Reforma wymiaru sprawiedliwości – wyjaśniamy

Reforma wymiaru sprawiedliwości to jedna z najważniejszych reform w programie Prawa i Sprawiedliwości, które zapowiadało ją już przed wyborami parlamentarnymi w 2015 r. Reforma ta ma charakter kompleksowy, w związku z czym była wprowadzana etapowo. Jej pierwszym elementem była reforma prokuratury dokonana na początku 2016 r. Jeśli zaś chodzi o reformę sądownictwa, której dotyczy niniejsze opracowanie, to jej kluczowe elementy zostały uchwalone w latach 2016-2017, a będą wdrażane w 2018 r.

Celem niniejszego opracowania jest rzetelne przedstawienie faktów dotyczących reformy sądownictwa w Polsce, gdyż często jest ona przedstawiana w sposób wybiórczy i tendencyjny, zarówno w kraju, jak i za granicą. Opracowanie, które przygotowaliśmy także w języku angielskim, składa się z czterech części:

Część 1. Patologie w sądownictwie przed reformą
Konieczność reformy sądownictwa wynikała z licznych patologii w polskim wymiarze sprawiedliwości, które powstały po transformacji ustrojowej z 1989 r. i przez wiele lat były ignorowane lub tolerowane przez kolejne polskie rządy. Do głównych patologii zalicza się: brak dekomunizacji, oligarchiczny charakter środowiska sędziowskiego i brak demokratycznej kontroli nad nim, niewydolność sądów i przewlekłość postępowań, niesprawiedliwość i łagodność wobec przestępców, sprzyjanie aferom finansowym, korupcję i brak etyki, upolitycznienie i stronniczość itp.

Cześć 2. Opinia publiczna o wymiarze sprawiedliwości
Reforma jest szeroko popierana przez polskie społeczeństwo, które przez wiele lat negatywnie oceniało funkcjonowanie krajowego wymiaru sprawiedliwości. W 2017 r. był on negatywnie oceniany przez ponad połowę ankietowanych, a 5 lat wcześniej przez ponad 60%. Zdecydowana większość społeczeństwa uważa, że wymiar sprawiedliwości w Polsce wymaga reformy. Latem 2017 r. poparcie dla reformy sądownictwa wyrażało ponad 80% respondentów.

Część 3. Reforma sądownictwa – zmiany prawne i instytucjonalne
Reforma obejmowała zarówno zmianę prawa (m.in. kodeksu karnego), jak i funkcjonowanie sądów oraz kluczowych instytucji wymiaru sprawiedliwości. Ustawy zaostrzające prawo karne i ustawy o ustroju sądów powszechnych weszły w życie wiosną i latem 2017 r. Pod koniec 2017 r. parlament uchwalił prezydenckie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym, które weszły lub wejdą w życie w 2018 r. Pod koniec 2017 r. przedstawiono też plany reformy procedury cywilnej w sądach. Polska reforma wprowadziła rozwiązania podobne do tych, które istnieją w UE i USA. Rozwiązania te są zgodne z Konstytucją RP.

Część 4. Próby zablokowania reformy sądownictwa
Część polskiej opozycji (tzw. totalna opozycja, w tym była partia rządząca) podjęła próbę zablokowania reformy sądownictwa, przyjmując konfrontacyjną metodę „ulicy i zagranicy”. Uliczne protesty były dość liczne w lipcu 2017 r., a w listopadzie i grudniu już bardzo nieliczne. Pod naciskiem „totalnej opozycji” próbę zablokowania reformy podjęły też instytucje UE. Zarzuca im się jednak stosowanie podwójnych standardów, ingerencję w obszary znajdujące się w kompetencjach państw członkowskich itp.

Opracowanie w obu językach dostępne jest także na naszej stronie internetowej w zakładce: Raporty i dokumenty.

Reforma wymiaru sprawiedliwości PL    The reform of the justice system in Poland EN

 

Dodaj do zakładek Link.

13 odpowiedzi na „Reforma wymiaru sprawiedliwości – wyjaśniamy

 1. Kochlewska Ewa mówi:

  Świetnie, rzetelnie i szczegółowo wyjaśniony proces. Szczegółowy dokument “Reforma wymiaru sprawiedliwości” wręcz doskonały. Koniecznie rozpropagować powszechnie. Różnymi drogami.
  Taki dokument powinien być właśnie zapowiedzianą :białą księgą) dla UE.

 2. Janka mówi:

  Dziękuję za wyjaśnienia, nie możemy się doczekać na sprawiedliwość w naszych sądach. Osobiście przegrałam dwa procesy w Sądzie Pracy, moi koledzy z pracy powiedzieli, że zostały przekupione przez pracodawcę. Moim zdaniem, nic dodać nic ująć.

 3. em96 mówi:

  Tzw. “Wartości europejskie” to gęby pełne pustych frazesów. Fałsz, obłuda, zakłamanie. Europę przejęli komuniści a co oni mają do zaoferowania poza destrukcją… Nigdy w historii w jakimkolwiek komunistycznym kraju nie było dobrobytu. To o czymś świadczy…

 4. Legionista mówi:

  Czas najwyższy naprawić sądy. Po 1989 mówiono nam, że środowisko sędziowskie oczyści się samo. Czekaliśmy na to samooczyszczenie ćwierć wieku – i wystarczy. Skoro nic takiego nie nastąpiło – czas najwyższy zabrać się za oczyszczanie tej stajni Augiasza.

 5. Renia Pańka mówi:

  Wspaniałe opracowanie,bardzo rzeczowe.Dziękuję za nie.

 6. ZYX-PL mówi:

  Pełne poparcie, gratuluję wytrwałości.

 7. ania mówi:

  Reforma sądownictwa już dawno powinna być wprowadzona w Polsce.
  Dobrze, że w końcu nasi rządzący zajęli si.ę tą sprawą. Lepiej późno niż wcale.

 8. Jerzy ,syn szefa wywiadu A.K. mówi:

  Nareszcie,moze doczekamy sie sprawiedliwosci I sedziow z prawdziwego zdarzenia. Oby jaknajpredzej I konsekwentnie !!!

 9. Jerzy ,syn szefa wywiadu A.K. mówi:

  Czas najwyzszy by ,, reka sprawiedliwosci “zrobila porzadek.

 10. Jerzy ,syn szefa wywiadu A.K. mówi:

  nareszcie,aby konsekwentie.

 11. MB mówi:

  W związku z ostatnim Tygodnikiem Powszechnym czekam na głos o. Ludwika Wiśniewskiego OP (dominikanina) i jemu podobnych ekspertów, że PiS zaostrzając przestępcom kary i przyśpieszając procedury szerzy nienawiść.

 12. A.J. mówi:

  Zmiany i reformy są potrzebne niezwłocznie w sądownictwie – podobnie jak w innych dziedzinach w naszej Ojczyźnie!!!

 13. Pokrzywdzona mówi:

  Dziękuje za wyjaśnienia. Czekam z niecierpliwością na reformę. Czas na zakończenie mistyfikacji – zwanych procesami. I ukaranie wszystkich działających nieetycznie i niezgodnie z prawem, również biegłych przebiegłych..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *