Z potrzeby serca…

W odpowiedzi na liczne artykuły i komentarze, sugerujące że Polacy są współodpowiedzialni za Holokaust, rozpoczynamy akcję „Z potrzeby serca! Polacy ratujący Żydów”. Przez najbliższe tygodnie będziemy przedstawiali historie Polaków, którzy ratowali Żydów z narażeniem życia własnego i swojej rodziny. Wielu ratujących nie przeżyło II wojny światowej, niejednokrotnie zginęli z rąk Niemców wraz z tymi, którym chcieli pomóc. Historie, które przywołujemy pochodzą z obszernego opracowania Janiny Hery pt. „Polacy ratujący Żydów. Słownik” wydanego nakładem wydawnictwa Neriton w 2014 r.

Grafiki przygotowaliśmy w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej, będą publikowane na profilu Facebook Reduty Dobrego Imienia, na Twitterze oraz na stronie www.

Już teraz prosimy o powielanie, wysyłanie znajomym, rozprzestrzenianie w sieciach społecznościowych. Nie możemy zapomnieć o tych często bezimiennych Polakach, nigdy nie nagrodzonych medalami, ratujących z potrzeby serca… Mamy moralny obowiązek opowiadać o naszych rodakach i ich losach także tym, którzy historię Polski i II wojny światowej na naszych ziemiach znają tylko pobieżnie.

Jednocześnie jeśli Państwo mają w swoich rodzinach podobne historie, prosimy o przesłanie ich do nas na adres: kontakt@reduta-dobrego-imienia.pl

—–

W czasie II wojny światowej za pomoc Żydom w okupowanej Polsce obowiązywała kara śmierci, mimo to Polacy ofiarnie ratowali Żydów od zagłady. W pomoc Żydom zaangażowane były całe rodziny, jednego Żyda czasem ratowało kilkadziesiąt osób. Tysiące Polaków zginęło za ich ukrywanie, pozostali do dziś bezimienni, zapomniani. 6706 Polaków zostało odznaczonych medalem Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Pomagali swoim sąsiadom z potrzeby serca.

 

HISTORIE W JĘZYKU POLSKIM

Z potrzeby serca – Polacy ratujacy Zydow 1-20

Z potrzeby serca – Polacy ratujacy Zydow 21-40

Z potrzeby serca – Polacy ratujacy Zydow 41-60

Z potrzeby serca – Polacy ratujacy Zydow 61-70

Z potrzeby serca – Polacy ratujacy Zydow 71-80

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HISTORIE W JĘZYKU ANGIELSKIM

Out of the kindness of their heart! Poles saving the Jews 1-10

Out of the kindness of their heart! Poles saving the Jews 11-20

Out of the kindness of their heart! Poles saving the Jews 21-40

Out of the kindness of their heart! Poles saving the Jews 41-60

Out of the kindness of their heart! Poles saving the Jews 61-70

Out of the kindness of their heart! Poles saving the Jews 71-80

Komentarze są wyłączone.