List RDI do prezydent-elekt Tajwanu w sprawie jej zniesławiających słów w “China Times”

Przedstawiamy poniżej treść listów, jakie zostały złożone przez nas w przedstawicielstwie Tajwanu w Warszawie, w odpowiedzi na zniesławiające słowa prezydent-elekt tego państwa, która powiedziała w wywiadzie dla “China Times”, że

„Polska przeszła drogę od komunistycznego państwa ku demokracji i w tym procesie transformacji istnieje konieczność wyjaśnienia prawdy np. dotyczącej historii masakry na Żydach, temu wszystkiemu polskie społeczeństwo musi stawić czoło”.

Te zniesławiające słowa wymagały reakcji. Do naszego listu dołączyliśmy list do prezydent-elekt od Pani Alicji Malczewskiej-Drzał, odznaczonej przez instytut Yad Vashem medalem “Sprawiedliwy wśród narodów świata”.

List Reduty

Prezydent Tajwanu Pani Tsai Ing-wen

Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga Przeciw Zniesławieniom zgłasza zdecydowany sprzeciw wobec wypowiedzianych przez Panią Prezydent słów odnoszących się do Narodu Polskiego,
w których mówiła Pani o: „konieczności wyjaśnienia prawdy np. dotyczącej historii masakry na Żydach, [czemu] polskie społeczeństwo musi stawić czoło”.

Informujemy, iż obozy zagłady, w których dokonywane było ludobójstwo zostały utworzone przez Niemców na terenie okupowanej Polski. Powstały one po napaści na RP we wrześniu 1939 roku przez III Rzeszę Niemiecką. W obozach tych w latach 1939-1945 życie stracili oprócz Żydów również Polacy i Romowie oraz obywatele innych narodów.

W Polsce istniał największy w okupowanej przez Niemców Europie ruch oporu, zarówno wojskowy jak i cywilny.

Władze Polskiego Państwa Podziemnego wykonywały wyroki śmierci na wszystkich tych, którzy próbowali przyłączyć się do niemieckiej akcji prześladowania Żydów.

Polska była jedynym krajem w okupowanej Europie, w którym Niemcy wprowadzili karę śmierci za pomoc Żydom – za ich ukrywanie i jakiekolwiek wsparcie. Kara ta dotykała całych rodzin, dorosłych i dzieci. Mimo tego Polacy pomagali swoim żydowskim współobywatelom. Tysiące Polaków zostało zabitych za udzielanie pomocy Żydom.

Należy zaznaczyć, iż niemieckie obozy koncentracyjne i zagłady na terenie Polski były niemieckimi instytucjami, z niemieckim personelem państwowym, wypełniającymi niemieckie zadania gospodarcze i polityczne.

Dlatego też Reduta Dobrego Imienia żąda sprostowania wypowiedzianych przez Panią słów.

Z poważaniem

Maciej Świrski
Prezes Reduty Dobrego Imienia

List “Sprawiedliwej”

Szanowna Pani Prezydent Tsai Ing-wen

Ekscelencjo, niektóre polskie media podały Pani wypowiedź o tym, że Polacy mordowali Żydów w czasie II wojny światowej i winni się rozliczyć ze swojej historii.

Jeśli Pani to rzeczywiście powiedziała to ktoś Panią haniebnie okłamał bo w rzeczywistości naziści niemieccy mordowali w czasie II wojny światowej zarówno Polaków jak i Żydów.

Próby ratowania Żydów przez Polaków karane były przez Niemców karą śmierci – całej rodziny.

O tym mógłby najlepiej poświadczyć mój Ojciec oraz ja bo za pomoc Żydom zostaliśmy odznaczeni przez Instytut Pamięci Narodowej „Yad Vashem” w Jerozolimie orderem sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Na dowód tego załączam kopię dyplomu. Mam nadzieję, że w imię prawdy i sprawiedliwości zechce Pani opublikować sprostowanie swojej bardzo krzywdzącej Polaków wypowiedzi.

Z poważaniem
Alicja Malczewska –Drzał

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *