List do niemieckiej telewizji NDR w sprawie reportażu z udziałem Róży Thun

Od kilku dni nie ustaje dyskusja w sprawie reportażu „Re: Polen vor der Zerreißprobe Eine Frau kämpft um ihr Land” wyprodukowanego przez niemiecką telewizję publiczną NDR z udziałem europosłanki Róży Thun. Uważamy, że ten materiał jest tendencyjny, jednostronny i zmanipulowany. Wystosowaliśmy list w języku niemieckim do dyrektora NDR, który roześlemy także do innych niemieckich mediów.

Szanowny Panie,

W związku z publikacją reportażu „Re: Polen vor der Zerreißprobe Eine Frau kämpft um ihr Land” pragniemy zwrócić uwagę na poważne przekłamania i niedopowiedzenia, a w niektórych fragmentach wręcz oszczerstwa, jakie pojawiają się w materiale wyprodukowanym przez kierowaną przez Pana TV, a dostępnym na stronie internetowej TV Arte.

Materiał oprawiony komentarzem dziennikarskim przedstawia fałszywe i krzywdzące tezy na temat aktualnej sytuacji w Polsce, a przede wszystkim polskiego społeczeństwa, które popiera zachodzące w Polsce zmiany. Zmanipulowane są także informacje na temat sytuacji w jakiej po wyborach znalazła się opozycja.

Według tez zawartych w dokumencie zadowolenie z władzy jest wyrazem postępującej propagandy uprawianej przez media publiczne, a także „przekupstwem” w postaci funkcjonującego programu 500+, który polega na wypłacaniu rodzinom wielodzietnym dodatku finansowego. Tym samym blisko 40 procent polskiego społeczeństwa zostało przedstawione jako bezwolne jednostki, manipulowane przekazami medialnymi, ślepo podążające za wskazaniem lokalnego proboszcza.

Tymczasem poparcie dla przemian w Polsce i polskim społeczeństwie, które jest odczuwalne nie tylko wśród ludności zamieszkałej na wschodniej ścianie RP i stymulowanej pieniędzmi z programu 500+, jest rezultatem faktów, całkowicie pomijanych w reportażu, znanych natomiast doskonale w Polsce. Poniżej prezentujemy kilka z nich, bowiem to one mają wpływ na obecne zadowolenie społeczne:

– próby rozwiązania afer związanych z poprzednią ekipą rządową, która deklarowała bezwarunkowo proeuropejskie poglądy: hazardowa, reprywatyzacyjna, finansowa – dotycząca Amber Gold i defraudacji oszczędności tysięcy Polaków,

– praktyczna likwidacja wyłudzeń VAT – kwota odzyskanych dla budżetu pieniędzy jest porównywalna z kwotami pochodzącymi z funduszy Unii Europejskiej,

– likwidacja mafii paliwowej,

– zapobieżenie łamaniu wolności mediów – w czerwcu 2014 roku (wówczas w Polsce rządziła koalicja proeuropejska PO-PSL) do redakcji tygodnika „Wprost” wtargnęła Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego z zamiarem konfiskaty laptopa z kompromitującymi ówczesny rząd stenogramami z zapisu rozmów,

– ograniczenie nieuprawnionych działań policji: koniec m.in. z prowokacjami policyjnymi z użyciem siły wobec uczestników Marszu Niepodległości, lub strzelaniem do protestujących robotników Jastrzębskiej Spółki Węglowej w 2015 r. kiedy to rządziła koalicja PO- PSL

Przykładów można by mnożyć wiele.

Wiemy, że materiał prezentuje punkt widzenia jednej osoby, pani Róży Thun, która ma bardzo jasno określony światopogląd polityczno-społeczny, do którego reprezentowania ma oczywiste prawo. Jest to święte prawo wolności wypowiedzi. Jednak materiały przygotowywane przez telewizję publiczną finansowaną z abonamentu, powinny wykazywać się starannością dziennikarską, której przy pracy nad dokumentem wyraźnie zabrakło. Opis jednostronny i tendencyjny służy jedynie propagandzie i manipulacjom.

Wbrew opinii przedstawionej w reportażu obecna opozycja cieszy się w ramach prawa dużą swobodą. Aby zabezpieczyć jej prawo do zgromadzeń publicznych, rząd ponosi duże koszty finansowe i organizacyjne. Członkowie ruchów opozycyjnych celowo dążą jednak do konfrontacji ze służbami porządkowymi, aby świat otrzymał przekaz o dyktaturze stosującej siłę wobec protestujących obywateli. Podczas protestów odbywających się pod Sejmem RP w grudniu 2016 roku kamery telewizyjne i postronni obserwatorzy zarejestrowali uczestnika zajść, jednego z protestujących, który celowo kładzie się na ulicy czyniąc z siebie ofiarę władzy.

Obrazowi pokojowo nastawionej opozycji, która w ten sposób przedstawiona jest w reportażu „Re: Polen vor der Zerreißprobe Eine Frau kämpft um ihr Land” zadaje kłam choćby obrzucenie jajkami limuzyny prezydenckiej. Co więcej, sprawcy incydentu relacjonują uśmiechniętemu posłowi opozycji, że „ofiar śmiertelnych jeszcze nie ma”.

W materiale NDR nie ma też informacji o niedawnych atakach opozycji na dziennikarzy mediów publicznych. Takie wydarzenia są w ostatnim czasie niemal na porządku dziennym.

 1. 10.07.2017, Warszawa. Dziennikarz TVP Info Michał Rachoń, popychany jest przez uczestnika kontrmanifestacji smoleńskiej
 2. 8.12.2017, Warszawa. Reporterka TVP została brutalnie zaatakowana przez opozycyjnego obywatela RP w trakcie wykonywania swojej pracy
 3. 6.12.2017, Warszawa. Poseł PO Rafał Grupiński wyrywa mikrofon zadającemu mu pytanie dziennikarzowi TVP
 4. 8.04.2017, Poznań. Pobicie ekipy TVP.
 5. Kwiecień 2017, Warszawa. Dziennikarka TVP Magdalena Ogórek została zaatakowana podczas nabożeństwa w kościele

Szanowni Państwo, PiS zyskuje wysokie poparcie społeczne nie dlatego, że partię Jarosława Kaczyńskiego popiera biedny, prowincjonalnie religijny i zmanipulowany propagandą wyborca. Szkoda, że zachodnioeuropejski widz, dowiaduje się o bieżącej sytuacji w Polsce, patrząc tylko przez pryzmat opozycji. Zawarte w materiale przesłanie, deprecjonujące duże grupy polskiego społeczeństwa nie przyczynia się do zrozumienia Polski przez widzów. Państwa materiał dzieli nie tylko Polaków, ale i pogłębia podziały pomiędzy Polakami i Niemcami. Niemiecki widz otrzymuje zdeformowany, jednostronny, a przede wszystkim niepełny obraz sytuacji w Polsce.

Państwo jako telewizja publiczna, przyczyniają się do pogłębiania podziałów w Polsce. Film w kilku wersjach językowych wyemitowała promująca kulturę i sztukę TV Arte.

Gratulujemy sztuki propagandy na wysokim poziomie i bezprzykładnego dziennikarskiego obiektywizmu.

Dodaj do zakładek Link.

120 odpowiedzi na „List do niemieckiej telewizji NDR w sprawie reportażu z udziałem Róży Thun

 1. ZBIGNIEW KAMINSKI mówi:

  CALKOWICIE SIE ZGADZAM Z WYSTAPIENIEM PRZECIWKO TELEWIZJI NIEMIECKIEJ I TEJ OSOBIE./CELOWO NIE PISZE O NAZWISKU BO NIE CHCE SIE BRZYDKO WYRAZAC.

 2. jd mówi:

  Uważam, że trzeba pisać do ignorantów. To co Pan robi bardzo mi się podoba. Zawsze popieram takie działania. Ci którzy chcą krytykować nie są zdolni do żadnych inicjatyw. Dziękuję.

 3. Ta Pani chyba nie jest Polka .
  A moze dawno nie była w Polsce i nie widzi zmian w naszym kraju odkąd mamy rządy Dobrej zmiany .Lub ta pani nigdy nie była biedna jak miliony Polakow za rządów PO.
  To wstyd ze mamy takich przedstawicieli w U E .
  Jadwiga

 4. Piotrek mówi:

  a gdzie jest po niemiecku?

 5. Barbara i Marek Malcherowie mówi:

  Pani Róża Thun jest członkiem tej części polskiej klasy politycznej, która zdecydowała się na bezwarunkowe podporządkowanie polskich interesów interesom niemieckim. Nic więc dziwnego w momencie nasilonej niemieckiej agresji medialnej i politycznej przeciw Polsce tę agresję wspomaga.

 6. Andrzej Wiśniewski mówi:

  Wiecie, że jest różnica pomiędzy tekstem zawartym w liście, czyli “newsletter Reduty Dobrego Imienia”, a tym powyżej artykułem? Widział to ktoś? Zaobserwował może? Proszę sobie/siebie zobaczyć/zapytać o punkt 4.

 7. Krzysztof Sedlak mówi:

  W Polce została przywrócona godność zwykłego obywatela, Polak wreszcie może liczyć na pomoc od rządu, Są odtwarzane zakłady pracy , itd. A PROPAGANDA TV szkopskiej robi wszystko aby wspierać opozycje i jej machloje, bo nie udało im się zawładnąć POLSKĄ. Za rządów PO SZKOPY opanowały cały kraj, włącznie z politykami PO, doprowadzili do likwidacji przemysłu a co za tym idzie szkopy zawładneły każdą dziedziną gospodarki. Nareszcie wraca normalność w POLSCE nadmieniam że ta pani RÓŻA Z KOLCAMI jest ZDRAJCĄ POLSKI .

  • Anna mówi:

   Smutny obrazek z dużej części mojego życia – to były rządy PO- PSL. Likwidacja zakładów pracy, niebotyczne kłamstwa, oszustwa i szabrownictwo. Przeróżne dewiacje ludzi w pracy i życiu społecznym. “Jak nie chcesz się zgodzić po dobroci, to my cię zmusimy!” Tak usunięto mnie z pracy. Jako naukowiec byłam bez pracy na dwa lata przed emeryturą. Blady strach i zniewolenie…. Ustawione Sądy, komisje egzaminacyjne, konkursy, przetargi, etc… To było nie do zniesienia! Założoną sprawę o bezprawne pozbawienie mnie pracy na niepełne dwa lata przed emerytura przegrałam. Mam z tego powodu największy żal i szkody finansowe. Musiałam zrobić miejsce dla nowej znajomej. Później została Prorektorem – zupełny laik, ale znajomy! Tego się nie da opisać… To trzeba przeżyć! Obrona prac magisterskich przy suto zastawionym stole a podczas obrony “moich podopiecznych “naukowcy (z rosyjskiego nadania) ściągani byli z Warszawy. Co jeszcze opisywać, by zobrazować obraz marazmu i upadku wszystkich wartości tych czasów? Nie będzie inaczej, dopóki nie naprawi się tzw.”WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI” Sprawiedliwe Sądy, to sprawiedliwe Państwo!!!!!

 8. Adam mówi:

  Niemiec Goebbels, Hitlera tuba, jest wciąż niemiaszków niedościgłym wzorem.
  I z niego czerpie ichnia televizja,
  i z niego czerpie obficie POlactwo,
  z którego TEN kwiatek – “pani” róża

 9. Antoni Andrzej mówi:

  Tego rodzaju jak wypowiedzi p. europoseł Róży Thun, są jawnym przykładem zdrady Ojczyzny oraz niestety bardzo niskiego poziomu etyczno-moralnego, gdyż osoba ta nie tylko mówi nieprawdę, ale dokonuje oszczerstwa. Można obecnej ekipie rządzącej stawiać słuszne zarzuty – nikt nie jest ideałem, ale posługiwanie się oszczerstwem i plucie na Matkę -Ojczyznę jest podłością!

 10. Dziękujemy za Państwa działania i życzymy błogosławieństwa Bożego do dalszej pracy w obronie Polski przeciw zniesławieniom!

 11. pilnujący wyborów 2015 mówi:

  Panie Macieju, dobra robota, wreszcie nie pozwalamy na plucie nam w twarz przez niemców a także przez kastę polsko-mówiących sędziów.

 12. Małgorzata Łangowska. mówi:

  Moje zadowolenie z władzy w Polsce i ze zmian jakie wprowadza wynika z bardzo wnikliwej świadomości politycznej. Nie rozumiem dlaczego osobiste poglądy p.Róży Thun mają mi ubliżać? Nie jestem bezmyślnym obywalelem! Wręcz przeciwnie, bardzo świadomym!

 13. Dawid mówi:

  Bardzo dziękuję za walke o prawdę! Nigdy się nie poddajcie! Pozdrawiam z Wiednia!!

 14. Jerzy Wasik mówi:

  W całej rozciągłości popieram treść tego listu. Reportaż „Re: Polen vor der Zerreißprobe Eine Frau kämpft um ihr Land” jest w wielu miejscach fałszywy w treści i obraża mnie jako Polaka.

 15. klara mówi:

  Przypadek p.Rozy Thun ,,, jest mocno nielogiczny tj. niemalze schizofreniczny z jednej strony oglasza ze mamy dyktature PIS a jedzie tramwajem srodkiem publicznego transportu ( a nie w kibitce) z “moherem” ( nie obrazam pani w berecie)
  i nikt jej nie szarpie nie “pluje” .
  Podsumowując potrzebuje pomocy medycznej moze NDR pomoże.

 16. Mieczysław mówi:

  Pamiętaj, że szkop zawsze pozostanie szkopem choćby dokleił skrzydła to zawsze będzie świnią!!

 17. Jan Adamski mówi:

  Obrzydliwa propaganda niemieckie telewizji. Atak na Polskę i Polaków, przy udziale osoby z Polski. Podobnie jak redaktor Sakiewicz odmawiam tej osobie przymiotów Polskości.

 18. Krzysztof mówi:

  Ta kobieta nie jest godna reprezentować Polski i Polaków w Europarlamencie , ani nigdzie na świecie . Nie powinna nazywać sie Polską , bo nią nie jest !

 19. Janek mówi:

  Lawina kłamstw i jadowite kąsanie, trudno komentować zachowanie
  ludzi PO we własnym kraju i na arenie międzynarodowej.
  To jest opluwanie narodu polskiego.
  Tego nie da się słuchać, mdłości mnie ogarniają gdy PO zabiera głos.

 20. Jolanta Malec mówi:

  Reportaż pani Róży Thun pokazuje,że nie działa ona w interesie Polski szkalując ją.Gdyby w podobnym tonie ukazał się w Polsce reportaż szkalujący Niemcy,czy Francję, to odpowiednie służby w tych krajach
  nie przeszłyby obok tego obojętnie, a ich obywatele potępiliby takie zachowanie.Nikczemni ludzie posuwają się do nikczemnych czynów.
  W Polsce nie dzieje się nic ,co mogłoby zaniepokoić zachód.Jest demokracja a swoboda obywateli nie była nigdy większa.Jestem dumna z Rządu i Prezydenta RP.Ufam,że dalej będą dotrzymywać obietnic wyborczych i zapewnią nam bezpieczeństwo i dobrobyt.

 21. Hanna mówi:

  Uważam ze jest to manipulacja !

 22. Jan Bogatko mówi:

  Podpisuję się pod tym listem.

  Jan Bogatko, dziennikarz

 23. Krzysztof mówi:

  Pani Róża Thun może oczywiście uważać że walczy o kraj. Jest jednak problemem o jaki kraj walczy? O jaką Polskę?
  Poza tym kolejny problem – dlaczego tak kłamliwymi argumentami?
  Przecież insynuowanie dydktatury dyskwalifikuje zdolnośc obserwacji i uczciwość wypowiedzi oraz komentarza. Jedna z telewizji nadawała ostatnio wielogodzinny program omawiający z różnej perspektywy aspekty rozwoju dyktatury w hitlerowskich Niemczech. Myślę,że Pani Thun powinna uważnie obejrzeć ten program by się doedukować.

 24. Elzbieta Jørgensen mówi:

  Gdzie sa standarty dziennikarstwa w Niemczech?Zostaly zagubione, a szkoda.

 25. Emil mówi:

  Świetnie napisane, dziękuję.

 26. Renata mówi:

  Podpisuję się pod tym listem. Przykre, że politycy z totalnej oPOzycji nie szanują demokratycznego wyboru, nie potrafią nic konstruktywnego zaproponować. A jak nie pomagają, to mogliby chociaż nie szkodzić, nie szkalować, nie kłamać, nie manipulować itp.

 27. Bozena mówi:

  Chylę czoła autorowi tekstu i życzę błogosławieństwa w Nowym Roku

 28. Bozena mówi:

  W jaki sposób zareagowała Polska ambasada tz. Pan Przylebski?Dziekuje za celno ripostę i śle pozdrowienia z NY.

 29. Janusz B. mówi:

  Oczekiwanie by racjonalne argumenty trafily do lewactwa jakiejlkolwiek nacji jest naiwnoscia. Tam nonstop dyzuruje
  lgarstwo i kretactwo i nikomu tam NIE WOLNO przyznac
  racji adwersarzowi. Kto normalny rzetelnych wiadomosci
  oczekuje od CNN, BBC czy NDR.
  Pozdrawiam i wspolczuje babrania sie w tych brudach.

 30. Krzysztof mówi:

  Podpisuję się pod tym listem. Następny krok to może pozew za oszczerstwa wobec Polski.

 31. Monika mówi:

  Wstyd.Brak obiektywizmu. O roli tej pani Polacy będą pamiętali.

 32. M.Czerski mówi:

  List bez podpisu imiennego. Kto się pod nim podpisał?

 33. Michał F mówi:

  Brawo. Dziękuję, że zajmujecie się tak poważnie i merytorycznie takimi tematami.

 34. Janusz mówi:

  Ta pani i jej partyjni konfratrzy to najczystszej próby jurgieltnicy, –
  niestety w naszej historii nigdy ich nie brakowało i to najbardziej smuci.

 35. Anna Zarzycka mówi:

  Podpisuje się pod listem i zgadzam z przedstawionymi argumentami.

 36. Obrazona Obywatelka mówi:

  Jad jaki z siebie wylewa p. Thun plujac na nasz, nie Pani kraju ubliza naszemu, nie Pani narodowi! I POmyslec ze za to bierze Pani jeszcze pienieniadze zarowno od tych ktorych Pani rzekomo reprezentuje Jak i tych na ktorych zlecenie Pani dziala! Wstyd!

 37. Rysiek mówi:

  Ta tlusta krowe trzeba zaskarzyc za oszczerstwa przeciwko Polsce, Polakom i polskiemu rzadowi. Inaczej ta beszczelna krowa z niemiecka tlusta geba nie zrozumie.

 38. Michał Szablonow mówi:

  Nie sposób przecenić roli, jaką pełni Reduta Dobrego Imienia. Jestem pełen uznania i popieram z całej mocy. List (bardzo dobry) do niemieckiej stacji telewizyjnej powinien trafić do jak największej liczby odbiorców. Obawiam się, że sama stacja nie przejmie się nim specjalnie, bo media niemieckie dawno przestały być mediami niezależnymi. Są de facto tubą propagandową niemieckiej racji stanu bez względu na prawdę. Tylko pozazdrościć tak rozwiniętego aparatu niemieckiej machiny propagandowej. Ta “polska” europosłanka, której nazwiska nie wspomnę, żeby nie dawać jej satysfakcji z ilości wystąpień w sieci, jest typem użytecznej *tki, jakich nie mało, wykorzystywanej do niemieckiej medialnej nagonki, szykanowania naszego kraju, dezawuowania i metodycznego kompromitowania, a wszystko po to by wizerunkowo nas osłabić, odwrócić uwagę opini publicznej od faktycznej niemieckiej zapaści cywilizacyjnej, próżni kulturowej, chaosu i niezadowolenia społecznego, dwulicowej polityki gospodarczej (czyt. nielegalne kntrakty energetyczne z Rosją), i wreszcie po to by podważyć nasze racje do reparacji wojennych. Nie jest wykluczone, że swoim serwilizmem “polska” europosłanka próbuje jednak coś dla siebie ugrać, przypodobać się w Niemczech, licząc na promocję i synekurę śladami tuska. Czuję, że Reduta skutecznie pokrzyżuje plany europosłanki, i złamie niemiecką Enigmę medialną 😉

 39. Pięknie napisane. Szacun!

  Niech się niemcy (celowo z małej litery), zajmą trochę bardziej dynamicznie – mówiąc oględnie, swoimi mediami, tam to dopiero jest “demokracja” i “pluralizm”, że ho, ho! – boki zrywać, a raczej płakać.
  Już niebawem wybory, a Polacy nie zapominają takich akcji jak ta o ktorej mowa jw. w liście do niemieckiej telewizji NDR i jestem pewien, wystawią opozycji rachunek sumienia, co prawda nie, cyt: – “ulica i zagranica“, ale kartka wyborcza!
  Dzięki tej wladzy, tak, tak… dzięki tej władzy i PiS, znowu czuję się dumny, ze jestem Polakiem, a jest nas miliony i zdecydowana większość i niech to w końcu dotrze do “elyyyty” i “twardej” opozycji, a w tym Róży Thun i innych orłów, tj. “mędrców” i “uzdrowicieli” narodu Polskiego w stylu Tuska, Balcerowicza, Lewandowskiego i całej tej Sp. z o. o.
  Naród polski chce spokoju i ma dosyć szkalowania Państwa Polskiego i rządu (swoją drogą jakie to obrzydliwe, wstyd i hańba!), który jest moim rządem i wara od niego targowicy!

  Tak na koniec chcę dodać, bardzo się cieszę, że istnieje Reduta Dobrego Imienia, robicie Państwo super robotę dla dobra Polski i chwała Wam za to.

  Pozdrawiam cały zespół Reduty Dobrego Imienia, życzę dużo wytrwałości i zapewniam, że całym sercem jestem z Wami.

  Zdzisław Kozdrański

 40. Mrożek mówi:

  Podpisuję się pod tym listem!!!

 41. Joanna mówi:

  Pani Grafini po mężu jest oczywistą manipulatorką niemiecką…Myślę,że wpisuje się w obraz tej partii, która Niemcom sprzyjała i która szkaluje dobre imię Polski na świecie, skarżąc się jak dzieci innym dzieciom z innej piaskownicy czyli cudzoziemcom,że w jej piaskownicy nie jest tak jak było. No cóż, wolne wybory jakoś nie sfałszowane mimo szkoleń niektórych osób w kraju demokracji czyli Rosji, wygrała inna opcja polityczna i droga Pani, trzeba zacisnąć zęby i jakoś to przeżyć. Polska nie jest latyfundiem ani Niemiec, ani Rosji ani Unii Europejskiej ani postkomuny,choć wielu jej pragnie i naszego majątku dlatego tak boli “rozdawnictwo” biednym rodzinom (dlaczego biednym mimo 25 lat wolnej Polski?) a nie aferzystom. Proszę nam nie przeszkadzać. Mieliście aż nadto swoich 8 lat, to i tak było za długo. Teraz możecie tylko naprawiać swoje grzechy.

 42. Andrzej Czubski mówi:

  Po obejrzeniu tej kłamliwej i zmanipulowanej antypolskiej produkcji byłem zaskoczony zszokowany poziomem i ilością kłamstw zawartych w jednym materiale . Ta kobieta jest zakłamana reprezentuje poglądy byłego obozu władzy któremu Polacy powiedzieli dość. Ten paszkwil to jest zemsta za utratę wpływów i profitów. Tego rodzaju produkcje są zaprzeczeniem dziennikarstwa obiektywizmu , pokazują małość i ochydę łudzi biorących w tym udział. Dziękuję Reducie za walkę na rzecz Polski i Polaków.

 43. dtm mówi:

  Rzeczywiście poglądy dużej części Niemców i Polaków tam mieszkających jest tendencyjna. Dziennikarze polscy (tłumaczenia wykonane zawsze przez jednego tłumacza) piszą kłamliwe artykuły całkowicie źle przedstawiające obraz Polski. Teksty pisane są przez dziennikarzy niemieckich akredytowanych w Warszawie lub polskich mieszkających w stolicy. Którzy bardziej zasługują na naszą pogardę? Tamtejsze lewactwo popiera polskie lewactwo, które nie może pogodzić się z przegraną. Dochodzą do tego potężne grupy lobbystów.

 44. marian mówi:

  to jest hitlerowsko-gebelsowska propaganda przy użyciu polskich zdrajców (thun)

 45. Włodek mówi:

  Popieram działania Reduty. Nie można akceptować kłamliwej propagandy totalnej opozycji, która szuka ratunku u swoich niemieckich przyjaciół.

 46. Monika mówi:

  Podpisuję się pod tym listem

 47. boogdan mówi:

  Wnioskuję pozbawienia obywatelstwa polskiego

 48. Marian Antończyk mówi:

  Katolicka Polska przeszkadza lewackiej Europie stąd ciągłe ataki, niektóre jak ten poniżej pasa.

 49. Sebastian K mówi:

  Agresywna dominacja lewicy zbliża się do końca, dramatem twórców różnych ideologii jest to że nigdy nie zwyciężą, ale skutki ich działania zawsze kończą się krzywdą wielu ludzi. Niemieckie obozy koncentracyjne to dziś już są polskie, a kryzys emigracyjny wywołany przez Niemcy to też wina Polski. Dlatego kłamstwo jest obrzydliwe-myślę, że jedyne wyjście z tej sytuacji to informować ludność zachodniej Europy w ich własnych językach i wyzwalać z obłędu lewicowej propagandy.

 50. Czesław mówi:

  Myślę, że w ostatnim zdaniu listu (jw.) zgubiono jedno słowo:
  “Gratulujemy sztuki propagandy na wysokim poziomie i bezprzykładnego braku dziennikarskiego obiektywizmu”.
  (a może ja nie wyczuwam niuansów warsztatu dziennikarskiego?)

 51. Laskowski mówi:

  Moja reakcja na reportaż niemieckiej tv NDR z Różą Thun, posłanką PO była podobna. Trzeba potępiać szkalowanie Polski na każdym etapie zwłaszcza, gdy szkalowania dopuszczają się obywatele polscy (?), którzy są posłami mającymi reprezentować Polskę w dobrym znaczeniu. Takie postępowanie posła jest karygodne w najwyższym wymiarze! To zdrada Stanu!

 52. Rafał mówi:

  Popieram mimo że nie głosowałem na PiS

 53. ciemnymoher mówi:

  Woźniakowska urodziła się i umrze będąc idi…, ehm, osobą niemądrą. W swej głupocie jednak dobrze wie, z której strony jest chleb masłem posmarowany w jewroparlamencie. Ci, którzy ją wybrali, są natomiast strukturalnymi kretynami. Jeśli chodzi o TV NDR, to działa całkowicie świadomie i na zlecenie, co dowodzi jaka jest “wolność słowa” i “standarty dziennikarstwa” w “starej demokracji” Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego (teraz już raczej “Narodów Bliskowschodnich Wyznania Mahometańskiego”). czyli w IV Rzeszy.

 54. MarTom mówi:

  Pani Thun jest w jakis wyjatkowo dziwny sposob zaslepiona nienawiscia, mowiac o milosci i wolnosci. Jej dywagacje na stronie FB swiadcza o braku wiedzy merytorycznej dot. przemian w Polsce. Albo o celowym wprowadzaniu ludzi w blad. Jedno i drugie jest niewybaczalne dla poslanki reprezentujacej Polske w EU-Parlamencie. Glosowanie za rezolukcja przeciwko Polsce i proba przedstawienia tego jako wrecz czyn heroiczny jest nie tylko niesmaczne, ale zakrawa na zdrade. I byc moze dlatego, aby nie poniesc zadnych konsekwencji powieksza wysilki aby wszelkie slowa krytyki oskarzyc o niesprawiedliwe szkalowanie itd.

 55. Anna Z. mówi:

  Film, który jest przedmiotem dyskusji, jest produktem wytworzonym z pominięciem zasad sztuki reportażu.
  Poruszany jest problem, ale widziany wyłącznie jednostronnie. Strona oskarżana o niecne czyny, nie jest dopuszczona do głosu. To jest dyskwalifikacja materiału reportażowego, jako materiał wiarygodny.
  Pomijam racje pani Róży Thun, ale reportaż nie zawiera żadnych głosów w dyskusji z tymi racjami. A przecież ogromna liczba Polaków i nie tylko Polaków, ma absolutnie odmienny pogląd na poruszane tematy. Dali temu dowód dokonując demokratycznego wyboru, ale również dają tego dowód w każdym kolejnym sondażu, obojętnie jaka firma sondażowa go robi. Film nie przedstawia tej polemiki. Jest to więc materiał propagandowy, który nie dopuszcza do obiektywnego oglądu prawdziwej sytuacji w Polsce. Dlatego żadna profesjonalna stacja nie powinna takiego materiału podawać swoim widzom. Chyba,że jest to bezkrytyczna reklama, suto opłacona. Za jej pomocą, chce się widza otumanić fałszywym obrazem Polski, licząc na bezrefleksyjność i brak szukania wiedzy w innych żródłach.

 56. Marek mówi:

  Zgadzam się z listem całkowicie – ten reportaż był obrzydliwy!

 57. Jacek Leśkow mówi:

  Gratuluję inicjatywy. Czy jest możliwe podpisanie się pod tym listem i przesłanie go do telewizji ARTE ?

 58. MC mówi:

  To dobra i potrzebna reakcja na atak na Polski Rząd.
  Od pewnego czasu widzę, że telewizje niemieckie są używane w bezwzględnej wojnie hybrydowej przeciwko Polsce i innym krajom, które nie zgadzają się na totalną dominacje niemiec w Europie.
  Głos RDI na pewno jest silniejszy od głosu oburzonej tym atakiem jednostki czyli mnie.
  Warto reagować!

 59. Witold Szulb mówi:

  Popieram i podpisuję się pod tym listem. Wydaje mi się, że nadszedł już czas aby wszcząć akcję społeczną w celu delegalizacji PO i postawienia przed Trybunałem Stanu czołowych działaczy tej partii.

 60. Jan Wojewski mówi:

  Bardzo dobra inicjatywa ! Mieszkając w Berlinie widzę każdego dnia jak manipuluje się informacjami na temat Polski .
  Prawdziwa cenzura i dyktatura panuje nie w Polsce ,tylko w Niemczech pod rządami Merkel !

 61. prof. dr hab. inż. Marian Antoni Kamiński, Gdańsk mówi:

  W pełni popieram treść oraz ducha listu ! Czas by było skończyć z kłamliwą propagandą przeciwko Polsce i Polakom. Wiadomo, że jeśli “nie wiadomo o co chodzi, chodzi o pieniądze”. W tej, moim zdaniem, w pełni zamierzonej akcji NDR, także głównie – chodzi o pieniądze, tak dla samej NDR, jak i dla tejże mocodawców, a także dla skorumpowanej “elity” RP, którym systematycznie rząd PIS odcina ostatnio dopływ nieuzasadnionych wpływów finansowych.
  prof. dr hab. inż. Marian Antoni Kamiński,
  Gdańsk

 62. Alexandra mówi:

  Dziękuję za obronę dobrego imienia Polski.Popieram działania Reduty.Życzę pomyślności w Nowym Roku

 63. Marek Sojski mówi:

  Witam.Rowniez podpisuje se pod tym listem i dziekuje.
  Mieszkam w Norwegii od trzydziestu lat i nigdy nie zdazylo sie tak by opozycja tak z nienawisci walczyla z rzadem jest to walka zawsze na argumenty.A juz napewno zaden norweski parlamentarzysta nie powiedzial by zle o swojej ojczyznie i nigdy nie glosowal by przeciwko swojej ojczyznie jak to zxrobili erodeputowani z PO.Przykre.
  Jak zyc pozniej takim ludziam w Polsce i potrzyc Polakom w oczy.

 64. 01021939 mówi:

  W całej rozciągłości popieram stanowisko wyrażone w piśmie i dodam od siebie,że nie podzielam stanowiska całej Totalnej opozycji bo ona szkodzi Polsce i jej mieszkańcom.Co takiego złego dzieje się w kraju by dopuszczać takie oszczerstwa do opini publicznej całego świata,jakim ścierwem trzeba być by w ten sposób wyrażać się o swej matce,bo każdy kraj dla jej mieszkańców jest matką żywicielką.A więc widzimy jakich dzieci dochowała się którzy bez pardonu opluwają całą jej rodzinę.Czy nie jest to CZARNA owca głosująca w PE o nałożeniu na tą właśnie MATKĘ niezasłużonych kar.Nie dotyczy to tylko tej jednej czarnej owcy,w kraju jest ich stado dla ktorych pod nogami pali się grunt,a broniąc własnej złodziejskiej skóry atakują Polskę.Zdrajcy mają to do siebie że interes własny przedkładają nad publiczny,każdy z nas to widzi i nie da się powtórnie wprowadzić w maliny.

 65. Potwornicki mówi:

  Goebbels w pas się kłania w niemieckich publikatorach.
  A (niemiecka) agentura wpływu nie śpi.

 66. Grzegorz mówi:

  Podpisuję się pod tym listem i popieram działania, które Państwo podejmujecie, demaskując oszczercze i manipulacyjne działania (Róży Thun, NDR i innych) wymierzone przeciwko Polsce.
  Ufam, że Rząd i Prezydent RP nie ugną się pod presją brukselskiej (niemiecko-francuskiej) biurokracji i stanowczo będą bronić polskiej racji stanu.

 67. Krzysztof mówi:

  Doskonała robota. Pozdrawiam serdecznie.

 68. Zbigniew mówi:

  Trzeba jej głowę ogolić gołej skóry, ale niestety obecne prawo na to nie pozwala. Ona to robi za lewackie srebrniki,

 69. podpis mówi:

  Wyślijcie niemieckim mediom i najlepiej także bezpośrednio różnym dziennikarzom (jak największej ich liczbie z każdej strony) Wasze Opracowania i Raporty!

 70. Iza mówi:

  Podpisuję się pod listem. Super inicjatywa. Tak trzymać.

 71. Ella mówi:

  Nalezy Thun postawic przed sadem i wygonic z Polski .Ona jest najwieksza zdrajczynia . Nie glosujcie na nia Dziekuje Panu za ten list.

 72. fred mówi:

  Ten film jest tylko jakąś widoczną cząstką szkalującej całości, jaką prowadzi Róża Thun przeciwko Polsce. Polacy ją rozliczą! Mam nadzieję.

 73. Tomasz mówi:

  Ten reportaż pokazuje prawdziwe oblicze pani Róży , która choć ma polskie obywatelstwo to chyba bliżej jej do innego .
  Pokazała to również podczas głosowania w PE .
  Na temat niemieckich mediów można by pisać wiele , ale jedno jest pewne – są one obecnie głównie w rękach nieprzychylnych silnej gospodarczo , niezależnej i suwerennej Polsce , więc szkalowanie naszego kraju i przemian jakie zachodzą mają jeden cel – przedstawić fałszywy obraz niemieckiemu społeczeństwu.

 74. Andrzej mówi:

  Bóg Wam zapłać, po tym co widziałem jak się o Polsce kłamie to w nieieckich mediach płakać mi się chciało z bezsilności i złośći. Niech Was Bóg błogosławi bo od Boga jest prawda i nie ma w Nim żadnego fałszu. Tak też Wy z Bogiem idziecie.

 75. eszet33 mówi:

  Popieram realne działania dla dobra Polski i Polaków, które prowadzi RDI. Będę też popierać dobre zmiany wprowadzane przez rząd, tak długo – jak długo będą one faktycznie wprowadzane. Dlatego proszę tutaj publicznie polski rząd o dalsze dobre zmiany, a nie tylko pozorne. I lepiej niech je naprawdę szybko wprowadza – bo są potrzebne na przedwczoraj! Polacy nie tacy naiwni, jak niektórzy sądzą: potrafią właściwie ocenić sytuację i po owocach poznają wartość pracy swoich najemników – czyli słono opłacanych urzędników państwowych. Niech się bardziej starają, bo czas rozliczeń się zbliża…

 76. city ZEN mówi:

  może tak jakaś petycja do ministra spraw zagranicznych by zajął sie ta sprawą

 77. Polak mówi:

  Ta Pani i jej podobni niech się cieszą że nie ma KEDYWU z Armii Krajowej w czasie II Wojny Światowej za zdradę była jedna kara.

 78. Włodek Moskal mówi:

  W pełni popieram treść listu. Kłamstwa Róży Thun obrażają nie tylko mnie ale moją kochaną ojczyznę. Stanowcze NIE dla takich postaw, niegodnych miana polskiego europarlamentarzysty. Wyborcy postarają się aby ta pani zniknęła na dobre ze sceny politycznej.
  Już nie będzie JAK BYŁO…

 79. Zofia K. mówi:

  Popieram wystosowanie przez Was pisma do telewizji NDR gdyż przedstawiony reportaż pani europoseł Róży Thun jest bardzo oszczerczy oraz przesiąknięty nienawisćią do Polski oraz polskiego rządu Zjednoczonej Prawicy. Należy reagować na tak krzywdzący i jednostronny przekaz osoby która powinna bronić Polski w europie bo wybrali ją polscy obywatele. Oczkujemy przeprosin od pani Róży Thun.

 80. Bohdan mówi:

  Opozycja w Polsce nie mogąc pogodzić się z utratą rządów, stara się wszelkimi sposobami oczernić obecną dobrą zmianę w naszym kraju szkalując Rząd Polski w mediach zagranicznych, a szczególnie w mediach niemieckich.

 81. Lucas mówi:

  Wielkie dzięki za profesjonalne zajęcie się sprawą!

 82. Jagoda mówi:

  Robicie wspaniała robotę.Jestem szczęśliwa,że doczekałam się takich czasów,w których broni się naszej Ojczyzny.

 83. Mirosław Tomasz... mówi:

  List w pełni popieram! Na marginesie, mówienie o “przekupstwie” biedniejszej części społeczeństwa polskiego poprzez program 500 plus oznaczałoby – kosekwentnie – że ta pani również traktować powinna jako przekupstwo wszelkie programy socjalne, prorodzinne, zasiłkowe itp., jakie finansują inne państwa europejskie swoim obywatelom (i nie tylko obywatelom), realizując suwerenną politykę społeczną, zatrudnienia etc. Niezależnie od antypolskiej postawy, nastąpiło kompletne “oderwanie od rozumu” u tej pani…

 84. kryst mówi:

  Niemcy obecnie liczą ok.8mln funkcjonalnych analfabetów, czyli jest to kraj trzeciego świata. Napaści i rozboje w Niemczech na porządku dziennym – upadek morale, nie egzekwowanie prawa. Nie mówiąc już o produktach niemieckich- wystarczy kupić w polskiej aptece niemiecki plaster chirurgiczny- odklejanie za pomocą benzyny i zdzierania pumeksem (mój przypadek).A grafini Thun chce Polske upodobnić do Niemiec?

 85. Ariadna mówi:

  Całkowicie zgadzam się z treścią listu. Sprawy wewnętrzne naszego kraju powinniśmy rozwiązywać sami i we własnym kraju. Polacy wybrali i popierają PiS, bo po raz pierwszy partia ta dba o zwykłych ludzi. Polacy są mądrym narodem i doskonale widzą, kto dba o ich interesy. Myślę, że każdy Polak powinien popierać ten list.

 86. dr Hakenbusch mówi:

  Róża von Goebbels de Górring absmak du Hohenklozet
  juz dwno powinna być pozbawiona obywatelstwa i z ogolonym
  łbem przebywać tam, gdzie jest jej miejsce – w celi.

 87. Rysiek mówi:

  Niemcy mają “wspaniałe” wzorce w propagandzie

 88. Waldek mówi:

  Zgadzam sie z protestem przeciwko niemieckeij TV. Ta TV jest wyjatkowo tendencyjna. W Niemczech, Francji I wielu innych krajach od 2 dekad robione jest zaprogramowane, silne pranie mozgow. Szczegolnie te 2 kraje zaczynaja juz widziec tego negatywne efekty. Jako jednostka z ograniczonymi mozliwosciami staram sie nie popierac tych lewicowych rezimow nie kupujac produktow niemieckich jak i francuskich. Od Audi poczwszy a na niemieckim piwie czy francuskim winie skonczywszy, jako, ze posrednio pieniadze z takich firm posrednio wspieraja te rezimy, czy to w postaci podatkow placonych do rzadu kraju macierzystego czy wrecz wprost jako darowizny na genderyzm, LGBT etc. Wszystkich do tego zachecam. Jestem dumny z obecnej Polski i po raz pierwszy od prawie 30 lat czuje odradzajaca sie chec powrotu do ojczyzny z Kanady, ktora niestety szybko wkracza na droge Niemiec i Francji. Zycze powodzenia Reducie Dobrego Imienia i wszystkim ludziom dobrej woli.

 89. Regine Strupowski mówi:

  Nie zgadzam sie z opinia pani Roza Thun von Hohenzoller za propagowanie takich opinii ktore szkodza Polsce!!To jest celowe szkalowanie dla potrzeb UE albo i jeszcze kraju o ktorym wszyscy wiemy i nie musze go wymieniac, Niech pani Thun sie pod tym sama podpisze bo” Polacy nie gesi i swoj jezyk maja”
  Chce jeszcze zauwazyc ze na jej utrzymanie placa polscy podatnicy i za takie wypowiedzi powinno sie karac bo nie sluzom one Polakom.
  Uwazam ze w Polsce demokracja funkcjonuje w pelni tego znaczenia bo gdyby mieszkali na przyklad w Niemczech mogli by porownac w ktorym kraju demokracja istnieje a w ktorym nie!!

 90. Gabriela Szymkowska mówi:

  Zgadzam się z treścią listu i dziękuję Reducie Dobrego Imienia za działania w obronie prawdy i honoru Rzeczpospolitej.

 91. Seweryn mówi:

  chyba bardziej pasuje Rozalia Luxemburg

 92. Nie zgadzam się z opinią Pani Róży , jest ona szkodliwa dla Polski.
  Jej Tatuś napewno by zareagował gdyby żył !!!!!!!!!

 93. P. W. mówi:

  Ten “dokument” jest kontynuacją “najlepszych” wzorców propagandowych, z jakich słynęło Państwo Niemieckie w latach międzywojennych (I oraz II wojnę światową mam na myśli) oraz czasu okupacji Rzeczpospolitej Polskiej przez Siły Zbrojne tegoż Państwa Niemieckiego i Jego sojusznika.
  Wzorców stworzonych przez J. E. Josepha Goebbelsa.

 94. Przemek mówi:

  Polska jest obecnie jednym z najbardziej Demokratycznym krajem na świecie. Niestety ma jednak wielu wrogów którzy swoje interesy przekładają ponad dobro naszej Ojczyzny. Kłamstwa i paszkwile na Polski Naród są dla nich codziennością czego przykładem jest ta osoba o wieloczłonowym Niemieckim nazwisku.

 95. Ze Ppni mówi:

  Zgadzam się w pełni z protestem gdyż nie można krytykować tego co popiera społeczeństwo i to ono zadecydowało o tym kto ma rządzić w Polsce a nie jakieś indywidua odrzucone przez nie. W wielu takich odpowiedziach lub dementi brak jest mi dosadnego wpisu – że wszelkiego rodzaju zamieszki i protesty wywołują ludzie bez honoru oderwani od stołków w demokratycznych wyborach uzurpujący sobie pełnienie wręcz dożywotnie władzy w Polsce.

 96. Tadeusz Popończyk mówi:

  W ostatnim zdaniu ostatnie słowo powinno brzmieć :
  “…BRAKU obiektywizmu.”

 97. Oburzające są działania takiej “przedstawicielki ” w Parlamencie i kłamliwe publikacje w niemieckich mediach.
  Szkoda, że szybko i skutecznie nie możemy wyeliminować takich ludzi z życia publicznego i musimy się za nich wstydzić jako praworządni
  Polacy.

 98. Anna mówi:

  Popieram i dziekuje za Panstwa dzialanie. Niestety brak rzetelnosci i niezaleznosci dziennikarskiej stal sie w ostatnich latach bolaczka wiekszosci “oficjalnych” mediow krajow zachodnich.

 99. Długo i cierpliwie dochodziliśmy do przemian jakie zaczęły się w kraju i mamy chyba prawo oburzyć się ?!

 100. Dana mówi:

  To co przedstawiła Róża Tun…………… jest kłamstwem.

 101. ania mówi:

  Tą p.Różę i jej podobnych. historia zapamięta jako coś najgorszego co mogło się wydarzyć . Okrywa hańbą nasz kraj. Polacy nigdy jej nie wybaczą takich podłości których się dopuściła!

 102. Jerzy mówi:

  Niemiecka telewizja państwowa jest tak samo obiektywna jak i autor niemieckiej książki dla dzieci. Jest tam obrazek, na którym meczet z minaretem znajdują się za betlejemską szopką z Dzieciątkiem Jezus w żłóbku. Jeżeli oni, tam w Niemczech, w takie brednie wierzą to znaczy, że różne Róże czy “wielgusy i karlusy” zawsze będą mogły liczyć na miskę zupy za każde kłamstwo i pospolite zaprzaństwo. Można piętnować zdrajców ale trzeba aktywnie przeciwstawiać się zniesławianiu Polski, za co należy się wdzięczność i wsparcie dla Reduty Dobrego Imienia.
  P.S. Wspomnianego obrazka nie udało mi się załączyć. Prześlę w mailu.

 103. Dariusz Kopec mówi:

  Witam calkowicie zgadzam sie z listem skierowanym do niemieckiej stacji telewizyjnej i jestem ogromnie zbulwersowany ze niestety ludzie tacy jak p. Roza Thun podajacy sie za POlakow POtrafia tak szkalowac wlasna Ojczyzne mam nadzieje ze przy nastepnych wyborach spleczenstwo w koncu POwie im DOSC, i spusci ich do kanalu histori tam gdzie ich miejsce.

 104. Jarosław Kuśmierczyk mówi:

  To chyba chodzi o Różę Luxemburg?

 105. Jedrek mówi:

  Takich na myśli miał J Kaczyński mówiąc ” gorszy sort”

 106. Maria mówi:

  Uważam, że należy zorganizować mailową akcję potępiającą szkalujących Polskę parlamentarzystów. Zwłaszcza dotyczy to Pani Thun i głosujących za ukaraniem Polski pozostałych Europosłów . Pozdrawiam, Maria

 107. J. Adamski mówi:

  WSZYSTKO PRZEMIJA, NAWET NAJDŁUŻSZA ŻMIJA. Wyborcy o tym wiedzą.

 108. Janusz Antosz mówi:

  Mam cztery uwagi do listu:

  1. Gratuluje autorom ze przygotowali i wyslali list!!!

  Tresc listu posiada kilka brakow.

  2. Po sformulowaniach – “… afer związanych z poprzednią ekipą rządową,…” – nalezalo dodac – ,ktorej czlonkinia byla i jest Roza Tum,

  “… (wówczas w Polsce rządziła koalicja proeuropejska PO-PSL)” – nalezalo dodac jw. – ktorej czlonkinia byla Roza Tum.

  “… kiedy to rządziła koalicja PO- PSL.” – nalezalo dodac: – ktorej czlonkinia byla Roza Tum.

  “… materiał prezentuje punkt widzenia jednej osoby, pani Róży Thun,…” – nalezalo dodac – czlonkini PO bylych rzadzacych a obecnej opozycji (Boze zlituj sie).

  “… w reportażu obecna opozycja…” – nalezalo dodac – (byli rzadzacy)

  W ostatnim zdaniu nalezalo dodac:

  “Gratulujemy sztuki propagandy na wysokim poziomie…” – (godnej waszego rodaka i protoplasty z lat 30-stych i czterdziestych) – jak on skonczyl pominiemy milczeniem, “… i bezprzykładnego dziennikarskiego obiektywizmu.”

  Ponadto do listu winny byc zaloczone materialy video, ktore by zobrazowaly wymienione przez Was fakty!!!.

  Z powzaniem.

  Przepraszam za brak polskich liter lecz pisze z zagranicy.

 109. Piotr Sosna mówi:

  Opinia polskiej eurodeputowanej Thun jest jej niewybrednym atakiem na obecną sytuację polityczną w Polsce, spowodowanym tylko i wyłącznie z utratą władzy i poparcia Polaków dla jej ugrupowania. Taka forma wypowiedzi opluwająca nie tylko rządzących ale i znakomitą większość społeczeństwa nie zasługuje na żadną formę jej publikacji. Jedynym usprawiedliwieniem jest zapewne zgodność poglądów Thun i NDR, czemu specjalnie nie ma się co dziwić mając w pamięci choćby kłamstwa pod adresem żołnierzy AK (nie mylić z Afrika Korps, chodzi o polską Armię Krajową) rozpropagowane przez skandaliczny w swym wymiarze film niemiecki, czy bezprzykładne zohydzanie przez pozostające na niemieckim utrzymaniu polskojęzyczne tytuły prasowe osób obydwu panów Kaczyńskich. Znakomita część tej prasy działa na zlecenie niemieckich właścicieli wg najlepszych wzorców dra Josepha Goebbelsa, naruszając mir domowy w Polsce – za co powinna ponieść konsekwencje prawne – do likwidacji bez prawa wstępu na teren RP włącznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *