Reduta wspiera rekonstruktora nazwanego przez niemiecką gazetę „bandytą”

Reduta Dobrego Imienia po raz kolejny będzie wspierać prawnie i finansowo proces wytoczony przez obywatela naszego kraju przeciwko jednej z zagranicznych gazet. Tym razem chodzi o proces przeciwko niemieckiemu wydawcy Süddeutsche Zeitung, który użył wizerunku uczestnika jednej z grup rekonstrukcyjnych w historycznym mundurze Wojska Polskiego do ilustracji swojego artykułu pt. „Ein paar Banditen” bez zgody, a nawet wiedzy pokrzywdzonego.

W dniu 11 listopada 2018 r. Jacek Perłowski, jeden z rekonstruktorów grupy historycznej ze Stowarzyszenia Historycznego Polonia Restituta, uczestniczył w obchodach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wraz z innymi rekonstruktorami wziął udział między innymi w odbywającym się w Warszawie Marszu Niepodległości. Przedstawiciele grupy rekonstrukcyjnej byli ubrani w historyczne mundury polskiej armii walczącej w czasie II wojny światowej z nazistowskimi Niemcami. Dzień później redakcja Süddeutsche Zeitung opublikowała artykuł pt. „Ein paar Banditen”, do którego ilustracją było zdjęcie właśnie Jacka Perłowskiego. Fotografia została wykonana podczas śpiewania hymnu państwowego po przemówieniu Prezydenta Polski. Widać na niej, jak Perłowski, stojąc na czele grup rekonstrukcyjnych oraz weteranów II wojny światowej w mundurze oficera Wojska Polskiego, oddaje honory, salutując do orzełka na rogatywce. Zdjęcie zostało już usunięte z serwisu internetowego niemieckiej gazety.

Domagamy się łącznie 110 000 zł oraz przeproszenia za to, że w kontekście krytyki Marszu Niepodległości, przedstawianego przez niemieckiego wydawcę jako marsz nacjonalistów, czy wręcz bandytów, pokazano człowieka ubranego w polski mundur. Sugestia jest aż nader czytelna – mówi Maciej Świrski, prezes RDI.

Jak mówi Jacek Perłowski sprawa ma dla niego wymiar bardzo osobisty.

Zestawienie mojego zdjęcia w historycznym mundurze Wojska Polskiego z tytułem „Ein paar Banditen” jest bardzo bolesne, ponieważ moja rodzina doznała cierpienia ze strony niemieckich nazistów usprawiedliwiających swoje zbrodnie tym właśnie określeniem – podkreśla Perłowski.

Dodaje również, że jego ojciec był żołnierzem Armii Krajowej i walczył w Powstaniu Warszawskim.

– Po upadku powstania trafił do niewoli niemieckiej i nieraz spotykał się z określeniem „Banditen” pod adresem swoim i swoich towarzyszy broni. Moja mama przeżyła Powstanie Warszawskie odłączona od rodziny jako czternastoletnie dziecko. Ukrywała się w kamienicy na Mokotowie i do końca życia opowiadała, jak niemieccy żołnierze zabierali na rozstrzeliwanie jej sąsiadów – cywilów, używając zwrotu „Banditen” – stwierdza.

Jacek Perłowski mówi również o tym, że niemieccy okupanci używali tego zwrotu wobec jego mamy, gdy po Powstaniu Warszawskim trafiła do niemieckiego obozu koncentracyjnego Mauthausen.

W niniejszej sprawie naszym zdaniem doszło do naruszenia prawa do wizerunku, ale również dóbr osobistych w postaci dobrego imienia, prawa do tożsamości narodowej, ale i rodzinnej, historycznej – mówi dr Monika Brzozowska-Pasieka, która z ramienia Reduty będzie prowadzić sprawę pana Perłowskiego.

Dodaj do zakładek Link.

21 odpowiedzi na „Reduta wspiera rekonstruktora nazwanego przez niemiecką gazetę „bandytą”

 1. Bernard mówi:

  Sądzę, że Reduta powinna stać się wspieraną przez Państwo instytucją dbająca o dobre imię Polski. Oczywiście wsparcie obywatelskie jest konieczne. Chodzi mi też po głowie pomysł informowania w prosty sposób społeczności międzynarodowej, w różnych językach, na portalach internetowych, o niemieckich obozach śmierci w Polsce. Np. Zdjęcie rampy oświęcimskiej i napis ” Niemiecki obóz śmierci Auchwitz – Birkenau w Polsce” , zdjęcie św. Maksymiliana Kolbe i napis: “św. Maksymilian Kolbe zamordowany przez Niemców w obozie Auchwitz , bo stanął w obronie człowieka”; zdjęcie rodziny Ulmów i napis: ” Rodzina Ulmów w Polsce. Zamordowani przez Niemców, bo stanęli w obronie Żydów”

  • Vadim mówi:

   Dobry pomysł chodzi ci po głowie. Nie ma u mnie odrobiny wątpliwości co do tego. Wszak, nie wszyscy umieją po-polsku tak, jak ja. Przyznam się szczerze, że cała sprawa ma charakter bulwersujący, o ile Niemcy najechały również mój kraj, a czyniły podobne bestialstwa, jak w Polsce.

  • Elzbieta Maslowska mówi:

   Tez uwazam, ze panstwo polskie powinno wspierac Redute finansowo ( zamiast np. Ukraincow dajac im zasilki z ZUS ). Rozprzestrzenianie informacji w roznych jezykach tez jest konieczne. Te klamstwa sa tak bezczelnie i bezkarnie stosowane, ze wreszcie panstwo polskie powinno dzialac skutecznie.

 2. Zbigniew mówi:

  Brawo Reduto

 3. Bielik Leszek mówi:

  A czego się spodziewacie po faszystach ? Przecież oni stale tęsknią za Drang nach ist und Lebensraum ! Skąd takie twierdzenie z mojej strony ? Mieszkałem tam na przełomie zjednoczenia w latach 1988 – 1992 ! Ossi i Wessi są przesiąknięci faszyzmem !

 4. Grzegorz mówi:

  Reduta powinna naciskać na rząd, a raczej ministerstwo MKiDN, żeby zaczęto robić wreszcie pełnometrażowe filmy o prawdziwej polskiej historii, z doborową obsadą, efektami specjalnymi i profesjonalnym scenariuszem. Nie fabularyzowane dokumenty, albo filmy klasy B, tylko filmy co się zowią, takie żeby wciskały widza w fotel i nie jeden, tylko kilka takich filmów. Scenarzyści nawet nie musieliby się wiele wysilać, bo gotowymi scenariuszami są biografie naszych bohaterów, czy wydarzenia historyczne. To w ogóle skandal że takie filmy jeszcze nie powstały, za to powstają “Klątwy”, “Pokłosia” czy ostatnio słyszałem o “sztuce” na kanwie “mein kampf” Hitlera, przecież to są jakieś kpiny z Polski i Polaków….

 5. JMM mówi:

  W danym wypadku, suma 110.000 zl tytulem odszkodowania wydaje sie stosunkowo bardzo niska. Dlatego, moim zdaniem, za slabo spelnialaby role straszaka w stosunku do innych potencjalnych falszerzy i potwarcow,

 6. Joanna Morska-Osińska mówi:

  Tendencyjne szkalowanie Polaków i polskiego munduru jest składową systemowego przeinaczania historii II WŚ, który rozpoczął się już we wczesnych latach 50-tych w Niemczech. Dzięki RDI możemy i musimy w aktywny sposób przeciwstawiać się tej historycznej perfidii.

 7. ROS mówi:

  Chętnie roześlę takie informacje wg,propozycji pana Bernarda do moich znajomych z róznych krajów.Na Facebook.Warunek język angielski i esperanto jako najczęściej używane.

 8. LUTNIA mówi:

  Kolejna oszczercza wypowiedź w prasie niemieckiej. Jak długo jeszcze?!

 9. LUTNIA mówi:

  Kolejna oszczercza wypowiedź w prasie niemieckiej. Jak długo jeszcze?

 10. Maria mówi:

  Pan Bernard ma racje.

 11. A.J. mówi:

  Tradycyjne odwracanie kota ogonem przez nieprzyjaciół i wrogów Polski – stara śpiewka!!!

 12. Janusz B. mówi:

  Ein Paar prawdziwych szkopow. Nic sie nie zmienilo.

 13. Justyna mówi:

  Popieram zdanie p. Bernarda i często myślę czytając info Reduty : jak byśmy my-Polacy wyglądali gdyby nie działalność REDUTY .??
  DZIĘKUJEMY REDUTO!!!

 14. ZIBI mówi:

  Wygląda na to, że Niemcy są tak dobrze wypasieni finansowo, że nic sobie nie robią słysząc przecież nasze słuszne protesty domagające się prawdy historycznej oraz zaprzestania oczerniania Polaków, zwłaszcza że wyroki ich sądów przeważnie chronią swych obywateli i nie zachowując sprawiedliwości. Polacy mają prawo tak sądzić, gdyż masowy zalew kłamstwa niemieckich sądów, wykorzystujących kruczki prawne lub po prostu kłamliwą argumentację, bardzo wyostrzył nas na doznawaną krzywdę. Niemcy oczerniający nas czują się bezkarni. Dlatego uważam, że aby to zmienić, należy m.in. podnieść pułap żądanych odszkodowań, aby było z czego opłacić sprawnych prawników. Ponadto chciałem poprzeć dobry pomysł P. Bernarda jw. Dodam, że kiedyś (?) nie pamiętam, ale 2-3 lata temu zgłaszałem podobny pomysł aby Polacy w swoim kraju podjęli akcję informacyjną i jednocześnie sprzeciwu wobec prób pisania fałszywej historii nas szkalującej. Sugerowałem rozmieszczanie dużych bilbordów na terenach przyległych do lotnisk, dworców kolejowych, autobusowych, wzdłuż autostrad itp. o następującym brzmieniu: DO NIEMIECKIEGO OBOZU ZAGŁADY (np) BIRKENAU 250 KILOMETRÓW (po przejechaniu 10 km, kolejna tablica : 240km i tak co 10 km aż do celu. W ten sposób pokryć teren naszego kraju. Napisy powinny być czytelne podczas szybkiej jazdy np. samochodem. Powinny być w kilku językach: niemieckim, hebrajskim, yidysz, angielskim, francuskim, włoskim i polskim( na końcu)

 15. Magda48 mówi:

  Kiedy się to skończy. Czy nie jest oczywistym, że niemieckie są obozy koncentracyjne, jednak to Polacy chronili osoby i dzieci pochodzenia żydowskiego narażając swoje i swoich bliskich życie?

 16. Rafał Potwornicki mówi:

  Są tacy, którzy chętnie przerobiliby w Gdańsku ulicę Powstańców Warszawskich na Banditenstrasse.
  Jeszcze raz – brawo Reduto!

 17. Jędrek mówi:

  Niemcy to największy złodziej morderca i bandyta nowoczesnej europy naród bezlitosny i bez refleksyjny . Państwo Polskie Rząd zamiast wspierać Polonofobicznie organizacje Żydowskie powinno wspierać z moich podatków REDUTĘ.

 18. ToJa mówi:

  Odszkodowania , uważam, jest zbyt niskie za świadomie dokonane oszustwo i draństwo !
  To zaledwie ok. 2o i parę tysięcy euro !!! To niewiele znaczy dla portalu internetowego !

 19. CASNIK mówi:

  dopóki oszczercy nie będą płacić milionów nie będą chcieli zrozumieć, niemiecka propaganda zawsze była wroga wobec Polaków i nazywanie Niemców przyjaciółmi to czysta hipokryzja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *