Nowy list Onetu w sprawie skandalicznego wykorzystania zdjęcia zamordowanych w Palmirach

Otrzymaliśmy kolejny list od Onet.pl w sprawie zdjęcia które wykorzystali do zilustrowania tekstu na temat Polek romansujących z Niemcami podczas II wojny światowej.

Dla przypomnienia: poniższe zdjęcie pochodzi ze strony głównej Onet.pl. Lead na zdjeciu brzmi:

“Romans z niemieckim żołnierzem był surowo zakazany, ale w Polsce żyją dzieci będące owocem takich związków”

Onet- romanse Polek - rozstrzelanie

Na zdjęciu niemieccy żołnierze prowadzą w głąb lasu kobiety.

Zdjęcie które wykorzystano i opatrzono takim napisem zrobił niemiecki fotograf w Palmirach tuż przed egzekucją tych kobiet. Polek przywiezionych z Pawiaka i zamordowanych w czerwcu 1940 roku.

Wymowa tego co uczynił Onet jest jednoznaczna.

Po naszej interwencji Onet przysłał do Reduty przeprosiny. Dzisiaj nadeszło kolejne pismo, po tym, gdy napisaliśmy do nich, że po rozpoczęciu akcji antydyfamacyjnej będziemy działać w porozumieniu z Rodziną śp. Marii Brodackiej, jednej z ofiar rozstrzelanych w Palmirach w czerwcu 1940 roku.

Oto pismo, ktore Onet przysłał 30 marca 2016:

Szanowny Panie,

w odpowiedzi na pytanie zawarte w piśmie skierowanym do nas przez Pana 25 marca 2016 roku i dotyczącym naszego oświadczenia w sprawie zdjęcia użytego do ilustracji wywiadu z autorką książki “Pokochałam wroga” na stronie głównej Onet.pl, informujemy, że zdjęcie zostało pobrane z zasobów serwisu Shutterstock. Jednocześnie chcielibyśmy wyjaśnić, że fotoedytor odpowiedzialny za dobór zdjęcia do materiału nie zapoznał się z jego opisem, co spowodowało umieszczenie go w nieodpowiednim kontekście.

Chcielibyśmy ponownie zwrócić Pana uwagę, że niezwłocznie po zauważeniu błędu fotoedytora, zdjęcie zostało usunięte.

Jest nam bardzo przykro z powodu zaistniałej pomyłki.

By uczcić pamięć ofiar, fotoedytor złoży kwiaty na Cmentarzu w Palmirach, a redakcja Onet.pl do końca przyszłego tygodnia opublikuje na stronie głównej Onet.pl obszerny materiał na temat tej zbrodni, prezentując go w najbardziej widocznej dla użytkowników części portalu.

Z wyrazami szacunku,
Paweł Jurek
Dyrektor zarządzający segmentem Onet.pl

Tu należałoby dać kilka słów komentarza, lecz ze względów prowadzonej akcji antydyfamacyjnej wstrzymamy się. Możemy dzisiaj jedynie napisać, że nasz Dział Prawny oraz Dział Dokumentacji analizują oba pisma, a także dotychczasowe działania Onet.pl związane z wykorzystywaniem zdjęć przedstawiających martyrologię obywateli Rzeczypospolitej podczas II wojny światowej.

Dodaj do zakładek Link.

9 odpowiedzi na „Nowy list Onetu w sprawie skandalicznego wykorzystania zdjęcia zamordowanych w Palmirach

 1. Marta mówi:

  Ostro ich orzecie!!!!
  Nie odpuszczać tylko sprawy.
  Błagam, niech wpłacą jakieś pieniądze na fundację zajmująca się zbliżoną tematyką. Boją się skandalu międzynarodowego. Kuć żelazo póki gorące. Trzymam kciuki!?

 2. Uważam że Onet postępuje w ten sposób z pełną premedytacją starając się splugawić Polaków za wszelką cenę.Typowe dla niemieckiej propagandy.Należy wszelkimi zgodnymi z prawem sposobami dążyć do zniszczenia i likwidacji tej antypolskiej gadzinówki.

 3. hana mówi:

  To niech się ……. na drugi raz zapozna jełop jeden. Jakby jemu matkę, siostrę prowadzili na mord toby inaczej patrzył. Ignorancja totalna. W głównych wiadomościach powinni przez tydzień o tych przeprosinach mówić a nie pokazywać non stop zmiętego Petru….

 4. Maciej S. mówi:

  Świetna robota Reduty! Oby tak dalej!

 5. Stanisław mówi:

  Reduta Dobrego Imienia winna w/g mojej oceny Sprawę niniejszą zaskarżyć w drodze postępowania Sądowego, bowiem mamy tu do czynienia z Nagonką na Polską Rację Stanu “za srebrniki Niemieckie – obecnie nazywają się one NAZISTOWSKIMI”, choć wiadomo jest nie od dzisiaj ze NA ŚWIECIE POZA EUROPĄ czy USA nikt nie słyszał o państwie Nazilandja, ale o III Rzeszy Niemieckiej Adolfa Hitlera i wiernych spadkobiercach tego Reżimu Narodowych Socjalistów JAK NAJBARDZIEJ

 6. ORLICKI mówi:

  To co robi Onet, jest moim zdaniem w pełni świadome, tylko zdawało się jego właścicielom, że umknie to uwadze Polaków i rozmydli ich nieufność do obecnej polityki niemieckiej wobec Polski – skoro niby nasze kobiety masowo kochały się z hitlerowskimi żołnierzami. Taki tego był cel. Onet jest moim zdaniem tubą propagandy niemieckiej jak szereg gazet niemieckich i wykupionych w Polsce. Szkoda, że Pan Kluska sprzedał Onet zachodniemu kapitałowi. Jak najbardziej jest potrzebna Kukizowa ustawa o odpowiedniej proporcji udziałów Polaków w prasie wydawanej na obszarze Polski. Z tym, że najpierw należy wprowadzić ustawowy rozdział na; 1) Obywatela Rezydenta/gościa Kraju (bez praw wyborczych, bez obowiązku obrony kraju, przysięgającego jak w stanach na wierność Konstytucji – ze zmianami to dopuszczającej, z dowolną narodowością deklarowaną, dopuszczającego posiadanie podwójnej narodowości i podwójnego obywatelstwa, bez prawa do kupowania ziemi ponad pewien obszar), 2) Obywatela Współwłaściciela Kraju (deklarującego co najmniej jedną narodowość własna jako polską, z obowiązkiem obrony kraju, posiadającego pełnie praw wyborczych, przysięgającego na Konstytucję oraz nie służenie innemu narodowi lub państwu przeciwko narodowi lub państwu polskiemu, gwarantującemu obronę dobrego imienia Polski i narodu polskiego itp. obowiązki a wraz z nimi – prawa). Tylko druga kategoria powinna posiadać prawa do obejmowania udziałów w środkach przekazu ponad 50%.

 7. Tadeusz mówi:

  RDI spełniło swoje zadanie, Wielka praca jeszcze przed nimi, bo dobre imię Polaków przez 50 lat było pilnowane przez Ruskich agentów. Czego efekty teraz widzimy.
  Czekam na obiecany artykuł onet’u, ciekaw jestem treści.
  Niech onet poda pod jaką frazą ten grafik(FOTOEDYTOR) znalazł to zdjęcie bo może shutterstock też trzeba objąć “patronatem” RDI
  bo pod frazą “palmiry” są zdjęcia cmentarza.
  Dlaczego zganiają na FOTOEDYTORA przecież tam jest redakcja, a graficy nie zatwierdzają artykułów i ich nie piszą ?????
  Kwiaty w Palmirach powinien złożyć Redaktor naczelny z zarządem na czele !!!

 8. Marian mówi:

  Nie wierze tym niemieckim parobkom. Do sadu zawlec drani, niech sie tlumacza.

 9. traktujmy się poważnie mówi:

  Wszystko pięknie z drobnymi “ale”
  1. Onet MUSI zamieścić treść przeprosin w takiej samej formie jak zostało zamieszczone kłamstwo.
  2. Umowny “fotoedytor” powinien zaliczyć coś w rodzaju kursu dotyczącego historii Polski, w tym wypadku z okresu, którego dotyczyło zdjęcie.
  3. Przeprosiny przeprosinami, Onet powinien wpłacić jakąś kwotę na rzecz Caritas (nie musi być duża, byle wiedzieli, że błędy kosztują)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *