz został zamordowany przez człowieka psychicznie chorego i bardzo złego, co nie ma nic wspólnego z jakąkolwiek partią. Niemcy doskonale o tym wiedzą,niech się zajmą problemami we własnym kraju a nas zostawią w spokoju.

 36. marbi mówi:

  To co Niemcy mówią u siebie to trudno, na to wpływu nie mamy, chociaż ambasada czasem a może i często powinna na takie artykuły reagować, ale to co wyprawia na naszych oczach der onet woła o pomstę do nieba, młotkują nas masą negatywizmu jawnie i podprogowo, 80 do 90 proc ich “wiadomości” pracowicie dobranych pod tym kątem, reszta to figowy listek. Może rząd wreszcie dokończy ustawę medialną z określeniem progu procentowego dopuszczalnej obcej własności, za wzór może wziąć ich, niemiecką ustawę.

 37. Lech mówi:

  Obłędna islamizacja UE prowadzona przez Merkel, Sorosa, Macrona, Tuska….. i resztę europejskiego lewactwa z libertynami doprowadziła do Brexitu, czyli rozpoczętego rozpadu UE i może wepchnąć Europę w totalną wojnę religijną z islamem, co skończy się niesamowitą rzezią po obu stronach, a czego polski rząd i nieliczni jego sojusznicy z UE chcą uniknąć, tworząc Trójmorze i ściślejszą współpracę z USA. Z upadku UE najbardziej
  cieszy się Rosja Putina i Chiny.
  Realizowana głównie przy pomocy imigrantów z Afryki islamizacja w ogłupionych krajach UE, to lewacko-liberalna POlityka POprawności i szerzenia multi kulti, której głównym celem jest likwidacja państw narodowych oraz chrześcijaństwa na rzecz mającego POwstać super państwa UE. Czyli coś na wzór byłego bezbożnego komunistycznego Związku Radzieckiego, który upadł bo za wroga miał ludzi prawych i Boga. Według tej obłędnej POlityki chrześcijańskie państwa narodowe POwinny się rozpłynąć w mieszance ludzkich ras, kultur i religii. A wszystko PO to, by zapanowała jewropejska POprawność POlityczna, cechująca się lewacko-gejowską dyktaturą. Jest to robota bankstera Sorosa z Węgier, ściganego listami gończymi za malwersacje finansowe w wielu krajach. Szaleństwo tej POlityki zbiera krwawe żniwo w postaci terrorystycznych zamachówu fanatyków islamskich, siejąc panikę i strach w UE. POlityka Sorosa, Merkel, Macrona i innych wspierana w POlsce przez totalną oPOzycję ma także u nas wyeliminować chrześcijaństwo i patriotyzm narodowy. Zobacz kto za tym stoi w Polsce. https://prawicowyinternet.pl/szokujace-lista-fundacji-i-stowarzyszen-wspieranych-przez-fundacje-batorego-zalozona-przez-georg
  W tym obłędzie lewactwa najbardziej jest żal przypadkowych i niewinnch ludzi w UE ginących w zamachach terrorystycznych jak w Strasburgu, Nicei, Brukseli, Paryżu, Hamburgu, Londynie, Berlinie czy Barcelonie ….. Wnuki tych co kiedyś wybrały do władzy psychopatę i nazistę Hitlera a we Francji stworzyli rząd faszystów Vichy razem z POlskimi POżytecznymi idiotami z totalnej oPOzycji co rusz POuczają nas o praworządności, gdy Niemcy zamiast demokracji i chrześcijańskiej tożsamości już nie długo mogą mieć u siebie muzułmański szariat i władzę imamów. Tym mocniej należy sprzeciwić się Niemcom, które zmuszają Polskę i inne kraje UE do przyjmowania muzułmańskich imigrantów choć same już doświdczają rozwoju islamskiego integryzmu i terroryzmu.
  W Niemczech do fundamentalistycznego ruchu salafitów należy około 7 tys. muzułmanów żyjących w RFN, z czego tysiąc uważa się za bardzo niebezpiecznych. Ich wpływ może się zwiększać, w szczególności jeśli niemieckich imamów wywodzących się z Turcji będą zastępowali fanatycy z Arabii Saudyjskiej i krajów Afryki. Ze względu na nazistowską historię Niemców, szczególnie niepokoi nasilenie aktów agresji ze strony muzułmanów przeciwko społeczności żydowskiej: ich liczba już wzrosła o jedną czwartą. 
  Nigdy nie pogodzimy się z tym, że żydowskie dzieci muszą chodzić do przedszkoli i szkół w Niemczech pod nadzorem policji – ostrzegał kiedyś De Maiziere niemiecki minister z rządu Angeli Merkel. Ale niemieckie media sygnalizują też inne niepokojące zjawiska: zdaniem telewizji RTL w berlińskiej dzielnicy Neukölln co trzeci muzułmanin ma więcej niż jedną żonę, którą poślubił w obecności imama. W ten sposób  pojawił się równoległy system prawny w Niemczech oparty na szariacie, podobnie jak we Francji i Szwecji. Jeszcze trochę a Niemcy i inni szaleńcy z lewackiej UE w panice przed rosnącym islamskim terrorem oraz ogłupiającej POprawności POlitycznej i wzrostem eutanazji dla ludzi starych i chorych, będą chcieli się osiedlać w naszej “niedemokratycznej, antyeuropejskiej i PiSowskiej” Polsce, gdzie POnoć szerzy się faszyzm. Ale tu trzeba będzie postawić zdecydowanie tamę lewactwu z UE, bo wystarczy nam rodzimych lewicowych dewiantów.
  Szwedzi chcą już emigrować do Polski? Zaskakujące wyniki sondy zorganizowanej przez szwedzkiego publicystę
  Czytaj na: http://prawicowyinternet.pl/szwedzi-chca-emigrowac-do-polski-zaskakujace-wyniki-sondy-zorganizowanej-przez-szwedzkiego-publicyste/
  Soros funduje kasę tym co promują islamskich imigrantów, multikulti, aborcję, eutanazję i gejowskie manify…
  2017-10-19
  http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/george-soros-szykuje-wielka-ofensywe-przelal-az-18-miliardow-dolarow-na-dzialania-swoich

 38. kolejarz mówi:

  Nie zrezygnowali z dominacji w i nad Europą. Brońmy się, mimo wszelakiego łąjdactwa wśród Polaków, gotowych wspierać ekspansję dla IV Rzeszy.

 39. Lukas mówi:

  Ciągłość polityki niemieckiej w odniesieniu do Polski i Europy najlepiej ilustruje następujący cytat:

  …………………
  Idea europejska jest w polskim narodzie szeroko rozpowszechniona. Do tej pory jednak Polacy obawiali się, że w zjednoczonej Europie nie będzie dla nich miejsca. Jeśli teraz da im się nadzieję, że w tej nowej Europie będą mogli żyć i rozwijać się zgodnie ze swymi zasadami i obyczajami, to właśnie teraz (….) u przeważającej większości polskiego narodu można będzie znaleźć zrozumienie dla niemieckiej polityki. Wraz z upływem czasu w świadomości Polaków zacznie umacniać się przeświadczenie, że w interesie Zachodu leży, by w owej przyszłej Europie Rzesza Niemiecka stała się gospodarczym, umysłowym i kulturalnym centrum…

  Sprawozdanie końcowe gubernatora dystryktu warszawskiego SA-Gruppenfuehrera dr. Ludwika Fischera dla generalnego gubernatora, ministra Rzeszy dr. Hansa Franka.

 40. Inżynier mówi:

  Opadają wszystkie złudzenia. Niemcy realizują od wieków jedną i tą samą politykę wobec Polski – uzależnić, zwasalizować. My winniśmy robić swoje mając świadomość istnienia w Polsce sporej “V-kolumny”, tym razem bolszewickiej, także grupę zdrajców i niestety dużo ogłupionych i zindoktrynowanych tzw. pożytecznych idiotów, negatywnie wyselekcjonowanego społeczeństwa przez zabory, obie wojny światowe, okupacje niemiecką i bolszewicką, fale emigracji. To, że istniejemy, to nie tylko cud, ale i wielka żywotność naszego narodu. I mamy bardzo duże szanse na reaktywowanie silnej Rzeczypospolitej, bo tak się układa sytuacja międzynarodowa. Zobaczymy, jak będą wyglądać Niemcy za 30-40 lat ze swoja polityką emigrancką, zdemoralizowanym narodem, kłamliwą prasą i Rosja, która dołuje tradycyjnie tkwiąc w carskim systemie.

 41. Sławek mówi:

  Brak uczciwości i rzetelności niemieckich mediów jest uderzający, co mnie nie dziwi, wszak nie od dziś wiadomo, że wypełniają one polecenia rządzących w Niemczech. Dobitnym tego przykładem były gwałty na Niemkach, których dopuszczali się imigranci, a o których posłusznie nie informowały tamtejsze media.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *