Uwaga! Polski sąd zajmie się zniesławieniami w El Pais!

Sąd Okręgowy w Warszawie przyjął do merytorycznego rozpoznania pozew o naruszenie dóbr osobistych za tekst opublikowany w El Pais (zobacz informację o złożeniu pozwu). Sprawa dotyczyła artykułu o rzekomej współpracy Polaków z Niemcami podczas II wojny światowej, o masowym mordowaniu Żydów przez Polaków i współodpowiedzialności Polaków za Holokaust.

Pozew przeciwko Grupie Medialnej – wydawcy elpais.com został złożony 25 maja br., teraz wydawca ma miesiąc na merytoryczne ustosunkowanie się do pozwu.

– Wnioskowaliśmy o przeprosiny i sprostowanie nieprawdziwych informacji m.in. na stronie głównej serwisu elpais.com. Chcemy w ten sposób uświadamiać i edukować dziennikarzy, że powinni weryfikować informacje, które podają opinii publicznej. Szczególnie jeśli sprawa dotyczy historii II wojny światowej i odpowiedzialności za zbrodnie Holokaustu – mówi Urszula Wójcik, rzecznik prasowy Reduty Dobrego Imienia.

W Polsce nie występowały żadne masowe mordy ani zorganizowane akcje, w których Polacy zabijali Żydów. Polska oraz naród polski podczas II wojny światowej uratowały najwięcej Żydów spośród europejskich państw. Polska, jako ofiara najeźdźcy niemieckiego podczas II wojny światowej nigdy nie współpracowała ani nie przyczyniła się w jakikolwiek sposób do zbrodni nazistowskich.

Co decyzja sądu oznacza w praktyce?

– Z prawnego punktu widzenia polskie sądy uznały już w sposób jednoznaczny, że sprawy o zagraniczne publikacje zawierające wpisy “polskie obozy koncentracyjne”, “polskie obozy zagłady” czy stwierdzające rzekomą polską odpowiedzialność za Holokaust mogą być rozstrzygane w Polsce i według polskiego prawa. Pamiętajmy, że jeszcze kilka lat temu nie było to tak oczywiste i pierwsze pozwy w tego typu sprawach były odrzucane przez sądy, gdyż sądy nie uznawały swojej właściwości – komentuje mec. Monika Brzozowska – Pasieka.

Przeciwko elpais.com wystąpił prawnie Maciej Świrski, założyciel, fundator i były prezes Reduty Dobrego Imienia. Sprawę prowadzi kancelaria Pasieka, Derlikowski, Brzozowska i Partnerzy z Krakowa.

Będziemy informować o postępach.

Dodaj do zakładek Link.

17 odpowiedzi na „Uwaga! Polski sąd zajmie się zniesławieniami w El Pais!

 1. Bardzo słuszna inicjatywa! Powodzenia w realizacji!!!

 2. Polacy byli mordowani a zagłady innych ludów realizowano na obszarze Polski podbitej przez Niemcy.
  Skandal, żeby z ofiary robić zbrodniarza !!!

 3. Skandal żeby z ofiar robić zbrodniarzy ! Komu zależy na tych pomyłkach ?

 4. Zofia Broczkowska mówi:

  Bardzo słusznie, dość godzenia w honor Polski.

 5. Lech mówi:

  Były ambasador Izraela w Polsce prof. Szewach Weiss powiedział: trzeba reagować, bo inaczej tworzy się niesprawiedliwy antypolski mit. – W takich sprawach trzeba ostro reagować. Trzeba przyzwyczaić innych, że tak nie można mówić. To tworzy na przyszłość mit antypolski, tak głęboki i niesprawiedliwy, że w przyszłości młodzi Polacy będą czuli na swoich plecach poczucie winy – komentował pojawienie się w rosyjskich mediach określenia „polski obóz koncentracyjny Sobibór” prof. Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce. Gość programu „Po przecinku” w TVP Info dodał, że „szkoda, że zajmujemy się dziś tą sprawą”. Prof. Szewach Weiss nie krył oburzenia, że właśnie w Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu pojawiło się takie skandaliczne określenie. W niemieckich obozach zagłady, fabrykach śmierci, mordowano Żydów z całej Europy. Polska stała się miejscem tej fabryki śmierci z tego powodu, że Niemcy mieli tutaj większość potencjalnych ofiar – mówił profesor. Szkoda, że jest tak mało sprawiedliwych Żydów jak prof. Szewach Weiss.

  • bono mówi:

   Weiss… Gdy był ambasadorem Izraela w Polsce mówił całkiem inaczej. Prezentował linię zgodną w propagatorami “polskich obozów”, a w najlepszym przypadku – milczał. Teraz, na emeryturze, zaczął śpiewać inaczej – i mam wątpliwości, czy chodzi mu o Polaków… czy może o to, że odium sprawców Holocaustu spada także na polskich Żydów – “polską” śmietankę towarzyską, elitę intelektualną, naukową, gospodarczą, polityczną.

 6. derek1258 mówi:

  W pełni popieram ,bardzo słuszna i potrzebna inicjatywa .

 7. yyy mówi:

  Co to za szmatławe wydawnictwo ten EL Pais po nazwie sądzę ze Hiszpański. Takie z nich nieuki czy to zamierzone działania międzynarodówki komunistyczno-liberalnej kierowanej z Berlina. Za takie kłamstwa powinni zapłacić grube miliony euro żeby przed wydaniem takiego artykułu najpierw miesiąc studiowali historię a nie instrukcje z Berlina.

 8. Jolka mówi:

  Obserwujemy ataki medialne na Polske.Zakłamuje sie nasza piekna historie Polski, no ale jak ma byc dobrze skoro media niemieckie maja 70% kapitału medialnego,sieja propagande i manipuluja spoleczenstwem polskim….polskojezyczne media sieja destabilizacje i antypolonizm.Skandal,ze w Sejmie Rzeczypospolitej zasiadaja politycy skorumpowani,sprzedawczyki, dzialajacy przeciwko Polsce,Tusk .lewandowski,schetyna,petru,balkcerowicz,etc Targowica i volksdojcze powinni gnic w polskich wiezieniach a nie reprezentowac Polske na arenie miedzynarodowej! Zastanawiam sie ilu w Polskim Rzadzie jest prawdziwych polakow …czy choc 10% ___..i dlatego nie chca zrobic reformy Sadownictwa i KRS…nie chca zmienic komunistycznej konstytucji wymyslonej przez ruskich, jaruzela i kwasniewskiego.Polacy chca zmian…ale kiedy Targowica zasiada w najwyzszych władzach nigdy nie bedziemy wolni!,Czy to z lewej czy to z prawej strony znowu chca narod polski miec pod butem,,,niszcza nasza gospodarke i przemysl, wygaszaja kopalnie, a po dokach w stoczni hula wiatr …młodzi polacy szukaja pracy po swiecie… ktos chce bardzo Polske wyludnic, zdestbilizowac i złamac nasz patriotyzm. Kto interesuje sie geopolityka ten wie,dlaczego tak sie dzieje w Europie… marksistowski lewacki twór unijny z niemieckim przywodca merkel robia nowy porzadek świata…ten wymieszany liberalny, laicki świat z multi kulti, czyli świat bez narodowosci,tradycji,kultury i Boga chca nam narzucic siłą i karami!Kto był teraz w Europie zach,ten widzi strach normalnych obywateli,zazdroszcza nam ducha patriotyzmy…zazdroszcza Polski z wartosciami chcrescijanskimi…tam przerabia sie koscioly katolickie na meczety…rdzenni ludzie boja sie juz wyjsc wieczorem na spacer,bo zostana ograbieni,pobici i zgwalceni przez gosci kanclerin merkel
  Ale My Polacy sie nie damy,bedziemy oddawac krew za nasza ukochana Rzeczypospolita,Nie damy skrzywdzic naszej Matki…nie damy odebrac sobie wolnosci , pamietajmy o naszych przodkach! o zołnierzach wykletych!,o pomordowanej polskiej inteligencji!,o ludobojstwie narodu polskiego, o przesiedleniach..o naszej ziemii.Pamietajmy o agresorach ziem polskich…nie zapomnijmy o rozbiorach Rzeczypospolitej, pamietajmy agresorow niemieckich …pamietajmy o zbrodniach ukraincow…pamietajmy o zbrodniach stalina ,pamietajmy o smutnym okresie PRL-u. Narodzie polski od zarania jestesmy ciemieżeni,napadani,przesladowani…ale jak nikt inny w świecie,jestesmy dumni z naszego pochodzenia,jestesmy silnymi i mądrymi…nie mozemy stracic suwerennosci, nie mozemy byc pod butem niemca, wiec naciskajmy na obecny Rzad i wyjdzmy z marksistowskiej zach. UE…to gorsze zło niz dawna ZSRR. Budujmy nasze silne Trójmorze- piekne projekty realizujmy z naszymi przyjaciolmi z 12 państw i badzmy przeciwaga laickiej Unii Eu, Patrioci strzezmy naszych polskich granic przed inwazja muslimow! allacha musza isc precz z ziemi polskiej!. Polska ktora zawsze była goscinna i tolerancyjna,niech bedzie azylem tylko dla bialych europejczykow i ,dla chrzescijan..Niech pod skrzydłami Orła Polskiego na pieknej i bogatej ziemi polskiej- biała rasa odnajdzie azyl,bezpieczenstwo,spokój i dom! Oj,rozpisalam sie!Pozdrawiam

 9. A.J. mówi:

  Najwyższy czas, raz na zawsze z tymi kłamstwami skończyć!!!

 10. z POLSKI mówi:

  tylko tak można reagować na niemiecko-franuckie zorganizowane pod auspicjami ich rządó k ł a m s t w a nt POLSKI i Jej Rzeczypospolitej historii

 11. aksin mówi:

  Brawo i wspaniale że istnieje Reduta Dobrego Imienia.

 12. Jacek mówi:

  Popieram dzialalnosc Reduty Dobrego Imienia. Brawo ! Tak trzymac !

 13. Bogumila Bartusiak mówi:

  Bezczelne klamstwa w El País ! A myslalam ze to serio diario ! Mentirosos !

 14. Jim Morrison mówi:

  Taka “wdzięczność” za ratowanie pejsatych?

  Za narażanie siebie i całych rodzin na śmierć?

  Nikt więcej ich nie uratował, niż Polacy.

 15. Maria mówi:

  lewactwo i zwykli niedouczeni funkcjonariusze medialni mają zbyt duży wpływ na kształtowanie opinii w świecie ! Dosyć!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *