63. DNI BOHATERSKIEJ WALKI

WARSZAWSKIE DZIECI STOCZYŁY BÓJ…

63. dni trwało Powstanie Warszawskie przepełnione heroiczną walką osamotnionych, którzy stanęli na przeciw niemieckiej machinie śmierci. 2 października 1944 r. pomimo oddania sprawie, poświęcenia zdrowia i życia oraz wielkiej wiary w odzyskanie wolności, Powstańcy Warszawscy złożyli broń.

Powstanie jest określane jako największa i najbardziej dramatyczna akcja zbrojna podziemia polskiego wymierzona w okrutną i bestialską niemiecką okupację. Choć planowane było na kilka dni, przetrwało ponad dwa miesiące.

Powstańcy podjęli nierówną walkę, chcieli wyrwać stolicę spod okupacji hitlerowskiej, przed przybyciem armii sowieckiej, a przyświecał im jasny cel: zapewnić Ojczyźnie suwerenność.

Do obrony Warszawy stanęły liczne oddziały powstańców i mimo braku odpowiedniego uzbrojenia stoczyły nierówny bój z regularną armią niemiecką.

Wyjątkowymi bohaterami byli mieszkańcy, którzy w ogromnej części przyłączyli się do Powstania. Ludność cywilna – mężczyźni, kobiety, dzieci – warszawiacy zdeterminowani, przepełnieni patriotyzmem, pełni wiary i miłości do Ojczyzny, ofiarnie walczyli w imię wolności.

Na wieść o wybuchu powstania w Warszawie Reichsführer SS Heinrich Himmler wydał rozkaz:

„Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców, Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy”.

W skutek braku pomocy sojuszników Powstańcy nie mieli szans na wygraną a zakleszczeni między dwoma potężnymi armiami sowiecką i niemiecką powoli wykrwawiali się.

2 października 1944 r. w Ożarowie w kwaterze SS-Obergruppenführera Ericha von dem Bach-Zelewskiego przedstawiciele KG AK płk Kazimierz Iranek-Osmecki „Jarecki” i ppłk Zygmunt Dobrowolski „Zyndram” podpisali układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie. Akt uznawał  Powstańców za pełnoprawnych jeńców wojennych, chronionych na mocy konwencji genewskiej i miał także bronić mieszkańców przed odpowiedzialnością za wykroczenia przeciwko niemieckim zarządzeniom.

Szacuje się, że w czasie walk w Warszawie poległo ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty ludności cywilnej były ogromne: ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które zostało niemal całkowicie zburzone.

Niezależnie od rocznic upamiętniających Powstanie Warszawskie, jesteśmy zobowiązani do pielęgnowania wspomnień, przekazania następnym pokoleniom prawdy o ludziach, którzy bez wahania stanęli do boju. Ich odwaga i patriotyzm to wzór dla wszystkich, którym drogie są wartości „Bóg, Honor i Ojczyzna”. Wśród nas żyją nadal bohaterowie i to dzięki Ich przekazom wiemy, jak ważne były -dla Nich i dla Polski- te 63 dni. Czas samotnej walki skazanej na klęskę, ale dającej poczucie wolności i spełnienia patriotycznego obowiązku, bez względu na konsekwencje.

Warto wsłuchać się w słowa Powstańców Warszawskich, które są dla nas świadectwem prawdy jak kochać i bronić Ojczyzny.

Powstańcy Warszawscy stoczyli swój bój – Cześć ich pamięci!

Co roku 1 sierpnia w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego o Godzinie „W” (1 sierpnia 1944 roku o 17  wybuchło Powstanie i tę  godzinę określa się kryptonimem „W”- jak Wolność), niezależnie od tego co robimy i gdzie jesteśmy, Warszawa -i cała Polska- milknie, na wietrze powiewają biało-czerwone flagi, minutą ciszy oddajemy hołd Powstańcom, brzmi odśpiewany przez tysiące warszawiaków hymn Polski.

Te obchody są niepowtarzalne i wyjątkowe a przekaz płynący z Polski każdego 1 sierpnia zadziwia świat.

Warto wspomnieć, że od siedmiu lat na Placu Zamkowym jest organizowany „Żywy Znak dla Powstania Warszawskiego”. W Godzinę „W” zgromadzony tłum ustawia się w kształt Kotwicy- symbolu Powstania Warszawskiego.

W tym roku 1 sierpnia  o godz. 17 powstał  „Żywy Znak”,  jakże inny od poprzednich, choć na Placu Zamkowym zgromadziło się wiele osób, to w ustawieniu znaku mogła wziąć udział określona liczba wolontariuszy, którzy wcześniej zgłosili się do organizatorów. Było to podyktowane obowiązującymi przepisami związanymi z pandemią. Wolontariusze zaopatrzeni w maseczki ochronne i ustawieni w odpowiednich odległościach stworzyli „Żywy Znak”, oddając hołd Powstańcom Warszawskim.

Zespół Reduty Dobrego Imienia, będącej współorganizatorem akcji, jak co roku, wziął czynny udział w tym niezwykłym wydarzeniu.

„Żywy Znak”  2020 r. fot. Kuba Grochowski

„Żywy Znak” 2020 r. fot. Maksym Figat

„Żywy Znak”  2020 r. żołnierze NATO
„Żywy Znak” 2020 r. wolontariusze

Przypomnijmy, jak wyglądał przebieg akcji „Żywy Znak” w 2019 roku. Miejmy nadzieję, że w kolejnej edycji spotkamy się w tak licznym gronie.

„Żywy Znak” 2019 r.  fot. Gabriela Beszłej

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.