Tadeusz Płużański nagrodzony BohaterONem 2019

Członek Rady Reduty, publicysta Polskiego Radia 24 i Telewizji Polskiej Tadeusz Płużański otrzymał nagrodę Złoty BohaterON 2019 za “całokształt pracy dziennikarskiej w 2018 roku promującej historię Polski XX wieku”.

Płużański jest także prezesem Fundacji Łączka opiekującej się Kwaterą na Łączce na warszawskich Powązkach. Specjalizuje się w powojennej historii Polski i tę tematykę porusza w swoich artykułach oraz programach w Polskim Radiu i Telewizji Polskiej. Nagrodę w kategorii “dziennikarz” wręczył prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski. Odbierając nagrodę, Tadeusz Płużański podkreślał, że dla niego istotne jest przekazywanie prawdy o historii. – Żeby trafiała do coraz większej rzeszy Polaków, a szczególnie młodych ludzi. To są nasze obowiązki w tej sztafecie pokoleń: żeby kolejne pokolenia Polaków znały historię i czerpały wzorce z naszych bohaterów – mówił Tadeusz Płużański.

Gala wręczenia nagród BohaterON 2019 imienia Powstańców Warszawskich odbyła się w Teatrze Narodowym w Warszawie. Jest ona częścią akcji BohaterON – włącz historię!, którą organizują Fundacja Rosa oraz Fundacja Sensoria z Wrocławia, a jej hasłem jest “Pamięć – edukacja – Pomoc”. Jednym z partnerów strategicznych akcji jest Polskie Radio. Laureatów we wszystkich kategoriach wskazała kapituła, której przewodniczył wicepremier i minister kultury Piotr Gliński. Ponadto, na podstawie wyników głosowania internautów w każdej kategorii przyznano Złotego BohaterONa Publiczności. Nagrody BohaterON 2019 im. Powstańców Warszawskich otrzymali:

– w kategorii “dziennikarz” – Tadeusz Płużański, nagrodę publiczności otrzymał Tomasz Wolny.
– w kategorii “instytucja” – Instytut Pileckiego, publiczność uhonorowała Narodowy Bank Polski.
– w kategorii “organizacja non-profit” – Fundacja Willa Jasny Dom, publiczność nagrodziła Fundację Generał Elżbiety Zawackiej.
– w kategorii “firma” – PGNiG, publiczność przyznała nagrodę Polskiemu Koncernowi Naftowemu ORLEN.
– w kategorii “nauczyciel” – Przemysław Szot, polonista w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym nr 1 w Brzegu Dolnym. Szot otrzymał także złotego BohaterONa publiczności.
– w kategorii “osoba publiczna” – Dariusz Malejonek, laureatem nagrody publiczności w tej kategorii został Filip Chajzer,
– w kategorii „pasjonat” nagrodę Złoty BohaterON otrzymał Patrick Ney, nagrodę publiczności otrzymał Mikołaj Kaczmarek.
Przyznano także Nagrodę Specjalną, której laureatami zostali Zofia Pilecka-Optułowicz i Andrzej Pilecki, dzieci rotmistrza Witolda Pileckiego. Nagrodzono ich za wytrwałość w dążeniu do prawdy oraz podtrzymywanie pamięci o rotmistrzu Witoldzie Pileckim.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

Dodaj do zakładek Link.

13 odpowiedzi na „Tadeusz Płużański nagrodzony BohaterONem 2019

 1. Elvira de Lourdes Pavez Muñoz mówi:

  Congratulations.
  Vive la Polonia !!!!!!

 2. tad. mówi:

  Gratulacje!Najbardziej wyrazistemu w swoich wypowiedziach dziennikarzowi!

 3. Tadeusz Myjak mówi:

  Gratulacje!Najbardziej wyrazistemu w swoich wypowiedziach dziennikarzowi!

 4. Alexander Mucho mówi:

  Moje gratulacje!

 5. Andrzej Kolatorski mówi:

  LAUREATOM SERDECZNIE GRATULUJĘ.

 6. Janusz B. mówi:

  Pięknie. Gratulacje.

 7. Józef Mazurkiewicz mówi:

  Cieszę się bardzo z tych nagród i wyróżnień.Dla mnie bardzo ważne jest aby prawda historyczna dominowała w naszym kraju. Hołduje tej tradycji w rodzinie i na nią zwracam uwagę wnukom.Gratuluje całego serca wszystkim wyróżnionym

 8. Sławek mówi:

  W latach 2012-2013 miałem okazję pracować dla PGNiG w jednym z miast wojewódzkich (oczywiście nie dostąpiłem “zaszczytu” zatrudnienia przez tę firmę – byłem zatrudniony za pośrednictwem agencji pracy). Pracowałem w Biurze Obsługi Klienta – jednostce, do której wielu pracowników tej firmy miało stosunek lekceważący, jeśli nie – pogardliwy. Pracowałem uczciwie i rzetelnie, mimo panującego tam bałaganu, przekraczającego moje najśmielsze wyobrażenia (na pytanie dotyczące pracy, zadane trzem osobom uzyskiwałem trzy różne odpowiedzi). Po 1,5 roku (trzy półroczne umowy na czas określony) podziękowano mi za współpracę, ponieważ nie spodobałem się kierownikowi kierownika, który “ściągną” kierownika do pracy z mniejszej miejscowości. Żona kierownika kierownika, będąca szeregowym pracownikiem, przeprowadziła akcję szkalowania mnie wśród pracowników (nie byłem pierwszą ofiarą tego małżeństwa). Przez osiem miesięcy po zwolnieniu szukałem pracy a kiedy ją w końcu znalazłem, okazała się na tyle ciężka fizycznie, że po siedmiu miesiącach musiałem leczyć się przez pół roku na zwolnieniu i przez kolejne miesiące na świadczeniu rehabilitacyjnym. Przyjemną pracę miały wówczas w PGNiG osoby, które publicznie chwaliły się, iż “wystarczy wiedzieć z kim się przespać” żeby uzyskać określone stanowisko (oczywiście współpraca z takimi osobami układała się fatalnie – nie chciały wykonywać swoich obowiązków i były “nie do ruszenia”, choćby z tego powodu, że piastowały stanowiska w związkach zawodowych). Tajemnicą poliszynela było to, że ówczesny dyrektor oddziału, w którym pracowałem został nim, bo miał nim zostać (w pracy głównie czytał gazetę). Ów dyrektor awansował później do centrali w Warszawie. Włos z głowy nie spadał osobom nie wywiązującym się ze swoich obowiązków, które trzymały z odpowiednimi osobami. Kiedy zastępczyni kierownika znajdowała w szufladach biurka osoby, która była od dawna nieobecna w pracy z powodu narodzin dziecka Umowy Dostarczania Paliwa Gazowego, które dawno powinny zostać wprowadzone do systemu, pytała mnie co ma z tym teraz zrobić. Bałagan jaki panował w tzw. archiwum powodował, że znalezienie potrzebnych dokumentów niekiedy kosztowało wiele czasu, a zdarzało się tak, że szukanych dokumentów nie udało się odnaleźć. O tym, co się tam wówczas działo książkę można napisać. Ostatni raz kontaktowałem się z, jedną z nielicznych sensownych, pracujących tam osób, które poznałem, mówiła mi, że “zmieniło się”. Nie wiem co miała na myśli, bo w tamtym czasie, osoba, która zaczynała pracę w PGNiG razem ze mną wciąż była zatrudniona na umowę na czas określony. Było to 1,5 lub 2,5 roku temu, czyli pięć lub sześć lat po tym, jak de facto rozpoczęła pracę dla PGNiG. Gratuluję firmie PGNiG nagrody BohaterON 2019 – jest się czym chwalić.

 9. A.J. mówi:

  Gratulacje wszystkim laureatom nagrody!!!

 10. Bardzo sie ciesze i gratuluje serdecznie !!!! Oby tak dalej !!!

 11. Barbara mówi:

  Wiele, wiele razy słuchałam programów Pana Płużańskiego w radio. Cudowne. Z serca gratuluję Panu. Barbara

 12. Stoppa mówi:

  Brak mi tu p. Kurek,Zebrowskiego,Nowaka!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *