Byłe więźniarki KL Ravensbrück wśród Zasłużonych dla Ojczyzny

13 listopada o godz. 18.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie po raz trzeci podziękowaliśmy weteranom walk o niepodległość. Na uroczystość „POLSKA – Zasłużonym dla Ojczyzny” zaproszenia otrzymali kombatanci z kilkudziesięciu organizacji m.in. z Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego, Związku Powstańców Warszawskich, reprezentowane było także Stowarzyszenie Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbruck.

W koncercie wzięła także udział młodzież szkolna, harcerze oraz grupy rekonstrukcyjne m.in. Grupa Historyczna Zgrupowanie „Radosław”, a także osoby uczestniczące w edukacyjnym projekcie Instytutu Pamięci Narodowej „O tym nie można zapomnieć”. Wśród nich uczniowie ze stołecznych szkół i okolic: 62. Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego im. Gen. Andersa, Zespołu Szkół nr 22 im. Emiliana Konopczyńskiego, Gimnazjum nr 134 przy Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym nr 4, Zespołu Szkół Nr 7 im. Szczepana Bońkowskiego, LO im. W. Milewicza, 46. LO im. Stefana Czarnieckiego, Zespołu Szkół nr 4 w Legionowie, Zespołu Szkół w Wieliszewie, Liceum Ogólnokształcące w Komornicy.

Na wydarzenie zaproszono przedstawicieli władz państwowych. Obecne było także duchowieństwo, między innymi siostry zakonne ze zgromadzenia Franciszkanek Rodziny Maryi, Matki Bożej Miłosierdzia, Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim, Sług Jezusa, a także siostry Felicjanki. Uczestnikami koncertu będą między innymi liczne byłe więźniarki KL Ravensbrück z rodzinami. – Upływ czasu spowoduje niedługo, że nie będą żyć już bezpośredni świadkowie historii, ale wierzymy, że nasze przekazy nie pójdą w zapomnienie – powiedziała Krystyna Zając, była więźniarka KL Ravensbrück.

W czasie koncertu „Polska Zasłużonym dla Ojczyzny” kombatanci nie kryli wzruszenia utworami Fryderyka Chopina w wykonaniu Łukasza Krupińskiego, któremu towarzyszyła Orkiestra Filharmonii Narodowej. Nie zbrakło również poezji Anny Świrszczyńskiej, Grażyny Chrostowskiej, Haliny Golczowej, Jerzego Przeździeckiego i Ryszarda Kiersnowskiego w recytacji aktora Teatru Narodowego Mirosława Konarowskiego.

„Państwa pokolenie miało w sobie odwagę i ducha i za tę odwagę i za tego ducha, za przekazane nam wartości patriotycznych, za codzienne wskazówki kierowane również do ludzi młodych, którzy są na sali, bardzo wam dziękuję” – mówił szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk, który „w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny” uhonorował Medalami Pro Patria prezes Fundacji Cultura Memoriae Hannę Nowakowską oraz wiceprezesów Fundacji Cultura Memoriae: Elżbietę Sęczykowską i ks. dr Roberta Ogrodnika.

Sekretarz stanu ministerstwa kultury Jarosław Sellin – zaznaczył: – „Bardzo się cieszę, zarówno osobiście jako Polak, obywatel, ale również jako sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Pełnomocnik Rządu do spraw Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, że mogę być tutaj z państwem na tym wspaniałym, patriotycznym koncercie, który odbywa się już cyklicznie po raz trzeci. Cieszę się, że możemy dziś wspólnie świętować suwerenność i niepodległość naszej Ojczyzny” – powiedział Sellin.

Honorowy patronat nad koncertem objął prezydent Andrzej Duda.

W programie:

Fryderyk Chopin – Barkarola Fis-dur op. 60
Fryderyk Chopin – Etiuda cis-moll op. 25 nr 7
Fryderyk Chopin – Polonez-fantazja As-dur op. 61
Fryderyk Chopin – Fantazja A-dur na tematy polskie op. 13
Fryderyk Chopin – Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22

w wykonaniu
Łukasza Krupińskiego
z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Narodowej
pod dyrekcją Pawła Kapuły

Poezja w recytacji
Mirosława Konarowskiego

Anna Świrszczyńska – „Ostatnie polskie powstanie”
Grażyna Chrostowska – „Niepokój”
Halina Golczowa – „A świat jest piękny”
Jerzy Przeździecki – „Pospolite Ruszenie” (polonez )
Ryszard Kiersnowski – „Testament poległych”

Organizatorzy:
Fundacja Cultura Memoriae, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Filharmonia Narodowa w Warszawie

Partnerzy:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Pamięci Narodowej, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Warszawa

Patronat medialny:
TVP Polonia

Sponsor: PGE Polska Grupa Energetyczna Spółka Akcyjna

Materiały: Fundacja Cultura Memoriae, fot. Monika Bajkowska

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.