Reduta Dobrego Imienia udowadnia uporczywość szkalowania Polski przez Haaretz

Polski sąd uznał się właściwym do rozpatrywania sprawy przeciwko izraelskiemu dziennikowi Haaretz, jednak potrzebował więcej dowodów, żeby zająć się sprawą. Reduta przygotowała dokumentację uzasadniającą konieczność wszczęcia postępowania sądowego.

W lipcu 2017 r. na łamach izraelskiego dziennika Haaretz opublikowano artykuł „Trump just made it harder to ‘come out’ as Jewish in Poland”, w którym zawarto nieprawdziwe informacje o rzekomej współodpowiedzialności Polaków za niemieckie zbrodnie Holocaustu podczas II wojny światowej. Reduta Dobrego Imienia wszczęła postępowanie sądowe.

Sąd I instancji, rozpatrując pierwszy wniosek o zabezpieczenie, początkowo go odrzucił. Wówczas Reduta Dobrego Imienia złożyła zażalenie. W międzyczasie najnowsze uchwały Sądu Najwyższego z 15 grudnia 2017 r. potwierdziły, że sąd w Polsce może rozpoznawać sprawy, w których występuje tzw. wielomiejscowość. Oznacza to, że jeśli sprawca siedząc przed komputerem np. w USA, Francji, Izraelu czy Niemczech obraża Polaków, to poszkodowani Polacy mają prawo dochodzić sprawiedliwości przed polskim sądem.

– Przykład Haaretz to pierwsza sprawa, w której Sąd Apelacyjny uznał, że pozywać przed polski sąd możemy zarówno obywateli państw Unii Europejskiej, ale także obywateli państw spoza wspólnoty. Ma to duże znaczenie np. przy sprawach związanych z podmiotami mającymi swoją siedzibę w Izraelu, Kanadzie czy USA. Sąd Okręgowy, związany konkluzjami Sądu II instancji, uznał ostatecznie jurysdykcję polską – mówi mec. Monika Brzozowska – Pasieka.

Sąd I instancji ostatecznie oddalił wniosek pozwu przeciwko Haaretz Daily Newspaper z uwagi na incydentalność zachowania. Wobec takiego stanowiska Sądu, Reduta Dobrego Imienia złożyła zażalenie na postanowienie o oddalenie wniosku.

– Przygotowaliśmy dodatkowe argumenty, wyjaśniające że Haaretz już nie pierwszy raz kwestionuje prawdę historyczną i przedstawia Polskę w niekorzystnym świetle. Zebraliśmy i przedstawiliśmy sądowi kilka artykułów potwierdzających manipulacje tej gazety i próby dyskredytacji naszego wizerunku – mówi Mira Wszelaka, Prezes Reduty Dobrego Imienia.

Haaretz w swoich artykułach krytykuje plany kar za kłamstwo oświęcimskie; oskarża polski rząd o próby wybielania historii; nieprzychylnie odnosi się do prezentowania Polski głównie jako ofiary Niemiec i Rosji; bazuje wciąż na autorytetach skompromitowanego już J.T. Grossa i Jana Grabowskiego; podał nieprawdziwą liczbę zamordowanych Żydów w Jedwabnem, dawno obaloną przez IPN; sugeruje, że polskie prześladowania, zdrady i mordy na Żydach liczone w tysiącach ofiar miały być dokonywane nie tylko w trakcie okupacji niemieckiej, po niej, ale też przed; Jedwabne i pogrom kielecki przedstawia jako główne dowody na polski antysemityzm zakorzeniony od dawna, Haaretz nie ukazuje jednak skomplikowania tych wydarzeń tylko głosi ich wykrzywiony obraz; tworzy obraz Polski antysemickiej, zamkniętej, ksenofobicznej; oskarża Polskę o brak dołączenia do powstania w getcie, sugerując tym samym antysemityzm i celowe pozostawienie bohaterskich Żydów na rzeź. Stosowne artykuły zostały dołączone do zażalenia na postanowienie sądu.

Dodaj do zakładek Link.

26 odpowiedzi na „Reduta Dobrego Imienia udowadnia uporczywość szkalowania Polski przez Haaretz

 1. Miesiu mówi:

  I niech ktoś jeszcze napisze, że w pl-landzie(GmbH) jest antysemityzm.

  • Ja jestem tego samego zdania,w Polsce nigdy nie bylo antysemityzmu! Kto wpuscil Narod Zydowski do swojego kraju?? Zaden kraj europejski nie chcial wpuscic Zydow do swojego kraju,jedynie Polacy! Dlatego tak nas szkaluja! Ile razy chcieli zlikwidowac Polske! To dlatego,ze bylismy zbyt demokratyczni! Nas nienawidza Ci,ktorych panstwa mordowaly Zydow! Chca odwrocic uwage od Tych Panstw i dlatego nas Polakow oskarzaja!! Moja Rodzina wspomagala Rodziny Zydowskie! Kasia

 2. Juko mówi:

  Dziękuję ! Tak należy dbać o honor Polski i tępić kłamstwa szkoda tylko,że robią to władze naszego kraju.

 3. Robson mówi:

  Brawo!!! Nie dajmy się obrażać ! Stop pomówieniom oraz szerzeniu głupoty! Najgorsze jest to,że za rządów najgorszych partii jakimi są PO,PSL. Do której dołączyła Nowoczesna nasz kraj stał się pośmiewiskiem i chłopcem do bicia !!! Na szczęście te partie,”organizacje”to już przeszłość i mam tylko nadzieję,że zostaną za wszystkie zło jakie wyrządziły naszemu Państwu oraz nam Polakom osądzone i odpowiednio ukarane! A wszystkim obcym szkalującym nasze dobre imię,radzę zająć się własnymi krajami i swoimi problemami!

 4. Jan Lesnianski mówi:

  Bardzo dziwie sie parti PiS ze nie wzywa sie do sadu za kazde przekrecenie faktow co do obarczania wina Polakow ze to oni mordowali zydow w tzw. “Polskich Obozach Koncentracyjnych”. To po prostu nie miesci sie w glowie ze polskie wladze na to pozwalaja!

 5. Ja przeżyłam okupację niemiecką w Generalnym Gubernatorstwie (Generalgouvernement) które obejmowało od granicy z Czechosłowacją teren poprzez Kraków aż do Warszawy.
  W G.G. za pomoc Żydom groziło rozstrzelanie. Mieszkałam wówczas w Krakowie na ul. Starowiślnej, przy ul. Dajwór a okna kuchni wychodziły na ulicę Szeroką z widokiem na Synagogę. Miałam 6 lat. Słyszałam strzały gdy wykonywano, pod synagogą, egzekucję na tych którzy pomagali Żydom.

 6. ania mówi:

  Stanowczo musimy protestować przeciwko wszelkim przejawom kłamstwa i pomówieniom .Serdeczne dzięki dla pani Prezes!

 7. tassss mówi:

  Żydzi swoimi działaniami i opluwaniem wybawców sami szykują na siebie negatywne zachowania innych nacji.
  Powiem więcej moja matka udzielała schronienia dużej grupie żydów ale Ja po takim szkalowaniu żydowskich środowisk na pewno nie będę skłonny wykonać podobny gest.
  Ta ich propaganda ukierunkowana na przemysł holokaustniczy, już się przejadła i świat rozumie dlaczego nikt ich nie lubi.

 8. Helena mówi:

  Dziękuję! Dość poniewierania i obelg mojej Ojczyzny Polski i Polaków.

 9. PATRIOTA,,,50 mówi:

  Nie pozwólmy na to aby jakiś niedoinformowany dziwoląg nas dumnych i honorowych oraz walczących o dobro POLAKÓW i o naszą POLSKĘ oraz walczących o ochronę żydów w czasie okupacji przez Niemcy hitlerowskie w II wojnie światowej szkalowali zmyślonymi ,celowymi kłamstwami cały świat. MY NARÓD POLSKI nie pozwolimy na notoryczne,chorobliwe szkalowanie ,oskarżanie nas o mordowanie żydów gdzie sami nasi przodkowie POLACY jako jedyny naród żydów w czasie II-giej wojny światowej ratował i niejednokrotnie za ratowanie żyda hitlerowcy POLAKÓW okrutnie mordowali.

 10. Seszip mówi:

  Żydzi w bliskich latach powojennych otrzymali od Niemców kilkadziesiąt miliardów marek za to, że będę w najbliższej historii używać słownictwa typu “nazistowskie obozy”, naziści a nie niemiecki czy hitlerowskie obozy.

 11. rozsądny mówi:

  Tak!!! Trzeba ścigać wszelkich łotrów i kłamców, szkalujących POLSKĘ. Muszą odczuć, że łotrostwo nie popłaca. Dziękuję za działanie!

 12. WYOBCOWANY mówi:

  Jak dlugo bedziemy sluchac tego belkotu o zamordowaniu Zydow,
  Antysemityzm i wiele innych pomawian naprzeciw POLSKIEJ RACJI STANU? To szkalowanie musi sie skonczyc raz na zawsze — to wlasnie
  klamcow takich jak JT Gross Grabowski T Lis. powinien sad miec na
  uwadze i rzetelnie ocenic kazdy ich artykol dotyczacy holocaustu,
  jak i powstania warszawskiego.

 13. Mirosława mówi:

  a ministerstwo kultury właśnie przeznaczyło 100 mln na odnowienie cmentarza zydowskiego !!! mam dość!!!

 14. Polska Polka mówi:

  A mnie to nie zadowala, ponieważ nikt nas nie przeprosił to po pierwsze a po drugie chanukowy Duda postępuje wraz z rządem tak, jakby to Żydzi byli suwerenem mojej Ojczyzny, nienawidzę oszustów, bo w gębie mają miłości do Polski a wzięli naród na pozorną pobożność i pozorny patriotyzm. ..

 15. eszet33 mówi:

  Tzw. Żydzi próbują trzymać za mordy inne narody, a sami tak naprawdę nie są żadnym narodem, tylko wspólnotą ludzi deklarujących wyznawanie tej samej religii – niby to “judaizmu”. Więcej krwi żydowskiej płynie w żyłach okupowanych przez nich Palestyńczyków, tak naprawdę. A tych “deklaratywnych Żydów” łączy jedynie miłość do pieniędzy i władzy. I to właśnie każe im odgryzać ręce swoich dawnych dobroczyńców.

 16. cecylia mówi:

  Nadal nie powstal pomnik upamietniajacy zamordowanie 200 tysiecy Polakow w niemieckim obozie smierci w Warszawie “KL WARSCHAU” w latach 1942-1944 – pieniadze otrzymali inni.

 17. Ja.Mazurkiewicz mówi:

  Żydzi powinni przeprosić Polaków za swoich braci będących w bezpiece i NKWD za to, że mordowali nas i za Katyń.To ich Stalin skierował do mordowania oficerów polskich

  • ja mówi:

   Tak , oni postępują tak samo jak Niemcy chcą się wybielić a co robili w getcie , kto był ich policja , a pogrom Kielecki ,kto to zrobił , zwalając winę na Polaków ? Piłsudski w okresie międzywojennym przyjął do Polski ponad 200 tys ich uciekających z Rosji a oni rozpanoszyli się w naszym kraju . o tym wszystkim można poczytać .

 18. Pamięć mówi:

  Dziękuję RDI za interwencje i reakcje na kłamstwa międzynarodowych mediów w sprawach historii Polski. Zawsze będę Was popierać.

 19. A.J. mówi:

  Wielki szacunek za mrówczą pracę, jaką zespół wykonał w obronie dobrego imienia wszystkich Polaków!!!

 20. odmieniec mówi:

  Skoro Żydzi uważają Polaków za antysemitów, to ciekawy jestem, czemu w Polsce, w porównaniu z innymi krajami było ich najwięcej? –
  To jedno. Drugie to śmiem twierdzić, że Żydzi są anty polakami, bo nie pomogli Polakom w Powstaniu Warszawskim, tylko pozwolili wymordować Powstańców i zburzyć doszczętnie Warszawę.

 21. Potwornicki mówi:

  Czy jak na ratowanie (a właściwie odbudowanie od podstaw) warszawskich żydowskich Powązek (to jest taki cmentarz), Polska wyda (takie są projekty) 100.000.000, to Żydzi (syjoniści) zaczną nas szanować?
  Raczej wątpię.
  Prędzej jeszcze będą żądać żeby oddać im pół naszego kraju, bo im się wszystko należy, co tylko sobie wymyślą.

 22. MB mówi:

  sory panoszyli sie przed wojna i panosza sie dzis pod zmienionymi nazwiskami polak byl dla nich zerem a dzis antysemita glupich polakow zawsze oskubywal kto? Zyd

 23. Radosław Kostrzak mówi:

  Chciałbym wiedzieć ilu Polaków uratowali Żydzi w czasie II WŚ oraz po II WŚ w PRL……

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *