Reduta Dobrego Imienia wygrywa kolejny proces z niemiecko–szwajcarskim koncernem Ringier Axel Springer!

Reduta Dobrego Imienia wygrywa kolejny proces z niemiecko – szwajcarskim koncernem Ringier Axel Springer. Reduta prowadziła proces p. Janusza Fatygi, działacza antykomunistycznej opozycji, internowanego w czasach PRL. 13 września 2019 r. Sąd Okręgowy w Krakowie zobowiązał pozwanego – Wydawcę Fakt.pl do opublikowania na swojej stronie internetowej przeprosin za naruszenie dóbr osobistych oraz zapłatę zadośćuczynienia.

Reduta wygrała kolejną sprawę, tym razem o pamięć i honor osób ze środowiska opozycji antykomunistycznej w czasach PRL. Pan Janusz Fatyga – polski patriota, działacz opozycji został przez fakt.pl pokazany i podpisany jako „stalinowski sędzia” dodatkowo z paskiem na oczach niczym przestępca. Nie pozwolimy godzić w dobra osobiste osób, które walczyły o naszą wolność. Wydawca na swoim portalu umieszcza wizerunek człowieka z niewielkim jedynie paskiem na oczach – w taki sposób, że każdy go rozpoznaje – dodatkowo podpisuje wizerunek tego człowieka jako „stalinowski sędzia Henryk Kostrzewa” i nie poczuwa się do odpowiedzialności nawet by przeprosić. Dlatego musieliśmy wytoczyć proces, wygraliśmy a Ringier Axel Springer będzie przepraszać na swojej stronie i płacić. Nie ustaniemy w walce o dobre imię polskich bohaterów. Nie ma zgody na ich obrażanie przez niemiecką prasę w Polsce – mówi Maciej Świrski, prezes Reduty Dobrego Imienia.

Zdaniem dr Moniki Brzozowskiej – Pasieki, pełnomocnika Janusza Fatygi ta sprawa jest z pewnością niezwykle ciekawa pod względem prawnym.

Chodzi bowiem o pokazanie i podpisanie wizerunku uczciwego człowieka, opozycjonisty i patrioty jako stalinowskiego sędziego i jako przestępcę – podkreśla dr Monika Brzozowska – Pasieka.

Przypominamy: na stronie znanego dziennika Fakt24.pl, który jest wydawany przez niemiecko-szwajcarskie wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska, ukazał się artykuł zatytułowany „SKANDAL Ogromne emerytury stalinowskich sędziów”, który w głównej mierze dotyczył osoby Henryka Kostrzewy, określanego mianem „zbrodniarza komunistycznego” generała brygady Wojska Polskiego, naczelnego prokuratora wojskowego – zastępcę prokuratora generalnego w latach 1984-1990 i zastępcę członka Trybunału Stanu w latach 1985-1989. Pomimo tego, że sama treść artykułu dotyczyła Henryka Kostrzewy, zdjęcie główne, które zostało umieszczone tuż pod tytułem artykułu, przedstawia osobę Powoda – Pana Janusza Fatygę.

Janusz Fatyga to działacz opozycyjny, prawnik, działacz „Solidarności” oraz „Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania”. Aktywnie uczestniczył w podziemiu antykomunistycznym, za co był odznaczany wieloma odznaczeniami w wolnej Polsce.

To już trzeci wygrany przez Redutę Dobrego Imienia proces z wydawnictwem Ringier Axel Springer Polska.

W styczniu 2018 roku Maciej Świrski, prezes Reduty wygrał sprawę z redaktorem naczelnym Newsweek.pl dotyczącą tzw. polskich obozów koncentracyjnych. Na mocy tego wyroku sądowego, który podtrzymał także Sąd Najwyższy, redaktor naczelny opublikował sprostowanie wskazujące, że nieprawdziwa jest informacja o tym, że w Polsce znajdowały się polskie obozy koncentracyjne utworzone przez Polaków. Taka bowiem treść znalazła się w artykule opublikowanym przez Newsweek.pl pt. „Po wyzwoleniu nazistowskich obozów Polacy ponownie je otworzyli? »Mała zbrodnia« Marka Łuszczyny”.

Sukcesem zakończyło się również wsparcie dla Pana Krystiana Brodackiego, którego mama zginęła w Palmirach. W 2016 r. portal onet.pl umieścił zdjęcie z egzekucji w Palmirach, jako ilustrację do tekstu o kolaboracji i romansach Polek z Niemcami. Finalnie Reducie udało się wyegzekwować od koncernu 100 000 zł tytułem zadośćuczynienia dla pokrzywdzonego i przeprosiny na głównej stronie onet.pl w ramce ¼ ekranu!

Reduta Dobrego Imienia Polska Liga przeciw Zniesławieniom istnieje od sześciu lat. Zajmuje się m.in. inicjowaniem, wspieraniem działań mających na celu prostowanie nieprawdziwych informacji pojawiających się w mediach na temat historii Polski, zwłaszcza przebiegu II wojny światowej oraz propagowaniem wiedzy na temat historii i kultury polskiej.

Dodaj do zakładek Link.

6 odpowiedzi na „Reduta Dobrego Imienia wygrywa kolejny proces z niemiecko–szwajcarskim koncernem Ringier Axel Springer!

 1. Elvira de Lourdes Pavez Muñoz mówi:

  Dios bendiga a Polonia y sea limpio su honor. Viva Polonia !

 2. A.J. mówi:

  Prawda zawsze musi wyjść na jaw !!!

 3. AMC mówi:

  Niech każde kłamstwo kosztuje nienawistnych Polsce kłamców.

 4. Dziekujemy serdecznie Reducie za swietna dzialalnosc i wygrana sprawa przeciwko Ringiel Axel Springier ! Lapy precz od naszej Ojczyzny , wolnej i niepodleglej Rzeczpospolitej Polskiej”. !!!

 5. Włodek Moskal mówi:

  Czekam na repolonizację mediów w naszym kraju a wtedy takie procesy będą marginalne. jeśli w ogóle będą. Ale BRAWO RDI!!!

 6. Bogna Tomaszewska mówi:

  Do “Faktu” zagląda wiele osób, sensacja się dobrze sprzedaje, a w tego typu prasie roi się od tematów typu “zabili go i uciekł”, nie tylko takich oczywiście. Można więc przypuszczać, że wiele osób zaglądających do prasy lub na portal online mogło zobaczyć to zdjęcie z pełnym  dysonansem – opozycjonista na zdjęciu a mowa o stalinowski sędziu. Bardziej zapamiętywany jest obrzek niż tekst.Zastanowienie budzi powtarzalność tych pomyłek. Czy w Fakcie brakuje wydawców z prawdziwego zdarzenia, którzy nie dopuszczaliby do takich sytuacji niegodnych dziennikarstwa? Uszczerbek już jest, mam na myśli osobę Pana Janusza Fatygi. Tego się nie cofnie i wszystkich skutków tego, jest tylko zadośćuczynienie.Werdykt sądu nie mógł być inny, sprawa była  prosta, bo oczywista. Zapewne jednak Pan Janusz Fatyga nie miałby siły podjąć się samodzielnego procesowania z niemiecko-szwajcarskim koncernem Ringier Axel Springer. Wobec tego objęcie swoim protektoratem tej sprawy przez Redutę Dobrego Imienia, której prezesem jest Pan Maciej Świrski jest nieocenione. Mecenas dr Monika Brzozowska-Pasieka i tym razem pomogła obmyć się z błota osobie, której w twarz nim rzucono a raczej wąskim paskiem po oczch.”Fktu” nie spuszczamy z oczu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *