Reduta wspiera rekonstruktora z Marszu Niepodległości przeciwko Süddeutche Zeitung

Informujemy, że Reduta Dobrego Imienia wsparła Pana Jacka Perłowskiego, w jego walce o usunięcie jego wizerunku ilustrującego tekst niemieckiej gazety Süddeutche Zeitung pt. „Kilku bandytów”, w którym opisywany był tegoroczny Marsz Niepodległości.

11 listopada 2018 roku Pan Jacek Perłowski brał udział w Marszu Niepodległości w Warszawie, jako członek grupy rekonstrukcyjnej ze Stowarzyszenia Historycznego Polonia Restituta. Członkowie grupy byli ubrani w historyczne mundury polskiej armii walczącej w czasie II wojny światowej z nazistowskimi Niemcami. Dzień później tj. w dniu 12 listopada 2018 r. redakcja Süddeutche Zeitung opublikowała artykuł pt. „Ein paar banditen”, dostępny na stronie https://www.sueddeutsche.de/politik/polen-ein-paar-banditen-1.4207347?fbclid=IwAR1Ib_onNwXJ2fQL4Rd0FHuEvqH7ShpEEJCoUs0gDFphcubWJHQgLheqtiU, do którego ilustracją było zdjęcie Jacka Perłowskiego. Zdjęcie to oburzyło wiele osób, w tym członków Stowarzyszenia. Wskazuje ono bowiem, że Jacek Perłowski jest uznawany przez Niemców za jednego z „kilku bandytów”. W wezwaniu skierowany do Süddeutsche-Zeitung, pełnomocnik Perłowskiego, adwokat dr Monika Brzozowska-Pasieka napisała: Mój Mocodawca nie jest ani nacjonalistą, ani bandytą – jest patriotą. W jego rodzinie wiele osób brało udział np. w Powstaniu Warszawskim czy w walkach Armii Krajowej walcząc przeciwko Niemcom okupującym Polskę podczas II wojny światowej i mordującym polskich obywateli (w tym tych najbardziej bezbronnych) w łapankach, na ulicach czy w niemieckich obozach koncentracyjnych.
Dlatego nie do przyjęcia jest dla niego sugerowanie przez niemiecki portal, że jest bandytą i ma cokolwiek wspólnego z nacjonalizmem czy grupami neo-faszystowskimi (….). Tym bardziej jest to bolesne nie tylko dla mojego Mocodawcy, ale całej polskiej społeczności, że określenie „polscy bandyci” było używane przez Niemców okupujących Polskę podczas II wojny światowej dla określenia żołnierzy polskich walczących w konspiracji przeciwko ludobójczemu systemowi niemieckiego nazizmu.

W związku z powyższym, Pan Jacek Perłowski domaga się zaprzestania naruszania dóbr osobistych i natychmiastowego usunięcia jego fotografii z artykułu pt. „Ein paar banditen” dostępnego na stronie, przeproszenia go i umieszczenia przeprosin na stronie internetowej www.sueddeutsche.de/politik w formie oświadczenia następującej treści: W związku z opublikowaniem w ostatnim czasie na stronie internetowej tekstu o polskich bandytach i opatrzeniem tego tekstu wizerunkiem pana Jacka Perłowskiego, Redakcja przeprasza pana Jacka Perłowskiego za naruszenie jego prawa do wizerunku i dóbr osobistych (dobrego imienia). – w terminie 3 dni od dnia otrzymania pisma. Dodatkowo Jacek Perłowski domaga się zapłaty zadośćuczynienia w kwocie 100.000 zł z tytułu naruszenia prawa do wizerunku, płatnych w terminie 3 dni od dnia otrzymania doręczonego pisma.

Dodaj do zakładek Link.

52 odpowiedzi na „Reduta wspiera rekonstruktora z Marszu Niepodległości przeciwko Süddeutche Zeitung

 1. KRIS mówi:

  Nóż się sam otwiera. Najgorsze jest to, że to szkopskie bydło jest bezkarnie wspierane przez frakcje (l.m) niemiecko-żydowskie posługujące się polskim językiem. czekam z niecierpliwością (jak i wielu Polaków) na uruchomienie programu “Więzienie +”. Pozdrawiam. Zaraz coś przeleję.

 2. Bielik Leszek mówi:

  Naziści z SDZ marzą o nowej LEBENSRAUM i DRANG NACH OSTEN ! Mój pobyt w Niemczech przed zjednoczeniem w trakcie zjednoczenia i po tym fakcie uświadomił mi z jak podłą nacją niemiecką mamy do czynienia … Dlatego wróciłem do kraju mimo dużych kłopotów z pracą w Polsce w tamtym okresie … I nie żałuję, że wróciłem … Lepszy na wolności kąsek byle jaki niźli w niewoli przysmaki !

 3. Wołynianka mówi:

  Dzięki Bogu, że Polacy mają pomoc Reduty Dobrego Imienia, bo przecież rządy tzw.polskie nie ujmują się za obywatelem, to jest w obronie ich honoru, godności i wiary katolickiej, milczą gdy nas obrażają wewnętrzni zdrajcy ,psychopaci i tęczowi.
  Powiem wprost, że taka obojętność to haniebna akceptacja opluwania Polski i naszego NARODU ! Wstyd ! Ambasador/ka opluwa , a wokół cisza. Nie wiem czy jeszcze rząd rządzi… bo widać same uniki…jakby go już zadeptali jacyś, tacy .. na śmierć.

 4. Stanisław Świtalski mówi:

  Zastanawia mnie, czy kiedykolwiek za mojego życia skończy się polityka “miękkiego c…..” lub jak kto woli “troczków od kaleson” w stosunkach z Niemcami. Jak długo można pozwalać Niemcom, aby szcz… nam na głowy? Jest prawie siedemdziesiąt pięć lat po wojnie, chyba najwyższy czas to skończyć!!!

 5. BelIna mówi:

  Jestem ogromnie poruszona i zmartwiona, że 73 lata po zakończeniu wojny w żargonie niemieckim pojawiły się słowa dobrze znajome Polakom w czasie okupacki niemieckej !!! To nie świadczy o postępie cywilizacyjnym społeczeństwa niemieckiego lecz regresem… Kim są ci ludzie, językiem (przekonaniamui ? ) nawiązujący do czasów Hitlera ?
  Czy obecne państwo niemieckie nie ma nic przeciwko takiej postawie , takich “dziennikarzy” w Suddeutche Zeituhg ?
  Pan Jacek Perłowski zasługuje na nasze i RDI , usilne wsparcie.

 6. BelIna mówi:

  (Tekst poprawiony)
  Jestem ogromnie poruszona i zmartwiona, że 73 lata po zakończeniu wojny, w języku Niemców , pojawiły się słowa dobrze znajome Polakom w czasie okupacji niemieckiej !!! To nie świadczy o postępie cywilizacyjnym społeczeństwa niemieckiego lecz o jego regresie … Kim są ci ludzie, językiem (przekonaniami ? ) nawiązujący do czasów Hitlera ?
  Czy obecne państwo niemieckie nie ma nic przeciwko takiej postawie , takich “dziennikarzy” w Suddeutche Zeituhg ?
  Pan Jacek Perłowski zasługuje na nasze i RDI , usilne wsparcie.

 7. nacjinalistka mówi:

  oburzyło mnie zdanie: “mój mocodawca nie jest ani nacjonalistą ani bandytą”! Postawienie znaku równości między słowem: nacjonalista i bandyta jest oburzające!
  NATIO = NARÓD = nacjonalista – co złego jest w byciu nacjonalistą?!
  Nie róbcie ludziom wody z mózgu!

 8. dojrzaly mówi:

  Dziwi mnie dlaczego w Niemczech tak malo jest Niemcow a wciaz tak duzo ordynarnych szwabow

 9. Słusznie się Pan domaga i przeprosin i zadośćuczynienia!!!! Ja wspieram Redutę stałą wpłatą więc mam prawo Pana poprzeć!

 10. jerka mówi:

  Coś mi to przypomina. To właśnie tak o Polakach mówili hitlerowcy w okupowanej Polsce.

 11. Pilica mówi:

  Źle się stało, że Pani adwokat wymienia w piśmie procesowym jednym tchem określenie o zabarwieniu i wydźwięku pejoratywnym – “bandyta” oraz pojęcie “nacjonalista”, które takiej negatywnej konotacji żadną miarą mieć nie może. Proszę dotrzeć do definicji nacjonalizmu autorstwa Wielkiego Prymasa – Stefana Kardynała Wyszyńskiego: “(..). nacjonalizm (…) to umiłowanie narodu i służba jemu”.

 12. Tadeusz Wojteczko mówi:

  Niemcy oskarżają Polaków na różne sposoby. Pragną za wszelką cenę zohydzić image Polski i Polaków nie tylko wśród Niemców ale także w świecie. Swoje barbarzyństwo chcą przykryć absurdalnymi oskarżeniami swe ofiary. Podły naród.

 13. Zygmunt Rybczyński mówi:

  Popieram list. Tak trzymać. Trzeba uparcie upominać się i żądać zadośćuczynienia…!

 14. J.Kaczynska mówi:

  *Süddeutsche Zeitung jest nazywany przez normalnie myslacych ludzi mieszkajacych w Niemczech, rowniez przez niemieckiego dziennikarza Petera Bartelsa (dawny szef BILDa)
  ALPENPRAWDA. To zrozumiale, ze PanJ.Perlowski domaga sie przeprosin i finansowego zadscuczynienia. Te lewackie klamstwa,
  pisanie histori na nowo , medialna poprawnosc polityczna jest nie do zniesienia..No ale jest internet i wiele normalnie myslacych niemieckich blogerow.Serdecznie pozdrawiam PanaJ.Perlowskigo i
  zycze mu wygranej z AlpejskaPrawda, ktorej naklad ciagle spada

 15. Alexander mówi:

  Widocznie w. redakcji Suddeutche Zeitung pracują potomkowie
  SS-manów!

 16. Kris mówi:

  100.000 PLN???? Czy pełnomocnik upadł na głowę czy chce u tych półgłówków wywołać uśmiech na ustach??? 2 miliony euro powinien wpisać do tego pozwu zeby zasrancy mieli nad czym sie zastanowić

 17. Janusz mówi:

  Chwała Bohaterom.

 18. Oburzona mówi:

  Nie do wiary co my Polacy znowu słyszymy z niemieckich ust. Przepiękne zdjęcie umieszczone w artykule z ohydnym tytułem. Dziękuję Pani Adwokat za podjęte działania. Proszę o informacje o postępie w sprawie.

 19. A.J. mówi:

  Klasyczna graficzna manipulacja – walką polityczną!!! Szkalująca dobre imię Polski.

 20. Polo mówi:

  NIE BEDZIE niemiec plul NAM POLAKOM W TWARZ…..

 21. Ryszard mówi:

  Można odnieść wrażenie, że treść przeprosin uznaje za słuszny artykuł o “polskich bandytach” .
  Protest dotyczy tylko zdjęcia, a nie nazwanie Polaków bandytami!

 22. Krzysztof mówi:

  Wszystko jak najbardziej w pirzadku,procz jednej,waznej sprawy.Obronczyni pana Perlowskiego utozsamia nacjonalistow z bandytami,co jest wierutnym klamstwem i oszczerstwem w odniesieniu do polskich nacjonalistow,ktorzy sa zupelnie inni od tych nazistowskich,niemieckich.Polski nacjonalista,to po prostu patriota.Czy wobec powyzszego,obronczyni p.Perlowskiego,przeprosi teraz Polakow,ktorych obrazila?

 23. Janusz B. mówi:

  Just ‘ein paar sueddeutsche” fascisten. Old Goebbels school .Hun has to hate somebody.

 24. Alina mówi:

  Wydaje mi się, że treść żądanego sprostowania nie jest właściwa, bo tu nie chodzi tylko p pana Jacka Perłowskiego ale o obrażanie Polaków w ogóle. Zamieszczenie treści takiej jak list Pani mecenas byłoby najwłaściwsze.

 25. tomasz mówi:

  to jest porażające… te niemieckie szmaty ciągle uzywaja tego samego okreslenia na Polaków, którzy sie przeciwstawiaja niemieckiej hegemonii… czyli ze wychodzi na to że to te germanskie orki wygrały II wojne światową…

 26. Grzegorz mówi:

  Co na to ministerstwo spraw zagranicznych?

 27. ANNA mówi:

  Zastanawiam się, co można zrobić w takim wypadku. Moglibyśmy ogłosić zrzutkę na ten proces i doprowadzić do zapłacenia przez ZDZ te 100 tysięcy.

 28. Niech Gazeta placi temu panu za naruszenie jego praw

 29. Paweł Zdun mówi:

  Oburącz podpisuję się pod żądaniami pana Jacka Perłowskiego, chociaż warto jest domagać się wielokrotnie wyższego odszkodowania.
  Lata zaniedbań i bierności Państwa polskiego, brak skutecznych instrumentów dyscyplinowania oszczerców, niedostatki w edukacji na temat niemieckiej i rosyjskiej napaści na Polskę, wymordowania blisko 20% ludności, zrujnowania Kraju oraz antypolska zmowa wielu mediów i polityków rozzuchwala oszczerców.
  Czas najwyższy zmusić ich do poniesienia bardzo dotkliwych kar za napaści na Polskę i Polaków. Niech taki przykład odstrasza potencjalnych oszczerców i skłania do porzucenia haniebnych zamiarów.

 30. Elżbieta Sawczuk, Warszawa mówi:

  Komentarz? A z kim mamy do czynienia? Można tu przywołać film opowiadający jak to pewien komunistyczny łotr i karierowicz sobie hasał, hasał, aż na koniec z ukrycia wyszła świnia i ludzkim głosem zapytała “co mi zrobisz jak mnie złapiesz !?” Ale czy ci z ‘zueddeutche’ potrafią mówić ludzkim głosem? Przykro pomyśleć, ale to ich nie pierwsze hasanie, a należy dopuszczać, że i nie ostatnie. Kiedyś w niemieckich kindersztubach za brak wiedzy bili tępaków po łapach, ale teraz mają prawo do wolności i demokracji.

 31. maria mówi:

  do Süddeutche Zeitung
  Prosze zajmijcie sie swoimi problemami a naszych patriotów i nasz kraj zostawcie w spokoju , pomyślcie raczej jak w końcu zadośćuczynić nam za krzywdy jaką wyrządzacie nam przez wieki.

 32. Grzegorz mówi:

  100.000 euro odszkodowania powinno być

 33. Janusz Kamocki mówi:

  W czaie wojny hitlerowcy określali polskich partyzantów jako “Polnische Banditen”. Czyli w tej sytuacji pan Perłowski kontynuuje chlubną tradycję żołnierzy AK – a Sueddeutsche Zeitung tradycję niemiec hitlerowskich. Pogratulować!

 34. Rodowita Polka mówi:

  Dziękuję za obronę, to straszne jak fałszuje się fakty.

 35. spoko mówi:

  Dlaczego tylko 100 000 zł , a nie miliona euro ?! To dopiero by szwabów zabolało !

 36. Jan Wegner mówi:

  Kiedy Niemcy oduczą się “komponowania” takich oszczerstw? To jest straszne! Pamiętam podobne oszczerstwo zamieszczone w którymś z dzienników lub portali: zdjęcie kobiet prowadzonych przez żołnierzy na egzekucje opatrzone komentarzem “jak to polskie kobiety chętnie umawiają się na randki z niemieckimi żołnierzami”. Wstrętne. Prawda?

 37. Bogusława Orzechowska-Wylęgała mówi:

  Jestem oburzona publikacją niemieckiej gazety.
  Gorąco popieram Pana Jacka Perłowskiego w jego żądaniach

 38. czy RDI zorganizuje petycje zeby Niemcy placili reparatcje Polsce czekamy

 39. Rafał Potwornicki mówi:

  Jak to się łatwo zmienia z ofiar (II W. Św.) w oprawców!
  I z oprawców w ofiary.
  Celowa robota.
  To żaden przypadek.

 40. Ned mówi:

  Si vis pacem parabellum. – Czy przeprosiny od tej dziczy (mam na myśli zarówno tych, którzy wykonali polecenie, jak i ich zleceniodawców), cokolwiek zmienią? Za taką krzywdę należy domagać się wysokiego odszkodowania w sądzie, bo tylko taki język do nich dotrze. Tutaj trzeba nacierać, a nie bronić się, bo inaczej, to zawsze bedą nas traktować z pogardą. Jak zapłacą, to wtedy nabiorą respektu. Bieżmy przykład z tych, którzy służą najlepszym przykładem. Obowiązkiem państwa jest obrona obywateli i na to muszą być fundusze.

 41. Grzegorz Gron mówi:

  Suddeutche- zeitung are insane. They could have connection with German bandits from WW2 (their grandfathers, great uncles etc.) but they still have courage to blame Poles for WW2. The guy they call bandit is wearing Polish army uniform (that army was attacked by German armies invading Poland in September 1939) Suddeutche-zeitung – what a shame! You have no historical knowledge! You Germans killed millions of people during WW2. Do you also want to blame Yewish people for Holocaust?

 42. Boszczak mówi:

  Potomkowie tych , którzy dopuścili się tak strasznych zbrodni na Polakach, nie mają moralnego prawa, żadnego Polaka nazywać bandytą.

 43. Ewa mówi:

  To wciąź niewyobraźalne i haniebne,że Niemcy wciaż odwracaja historie do góry nogami!!! Dobrze,że jest Bóg ,którego nie da się oszukać.Oni wszyscy myślą,że ich życie tu na ziemi będzie trwalo wiecznie i będzie można manipulować,kłamać,oczerniać,oszukiwać,mordować,zniesławiac,torturowac,okradać z godności ludzkiej i materialnie,wyszydzać i poniżać bezkarnie!!! O ludu niemiecki ,jak ty sie nie możesz pogodzić przez wieki ze swoimi permanentnymi porażkami we wszystkich wojnach,które prowokowaliście przez wieki tylko po to by zagarniać cudza własność-ziemie,majątki,skarby kultury.Jesteście mierniutkim,niewykształconym i pełnym zazdrosnej nienawiści narodzikiem,który nie może się pogodzić z tym,że choć podpisuje pakty z samym szatanem(okultystyczne znaki na hitlerowskich mundurach)to nie może dać rady tak osłabionemu przez wieki NARODOWI POLSKIEMU.Rozbiory,hitleryzm,komunizm itd. to ciągłe próby zniszczenia PRAWDZIWEJ I SZLACHETNEJ CYWILIZACJI,która jest silniejsza niż wy!!! I to was tak boli miernoty zakłamane i szerzące kłamstwa wokół ,byle tylko zrzucić z siebie tę parszywą prawdę i odpowiedzialność za masowe mordy i grabieże,i wszechobecne łgarstwa!!! Narod Polski jest SILNY-SILNY MARYJĄ NIEPOKALANĄ,ale co wy mozecie o tym wiedziec skoro nawet religia jest u was na waszych uslugach i kościoły wasze są już puste i burzone bo z siebie bożków robicie i wierzycie w swoja ludzką moc.O tępy narodzie.Możesz walczyć z POLAKAMI i z NAS robic tymi ,którymi nie jestesmy,ale nie próbujcie walczyć z MARYJĄ KRÓLOWĄ POLSKI bo JEJ WOJSKA NIEBIESKIE SĄ NIE DO POKONANIA-ZAPAMIĘTAJCIE TO ŁGARZE I OSZUSCI!!! Każda ziemska władza zawsze się kończy,ale NIEBIESKA NIGDYYYYY! Wasz wielki wódz (Hitler)popełnił samobójstwo bo nie zniósł porażki i wy za nim kroczycie!Nawróćcie się póki czas!!!!!!!!! BOŻE !CHROŃ OJCZYZNĘ MOJĄ PRZED WROGAMI,KTÓRZY POD PŁASZCZYKIEM UNII EUROPEJSKIEJ OKRADAJĄ NADAL ESZYSTKIE NARODY WOKÓŁ: Z GODNOŚCI ,MAJĄTKÓW,ZIEMI ITD.!!!ŁŻĄC JAK PRZEZ WIEKI ,ŻE TO DLA DOBRA OGOLNEGO.ODDAJCIE NAM PIENIĄDZE ZA GRABIEŻE WOJENNE I ZRÓBCIE RACHUNEK SUMIENIA BO ŻYCIE JEST KRÓTKIE I wasi poprzednicy już stoją przed BOGIEM I ZDAJA SPRAWĘ ZE SWOUCH OSZUSTW!!! Niech wam brexit da do myślenia.

 44. Bogusław mówi:

  Przestańcie kupować gazety którymi właścicielami są niemieckie wydawnictwa (Fakt,Newsweek,Auto Świat,Komputer Świat,Przegląd Sportowy,Dziennik Bałtycki, Dziennik Łódzki, Dziennik Polski, Przyjaciółka i dziesiątki innych oraz portale internetowe np.Onet)
  Jeżeli sami się nie szanujemy, to obcy nas będą szanować? Nie oglądajmy również telewizji które nas szkalują!!!

 45. ULLA mówi:

  Miał rację Pan prof.Wolniewicz mówiąc,ze Niemcom “przetrącono”kręgosłup po drugiej wojnie światowej.To żałosny naród!!!

 46. Piotr Myśliński mówi:

  Wynurzenia Süddeutche Zeitung to przykład niemieckiej schizofrenii, bo tylko schizofrenik jest zdolny nazywać spadkobierców ofiar niemieckiego bandytyzmu i ludobójstwa bandytami.

 47. Puchatek mówi:

  “SZ” cytuje jedynie wypowiedz p. Michała Dworczyka, szefa kancelarii premiera Morawieckiego, podkresla wyraznie, ze to cytat, biorac zdanie to w cudzyslow wiec skad bierze sie to oburzenie? A jesli uswiadomienie sobie tego faktu nie pomaga to prosze zwrocic sie o wyjasnienie co mial na mysli i ewentualnie o zadoscuczynienie do p. Dworczyka lub jego szefa!

 48. Nela mówi:

  Niemcy mają kompleks II WOJNY ŚWIATOWEJ ale przenigdy nie zostanie on uleczony.
  Fakty są faktami.
  Kochani Polacy jesteśmy najbardziej bohaterskim Narodem na calym świecie! I tego nam nikt nie odbierze!!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *