Antyradio publikuje grafikę z hasłem „Polish Death Camps. Not German. Remember!”. Reagujemy!

Reduta Dobrego Imienia złożyła zawiadomienie do prokuratury w związku z publikacją na portalu internetowym stacji radiowej Antyradio artykułu „I Ty możesz walczyć z polskimi obozami zagłady w internecie”. Przedmiotem zgłoszenia jest przestępstwo z art 133 kk w związku z rozpowszechnianiem grafiki pomawiającej Polaków o zbrodnie holokaustu popełnione przez Niemców w czasie II Wojny Światowej.

Od kilku tygodni jednym z najbardziej aktywizujących społeczeństwo tematów jest sprawa związana z używaniem terminu „polski obóz koncentracyjny” w odniesieniu do niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych/zagłady, które znajdowały się w latach 1939-1945 na terenach okupowanej Polski, będących wówczas integralną częścią III Rzeszy.

Tą tematyką zainteresowało się także Antyradio, będące częścią spółki Eurozet. Antyradio opublikowało w swoim serwisie internetowym artykuł, którego główną ilustracją jest zniesławiająca grafika zawierająca stwierdzenie „Polish Death Camps. Not German. Remember!” (tłumaczenie. Polskie Obozy Śmierci. Nie niemieckie. Pamiętaj!). Słowa te umieszczone są na tle zdjęcia więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego.

Grafika ilustrująca artykuł godzi bezpośrednio w dobre imię Rzeczypospolitej Polskiej i Narodu Polskiego. Zakłamuje oczywiste fakty historyczne. Buduje negatywny wizerunek Rzeczypospolitej Polskiej, jej obywateli, a także społeczności polonijnej poza granicami. W konsekwencji Naród Polski, który poniósł olbrzymie straty w czasie II Wojny Światowej, z ofiary terroru III Rzeczy Niemieckiej kreowany jest jako sprawca zbrodni wojennych oraz zbrodni przeciwko ludzkości. Z kolei równolegle prowadzony jest dyskurs usprawiedliwiania zbrodniczych działań, rozpraszania i zamazywania odpowiedzialności rzeczywistych sprawców, Niemców.

Sam artykuł dziennikarza Antyradia ma jednak pozytywną wymowę. Autor, odnosząc się do akcji #GermanDeathCamps, przedstawia działanie portalu pomozpamietac.pl, który jest udogodnieniem dla wszystkich, którzy chcą samodzielnie reagować na sformułowania „polski obóz koncentracyjny”, jakie pojawiają się w różnych zakątkach internetu. Niestety zaprzeczające zasadom etyki dziennikarskiej jest wykorzystanie przez redaktorów grafiki zaczerpniętej z forum 4chan.org.

– Pojawia się pytanie, jak daleko mogą posunąć się dziennikarze, żeby przyciągnąć uwagę czytelnika. W naszym odczuciu Antyradio tę granicę przekroczyło. Interes wydawcy lub dziennikarza polegający na przyciągnięciu czytelnika i zwróceniu jego uwagi, stał się w tym wypadku nadrzędnym celem. Trzeba pamiętać, że żyjemy obecnie w kulturze obrazkowej. Odbiorca często nie czyta treści artykułu, zatrzymuje się jedynie na dołączonych fotografiach i nagłówkach. Dlatego tak bardzo niebezpieczne jest zachowanie dziennikarzy Antyradia. Powielają oni fałszywą i obrażającą nasz naród grafikę, która dodatkowo powoduje  dezinformację – mówi Urszula Wójcik z Reduty Dobrego Imienia.

Reduta Dobrego Imienia walczy z kłamstwami historycznymi i sformułowaniami typu „polski obóz koncentracyjny” i „polskie getto”, które pojawiają się w mediach zagranicznych.

– Bardzo niepokojące jest, że polskie media, w tym wypadku radiowy portal internetowy, nie dbają o prawdę historyczną i przedkładają poczytność artykułu i ilość wejść na stronę internetową nad dobro naszego narodu. Stanowczo protestujemy przeciwko takim zachowaniom. Internet to medium globalne. Przekaz  umieszczany na stronach internetowych jest dostępny za pomocą wyszukiwarek internetowych, w związku z tym jest zapamiętywany i powielany w sieci. Jak mamy bronić dobrego imienia Polski na arenie międzynarodowej, jeśli sami Polacy celowo powielają kłamliwe treści dotyczące naszej historii. W tym wypadku są pewne nieprzekraczalne granice, których nie usprawiedliwia ani żart, ani prowokacja – dodaje.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.