Znamy uzasadnienie wyroku sądu przeciwko Hansowi G.

W lutym informowaliśmy o wyroku Sądu Okręgowego w Gdańsku, który orzekł o winie Hansa G. w procesie wytoczonym przez Natalię Nitek-Płażyńską. Publikujemy wraz z komentarzem fragmenty uzasadnienia, którym gdański Sąd Okręgowy orzekł o winie Hansa G.

Przypomnijmy, że sąd nakazał Hansowi G. przeproszenie Natalii Nitek-Płażyńskiej w “Gazecie Polskiej” oraz w Telewizji Republika. Dodatkowo został zobowiązany do wpłaty 50 tysięcy złotych na Muzeum Piaśnickie w Wejherowie. Sędzia Piotr Kowalski podkreślił historyczne korzenie uprzedzeń rasowych i wyższości rasowej Niemców, jakie prezentował Hans G.

W uzasadnieniu wyroku czytamy o dobrach osobistych składających się na godność człowieka i poczucie wartości wobec innych ludzi. Sąd wymienił m.in. język, własną kulturę, historię, czy wyrosłe z niej tradycje. Dalej czytamy, iż zakorzenienie w swojej grupie etnicznej czy narodzie daje poczucie wartości jako człowieka. W związku z tym faktem, sąd wyjaśnił, że wkraczanie w te dziedziny i obrażanie i wyszydzanie tych wartości godzi bezpośrednio w godność człowieka i jego poczucie wartości. Według sądu Hans G. naruszył poczucie własnej wartości Natalii Nitek-Płażyńskiej jako pracownika.

W orzeczeniu gdańskiego sądu trafiamy również na kwestię „hitlerowskich” poglądów Hansa G. Sąd uznał jako absurdalne twierdzenia samego pozwanego, jakoby to przebywanie w Polsce uczyniło go hitlerowcem. Na pewno przebywanie w Polsce nie mogłoby z nikogo uczynić faszysty czy hitlerowca – stwierdził sędzia. Poglądy Hansa G. według Sądu Okręgowego w Gdańsku to konglomerat uprzedzeń rasowych, nacjonalizmu niemieckiego w starym, XIX-wiecznym stylu i antypolskich uprzedzeń. Są to stare klisze, które głęboko zapadły w świadomość społeczeństwa niemieckiego.

Sąd odniósł się także do atmosfery, jaka panowała w firmie prowadzonej przez Hansa G., a którą można określić jako nacechowaną terrorem psychicznym, pełną strachu i stresu.

Reduta Dobrego Imienia mając status interwenienta ubocznego wspomagała ten proces – zarówno od strony finansowej jak i prawnej.

Treść wyroku można przeczytać pod poniższym linkiem:
Wyrok sądu w sprawie przeciwko Hansowi G.

Dodaj do zakładek Link.

15 odpowiedzi na „Znamy uzasadnienie wyroku sądu przeciwko Hansowi G.

 1. Leszek mówi:

  Zbyt dyplomatycznie polski sędzio, zbyt łagodnie … – 50 000 zł … A przecież te drobne 12 000 EU i tak zostanie wpisane to w koszta firmy tego, jak sam chce aby go nazywać – HITLEROWCA … Interesujące jest, jak potraktowałby go zgodnie z ostrymi antynazistowskimi przepisami w prawie karnym – sąd niemiecki ?

  • Rafał Potwornicki mówi:

   Mordu w Piaśnicy i w Szpęgawsku nie dokonali żadni naziści, tylko Niemcy!
   Ciągle nie można znaleźć funduszy na wybudowanie pomnika w Szpęgawsku. Przyzwoity polski sąd przysoliłby odpowiednią karę przeznaczoną na fundusz budowy pomnika od takiego pana. Wtedy sprawiedliwości dziejowej stałoby się zadość. A takie sralis – mazgalis niewiele pomoże. A Niemcowi mało zaszkodzi.
   Ponadto – brawa dla Pani N. Nitek – Płażyńskiej, że nie dała sobie pluć w twarz.

 2. 84-latka mówi:

  Śledziłam tę sprawę od początku. Dziękuję za dostęp do uzasadnienia wyroku.
  Gratuluję Wam wygranej i Natalii Nitek-Płażyńskiej.
  Proszę o przekazanie Jej pozdrowień!
  dr n.t. emerytowana adiunkt Politechniki Krakowskiej
  Zofia Gerlach-Kolasa

 3. mój głos mówi:

  Serdeczne wyrazy szacunku dla Pani Natalii Nitek za odwagę i prawe oblicze które powinno cechować każdego Polaka. A wiemy, że tak nie jest bo raczej spotykamy częste przejawy zobojętnienia, a nawet ośmieszania zachowań patriotycznych. Dlatego podziwiam te osoby, które stają odważnie w sytuacji kiedy trzeba bronić własnych praw na swojej ziemi. Jakie to oczywiste, a jakie deficytowe.

 4. tss mówi:

  Wyjątkowo łagodny wyrok! Dlaczego dokłada się Skarb Państwa Polskiego do zwrotu kosztów sądowych w tak nikczemnym postępowaniu p/ Narodowi Polskiemu i samej Pani Nitek-Płaziskiej przez Hansa G? W przeciwnej sytuacji nawet trudno mi sobie wyobrazić konsekwencji!!!

 5. Szanowny Panie Sędzio, szanowna RDI!
  Wyrażam szacunek za wiedzę, działanie i uzasadnienie wyroku (może zbyt łagodnego). Następne SS-mańskie, nazistowskie pokolenie Niemców gardzi Polakami. II wojna światowa NIE JEST ROZLICZONA. Ani Golgota Zachodu ani Golgota Wschodu. Hans G. udowodnił, że barbaria niemiecko-austriacka wciąż się czai…

 6. Wyobcowany mówi:

  Ten terrorysta powinien przebywac w zakladzie dla ?????
  To Hans G . powinien oplacic wszystkie koszty zwiazane z tym , ze on jest winny wszystkich zarzutow w calym procesie.

 7. Andrzej E. Wasilewski mówi:

  jestem wdzięczny “Reducie” za wszelkie działania…..

 8. Prof. Dr etc etc Jan Stecki mówi:

  Jaki to wstyd ze jest tylko JEDNA skarzaca
  a ten Hans dokuczal wszystkim.
  Polacy sa wstretni przez ten brak SOLIDARNOSCI.
  Nic nie pomogl tak trafny wybor nazwy Wolnego Zwiazku Zawodowego. Smutne i co robic aby to zmieniac??
  j.s.

 9. Ciekawe czy Hans zaplaci te 50000 zl Watpie

 10. alicja cielecka mówi:

  dziekuje reducie za dzialalnosc

 11. Krzysztof K. mówi:

  Dzień dobry,
  Chciałbym poinformować o ciekawych praktykach stosowanych przez Onet.pl
  Dawno temu założyłem tam poczte no i dostaję meile na tę pocztę od RDI między innymi.
  Do niedawna wiadomości od RDI trafiały normalnie do skrzynki odbiorczej i byly widoczne na pasku powiadomień,ostatni zauważyłem że trafiają do FOLDERU OFERTY gdzie nie widać powiadomień o nowych wiadomosciach.
  Ostatnie dwa meile informujace o wyroku Hansa G. i o Jacku Perłowskim rekonstruktorze trafiły właśnie do Katalogu OFERTY.
  PRZECIEŻ TO NIE SĄ OFERTY

  • Sławek mówi:

   A propos poczty elektronicznej; chętnie założyłbym konto na jakimś porządnym, dobrze działającym, polskim portalu, ale niestety, z tego, co się orientuję, takowych – brak, więc pozostają Onety, Tleny, WP itp., będące pod władzą różnych nacji, tudzież postkomunistycznej nomenklatury.

 12. A.J. mówi:

  Sprawiedliwości stało się zadość – brawo i gratulacje!!! Tak trzymać dalej!

 13. Krystyna mówi:

  Serdeczne wyrazy uznania i wdzięczności za godna postawę Polki dla PANI Nitek-Płazińskiej.
  Ciekawa jestem, czy są jeszcze Polacy, którzy pracują w tym zakładzie;
  jeśli nie, to chwała Polakom.
  Przy okazji dziękuję RDI za to co robi dla naszej Ojczyzny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *