Przełomowe postanowienie sądu w sprawie The Jewish News – sąd kazał usunąć z internetu materiał szkalujący Polaków!

Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał portalowi The Jewish News usunięcie zdjęcia opatrzonego opisem, z którego wynikało, że Polacy są współwinni Holokaustu. Zdjęcie było ilustracją artykułu „Polish restitution law excludes most Holocaust survivors and heirs” opisującego wprowadzaną w Polsce ustawę reprywatyzacyjną.

Na brytyjskim portalu The Jewish News Online pod adresem http://jewishnews.timesofisrael.com/ 25 października 2017 r. ukazał się artykuł, którego wymowa jednoznacznie wskazuje na przypisywanie Polakom odpowiedzialności za Holocaust i grabież mienia ofiar II wojny światowej. Reduta Dobrego Imienia dokonała interpretacji i skierowała sprawę do sądu, ze względu na oszczercze zestawienie treści artykułu z ilustrującym je zdjęciem podpisanym: „Złote pierścionki odebrane ofiarom zbrodni obozu Buchenwald i wykorzystane na rzecz prowadzonych przez nazistów działań wojennych. Podczas Holokaustu majątek Żydów był konfiskowany, a wielu z nich nigdy nie doczekała się sprawiedliwości”. W dalszej części artykułu redaktor opisywał wprowadzaną dzisiaj w Polsce ustawę reprywatyzacyjną. Takie zestawienie materiałów jasno sugeruje, że to Polska odpowiada za grabieże mienia ofiar wojny.

– Decyzja sądu to dobra informacja, otwierająca nam drogę do kolejnych, skutecznych prawnie interwencji w zagranicznych mediach elektronicznych. Sąd podkreślił, że jeśli artykuł jest dostępny w internecie m.in. w Polsce, to mimo, że został napisany w redakcji z siedzibą za granicą, miejscem naruszenia dóbr może być także Polska i to polskie sądy mogą rozstrzygać w takich sprawach. Czyli jeśli medium internetowe funkcjonuje i jest zarejestrowane w Wielkiej Brytanii, to teksty publikowane przez to medium w Internecie, obrażać mogą mieszkańca Polski, który z kolei może pozywać zagraniczną prasę przed polskim sądem. I uzyska stosowną ochronę. Internet jest siecią globalną, więc dostępną z każdego miejsca, a artykuły w nim umieszczane mogą obrażać mieszkańców różnych krajów nie tylko tam gdzie są tworzone – mówi Mira Wszelaka, Prezes Reduty Dobrego Imienia – Polskiej Ligi przeciw Zniesławieniom.

W dniu 30.11.2017 r. Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał usunięcie ze strony internetowej spornego materiału, czyli fotografii z oburzającym podpisem. Gazeta internetowa ma na to 3 dni, ponieważ postanowienie zostało opatrzone klauzulą wykonalności.

– Jest to milowy krok w naszej walce prawnej, przeciwko przypisywaniu Polakom winy za Holokaust. Nasze postanowienie, jest pierwszym tego typu w Polsce i ma ogromne znaczenie dla publikacji w zagranicznych mediach. Zaczynamy widzieć zmiany w doktrynie a przede wszystkim w orzecznictwie w tym zakresie. Tym bardziej cieszy mnie to postanowienie, bo sąd w całości podzielił naszą argumentację, że w istocie każdy Polak może ubiegać się o ochronę dobra osobistego, w postaci tożsamości, prawa do prawdy historycznej i godności narodowej. A naruszeniem tych dóbr są publikacje wskazujące na odpowiedzialność Polaków za Holokaust. Niezwykle pozytywne jest to, że w naszych sprawach, w których bronimy dobrego imienia Polski i Polaków, od jakiegoś czasu sądy, uznają jurysdykcję polską, co oznacza, że jest już ugruntowana linia orzecznicza w tym zakresie – mówi mec. Monika Brzozowska – Pasieka, reprezentująca Wnioskodawcę w tej sprawie.

Niezwykle istotne jest to, że Sąd w postanowieniu nie wskazywał już na bliżej niezidentyfikowane „nazistowskie” obozy, ale nazywał rzecz po imieniu tj. niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne. Świadczy to o tym, że działalność edukacyjna różnych podmiotów, w tym także Reduty Dobrego Imienia zaczyna odnosić skutek i do świadomości Polaków dociera, że musimy bronić prawdy i mówić o niemieckich obozach zagłady. Należy się to przecież naszym przodkom, którzy w tych obozach ginęli z rąk Niemców – nie nazistów, a dziś są wskazywani jako mordercy z czasów II wojny światowej.

Dodaj do zakładek Link.

30 odpowiedzi na „Przełomowe postanowienie sądu w sprawie The Jewish News – sąd kazał usunąć z internetu materiał szkalujący Polaków!

 1. Artur mówi:

  super 🙂

 2. Brawo za wygraną sprawę i jeszcze raz brawo za przetarcie drogi!!!

 3. Paweł Chorzempa mówi:

  Robicie wspaniałą robotę. Trochę tylko szkoda, że za mało zajmuje się tym MSZ, to oni powinni być “na pierwszej linii frontu”. Ale ktoś musi…
  Gratulacje i mam nadzieję, że wyrok nie zostanie zignorowany.
  Serdecznie pozdrawiam i dziękuję.

  • Tomasz Gałkowski mówi:

   Tak działają państwa demokratyczne: inicjatywa ma wychodzić od ludzi, a nie od rządu. Rząd ma służyć narodowi, więc jeśli to naród bezpośrednio, prywatnie, podejmuje jakieś inicjatywy – ma to w demokracjach dużo większą wagę.

 4. Elzbieta mówi:

  Brawo My

 5. Paweł Laskowski mówi:

  Dosyć szkalowania Polski!
  Wsperajcie RDI.

 6. Andrzej J. Pogorzelski mówi:

  Oficjalnie Żydzi mówią: „nie wiemy, czy my sami narażali by na śmierć nasze rodziny, tak jak to robili Polacy podczas II Wojny Światowej, Narażając Życie Własne i Własnej Rodziny Ochraniając
  Zycie Nieznajomych Sobie Zydow !! ”
  Amdrzej J. Pogorzelski – Ojciec Zamordowany przez niemieckich
  hitlerowcow w obozie koncentracyjnym ! !

 7. WYOBCOWANY mówi:

  Jakos zadna organizacja zydowska, czy tez prywatne osoby zydzi, jak rowniez media zydowskie nie , chca przyjac do swiadomosci ,TEGO!;
  I teraz wymienie pare faktow, ktore zaisnialy podczas okupacji niemieckiej w centralnej czesci polski . Otoz w miejscowosci NIEKLAN
  wielu czlonkow mojej rodziny ,przechowywalo zydow w kopkach zyta i siana na polach i lakach . Jako maly chlopiec ;sluchalismy tych historii od bylych partyzantow.
  otym co sie stalo. Przez kilka dni wszysko sie udawalo, z dostarczeniem
  zywnosci do tych zydow nie bylo klopotu, az pewnego wieczora sasiad
  podgladajac gdzie wieczorem ktos z rodziny mojej wychodzil .
  Final byl taki ze rankiem nastepnego dnia niemcy przeszukujac z psami pola i laki znalezli wszyskich i natychmiast rozstrzelali.
  pragne dodac, ze ten wlasnie sasiad byl zydem-i jakos przezyl.
  Wieksza czesc mojej rodziny ukrywala sie po lasach z partyzantka.

 8. Henryk Kapera mówi:

  Gratulacje 🙂

 9. Przemysław Zawadzki mówi:

  Pięknie. Dzięki za to co Państwo robicie.

 10. Jarek mówi:

  Dzięki za świetną robotę Reduto

 11. Bozena mówi:

  Wielki szacunek dla RDI za to co robi, brawa i ukłony.

 12. Bozena mówi:

  Wielki szacunek dla RDI za to co robi, brawa i ukłony. Dość szkalowania Polski i Polaków.

 13. Jolanta mówi:

  Duma i Gratulacje!!!

 14. Anna mówi:

  Następna sprawa to upomnienie się o to, kiedy Izrael podziękuje oficjalnie polskiemu rządowi za uratowanie żydowskich dzieci z Holokaustu.

 15. Józef mówi:

  Kiedy skończą się medialne manipulacje Niemiec w sprawie Niemieckich Obozów Koncentracyjnych? Czy Niemcy z trym kiedyś skończą ?

 16. Paweł Bany mówi:

  Brawo! Tak trzymać!

 17. Krzysztof mówi:

  Dziękuję za te walkę.

 18. AnnaTabencka mówi:

  Gratuluję skuteczności w działaniu. Będziemy WAS wspierać !

 19. Elżbieta Kościelniak mówi:

  Wreszcie! ++++++++++!!!!!!!!!

 20. rudzion mówi:

  Super! Nie damy się szkalować Żydom, których to przypomnę mordowali i okradali Niemcy!

 21. Justyna mówi:

  Wspaniała wiadomość!

 22. Jacek Samborski mówi:

  Brawo RDI! Robicie dobra robote. Tak trzymac, a wszyscy popierajmy dzialanie RDI.

 23. Dana mówi:

  Wielki szacunek i podziekowania dla RDI za to co robi dla Polski. Gratulacje
  Dana

 24. Elżbieta P. mówi:

  Być może, niejednokrotnie takie fałszywe pomówienia Polaków o winę za holokaust, były skutkiem niewiedzy, ale w tym przypadku jest to świadome obrażanie Polaków i rozpowszechnianie nieprawdy w tym temacie. Zróbmy wszystko aby przeciwstawić się tego typu paszkwilom.
  Jak najbardziej popieram działalność Państwa z Reduty dobrego Imienia i dołożę wszelkich starań, aby ją wspierać .

 25. Romuald mówi:

  Potwierdzić tylko mogę bardzo podobną sytuację którą opisuje “WYOBCOWANY”. Pochodzę z miejscowości DERAŻNE na Wołyniu dziś Ukraina. Pogrom na Żydach był dokonywany przez ukraińskich policjantów pod nadzorem Niemców. W naszej stodole był schowany Żyd. ponadto wielu Żydów było schowanych przez polskie rodziny, a nawet przez niektórych Ukraińców. Jenak z Ukraińcami i Niemcami współpracował ŻYD który wyszukiwał kryjówki swoich pobratymców i wydawał oprawcom. Potem sam został zastrzelony na naszej posiadłości. Opisałem to w swojej książce pt “LOSY” (Małego Wołyniaka) POLECAM

 26. A.J. mówi:

  Kolejny fałsz ,obłuda, kłamstwo do kwadratu!!!

 27. Bolek Chrobry mówi:

  Gratulacje. Dalszych sukcesow w polu walki o honor godnosc Polakow. Sugeruje rowniez kampanie do Miedzynarodowego Komitetu Olimpijskiego do wpisania na liste Olimpiad
  Olimpiade zorganizowana w dwoch obozach jenieckich przez Polskich zolnierzy.

  Olimpiada z 1944 r. miala charakter miedzynarodowy i byla finansowana przez sprzedaz znaczkow i pocztowek olimpijskich.

  Juz czas aby o tej dzialalnosci Polakow uslyszal caly swiat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *