Wstęp

Drodzy Czytelnicy!

Jak co roku 11 listopada przeżywaliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji zapraszamy do lektury świątecznego wydania "Reduty Online", którego mecenasem jest PGNiG SA.

Przygotowaliśmy dla Państwa specjalne - drugie takie - wydanie "Reduty Online" w pdf - do rozpowszechniania drogą mailową lub do druku. Numer jest dostępny do pobrania tutaj:

RedustaOnline-11.11-wydanie-specjalne-do-druku

RedutaOnline-11.11-wydanie-specjalne

W świątecznym numerze przedstawiamy Państwu teksty związane zarówno z okolicznościami odzyskania przez Polskę niepodległości, jak i z drogą do Niepodległej, a także z tym, co współcześnie dla niepodległości ważne. Tekst Jacka Kowalskiego "Wyprawa trzemeszeńska" przypomina o tych, którzy polegli w drodze do Niepodległej, a artykuł Haliny Świrskiej - w nawiązaniu do książki Floriana Czarnyszewicza "Nadberezyńcy" - przywołuje pamięć o tych, do których Polska nie wróciła. Z kolei dwa teksty Macieja Świrskiego skłaniają do refleksji nad współczesnością.

11 listopada - w poezji i prozie - upamiętnia również Lech Galicki. Natomiast Adam Józef Michalczyk, w tekście pt. "Skany przeszłości", snuje gawędę historyczno-rodzinną, w której nie boi się również nawiązania do spraw aktualnych. Niezwykle ciekawym wątkiem współczesno-historycznym jest też sprawa upamiętnienia na Wyspach Brytyjskich polskiego lotnika, Franciszka Kornickiego - o tym pisze Kajetan Soliński.

W bieżącym numerze, oprócz wieści z działalności Reduty Dobrego Imienia oraz artykułu na temat KL Ravensbrück autorstwa Fundacji Cultura Memoriae, publikujemy także tekst na temat seminariów "Przywracanie zapomnianej historii", których uczestnicy z sukcesami prostują przekłamania dotyczące dziejów Polski i Europy Środkowo-Wschodniej obecne w anglojęzycznych podręcznikach.

Z życzeniami miłej lektury!

Redakcja "Reduty Online"

Publicystyka i komentarze