Znieważeniem znaku PW zajmie się prokuratura

Na profilu facebooka tygodnika „Przekrój” ukazał się rysunek satyryczny  pana Marka  Raczkowskiego.  Ilustracja przedstawia osobnika, popularnie określanego mianem dresiarza, który kreśli na murze skrót powszechnie znanego wyrażenia wulgarnego pod adresem policji, gdzie słowo policja zastępuje symbol Polski Walczącej.

I tym razem Reduta Dobrego Imienia reaguje zdecydowanie na znieważenia znaku Polski Walczącej, symbolu  walki z okupantem, w której zginęły miliony Polaków.
Deptanie symboli to nomen omen żadna sztuka. „Dyskurs” uprawiany metodą, która polega na profanacji pamięci, nie prowadzi do budowania wspólnoty, lecz do dalszego umacniania podziałów. Ciekawe, że środowiska tak  walczące z uprzedzeniami, stereotypami same propagują wizerunek polskiego patrioty jako tępego łysola, obrażając w ten sposób tysiące szlachetnych, wartościowych ludzi.  Ponad 70 lat temu hitlerowska propaganda używała na walczących pod znakiem PW określenia  „polnische Banditen”, ubecka – „zapluty karzeł reakcji”.  Czyżbyśmy dziś mieli do czynienia z  tego rodzaju mową nienawiści w nowej odsłonie? Musi być pytaniem retorycznym, kto z satysfakcją podpisałby się dziś  pod tym rysunkiem.  Potwierdza się niestety tutaj smutna diagnoza tych, którzy obserwując dzisiejszą polską rzeczywistość, dostrzegają toczącą się walkę, trzeciego już, pokolenia potomków  UB i AK. Argument prowokacji artystycznej, stosowany jako  wytrych do obrony „dzieł”, których jedyną wartością jest szokowanie, nie wytrzymuje tu krytyki.  Nawet jeśli tym sposobem próbowano zwrócić uwagę na trend, w którym symbole patriotyczne są nadużywane,  to wierzymy, że tak utytułowanego artystę  stać na zasygnalizowanie tego problemu w bardziej umiejętny sposób. Ten zaprezentowany jest na  poziomie brukowca. Na zasadzie: Im większa świętość, tym lepszy efekt.

Pod znakiem Polski Walczącej żołnierze AK, żołnierze wyklęci walczyli przeciwko totalitaryzmom, zarówno czerwonemu, jak i brunatnemu, w których artyści, dziennikarze, twórcy nie mogli nawet marzyć o namiastce tej  swobody wypowiedzi, jaką mają dzisiejsi dziennikarze.

Symbol Polski Walczącej na mocy uchwały, która weszła w życie z dniem 22.08.2014 r jest objęty ochroną. W związku z tym Reduta Dobrego Imienia składa zawiadomienie do prokuratury.

Dodaj do zakładek Link.

Jedna odpowiedź na „Znieważeniem znaku PW zajmie się prokuratura

  1. JAWA mówi:

    “pana Marka Raczkowskiego” ktoś taki jest “panem”?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *