W odpowiedzi na słowa Mufftiego Ligi Muzułmańskiej

Informujemy, że w związku ze słowami Mufftiego Ligi Muzułmańskiej Nedala Abu Tabaqa przygotowaliśmy i wysłaliśmy poniższą korespondencję, prosząc jednocześnie o wyjaśniania.

Szanowny Pan
Nedal Abu Tabaqa
Muffti Ligi Muzułmańskiej

Fundacja Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga Przeciw Zniesławieniom wyraża swój stanowczy sprzeciw wobec Pańskiej wypowiedzi dotyczącej sytuacji muzułmanów w Polsce wygłoszonej 29 listopada 2017 r. podczas wywiadu radiowego w programie RMF FM jaki przeprowadził dziennikarz Marcin Zaborski:

Ja nie wykluczam że za kilka, maximum za kilkanaście lat – mam nadzieję, że się będę modlić o to, by tak się nie stało – że będę musiał mieć numer. Żydzi mieli w obozach numery, ja będę miał akurat kod kreskowy
(…)
Nam przeszkadza to, że czujemy, że wracamy do tych czasów przedwojennych, gdzie dosłownie tak byli traktowani nasi starsi bracia, a więc Żydzi.

Reduta Dobrego Imienia zgodnie ze swoimi statutowymi zadaniami przeciwstawia się ksenofobii i dyskryminacji, a także nienawiści na tle rasowymi skierowanej przeciwko obywatelom Polski. Wychodząc z założenia, że Polacy są wspólnotą kulturową zbudowaną na ideach tolerancji i szacunku do każdego człowieka niezależnie od pochodzenia i wyznania, stanowczo sprzeciwiamy się aktom przemocy, agresji wobec przedstawicieli innych narodów i religii, w tym muzułmanom. Nie ma przyzwolenia na jakiekolwiek akty nienawiści na tle rasowym, religijnym do jakiegokolwiek przedstawiciela mniejszości narodowej, czy religijnej.

W świetle tego stanowczo protestujemy przeciwko wypowiedziom, w których przypisuje się Polakom atrybuty sprawców Holocaustu.

Pan jako jak członek społeczności muzułmańskiej, której przedstawiciele przy okazji każdego ataku terrorystycznego apelują o nieutożsamianie terrorystów z muzułmanami, powinien wystrzegać się krzywdzących uogólnień, gdyż nie wszyscy Polacy, którzy deklarują patriotyzm, są rasistami i ksenofobami, dokonującymi aktów nienawiści. Parafrazując pańskie stwierdzenie, że terroryzm nie zna religii, a terrorysta to terrorysta, chcemy powiedzieć – ksenofobia nie zna patriotyzmu, a rasista to rasista.

Trudno oceniać wspomniane przez Pana na falach RMF FM poczucie zagrożenia społeczności muzułmańskiej w Polsce, gdyż jest to subiektywna ocena. Nie możemy przejść natomiast obojętnie wobec tego, w jaki sposób zwraca się uwagę na problem. Poprzez sięganie po analogię do sytuacji Żydów będących ofiarami Holocaustu dokonywane jest niedopuszczalne nadużycie, które powoduje trywializację i banalizację wydarzenia nie mającego precedensu w dziejach. Sięgając tak beztrosko po porównanie z antysemityzmem do opisanych w wywiadzie napięć społecznych między przedstawicielami różnych grup, znieważa Pan pamięć milionów ofiar niemieckiego nazizmu i ich bliskich. Metoda, w której sięga się po tego rodzaju drastyczne, a przed wszystkim nieuprawione porównania, może stanowić narzędzie dziennikarza skandalisty; od przywódcy religijnego trzeba oczekiwać większej troski w doborze słów i argumentów. Frustracja z powodu braku oczekiwanych rezultatów działań odpowiednich służb na „poczucie zagrożenia”, nie usprawiedliwia porównań Polaków do sprawców największej zagłady w dziejach świata, której ofiarą padło miliony obywateli polskich. Zastosowanie podobnych aluzji przez przywódcę religijnego w stosunku do kraju, którego jest mieszkańcem, jest trudnym do pojęcia brakiem wrażliwości. Tego typu nieodpowiedzialne wypowiedzi szkodzą relacjom między chrześcijanami a muzułmanami, zamykają drogę do wzajemnego dialogu, niszczą już istniejące poprawne stosunki. W ostatecznym rezultacie sięganie po porównania do Holocaustu może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego tj. jeszcze większą antagonizację i alienację środowisk muzułmańskich w Polsce. Znaczna część mieszkających od setek lat na ziemiach polskich wyznawców islamu jest lojalnymi obywatelami Rzeczypospolitej, a nierzadko polskimi patriotami.

Ubolewamy nad tym, że takie słowa padły na antenie ogólnopolskiego radia. Świadczą one niestety o głębokim braku zrozumienia polskiej historii i polskiej wrażliwości.

Dodaj do zakładek Link.

90 odpowiedzi na „W odpowiedzi na słowa Mufftiego Ligi Muzułmańskiej

 1. Artur mówi:

  Jako osoba z Gdańska miałem wielokrotnie możliwość rozmawiać z członkami gminy muzułmańskiej w Gdańsku i NIGDY nie słyszałem podobnych bzdur o jakich Pan mówił! Nasi gdańscy Tatarzy są ludźmi o wysokiej kulturze i szanujący naszą kulturę. Nie tylko pracują dla swojego i naszego wspólnego dobra w Polsce ale też odcinają się od takich nawoływań, które tylko wywołują złość lub nienawiść pomiędzy muzułmanami i innymi wyznaniami.

  • korlata mówi:

   tak tu masz racje, ale mowi sie o muzulmanach przybyszach gdzie przyjechali do polski i teraz szczekaja jak pan mutafi gdzie oskarza polakow swoja chora obsesja ksenofobiczna wobec polakow i tez pod oskarzeniem rzadu

  • Grazyna Plawska mówi:

   Należy zapytać się tego Pana na czyje zlecenie udzielił tego wywiadu. Jezeli jest tak zle i obawia sie to dlaczego nie wyjedzie, nikt go nie trzyma tu sila.

 2. Bielik Leszek mówi:

  Skoro taki przewidujący to powiem krótko WRACAJ SKĄD PRZYBYŁEŚ ! Demokracja Naszego Kraju i swobody obywatelskie nie zabraniają Ci abyś ten Nasz Kraj opuścił czym prędzej zanim Allah Cię wysłucha !

 3. Karol ?? mówi:

  Skoro akt wandalizmu był około 1:00 a policję się wzywa nad ranem mimo fizycznej ochrony na miejscu !!! ??to pachnie to wandalizmem na zamówienie czyje i kogo chyba się każdy domyśla !

  • Karol ?? mówi:

   Mam kolegę muzułmanina z Jemenu od 25 lat w Polsce śmiał się z pana wypowiedzi ,,co za glupek” stwierdził, że ktoś celowo robi G….. o burzę żeby skłócić lokalnych ,.NORMALNYCH” muzułmanów z Polakami ?

  • Ryba mówi:

   Tak też pomyślałam w pierwszej chwili po usłyszeniu wiadomości o ataku, że to pachnie prowokacją. Atak o 1ej w nocy a zgłoszenie
   dopiero o g.6.oo? Lepiej niech muzułmanie dobrze się zastanowią i ważą słowa zanim ruszy lawina.

  • Zbigniew mówi:

   Podzielam Twoje zdanie Karolu. Zdecydowanie jest to prowokacja jak wszystkie inne koordynowane z Totalna Opozycja.

 4. Rafał Broda mówi:

  Jestem oburzony słowami i zachowaniem Mufftiego Ligi Muzułmańskiej, natomiast tekst RDI uważam za drastycznie niewłaściwy. Słowa: “….gdyż nie wszyscy Polacy, którzy deklarują patriotyzm, są rasistami i ksenofobami, dokonującymi aktów nienawiści.” są skandaliczne. Wynika z nich jakby potwierdzenie, że większość Polaków, którzy są patriotami może być rasistami, ksenofobami,….ale przecież nie wszyscy. Wpadacie Państwo w zastawioną pułapkę i ja tego nie akceptuję.

  • BOGDAN BATKO mówi:

   DOKLADNIE NA TO SAMO ZWROCILEM UWAGE !!! TEZ BRAK MOJEJ ZGODY NA TAK NIEFORTUNNE SFORMULOWANIA ALE SKLADAM TO NA KARB PRZEPRACOWANIA….PRZECIEZ MACIE TERAZ “URWANIE GLOWY” Z IGNORANTAMI I “GNOJKAMI” SERWUJACYMI, CO NUZ TO DEBILNYMI – PROWOKUJACYMI STWIERDZENIAMI !

 5. Krzysztof mówi:

  Arturze, to dlatego że Polscy Tatarzy nigdy się nie solidaryzowali z przybyszami z bliskiego wschodu i północy Afryki.

 6. Grzegorz Żołąkowicz mówi:

  W pełni zgadzam się z przedstawionym stanowiskiem.

 7. marych mówi:

  Należy zapytać się tego Pana na czyje zlecenie udzielił tego “przejmującego wywiadu”? Założę się się źródła finansowani tego Pana pochodzą z Niemiec. Proponuję założyć sprawę cywilną bo same przeprosiny czy pokrętne tłumaczenia w tym przypadku nie wystarczą.

 8. Marek mówi:

  Zgoda z Panem Arturem. Być może (a właściwie prawie na pewno) celem prowokacyjnych wypowiedzi Mufftiego Ligi Muzułmańskiej jest zasianie agresji i zniszczenie wielowiekowej pokojowej koegzystencji islamu i chrześcijaństwa w Polsce. Nie jest to zresztą pierwsza jego wypowiedź w tym stylu. W sieci można znaleźć ich więcej. Odpowiednie służby powinny się przyjrzeć działaniom mufftiego.
  Nota bene, choć kompletnie wyssana z palca, groza wytatuowania kodu kreskowego wydaje się nie wiem czemu błaha wobec kar nakładanych prawem szariatu. Wypowiedzi na temat szariatu mufftiego, lub jego syna też można znaleźć w sieci.

 9. Elżbieta mówi:

  Ja pochodzę z Podlasia, a to na tych terenach mieszkają w Bohonikach i Kruszynianach Tatarzy. Uczyłam sie z nimi w jednej szkole, ale oni zawsze akceptowali naszą kulturę , przy zachowaniu swoich własnych tradycji i nigdy nie było między nami konfliktów, aż do czasu pojawienia się nowych przybyszów z krajów muzułmańskich.
  To wy przywieźliście ze sobą problemy wszelkiego typu i jeszcze macie czelność nas oskarżać ?! To szczyć wszystkiego!
  Siedzicie u nas , korzystacie ze wszystkiego, ale brak wam szacunku dla nas i naszej Kultury ,Tradycji, Patriotyzmu !!!
  Tylko wy siebie nazywacie “jedyną prawdziwą religią i prawdziwą kulturą”. Skoro tak wam tu źle, to droga wolna, nikt was tu siłą nie trzyma. Możecie szybko wyjechać. I przestańcie pluć na nas wciąż.

  • WYOBCOWANY mówi:

   Brawo Pani Elzbieto!
   Po przeczytaniu tej ohydnej wypowiedzi muftiego ; Ja sie zastanawiam dlaczego tacy ludzie nie sa oddani natychmiast w rece odpowiedniego organu rzadowego i zrobienia pelnego dochodzenia , i wydalenia
   z polski . Takie partyzanckie podchody, jakie pokazuja muzulmanie na
   wszystkich kontynentach swiata powinny byc zalatwione w zarodku

 10. korlata mówi:

  nie ukrywam, ze jestem w szoku ta wypowiedzia, ale coz, mim zdaniem powinno sie wydalac muzulmanow z polski po drugie zabronic budowac maczety w polsce , a po trzecie zakazac modly na ulicy gdzie nie tak dawno widzielismy pod blokiem na przejciu ? my polacy mamy religie chrzescijanska notomiast ich religia mnie przeraza niech sie modla nawet do diabla jak to, zreszta robia tam skad pochodza gdzie maja swoje korzenie byle nie u nas w polsce, poniewaz to jest duze zagrozenie dla polakow tak to mozna ujac inaczej sie nie da tego powiedziec.

 11. Emil mówi:

  Nie wszyscy muzułmanie to teroryści ale jak do tej pory wszyscy teroryści to muzułmanie.

 12. Krzysztof mówi:

  Nie wiem skad jest ów “mufti” i kto a takze na jakiej podstawie go wpuscil do Polski. Jestesmy suwerennym krajem, ktory chyba ma prawo decydowac, komu mozemy pozwolic na pobyt w naszym kraju i korzystanie z naszej goscinnosci, a komu nie. Przepelniona nienawiscia wypowiedz tego osobnika az prosi sie o natychmiastowe wydalenie go z Polski z dozywotnim zakazem powrotu. Mamy w Polsce spolecznosc muzulmanska Tatarow, ktorzy sa przyzwoitymi ludzmi, w pelni zasymilowanymi i lojalnymi w stosunku do Rzeczypospolitej i to jest w porzadku. Ale po co wpuszcza sie jakies grupy muzulmanow, ktorzy pragna byc hermetyczna spolecznoscia zadzaca sie wlasnymi prawami, nie zwazajaca na nasze zwyczaje i prawo lub wrecz lekcewazacych i gardzacych nim. Szczegolnie dziwi mnie naplyw osob z krajow arabskich a takze powstajace dla nich meczety, wlacznie ze skandaliczna lokalizacja jednego z nich, umieszczonym na historycznym Miejscu Pamieci Narodowej – Reducie Ordona w Warszawie.

 13. z krwi i kości kobieta stworzona przez Boga ,, a nie ,numer,, mówi:

  ten islamista OSKARŻA na POLAKÓW za tzw, mordowanie żydów !! ja ma do niego pytanie !!!! kto zaczął II wojnę ????? kto dostarczał broń dla obu stron ??? zionistyczne zydy z USA !!!! kto wtedy rządził związkiem radzieckim ?? NIE ROSJĄ !! rządził Lenin, Stalin Beria +++ reszta ich pomocników którymi byli ukrainscy i nie tylko żydy !!! Dlacego się nie mówi o ponad 30 milionach Rosjan i innych narodowości WYMORDOWANYCH przez rząd związku radzieckiego == wszystko przy korycie to byli żydy !! TO NIE SA ŻADNI NASI BRACI –,,starsi,,, my Słowianie mam historie NIE 2 tysiące lat ale PONAD 10 TYSIĘCY lat na tych właśnie ziemiach,, STOP ANTYPOLONIZMOWI !!!

 14. Krzysztof mówi:

  Ja tez nie wykluczam, ze bedzie on mial kod kreskowy, bo moze to byc calkiem modna forma tatuazu w 2030.

 15. Leszek mówi:

  Żydzi przed IIWW mieli w Polsce numery i więziono ich w obozach koncentracyjnych , czy dobrze zrozumiałem z wypowiedzi tego mufftiego? Jeśli tak , to odpowiedź Reduty jest aż za bardzo wyważona. Według mnie ten człowiek jest nie tylko ignorantem ale wręcz prowokatorem. Oprócz tego co ma znaczyć, w odpowiedzi Reduty , że nie wszyscy Polacy byli tacy źli ? To jest jakiś nonsens. Sądzę , że osoba , która przygotowywała tę odpowiedź nie jest wystarczająco kompetentną do przygotowywania odpowiedzi na tak bezczelne ataki na nasz kraj.

 16. Polka mówi:

  Jestesmy rodzina muzulmanska i nigdy nie spotkalismy sie w Polsce z rasizmem czy dyskryminacja. Slowa muftiego sa falszem i okropna nagonka skierowana przeciwko Polsce i Polakom. Ten pan doskonale wie ze to Niemcy byli sprawcami holokaustu ale perfidnie udaje i bezczelnie klamie zeby dokopac narodowi, ktory de facto gosci go i jemu podobnych niewdziecznikow. Wszystko tylko dlatego ze my Polacy nie chcemy przyjmowac na hurra muzulmanow jego pokroju. Pan mufti reprezentuje najgorsza wersje islamu, wahabizm, ktory powinien byc w Polsce i na calym swiecie zabroniony! Wahabizm jest nieludzki, zacofany, niehumanitarny,wojujacy, terrorystyczny, okrutny, nienawidzi kobiet i wyrzadza wielka krzywde milionom ludzi na swiecie. Muzulmanie innych odlamow rowniez go nie toleruja i sie go boja.
  W zeszlym tygodniu w TVP2 byl pokazany film dokumentalny na temat zycia w Arabii Saudyjskiej. Zapraszam do obejrzenia go zeby zrozumiec jak ohydna ideologia i wypaczona religia jest wahabizm.
  A swoja droga nie moge zrozumiec dlaczego taki film pokazywany jest dopiero o polnocy??? Hanba jest dla wszystkich rzadow swiata ktore wspolpracuja z rzadem Arabii Saudyjskiej i pozwalaja budowac wahabickie meczety i domy kultury islamskiej poza granicami Arabii Saudyjskiej! Jak widac bogatemu wszystko mozna! Wstyd ze nasze rzady pozwolily na wejscie tego bagna do naszego kraju. Ktos na pewno dostal za to arabskie pieniadze, nalezaloby sprawdzic kto wydaje pozwolenie na tego typu inwestycje! Spojrzcie Panstwo na budynek wahabitow w Warszawie. Nie zadziwia Panstwa jego bogactwo? Podobnie wygladaja wahabickie centra kultury tzw. islamskiej w calej Europie, widzialam ich kilka. Tak naprawde sa to wylegarnie terrorystow i centra oddzialywania Arabii Saudyjskiej na danym terenie. Zwracam sie z prosba do Reduty Dobrego Imienia o wystosowanie petycji do Rzadu Beaty Szydlo o zdelegalizowanie w Polsce wahabizmu i zamkniecie wszystkich meczetow i centrow wahabickich na terenie naszego kraju. Amen

 17. antoni mówi:

  Mam kolegę muzułmanina polskiego patriotę.Takich jest wielu.Szanujemy iich za przyzwoitość. Pytam kto finansuje p.Muffiego.

 18. Polka mówi:

  Jeszcze jedno, radio i dziennikarz prowadzacy wywiad sa cholernie stronniczy zeby nie powiedziec dosadniej!

 19. Polka mówi:

  Pan Rafal Broda ma racje, list RDI jest zdecydowanie zbyt grzeczny!

 20. Bartek mówi:

  Proszę Pana mufftiego o ustosunkowanie się do zakazów wjazdu dla Żydów do niektórych krajów arabskich. A także do nienawistnych nauk Koranu wobec żydów (nie chodzi tu o narodowość a wyznanie) i chrześcijan z mordowaniem, zwalczaniem i nakładaniem religijnych podatków itp… Panie muffti to co pan opowiada, to są bezczelne kłamstwa – także motywowane waszą “religią”. O dalszych pseudo – naukach moralnych nie będę nawet wspominał

  • teso mówi:

   w pełni podzielam komentarz Bartka. Wypowiedż Muffiego jest sformułowana z wykorzystanie swobód i praw jakie przysługują obywatelom w demokratycznym państwie ale on jako wyznawca Wahabizmu nie uznaje przecież demokracji to jakim prawem śmie nas pouczać. Wahabiści słyną z wrogości do wyznawców innych religii i znani są z mordowania nawet swoich wyznawców, którym zdarzyło się być krytycznymi wobec poczynań przywódców islamskich.

 21. Oburzona mówi:

  Dziękuję bardzo za mądrze napisaną odpowiedź na bezczelną i karygodną wypowiedź p. Nedal Abu Tabaqa.
  Szkoda tylko, że nasz rząd takiej odpowiedzi nie udzielił!
  Po takich wypowiedziach muffiego mogą się Polacy zacząć bać naprawdę muzułmanów – taką przewrotnością zioną słowa tego religianta…jakby były preludium do skoku nam do gardeł!
  Powinien albo przeprosić Polaków albo wracać do swoich”

 22. gw mówi:

  Wypadałoby Panie Mufii przeprosić Polaków za te słowa

 23. Marian mówi:

  Jeśli czekali 6 godz. z telefonem do policji tzn., że to prowokacja. Zgadzam się z sugestią Myrchy, że są zapewne finansowani z Niemiec. Dobrze by było to wyjaśnic.

 24. Tadeusz mówi:

  Te słowa i to zdarzenie to ewidentnie grubymi nićmi szyta prowokacja dla określonej zadymy. Nie raz miałem okazję spotkać muzułmanów na Podlasiu, wielokrotnie podkreślali, że są przyjaźnie traktowani przez Polaków katolików i prawosławnych. Jestem pewien, że bardzo zdziwiły ich te słowa.

 25. Zaniepokojony1977 mówi:

  Dziękuję za trafną i szybką reakcję.

 26. Antoni Miler mówi:

  Panie Muffti wynoś się z Polski.
  Żyjesz tu dzięki wielkoduszności Polaków.
  Jak tego nie pojmujesz to wynocha.

 27. Tom mówi:

  Panie mufi może kilka słów o finansowaniu pana działalności w Polsce? Nie podoba sie tu panu to drzwi są szeroko otwarte na postepową europę.

 28. jd mówi:

  Pięknie napisany list do Mufftiego, mam nadzieję, że zrozumie, a jak nie to wolna droga. A w sprawie tego zdarzenia, wyraźnie widać w tym prowokację. Polacy chcą spokoju we własnym kraju i nie szukają żadnych zaczepek. Wskazują wydarzenia podobne w tym rodzaju (np.niszczenie macew lub inne wandalizmy dot. znieważania katolików), że były to prowokacje, które miały służyć naszym wrogom ze wschodu i zachodu. Polak ma być przedstawiony jako ten zły i nieokrzesany człowiek. Dość tego, nareszcie możemy się bronić dzięki mądrym przywódcom.

 29. qwerty mówi:

  Muffti Ligi Muzułmańskiej wydalał z siebie takie słowa, że odniosłem wrażenie, iż jego pracodawcami którzy go finansują są Saudyjczycy…

 30. Magnolia R. mówi:

  Wypowiedź pana Nedal’a Abu Tabaqa wobec Polaków… Przejaw skrajnego braku wiedzy lub daleko idąca zła wola. Jedno i drugie straszne!

  Jeśli pan Nedal Abu Tabaqa nie chce sięgnąć po ambitniejszą książkę historyczną opowiadającą o realiach tamtych czasów, wystarczy Wikipedia: „oficjalnie państwo [będące sprawcą II wojny światowej] nosiło nazwę Rzesza Niemiecka (Deutsches Reich)”. Rząd ten został wybrany w demokratycznych wyborach. Ich celem było wymordowanie Polaków jak i Żydów. Na przykład Auschwitz dzielił się na trzy części. Pierwsza była dla Polaków, druga dla Żydów, Romów, innych (później przeniesiono tam również część Polaków). Ofiarom tym tatuowano numery. Do dziś można je zobaczyć na rękach naszych dziadków i babć. Do tego Polacy pod groźbą kary śmierci pomagali Żydom. Moja babcia i jej wioska również. Jak można być gościem w tym kraju i nie wiedzieć rzeczy tak podstawowych uznawanych przez historyków na całym świecie? Ignoranctwo, czy zła wola? Jak mufftiemu nie jest wstyd powiedzieć takich zakłamanych słów? Wstyd i brak wiedzy! I do tego będąc gościem!
  1. Ostatnio jadąc tramwajem widziałam scenę w której: kobieta wysiadała. Wypadła jej z kieszeni paczka chusteczek. Ktoś o wyglądzie „imigranta” (nie napiszę uchodźcy choć może był) w uprzejmy sposób zawołał: „Przepraszam, przepraszam! Przepraszam, przepraszam!”. Chyba umiał tylko to słowo. Dla was przetłumaczę. Oznaczało: zgubiła pani chusteczki 😉 Wszyscy się do siebie uśmiechnęli i poszli w swoją stronę. Chusteczki uratowane. Drobna rzecz.
  2. Przy Okęciu w Warszawie widać ich więcej, ale sobie chodzą jak każdy inny człowiek.
  3. Kolega prowadzi agroturystykę. Przez lata miał też klientów muzułman. Tworzyło to okazję do ciekawych rozmów. Przyjeżdżali szczególnie Tatarzy (ciekawe, że w komentarzach wyżej też o nich wspominano).
  4. I ostatnia historia. W sumie dwie. W obu przypadkach dotknęła mnie osobiście. Jedna sprzed miesiąca, druga sprzed dwóch tygodni. Ponownie tramwaj. Dwóch panów (o wyglądzie osławionych „imigrantów”). Przez całą drogę patrzyli na mnie w dość dwuznaczny sposób. Przy wysiadaniu spotęgowało się to. Okropieństwo! Gwarantuje, że kobieta po kilku sekundach wie co myśli mężczyzna (przykro mi panowie, takie mamy oprogramowanie). Jak padną słowa nie ma już wątpliwości. W drugiej sytuacji na mieście zaczepiła mnie podobny pan. Tym razem były zbyt śmiałe dwuznaczne sformułowania i nie tylko. Wtedy nie miałam żadnych wątpliwości. Wszystkim prawdziwym mężczyzną dziękuję za to co właśnie sobie w głowie pomyśleliście. Miło mi, że chcielibyście stanąć w obronie. Jak na Polkę przystało poradziłam sobie. Choć gdybym nie dała rady, ktoś by mi pomógł. Taki kraj. I mam prawo do obrony.
  5. Kolega jeżdżący tirem po Francji opowiadał co widział… tych historii nie da się powtórzyć tutaj.
  Patrzę i słyszę co dzieje się na zachodzie. Do tej „fali” nic takiego tam się nie działo. Był spokój. A teraz! U siebie nie potrafią zaprowadzić pokoju, a niosą to samo na zachód. Już nie wspomnę prawa szariatu.

  Możecie zapytać skąd w punkcie 1, 2 i 4 wiedziałam, że to muzułmanin. No właśnie. Skąd muffti wie, że Polacy atakują muzułman? Skoro nawet ja nie byłam tego pewna z kim mam do czynienia (uchodźca, zarobkowy „imigrant”, inne? z krajów arabskich). Wygląd coś sugeruje, ubranie, zachowanie, brak umiejętności językowych, brak szacunku do kobiet też. Obrona to obrona. Nie pytam: „Przepraszam, a może pan jest muzułmaninem… A, nie skoro jest pan, to może mi pan zrobić krzywdę.”. Bo do tego sprowadza się poprawność polityczna. Na moje oko to byli tacy właśnie tacy „imigranci”. Nie chcę ich tu.

  Uchodźców rozumiem (sprawdzonych-potwierdzonych uchodźców). Wśród nich są i chrześcijanie, i muzułmanie (sic!) prześladowani przez muzułman ponieważ są z nie tej gałęzi wyznawców. Ale ktoś taki u nas otrzyma wsparcie (od dawna otrzymuje). I ktoś taki nie będzie ze sobą niósł „braku pokoju” z którego przecież dopiero co uciekł. Jako naród dobitnie to rozumiemy.

  Muffti powinien się wstydzić! I zacząć więcej czytać! Jego wypowiedzi w Internecie nie napawają optymizmem. Szkoda, że historie jakie słyszałam z kilku ostatnich lat (z Polski i zagranicy) sprowadzają się do tego, że „ktoś inny” uważa się za kolejnych nadludzi. Zgadując, pewnie moja wypowiedź ich utwierdzi, że: Internet trzeba zablokować lub zresetować, książki spalić, kobiety pozamykać oraz nie kształcić – bo wtedy stwierdzają, że muffti mówi nieprawdę i nie szanują mężczyzn.

  Tyle, że ta sama kobieta bardzo szanuje polskich mężczyzn (bo takich jak wy Panowie ze świecą szukać. I nie jest to tylko moja opinia! I tych zdrowo myślących z innych krajów też ale przecież rozumiecie Ci polscy dżentelmeni 😉

  Drogie panie zapiszcie się na samoobronę. Drodzy panowie zapiszcie swoje ukochane na kurs samoobrony, rozpieszczajcie jak zawsze i dajcie im buziaka 😉 !

  A jakby co posiłujcie się z nimi w domu i trochę podpowiedzcie co skutecznie mogą zrobić. Czasami 1) wystarczy oddalić się i wmieszać szybko w tłum, 2) stanowczo się wypowiadać utrzymując dystans i sprytnie prysnąć… 3) a czasami pozostaje wolna amerykanka (gryźć zębami, kopać, rwać włosy, naciskać krtań, wbijać palce w oczy, bić torebką z cegłą, a jak nie ma to czym popadnie – tu chodzi o twoje życie!). I to trzeba ćwiczyć. Dzięki Bogu pkt. 3 nie musiałam jeszcze wypróbowywać. Ale jak nie będzie innego rozwiązania, nie zawaham się. Z mojej biblioteczki polecam: “Samoobrona kobiet” Holler Jurgen i inni. To nie jest to samo co sztuki walki. Nawet mistrzowie ulegają kiedy ktoś napadnie ich na ulicy. Wtedy nie ma dwóch przeciwników z honorowymi regułami. I dla przestrogi sami mówią o tym otwarcie. Dziewczyny ćwiczcie! I jeszcze raz ćwiczcie! Bo w was jest siła i spryt! Tylko trzeba to wyćwiczyć! Jak nie teraz, to kiedy moja droga? Jak Cię napadną? Na kurs marsz… ! 😉

  Jeśli chodzi o obronę „skrótów” nie ma. Może dlatego komentarz był długi 😉

 31. Babcia mówi:

  Dziękuję Reducie Dobrego Imienia za reagowanie w tej i podobnych sprawach. Trzeba piętnować takie wypowiedzi! Mufti wraz z RMF FM za pieniądze Sorosa szkalują bezkarnie Polskę! Czuwajmy i uczmy nasze dzieci i wnuki nie zakłamanej historii Polski, Europy i świata.

 32. Pytanie do Muftiego Ligi Muzułmańskiej
  W europejskich krajach niemieccy, francuscy i angielscy muzułmanie urodzeni, w tych krajach czuli się Niemcami, Francuzami i Anglikami wyznania islamskiego. Do czasu napływu lawin radykalnych islamistów z poza Europy. Proszę spojrzeć jak się tam wszystko zmieniło. Sporo z nich „nawróciło się” na radykalny islam i praktykują obecnie dżihad w tych krajach.
  U nas w Polsce, w 1947 roku reaktywowano Muzułmański Związek Religijny. Obecnie nieistniejący.
  Teraz mamy Ligę Muzułmańską. Słownik języka polskiego podaje określenie dla słowa „liga” tłumacząc je jako: sojusz, koalicja.
  Pytanie: z kim ta koalicja i po co?

 33. GLOX mówi:

  jakieś kody kreskowe,zagrożenia stosowane w waszą (wiarę,ideologie,obyczaje,kultury) ,,nie każdy muzułmanin to terrorysta ale każdy terrorysta to muzułmanin-Profesor Wolniewicz”
  słowiański wkurw- aby był skutek musi być przyczyna,akcja reakcja/Polacy jak za Partyzantki prowadzą działania defensywne, jeśli
  ktoś chce wprowadzić swoją (wiarę,ideologie,obyczaje,kultury) to NIE W POLSCE / POLACY będą z tym kimś walczyć,Polak ze wszystkim sobie poradzi.

 34. Romuald Odulinski mówi:

  Jako komentarz załączam treść mojego listu do Instytutu Pamięci Narodowej:

  Montreal. 12 listopad 2017
  Oddziaø IPN w Katowicach
  Pan Dyrektor dr Andrzej Sznajder

  Szanowny Panie,
  W Częstochowie przy ulicy Kawiej znajduje się masowy grób Polaków rozstrzelanych przez Niemców za pomoc Żydom.
  Ten grób (a może groby) jest kompletnie zapomniany i nawet nie wiadomo dokładnie gdzie się znajduje.
  Przywrócenie pamięci o tych osobach byłoby chociaż minimalnym uznaniem ich szlachetnych czynów.
  Częstochowianin, ś.p. Franciszek Czekajewski, napisał w swoim pamiętniku, między innymi, o grobach przy ulicy Kawiej.
  Pamiętnik ten został wydany w postaci książki pod tytułem „Pamiętnik z Lat Okupacji Hitlerowskiej”.
  Książka została zdeponowana w Bibliotece Narodowej w Warszawie, 14 grudnia 1977 r. w Księdze Przybytków pod numerem 1997D719.
  Ja byłem przypadkowym świadkiem w tych czasach, kiedy ciężarówki wypełnione trupami podjeżdżały w pobliże białej ściany tyłu podłużnego domu i trupy były wrzucane do dołu.
  Zwracam się do Instytut Pamięci Narodowej w tej sprawie sądząc, że Instytut jest najbardziej kompetentną instytucją w rozpatrywaniu tego rodzaju elementów historii..

  Z poważaniem,
  Romuald Odulinski

  P.S. Załączam kopię mapy z zaznaczonym możliwym miejscem grobu, który sobie przypominam

 35. Ewa Byszewska mówi:

  fantastycznie zareagowala Miriam na wypowiedz muffiego

 36. polski Patriota , którego rodzina ucierpiała od niemców w IIWŚ mówi:

  za obrażliwe i prowokacyjne wypowiedzi tego dupka, zdelegalizować ligę muzułmańską , jako żródlio wspierania terroryzmu , a tego pajaca wraz z jego otoczeniem wydalić z Polski ..wydalić jak ekskrement , do arabii saudi , chłoptasiu wypieprzaj

 37. polski Patriota , którego rodzina ucierpiała od niemców w IIWŚ mówi:

  za obrażliwe i prowokacyjne wypowiedzi tego dupka, zdelegalizować ligę muzułmańską , jako żródlio wspierania terroryzmu , a tego pajaca wraz z jego otoczeniem wydalić z Polski ..wydalić jak ekskrement , do arabii saudi , chłoptasiu wypieprzaj,m zlość i szlag trafia jak taki dupek wypowiada na falach szmondackiego radia

 38. Jakub Klaus mówi:

  Pracowałem i mieszkałem wśród muzułmanów, było to w północnej Nigerii. Nigdy nie mieliśmy żadnego konfliktu, wprost przeciwnie szanowaliśmy się nawzajem . ponad trzydzieści lat temu wróciłem do Polski. Teraz po latach sekta nieodpowiedzialnych przybyszów muzułmańskich, podpala w Nigerii kościoły, porywa młode dziewczęta ze szkół. Słyszał Pan zapewne o Boko Haram? Pańska wypowiedź jest nieodpowiedzialna, gdyż emanuje w niej pogarda i nienawiść do kraju w którym przecież Pan mieszka. Proszę zwrócić się do polskich Tatarów, tam dowie się Pan więcej o polskim narodzie, o polskiej historii i naszych wiekowych dziejach, A może Pan chciałby działalności sekty na wzór Boko Haram? – niedoczekanie, nie tędy droga , Panie Mufi.

 39. Jan mówi:

  Odpowiedz RDI jest nietrafiona. To belkot bez skladu i ladu gramatycznego i merytorycznego. RDI nie zauwazyla, ze Pan mufti sugeruje, iz to Polacy nadawali numery zydom, czyli de facto, ze to byly “polskie obozy koncentracyjne”. Ten muslim popelnil przestepstwo, klamstwo historyczne, a prokurator powinien sie nim zajac z urzedu a jesli nie to RDI powinna zlozyc zawiadomienie do prokuratora. Dla mnie, Polaka, Pan mufti, za swoja wypowiedz, jest persona non grata w Polsce.

 40. Kaszeba mówi:

  Centrum wahabickie należy zamknąć z powodu łamania prawa, poniżania narodu polskiego oraz siania waśni narodowych i religijnych. Muftiego uznać za persona non grata i wydalić z kraju.

 41. Kris mówi:

  Ciekawy i jednoznaczne komentarze, czy Reduta wyciągnie z nich wnioski?

  Jestem mocno zdziwiony indolencją obecnego rządu. Ponoć ma nas bronić przed szerzeniem się tego typu “uchodźców” czy tzw imigrantów. Ten Mufti powinien opuścić Polskę tak szybko jak się da i przy okazji zabrać swoją czeredkę wyznawców.

  Jest wiele artykułów o tym, że prawie wszystkie meczety w Europie są finansowane przez Arabię Saudyjską, i tak oni nie przyjęli nawet jednego uchodźcy z Syrii ale zapłacą każde pieniądze za wybudowanie nowego meczetu w Europie, to nie muszą być pieniądze niemieckie. I znamienne jest ostrzeżenie naszych Tatarów muzułmanów, doradzili by nie przyjmować tych nowych muzułmanów pod żadnym pozorem. Ci nowi muzułmanie się NIE integrują i reprezentują ideologie kompletnie odmienną od naszej kultury chrześcijańskiej, Od wielu lat jeżdżę do Indii i tam można zaobserwować sukces tylko ograniczonej integracji aż po 1200 latach, i to pomimo tego, że to nie są obcy przybysze tylko to są Hindusi muzułmanie. A w Polsce to nie są Polacy muzułmanie tylko Arabowie o kompletnie innych i niekompatybilnych wartościach, a więc sukces na integrację bliski zeru.

  Nie rozumię, gdzie są nasze służby i dlaczego nie reagują. A Mufti zanim wyjedzie powinien przeprosić Polaków i podziękować za gościnę.

  A Reduta robi znakomitą robotę tylko tym razem przeoczyła pewne subtelności, które wyłapali czytelnicy i chwała im za to.

  Życzyłbym sobie tylko by Reduta częściej składała pozwy w sądach, bo to bardzo skutecznie leczy braki wiedzy historycznej i pamięci osób szkalujących Polskę. Szczególnie bym rekomendował wykształcenie własnych prawników czy wynajęcie renomowanej firmy prawniczej w USA i składanie w tamtejszych sądach spraw o wielomilionowe odszkodowania za ‘polskie obozy koncentracyjne” i inne tego typu celowe “przeoczenia”. Taka terapia sądowa powinna bardzo dobrze wpłynąć na różnego rodzaju media mainstreamowe i może zaczną posyłać swoich dziennikarzy na lepsze studia historyczne (bo nie zakładam u nich złej woli).

 42. Ewa G mówi:

  Uważam, że list Reduty do muftiego z Ligi Muzułmańskiej jest utrzymany w tonie, który można nazwać nie tylko zbyt pojednawczym, ale po prostu niewłaściwym. A już kompletnym nieporozumieniem i szczytem absurdu jest zdanie: nie wszyscy Polacy, którzy deklarują patriotyzm, są rasistami i ksenofobami, dokonującymi aktów nienawiści. Przecież to jak przyznanie mu racji. Można najwyżej powiedzieć, iż prawdą jest, że i wśród Polaków zdarzają się rasiści. A ja się pytam jakie on ma podstawy do stawiana nam jakichkolwiek żądań? Zapraszaliśmy go tu? Ja nie.

 43. Zbigniew Kulesza mówi:

  Kochani Rodacy! nie wiem skąd ta przybłęda wzięła się wśród nas i po co? jeśli go ktoś zaprosił, to z pewnością postąpił idiotycznie; jeśli sam się tu wepchał do Polski na dmuchanym okręcie to tym bardziej nie ma prawa zadzierać nosa !! Jestem jego wypowiedzią obrażony do żywego!! Niech wraca pies skąd przybył jak mu żle w naszym kraju. Państwa komentarze, są jak najbardziej prawdziwe lecz zbyt łagodne aby ten łachmyta to zrozumiał. Powinien przecież znać uniwersalną zasadę, że nie gryzie się ręki, która karmi!! Pamiętajcie, że jest to nacja wschodnia, która takie delikatne tłumaczenie, odbiera nie inaczej jak przejaw słabości. Jak o tym nie będziecie pamiętali, to już wkrótce i nie za 30 lat – jak prorokował- lecz szybciej, ale to WY będziecie przemykać bocznymi ulicami w strachu właśnie z kodami kreskowymi. Przecież on już mimowolnie zdradził, co mu we łbie siedzi. Bądżmy mądrzejsi od Niemców, którzy pozwolili narobić sobie na głowę. PS. do mojej dalszej rodziny ,przed drugą wojną światową wszedł – jako członek rodziny- Tatar z okolic Bohoników (?) Był przyjęty jak swój, on także był w porządku. Nasz Naród nigdy nie był agresywny zaś dla przybyszów okazywał zrozumienie i gościnność, natomiast w przypadku doznawanej agresji- już nie jednemu wybił ze łba hardość. Uważaj więc gościu, nie nadużywaj gościnności, bo ja tylko tak pedagogicznie- werbalnie, ale ktoś inny może być mniej cierpliwy!! Sam się o to nie proś.

 44. klaptocz.justyna@gmail.com mówi:

  ja jako potomek ofiar nazizmu niemieckiego nie ukrywam oburzenia na skrajne antypolskie nieodpowiedzialne wypowiedzi przedstawiciela Ligi Muzułmańskiej. Mój dziadek pracował w czasie wojny w obozie pracy przymusowej w Świętochłowicach gdzie komendantem obozu był Salamon Morel podobno “starszy brat w wierze” Pana muzułmańskiego duchownego a brat mojego dziadka oznaczony nr 85252 przeżył zaledwie 3 miesiące w “dobrobycie” oświęcimskiej kaźni poddany eksperymentom medycznym. Gdzie byli wówczas przedstawiciele Ligi Muzułmańskiej się pytam ?. Niech Pan się nie martwi o Polaków to nie my byliśmy twórcami tej zbrodniczej machiny w czasie II wojny światowej. Trochę szacunku do kraju w którym się mieszka. My Polacy rozrzuceni po zakątkach całego świata szanujemy ludzi u których przyszło nam żyć.
  .

 45. Barbara mówi:

  wystosowany przez RDI list do Mufftie ‘go jako odpowiedź na szkalowanie Polski i Polaków w całości popieram i smuci mnie fakt,że ta osoba/ muzułmanin/ nie zna historii kraju w którym przyszło mu żyć. Ufam,że publicznie nas przeprosi i dołoży starań by poznać naszą historię na przestrzeni wieków.

 46. Julian Skoczowski mówi:

  To wstrętne wypowiadać takie niewdzięczne słowa w Kraju gdzie posiadacie 11 Oddziałów i wiele domów modlitw a w nich swobodę swojego wyznania-Oddział Dolnośląski Ligi Muzułmańskiej w RP (Muzułmańskie Centrum Kulturalno–Oświatowe we Wrocławiu)
  Oddział Kujawsko-Pomorski Ligi Muzułmańskiej w RP
  Oddział Lubelski Ligi Muzułmańskiej w RP (Centrum Islamu w Lublinie)
  Oddział Łódzki Ligi Muzułmańskiej w RP w Łodzi
  Oddział Małopolski Ligi Muzułmańskiej w RP w Krakowie
  Oddział Mazowiecki Ligi Muzułmańskiej w RP w Warszawie
  Oddział Podlaski Ligi Muzułmańskiej w RP (Muzułmańskie Stowarzyszenie Kształtowania Kulturalnego w Białymstoku)
  Oddział Podkarpacki Ligi Muzułmańskiej w RP
  Oddział Pomorski Ligi Muzułmańskiej w RP
  Oddział Śląski Ligi Muzułmańskiej w RP (Centrum Kultury Islamu w Katowicach)
  Oddział Wielkopolski Ligi Muzułmańskiej w RP w Poznaniu

  Proszę pokazać kraj muzułmański o takiej swobodzie wyznawania Chrześcijaństwa. Jesteśmy krajem chrześcijaństwa i tolerancja jest naszym charakterem narodowym jesteśmy Polakami.

  +++

 47. El Szibani (Stary) mówi:

  Uprzejmie zawiadamiam Redutę Dobrego Imienia (której akcje wspieram swoimi podpisami i jak dotąd szanuję), iż uważam sformułowanie “nie wszyscy Polacy, którzy deklarują patriotyzm, są rasistami i ksenofobami” zawarte w odpowiedzi do muftiego za bardzo niezręczne i obraźliwe dla Polaków, wobec czego nie mogę aprobować zamieszczonego tekstu. Uważam, że tak sformułowany wręcz prosi o komentarz: ” no tak, może nie wszyscy, ale na pewno jest ich wielu”, a niezależnie od tego jest jakby tłumaczeniem się przed muftim za domniemanych “ksenofobów i rasistów”. Spędziłem jako polski inżynier ponad sześć lat wśród muzułmanów Afryki Północnej, jedząc dosłownie z jednej miski z nimi i nigdy w rozmowie między sobą nie nazwali mnie inaczej niż “łahed srani” co jest pejoratywnym (nieco mniej niż kafir) określeniem “niewiernego”. Dlatego uważam, że przed muftim nie należy się tłumaczyć, ani łasić do niego, tylko należy go “ustawić” jak Kmicic ustawił dowódcę komunika tatarskiego w Potopie.
  Islam od czasów Kara Mustafy nie zmienił się na lepsze, a przecież ten, oblegając Wiedeń w 1683 roku, pisał:
  „… Jeżeli staniecie się muzułmanami, będziecie ocaleni. Jeśli będziecie się sprzeciwiać i stawiać opór, wówczas zamek Wiedeń zostanie przemożną potęgą padyszacha zdobyty i opanowany, a wtedy ani jednej osoby nie oszczędzi się i nie pożałuje, lecz gwoli Allaha Najwyższego, który stworzył ziemię i niebiosa, wy sami będziecie wyrżnięci, mienie wasze i zapasy żywności będą złupione, zaś wasze dzieci pójdą w jasyr.”
  Można mu więc odpisać słowami Kara Mustafy.
  Warto również muftiemu przypomnieć, że:
  Irak, Syria, Palestyna, Egipt i kraje Afryki Północnej były krajami chrześcijańskimi, chrześcijańskim było również Bizancjum ze stolicą w Konstantynopolu. Kraje te zostały podbite i zislamizowane przemocą: kto się nie konwertował, był mordowany; podbici chrześcijanie byli traktowani jako obywatele drugiej kategorii (dhimmi) obłożeni bardzo wysokimi podatkami (dżizja), bez możliwości awansu społecznego, bez możliwości budowania nowych kościołów i remontowania starych, a najpiękniejsze z nich zostały zamienione na meczety. Koń, jako środek lokomocji, był zarezerwowany dla muzułmanów, chrześcijanie mogli przemieszczać się na osłach, ubrani w określone, odróżniające ich od muzułmanów stroje. Najeźdźcy siedzą tam do dzisiaj. O Półwyspie Iberyjskim i części Francji zaledwie wspomnę, udało im się islam od siebie pogonić, chociaż teraz wraca. Niech więc mufti siedzi spokojnie i nie mąci wody. Trzeba aby służby popatrzyły, czy pod jego okiem nie ma gdzieś magazynu broni, jak to wykrywa się we Francji i Hiszpanii.

 48. STAS mówi:

  WRACAJ DO SWEGO KRAJU,dlaczego MSZ jeszcze nie wydaliła go z POLSKI

 49. Maria sobocinski mówi:

  Tego typu nie uprawnione niczym opinie maja na celu podrzeganie do nienawiści i przemocy między muzułmanami i chrześcijanami Pójdę dalej tego rodzaju wypowiedz może spowodować zorganizowana agresje ze strony muzułmanów pod pretekstem „obrony”swojej wiary muzułmańskiej i od tego się właśnie zaczyna takie są początki …Jednocześnie zaznaczam ze każde zachowanie ksenofobiczne w stosunku do wyznawców islamu chrześcijaństwa buddyzmu etc powinno być karane zgodnie z obowiązującym prawem .

 50. wam mówi:

  Ta wypowiedź to jakaś prowokacja?

 51. ASP mówi:

  Kto dal mu pozwolenie na pobyt w Polsce?
  przeciez Bractwo Muzulmanskie jest odpowiedzialne za smierc i cierpienie tysiecy ludzi na Bliskim Wschodzie.
  Czemu tym czlowiekiem i jego zwolennikami nie zainteresowala sie policja.
  Nalezy wydalic go z Polski jak najszybciej za mowe nienawisci.

 52. wars i sawa mówi:

  Mufti a totalny tuman i nieuk. Człowiek, który publucznie zabiera głos a nie zna historii to zwykły pustak. Myślałem, że muftii to człowiek wykształcony a okazuje się prostackim zerem.

 53. a.malwiński mówi:

  Ten facet w moim przekonaniu pisze to świadomie z premedytacja żeby skłócić Polaków z muzułmanami . Dla niego widocznie jest w Polsce za spokojnie a przestrzeń do rozrób została zamknięta. Należy mu powiedzieć że Polska jest krajem otwartym jeżeli ten porządek mu się nie podoba to może bez żadnych przeszkód wyjechać tam gdzie chce.Przyjeżdżający do Polski muzułmanie powinni dostosować się do warunków jakie panują w Polsce, żadnych burek , żadnych symboli religijnych muzułmańskich a powinny im wystarczyć te które są, przebywanie w stałych miejscach pobytu, podjęcie rejestrowanej pracy zarobkowej.

 54. Andrzej mówi:

  Podpisuję się pod zaprezentowanym stanowiskiem. Najpierw należy znaleźć sprawców a potem stawiać “ogólne oskarżenia” społeczności, w której się mieszka. Chyba, że cel był właśnie taki a całe wydarzenie “zaplanowaną prowokacją”.

 55. Kasia mówi:

  Zamieszkiwanie na terytorium Polski jest PRZYWILEJEM A NIE OBOWIĄZKIEM. Sprawą oczywistą jest, że pan Nedal Abu Tabaqa,
  Muffti Ligi Muzułmańskiej w Polsce się nie urodził. Jego wypowiedź wskazuje, że nie zna także naszej historii i nie rozumie naszej wrażliwości/ kultury. Jak się temu panu nie podoba, jeżeli rzeczywiście jakimś cudem wyczuwa atmosferę zagrożenia, to niech wróci do swojego kraju albo się przeniesie gdzieś indziej, gdzie będzie czuł się bardziej szczęśliwy. Przecież go nikt nie zmusza do pozostania w Polsce. Poza tym, za tę wypowiedź powinien ponieść konsekwencje prawne. Jeżeli nie poniesie konsekwencji prawnych, będzie dalej bruździł przeciwko narodowi polskiemu, i to jeszcze bardziej. Tyle w temacie.

 56. Gaja mówi:

  Nie rozumiem po co takie “cackanie” się. To jest próba szkalowania Polski i Polaków. Pod sąd tak jak źa “polskie obozy smierci”, deportację i zakaz wjazdu.

 57. AaroN mówi:

  Mnie nie dziwi, ze takie słowa padły w radiu RFM FM, które może jest ogólnopolskie, ale na pewno nie polskie.

 58. Wiesław mówi:

  Panie Muffti, jeśli sam pisałeś te oskarżenia to lepiej, żebyś dobrowolnie opuścił nasz Kraj. Jeśli ktoś ci kazał to tym bardziej. To jest oczywista prowokacja do czynnego działania przeciw Polakom, a wykonawców tej prowokacji nam nie brakuje. Wyjeżdżaj jak najszybciej, dla własnego dobra!

 59. Grzegorz Myk mówi:

  To jest taktyka. Kłamią o Polakach, żeby zmiękczyć. Powoli będziemy się cofać, aż będzie więcej meczetów w Polsce niż kościołów. Takie coś dzieje się m.in. w Niemczech i Francji. Francuzom już przeszkadza krzyż natomiast wszyscy budują meczety.

 60. Tomasz Lis mówi:

  Wypowiedź z ust wyznawcy allaha “nasi starsi bracia, a więc Żydzi” sugeruje, że uznaje wyższość judaizmu nad Jego religią. Hmmm… Nedal Abu Tabaqa to bardzo zabawny człowiek. Biorąc pod uwagę antysemityzm wyznawców allaha ta wypowiedź to manipulacja.

 61. krystyna mówi:

  Akapit czwarty zaczyna się literówką. Może te obawy o kodzie są skierowane przeciw działaniom UE ?

 62. Ze Pni mówi:

  Co za obłudna wypowiedź, od kiedy to muzułmanie nazywają Żydów starszymi braćmi, których zwalczają wszelkimi sposobami ???? Inna sprawa to fałsz jaki przemawia przez was budzi odrazę do was a także do islamu jako systemu upodlenia człowieka, gdzie koza ma więcej szacunku niźli kobieta. Prawda, zapomniałem że hadisy nakazują okłamać niewiernych w celu zdobycia ich zaufania przed podporządkowaniem ich sobie., Występki przedstawicieli islamu najeżdżających zachodnią Europę utwierdzają nas Polaków do tego aby przeciwstawić się osiedlaniu waszej nacji i na nic takie fałszywe próby użalania się z waszej strony bo to sprawia iż stajemy się bardziej przeciwni waszej obecności w naszym kraju.

 63. LN11 mówi:

  Szkoda że list ten słabo nawiązuje do historii polskiej która jest nieznana Mufftiemu Ligi Muzułmańskiej. Pozew sądowy by mu tą historię utrwalił. Nie można się samo biczować bo im o to chodzi zbyt wiele słów my jesteśmy przeciw, według mnie jest niepotrzebne. Nie wiem na ile Reduta Dobrego Imienia ma środki by wysłać do wszystkich mniejszości religijnych materiały związane z holokaustem obywateli Polskich – Polaków, Żydów i innych nacji które zginęły z rąk Niemców (opis kraju w którym to za ukrywanie Żydów groziła kara śmierci, o Auschwitz, że nie tylko ginęli tam Żydzi o Rotmistrzu Pileckim, przypomnienie, że muzułmanie (Turcy) brali udział w wojnie po stronie nazistów Niemieckich. Żeby po tej lekcji historii ludzie tacy jak Muffti gdy użyją kłamstw w swoich wypowiedziach w czasie procesu sądowego nie mówili że o tym nie wiedzieli.

 64. Janina mówi:

  Dziękuję Reducie Dobrego Imienia za szybką reakcję na ten stek bzdur wypowiedziany tendencyjnie i kłamliwie przez Mufftiego Ligi Muzułmańskiej.

 65. G. mówi:

  Świetnie napisane! A ten człowiek nie tylko nienawidzi Polaków, ale jest zagrożeniem dla naszych muzułmanów, mieszkających tu od wielu lat…

 66. Rar mówi:

  Pan mufti jest tu gościem i niech zachowuje się jak gość. Jego wypowiedź nie jest oparta na prawdzie i szkodzi Polsce. Sprawą powinna zająć się prokuratura. Niezadowolony z pobytu w naszym kraju mufti może wrócić do swojej ojczyzny i tam zaznawać wszelkich swobód , których mu tutaj tak mocno brakuje. Nikt go tutaj na siłę nie trzyma. Niech wraca.

 67. El Szibani (Stary) mówi:

  Czy ten Tabaq ma polskie obywatelstwo? Bo może lepiej mieszkałoby mu się w Arabii Saudyjskiej? Tam żaden polski “nacjonalista ksenofob” i w dodatku katolik nie będzie mu przeszkadzał, jako lekarz po studiach w Polsce zarobi na cztery żony, będzie mógł kręcić młynka palcami i palić haszysz. Saalem Alejkum, sidi Tabaq!

 68. Popieramy stanowisko Reduty Dobrego Imienia.

 69. przerażona mówi:

  Nie przyjmujemy imigrantów do Polski to skąd jest ich tyle w Warszawie i w innych miastach . Dziwne. Pozwala im się nawet budować meczety . To mnie przeraża jak jeszcze słyszę takie wypowiedzi jak te Muffiego . Czyli rząd , który tak zapewnia nas o bezpieczeństwie kłamie .
  Przerażające jest zachowanie muzułmanów . Korzystają z gościnności innych krajów a są wobec nich nielojalni . Widać co sobą reprezentuje ten Muffi , prostak , zero wiedzy o kraju do którego przyjedża . Nawet nie pomyśli , że może swoim rodakom przez takie wypowiedzi stworzyć sytuację nie ciekawą . No i mamy na naszych ulicach ludzi. których możemy się bać . Gratuluję Panie ministrze Błaszczak . A w Unii E. i w Europie opinia , że w Polsce nie ma uchodżców , a ja ich widzę w Warszawie / trudno ich nie zauważyć / bardzo dużo .

 70. Stanisław mówi:

  Popieram w całej rozciągłości protest Reduty Dobrego Imienia w powyższej sprawie bo mieszkam w Polsce od młodości i nie widzę aby w mojej ojczyżnie dyskryminowano natomiast tak terroryzm jak i bandytyzm trzeba napiętnować. Polska była zawsze krajem tolerancyjnym i nikogo się nie dyskryminuje.

 71. Jacek I. mówi:

  Co się Państwo dziwicie? Wszak egzystują w języku polskim powiedzenia “Nomen omen” i “Ciemny jak tabaka w rogu”. Choć właściwie powinienem napisać “Ciemny jak Tabaqa..”
  A tak w ogóle, to ich bezczelność zaczyna przekraczać wszelkie granice.
  Pozdrawiam
  PJI

 72. starzec mówi:

  Ciągle mam w sobie coś z dziecka, zawsze pytam ” dlaczego”. Lata życia pomagają w znalezieniu odpowiedzi. Sianie fermentu pomaga w osiąganiu niecnych, agresywnych celów, a celem islamistów jest zapanować nad całym światem. Świat islamu jest nieludzki z naszego punktu widzenia.

 73. anty wahabita mówi:

  Po co tyle wysiłku z tymi komentarzami i tego delikatnego tonu. Tan debil muffti i tak niczego nie zrozumie ,jeżeli wogóle to czyta. to człowiek złej woli i lub jest na usługach tych , którym zależy na nakręcaniu spirali nienawiści. Gdyby w Polsce załatwiano takie sprawy /również wypowiedzi/tego typu tak, jak ich religia nakazuje postępowanie z niewiernymi, to zastanowiłby się nad tym co “chlapie”. Najlepiej niech wyjedzie tam, gdzie zorganizują mu lepszą i bezpieczniejszą egzystencję.

 74. Tomasz mówi:

  Tak przy okazji to nie jakiś muffti ściskał się z Hitlerem na zdjęciu za które niemiecki dziennikarz został skazany? Gratulował mu holokaustu zdaje się. To kto tu jest odpowiedzialny za zagładę żydów?

 75. Dr Jan Przybysz mówi:

  Brawa za te i poprzednie akcje. Początek jihadu jest skoordynowany i zawsze wygląda tak samo- w płacze o prześladowania w nadziei na specjalne traktowanie. Następny etap to prokreacja, potem demonstracje, przemoc i Jihad polityczny. Można to prześledzić w Szwecji, Francji czy Wielkiej Brytanii.

 76. supeł mówi:

  Nie można o nim powiedzieć, że jest przywódcą religijnym, gdyż zmuszanie 10 letnich dziewczynek do tzw. małżeństw, to normalny gwałt na nieletniej, oszpecanie i mordowanie kobiet w imię wydumanej arabskiej męskości, nie można nazwać religią, chcą po prostu wprowadzenia w Polsce, swoich bandyckich metod, NA KTÓRE W POLSCE, NIE MA PRZYZWOLENIA, i najgorsze, to nienawidzą POLSKICH TATARÓW!!! A poza tym nie nazizm, tylko narodowy socjalizm.

 77. Skorpion48 mówi:

  Brakuje mi w odpowiedzi RDI przypomnienia tego, ze Wielki Mufti Jerozolimy podjął współpracę z Hitlerem i wystawili wo0juska z Hakenkreuzem na czapkach po stronie Niemiec podczas ostatniej wojny.

 78. ania mówi:

  Ten pan w ogóle nie powinien się wypowiadać w mediach . Nie zna historii, takie zachowanie jest karygodne. Oczywiście nie wszyscy muzułmanie w Polsce są tacy jak on, nie dajmy się skłócić!

 79. Ja.Mazurkiewicz mówi:

  Uważam, że ten człowiek ze względu na swoje poglądy w Polsce jest niepożądany.Takich tu ja nie chcę

 80. Andrzej Witowski mówi:

  List do Szanownego Pana Nedal Abu Tabaqa został zapewne wysłany 30 listopada lub 1 grudnia 2017 roku (nie mogłem znaleźć daty), czyli ponad miesiąc temu. Czy Szanowny Pan Muffti Ligi Muzułmańskiej zdobył się na odpowiedź na zawarte w nim zarzuty?

  Pan Muffti Ligi Muzułmańskiej urodził się w Arabii Saudyjskiej, do której jego rodzice emigrowali z Palestyny), jest lekarzem (studia medyczne w Polsce podjął w 1988 roku), na stanowisku muftiego od 2008 roku [wszystkie dane za Wikipedią]. Brak jest informacji, ale można sądzić, że ma polskie obywatelstwo – jest Polakiem. W każdym razie w Polsce jest od ok. 30. lat.

  Jest człowiekiem wykształconym, należy od niego oczekiwać trzeźwej oceny sytuacji w kraju, w którym się spędziło kawał życia. Tymczasem zacytowane wypowiedzi muftiego, przedstawiające Polskę w fałszywym świetle, to same ogólniki, bez próby uzasadnienia zaprezentowanych poglądów, sformułowane jakby na czyjeś życzenie.

  Można też odnieść wrażenie, że wypowiedź ta wyraża sposób myślenia młodych, wykształconych i z dużych miast. Mufti nie dostrzegł jednak, że ten sposób rozumowania

  Można odnieść wrażenie, że wypowiedź ta wyraża sposób myślenia młodych, wykształconych i z dużych miast. Mufti nie dostrzegł jednak, że ten sposób rozumowania staje się w coraz większym stopniu passé. Wspomniani młodzi z biegiem lat dostrzegają, że byli wykorzystywani w złej sprawie i się od niej odwracają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *