Dość kłamstw w Corriere della Sera! / PETYCJA

Włoski dziennik Corriere della Sera opublikował artykuł „Wojtyla e la fraternità, non dimentichiamolo” autorstwa Gian Antonio Stella (http://www.corriere.it/opinioni/17_ottobre_11/wojtyla-fraternita-8a44cb4a-adcf-11e7-aeaa-c10a797c4526.shtml), w którym zarzuca Polakom kolaborację z Niemcami i współudział w zagładzie Żydów.

Do tekstu odniosła się także ambasada RP w Rzymie.

Poniżej tekst listu, którego tłumaczenie trafi do redakcji Corriere della Sera, redaktora naczelnego i wydawcy pisma. Prosimy o podpisywanie petycji na portalu CitizenGo i wyrażenie sprzeciwu.

—–

Popieram list Polskiej Ligi przeciw Zniesławieniom

Stanowczo protestujemy przeciwko artykułowi Gian Antonio Stella „Wojtyla e la fraternità, non dimentichiamolo” zawierającemu oszczercze tezy zarzucające Polakom kolaborację z Niemcami i współudział w zagładzie Żydów. Wzywamy do sprostowania zawartych w nim informacji lub jego całkowite usunięcie.

Przypominamy autorowi i redakcji, że Polska była jedynym krajem bez rządu kolaboracyjnego, którego Państwo podziemne nakładało karę śmierci za kolaborację, w tym denucjację Żydów i ukrywających ich Polaków. Legalny polski rząd na uchodźctwie i kierowane przez niego polskie państwo podziemne podjęło szereg działań w kwestii ratowania skazanych na zagładę Żydów.

– 4 grudnia 1942 r. roku powstała Żegota – wyspecjalizowana agenda polskiego państwa podziemnego odpowiedzialna wyłącznie za ratowanie Żydów
– Jan Karski ryzykując życie informował rządy krajów alianckich o trwającej zagładzie
– Oficer AK Witold Pilecki przedostał się do obozu Auschwitz, aby zorganizować w nim ruch oporu

Polskie społeczeństwo, które utraciło swoje elity – lekarzy, oficerów, naukowców – za sprawą niemieckich i rosyjskich mordów dokonanych między innymi w Piaśnicy (ok. 14 000), Palmirach (ok. 1700), Katyniu (ok. 21 000), wspięło się przy wsparciu polskiego Kościoła Katolickiego na wyżyny poświęcenia, nieznanego gdzie indziej na świecie. W Polsce w odróżnieniu od innych okupowanych przez Niemców krajów za pomoc Żydom groziła kara śmierci zarówno dla pomagającego, jak i dla całej jego rodziny. Mimo terroru nieznanego w żadnym innym okupowanym kraju w Polsce znalazło się najwięcej Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Do dzisiaj nieznana jest tak naprawdę liczba Polaków, którzy jak rodzina Ulmów poświęcili swe życie na rzecz ratowania Żydów. Symbolem polskiego bohaterstwa i poświęcenia jest Irena Sendler. Ostatnio za sprawą filmu „The Zookeeper’s wife” świat dowiedział się o Antoninie Żabińskiej, żonie dyrektora warszawskiego ZOO, która ocaliła dziesiątki Żydów z warszawskiego getta.

Tysiące Żydów ocalało za sprawą kościoła katolickiego.

W wyniku II wojny światowej Polska poniosła największe straty materialne i ludzkie, Warszawa, była bardziej zniszczona niż Hiroszima i Nagasaki. W jednym tylko dniu podczas Powstania Warszawskiego z zimną krwią zamordowano 10.000 kobiet i dzieci. Niemiecki dowódca odpowiedzialny za ten mord żył przez nikogo niepokojony do końca swoich dni jako szanowany niemiecki obywatel i burmistrz miasta. Na terenach wschodniej Polski 100.000 ludzi zginęło w nieludzkich, niewyobrażalnych cierpieniach zgotowanych przez Ukraińców sprzymierzonych z Hitlerem.

W sumie w wyniku wojny rozpętanej przez Niemcy w 1939 r. Zginęło prawie 6 mln obywateli polskich, w tym 3 mln polskich Żydów.

Cierpienia polskich ofiar nie tylko nie zostały w jakikolwiek sposób zadośćuczynione, ale też przez dziesiątki lat przemilczane i nieuhonorowane. Do dziś te fakty nie istnieją w świadomości zachodniej opinii publicznej.

W warunkach krwawej okupacji, zgładzonych elit społecznych, zdarzały się odosobnione przypadki działań zdemoralizowanych jednostek, które mogły cieszyć się poparciem potężnego, omnipotentnego niemieckiego i radzieckiego okupanta.

Do granic możliwości eksploatuje się z kolei odosobnione wypadki, które miały miejsce w Jedwabnem i w Kielcach. Do dziś nie są one do końca wyjaśnione – mord w Jedwabnem opiera się na często sprzecznych relacjach świadków, a na przeszkodzie wyjaśnieniom stoją protesty przed ekshumacją ofiar tej zbrodni. W przypadku Kielc, do którego także odwołuje się autor oszczerczego artykułu, stwierdzony jest udział komunistycznych służb mających na celu zrażenie zachodniej opinii publicznej do Polski, zdradzonej na konferencji w Jałcie. Pogrom kielecki wydarzył się kilka dni po sfałszowanym przez komunistów referendum i to wydarzenie zagłuszyło wymowę faktu złamania przez komunistów układów pomiędzy sojusznikami z II wojny światowej w sprawie Polski.

Trzeba mieć wyjątkową złą wolę, aby na podstawie tych odosobnionych przykładów wyciągać tak krzywdzące uogólnione wnioski jak robi to autor artykułu w Corriere della Sera.

Jest wyrazem skrajnego szowinizmu, dyskryminacji, wg której poświęca się wyjątkową uwagę jednej grupie etnicznej, wyciąga na podstawie odosobnionych zdarzeń uogólnione kłamliwe wnioski. Zamyka to drogę do prawdziwego dialogu, pojednania, integracji i przyjaźni narodów w zjednoczonej Europie, o której mówił papież Jan Paweł II.

Ten styl stygmatyzacji wybranych grup etnicznych typowy dla ideologii faszyzmu pokazuje, że Corriere della Sera, nie uwolnił się od myślenia w schematach dzielenia ludzi na lepszych i gorszych i tkwi w zmutowanej formie myślenia totalitarnego.

Pisanie o współpracy Polaków i Niemców w trakcie II wojny światowej ramię w ramię jest niewyobrażalnym absurdem, przykładem niespotykanej ignorancji dziennikarskiej i języka nienawiści w celu zniesławienia Polaków z powodów etnicznej dyskryminacji skierowanej przeciwko narodowi polskiemu.

W związku z powyższym jeszcze raz wzywamy do sprostowania lub usunięcia oszczerczego artykułu.

http://www.citizengo.org/pl/104378-stiamo-protestando-contro-larticolo-contenente-delle-tesi-diffamatorie-secondo-le-quali-i

Dodaj do zakładek Link.

27 odpowiedzi na „Dość kłamstw w Corriere della Sera! / PETYCJA

 1. jswiec mówi:

  Artykuł przeczytałem po włosku. Niestety stawia on jeszcze bardziej radykalną tezę, mianowicie, że odmowa Polski przyjęcia islamskich imigrantów wynika bezpośrednio z “podobnej” odmowy obrany Żydów w czasie II wojny światowej. Autor powołuje się przy tym na
  św. Jana Pawła II jako do “szlachetnego wyjątku”, który, gdyby żył, na pewno wsparłby udzielanie pomocy muzułmańskim imigrantom, tak jak kiedyś wspierał Żydów jakoby wbrew rozpowszechionym w Polsce postawom antysemickim. Tym samym usiłuje się wmówić włoskiemu czytelnikowi, że św papież nie był “prawdziwym” Polakiem, a raczej był kimś, kto zaprzeczył swym polskim korzeniom i wzniósł się ponad postawę typowego Polaka. Jest to szczególnie groźna w swej wymowie i wręcz zjadliwa antypolska propaganda, jakiej jeszcze nigdy nie widziałem we włoskiej prasie. Powiedziałbym, że to nowa jakość w stosunku do określeń “polskie obozy zagłady”, bo tu usiłuje się obrzydzić Polaków jako naród, a nie tylko skompromitować jakieś tam działania polskich władz czy przywódców.

 2. jswiec mówi:

  Dodatkowo autor artykułu śmie twierdzić, że modlitwa “Różaniec do granic” jest właśnie kontynuacją działań, które kiedyś miały na celu eksterminację Żydów, a dziś są skierowane przeciw muzułmanom. Brakuje już tylko stwierdzenia, że “taki naród nie zasługuje na istnienie w demokratycznej i tolerancyjnej Europie”. Ale to wprost wynika z artykułu. Okazuje się, że włoskie elity polityczne, których opinie wyraża właśnie “Corriere della Sera”, mają do Polski bardziej pogardliwy stosunek niż elity niemieckie czy brytyjskie. To zaczyna być bardzo niepokojące, bo nikt tego problemu nie dostrzega, tymczasem w Italii mieszka ponad 100 tys. Polaków.

 3. Alfreda Lubowiecka mówi:

  Oburzające są sprzeczne z prawdą, a ostatnio ,,modne” propagandowe oskarżenia wobec Polaków, przedstawiające nasz naród, który był ofiarą bestialskiej napaści Hitlerowskich Niemiec, jako agresora!!!

 4. Łukasz Kaczmarek mówi:

  Co za bezczelność! Może warto Włochom przypomnieć ich ścisły sojusz z Hitlerem i czynny antysemityzm w czasie wojny, a także ludobójstwo dokonane na Abisyńczykach? Zanim zaczną rzucać bezpodstawne oskarżenia pod naszym adresem, niech krytycznie przemyślą swoją przeszłość… A jeśli chodzi o tzw. “uchodźców”, to z rozmów z normalnymi Włochami wiem, że mają ich powyżej uszu. Widziałem także zdjęcie ukazujące zastrzelenie na ulicy w którymś z miast południowych Włoch “uchodźcy” przez członka mafii. Niech zatem włoscy krytycy zobaczą najpierw belkę w swoim oku, a później wytykają źdźbło w cudzym…

  • Małgorzata Zaczkiewicz mówi:

   Też o tym pomyślałam, że za uszami to mają Włochy, jako bezpośredni współpracownik hitlerowskich Niemiec. Jeśli chodzi o “uchodźców” – wszyscy uszczęśliwieni przez Angelę Merkel – mają ich dość, łącznie z Niemcami, dlatego jest taka nagonka na Polskę, która nie chce ICH MIEĆ U SIEBIE, dlaczego ma mieć lepiej niż poprawni politycznie przyjaciele Niemiec???

 5. Stanisłąw Pałka mówi:

  Tą antypolską nagonkę prowadzą media które chcą pokłócić Europejczyków między sobą. Czyli są to antyeuropejczycy. To zdanie zginęło 3 mln żydów jest też wątpliwe. Właściwie za to zdanie Niemcy też was (redakcję) mogą posądzić o bezpodstawne pomówienie.

  Oczywiście atak należy odeprzeć uderzeniem w atakującego a nie atakowaniem Niemców. Ja w 2WŚ straciłem wójka, inny ryzykował życiem podczas kampani wrześniowej itd. Jednak większą winą obarczam bankieró którzy Hitlera podpuścili do wojny. Niestety bankierzy Hitlera weszli do Polski i mają się dobrze.

 6. Leszek mówi:

  Niepotrzebnie w petycji porusza sie sprawe “odosobnionych wypadkow”, a szczegolnie prowokacji Jedwabnego i Kielc. W jakim celu? Zeby rozmydlic sprawe? Dlatego nie podpisuje tego protestu, ktorego tresc przyznaje czesciowa racje wloskiemu paszkwilowi. Tutaj zaden protest nie pomoze. Ta sprawa powinny sie zajac sluzby specjalne. Porwac autora, postawic przed polskim sadem i dotkliwie go ukarac. Powinno sie rowniez wytoczyc proces redakcji tego pisma i zarzadac dotkliwej kary pienieznej – rzedu kilkunastu milionow dolarow. Tak powinno sie dzialac, by ustaly paszkwile rzucane na Polske. Tylko tego nie zrobi ani MSZ, ani obecny rzad, ani sluzby specjalne rasem z “polskim” wymiarem sprawiedliwosci.

  • Zbig mówi:

   Ma Pan racje. Poza tym jest to calkiem jasne ze za tym stoja “sily” ktore dawno zapowiedzialy ze beda oczerniac polski narod na arenie miedzynarodowej jezeli nie dostana tych wymyslonych “odszkodowan” w wysikosci 64mld $.

  • Adam.M mówi:

   Zgadzam się z Leszkiem .

   Tylko chorendalnie wysokie kary pieniężne zatrzymają tych
   co będą chcieli oczerniać POLSKĘ .
   Zastanawia mnie dlaczego jeszcze Reduta tego nie czyni !
   Przecież takie działanie jest w interesie Polski rząd musi
   POMÓC .
   Chyba że to jeszcze nie jest NASZ RZĄD.

 7. Maria mówi:

  Pisanie o generalnej współpracy Polaków i Niemców w trakcie II wojny światowej to oczywiście absurd i dowód ignorancji. Ale, jeśli chodzi o Państwa odpowiedź, mam kilka wątpliwości. Bo jak np. ocenić w tym kontekście NSZ? Kto doniósł na rodzinę Ulmów i na innych polskich bohaterów, którzy za swój humanitaryzm zapłacili śmiercią? I dlaczego liczne osoby, które w czasie wojny niosły pomoc Żydom, po wojnie przez wiele lat musiały kryć się z tym przed sąsiadami?

  • RUR mówi:

   Wątpliwe twierdzenie, przeciez Ministerstwo spraw wewnętrznych, zwłaszcza za wyjątkiem samego ministra, było wówczas kierowane w różnych departamentach w znacznej mierze przez Żydów. Jeśli nawet twierdzenie takie jest prawdą, to spowodowała to wszystko właśnie działalność wspomnianego Ministerstwa

  • Leszek mówi:

   @ Maria
   Bardzo Pania przepraszam, ale powinna Pani zrewidowac swoja wiedze historyczna. NSZ nie zwalczaly Zydow. Walczyly z niemieckim i sowieckim okupantem Polski. W jego szeregach walczylo tez wielu Zydow. Naczelnym lekarzem Brygady Swietokrzyskiej byl powszechnie szanowany Zyd. Rozumiem, ze wyniosla Pani swoja wiedze z propagandy sowieckiej, saczonej nam przez ponad pol wieku w czasie PRL. Teraz istnieja mozliwosci sprostowania klamstw wbijanych nam w glowy przez Zydokomune i ich potomkow, az do chwili obecnej. Dlatego polecam Pani zapoznanie sie z prawda o tamtych czasach. Jest sporo dostepnych zrodel historycznych.
   Nie wiem kto doniosl na Ulmow i nie wiem czy ktos na nich donosil. Takie postepki karane byly smiercia z rak Panstwa Podziemnego. Jezeli Pani posiada jakies informacje na ten temat, uprzejmie prosze o podzielenie sie tym z nami.
   Nonsensowne i calkowicie mijajace sie z prawda jest Pani twierdzenie, ze osoby ktore ukrywaly Zydow, musialy sie kryc z tym po wojnie. Bylo dokladnie odwrotnie. Czesto Zydzi uratowani przez Polakow bronili ich skutecznie przed swoimi rodakami przyslanymi z Rosji przez Stalina w celu zlikwidowania Polskiej Armii Podziemnej. Kierownictwo Ministerstwa Bezpieczenstwa Publicznego skladalo sie w dziewiedziesieciu dziewieciu procentach wlasnie z tych Zydow – wg. raportu Ambasadora Sowieckiego w Polsce.

   • XYZ mówi:

    “wg. raportu Ambasadora Sowieckiego w Polsce”
    masz dostęp do tych raportów?
    “doradcą” przy MBP był Iwan Sierow, a dyrektorem departamentu kadr inny Sowiet, podobnych szefów bądź “doradców” miały też pozostałe departamenty

  • Jerzy mówi:

   dziwym sie wydaje dlaczego to wlasnie tersz przedstawiciele narodow ktore bezposrednio .wspolpracowaly z niemcami.i teraz ich.proboja popierac w islamizcji eutopy – to odslona lewicy zchodniej ktora wraz z masoneria widzi okazje do.tego aby wyrugowac podstawy bytu jej jako chrzescijanskich korzeni w ktorych prawo i moralnosc formowaly czlowieka jako istote.Nie dajmy sie lewakom oglupiac bo z uslug rodzimych pulcie na nas wykorzystuja prosze popatrzec na obecna tżw opozycje cozy to Polacy

 8. rozsądny mówi:

  Makaronairze pewno myślą, że wypisując bzdury na temat naszej rzekomej kolaboracji, skłonią nas do brania tego islamskiego tłumu do POLSKI. Ale w kwestii faszyzmu i kolaboracji kto jak kto, ale oni powinni siedzieć cicho! Bardzo cicho.

 9. rozsądny mówi:

  Leszek ma rację! Szkoda, że uwierzyłem awansem w odpowiednią treść żądania. Zastanowiłbym się nad podpisaniem. Muszę jednak bardziej się przykładać. Przypominam tylko, że żydów w Kielcach zabito w wyniku ruskiej prowokacji, wykonanej łapami ubeków, czyli tak jakby nie przez POLAKÓW.

 10. rozsądny mówi:

  Jaswiec martwi się, że we Włoszech mieszka 100 000 Polaków. Ja jakoś się specjalnie nie przejmuję tymi, którzy porzucają własny kraj. Nie potrafię o nich myśleć z szacunkiem. POLSKA jest miejscem Polaków i tu trzeba budować jej wielkość. No chyba, że za granicą siedzi się dla osłabiania wrogów a nie dla wysługiwania się im…

 11. RUR mówi:

  Myślę, że jest to celowa, długotrwała antypolska kampania prowadzona przez pewne koła na Zachodzie, które należy zidentyfikować, inaczej to
  wszystko będzie trwać w nieskończoność ….

 12. konsulant mówi:

  Pisząc protest przeciwko oszczerstwie nie powinno się dawać jakiejkolwiek furtki. Swoje napisali więc i tak coś poszło w świat. Z mądrym można dyskutować, z nawiedzonym nie należy dawać jakiegokolwiek punktu zaczepienia. Należy zanegować wnioski ogólne i podstawowe, generalizujące postawę społeczeństwa polskiego. Po usunięciu fragmentu o Jedwabnem i Kielcach miałoby to właściwy wydźwięk.

  • Marx mówi:

   Odniesienie do Kielc i Jedwabnego wynika z przywołania ich w treści artykułu, jako przykładu, gdzie Polacy-“chrześcijanie” zamordowali Żydów.

 13. Sumer mówi:

  ŻYDOWSKIE CREDO wygłoszone przez Izraela Singera* w dn.19.04.1996 r w Buenos Aires na Światowym Kongresie Żydów, wyjaśnia całą istotę obecnej antypolskiej kampanii, która wręcz niewyobrażalnie nasiliła się po ostatnim odsunięciu ICH od władzy a raczej koryta z którego bezczelnie i bez najmniejszych skrupułów wygarniali Polsce i Polakom miliardy zł jednocześnie wyzywając naród polski “bydłem”, “chamami” i najpodlejszymi epitetami.
  Cytat :
  ” Więcej niż 3 mln Żydów zginęło w Polsce i Polacy nie będą spadkobiercami polskich Żydów.
  Nigdy na to nie pozwolimy !!! Będziemy ich nękać tak długo, dopóki Polska nie pokryje się lodem.
  Jeżeli Polska nie zaspokoi żydowskich żądań /ca 60 mld $/, będzie publicznie poniżana i atakowana na forum międzynarodowym” …itd
  =================================
  Czyż te wszystkie obecnie “omyłkowe” wstawki we wszystkich ICH gazetach po całym świecie o “polskich obozach śmierci”, “antysemityźmie”, “braku demokracji”, “faszyźmie” nie są dobitnym dowodem na realizację ich butnej i bezczelnej propagandy ? …..A “Pokłosia” i “Idy” /robione i szeroko promowane za nasze pieniądze/, nie są pluciem nam w twarz przez podszywających się pod Polaków a wręcz typowo nienawistnych i judzących po żydowsku, różnej maści Stuhrów i jemu podobnych ??

  *Izrael Singer to ten sam “porządny” geszefciarz, który 14.04.2007 został odwołany z pełnionej dotychczas funkcji –
  sekretarza Generalnego Światowego Zw. Żydów za sprzeniewierzenie, defraudację 2 mln dolarów “wypracowanych” w ramach najbardziej dochodowego przedsiębiorstwa “Holokaust”.

 14. eszet33 mówi:

  Podpisałem, bo szybka reakcja musi być, choć treść petycji nie jest perfekcyjna. Co do uwag innych komentatorów, że należałoby Włochom przypomnieć ich własne winy – to racja. Nie można jednak zapominać, że artykuł w CdS to prowokacja i treść petycji prawie na pewno byłaby wykorzystana do szczucia Włochów przeciwko Polakom. Zapewne dlatego jej tekst jest ostrożnie sformułowany i nie zawiera wątku włoskiej odpowiedzialności za krzywdy wyrządzone Żydom. Zasada jest prosta: lepiej odnieść się merytorycznie do kontestowanej treści artykułu, niż szukać sobie nowych wrogów.
  Poza tym ostrzegam innych komentatorów przed trollami na tutejszym forum. W niektórych ostrych, w swojej formie – wypowiedziach dostrzegam złe intencje: chęć wywołania agresji. Mniej doświadczeni komentatorzy mogą się na to nabrać. Trollom nie należy zabraniać dostępu do tego forum, ale po prostu nauczyć się “oddzielać ziarno od plew”. Czyli zastanowić się nad własną reakcją na dany komentarz. Jeśli prowadzi do eskalacji agresji – to wiadomo…
  Pozdro!

 15. Piotr mówi:

  Proponuję dodac do tekstu Petycji:
  ” Do 1 stycznia 2012 roku blisko 6,3 tysiąca Polaków zostało odznaczonych przez jerozolimski instytut Yad Vashem. To 25 procent wszystkich wyróżnionych.” Czyli ponad 25 tysięcy.
  Dobrze by było powtarzać częściej ten fakt.

 16. Edyta mówi:

  Ja bym jeszcze dodała, czy naprawde kazdego należy przyjąć pod swoj dach.

 17. stevan mówi:

  Pisałem już kiedyś tutaj, że nawet Urban przyznał, że na Ukrainie, Litwie, Węgrzech prześladowanie Żydów było naprawdę ogromne, a w Polsce to było może 5 % tego co się działo tam.
  Włosi piszą o emigrantach, żeby zawstydzić Polskę. Po co nam niepracujący, chorzy ludzie! W Niemczech, Francji kradną i mordują, biją też dzieci w szkołach. Pisma medyczne ostrzegają: w krajach trzeciego świata jest ogromny głód, dlatego dzieci rodzą się tam ułomne fizycznie i psychicznie. Dla takiego nerwusa jest normalne złapać za maczetę czy kałasznikowa. Zero moralności! Powie ktoś, że takie poglądy, to nie po leninowsku. Ale Lenin powiedział: kto nie rabotajet, tot nie kuszajet. A księża i lewacy aż piszczą, żeby ich tu sprowadzić! Tak właśnie rodzi się zło- z tolerancji! Zapomnieli, że Bułgaria i Rumunia były 500 lat w niewoli muzułmańskiej, w czasie której ludność była dziesiątkowana znacznie skuteczniej niż za Hitlera!

 18. Latarnik mówi:

  Mamy wrogów wśród tych którzy pomagali Hitlerowi i Stalinowi, broniąc ich.
  Należy im to udowadniać i mówić o tym

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *